NIEUWS UIT ZEELAND Tollenaar stond terecht Ned*-Indië in de V eiligheidsraad Besprekingen met Commissie van Drie Boomplantweek te Vlissingen i Vlissingen krijgt een ambtenaar voor vreemdelingenverkeer Geen terugtrekken van Nederlandse troepen. Gromyko ontstemd. Mr. van Kleffens heeft Vrij dag: een gfote rede in de Vei ligheidsraad gehouden om het Nederlandse standpunt in de Ned. Indische kwestie uitvoe rig toe te lichten. Hij wees de door de Sowjet- Unie en Australië ingediende moties af. waarin wordt voor gesteld de Nederlandse strijd krachten terug te trekken uit Ned. Indlë. Mr. van Kleffens kon zich verenigen met de Ameri kaanse resolutie, die een her haling van de order „Staakt het vuren" wil, maar wenste nog een aanvulling van deze resolutie met een beroep op de republikeinen om gewelddaden te vermijden. De Kus Gromyko noemde de Amerikaanse resolutie „de schandelijkste, welke ooit werd ingediend". Volgens hem zou de resolutie de vrije hand neven aan de Neder landse troepen in Ned.-Indië. De Indonesiërs zouden aan handen en voeten gebonden naar de conferentietafel moeten komen, waar hun de voorwaarden gedicteerd zou den worden. Tenslotte werd gestemd. De Russische resolutie werd ver. worpen. Met vier stemmen voor (Po. len. Rusland. Australië en Columbia), vier stemmen te gen (Engeland. Ver. Staten, Frankrijk en België) en drie onthoudingen (China, Brazilië en Syrië). De Australische resolutie 1 Juli 1948 verdeling van Palestina. Voorstellen van de Ver. Staten. De Ver. Staten hebben Groot-Brlttannlë geadviseerd Palestina binnen zes maanden te verlaten. Dit nieuws werd vernomen gedurende de zitting van de verdelings-subcommissie, waar Herschel Johnson het stand punt der V. S. uiteenzette. 1 JULI. Johnson heeft na de verga dering op een persconferentie meegedeeld, dat de Ver. Staten hebben voorgesteld, de verde ling van Palestina in een Jood se rn een Arabische staat op 1 Juli a.s. tot stand te brengen. Voorts werd voorgesteld, dat de Assemblee dor Ver. Naties een commissie 'van Drie be noemt om leiding te geven in de overgangsperiode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten gedurende die periode verantwoordelijk blijven voor de handhaving van orde en recht. Joden en Arabieren moeten In de overgangsperiode in de gelegenheid worden gesteld „schaduwregeringen" te vor men, die bevoegd zijn haar eigen ordetroepen te recrute- ren en te bewapenen. Bewakers van Sachsenhausen veroordeeld Radio Berlijn meldt, dat het Sowjct-gerechtshof te Berlijn, dat de zestien SS-bewakers van het concentratiekamp Sachsenhausen berecht, veer tien der beklaagden tot levens lange dwangarbeid heeft ver oordeeld. De andere twee be klaagden werden veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. In het kamp zouden 100.000 gevangenen om het leven ziin gekomen. De Sowjet-aanklager ver wees bü het eisen der straffen naar het jongste decreet, waarbij de doodstraf in de Sowjet-Unie werd afgeschaft. Nobelprijs voor de vrede. De Nobelprijs voor de vrede is toegekend aan de „Friends Service Council" te Londen en de „American Service Commit tee" te Philadelphia, beide Quaker-organisaties voor hulp verlening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen en zal onder de beide organisaties verdeeld worden. werd afgewezen met vijf stem men vóór (Australië, Rusland. Polen, Syrië en Columbia) één stem tegen (België) en vijf onthoudingen (Ehgeland, Ver. Staten. China, Frankrijk en Brazilië). Over de Amerikaanse reso lutie zal nog verder beraad- slagd worden. De opstand in Kasjmir. Zaterdag komt voor de eerste maal sedert het begin van de gevechten in Kasjmir de gemeenschappelijke defen sieraad van India en Pakistan onder