Feestelijke plechtigheid op het Seisbolwerk Vlagaenparade op Middelburgs markt Het grote moment voor Westkapelle Prinses Juliana plande eersle boom in Middelburg Commissaris der Koningin vraagt steun voor toekomst UIT DE PROVINCIE Feest in Middelburg. DANKBAAR Laat u mij nu eens voor baan, ik wil ook wel eens mijn ellebogen gebruiken Dat waren de woorden van H. K. H. Prinses Juliana, toen het ogenblik van schelden in Westkapelle was aangebroken. Even waH in Westkapelle door allerlei omstandigheden de overigens uitstekende r©fde van het bestuur van „Nieuw Walcheren", in disorde. Maar Prinses Juliana vatte dit hui selijk op. Weet u wat ik zo leuk vond, zcide zij tot de Commissaris der Koningin in Zeeland: dat het publiek de afzettingen ver brak en zich toch volmaakt gedisciplineerd gedroeg. Hoe vriendelijk zijn de mensen hier! En Attlee. de Britse premier, voegde hieraan toe: This people around me! I was enjoyed. I can't tell you how much!!! Deze beide uitlatingen type ren de stemming, die rond de ze herbeplantlngsdag gehan gen heeft. een stemming van oprechte blijdschap, dat het mogelijk was. op deze vierde November, midden in de be- vrjjdlngsweek van Zeeland, met de herbeplanting een aanvang te maken. Natuurlijk, er waren kleine onvolmaaktheden, maar was niet de bijeenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen een ontroerend begin van deze eerste herbeplantingsdag en was niet het spontane gejuich van de menigte bij het planten van de eerste boom op Wal cheren in het Bellamypark tc Vlissingen, door H. K. H. Prin. ses-Regentes Juliana, een aan grijpend moment? Vlissingen had zijn regie zeer goed in orde, ook al kwamen enkele gasten uit de Bt. Ja cobskerk te laat op de plaats der boomplanting. In Westka- pelle verbrak het publiek iede re polltleafzetting, maar juist dit verheugde de hoogste gus- ten van deze dag, meer dan Iets anders. En wat Middelburg aangaat, de dichte menigte langs allo straten, imponeerde ten zeerste, de boomplanting op het Seisbolwerk werd tot een spontaan ceremonieel van de allerhoogeten ln den lande. Wij willen dit zelf doen, zei den de ministers Mansholt en Noher, toen tjj samen een boom plantten en assistentie werd aangeboden. En zo was het. Ieder wilde het ziine bijdragen tot het wel slagen van deze dag, tot het welslagen van de toekomst van Walcheren. Goede woorden hebben er geklonken op deze dag. Goede woorden naar alle windstreken de,, aarde. Walcheren heeft ln het brandpunt der wereldbc- langstclllng gestaan. En dat was ook de enige be- doeiin- van deze dagen. Bij het vertrek uit Middel burg zeide Prinses Juliana en spontaan viel Prins Bemhard haar bijHet was voor mjj oen onvergetelijke dag. Ik ben blij. dat ik op deze vierde No vember in Zeeland ben ge weest! Meer kan Walcheren niet verlangen. Minister-president Atllee gaf zijn blijdschap op Walcheren te zijn geweest ln even blijde bewoordingen aan de openbaarheid prijs. Tevens bleek ln deze uren. hop ook bif deze allerhoogste gasten de overtuiging leefde, dat met deze herbeplantings dag Walcheren nog maar aan liot begin staat, van zijn her stel en dat not een lanje moeizame worsteling nodis; zal zitn om Walcheren s bevol king tc helpen In ztfn grote "°Dat dit de resultante was van dit begin der hcrbeplan- ting. het kan niet anders dan de Wftlchenaar. de vreugde stemmen. Walcheren wordt niet vergeten. Het ia. door deze grootse dag. opnieuw in het middelpunt der belang stelling