PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Staakt het vuren" werd verschillend geïnterpreteerd Aan onzekerheid moet een einde komen Het proces Maniu De „zwarte dame" van Windsor Castle Vandaag Pax-tabak komt vrij. Consuls constateerden een levend nationaal bewustzijn Vrees voor terugkeer der Republiek Generaal Spoor ter verantwoording geroepen? 190e Jaargang - No.258 Dit olaö verschijnt behaive op Zon en Christel? Ke teestdagen Zaterdag 1 Nov. 1947 Uttgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg DruKker.j Fa F van de Velde Jr. Vlissingen dagelijks, Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS; 25 Ct per week: t 3.20 per kwartaal: franco pei post l 3.45 per kwartaal. I-osse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct per mm., minimum p advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. te 10 |i HJnen) en 51 Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 02 Temeuzen BrouwerUstr 2 - Postrek nr 359300 l Z C- Middelburg. HET EINDE NIET! Het Wereldgebeuren Het begin van de herbeplan ting van Walcheren vervult be. grijpelijkerwijs de bevolking van dit eiland met oprechte vreugde. Dan zij de energie, waarmede de Stichting Nieuw Walcheren zich ten doel heeft gesteld om de herbeplanting te bespoedigen en te bevorde ren, kan hier het eerste jonge siergroen tot wasdom worden gebracht, lang vóór dat in an dere inundatiegebieden met de herbeplanting een aanvang kan worden gemaakt. Er schuilt evenwel in de plechtige en feestelijke aanvang van deze herbeplanting een gevaar. Nog eenmaal richt zich in deze dagen het oog der wereld op Walcheren. Edoch: na de 4de November zal het weer stil worden, vragen zovele andere problemen weer om aandacht. Zal men dan elders, de ware toestand niet kennende, niet gaan denken, dat men met Walcheren klaar is? Dat het niet meer nodig is, het zo zwaar getroffen volk van Wal cheren te steunen in zijn pogen om er weer boven op te ko men? Zal men er zich bulten Zeeland voldoende rekenschap van geven, dat het begin van deze herbeplanting slechts een begin is en zeer zeker geen einde? Natuurlijk, Walcheren is dankbaar, dat er volgend jaar weer bomen zullen botten, weer struiken zullen geuren. Het heeft een zeer grote waar dering voor de steun, die de regering onder meer biedt ln de vorm van de Herverkave ling-wet 'Walcheren. Maar Walcheren is er daar mede niet. Nog altijd blijven wederop bouw en schadevergoeding- din gen, ten opzichte waarvan Walcheren vele, vele wensen heeft. Nog altijd verkeert de stedelijke maar bovenal de landbouwende bevolking van ons eiland ln grote nood. Waar is de veestapel van Walche ren? Jaren zal het nog duren, ren deze hersteld is. De strenge winter en de hete zomer, zij hebben de Walcherse boer aan de rand van de afgrond ge bracht. Daarom is het goed, dat het bestuur van Nieuw Walcheren zich ter dege bewust is van het fe.it, dat het begin der her- beplanting, een herbeplanting overigens, die nog jaren in be slag zal nemen, het einde niet is. Er zal nog veel, zeer veel moeten gebeuren eer het volk van Walcheren bevrijd is van zijn benauwende zorgen. Juist in deze dagen is men erin geslaagd om contacten te leggen met de Verenigde Sta ten van Amerika, die wellicht de mogelijkheid zullen openen om in niet al te verre toekomst een steentje bij te dragen ook tot de bevordering van de wel vaart van Walcherens boeren bevolking. Er is reeds een Agrarische Commissie in op richting, welke zal trachten deze Amerikaanse mogelijkhe. den ten volle te benutten. Als dit pogen slaagt, zal er nieuwe reden tot dankbaarheid zijn. Voorlopig echter dient aller- wege het besef te heersen, dat Walcheren ook na het begin der herbeplanting in grote nooc'. verkeert. Wil het goed zijn, dan moet de 4de November 1947 geen