voorzitterschap van de touvemeur-generaal van In- la, Mountbatten, bijeen. Indische versterkingen be geven zich naar Srinagar, waar naar verluidt de verdedigers in de minderheid zijn geko men. Volgens enkele berichten zou de voorhoede der aanval lers de stad tot op 16 km zijn genaderd. Andere berichten zeggen dat, ofschoon de aan vallers over een vijfvoudige meerderheid beschikken, de In dische strijdkrachten, dank zij de hulp van de luchtmacht, nog vorderingen maken. Republikeinse leger voorbereid op langdurige strijd. De opperbevelhebber van 't Republikeinse leger, generaal Soedirman, heeft verklaard dat tengevolge van de krach tige Indonesische tegenstand de Nederlanders verscheidene belangrijke punten hebben moeten opgeven. Hij zei, dat het Republikeinse leger voor bereid is op een langdurige oorlogvoering. Interpellatie over geschiedenisles. Op het Zaandams lyceum had de geschiedenisleraar. Da niels in de vijfde klasse van het gymnasium de volgende passage geciteerd over de Gaulle en de Communisten, waarin hij memoreerde, dat de ze laatsten voor 20 Juni 1941 een politiek van verbroedering met Duitsland hebben gevoerd. In verband hiermede had het C.P.N.-lid van de gemeen teraad, C. Geugjes, een inter pellatie aangevraagd. Op de vraag of het college van B. en W. bereid was de leraar op te dragen, de ware feiten aan de leerlingen te ver tellen, gaf wethouder Hille een ontkennend antwoord, omdat de leerkracht vrij is om les te geven volgens zijn eigen in zichten. B. en W. wilden in dit verband niet als dresseurs op treden. Een voorstel om het college van B. en W. op te dragen de leraar te onderhouden, werd met 177 stemmen verwor pen. Vlotte afwerking Noodwet-Drees. Van 16 Augustus af kunnen personen van 65 jaar en ouder een aanvraag Indienen ter ver krijging van een „nood-uitke ring" ingevolge de noodwet ouderdoms-voorzlening. Er is van bevoegde zijde reeds op gewezen, dat de uitkeringen weliswaar van 1 October af zouden geschieden (in maan delijkse termijnen na afloop der betreffende maand), maar dat er voor het verwerken van het grote aantal aanvra gen nog wel geruime tijd no dig zou zijn. De eerste betaling zo werd verwacht zou dan op een later tijdstip ge schieden dan eind October, met terugwerkende kracht tot October. Verheugend i* het te kunnen melden, dat het aantal Octo- ber-uitkerlngen, dat te laat gedaan zal worden, veel gerin. ger zal zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Een seintje aan de tandarts. Het Australische La- bourlid Rowley James, uit Newcastle, dat op 330 mijl van Canberra ligt, was gisteren in .et parlement in een hevig debat gewikkeld over de nationalisatie der banken. Midden in zijn rede pauseerde hij ech ter even en boog zich over een der micro foons, waarmede het parlementsgebouw via de radio-omroep met de luisteraars in het land verbonden is. Hij sprak: „Ik heb hier een bood schap voor mijn tand arts, Milton, in New castle" „Milton ik hoop van harte, dat je zit te luisteren, want ik had graag, dat je voor het weekend mijn tan den klaar had". Na dit ongewone intermezzo wierp hij zich weer vol vuur in het debat over ae nationalisatie. (Ingezonden mededeling) Voor gezonde regelmaat MIJNHAHür Hl (Ingezonden mededelingi WEHAPHARM'S HOOFDPIJNPOEDERS stillen de hevigste hoofdpijn Prijs per doosje 65 cent. Bij Uw Apotheker en Drogist (Ingezonden mededeling i Contactllchaam gevormd. Officieel wordt gemeld, dat do It. G.G., handelend namens do Ned. regering, een voorlo pige commissie van vertegen woordigers van het Koninkrijk heeft aangewezen om op te treden b(j besprekingen met de Commissie van Drie. Het contact-lichaam bestaat uit Raden Abdoelkadir, die be noemd is tot