SANATOGEN NIEUWS UIT ZEELAND Wai wordi er geplani? moe mat WALCHEREN ZUID-BEVELAND DE HEER C P. BROERSE VERTELT. Hoe lang moet Walcheren wachten? We zitten in het kantoor van de Stichting „Nieuw Walche ren", een houten noodwinkel aan de Londense Kaai te Mid delburg, tegenover de man, die zulk een belangrijke rol ver vult btf de herbeplanting van Walcheren: de heer C. P. Broerse, hoofd van de gemeen telijke Plantsoenendienst van Nieuwer Amstel. Zelf van Walcheren geboortig, ging zHn fehele hart uit naar dit werk, at van de barre woestenij, welke de oorlog op het eiland heeft achtergelaten, weer moet maken wat het eens was: Zee- lads tuin, de glorie van Ne derland. De heer Broerse vertelt ons van zijn werk op Walcheren. Geboren uit particulier intitia- tlef, is het Landschapsarchi- tectonisch bureau van de stich ting aan het werk gegaan en men kan thans zonder enige twijfel reeds vaststellen, dat 't een succes is geworden: niet alleen de de gemeentebesturen en tal van andere instanties, maar ook vele particulieren maken bij him herboplantings- plannen gaarne gebruik van de door het bureau gratis aan geboden diensten. De samen werking is zelfs buitengewoon prettig. De diensten, welke ten be hoeve van de herbeplanting worden verricht, bestaan ech ter niet alleen uit ontwerpen van beplantingsplannen, maar ook uit de keuring van het plantmateriaal en toezicht en aanwijzing van bij het schik ken van de planten binnen de op tekening aangegeven groe pen. waar wordt nd geplant? Vele vragen zich in deze da gen af welke objecten dit na jaar en het a.s. voorjaar nu werkelijk uitgevoerd zullen zullen worden. Wij legden deze vraag voor aan de heer Broer se. die ons helaas geen abso lute zekerheid kon geven. Maar hoe zou hij ook kun nen? Het bepl an tings werk is immers in sterke mate afhan kelijk van de weersomstandig heden en zodra het gaat vrie zen, staat de hele zaak na- (Ingezonden mededeling) ik scheer me mei muziek en Philips „PhiliShave" zegt Staal* baard. Even de steker in het stop contact en. terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard er af. Droogscheren met „PhiuShavb" sta alba ard" is inderdaad een gemak. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw handelaar overtuigen. I PHIUSHAVEW STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! (Ingezonden mededeling» Altijd NV en dan nog slechte slapen! Gij kent dat! Dagen van hangerigheid; futloos en loom: alles id.cn van de donke re kant. En als dan ook nog *s nachts de slaap niet komen wil. nog méér zwarigheid en zorgen in het verschiet. Dat is allemaal een gevolg van verslapte zenuwen. Neem regelmatig wat Sanatogen en reeds na korten tijd blijken de heilzame gevolgen aan Üchaaro en geest. k«( mmoihrl.** 'osdfl tuurlrjk stop. Toch hoopt men een flink programma nog dit „jaar" te kunnen afwerken. Maar de le zer dient er zich wel reken schap van te geven, dat de landschapsarchitect onder „jaar" verstaat een seizoen van October tot April. Waar denkt men nu te plan ten? In de eerste plaats in Mid delburg alle bolwerken. Dat hoopt men tenminste. Voor Vlissingen staat het Bellamy- park. het plantsoen aan de Koudekerkse weg met de tuin van „Bethesda" en voor zover mogelijk de Singels op het pro gramma. En dan de dorpen: Koude- kerke met twee bepraafplaat- sen, het dorpsplein ,,'t Groen tje", een paar schoolpleinen en mischien ook het door de „VeBeNa" geschonken re creatieterrein bij de duinen; in Souburg 't Oranjeplein, beplan ting bij de kerk en 't Raad huis en op de begraafplaats; in Zoutelande de oude en de nieuwe begraafplaats; in Blg- gekerke het dorpsplein en de begraafplaats; in Westkapelle de Zuidstraat hier is de begraafplaats al gereed, ter wijl het plantsoeu van H. M. jjr.vy >48 de oKningin en de Britse Na^ ijaar van 19' aan de beurt komen; in Se- rooskerke weer het