gerukt. Dat was per saldo het enige doel van deze blüde dag. Dat dit gelukt is. stemt Walcheren dankbaar: Telegram aan H. M. de Koningin. Door het bestuur van de Stichting „Nieuw-Walcheren" is Dinsdagmorgen het volgende telpgram aan H.M. de Koningin gezonden: „Bevolking van Walche ren biedt op deze voor het eiland zo historische dag bij vernieuwing haar gevoelens van verknochtheid en aan hankelijkheid aan Uwe Majesteit en Haar Huls aan. dankt Haro Majesteit voor Haar waardevolle schenking van bomen voor Westka pelle, waardevol ook ln on stoffelijke zin, en spreekt de vurige hoop uit, dat de redenen, welke Uwe Majes teit hebben verhinderd aan Haar oorspronkelijk voor nemen de Boomplantdag met Haar hoge tegenwoor digheid te vereren, spoedig tot het verleden mogen be horen". Bestuur Stichting „Nieuw Walcheren": VERHAGEN, voorzitter. BALLINTIJN. secretaris. (Ingezonden mededeling) helpen bij de meesle pijnen Neêrland's jeugd, vertegenwoordigd door 1000 kinderen uit Middelburg. 200 uit Vlissingen, 200 uit de Walcherse dorpen en 40 uit Rotterdam, heeft gistermiddag de jonge stekken geplant, waaruit de bomen zullen groeien, die de eenmaal be faamde bolwerken van Middelburg hun schoonheid zullen hergeven. Dit begin van de herbeplanting der Zeeuwse hoofd stad. gevolgd door de internationale vlaggenparade op de Markt, vormde de apotheose van de officiële plechtigheden tijdens de Boomplantdag, onvergetelijk voor een ieder, die er getuige van mocht zijn. Om half 4 arriveerde de stoet met binnen- en buiten landse autoriteiten op het Seis bolwerk, waar het sein tot de herbeplanting zou worden ge- feven. Voor de ontvangst van e gasten was hier een eretent opgericht, waarvoor een keu rig plantsoen was aangelegd. Reeds lang voor dit tijdstip hadden duizenden belangstel lenden zich op de Singel tegen over het bolwerk opgesteld, terwijl ook langs de straten, waardoor de stoet zou komen, ontelbare mensen stonden te wachten. De hoge gasten werden op het bolwerk ontvangen door de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en enige bestuurs leden van de Stichting „Nieuw Walcheren". Het was een aar dig moment, toen twee kleine meisjes, Honoré Sandberg tot Essenburg, dochter van de bur gemeester en Martje Ballintijn. dochter van de secretaris van „Nieuw Walcheren", aan Prin ses Juliana een prachtig bouquet oranje rozen aanbood. REDE VAN DE BURGEMEESTER. De burgemeester van Mid delburg, jhr. mr. W. C. Sand berg tot Essenburg heette de hoge gasten welkom en dankte hen voor de belangstelling die men voor Walcheren toonde. In het Engels richtte de bur gemeester zich daarna tot de buitenlandse gasten, speciaal tot Mr. en Mrs Attlee, die hij dankte voor de huln bii de herbeplanting van de Middel burgse Bolwerken. Na het welkom herinnerde hij aan de offers die Walche ren bracht voor de bevrijding van Europa. De jeugd, de toe komstige generatie, aldus de burgemeester, plant nu de bo men en struiken die het sym bool van de toekomst zgn. En die toekomst zal slechts voor spoedig kunnen zijn Indien de beginselen van Christelijke Naastenliefde en onderling ver trouwen de wereld zullen be heersen. De burgemeester verzocht tenslotate Prinses Juliana door het planten van een boom op de bolwerken to Middelburg de ic-ugd het sein te geven met de herbeplanting te beginnen en sprak de hoop uit dat Haar handeling het symbool mocht zijn voor het planten van de bómen der toekomst op Wal cheren, die onder