einde zijn, maar een begin. BOERENLEIDER BESCHULDIGD VAN SAMENZWERING MET AMERIKANEN. Zijn lot staat vast, Het proces tegen de 75-jari- ge Roemeense oppositieleider Juliu Maniu en zijn 18 mede- beklaagden heeft over de ge hele wereld grote belangstel ling, men kan wel zeggen me deleven en verontwaardiging gewekt. Met het voorbeeld van Petkof voor ogen staat men in het Westen sceptlsrh tegen over dergelijke „processen", ze zijn al te systematisch van op zet, ze doen denken aan een goed uitgevoerd slotregie om met de nu wei bekende totali taire middelen de oppositie uit de weg te ruimen. Officieel is het proces open baar, in werkelijkheid worden waarnemers uit het Westen zoveel mogelijk geweerd. Eerst gisteren hebben de vijf diplomatieke waarnemers van de Amerikaanse- en Britse ambassade te Boekarest, nadat hun eerste verzoek was afge wezen, toch toestemlng ge kregen het proces bij te wo nen. Naar de beschuldiging te oordelen, die ruim 30.000 woor den omvat heeft Maniu heel wat op zijn kerfstok. Zo omvat de vólgende vier minten. 1) het bijdragen tot het in standhouden van Antonescu's dictatorschap; 2) het aanmoedigen van oor log tegen Rusland; 3) het Zijn van een steunpi laar der reactie, het dienen van buitenlandse belangen en het steunen van Britse en Amerikaanse kringen teneinde het democratische regime van na de oorlog te ondermijnen 4) het geven van Inlichtin gen en documenten aan Ame rikaanse en Britse militaire missies in Boekarest. Reeds hebben tijdens de eer ste dag van het proces twee der „medeplichtigen", gewe. zen ambtenaren van buiten landse zaken, bekend, dat de nationale boerenpartij Ameri- Opwinding in Boedapest. MAATREGELEN TEGEN „GERUCHTEN'. In het Hongaarse parlement heeft de communistische afge vaardigde Zold de onafhanke- lijkheidiiparlij van Zoltan Pfeif fer beschuldigd van oorlogs ophitsing door het verspreiden van allerlei geruchten. Hij zeide, dat alle oorlogsophit sers moesten worden uitge roeid. Dc afgevaardigden van de partij van Pfeiffer sprongen op en riepen: „Dit Is aanspo ring tot moord". Zij verlieten de zaal, doch kwamen terug toen de president Zold tot de orde had geroepen. Het incident heeft de gemoe deren te Boedapest sterk in be roering gebracht. Gemeld wordt, dat velen de hoofdstad hebben verlaten. Sommige kranten hebben er op aange drongen, dat ln de ergste ge vallen de doodstraf wordt uit gesproken tegen de versprei ders van geruchten. Andere bladen voorspelden drastische maatregelen. Tijdelijke commissie voor Korea. De politieke commissie der v- N. heeft met 41 tegen 0 stemmen besloten een tijdelijke commissie voor Korea in te stellen. De Sowjetgroep ont hield zich van stemmen. De commissie moet er op toezien, dat de Koreaanse vertegen woordigers vrij door het volk worden gekozen. C.romyko (S. U.) zeide, dat de Sowjet-Unle niet aan het werk der commissie kan deel nemen als zij wordt ingesteld £°?rtrde assemblee zonder dat het Koreaanse volk ln de be- slissui: wordt gekend. is het 3 jaar ge leden, dat Sluis werd bevrijd; is het 250 jaar geleden, dat de twaalf overlevenden van de overwintering op Nova Zembla hun feestelijke intocht te Amsterdam deden. MORGEN is het 75 jaar ge leden, dat een grensre geling tot stand kwam tussen de provincies Zeeland en Noord- Bra bant. Zeelieden op de rails. Een machinist van een trein op weg naar Liverpool, kon ternauwernood op tijd stoppen, toen hg een aantal mannen languit op de rails zag liggen. Het bleken stakende zeelieden te zijn, die op deze gevaarlijke wjjze het transport van werk willigen naar de haven wilden verhinderen. De politie moest de mannen verwijderen. Links-republikeinen winnen in Ierland. Bij de gemeenteraadsverkie zingen ln Ierland hebben de linkse republikeinen stemmen gewonnen ten koste van de