dorpsplein en de begraafplaats. Men ziet het: een respecta bele reeks! Als het weer nu maar mee werkt wat er geplant wordt. Een andere vraag, welke veel gesteld wordt is: „Wèt wordt er nu eigenlijk ge plant?" De heer Broerse wees ons er op, dat men bij de beant woording van deze vraag on derscheid moet maken tussen de beplanting binnen en bui ten de bebouwingen. Binnen de bebouwing zal men in het algemeen meer gecultiveerd materiaal toepassen, maar bulten de bebouwing moet het plantmateriaal geheel aange past worden aan het karakter van het Walcherse landschap. Daar zal men byv. de populie ren vinden, grauwe en witte ablen, wilg, esdoorn, els, linde, lijsterbes, enz. En wat strui ken betreft de meidoorn, eik, veldesdoom, vlier, rode kor noelje, gewone liguster, bottel roos, hondsroos en duindoorn. In het algemeen zal men zoveel mogelijk heel jonge bo men en struiken ultplanten; die ogen weliswaar in het be gin weinig, maar de ervaring neeft toch wel geleerd, dat ze beter aanslaan en dat men er dus voor de toekomst beter mee uit is. Ook zal men zo veel mogelijk materiaal kopen by kwekers op of dicht bij 'alcheren. Dit met het oog op de acclimatisering. de toekomst. En nu de toekomst. Hoe lang zal de herbeplanting van het eiland in beslag nemen? Daarover kon de heer Broer se nog weinig zeggen. In elk geval tal van jaren! Veel hangt in dit opzicht ook af van de vordering van de herverkavelingswerkzaam heden, waarop de herbeplan ting natuurlijk steeds zal moe ten wachten. En dan nog de herbebossing van de landgoe deren In elk geval staat „Nieuw Walcheren" en haar land- schaps-architectonisch bureau nog voor een omvangrijke taak. Zij zullen leiding heb ben te geven, maar ook moe ten stimuleren. Wat dit laat ste betreft denken we in het bijzonder aan de herbeplanting der boeren-erven, waar toch liefst de oude, bekoorlijke mei doom zullen moeten terugke ren. Het ligt in de bedoeling van „Nieuw Walcheren" aan hen, die hiertoe werkelijk wil len overgaan wellicht ook voor beschutting van hun wei den het plantmateriaal, d. w. z. de meidoorns, gratis ter beschikking te stellen. Mede hierdoor hoopt de stichting en zeker ook ae heer Broerse een belangrijke bijdra ge te leveren tot het herstel van de oude schoonheid, wel ke voor het nieuwe Walcheren van de toekomst toch ook een bron van welvaart en geluk zal kunnen zijn. Christ. Zangverenigingen. VERGADERING RING ZEELAND. Zaterdagmiddag kwam de ring Zeeland van Christelijke zangverenigingen in algemene vergadering te Goes bijeen. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat 59 verenigin gen by de ring waren aange sloten. 23 hiervan waren ter vergadering vertegenwoor digd. Het jaarverslag van de penningmeester, werd gehul- kassaldo van 1020,68. De heer van Belle, thans 25 jaar penningmeester werd gehul digd en hem werd een blijk van waardering overhandigd. Besloten werd een jurylid aan te wijzen voor het a.s. con cours, welk lid buiten Zeeland woonachtig moet zijn. De af tredende bestuursleden, de he ren H. van Luyk en H. Wol zak, werden herkozen. Het a.s. concours in 1948 zal, in het centrum van Zeeland worden gehouden. Besloten werd weer een ringdag te organiseren. Een commissie, bestaande uit de heren Brakman, Suurmond en Wolzak, zullen voor de or- ;anisatie van de ringdag zorg iragen. Er zal aan de N.C.R.V. na mens de ring Zeeland een schrijven worden gericht, waarin de ring zyn bevreem- ng uitspreekt, dat de Chris- slyke omroep neutrale vere- dini tel® nigingen op zijn Steravond In Zeeland laat optreden. De heer Woltering sloot de vergadering met dankzegging. LeJdse studenten planten Non Sordent-boom. Het is een goede gewoonte van het oudste provinciale ge zelschap van Leidse studen ten, het Collegium Illustre cui symbolum „Non Sordent in Ifndis", om jaarlijks een be zoek aan Walcheren te bren gen. Ook