Wat betekent Boomplantdag? De mannen van „Nieuw Walcheren" Dit was dc landing bij Westkapelle Het gaat om de toekomst! Herbeplanting en het Streekplan Walcheren Hun stem vond weerklank WALCHEREN Der traditie getrouw De nieuwe bloei. Toen In de zomer van het jaar 1945 door enkele enthou siaste mannen de vraag onder ogen werd gezien of van par ticuliere zjjde niet iets diende te worden ondernomen om propagerend en stimulerend op te treden op al die gebieden van het maatschappelijk leven, die nu eenmaal de aandacht vragen in geteisterd gebied, konden weinigen vermoeden, dat 3 jaar later de Stichting „Nieuw Walcheren", die uit dit overleg geboren werd, op plechtige en feestelijke wgze tegelijkertijd de herinplant van Walcheren zou inleiden, in te genwoordigheid nog wel van de hoogste buitenlandse en Ne derlandse autoriteiten. Wg wisten het: onze dijken bouwers van hoofd en hand verrichtten het schier boven menselijke. Onder alle omstan digheden bewaarden zq hun koelbloedigheid en blijmoedig optimisme. Maar wij wisten niet, dat men om het met de later uitgesproken woor den van Prof. Ir. P. Ph. Jan sen te zeggen „langs de grens van het mogeljjke was gegaan" om het titanenwerk te verrichten. Toen „Nieuw-Walcheren" werd opgericht, stonden zo de zaken nog niet. maar men be greep. dat op Walcheren een instituut, uit het particulier initiatief voortgekomen, een bijdrage zou kunnen leveren tot de reconstructie, al was 't maar, dat particulieren ande re wegen zouden kunnen be wandelen, dat hun andere mid delen ten dienste zouden staan dan de overheden om de aan dacht blqvend op het eiland en de nood van zqn bewoners gevestigd te houden en dat wij zonodig de grote trom zouden kunnen roeren. Het leed is zo spoedig vergeten door wie het niet rechtstreeks aangaat en daarom dient op het aambeeld te blijven gehamerd, samen met allen, die, ieder op eigen gebied, hetzelfde beogen. Wij zijn natuurlek een heel stuk onder de maat gebleven. Wjj hebben veel grotere idea len gekend dan heden ten da ge verwezenlijkt zijn, ja, ooit verwezenlijkt kunnen worden. Men moet zijn idealen nu een maal hoger stellen dan bereik baar is. DE NOODVLAG Zeker, wij mochten de nood vlag hgsen op onze startavond in de Middelburgse Schouw burg. die wij stelden onder 't motto: „Voor een bevrijd Eu ropa een verdronken Walche ren" en waar twee burgemees ters van geteisterde steden, mr. Oud van Rotterdam en mr. Van der Weel van Middel burg, de Walchenaars een hart onder de riem staken! Wij mochten de stoot helpen ge ven tot de grote collecten te Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en op vele plaatsen elders in den lande, resulte rende in de recente aanzienlij ke uitkeringen door de Stich ting Hulpactie Scheldemon- den, waarvan waarlijk Wal cheren niet alléén profiteerde. En wg' mochten zoveel anders ondernemen, waarvan de op somming te ver zou voeren en niet zou passen in het kader van dit artikel, dat immers specifiek gewijd wil zijn aan de betekenis van Boomplant dag. Want het is juist op dit WENSEN WORDEN WERKELIJKHEID Herstel in snel tempo Dc Provinciale Planologische Dienst heeft naast andere plannen ook voor Walcheren een streekplan in voorberei ding; een plan waarin getracht wordt dc ontwikkeling voor de komende 25 jaar van het ge hele maatschappelijke leven van Walcheren in al zijn con sequenties te omvatten. Naast de zeer belangrijke facetten zo als handel-, industrie, en niet in het minst de landbouw, speelt het Walcherse land schap in dit streekplan een be langrijke rol. In de eerste plaats om een zuiver materiële en zakelijke reden, n.I. de be vordering van het economisch zo belangrijke vreemdelingen verkeer; maar in de tweede plaats wegens de meer ideële en sociale overweging, dat on ze steeds groeiende bevolking in onze steeds drukker worden de samenleving een voortdu rend stijgende behoefte heeft aan gave en harmonische na tuurgebieden om daar uit te rusten van het moordende tem po van onze moderne maat schappij. SCHOONHEID EN ORDE. Om deze