directeur-generaal van algemene zaken en mede optreedt als vertegenwoordiger van de niet-republikeinse be volking van Java, jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburch, Sou- mokil, minister van justitie van Oost-Indonesië, jhr. mr, Ch. V. de Villeneuve, waarne mend directeur van het kabi net van de It. G.G., Pangeran Kartanegara. waarnemend voorzitter van de raad van zelfbestuurders van Oost-Bor- neo, en mr. T. Dzoelkarnain, lid van de voorlopige raad van de Daerah Oost-Sumatra. Se cretaris is jhr. A. Th. Baud. Nu ook „dag der V.N." De alg. vergadering der V. N. heeft met algemene stem men besloten, de 24ste Octo ber voortaan officieel als de „Dag der V.N." te beschou wen. Uitbreiding Oost-Indonesisch parlement. De president "an Oost-Indo nesië, heeft met ingang van 10 November a.s. 10 nieuwe leden in het voorlopige parle ment benoemd. De vacatures, ontstaan door benoeming van parlementsle den tot ministers, zullen ten spoedigste worden aangevuld, waarna het parlement uit 80 leden zal bestaan. Museumbezoek van H.M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag, o.m. vergezelo door de burgemeester van Am sterdam, de Brietnertentoon- stelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam bezocht Later begaf H. M. zich naai het Rijksmuseum, waar zij langs de nog aanwezige Ween- se kunstschatten wandelde Zij werd aldaar begroet door dc Oostenrijkse zaakgelastig de. dr. R. Friedinger-Pranter. De Weense tentoonstelling zonder de schilderijen zal nog tot 9 November geo pend blijven. DAG VAN HET OORLOGSGRAF. Ook dit jaar zal in ons land „Poppeyday". de dag van het oorlogsgraf, de herinnering aan de oorlogsdoden levend hou den. De herdenkingsplechtjg- heid voor de geallieerde geval lenen uit beide wereldoorlogen, welke vorig jaar op de Ooster begraafplaats te Amsterdam werd gehouden, zal dit jaar op 9 November in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats vinden. Dc grote landelijke collecte wordt evenals vorig jaar op 11 November gehou den. Voor de benoeming van een Nederlandse delegatie bestaat geen aanleiding, zolang geen onderhandelingen worden ge voerd. Daarvan zal dus eerst sprake zijn, wanneer het werk der commissie van drie er eventueel toe zou leiden, dat een basis zou worden gevonden voor onderhandeling met de Republiek, aldus de officiële mededeling. Nederlandse verliezen. De Nederlandse verliezen in Indonesië bedroegen Donder dag 5 gesneuvelden en 6 ge wonden. Op verschillende de len van Java vonden scher mutselingen plaats. Ontsnappingspoging uil Blaskowitz-bunker. Twee politieke delinquenten, die wegens hun gedragingen in het kamp Laren naar de straf- cellen in de Blaskowitz-bunker te Hilversum waren overge bracht, hebben bij het uitdelen van de matrassen voor de nacht de twee bewakers, die hun cel binnen kwamen, met een stoelpoot aangevallen. Eén der bewakers was direct be wusteloos, de tweede werd zwaar gewond, doch wist nog alarm te slaan. De portier wist met enkele waarschuwings schoten uit zijn stengun de inmiddels tot de smalle gang doorgedrongen gedetineerden tot staan te brengen. Zij gaven zich daarop direct over. MINISTER MANSHOLT IN FRIESLAND. Op uitnodiging van G. S. van Friesland bracht de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, S. L. Mansholt, een bezoek aan de ze provincie, in verband met de plannen die bestaan voor de verbetering van de cultuur toestand van het lage midden. TEXTIELST A KING VERLOPEN. De staking, uitgebroken in een tiental textielfabrieken te Tilburg, is Vrijdag bijna ge heel verlopen. Van grote invloed is hierbij geweest de toezegging der werkgevers een commissie in te stellen, welke de mogelijk heden zullen onderzoeken om bijzondere