NIEUWS UIT ZEELAND Stormloop tegen de leiders Nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad Geallieerde landing bij Westkapelle herdacht. WALCHEREN Geen gewapende contröle over gebieden die op 4 Augustus nog niet bezet waren. Een „verzoenend compromis Zaterdag is aan de Veilig heidsraad een resolutie voorgelegd, welke do Ne derlandse en republikeinse strijdkrachten aanbeveelt direct of door bemiddeling van de Commissie van Goe de Diensten in overleg te treden, teneinde onmiddel lijk uitvoering te geven aan het bevel „Staakt het vu ren" van 1 Augustus. Deze resolutie is gebaseerd op een resolutie van de Ver. Ötaten, waarop Australië, Chi na en België amendementen hadden ingediend. Deze amen dementen zijn door de Vrijdag ingestelde sub-commissies sa mengevat in do volgende for mulering: „De Veiligheidsraad geeft beide partyon te kennen, dat de resolutie „Staakt het vuren" zo moet worden uit gelegd, dat het gebruik van de gewapende macht van oen der belde partijen tot uitbreiding van contróle door middel van vijandelijke actie over gebied, dat op 4 Augustus nog niet bezet was, niet te verenigen is met de resoluüe van 1 Au gustus". In de resolutie worden beide partijen voorts verzocht zich te onthouden van acties of aanzetten tot acties, welke in strijd zijn met het bestands bevel. Mocht blijken, dat enige terugtrekkende bewegingen van ae strijdkrachten noodza kelijk zijn. dan moeten beide partijen volgens de resolutie zo 'spoedig mogelijk een over eenkomst sluiten, welke het be vel „Staakt het vuren" her haalt, VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN. De Veiligheidsraad kwam onder voorzitterschap van de Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin bijeen. Deze deelde mede gemach tigd te zijn tot de verklaring, dat alle voorstellen en amen dementen van Australië. Chi na en België waren ingetrok- VAST SALARIS VOOR LERAREN. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de betrokken regerings-instantie met de vertegenwoordigers der drie leraren-organisaties op het gebied van voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs over de salaris-kwestie gecon fereerd en houden deze verte genwoordigers thans over de bereikte resultaten rugge spraak met de resp. hoofdbe sturen. De afspraak is. dat er met de regering binnen enkele dagen opnieuw wordt gespro ken om dan tot een definitieve regeling te komen. Vast staat In elk geval, dat niet aan alle wensen der Iera ren voldaan zal kunnen wor den. want de regering staat op het standpunt, dat alléén de specifieke leraars-wensen voor Inwilliging vatbaar zij", het geen betekent, dat dn voor zo- velen uitzonderlijk-ongunstige financiële regeling der leraars- functie. tot uitdrukking ko mend in do betaling naar les uren, vervangen zal worden door vast salaris. Van deze nieuwe regeling zullen vooral do jongere leerkrachten profi teren. die vaak moesten begin nen op een vergoeding, welke niet afweek van dio der lagere schoolbezqUlging. Do juiste verhouding keert dus weer terug. Doodstraf geëist. Tegen de 22-jarige M. Ros- man, die op 17-jarige leeftijd „polizei-angestellte" bij de S. D. te Rotterdam werd. eiste de advocaat-fiscaal van het Bijzondere Gerechtshof te Rot terdam de doodstraf. Hij had oen jonge man, met vier schoten uit een stengun van het leven beroofd, zou op 24 Sept. '44 deel uitgemaakt hebben van het executiepele- ton, dat op de schietbaan te Kralingen negen Nederlanders neerschoot als represaille voor het vermoorden van de S. D. 