redenen zullen in het streekplan Walcheren naast allerlei maatregelen tot bevordering van handel en in dustrie, verkeer en landbouw vele voorzieningen worden ge troffen ter bevordering van een mooi en goed geordend landschap. In het rapport van de Snelcommissie Walcheren zijn deze maatregelen voor een groot deel al weergegeven en onder het bereik van de publie ke belangstelling gebracht, zo dat velen in grote trekken reeds weten in welke geest het herstel en rie opbouw van het vroeger zo fraaie landschap zal plaats hebben. Wie hier meer van wil weten kijke het plan van de Snelcommissie er nog maar eens op na. De Planologische Dienst ver vulde het secretariaat en was het werkbureau van de Snel commissie. Het Hgt dus wel voor dc hand dat ook het streekplan voor Walcheren, dat wellicht in het begin van het volgende jaar gereed zal ko men, deze maatregelen ter be vordering van een fraai land schap zal bevatten en met de bijbehorende streekplan veror dening tevens aan deze maat regelen een wettelijke basis zal verschaffen. VERVULDE WENSEN. Wat nu van zo groot belang is voor de invloed welke het streekplan op de ontwikkeling van Walcheren zal hebben, is dat zich thans hier een proces van herstel en wederopbouw, gepaard aan verbetering en vernieuwing afspeelt van een dusdanige omvang, dat van de zeer vele wenselijkheden en noodzakelijkheden welke in het streekplan zullen worden neergelegd, n zeer groot aantal op korte termijn tot uitvoering zullen komen. Nog voor het streekplan er is ziet Walcheren een groot deel van zijn noodza kelijk geachte en in het streek plan op wetenschappelijke on derzoekingen gebaseerde ont wikkeling in snel tempo vol trekken. En zo zien we thans op de vierde November onder de hoogste belangstelling als gevolg van het niet genoeg te loven uit de Walcherse bevolking voortgekomen ini tiatief de eerste werkzaam heden verrichten tot uitvoe ring van een deel der plan nen, welke door overheids organen zijn voorbereid. Naast de grote vreugde die ons op deze dag bezielt omdat wij het nu voor onze o^en zien gebeuren dat werkelqk een „Nieuw Walcheren" geboren wordt, is er toch ook plaats voor de weldadige gedachte, dat hier op deze door de Stich ting Nieuw Walcheren georga niseerde Herbeplantingsdag het bewijs wordt geleverd, dat een nauw samengaan van be volking en overheidslichamen mogelijk is en vruchtdragend kan zijn. Zo is ook voor het planolo gische werk in Zeeland deze herbeplantingsdag een grote dag en een lichtend voorbeeld voor het vele nog te verrichten werk in onze zo belangwekken de provincie. Ir. M. DE VINK. landschap op Walcheren na de Inundatie. gebied, dat „Nieuw-Walche ren" haar grootste kracht ontplooide. Een onzer begreep, dat hier het psychologische moment lag, niet iu de eerste plaats in liét. leven van een stichting, die slechts middel is, doch voor de toekomst van Walche ren! Walcheren, dat zjjn faam juist ontleende aan die wondere mengeling van natuur- en stedenschoon, waarin het beide dodelijk was getroffen. Het laatste is grotendeels onherstel baar en wij zullen het moe ten doen met het onge schonden schoon van Vee- re en met wat ons na het Teutoons geweld rest van Middelburgs onvolprezen glorie. Maar waar het water kwam verdorde elke vegetatie. En deze, méér nog dan al het an dere, was het, die Walcheren maakte tot wat het was. Daarom onze wekroep „Plant een boom op Walcheren!", een paar simpele woorden, die tot een begrip werdea die immers spreken van het nieuwe le ven, die een brug wilden slaan naar het Walcheren van onze kinderen. Hoe onze bomen- en struikenactie werd gevoerd is alom in den lande bekend. Het Nederlandse Volk wilde een daad stellen en wq openden de gelegenheid op een wijze, die tot dusver uniëk genoemd mag worden. De Nederlandse schooljeugd maakte zich mees ter van de struikenactie. Op dikwqls ontroerende wijze be reiken ons de bewijzen van sympathie uit binnen- en bui tenland, uit alle lagen der be volking. Als wq deze woorden neerschrijven is nog niet de tqd aangebroken