dit jaar zal het Colle gium niustre naar het eiland reizen en wel ter gelegenheid van de Boomplantdag op 4 November. Het is voornemens met enig ceremonieel een eigen Non Sordent-boom in de omgeving van Veere te plan ten. Zoals gebruikelijk zal het Collegium vergezeld worden door de roemruchte bescherm heer Dove Ko en het oude vaandel meenemen op de reis naar Walcheren. Vlissingen OPENSTELLING POSTKANTOOR. In verband met de boom- lantdag is het postkantoor te 'lissingen Dinsdag geopend van 810 uur. Het telegraaf kantoor is normaal de gehele J geopend. Voorts zal er slechts één postbestelling wor den uitgevoerd. SPREEK U IJK BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlis singen is verhinderd als. Woensdag zijn gewone spreek uur te houden. BOERENACTIE „BETHESDA". De boekenactie voor het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlls. singen. is een groot succes ge worden. Dank zij de offervaar digheid van zeer velen konden circa 1000 romans en kinder boeken worden afgedragen. Aan giften werd een bedrag van 218.10 ontvangen, waar voor, na aftrek van drukkosten e.d. nog 38 van de allernieuw ste boeken op verschillend ter rein, gekocht konden worden. O.- en W.-Souburg RAADSVERGADERING SOUBURG. Op Vrijdag 7 November 1947 zal de gemeenteraad van Oost en West-Souburg, des middags om 2 uur, in openbare verga dering bijeenkomen. Onder de te behandelen onderwerpen komt voor een voorstel tot het aanvragen van een bouwvoor- schot voor het aanbrengen van waterclosets in de woningen van het gemeentelijk woning bedrijf en tot verhoging van de huren met 0.35 per week. „ZAAIWEEK". Te Souburg werden in het kader van de „Zaaiweek" ver schillende bïieenkomsten ge houden in de Geref. kerk. Naast het gesproken woord van ds. v. d. Berg en ir. Stene- ker, werd Vrijdagavond een film vertoond. Zoterdagmlddag werd od het Oranjepleln een openluchtbijeenkomst gehou den. Zowel Vrijdag als Zater dag verleende de muziekver eniging „Vlijt en Volharding" haar medewerking. Minister Jonkman. Naar het a.n.p. van offi ciële ztfde verneemt, heeft zijne Excellentie Minister Jonkman met ingang van Maandag wederom de lei ding van het departement van overzeese gebiedsdelen op zich genomen. 20 jaar voor roofmoord geëist. De procureur-fiscaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag 20 jaar gevan- eisstraf geëist tegen de 24- ge C. K. M. die In Septem- 1946 een zekere den We gen had vermoord. Hjj had zjjn slachtoffer onder voorspiege ling een „goudhandel" te we ten, in zjjn huis gelokt en heeft van Wegen daar, nadat hy hem eerst bewusteloos had geslagen, met een nekschot af- femaakt. Hy had z'n slachtof- er ln een schuilplaats begra ven en diens eigendommen, 4800 in contant geld en sloopgoud ter waarde van 18.000 ontvreemd. Twee kinderen gedood door landmijn. Zondagmiddag liepen twee jongens, resp. genoemd P. Win tering 13 jaar, en P. Terhorst, 13 jaar, in de Mariëndaalse welde aan de Polderweg te Oosterbeek op een myn. Ter Horst werd op slag gedood en Winterink werd zwaar gewond aan linkerarm en voet. De voet werd verbrijzeld. Later is ook deze jongen aan de gevolgen overleden. Strijd in Ned. Indië. Het Nederlands communiqué van Zaterdag meldt, dat de verliezen aan Nederlandse zij de bedroegen 6 gesneuvelden en 16 gewonden. Op West- Java werd krachtig opgetre den tegen omzwervende ben den, die onze troepen aanvie len. Op Midden Java waren Republikeinse strijdgroepen in de randgebieden actief. Neder landse detachementen bij Soe- mowono werden met automa tische wapens beschoten. Op Java en Sumatra werden Ne derlandse posten door Repu blikeinse benden beschoten. Standbeeld van Willebrord. 