Gods zegen zullen opbloeien en groeien. SEIN TOT HERBEPLANTING. Hierna begaf H.K.H. Prinses- Regentes Juliana zich, gevolgd door haar gemaal en de ande re gasten, naar de plaats, waar zU door het planten van de eer ste boom het teken voor de herbeplanting van het bolwerk zou geven. Terwijl enige kinde ren deze boom steunden, wierp H.K.H. met een fleurig geschil derde spade zand In de plant- kull. Een oorverdovend gejuich van het publiek volgde op deze handeling. Inmiddels waren ook de 1500 kinderen begonnen met het planten van hun bo men. Op het zelfde moment stegen 1500 kleurige ballonne tjes, die aan de stutpaaltjes waren vastgebonden, ten he mel, hetgeen een alleraardigst schouwspel opleverde. Vervolgens werden ook jon ge bomen geplant door mevr. Attlee. dc ambassadeur van Canada, de gezant van Noor wegen. de ministers Mansholt en Neher gezamenlijk, de Com missaris der Koningin met zHn echtgenote. luchtmaarschalk Sir Allan Lees. de burgemees ter van Middelburg en een be stuurslid van „Nieuw Walche- TELEGRAM VAN H. M. DE KONINGIN. Na een korte wandeling over het Bolwerk, nam men weer plaats in de eretent. De Com missaris der Koningin in Zee land, ihr. mr. J. W. Quarles van Ufford, hield vervolgens een rede. Hij begon met het voorle zen van een telegram van H. M. Koningin Wllholmina. dat aldus luidde: „Ik leef op deze gedenkwaardige dag met U allen zeer mede en betreur het niet te hebben kunnen komen". Aan deze mededeling verbond de Com missaris een vurige bede voor een voorspoedig en vol ledig herstel van H. M. Voortgaande sprak de Com missaris namens de Walcherse bevolking een woord van har telijke dank tot allen, die er toe hebben bijgedragen deze 4de November tot een voor het eiland onvergetelijke dag te maken. Walcheren beschouwt het als een groot voorrecht het Prinselijk paar te mogen ont vangen en spr. maakte met dankbaarheid nog gewag van het bezoek van Prinses Juliana tijdens de inundatie. Thans, aldus de Commissa ris, zijt gij beiden weer naar Walcheren gekomen om in ons midden te herdenken al het leed, dat hier geleden is, allen te eren, die het offer van hun leven brachten, maar ook om te delen in blijdschap en vreug de, nu het vredeswerk van de ontplooiingvan Walcherens natuurschoon weer is begon nen. Zich in het Engels tot de buitenlandse gasten richtende, dankte Jhr. Quarles hen allen voor hun aanwezigheid, speci aal mr. en mrs. Attlee, en ook voor de hulp, die Walcheren reeds werd geboden. Daarbij gaf hij nogmaals uiting aan de bewondering, welke hier leeft voor de heldendaden van de Geallieerden. De bomen, die de ze dag geplant worden, zullen steeds een symbool blijven van de vriendschap en samenwer king in moeilijke dagen en een monument voor alle dapperen, die hier hun leven offerden. DANK AAN DE REGERING. Spr. dankte dr. Beel en de overige leden van de Rege ring voor alles dat reeds van Rijkswege voor Walcheren werd gedaan en sprak te vens het vertrouwen uit, dat de Regering ook in de toe komst een open oog voor de noden van Walcheren zal hebben opdat Walcheren steeds de steun zal krijgen, welke het zo dringend be hoeft. Na ook het bestuur van „Nieuw Walcheren" hulde te hebben gebracht voor de ener gie, waarmede het de Bomen- actie tot dusver heeft gevoerd, richtte de Commissaris zich tot Walcherens bevolking met de opwekking het dagelijks werk weer op te vatten in het besef, dat de zegen van de Schenner aller dingen onont beerlijk is om Walcheren zijn