'er Kramer, Intensief en vrij willig deel genomen hebben aan arrestaties en huiszoekin gen. De vrijheid van vergaderen. De heer Wagenaar, lid van de Tweede Kamer voor de C. P.N. heeft aan de minister van Binnenlandse zaken schrif. telilke vragen gesteld met be trekking tot het feit, dat de loco-burgemeester van Alk maar een vergadering van de vrijdenkersvereniging „De Da geraad" zou hebben verboden. Hij vroeg voorts of de minis ter bereid was richtlijnen tc verstrekken aan de burgemees ters om in de toekomst deze aantasting van de grondwette lijke vrijheid van vergaderen te voorkomen. ken ten gunste van de reso lutie. welke door de subcom missie is geformuleerd. Gromyko verzette zich tegen de compromis-resolutie op ver schillende gronden. Gromyko kon deze resolutie niet steu nen, doch zou zijn stem geven aan de Poolse resolutie. Hoewel de Australische af gevaardigde Hodgson teleur gesteld was, dat do Sovjet- en Australische voorstellen niet waren aanvaard, verklaarde hij zijn steun te geven aan de nieuwe resolutie, welke het re sultaat van een verzoenend compromis is. De Veiligheidsraad heeft ten slotte de gecombineerde reso lutie met zeven stemmen tegen één aangenomen. Er waren drie onthoudingen. Polen stemde tegen de reso lutie, de Sowjet Unie, Colom bia en Syrië onthielden zich van stemming. De Poolse resolutie werd ver worpen met vier stemmen te gen twee met vijf onthoudin gen. Na de stemming werd de zitting verdaagd. APPELSAP GOEDKOPER. Met ingang yan 2 Nov. 1947 mag appelsap (appelmost) te gen ten hoogste de volgende prijzen aan consumenten wor den verkocht: per fles van 1000 cc: 0.96, per fles van 750 cc: 0.75, per fles vai 700 cc: 0.71 per fles, van 375 cc: 0.40, per fles van 330 cc: 0.36, per fles van 300 cc: 0.33, per fles van 280 cc: 0.31, per fles van 250 cc: 0.30, per fles van 230 cc: 0.27, per fles van 190 cc.: 0.25 en per fles van 170 cc: 0.23. Deze prijzen liggen 9 2 ct. per fles, al naar gelang de in houdsmaat, lager clan de tot nu toe geldende. Sneeuwbaltrein rijdt voedsel voor Europa. Op zeven November vertrekt uit Los Angeles een „sneuwbal-trein" met acht wagons, gela den met voedsel voor Europa. Deze trein zal op weg naar New York, welke reis tien dagen zal duren, gestadig groeien. De organisatoren van deze „vriendschaps- trein" hopen, dat zelfs hele treinen zullen wor den aangekoppeld. Hekkesluiters roeren zich geducht 1—0; HSC—GV DISTRICT I. HaarlemXerxes 20; 't GooiZeeburgia 22; Ajax HBS 2—0; NeptunusVSV 3 —2; RFC—Hermes DVS 2—1. Haarlem versloeg de Rotter dammers en nestelde zich daar mee direct onder VSV. De overwinning der Velsenaren kwam niet onverwacht, doch wel het echec van Hermes. Zeeburgia komt er steeds be ter in ën het verdienstelijke re sultaat tegen 't Gooi Howgst wel, dat zij in dit milieu mee kunnen. HBS kon tegen Ajax geen stand houden. DISTRICT II. Blauw WitExcelsior 00: Stormvogels—Sparta 02; AD O—DHC 2—2; DOS—EDO 0— 3; Feyenoord—DWS 0—1. Het is een felle worsteling geworden tussen Blauw Wit en Excelsior. De beide nullen io nen dit overduidelijk aan. Voor Blauw Wit is het een onver wacht verloren punt. Sparta zag in, dat het nodig wordt in het tweede district wat punten bijeen te garen. ADO en DHC deelden al even broederlijk de punten, waardoor de Hage naars er iets beter komen voor te staan. EDO liep de kwarie kans om de leiding te verliezen niet en gaf de Utrechtenaren geen kans om aan de positie te peuteren. Dat kwam des te mooier uit nu Feyenoord zich door DWS liet verrassen. DISTRICT m. Zwolsche BoysHeracles 0 1; WageningenVitesse 0 