prestaties der ar beiders bijzonder te belonen. Deze commissie is inmiddels gevormd. Arrestatiebevel voor Hongaarse oppositieleider. Het parket van het Vólks- gerecht te Boedapest heeft van de volksvertegenwoordi ging de uitstoting van Pfeifei geëist en de arrestatie van deze afgevaardigde, die de lei der is van de Hongaarse on- afhankelrjkheidspartlj, welke de rechtse oppositie voert. Hij wordt ervan beschuldigd samengewerkt te hebben met één der voornaamste besohul digden in een proces wegens een contra-revolutionair com plot. Verwacht wordt dat de Belgische tabaksoogst dit j?ar ongeveer 5 millioen kg, zal be dragen tegen 15 millioen vorig jaar. Collecte voor de Middelburgse molens Op de Markt te Middelburg prijkt sedert enige dagen een grote imitatie-molen, die des avonds met tientallen lichtjes is verlicht, terwijl ook enkele winkeliers kleine namaak mo lens étaleren. Een en ander geschiedt in verband met een grootscheepse collecte, die na mens het Middelburgse Mo lencomité op Dinsdag 4 No vember, de herbeplantings- dag, zal worden gehouden ten bate van het herstel der mo lens in de stad. Het spreekt vanzelf, dat wil de collecte voor dit mooie doel van harte aanbevelen Laat men dat begin van de herbeplanting niet vieren zonder dat een „molenschild je" op de revers van mantel of jas prijkt 1 Boomplantdag voor de P.C.J. In aansluiting op het Radio programma ter gelegenheid van de Boomplandag, dat wij gisteren publiceerden, delen wij nog mede, dat de Interna tionale Programmadienst van de Wereldomroep in zijn uit zending van Woensdagavond 5 November in de Engelse taal speciale aandacht zal wijden aan de rede, die de Engelse premier, minister Attlee, zal uitspreken. Deze uitzending is .gericht op de Engels sprekende landen in dé gehele wereld. Extra-boot. Vlissingen - Breskens. Ter gelegenheid van de Boomplantdag heeft de Pro vinciale Stoombootdienst Dins dag een extra boot Vlissingen —Breskens ingelegd. Afvaart Vlissingen 23.30 uur. Russisch schip gestrand en weer vlot gekomen. Het Russische stoomschip „Cebath Sevan", dat Vrijdag morgen bij Westkapelle op een bank vastliep, is 's mid dags weer vlot gekomen en doorgevaren naar Gent. Het schip heeft schade opgelopen aan de stuurinrichting. SCHIP OMHOOG GEVAREN. Het Nederlandse stoomschip „Aldabl" is bij Bath omhoog gevaren. Het schip kwam van Antwerpen. Sleepboten zijn van Vlissingen en Antwerpen ter assistentie uitgevaren. Walcheren. \/lissingen Ontspanningsgebouw in Havendorp. Het Havendorp heeft een eigen ontspanningsgebouw. Vrijdagavond werd net offici eel door mr. B. Kolff geopend, nadat de voorzitter van de stichting noodwoningen Vlis singen, de heer L. P. van Oor schot, allen dank had gebracht die aan de totstandkoming van dit gebouw hebben meege werkt. Dr. Sissingh. voorzitter van 1 de afdeling Zeeland van het Nederlands Volksherstel, die de barak schonk, wenste de Havendorpers geluk met deze Iocaliteit. Verder spraken nog ds. Aalbers namens de Ned. Herv. gemeente, die voortaan haar diensten in dit gebouw zal houden, de heer W. v. Du ren, voorzitter van de vereni ging „Havendorps Belang de heer J. Marijs namens de Raad van Overleg van vakor ganisaties en kapelaan van der Engh namens de R.K. pa rochie. Het orkest van de vereniging van ambtenaren van de Kon. Mij. „De Schelde", o.l.v. de heer Erdelman luis terde de avond op, terwijl voorts nog een filmvoorstel ling werd gegeven. CHR. BESTURENBOND. Voor de leden der vakorga nisaties, aangesloten bij de Chr. Besturenbond te Vlissin gen, sprak Donderdag de heer J. Snoodijk over de Noodwet- Voorziening Ouden van Dagen. Met tal van voorbeelden toon de spreker de gunstige invloed aan, waardoor de zorgen van vele ouden van dagen worden verlicht. Er blijven echter nog bezwa ren in het bijzonder voor „klei. ne spaarders" en voor hen, die een eigen huisje bezitten. Toch zijn er aanwijzingen, dat bij dé tot standkoming van de definitieve wet met de ze bezwaren rekenine zal wor den gehouden, evenals met de bedrijfspensioenen. TgJ van vragen werden uit voerig door de spreker beant woord. De waarn. voorzitter, de heer Sorel, dankte de heer Snoodijk voor zijn duidelijke uiteenzetting. „HOSANNA". Christelijke Zangvereni. Schuilkelders worden dicht gemetseld. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad van Vlissingen in openbare vergadering bijeen. Aan de heer A. J. Kruidenier werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs. In zijn plaats Werd be noemd de heer A. Korteweg. In de commissie van advies inzake de woonruimtewet wer den voor kamer A benoemd Mej. M. B. Lisse en de heren A. 'de Landmeter, J. P. Vente- vogel, J. Marijs en J. Post, en voor kamer B Mej. J. Dage vos en de heren M. J. Corveleijn, J. A. M. Smits, E. Andriessen en J. Visser. CREDIET. De raad verleende een cre- diet van 233.750 voor de uit breiding van het waterleiding net in plan-Oost. plan-Bonedü- ke en plan-Linkérreduit en een crediet van 6124 voor de om legging van de zoutwatersloot in verband met de uitbreiding van plan 'bost. - Voor de rattenbestrijding werd een crediet van 1500 verleend. Met ingang van 1 Ja nuari 1948 zal de subsidie voor de openbare leeszaal worden verhoogd van 3580 tot 5779. Op verzoeken om subsidie van de Ver. van Brandweer commandanten, het Zeeuwse Wit-Gele Kruis verd afwijzend beschikt. GELDLENINGEN. Besloten werd tot conversie over te gaan van het restant Bijzonder Gerechtshof. SCHRIK VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SLOEG ZIJN GEVANGENEN. 20 jaar zonder aftrek tegen Tollenaar geëist. Een van de beruchtste figu ren uit de bezettingstijd m Zeeland, de S.D.-chaufieui Benoni Tollenaar uit Terneu- zen, die de schrik van de in woners van Zeeuwsch Vlaan deren was en meer gehaat dan enige andere dienaar van de vijand, kwam Vrijdag voor zijn rechters. Uiterlijk onbewogen, doch voortdurend op ZÜ1} 1.°' vive, luisterde deze 35-jarige man naar de voordracht van de zeer lange dagvaarding door de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg en naar de ver klaringen van enkele tientallen getuigen-h-charge. KROONGETUIGE De voornaamste getuige ln de ochtendzitting was de vroegere „Krlminalsekretar" van de Sicherheitspolizei te Terneuzen, K. Hofmann, die, gekleed in een Grüne Polizei- jas. met een tolk voor het Hot verscheen. Hofmann die bij de aanvang klaagde over ver wardheid tengevolge van ze nuwziekte. gaf aarzelend, on duidelijke antwoorden op de hem gestelde vragen en wist zich, wanneer het belangrijke details van huiszoekingen, etc. betrof, weinig te herinneren en draaide er om heen. Pres.: „Was Tollenaar ijverig in zijn dienst?" H.: „Hij deed. wat hem ge zegd werd te doen". Pres.: „Heeft hij gearres teerde personen geslagen?" H.: (na enige minuten zwij gen): „Als de getuigen het zeggen, zal het wel zo zijn Hij had het werk van Tolle naar wel belangrijk gevonden, doch zou zelt nooit zo voor een andere natie zijn opgetreden. Over de arrestatie van zeke re Meyboom, die te Terneuzen werd gearresteerd door de Sicherheitspolizei, daarna ach tervolgd werd en wederom ge grepen, gaf get. een vrij dui delijke verklaring. Hij had ech ter niet gezien, of Meyboom. die op 12 Dec. 1944 in hét con centratiekamp Neuengamme overleed, na zijn vlucht dooi Tollenaar werd gegrepen. En vele andere getuigen had den waargenomen, dat Tolle naar gewapend deelnam aan het transport van Meyboom Andere getuigenverklarin