om bekend te ma ken alles wat wij gaarne nu reeds aan de openbaarheid zou den willen prijsgeven. HET BUITENLAND. Onze Belgische vrienden heb ben een actie op touw gezet; zij weten zich nog te herinne ren de troosteloze aanblik, die de drooggevallen Yserlinie bood. De Britse marine toog spon taan aan het werk en overhan digde bij monde van Admiraal Helfrich ons een chèque Het R.A.F. personeel liet zich even min onbetuigd. Dezer dagen bereikte ons een hoogst be langrijke mededeling van het American Relief Committee for Holland dit laatste niet al léén op de Bomenactie betrek king hebbende ja, in alle landen ter wereld blijken men sen begaan met het lot van Walcheren. OVERHEIDSSTEUN. De Regering is uitermate di ligent en weet bovenal te waar deren, wat particulieren in nauwe samenwerking met de overheid tot stand brachten. Is niet de instelling van het Land- schaps-Architectonisch Bureau van de Stichting „Nieuw-Wal cheren" een treffend voorbeeld dier samenwerking? Wederopbouw. Landbouw- herstel. de Landbouwvoorlich- tingsdienst, Wederopbouw- Boerderijen en alle instanties, die bq het herstelwerk zijn be trokken, doen alles wat moge- lqk is om Walcheren overeind te helpen. Dat de richtlijnen, die zij hebben toe te passen, ten enenmale ontoereikbaar zijn, is niet voor hun verant woording. Wq geven hun gaar ne de hulde, die zij verdienen. DE GROTE DAG. En nu staan wij voor Boom plantdag. Walcheren zal weer bloeien. Wij zijn dankbaar, dat wq in staat waren deze dag te mogen organiseren, die gewijd zal zqn aan allen, die voor on vrijheid vielen, hun leven offerden voor de zaak van r~ R. de Muynck. Ongeveer anderhalf jaar geleden, toen men ontdekte, dat er op Wal cheren vrijwel geen boom of struik in leven was gebleven dacht een een voudige Middelburger: „Eigenlqk moesten we de Nederlanders in staat stellen om stuk voor stuk iets te doen voor ons zwaar getroffen Walcheren. Geef de men sen de gelegenheid om... een boom te planten!" De Stichting Nieuw Walcheren, in 1945 door een aantal particulieren opgericht ter bevorde ring van Walcherens welvaart, waar van de Middelburgse fabrikant, de heer R de Muynck. lid was, nam de uitvoe ring van dit denkbeeld ter hand en sedertdien hebben velen een bedrag van 2,50 overgemaakt aan de Stichting Nieuw Walcheren en daarmede „een boom op Walcheren geplant". Uit binnen- en buiten land stroomden de gel den binnen, in totaal reeds een bedrag van enige honderdduizenden guldens! Het spreekt vanzelf, dat dit niet voldoende is om de anderhalf millioen bomen en twee en een half millioen struiken, die nodig zijn om Wal cheren zijn oude schoon heid terug te geven, te bekostigen. Trouwens: de herbeplanting is voor een groot deel staats zaak. Maar het begin kwam er en de rest komt ook weldank zij de goe de gedachte van de heer De Muynck, die haar op het iuiste ogenblik en de juiste wijze naar voren wist te brengen. Walcheren, die tevens wil zijn de schakel met de toekomst van het Nieuwe Walcheren en die ons allen de bezieling moet schenken voor de komende tij den. J. L, VERHAGEN, Voorz. „Nieuw Walcheren". Hulde aan: Moed en optimisme. Wie kent de namen van al le stichtingen, die na de be vrijding in het leven zijn ge roepen en wie weet uitleg ging te geven van al haar onderscheidene doelstellin gen? Velen zullen reeds na op somming van het eerste hon derdtal blijven steken en zich schamen over de onvolledig heid hunner kennis van het geen in 's lands belang ge schiedt. Maar weinigen of zij moeten vèr buiten Zeeland wonen en zich van het wel en wee van het vaderland niets aantrekken zouden hun les zo slecht hebben geleerd, dat zij ooit de naam vergaten van de Stichting, wier glorie wij straks op „boomplantdag" gaan beleven. „Nieuw Walcheren", gebo ren in een tijd toen ons oude eiland op enkele droge plekken na, waar wij nog juist genoeg ruimte vonden voor onze zorgen diep onder de zeespiegel lag en verloren dreigde te gaan. Geboren uit het initiatief van enkelen, die over het wa ter heen weer al betere tijden wilden zien en verder keken dan de eerste maanden, toen van opbouw van wat verloren ging nog zo weinig zou kun nen komen. Bij hoe velerlei belangen, die de herleving van Walche ren inhielden, hebben wij de Stichting sindsdien niet ont moet: vliegvelden, marine, Stoomvaart-maatschappij Zee land, wederopbouw van wo ningen en boerderijen, her stel van landbouw, verbete ring van wegen, vergoedingen van oorlogsschade, schepping £):==^5=^==^:===êb===êl====^^==^===^ Ik gezien 'oe d'Engelse mè bomme den Nollediek 'ebbe kappot 'emaekt. Ik zag de Schelde brusend binnekomme. 