2; QuickEnschedese Boys 0 0; Go Ahead—AGOVV 2—1; EnschedeBe Quick 7—2. De benjamin uit dit district is onbarmhartig naar de laat ste plaats verwezen en mag deze overnemen van Heracles, dat de Zwollenaren met de kleinst mogelijke cijfers ver sloeg. Vitesse haalde het stou te stukje uit Wageningen te kloppen en dat nog wel in Wa geningen. Het gelijke spel en dat zonder doelpunten tussen Quick en Enschedese Boys is een verrassing. En zo gaat dit lijstje verder met do volgende sensatie: de onttroning van AGOVV door Go Ahead. Om deze zeer rumoerige dag in dit district te beëindigen doen we met do grote nederlaag van Be Quick de deur dicht. DISTRICT IV. TSCEindhoven 34; De SpechtenJuliana 13: Wil lem IIDo Baronie DNL 21; HelmondLonga 24; Mau- rltsBW 3—8. TSC leed een kleine neder laag tegen Eindhoven, dat ook dit seizoen weer geen wondere dingen doet. De Spechten pik ken ook al niet fel van zich af en Juliana haalde een overwin ning uit hun nest. Het kostte Willem II veel moeite om Ba ronie DNL er onder te houden, doch het gelukte. Longa voeg de zich met Juliana bij het lei dende trio. Helmond bleef aan de lantaarn hangen. BW zal ook weer wel een duit in het zakle gaan doen. In een pro ductieve bul werd Maurits in eigen huis gemangeld. DISTRICT V. HeerenveenLeeuwarden 6 0; Be QuickAchilles 80; SneckVeendam 11; Velocl- Van bevoegde zijde wordt er aan herinnerd, dat met 1 November de in Sep tember aangekondigde ver laagde taxi-tarieven in wer king treden. Volgens het katholieke blad Yi Sjin Pso heeft de mi litaire politie in Moekden, de hoofdstad "an Mandsjoerije, een honderdvijftigtal perso nen gearresteerd onder ver denking van communistische spionnage-activiteit. tasEnimen AV 1—2. Het zal In het Noorden wel steeds de vraag zjjn, met welke cijfers men van Heerenveen denkt te verliezen. Het verschil tussen onderste helft en boven ste helft schijnt nogal groot te zijn als we de uitslag van Be Quick bekjjken. Wat kan van Sneek anders venvacht worden dan een gelijk spel. zelfs tegen de hekkensluiters. Velocitas blijft de betere kwaliteit voort durend demonstreren. GVAV had voor de nummer twee van do ranglijst wel wat teveel moeite met HSC. Geschenk voor Attlee. Bij gelegenheid van het bezoek van de Engelse pre mier de heer Attleo zal door het gemeentebestuur van Middelburg aan de Engelse regering via het gezantschap een schlldery worden aange boden van de Haagse kunst schilder Pierre Hoeks. Het schilderij stelt voor Walche ren in z|jn hoogste nood toen het nog een prooi der golven was, de eenzame gestrekt heid van het eiland, waarbo ven een onheilspellende lucht zich spant, zwaar van dra matiek. Het zjjn do geheimen van kracht en dood die de schilder hebben aangegrepen en donker als het mysterie, is het gamma van zijn kleu ren, waarmede hü de diepste verlatenheid en het grootste onheil zo juist iveet uit te beelden. Vanaf heden Is het stuk geëxposeerd in de etalage van de heer de Munclt, Lan ge Burg 9, te Middelburg. Voor de Zeeuwse blinden. Notaris J. L. van der Harst zal Woensdag 19 November in het Notarishuis te Middelburg publiek een belangrijke collec tie antiquiteiten en kunstvoor werpen verkopen. De te veilen goederen zijn o.m. schilderijen, antieke meubelen, antieke bronzen kanonnetjes, een atlas einde zeventiende eeuw. verza meling oud blauw en gekleurd porselein. Zij zijn te bezichtigen op 17 en 18. November van 10 tot 12 en van 1% tot 4 uur, tegen be taling van 0,25 ten bate van de Vereniging tot werkver schaffing aan Zeeuwse Blinden. Rechtsherstel