oude welvaart terug te geven. De genodigden begaven zich hierna wandelend van het Seis bolwerk naar de Markt ter be woning van de internationale vlaggenparade. Het Prinselijk paar werd tijdens deze wande ling door het publiek luide toe gejuicht. TREFFENDE UITVOERING VAN DECLAMATORIUM. Verbondenheid met geallieerde naties. Het is gisteren tijdens de redevoeringen bij de plech tigheden te Vlissingen, West kapelle en Middelburg her haaldelijk gezegd: „Voor een bevrijd Europa een verwoest Walcheren!" Het eiland en zijn bewoners hebben hun aandeel in de strijd van de geallieerden voor een nieu we, vreedzamer wereld gele verd. zonder gemok en ge mor, mét moed en vertrou wen. Hierdoor komt het, dat de verbondenheid tussen de Zeeuwen en de geallieerden zo groot is, dat er een band bestaat, die niet spoedig ver broken zal worden. Deze verbondenheid is gis termiddag op aangrijpende wij ze tot uitdrukking gekomen tijdens de internationale vlag genparade op de Markt te Mid delburg, een grootse manifes tatie die waardig aansloot op de plechtigheden op het Seis bolwerk. Omstreeks kwart over vier arriveerden de hoge gasten van de Stichting „Nieuw Wal cheren" en de talrijke genodig den op het gereserveerde ge deelte voor de sociëteit De Vergenoeging. De Markt was omzoomd met ontelbare be langstellenden, alle vensters van de winkelpanden waren dicht met toeschouwers bezet en zelfs had een aantal onder nemende lieden onder wie zowaar enige dames de moed gevonden bovenop het Stadhuis een plaatsje te bezet ten. Het middenterrein van de Markt was vrijgehouden; bij de vlaggestokken, waar de vlag gen der geallieerde naties zou den worden gehesen, stonden meisjespadvinders keurig ln 't gelid gereed om op het aange geven moment hun taak te vervullen. HET DECLAMATORIUM. De Padvindersband leidde met tromgeroffel het declama- torium „Geborgen Land", dat door de heer L. A. Schenk werd voorgedragen, in. In diepe stilte luisterden de duizenden, die op het plein wa ren verenigd, naar dit gedicht, waarvan de gedragen volzin nen door middel van luidspre kers tot in de verste hoeken waren te volgen. Men maakte in gedachten opnieuw de on dergang en de herrijzing van De regen kwam. 'n Stralende herfstdag over Walcheren zette nog meer luister bij aan de toch reeds luisterrijke 4e November. Maar op hetzelfde ogenblik dat de speciale regeringstrein het stati on van Middelburg uit reed, vielen de eerste druppels. De regen kwam, de regen waar Zeeland al zo lang op wachtte en die ook de aarde om de jonge aan plant zal drenken. En de bomen zullen ^groeiena het eiland mede, terwijl men geroerd luisterde naar het Zeeuwse volkslied, dat na de eerste strophe door de Mari nierskapel werd gespeeld. Na de woorden „Komt hijst de vlaggen dan, de vlaggen zon der tal, die de symbolen zijn van 'svijands diepste val" door de padvindsters in spreek koor herhaald werden 27 vlaggen van de geallieerde na ties gehesen. NEDERLANDSE DRIE KLEUR IN TOP. Een Oranje-escorte, bestaan de uit de padvindsters Els We- gelings, Ineke Tavenier en Wil ly van Oosten en begeleid door ae gewestelijke commissaresse mevr. N. C. EverwijnBehage, de districtscommissaris voor Zeeland, J. J. Meyboom en de districtscommissaressen voor Middelburg en Vlissingen, de dames M. MeyboomGeelhoed en J. AhnAppel, meldden zich hierna bö Hunne Konink lijke Hoogheden. Terwijl het slot van het de- clamatorium een gebed om Gods Zegen voor Walcheren weerklonk, wandelden