'Oe aolles deur 'et waeter wier 'ekraekt. Ik gezien 'oe Walchre wier bedolve. De velden en de bogerds, 'uus en 'of. Ik gezien 'et beuke van de golve En ök 't benauwde vluchte van de irtof. I Ik gezien éên groóte waetervlakte, Waer kort gelee nog goeien aerde was. 'Oe aolles in dien barre vloed verzakte, Verrinneweêrd wier deur dien zilten plas. Ik gezien 'oe onze mooie boöme vererremden en kwienden tot den dood Ik zag aoldeur 'et waeter binnestroome En ök 'et Zeeuwse Volk in groöte nood. Ik gezien 'oe dat ze bombardeêrden. 'Oe aolles deur de golve wier 'ekraekt. Maer ók, Goddank, dat zen 'et waeter keêrden en 'oe z'een NIEUWEN diek 'ebbe gemaekt! 'k aoltied wè gedocht dat Walchren 'et zou 'ouwe. En as ik 'et benauwd kreeg, docht ik maer: „Ik bluuf op God en onze spreuk vertrouwe „Ons LUCTOR ET EMERGO bluuft toch waer Door KRUIDENIER Lzn. van recreatiegebieden. En de beplanting Was er één onderwerp voor Walcheren van belang, waar de Stichting niet in de voor ste rijen vocht, wanneer ge streden moest worden, han delde, waar een daad nodig was, sprak, waar woorden moesten klinken? Gij, voorzitter Verhagen, hebt naar die woorden nim mer moeten zoeken! Gij be stuursleden de Muijnck en Blaauw hebt de gedachte, dat het verdorde Walcheren weer groen moest zijn, in een grootse daad weten om te zetten en ook gij andere be stuursleden, van nature strij ders voor een goede zaak, hebt, elk op uw post en on danks uw dikwijls op velerlei wijze reeds overbezette taak, gezamenlijk het werk der Stichting reële betekenis en bekendheid gegeven. Bekendheid vèr buiten ons eigen eiland, vèr buiten 's lands grenzen, in Europa, in de wereld. De gelden voor de boom planting zijn binnen ge stroomd tot een bedrag van enige honderdduizenden gul dens! Uit alle oorden en wellicht ontbreken op de onafzienbare lijst der gevers slechts de na men van enige minder goed bereikbare stamhoofden der Zoeloe's, misschien ook nog van enkele prominente fami lies in Patagonië. Doch overigens klonk dan toch de stem van „Nieuw Walcheren" tot op verre af stand door, bereikte allen en wist ieder te doordringen van het feit, dat Walcheren werd Het lid van het Colle ge van Gedeputeerde Staten in Zeeland Mr. A. J. van der Weel, zond ons het bijgaand artikel, waarin hg hulde brengt aan de mannen, die de „Stichting Nieuw Wal cheren" opbouwden. verdronken voor de bevrij ding van Europa. Wij kunnen slechts bij be nadering bevroeden welk een arbeid, welk een energie moest worden aangewend om dit resultaat te bereiken. Wij, Walcherenaren, hebben bewondering voor wat ge presteerde en in ons hart is voor uw Stichting neen, onze Stichting een warm plaatsje Maar eigenlijk nog grootser dan dit werk is het feit, dat gq, midden nog in de tqd, dat wq allen onze dagelijkse zor gen juist de baas bleven, een jeugdige, frisse klank voor de toekomst van het toen ver gane oude Walcheren hebt doen horen. En ons moed en optimisme voor de komende tijden hebt gegeven. Moed en optimisme kunnen we ook nu nog niet ontberen. Walcheren brengt op boom plantdag symbool van her stel en herleving hulde en hartelijke dank aan de Stich ting en vraagt haar voort te gaan op de niet gemakkelijke weg, die zij zich bij haar op richting heeft gekozen. Tot het doel is bereikt Nieuw-Walcheren's initia tief, energie en krachtsinspan ning zeggen ons, dat dit zal gebeuren. A. J. VAN DER WEEL. C. A. van Woelderen: De strategische ligging van Walcheren aan de