burgemeesters. Bij wege van rechtsherstel is bij K. B. eervol ontslag ver leend aan Mr. G. P. J- M- Kerf op zijn verzoek, gerekend met ingang van 1 Maart 1941, als burgemeester der gemeente Sas van Gent; K. Fabius. op zijn verzoek, gerekend met ingang van 1 Augustus 1945, als burgemees ter der gemeente Oostkapelle. De „Last Post" op de zeedijk. ^Om. de kleine gedenk steen op de nieuwe West- kappëlse zeedijk geschaard, hebben Engelsen en Neder landers Zaterdagmorgen ge zamenlijk de landing van de 4o Commando Brigade van het geallieerde leger op 1 STo%remner 1944 herdacht. Een Anglicaanse vlootpre- dikant bad met klare stem voor de zielerust van de vele mannen, waarmede hij de landing meemaakte en die in de hel van vuur en ijzer hun leven gaven, het „Last Post"-signaal schalde door de stilte en op het zelfde tüdstip als drie jaar geleden, brak de zon door de nevelen, die boven de thans zo vreedzame Wes- terschelde hingen. Het was een ontroerend moment In eer ontroerende plechtig heid. Behalve een aantal officie ren en manschappen van de Royal Navy en <le Royal Ma rines, die voor deze gelegen heid uit Hamburg waren over gekomen. waren verschillende hoge marineofficieren naar Westkapelle gereisd om ge tuige te zijn van de herden king der landing, die de open stelling van Antwerpens ha ven bewerkstelligde. Z.K.H. Prins Bemhard. inspecteur-ge neraal van land- en zeemacht, liet zich vertegenwoordigen door kapt. It. G. N. H. Baron van Til. de Commandant Zee macht door kant. ter zee J. Callenfels en de vlagofficier van het commando der Britse zeestrijdkrachten in Duitsland, door commander C. Gwinner D.S.O.. D.S.C., R.N. Tevens waren aanwezig de Engelse marine-attaché in Den Haag, comm. Nevalle, Itn.-comm. T. Whvk R.N., Comm. D. W. Child R.N.V.R.. die een belang rijk rol in de Ned. ondergrond se bweging heeft gespeeld, Comm. C. Woollcy van de Royal Marines, drie Nederlan ders, die de landing op Wal cheren meemaakten. Itn. v. d. Berg. vaandrig de Liefde en sergt-maj. Ubbels, mr. J. M. Pilaar namens het Prov. be stuur, de burgemeester van Domburg en Westkapelle e.a. Rev. J. Armstrong, O.B.E., R.N. leidde de herdenkings dienst op de djjk, waar vele in woners van het dorp waren samengekomen. Hij las voor uit Jesaja 62 en ging voor in ge beden, waarin God werd ge dankt voor Walcherens bevrij ding en de gesneuvelden in Zjjn genade werden aanbevo len. Na een minuut stilte en het blazen van de reveille, leg den de burgemeester van West kapelle en een lid van de Royal Marines kransen bij de ge denksteen. Het zingen van de volksliederen besloot de bijeen komst. 's Middags werd in de can- tlne van net Wederopbouw- kamp een gezamenlijke maal tijd aangericht, met medewer king van het Bureau Huisves ting en verzorging werklieden Wederopbouw, tijdens welke de burgemeester de Casem- broot sympathieke woorden sprak over de vriendschaps banden tussen het Engelse en Nederlandse volk en Comman der Gwinner de werkzaamheid van de Walcherse bewoners aan zijn mannen ten voorbeeld stelde. Hij bracht een toast uit op H.M. de Koningin. Visconservenfabriek te Breskens. Binnen zeer korte tyd zal aan de haven te Breskens een Visconservenfabriek gebouwd worden, voor de N.V. Oosten- brugge en Co. Het gebouw zal een oppervlakte krijgen van 15 bij 40 meter. Begin 1948 hoopt men het in gebruik te kunnen nemen. Er zal dan voor onge veer 150 mensen goede werk gelegenheid komen. De machi nes voor de fabriek zijn reeds aangekomen. Thans is men bezig de bestaande gebouwen, waarin voorlopig gewerkt