7 November te 11 uur zal op het stadskerkhof te Utrecht de onthulling plaats vinden van het ruiterstandbeeld van Wlliibrord en de overdracht daarvan aan het gemeentebe stuur. De onthulling zal geschieden in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, afgevaardig den der kerken, <Hc minister president en vele landelijke en plaatseliike autoriteiten. Dr. W. Nolet houdt na de onthulling een to-spraak na mens het bestuur van de Ned. Katholieke Dag. 102 schooldiploma's uitgereikt. Nu het zwemseizoen voorbij is. heeft het bestuur der Sou- b" Zwemver. „Luctor et F rgo" balans opgemaakt. Het blijkt een goed seizoen geweest te zijn. Er zyn niet minder dan 40.295 baders ge weest waaronder 10.332 school- baders. Ook het aantal gedi plomeerde zwemmers nam sterk toe. Zo behaalden 102 schoolkinderen een schooldiplo ma en 150 zwemmers het K.N. Z.B.-diploma. Domburg herdenkingsdienst. In de Herv. kerk te Dom burg werd Zondagavond een interkerkelijke herdenkings dienst gehouden, gewijd aan de bevrijding van Walcheren, waarvoor ook deze plaats zul ke grote offers heeft gebracht. Voorgangers waren, ds. G. H. van Willenswaard, Hevr. pred. te Domburg en ds. J. e. Visser, tijdens de bevrijding pred. te Domburg, thans te Schermerhom. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het te stich ten gedenkteken voor de ge vallenen en de stichting 1940 1945, waarvan dezer dagen te Domburg en te Aagtekerke een afdeling is opgericht. Koudekerke Lening voor electrificatie. De gemeenteraad van Kou- dekerke kwam Dinsdagmiddag in openbare vergadering bij een in de weliswaar iet of wat rokerige, maar in ieder geval behagelyk verwarmde raads zaal. Burgemeester J. L. Dreg- mans opende de vergadering met gebed. De Raad verleende een crediet van 15.000 voor de verplaatsing van 't te res taureren kerkhek en een cre diet van 250 voor de ratten bestrijding. Op een verzoek van de ver eniging van brandweercom mandanten om een bedrage uit de gemeentekas werd afwijzend beschikt, ook al voelde de heer P. Flipse (Gem. Belang) als brandweerman zich eerst (lachend) verplicht de subsidie wel te verlenen. Besloten werd de bedragen waartegen de gemeente-eigen dommen by brand verzekerd zijn te verhogen. Voorts besloot de Raad een kasgeldlening van 4805 aan te gaan om de electrificatie der straatverlichting te finan cieren. Op voorstel van B. en W. werd besloten het uitbreidings plan voor de gemeente te her zien. Deze herziening is nodig in verband met het streekplan voor Walcheren. De in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen zullen in on derhoud en beheer worden overgedragen aan de woning bouwvereniging „Couburg." De mogelijkheid voor particu lieren om deze woningen te kopen blyft echter bestaan. Een nieuwe leges-verorde ning werd vastgesteld. De gemeente-rekening over1 1916 werd voorlopig vastge steld en de gemeentebegroting voor 1944 werd gewijzigd. In de commissie inzake de woonruimtewet- werden be noemd de heren J. de Kroo, P. Flipse, J. J. van Dongen, W. Ova en A. L. Jacobse. De gemeente zal medewer king verlenen aan de Vereni- girig voor byzonder lager on derwijs op Geref. Grondslag voor de nieuwe schoolkachek en schoolmeubelen. By de rondvraag informeer den de heren J. Vos (C.H.), W. Fouw (P. v. d. A.), F. de Kroo (A.R.) en wethouder J. de Buck (A.R.) naar de elec trificatie. De beer P. Flipse (Gem. Belang) drong aan op verharding van het laatste deel van de Keienweg. De burgemeester zei toe, zich inzake de electrificatie met de P.Z.E.M. in verbinding te stellen. Voor verharding van de Keienweg zal worden gezorgd. Alles voor de hond. Zondagmiddag sprong de hond van de familie L. over het muurtje van de Boulevard De Ruyter te Vlissingen. Het beest had vroeger de gewoonte over een muurtje in een vij ver te springen. Toen de hond het muurtje zag, dacht hy waarschijnlijk aan zyn vroegere badkuipHet beest werd met grote moeite door de brandweer uit het water ge haald. Ook door een zwemmer werden reddingspogingen on dernomen. De belangstelling voor de „wonderbaarlijke red ding" was groot. Oostkapelle eervol ontslag. Thans is afgekomen het Ko ninklijk Besluit, dat aan mr. H. F. Lantsheer te Oostkapel le op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als voorzitter van de polder Walcheren. Veere garnalen aanvoer. In de week van 27 October t.m. 1 November werden te Veere 14.977 kg. consumptie garnalen en 25.440 kg. droge rijgarnalen aangevoerd. Nieuw- en St. Joosland raadsvergadering. De raad der gemeente Nw.