belangrijke Scheldemonding heeft tqdens de bevrgding bq de strijd om de vrqe Scheldevaart op Ant werpen ons mooie groene ei land de tuin van Zeeland door de overstroming met het zilte zeewater in een woester- nq veranderd. De kloeke Zeeuwen zetten thans der traditie getrouw de eeuwenoude strqd tegen het zeewater weer onverveerd en krachtig voort. Daartoe behoort ook de her beplanting van Walcheren. Om de nieuwgevormde kreken zul len nieuwe beplantingen ver rijzen en vooral de Zuideigke en Zuidwesteigke kuststrook beschermd door een veilige duinenrij zal worden bebost van Vlissingen tot Westkapel- le. Het voormalige 28 ha. gro te Nollebos vormt het bewgs hoe goed en snel de bomen in de vruchtbare Walcherse bo dem groeien. Moge de door het zeewater bedorven grond doorde be kwaamheid en de ijver 'der be trokken instanties weer spoe dig de oude productiviteit her krijgen en moge zegen rusten op de zo dringend nodige her beplanting van Walcheren, waarmede op 4 November 1947 het officieel begin wordt ge maakt. Moge daardoor voor komende generaties eenmaal Walcheren weer in nieuwe luis ter als een Phoenix uit zgn as herrijzen. C. A. VAN WOELDEREN. Oud-burg. van Vlisslng-en. Een woord uit Utrecht Het bestuur van de Rijks- ambtenarenvereniging V.R.A. te Urtecht schrijft ons: De Dom staat in eeuwenoude fierheid onbeschadigd en to rent hoog uit boven een ge bied waar de geesel van bom men en granaten en het ver- ziltende zeewater onbekend zijn. De Utrechtse ambtenaren weten dit. Zq' zgn er Gode dankbaar voor. En zii trach ten met bescheiden middelen doch met veel geestdrift, iets te doen voor Walcheren. Als op 4 November de herbeplan ting aanvangt, zqn de Dom- stedelijke dienaren in gedach ten bq U en beleven mede uw vreugde om dit begin van een van de vele onderdelen van het herstel. Vier vijfde der landingsvaartuigen vernietigd Een onbekende episode uit Nederlands bevrijding. In de afgelopen weken heeft Zeeland de reeks verbitterde gevechten herdacht, die in 1944 West Zeeuwsch Vlaanderen maakten tot een land van tra nen en ruïnes. Ook de strqd om Zuid-Beveland hebben velen zich weer in herinnering ge roepen, met als hoogtepunten de strgd om de Kreekrakdam en de landingen bij Baarland en Hoedekenskerke en als be kroning de bevrijding zonder slag of stoot van het nqvere Goes. Thans gaat de herinnering terug naar de bevrgding van Walcheren, dat toen het laat ste Duitse bolwerk langs de Schelde, langs de weg naar Antwerpen, was. DE LANDINGEN. Op 1 November landden de geallieerden te Vlissingen, waar zij volkomen verrassend in het zogenaamde Slikhaventje de wal bereikten vóór de Duit sers er op verdacht waren, maar dagenlang hardnekkig hebben moeten strijden om het bezit van de stad. Tegeigker- tijd voerden zq een landing uit bij Westkapelle en te weinig is bekend, dat deze één der meest schokkende episodes vormt uit de bevrijdingsge schiedenis van Nederland. OP 3 OCTOBER. Op de 3e October had de R.A. F. de Westkappelse Zeewering gebombardeerd en vernietigd, bij welk bombardement een groot deel van het dorp met de grond gelqk werd gemaakt. In de daarop volgende dagen werden nieuwe dijkgaten ge worpen bij Vlissingen, Veere en Rammekens. De bedoeling was door het zeewater de zwa re batterijen, die de Duitsers op Walcheren hadden, tot zwij gen te doemen en de onneem bare bunkerstellingen onbruik baar te maken. De toeleg mis lukte. De batterijen lagen te hoog; het land werd een prooi der golven, de kanonnen ble ven vuren. Toen werd bevel gegeven tot de landingen. De bedoeling was geweest, dat de R.A.F. gedurende 48 uur Westkapel le en omgeving aan een zwaar bombardement zou onderwer pen. De weersomstandigheden waren echter zo slecht, dat 't bombardement moest vervallen en dus moesten de landings vaartuigen er op 1 November zonder dit voorbereidende bombardement op uit. EEN HEL. Zij werden ontvangen door 'n franaatvuur, dat volgens de erichten der deelnemers aan de landing, beschouwd moet worden als het hevigste van de gehele oorlog. De gevolgen