drie rechtse partijen. Deze zijn nu van plan onder leiding van De Valera, een ver enigd conservatief front te vormen. Vandaag verkiezingen in Engeland. In geheel Engeland zullen vandaag gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden. Voor de eerste keer zal hierbij op partij-basis gestemd worden, tot nu toe ging de strijd altijd om personen. De Labour-party heeft een frote actie op touw gezet om e kiezers ervan te overtuigen dat de huidige crisis niet de schuld van de regeerders is. Bailey naar Venlo. De thans in afbouw zijnde verkeersbrug over de Maas bij Venlo zal de grootste over spanning krijgen, welke ooit met Bailey materiaal is uitge voerd. De 55 meter lange overspan ning van de nieuwe Venlose brug is een constructief uni cum, dat zelfs de uitvinder van de Bailey-bruggen interesseert Bij de plechtige opening zal deze zelf aanwezig zijn. kaanse hulp zocht om het re gime in Roemenië omver te werpen. Wat te denken van deze be schuldiging en de bekentenis sen? Dat de boerenpartij in verbinding heeft gestaan met Amerikaanse diplomatieke ver. tegenwoordigers is aanneme lijk en begrijpelijk. Dat deze Amerikanen Maniu ln zijn verzet hebben ge stijfd en zoveel mogelijk steun hebben toegezegd eveneens. Als dit echter „het dienen van buitenlandse belangen" heet, met wat voor term moet dan het veel nauwere contact tussen de communistische par. tij en het Kremlin worden aan geduid? Het heeft trouwens geen zin de beschuldiging uiteen te rafelen. Maniu zal veroordeeld worden omdat hij de commu nistische greep naar de macht in de weg heeft gestaan, de beschuldiging dient alleen om deze veroordeling een schijn van recht te geven. Het lot van Petkof zal de grijze boe renleiders niet delen; in Roe menië is de doodstraf afge schaft. Van levenslange ge vangenisstraf echter zullen noch papieren Amerikaanse protesten noch een veront waardigde publieke opinie bul ten Roemenië hem kunnen redden. De rit Mikallowltsj. Stepinac, Popov, Petkof, Mikolajczyk, Nagy wordt aangevuld met Maniu. Ook Zuid-Amerikaanse cigaretten. Het C.D.K. deelt mede, dat van 1 November a.s. af tabak van het merl „Pax" in veer tig-gram-verpakking zonder inlevering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rooktabak als voor Pax-shag- en -pruimta bak, benevens Pax-pruimrol- Ien. Ook kunnen van 1 Novem ber a.s. af sigaretten, vervaar digd van Zuid-Amerikaanse tabak (hetgeen op de verpak king is vermeld) vrij ver kocht worden. Alle andere merken tabak en alle andere soorten siga retten met uitzondering van de Volksherstelsigaretten mo gen niet dan tegen in ont vangstneming van bonnen worden verkocht. Oost-Indonesisch minister maakte noodlanding. Het vliegtuig met aan boord de Oost-Indonesische minister Anak Agoeng Gde Agoeng heeft, als gevolg van het slech te weer moeten landen op het vliegveld Kalawiran bij het meer van Tondano in plaats van op Menpangit. De in grote stijl voorbereide ontvangst werd hierdoor bemoeilijkt. De vlaggen uit I De grote dag voor Walcheren nadert! Vier November, de dag waar op Walcheren ln het te ken zal staan van de herbeplanting. Het Prinselijk Paar en vele vooraanstaande bin nenlandse en buitenland se regeringspersonen zul len bomen planten op ons eiland. Toont, dat u deze be langstelling waardeert! Steekt het eiland in feesttooi! Wij wekken ieder, die in het bezit is van een vlag, op deze uit te ste ken ter gelegenheid van deze voor de verfraaiing van Walcheren zo be- langrijke gebeurtenis. Speciaal geldt dit drin gend verzoek voor de be- volking van Middelburg, Vlissingen en Westka- pelle en van de dorpen welke de koninklijke stoet op zijn tocht over Walcheren zal passeren. iDe „Sibajak" weer in de vaart. De „Sibajak" vroeger een der bekende passagiersschepen van de Rotterdamse Lloyd, in