de Prin ses en de Prins met hun gevolg naar de vlaggestokken. Onder de klanken van het Volkslied hees de „spil" van het Oranje- escorte hierna de Nederlandse vlag. De genodigden begaven zich vervolgens met auto^ naar het station, waar de extra diesel- trein wachtte om hen naar Den Haag terug te brengen. Op het perron vond, vóórdat de direc teur-generaal van de Ned. Spoorwegen het sein tot ver trek gaf, een hartelijk afscheid plaats, waarbij de bestuurs leden van „Nieuw Walcheren" van verschillende zijden woor den van lof over de goede orga nisatie van deze Boomplantdag, die hiermede tot het verleden behoorde, werd toegezwaaid. Geschenken voor Prinses Juliana en Mr. Altlee. Tijdens zijn bezoek aan Mid delburg ter gelegenheid van het begin van de herbeplan ting, is aan de Engelse minis ter-president, mr. Clement Attlee, door de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, namens het gemeentebestuur, een schilderij van do Haagse kunstschilder Pierre Hoeks, voorstellende Walcheren tij dens de inundatie, aangeboden. Naar wij vernemen zal de Stichting „Nieuw Walcheren" aan H.K.H. Prinses-Regentes Juliana ter herinnering aan haar bezoek aan Walcheren, een ets, vervaardigd door de Middelburgse kunstschilder Louis Heymans, aanbieden. Deze ets, „Middelburg 1945" genaamd, zal worden nage zonden. Taas meldt uit Warschau, dat het tribunaal te Danzig de doodstraf heeft uitgesproken tegen 10 voormalige leden van de staf van het Stutthof-con- centratiekamp te Danzig. Bloemen voor de Koninklijke gasten. Zeg het met bloemen, Walcherse kinderen hebben het Dinsdag ge daan en daarmee uiting gegeven aan de aanhan kelijkheid die de bevol king van Walcheren voelt voor het Koninklijk huis. Marietje Poppe, in Zeeuws costuum, bood in Koudekerke aan de Prin ses-regentes bloemen aan. H.K.H. geroerd door dit huldeblijk, wisselde enkele woorden met het meisje, waarna de stoet haar tocht vervolgde. Voor het Gemeentehuis van Zoutelande, waar de koninklijke auto op nieuw stopte, was het Marietje Jobse die aan Prinses Juliana bloemen mocht aanbieden. Bij het versierde Oost- kapelle hield de stoet weer even stil voor 't zeehospitum „Zonne veld", waar Jopie de Mul en Keesje de Toter bloe men aanboden aan de Prins en Prinses. N.C.R.V.-steravond. Een belangrijke ouverture tot de feestelijkheden in Mid delburg vormde de N.C.R.V.- steravond. die Maandagavond in de daartoe gratis beschik baar gestelde Concert- en Ge hoorzaal werd gehouden. De belangstelling voor deze door de Ned. Chr. Radio Vereniging aan de Stichting Nieuw Wal cheren aangeboden avond was bijzonder groot: honderden le den van de N.C.R.V. en de Stichting hadden van de gele genheid om deze bij te wonen dankbaar gebruik gemaakt, terwijl voorts tal van genodig den onder wie de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het programma beluisterden. Nadat de burgemeester van St. Laurens, de heer J. W. van 't Hoff. in zijn kwaliteit van voorzitter van de ring Walche ren der N.C.R.V.. een Inleidend woord had gesproken, waarin hij de aanwezigen welkom heette, openden de Mariniers- kapel der Kon. Marine in sym- phonische bezetting en de Goesse Oratoriumvereniging het programma met het Zeeuws Volkslied, waarmede de radiouitzending begon. Ach tereenvolgens werden verschil lende Nederlandse en Zeeuwse orkest- en zangwerken ten ge hore gebracht door de kapel onder de beproefde leiding van de le ltn. der Mariniers, G. Nieuwland, de Goesse