waren ontzettend. Reeds in de eerste minuten raakte schip na schip in brand, verdween achter een gordgn van rook en vuur, of vloog met een ont- zaglqke explosie de lucht in. Vrij ./el zonder uitzondering kwamen de opvarenden in de vlammen of de golven om. Bemande tanks verdwenen in enkele seconden naar de bo dem der zee, zonder dat de Inzittenden ook maar enige kans tot ontsnappen kregen, de landingsinstallatie van en kele schepen raakte onklaar en sloeg open en de tanks rolden naar voren, de zee in om niet meer boven te komen. Van somige landingsschepen werd de gehele bovenbouw weggeschoten, op andere stond nog maar een enkele officier op de brug, zijn handen kramp achtig om de stuurinrich ting geklemd, wanhopig wor stelend om wat er nog restte van een volledig detachement commandotroepen toch nog aan wal te brengen De zware Duitse battergen hadden tegenover de trage, zwaar met kanonnen, tanks en bemannig geladen landings vaartuigen gemakkelqk spel. Eén dezer batterijen bracht niet minder dan zes vaartui gen binnen enkele minuten tot zinken. Somige schepen werden ge troffen, doch bleven drijven, om vlak bij de kust op de mgn- versperringen te lopen en ver nietigd te worden. Andere ble ven, getroffen, met hun scheepsgeschut als razenden op de Duitse bunkers vuren, zelfs toen meer dan de helft van hun bemanning reeds ge dood, of zwaar gewond was... VERSTERKING. Maar nieuwe schepen voeren aan. Het geschut van zware Engelse oorlogsbodems, waar onder de befaamde "veteraan WELrspite, begon zich in de strijd te mengen en plaatste voltreffers op de Duitse stel lingen. „Eén van de dingen, die ik nooit vergeten zal", zo vertel de mq' later in Londen één dei oorlogsverslaggevers, die de landing meemaakte en die mq nooit gepubliceerde foto's toonde, „was hoe een landings vaartuig, bemand met troepen van de beroemde Royal Mari ne Special Service Brigade, dwars door een regen van vuur en staal naar de kust voer. De mannen met hun groene baretten zongen uit volle borst. Toen zij ons voorbij voe ren, zwaaiden zij, een brede glimlach op hun gezichten..." SUCCES! De landing slaagde. Er werd een klein bruggenhoofd ge vormd. Menige- tank, die de kust had weten te bereiken, werd nog door de Duitsers ver nietigd. Maar de Britten slaag den erin om vier van de Duit se battergen tot zwggen te brengen, zg vielen later trou wens aan belde zijden van het dijkgat aan, zodat de Duitsers hun aandacht moesten verde len. Ten overvloede slaagden landingsvaartuigen erin, door het dqkgat te varen en zo in de rug van de Duitse stellin gen te komen. Het Duitse vuur werd toen minder fel. Het bruggenhoofd werd snel uitgebreid. De Duit sers waren verbluft. Zij vertel den later, dat zq' hun stellin gen onneembaar hadden ge acht. Zij waren verbq'sterd over het doorzettingsvermogen van de Britten, die hier vol gens schattingen van Britse officieren tienduizenden solda ten verloren. HET EINDE. Maar de Duitsers hielden vol, bleven vechten tot hun positie hopeloos was gewor den. Toen slopen zg naar hun bunkers. Trokken hun beste uniformen aan. Pakten hun koffers en kwamen naar bui ten om zich óver te geven. Glimlachend Walcheren werd vrij na deze le November. Het was een „koraalrif" geworden. Alleen de duinen en de dorpen en steden staken nog boven de golven uit. Nog liggen ter weerszijden van de gedichte dgk van West kapelle de stuk geschoten lan dingsvaartuigen, de vernietig de tanks, getuigen van één der hevigste gevechten, die in West Europa zq'n geleverd. EN NU... Drie jaar later. Op Walche ren worden de 4de November de eerste bomen geplant. In tegenwoordigheid van Prinses Regentes Juliana en Prins Bemhard. In tegenwoordig heid ook van de Britse pre mier, Clement Attlee. Attlee heeft de wens te kennen gege ven het slagveld van Westka pelle te bezoeken. Te midden van de ruïnes staat daar een zeer eenvoudig monument. Herinnering aan vele, vele jonge Britten, die hier voor de vrijheid van Ne derland hun leven gaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 4