- en Sint Joosland zal Maan dag 3 November a.s. in open bare vergadering bijeen ko men. Domburg Voo-zichtigheid met vestig ngsvergunning. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Dom burg. Adhaesie werd betuigd met het adres van de gemeen teraad Diever inzake opheffing classificatie van gemeenten. Ingevolge een verzoek van familie van te Domburg be graven oorlogsslachtoffers be sloot de Raad een gedenkte ken niet op de Markt, maar op de begraafplaats op te rich ten. De gemeente ambtenaren zullen een gratificatie van 2 van hun loon krijgen. Verder werd besloten van de familie Louws een stukje grond te kopen aan de Markt voor plm. 37 gld. Het voorma lige „stadsbosje" ten W. van de gasfabriek is door de aan leg van een spoorban vernield en moet herbeplant worden. De Raad was van oordeel, dat de onkosten met aandrang moeten worden doorgegeven aan de Rykswaterstaat. Ook het pad langs de gashouders zal worden hersteld. Ten be hoeve van de bouw van 12 volkswoningen en de aanleg van een weg van de Schelpweg naar de Westweg, zal van het „Hof Domburg" 5744 m2 ter rein gekocht worden voor 20.104. De heer Geldof raad de aan de woningen zo spoe dig mogeiyk aan te besteden, waarna de heer Dourleijn enige opmerkingen maakte be treffende de bestekken. Een verzoek van de heer L. Passenier inzake de opbouw van zyn pand werd afgewezen. De betrokkene heeft indertijd in een samenkomst met andere belanghebbenden volledig ge noegen genomen met de ver kaveling; bovendien vond de Raad zyn argumenten niet steekhoudend. Met het oog op de spoedige totstandkoming van een bouw verordening zullen de deskun digen L. Dourleyn en G. Gel dof, tegen een volgende verga dering advies uitbrengen. Aan genomen werd het voorstel van B. en W. om de parkeerplaats aan de Oosterbadstrand te hu ren van de heer J. de Pagter voor 50.per jaar. De heer Geldof wees ook op de parkeer gelegenheid ln het Westen. In beginsel werd besloten een woonkeet aan de Duinstraat over te nemen, als ze te koop komt. De burgemeester, jhr. ir. H. L. Boogaert, deelde mee, dat B. en W. zoeken naar een mo gelijkheid om met aarzelende bouwplichtigen en de bevoegde instanties, een overeenkomst te treffen, zodat de gemeente op hun grond volkswoningen zou mogen bouwen, die de grondeigenaren dan onder spe ciale voorwaarden konden hu ren en/of later ln eigendom krijgen. Ter zake van een gevraagd speelterrein by de Chr. school hadden voorlopige besprekin gen plaats, waarby naar voren kwam, dat een stuk terrein van „Duinoord" het beoogde doel zou helpen verwezenlyken. Tijdens de rondvraag uitte de heer Geldof de wens, dat er met de vestigingsvergunning voorzichtigheid worde be tracht, opdat geen vreemden de woonruimte bezetten van ouder gerechtigden. Spreker laakte de onverschilligheid van militaire wagenbestuurders, die de met grote zorg en kosten herstelde vroonpaden en boule vard kapot maken. De heer Geldof zou ten slotte willen, dat er leiding was by de ex ploitatie van de achterterrei nen der nieuwe volkswoningen. Wat daar geknutseld wordt, is z.i. uit oogpunt van orde- lykheid niet toelaatbaar. Wethouder Jac. de Visser merkte op, dat dorpsmensen graag hun levensmiddelen aanvullen uit eigen veldarbeid en veeteelt, waarbij zij enige bergruimte en gereedschap niet kunnen missen. Hij vond de klacht overdreven. De heer Dourleyn stelde