Oratori umvereniging en het Dubbel- mannenkwartet „Octavo" o.l.v. Jan Kousemaker en de solisten Nelly Schultze, sopraan en Bert van 't Hoff, tenor. Het gebodenc stond op hoog peil en werd door de toehoorders keer op keer met een dankbaar aplaus beloond. Als intermezzo kwam voor de pauze de voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, even voor de microfoon om de luisteraars in de huiskamers iets te vertel len over de actie van de Stich ting en de Boomplantdag. Aan het einde van de avond sprak ds. J. S. Hartjes dankwoorden en ging voor in gebed na het spelen van het volkslied. Groot vuurwerk de ctou van de avond. Op opgewekte wijze hebben de Middelburgers de Boom plantdag gevierd. De stad was in feestkledij gestoken: ontel bare vlaggen werden na de door Crescendo gehouden mu zikale reveille uitgestoken, ter wijl van straatversieringen, étalage-inrichtingen en vooral van de illuminaties zeer veel werk was gemaakt. Om 10 uur 's morgens kwa men 1000 leerlingen uit de 4e, 5e en 6e klassen van alle lage re scholen in de stad op de Dam samen, waar zij, begeleid door het Middelburgs Muziek corps, het Wilhelmus, Wilt he den nu treden, het Lied van de Jonge Boom, Mijn Nederland en het Zeeuws Volkslied zon gen. Vele toehoorders hebben van deze eenvoudige, klare kin derzang genoten. De signaalafdeling van „Achilles" en het Pijperscorpr „Juliana" maakten muzikal* rondwandelingen door de stad. Een attractie apart vormde de gecostumeerde korfbalwed strijd op de Markt. Óp de Dam, waar de bomen met ontelbare lampjes waren •getooid en ook vele andere il luminaties waren aangebracht, werd 's avonds een concert ge geven door de Marinierskapel, dat qua programmakeuze en qua uitvoering geheel voldeed aan de eisen, die men aan dit uitstekende corps mag stellen. De drukte in de stad was op dit. tijdstip van de avond waar lijk overweldigend. Om half 10 verplaatste de menigte zich naar de Blauwedijk en omge ving om het grootscheepse vuurwerk, dat het gemeente bestuur van Middelburg de Stichting Nieuw Walcheren aanbood, gade te slaan. Vooral het slotstuk, de decoratie „Waleheren herleeft", ontlokte vele toejuichingen aan de toe schouwers, die ondanks het slechte weer hun goede stem ming niet verloren en zich vro lijk aansloten bij de fakkelop tocht, die na het vuurwerk de stad inging. De taptoe door de Mariniers kapel, gepaard gaande aan het strijken van de met schijnwer pers verlichte vlaggen op de Markt, vormde een Indrukwek kend besluit van deze uiterma te geslaagde feestdag. Oester-parasieten. Naar wij vernemen komen thans op de Zeeuwse Stromen weer grote hoeveelheden slip pers voor, zodat de warme zo mer niet alleen voor oesters en mosselen, doch ook voor de schadelijke fauna bijzonder gunstig is geweest. De slipper is een oester-pa rasiet die zich op de oester schelpen vastzet en het voed sel van de oester tot zich neemt waardoor dit schelpdier weg kwijnt. De slipper werd voor het eerst gevonden op de Yersekse Bank in het jaar 1929. De daarop volgende ja ren vermenigvuldigde deze oes terparasiet zich met een onge lofelijke snelheid en in de jaren 19321936 veroorzaakte dit een ramp in de oesterteelt. Men vreest thans een herha ling hiervan. Nieuw Statenlid. De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in ver band met' het bedanken van de heer Ruymbeke, benoemd tot lid van ae Provinciale Sta ten van Zeeland, de heer Th. Lannoye te Aardenburg. PRINSES EN PRINS WANDELDEN