wordt, uit te breiden. Vlissingen's jeugd stuurt cadeautjes naar Indië. De „Nieuw Holland", die dezer dagen naar Indonesië is vertrokken, heeft een bijzon dere lading aan boord, t.w. 10.000 pakketjes voor de kin deren in Indië. In deze doos jes, die door Nederlandse kinderen zijn verstuurd, be vinden zich o.m. toiletartike len, pepermuntrollen, pennen en krijtjes, een schetsboek er een persoonlijk cadeautje, be nevens een speciale brief met het adres van de jeugdige schenker. Men verwacht hier door een regelmatige corres pondentie tussen de kinderen hier en in de Oost te zien ontstaan. De zendingen zijn voorbereid door het Ned. Jeugd Rode Kruis in samen werking met de N.I.W.I.N en de Band NederlandIndië. Vlissingse schoolkinderen en padvinders(sters) hebben 350 pakketjes gezonden, op initia tief van het Jeugd Rode Kruis. Bijzonder gerechtshof. Voor het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg stond Vrijdagmorgen de 23-jarige landarbeider J. J. Schrier uit Waarde terecht, die naar uit het getuigenverhoor bleek als lid van het Polizei Frei- willigen Bataillon „Nederland", gewapend met een karabijn, in Vollenhove deelnam aan de be waking van bij een razzia in de Noord-Oostpolder gearres teerde onderduikers. Hij er kende tevens contröle te heb ben gehouden op persoonsbe wijzen etc. en als landwachter patrouille te hebben gelopen. De proc. fiscaal eiste een ge vangenisstraf van 8 jaar, met aftrek. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, pleitte clemen tie. De daden van Dingetje Die- leman gedurende de bezetting bleken evenmin fraai. Dingetje, een 29-jarig meisje uit Zaam- slag, was typiste en telefoniste bij de Sicherheitspolizei en S. D., post Terneuzen. De eis luid de 3 jaar en 3 mnd., met aftrek Middelburg VERGADERING PLUIMVEE HOUDERS. De leden van de vereniging voor pluimveehouders „Middel burg en Omstreken" kwamen Woensdagavond in vergadering bijeen. Op voorstel van het be stuur werd besloten de bekende pluimveefilm van de A.N.P.V. ook in Middelburg te doen ver tonen. Het 25-jarig bestaan der vereniging in April 1948 zal feestelijk worden herdacht. De feestcommissie bestaande uit de heren P. M. de Kleyn, H. do Heer en J. Grootjans, zal de plannen verder uitwer ken. Tevens zal in 1948 een na tionale pluimvee- en konijnen tentoonstelling worden georga niseerd in samenwerking met de zustervereniging „Nut en Sport", die haar 30-jarig be staan hoopt te herdenken. Tot afgevaardigden voor de verga dering van de afd. Zeeland van de Nederl. Hoenderbond wer den aangewezen de heren P. J. Brakman te Nieuw- en Sint Joosland en M. W. v. d. Driest te Middelburg. De voorlopige agenda van deze bijeenkomst, welke zal worden gehouden te Breskens op 29 November a.s. en wel gelijktijdig met de te houden provinciale tentoonstel ling van pluimvee en konijnen aldaar, werd behandeld. Het aftredende bestuur, bestaande uit de heren C. v. Nimwegen to Nieuw- en Sint Joosland, J. A. de Ruijsscher te Vlissingen, R. A. van Quekelberghe te Breskens, P. M. de Kleyn te Middelburg en L. J. Wonder- gem te Lewedorp. werd weer als zodanig candidaat gesteld, zo ook het aftredende hoofd bestuurslid C. van Nimwegen als hoofdbestuurder van de Nederl. Hoenderbond. Besloten werd eind Januari 1948 een collectief bezoek te brengen aan de Internationale Tentoon stelling te 's-Gravenhage van de vereniging „Avicultura". Ook zal collectief worden in gezonden op de provinciale tentoonstelling te Breskens op 29 en 30 November a.s. Serooskerke N.I.W.I.N.