voor aan de leden van de vry- willlge brandweer, evenals over 1945, over 1946 een gratifica tie van 25 gulden toe te ken nen. Goes bouwplan Hl feestte. De buurtvereniging Bouw plan III te Goes organiseerde vorige week twee gezellige avonden ter herdenking van de bevryding van onze gemeente. De avonden werden gevuld met een detectievestuk e.d. terwijl •rpheans met hun muziek niet weinig bydroegen ter ver hoging van de gezelligheid. INDUSTRIETERREIN TE GOES. Burg. en Weth. van Goes wijzen er de raad op, dat in verband met de uitbreiding,, die de gemeente ondergaat en de algemeen bestaande drang tot het vestigen van Indus trieën, aanleg van een indus trieterrein gewenst is. Zy stel len voor aan te kopen yan het Burgerlijk Armbestuur een ter rein ten Westen van de M. A. de Ruyterlaan en ten Zuiden van de Zuidvlietstraat. groot 3.12.02 ha voor 18.721.20. Kattend ijke KINDERFEEST. Zaterdagavond gaven het kinderkoor en de zangvereni ging te Kattendijkej in de zaal van de heer Spruijt een zeer geslaagde uitvoering. De kin deren voerden een prachtig sprookje op. De directeur de heer F. Smit heeft hiermee veel eer ingelegd, daar het geen sinecure is kinderen een stuk in te studeren, waarvan de opvoering ongeveer een uur in beslag neemt. De zangver eniging voerde een toneelstuk op. dat eveneens zeer in de smaak viel. De zaal was ge heel gevuld. Wilhelminadorp PROPAGANDA-AVOND. Er bestond grote belangstel, ling voor de propaganda-avond, die ten bate van het nieuwe Verenigingsgebouw te Wilhel minadorp werd gehouden in de zaal van de Veehoeve. Alle plaatselijke verenigingen ver leenden hun medewerking met muziek, zang en toneel. Ook hersengymnastiek ontbrak niet. In de pauze werd een verloting gehouden. Wolph aartsdijk SPORTTERREIN GEOPEND. Zaterdag j.l. werd te Wol- phaartsdyk in tegenwoordig heid van de gemeenteraad het gemeentelyk sportterrein ge opend door burgemeester van Oeveren. Nadat de voorzitter der voetbalvereniging zyn dank aan het gemeentebestuur had betuigd, knipte de burgemees ter het lint door en verklaarde het terrein geopend. het invoeren van het één richtingsverkeer aldaar. Na dere voorstellen hierover zul len nog volgen. Voor de restauratie- en ver nieuwingswerkzaamheden aan de gemeentewoning welke be stemd is voor ambtswoning van de burgemeester, zal een geldlening worden aangegaan ten bedrage van 11.000. Voor het vernieuwen van de torenspits wordt een crediet verleend van 3000. Hiervoor zal een subsidie aan het Rijk en Provincie worden aange vraagd. Eveneens wordt een crediet verleend voor het in orde ma ken van het sportterrein. Over de wijze van in gebruik- stelling wordt uitvoerig ge discussieerd. Aangezien de herstelwerken aan de korenmolen van dhr. W. Moelker slechts dan voor rijkssubsidie in aanmerking komen wanneer de gemeente daarin bijdraagt, wordt be sloten een bijdrage te verle nen van ten hoogste 1/3 der rijksbijdrage. Tot leden van de advies commissie voor de woonruim tewet worden benoemd de heren P. J. J. Dekker, K. J. Dominicus, D. M. de Jonge, J. de Jonge en A. de Schipper Azn. B. en W. worden gemach tigd gemeentelokalen in ge bruik te geven. Voor het aan brengen van electrische ver lichting in het gemeentehuis wordt een crediet verleend. Aan mej. H. Mooij zal een gratificatie worden verleend i.v.m. haar 40-jarige dienst tijd als onderwijzeres aan de gemeente bewaarschool. De heer D. M. de Jonge wijst op de ongebruikte straatstenen aan de Oranje boomstraat, de heer A. de Schipper op de straatverlich ting, de heer J. de Jonge op de ernstige bezwaren voor de landbouw, ontstaan door "het gemis van de Bonzijbrug. De heer D. M. de Jonge meent dat er in de gemeente te wei nig brievenbussen zijn. De voorzitter verstrekt de nodige inlichtingen en zegt onderzoek toe. Hierna slui ting. wrak gelicht. De Duitse voorpostenboot, die