gen bevestigden ten dele de in de beschuldiging vermelde fei ten ten aanzien van een aanta' arrestaties en huiszoekingen De verklaringen van enkele getuigen a décharge openden weinig nieuwe gezichtspunten. Verdachte zelf zeide niet ge weten te hebben wat S.D be tekende en er niet bij te heb ben stil gestaan, dat ons land in oorlog met Duitsland was. Hij ontkende verschillende door getuigenverklaringen ge staafde aantijgingen en poog de zich zo onschuldig moge lijk voor te doen. Bovendien richtte hij beschuldigingen tot een der getuigen, hetgeen de verontwaardiging van het Hof opwekte. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, drong aan op een nader onderzoek in de zaak-Meyboorn en vroeg het Hof te willen overwegen de geestesvermo- °en«5 van verdachte te laten onderzoeken. Hij vroeg een rechtvaardige straf. Tenslotte zei To 11 er.'-.ar. die in snikken was uitgebarsten, nogmaals, dat hij onschuldig was aan de arrestatie van Meyboom. EIS 20 JAAR Hierna kwam de procureur- fiscaal aan het woord, die 20 jaar zonder aftrek eiste met ontzetting uit de rechten voor het leven. van de met het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds aangegane geld lening, thans nog bedragende 141.000, twee geldleningen van 400.000.en 100.000. werden aangegaan. Een nieuwe verordening werd vastgestete voor de kade- en liggelden aan de Voorhaven en Engelse kade. Besloten werd met de overi ge gemeenten op Walcheren een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan ten behoeve van onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Een verordening die het Ge organiseerd Overleg te Vlis singen zal regelen werd vast gesteld en in de commissie voor georganiseerd overleg werden benoemd de heren H. B. J. Knoop, A. R. König en J. Marijs. Over het tijdperk van 1 Sep tember tot 31 December 1947 zal de gemeente Vlissingen de kosten van de M.T.S. voor haar rekening nemen. Na een besloten zitting werd besloten een rechtsgeding te voeren in hoger beroep inzake de vordering van het pand Badhuisstraat 131. VREEMDELINGEN VERKEER. B. en W. werden gemachtigd over te gaan tot de benoeming van een ambtenaar voor Vreemdelingenverkeer en het regelen van het salaris van die ambtenaar en dat van de con servator van het stedelijk mu seum. RONDVRAAG. Op enkele schriftelijke vra gen van de heer Marijs (A.R.) antwoordde de voorzitter, dat in beginsel besloten is de schuilkelders dicht te metse len. Bij de Stoomtram Walche ren is er kortgeleden nog op aangedrongen bij Havendorp een wachtgelegenheid voor bus-passagiers te plaatsen. Op een vraag betreffende de be graafplaats Vredenhof deelden B. en W. mede, dat nog geen beslissing is genomen inzake deze begraafplaats. Zo moge- 'ijk zullen de graven bewaard worden en zeker de graven van de geallieerden en het Oorlogsmonument 1914- -1918 Op vragen van de heer J. Visser (P.v.d.A.) betreffende Ie straatverlichting antwoord den B. en W. dat nog geen op dracht is verstrekt tot het olaatsen van vier lichtmasten 'angs de toegangsweg tot het Havendorp. Al het mogelijke zal echter worden gedaan om voor de winter deze zaak in orde te krijgen. Dc ging „Hosanna" geeft op Vrij dag 14 November een uitvoe ring in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Het programma vermeldt werken van Alb. Franken, Wagenaar e.a. Middelburg Jubileum-concert Oostkerk. Er zijn de laatste jaren in ons land verschillende wer ken voor obligaat-hobo ge schreven, die hun ontslaan min of meer hebben te dan ken aan het feit, dat Neder land in enkele leden van de familie Stotijn zulke voor treffelijke hoboïsten bezit. Eén dezer eminente musici Jaap Stotijn werkte Vrij dag mede aan het concert, dat ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van de Oost- kerk te Middelburg werd ge geven. Begeleid door de heer Th. Ferwerda, speelde Stotijn een concert van Handel en twee kleinere werkjes van Fauré en Saint-Saëns. Vooral in het „Pièce" van Gabriel Fauré musiceerde deze Haagse ho boïst op fijnzinnige en ma gistrale wijze. Mevr. LoeffKunst, die eveneens aan deze avond me dewerkte, bleek over een goe de stem te beschikken. In de lage registers verliest haar geluid echter wel iets aan kleur en volume. Bij de begeleiding maakte de heer Ferwerda in het eer ste gedeelte van het concert voornamelijk gebruik van strijkstemmen. De fluitstem men voldeden in het tweede gedeelte echter beter. Het is wel moeilijk hier een juiste keus te maken. Het orgel is als begeleidingsinstrument dikwijls te krachtig en de or ganist kan daarom slechts over een zeer beperkt aantal registers beschikken. De heer Ferwerda heeft ook intussen getracht met de hem ten dienste staande middelen zo verantwoord mogelijk te re gistreren. Bij Bach voldoen fluiten echter beslist beter dan strijkers. Tot slot speelde de organist „Grand Choeur" van César Franck. Het kerkgebouw was ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan met schijnwerpers verlicht. de K. Domburg VACATURE Het blijkt dat er geen groot onderwijzerstekort in Zeeland is! Voor de vacature aan de openbare lagere school te Dom burg hebben zich zes sollici tanten aangemeld. Westkapelle VERGADERING „SCHOOL MET DE BIJBEL". Donderdagavond werd door de vereniging „Schooi met de Bijbel" te Westkapelle een druk bezochte lcdenvergade. ring gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer H. Wouters, had de bestuursver kiezing plaats. De heer H. Wouters werd herkozen. Tot leden van de controle commis sie werden benoemd de heren J. de Visser en J. Boogaard Az. De heer W. Nobel, leraar aan een Christelijke Ambachta. school te Rotterdam, sprak over het onderwerp: „Nut en betekenis van het Nijverheids onderwijs". Het programma. Hier volgt een beknopt over zicht van het programma voor ie Boomplantweek te Vlissin gen. Des morgens even vóór elf uur arriveren de autoriteiten en genodigden aan het station te Vlissingen, vanwaar de stoet zich begeeft naar het Bellamy- park. waar de plechtige herbe planting aanvangt. Daarbij verier de Mariniers- Icapel zijn medewerking. Na het planten volgt de ilechtlge bijeenkomst ln de St. Jacobskerk, waar voorgangers zijn: Ds. J. S. Hartjes te Vlis singen, Pastoor H. Snel te Mid. delburg en Ds. L. J. C. Vis- beek te Vlissingen. Ds. Hartjes spreekt in het Frans, Pastoor Snel in het Ne derlands en Ds. Visbeek in het Engels. Na de dienst verlaat de stoet •an autoriteiten pn genodigden Vlissingen om zich naar West kapelle te begeven. SCHOOLPLANTDAGEN. Op 5, 6 en 7 November zijn er schoolplantdagen voor de Vli.ssingse jeugd, waarbij be plant zullen worden het Bal- lamypark, Singel, Koudekerk- se weg Oost, tuin Bethesda en Havendorp. Donderdag 6 November is er een kindervoorstelling in het Concertgebouw. KINDERFEEST. Zaterdag 8 November is er een feestelijk slot van de plant- week. Des middags worden versierde schoppen van de ieugd gekeurd. Er zal een wandeling zijn van de Van Dis- hoeckstraat naar het Bellamy- nark met begeleiding van twee muziekcorpsen en een band. Daarop volgt een kinderzang- uur en de slotbeplanting van het Bellamypark. Des namiddags ig er kinder feest in het Concertgebouw voor de deelnemers aan de schoolplanterij. Daarbij zal de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, een kort woord spre ken. Er wordt een goochel- en athletiek-programraa uitge voerd en de kinderen zullen getracteerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2