-COMTre. Vorige week is in Seroosker- ke het plaatselijk comité voor de NIWIN geïnstalleerd. Het bestaat uit de heren: P. Dreg- mans. burgemeester, voorzit ter, J. Cevaal, W. N. A. van E. P. Meijers en J. C. Verton. De gehouden collecte ten bate van de actie van de NIW IN tot het zenden van Kerst- paketten "aar de militairen i" Indië heeft opgebracht 505.70 Inderdaad een zeer mooi re sultaat! Regelingen voor 4 November. Ter beperking van tijd is op verzoek van de regering vast gesteld, dat de gasten van de Stichting „Nieuw Walcheren" niet in particuliere auto's, maar in luxe autobussen ver voerd zullen worden. De Stoomtram Walcheren heeft de sympathieke gedachte gehad deze bussen gratis ter beschik king te stellen. Öp 3 en 4 November zullen de bestuursleden van „Nieuw Walcheren" kenbaar zijn aan een rood-wit-blauw lint, met daaronder een zilveren wapen tje, de commissieleden aan een oranje rozet met rood-wit blauwe linten. Onder de aandacht van het Middelburgse publiek wordt gebracht, dat de afmars van het Seisbolwerk plaats zal heb ben via het Seisplein en Seis- straat, dus niet door de Arme- niaanse Schuitvlotstraat, HET VLOT MET DE WINKELBOUW. In 1942 begon een aanne mersfirma met de bouw van een blok winkelpanden met bo venwoningen aan de Boden plaats te Middelburg. Niet lang daarna werd men door de Duitse maatregelen gedwongen de arbeid stil te leggen, terwijl granaten in 1944 grote schade aan het onvoltooide bouwwerk toebrachten. In het afgelopen voorjaar werd de bouw hervat en thans is men hiermede zo ver, dat de eerste bovenwoning in gebruik genomen kan wor den. Dit geschiedde dezer da gen door de heer A. Kwak, opzichter van het ing. bureau Van der Steur te Rotterdam, dat aan de restauratie van het stadhuis werkt. Over enkele weken zal het eerste winkel pand met bovenwoning betrok ken worden. Een van de na de bevrijding afgebouwde winkel panden aan de Lange Delft het eerste, dat na 1944 „onder de kap kwam wordt Maan dagmiddag ingewjjd. JUBILEUM D. TAAL. De heer D. Taal, eerste kas sier en procuratiehouder van de Incasso Bank N.V. te Mid delburg, herdacht Zaterdag de dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de van voorarrest en ontzetting rechten voor de tijd van 15 jaar. Mr. W. F. P. Kurtz, de pleiter, wees er op, dat zij haar functie gebruikt heeft om zo veel mogelijk ten gunste van de goede Nederlandse zaak te werken. De zaak tegen de ex-opper wachtmeester der Marechaus see, Klaas Kruise uit Graauw, werd voortgezet. De proc. fis caal eiste 4 jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzet ting rechten voor 15 jaar. In de middagzitting werd Schrier veroordeeld tot 4 jaar met aftrek sedert 9 Mei 1945, Kruise tot 4% jaar met af trek en ontzetting rechten en D. Dieleman tot 3 jaar met aftrekt sedert 15 April 1945 en ontzetting rechten voor 10 jaar. Gewijzigd programma Boomplantdag Vlissingen. Het programma van de boomplantdag (4 Nov.) heeft een kleine wijziging ondergaan. Na de aankomst van de hoge bezoekers wordt te 11.15 uur aangevangen met de plechtige bijeenkomst in de Jacobskerk en van de kerk begeeft de stoet zich dan naar het Bella mypark, waar de plechtige herinplant plaats heeft. De plechtigheid in de kerk zal door luidsprekers te beluis teren zijn in het Bellamypark. Een advertentie in dit nummer geeft nadere bijzonderheden. BUITENVERVOLGING- STELLING. De officieren-fiscaal bij 't Bij. zonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch voor Zeeland heb ben wederom 10 personen voor waardelijk buiten vervolging gesteld, van wie er vier