OVER DE DIJK. (Vervolg van oagina 1) Onmiddellijk na de boom planting kwam het grote mo ment van Westkapelle. De Prins en de Prinses en al de overige hoge gasten zouden zich te voet door de Zuid straat en over de nieuwe dgk naar de landingsplaats bege ven, om daar op deze, voor Walcheren zo historische dag, een ogenblik te vertoeven op het punt, waar de Geallieer de strijdkrachten in 1944 zich toegang tot het eiland be vochten. Tot dit ogenblik was de politie er nog redelijk wel in geslaagd, de afzetting te handhaven, maar toen de Prins en de Prinses, in ge zelschap van Mr. Attlee, en vergezeld door burgemees ter do Cascmbroot tussen do Westkappelaars door naar do dijk wandelden, was er geen houden meer aan. In een oogwenk was het politiecoraon verbro- 'ken en omstuwden de dor pelingen jubelend het Prin selijk Paar, dat ternauwer nood voldoende vrijheid van beweging overhield, maar desondanks vrolijk lachend en in alle richtingen groe tend, de hnlde van jong en oud in ontvangst nam. Het was alsof de Westkap pelaars zelf de Prinses en de Prins naar hun djjk wilden brengen, de djjk, waaraan ze hun hart hebben verpand, waaraan ze van geslacht op geslacht hebben gewerkt. Even leek het, of de politie er hier in zou slagen de af zetting te herstellen, maar toen stormde iedereen weer links en rechts tegen de dgk op en omringd door een dui zendkoppige menigte, bereik ten de hoge gasten tenslotte de landingsplaats, waar zij zich door burgemeester de Casembroot deden voorlichten omtrent de omstandigheden, waaronder de landing hier heeft plaats gevonden. Ook mr. Attlee toonde zich zeer geïnteresseerd en ver toefde, tezamen met de Prin ses en de Prins, enkele ogen blikken bij het kleine monu ment, dat hier ls opgericht. Inmiddels waren de auto's naar de voet van de dijk ge reden, vanwaar zij de gasten in snel tempo naar de cantine in het Zwitsers barakkenkamp reden, waar een eenvoudige lunch zou worden geserveerd. DE LUNCH. Ook deze lunch te Westka pelle had een volkomen onge dwongen karakter Geheel on conventioneel kreeg iedereen, ook het Prinselijk Paar, een zakje met broodjes en daar mede zocht ieder een plekje: de Prinses met enkele dames aan een tafeltje, de Prins staande en in geanimeerd ge sprek met verschillende ande re gasten. Westkappelse meis- kes leden van het Dames koor en andere dienden sherry, port en croquetten r^nd. Precies kwart voor drie re- dgn de auto's weer voor. De vlasindusirie in Zeeland. De vlasteelt (in 2946 ruim 12.000 ha.) betekent voor ons land een vrij aanzienlijke in dustrie. Het aantal vlasserijen bedraagt 1527 met totaal 6615 arbeiders. Een groot aantal vlassers zijn eigen telers, voor al in Zeeland en Friesland. In Zeeland zrjn niet minder dan 669 vlassergen met 2419 ar beiders of gemiddeld 3 4 ar beiders per bedrijf. Van de 114 vlassers op Schouwen en Dui velend zgn er 113 in de dorpen Dreischor, Nieuwerkerk en Ei kerzee. In West Zeeuwsch Vlaanderen (166 vlassers met 670 arbeiders) is het bedrgf vooral geconcentreerd in Eede- Aardenburg, St. Kruis en Uzendijke, terwgl van het vlassingsbedrijf in Oost Zeeuwsch Vlaan deren (459 vlassers met 1330 arbeiders). 