een dezer dagen te Wemel- dinge is gelicht, bleek een Hollandse treiler te zijn. Het schip was weinig beschadigd en is weer aan de eigenaar af geleverd. Voorts werd een gecostu- meerde voetbalwedstrijd ge speeld, die zeer in de smaak van het publiek viel. De bur gemeester trapte af in de wed strijd Wodphaartsdyk tegen Kortgene, die door Wolphaarts- dyk met 21 werd gewonnen. De muziekvereniging Advendo luisterde het geheel op. Wemeldinge Twaalf nieuwe woningen. Donderdagavond vergaderde de raad van Wemeldinge on der voorzitterschap van bur gemeester C. N. F. van Sas. Medegedeeld werd dat in de vacatures van het brandweer personeel is voorzien door de benoeming van de heer Jacs. Hoogesteger tot brandmeester en de heer H, M. de Klerk tot lid van het personeel. Volgens verkregen inlichtingen kan de Bonzijbrug nog niet hersteld worden, omdat andere be langrijke werken voorrang hebben. Aan de straatverlichting zal enige uitbreiding worden ge geven. Plannen tot de bouw van een 12-tal arbeiderswoningen aan de Zuidelijke Achterweg zijn in voorbereiding; over eenstemming is verkregen voor de aankoop van een per ceel bouwgrond van mevr. de wed. F. Burger. Met de heer L. P. Korstanje is geen over eenstemming bereikt, zodat tot onteigening moet worden overgegaan. De dienst van de Volkshuis vesting staat afwijzend tegen over het besluit tot aankoop van een perceel grond ter ver dieping van het bouwterrein aan de Bierweg. Met de voorgestelde verho ging van het salaris van de hulpkeurmeester wordt inge stemd. De begroting voor de Keuringsdienst voor Vee en Vlees in de Keuringskring Kruin ingen wordt goedge keurd. Besloten wordt tot het aan gaan van een kasgeldlening ten bedrage van f 42000 ter bekostiging van straat wegverbetering. In verband hiermede doet de voorzitter uitvoerige me dedelingen over het verloop der werkzaamheden, in het bijzonder over de verbreding van de rijweg op „De Loo" en Marktberichten VEILINGSVER. KAPELLE-BIEZELINGE. 31 October 1947. Appelen: Cox's Orange Pip pin 2675; Jonathan 1169; Goudreinette 1061; Glorie van Holland 3941; Zure Bel lefleurs 13—24; Franse Rei- nette 11—24; Sterappels 11— 34; Ermgaard 2342; Zoete Campagne 1024; Hollands Zoel 1930; Pomme d'Orange 10; Rembour Mortier 1317; Jacq Lebel 10—17; Lanes Prin ce Albert 10—16; Bramley's Seedling 11; Baldwin 12; Hondsmuil 13; Zoete Appels 16; Present van Engeland 17; Court Pendu 10, alles per kg. Peren: Doyenné du Cornice 1662; Beurré Clairgeau 10 35; id. Alexandre Lucas 15 43; id. Bachelier 1217; Com- tesse de Paris 1428; Nou veau Poiteau 924; Zwyndr. Wijnpeer 1629; Jodenpeer 9 20; Chaumontel 718; Kweepeer 16—31; Saint Remy 1029; Pondspeer 1324; Gieser Wildeman 1343; Klei- peer 1135; Emil d'Heyst 14 29; Bezy van Schonauwen 827Blanke Maagdenpeer 1019; Wintersuikery 1017; Winterlouwtje 8%; Winterber- gamot 1120; Souvenir de Vacheur 24; Josephine de Ma lines 1520, alles per kg. Diversen: Druiven 105135; Mispels 3235; Sjalotten 3; Witte Kool 11; Savoye Kool 9%14, alles per kg. Noten 5.20 per 100 stuks. i eeuwse nippers De muziekvereniging te Hoofdplaat heeft als directeur benoemd de heer Adr. Hollaers, te Vlissingen. De collecte ten bate van het fonds voor een wijkgebouw ten behoeve van Het Groene Kruis te Wemeldinge, heeft ruim 790 opgebracht, terwyl vele toezeggingen voor artike len in natura konden worden genoteerd. Aan de Ryksuniversitelt te Utrecht slaagde voor het pro- paedeutisch examen genees kunde de heer J. D. Fregeres te Vlissingen. Burgerlijke stand kruin ing en. Ondertrouwd: A. Kieviet, 32 j. en A. K. Dorst, 24 j.; D. Wlskerke, 24 j. en J. de Bel, 23 j.; J. H. de Munck, 33 j. en R. A. C. Vertenten, 26 j. Getrouwd: H. M. Nelemans, 'J2 j. en P. J. Maas 21 j. Bevallen: M. S. Stroosnyder Bouterse, z.; F. Willeboer Joosse, z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2