bedra gen lopende van 250 tot f 3000 moeten betalen. Verder werden 7 personen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld. POLDER-BENOEMINGEN. Dezer dagen werden be noemd tot: lid van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteu- ze Vlietpolder, als vertegen woordiger van die polder J. van der Maas te Wisselcerke; gezworene van de Clingepol- dcr, C. D. Smet te Clinge en tot afgevaardigde naar de al gemene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, L. P. Bleijenberg te Clinge; gezworene van de Hulster Nieuwlandpolder, A. F. Vaal te Hontenisse en tot afgevaardig de naar de algemene vergade ring van het waterschap Hul ster en Axeler Ambacht. I. P. Anthonisse te Terneuzen; gezworene van de Havikpol- dof, J. L. Boel te Hulst; gezworene van de Nieuw Kieldrechtpolder, C. F. Michiel- sen te Clinge; gezworene van de St, Jan- steenpolder, J. Schuerman te St. Jansteen; gezworene van de Groot Kieldrechtpolder, P. V. M. Ver- cauteren te Clinge; gezworene van het water schap Absdale c.a., G. J. V. Vael te St. Jansteen; leden van de Dijkraad voor de waterkering van het calami- teuze waterschap Scherpenisse, als vertegenwoordigers van dat waterschap P. van der Slikke en J. Hage Jacz. beiden te Scherpenisse. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Emmer-Com- pascuum G. H. Waardenburg te Nieuw- en St. Joosland. GEREF. KERKEN. Beroepen te Colijnsplaat J. Berger, cand. te Heemstede. N.V. Hendrikse en Co.'s Ban kiers en Effectenkantoor, wat later Incasso Bank N.V. werd. Aan de jubilaris werd des avonds in hotel de Nieuwe Doelen door directie en perso neel een gezellige avond aan geboden, waarbij hij, onder overhandiging van een enve loppe met inhoud en een ge schenk, door directie en per soneel werd gehuldigd. Vlissingen Verkeersbeperking op 4 November. B. en W. van Vlissingen maken bekend, dat, in ver band met de plechtigheden op de boomplantdag, op 4 No vember 1947 le. het verkeer met en par keren van alle soorten voer tuigen is verboden in de na volgende straten en wegen vanaf het daarachter gestelde tijdstip tot deze straten weder door de politie worden vrij gegeven: a. de Walstraat vanaf 10.30 uur; b. het Bellamypark van af 10.00 uur; c. de Kerkstraat vanaf 10.30 uur; d, het Beurs plein vanaf 10.00 uur; e. de Beux'sstraat vanaf 10.00 uur; f. de Oude Markt vanaf 11.00 uur; g. de Lepelstraat vanaf 11.00 uur; h. de Branderij straat vanaf 11.00 uur; f. Ach ter de Kerk vanaf 11.00 uur; 2e. het verkeer op de we gen, waarlangs de auto-colon nes van het Prinselijk Paar en de genodigden 2ich zullen bewegen, bij de nadering van deze colonnes verplicht is stil te houden aan de uiterst® rechterzijde® van de rijweg; 3e. de Westelijke zijde van het Bellamypark (zijde mu ziektent) voor het publiek verboden is vanaf 10.00 uur tot deze weg door de politie wordt vrijgegeven; 4e. toeschouwers, die de plechtigheden op het Bella mypark wensen bij te wonen, hiertoe uitsluitend gelegen heid hebben op de Oostelijke zijde van dit park; 5e. aan houders van witte kaarten na 11.40 geen gele genheid meer kan worden ge geven de kerk te bereiken, zodat hen wordt aangeraden te zorgen voordien in de kerk aanwezig te zijn; 6e. de busdiensten naar en van het Havendorp tussen 10.00 uur en 13.00 uur zullen beginnen en eindigen in de Aagje Dekenstraat nabij het Bet je Wolff plein. Frans geschenk voor VHssIngens O L.B. Door bemiddeling van de Franse Ambassade in Den Haag heeft de Vlissingse Open bare Leeszaal en Bibliotheek een kostelijke schenking Fran se