2/3 deel geconcentreerd is in St. Jansteen en Koewacht. Visserij percelen toegewezen De visserijpercelen in de Gre- velingen zijn thans officieel toegewezen. Met ingang van 1 April 1948 gaat de nieuwe pacht in. Deze zal eindigen 31 Maart 1960. Het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stro men behoudt zich het recht voor de pachtsommen om de drie jaar te herzien. Was voor heen bij het aangaan van een pachtovereenkomst een borg stelling van twee borgen no dig, deze is thans vervallen. Middelburgse gevallenen geëerd. MONUMENT OP DE BEGRAAFPLAATS. Op Zaterdag 8 November te 3 uur zal de op Algemene Be graafplaats te Middelburg de onthulling plaats vinden van een monument voor de in de strijd tegen de Duitsers geval len illegale werkers. De onthulling zal door de burgemeester geschieden. En kele sprekers zullen het woord voeren, terwgl de plechtigheid zal opgeluisterd worden door koraalmuziek. De gehele plech tigheid zal ruim een uur duren. Na de onthulling is er gele genheid enkele bloemen bij het monument te strooien. Het monument is geplaatst aan het einde van de midden laan. Aanvankelijk was net de bedoeling het op te stellen te gen de muur van een te bou wen aula. De bouw hiervan on dervindt echter grote vertra ging en het kan nog lang du ren eer dit werk gereed komt. Daarom, liet de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers afd. Mid delburg, zelf een metselwerk maken, waartegen het monu ment rust. Het ontwerp is van de heer Ir. A. Rothuizen, de beeldhouwer is de heer H. J. Vreeling te Arnhem. Een marmeren plaat in het monument vermeldt de namen van 35 Middelburgers die het hoogste offer brachten voor ons vaderland, zowel van hen die vielen als militair, als van hen die in het verzet gevallen zgn. Het monument wordt door de G.O.I.W.N. aan de gemeente overgedragen, zodat het onder houd tot in lengte van jaren verzekerd is. Er waren op de begraaf plaats nog altijd een 5-tal gra ven van gevallenen voor ons vaderland, die nog niet van een eenvoudige steen waren voor zien. Het bestuur van de G.O. I.W.N. Middelburg heeft ge meend op deze graven een een voudige, keurig uitgevoerde zerk te moeten plaatsen, opdat hun namen nooit verloren gaan. Voor zover de familie van deze gesneuvelden aanwe zig is. zullen deze zerken aan hen worden overgedragen. BEVRIIDINGS- HERDENKING. Op Donderdag- 6. November zal de Padvindersband een mars door Middelburg maken van de Zuidsingel naar de Markt, terwijl om 20.30 u. het Middelburgs Muziekcorps op de Markt ten gehore zal bren gen, het Zeeuwse Volkslied, da Padvindersmars, het Bomen- lied, en het „Wilt heden nu treden". Onder het spelen van de Trommelmars door de Padvin dersband, zullen de vlaggen op de Markt gestreken worden. Het Wilhelmus zal deze her denking van de bevrijding van Middelburg- besluiten. FILMS VAN DE WEEK Opnieuw „Les Enfants du Paradis". Wanneer men ter afwisseling eens een film wil zien, die „anders dan anders" is, mag men niet verzuimen „Houdt de dief" in Alhambra-Vlissingen te gaan zien. Bescheiden van opzet, maar verrassend van originaliteit met kluchtig en fris spel van een troep wilde, maar aardige jongens en een fgn rolletje van de Schotse karakterspeler Alastair Sim. De Franqaise Gaby Morlay heeft de hoofdrol in „De Blau we Sluier", een boeiend en goed gefilmd verhaal over jonge vrouwen, die zich in dienst van de mensheid stellen. (Luxor, Vlissingen.) Het was een goede gedachte om het meesterlijk Franse filmgedicht „Les Enfants du Paradis" in reprise te brengen (Electro Middelburg). Wan neer men de 3% uur durende film, die reeds 32 weken te Amsterdam draait, nog niet zag, is dit de laatste gelegen heid om dit verzuim te her stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2