boeken ten geschenke ge kregen. Het betreft hier een collectie van pl.m. 70 romans, dichtbundels, toneelstukken en enkele studiewerken, welke een zeer welkome aanvulling vormt op de Franse afdeling van de bibliotheek. OUDEN VAN DAGEN. Donderdag 30 October beleg de de Algemene Bond van Ouden van Dagen een propa- ganda-avond te Vlissingen. In een uitvoerig betoog besprak de bondsvoorzitter, de heer P. C. Trouwborst, de noodwet- Drees. Spreker sprak zijn waardering uit over de wet (hij noemde minister Drees de „vader der ouden van dagen"), maar constateerde, dat zij nog in vele opzichten voor verbe tering vatbaar is. Daarom zal op 11 November a.s. aan de minister een verzoekschrift aangeboden worden met de volgënde voorstellen: le. Alle in de noodwet bepaalde uitke ringsnormen met een toeslag van 50 verhogen. 2e. Indien dit niet mogelijk is, de uitke ring bepalen op 26 per week met huurbon, voor weduwen en weduwnaars 16 per week met huurbon en voor kostgan gers 18 per week met huur bon. Spreker deelde mede, dat de bondsnaam zal worden „Bond van Ouden van Dagen Neder land" met het oog op de po gingen om te komen tot een internationale bond. Het le dental bedraagt momenteel 8500. Hierna ging men over tot het kiezen van een bestuur voor de nieuwe afdeling Vlis singen. Tot tijdelijk voorzitter werd benoemd dè heer W. M. de Koek, tot secretaresse-pen- ningmeesteresse mevrouw H. Mobers. Aagtekerke GIFTEN VOOR HERBEPLANTTXG. Dinsdagavond kwam de raad der gem. Aagtekerke bijeen. Besloten werd aan het verzoek der gemeente Diever, om te komen tot gelijkheid In loon peil tussen stad en land, ad- haesie te betuigen. Het ver zoek der Ver. van Nederl. Brandweercomm. om subsidie werd afgewezen, het verzoek om toekenning gratificatie ge meentepersoneel werd' goedge keurd. Als leden der te vormen adviescommissie inzake wo- ningruimtewet '47 werden bij stemming de volgende perso nen benoemd: S. Wisse, Jb. Moens, C. Minderhoud, Jac. Moens en S. de Visser. Aan verzoeken van de besturen der beide scholen voor beschik baar stelling van gelden voor leermiddelen werd goedkeu, ring verleend. Het verzoek van Ged. Staten tot verstrekking van 20 opbouwtoelage aan gem.-personeel werd goedge keurd. Bij de rondvraag maak te een lid er bezwaar tegen dat er een geit graast op het kerkhof. De voorz. stelde voor het gras niet meer te ver pachten, doch het van gemeen, tewege op te ruimen. Verder vroeg dit lid wanneer de wa terleiding beschikbaar zal zijn. De voorzitter zeide, dat de aansluiting tot stand komt, zo dra er materiaal beschikbaar is. Ook over eventuele ver plichte aansluiting der gebrul, kers kan eerst dan gediscu teerd worden, als de kosten bekend zijn. Over de water- priis aan de brandkraan deelde de voorz. mede, hierover nog niets te kunnen zeggen. De heer Wisse zag gaarne een po litionele verordening, inhouden de een verbod tot exploitatie van een dansgelegenheid. In een volgende vergadering zal hierover gesproken worden. De heer Moens wilde de welputten gerestaureerd hebben en vroeg ook aandacht te schenken aan de nog steeds niet opgeruim de stobben aan de weg. De heer de Visser vroeg naar de toe stand van het Molenpad. Tot slot maakte de voorz. aan de raad bekend, dat van de Am bachtsheer van Aagtekerke L. de Becker van Woestende een gift ontvangen Is van 100, bestemd voor herbeplanting. Van de heer J. Peper is een gift ontvangen van 75 voor hetzelfde doel. Besloten werd dit geld te besteden voor aan koop yan sierstrulken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2