de oorlog verbouwd tot troe pentransportschip voor de ge allieerden en sinds de bevrij ding varend voor de Neder landse regering voor vervoer van evacue's en militairen, ligt sinds 15 Juü voor de wal. De laatste hand wordt thans aan het schip gelegd. Nog dit jaar zal het opnieuw zee kie- zc Omstreeks half December zal de „Sibajak" met enige honderden, hoofdzakelijk Ne derlandse, emigranten van Rot- 'am naar Kaapstad vertrek- CONSULAIR RAPPORT Gebrek aan vertrouwen van beide zijden. Het eindrapport der Con sulaire Commissie stelt vast, dat er in de militaire praktijk verschil bestaat tussen de be tekenis van de order tot sta ken van het vuren en de order tot het staken van de vijande lijkheden. De laatste heeft een aanmerkelijk wijdere betekenis dan „staken van het vuren". GEEN VERTROUWEN. Geen der partijen had een werkelijk vertrouwen, dat de order tot het staken der vijan delijkheden werkelijk door de andere partij zou 'worden uit gevoerd. Beide partijen gaven toe, dat een „cease fire" order normaal gesproken zou moeten gevolgd worden door een contact tus sen de twee partijen teneinde de bijzondere maatregelen tot het uitvoeren van de order te treffen. Door geen der partijen Is echter een poging gedaan dit contact tot stand te bren gen, hoofdzakelijke, zo niet ge- Engelse spookgeschiedenis. De Britse geesten-jagers koesteren een nieuwe hoop voor de her verschijning van de „zwarte dame van Windsor Castle", die bij helder maan licht langs de kantelen pleegt te wandelen van Windsor Castle. Velen menen, dat de „zwar te dame", de geest is van ko ningin Elisabeth, de goede „queen bess". die in 1603 stierf en wier schim het eerst werd gezien in 1897. Naar verluidt zou de gravin van Athlone, prinses Alice, de schim in 1926 gezien hebben. Ofschoon dit verhaal in die dagen de ronde deed in de kringen van de Britse adel. verklaarde prinses Alice aan U.P., dat zij de schim niet ge zien heeft. Aan het gerucht werd in die dagen echter in zo brede kring geloof ge schonken, dat de hertog van Windsor, als prins van Wales een jacht opende op de ver schijning, doch de koningin. die in haar dood even schuw schijnt als tijdens haar leven, verscheen niet. Deskundigen in de geschie denis van het 900 jaar oude kasteel zijn van mening, dat de verschijning altijd samen valt met wijzigingen in het personeel. Wanneer prin ses Elisabeth nu na haar hu welijk met Philip Mountbat- ten dit kasteel betrekt, zal .hiermee een ier grootste wij zigingen gepaard gaan in de personeelsstaf D. J. West, eer. onderzoeker van de Psychial Research Society, welkt, onderzoekin gen instelt naar alle merk waardige gebeurtenissen in Engeland, verk'aarde, dat hij een kans om de waarheid over het bestaan van de „zwarte dame" te bewijzen of te niet te doen, zou toejui chen. Hij houdt zich in elk geval gereed om terstond naar het kasteel te kunnen ver trekken met zijn apparaten voor het ontdekken van gees ten. MIDDEN-ZEELAND EN is slechts één oplossing ZIJN VLIEGVELD. In dc bigde stemming, die begin der Herbeplanting van Walcheren overal opwekt, dreigt het probleem „Vliegveld Midden-Zeeland" op de ach tergrond te geraken. In wer kelijkheid is het evenwel even dringend als te voren, ja, zelfs dringender dan ooit. Immers: het gaat niet naar wens met dit vliegveld Mid den Zeeland. De problemen stapelen zich op. Er zit geen schot in. RITTHEM Als wij goed zijn ingelicht, zou de aanleg van een nieuw vliegveld bij Ritthem ettelijke millioenen kosten. Kan Zee land in gemoede verwachten, dat de minister van financiën in de tegenwoordige benarde omstandigheden, een dergelijk bedrag zal uittrekken? Ter wijl Rotterdam nota bene nog wacht op een beslissing voor een vliegveld en thans geen enkele luchthaven bezit. Ondanks alle moeiten, die 't provinciaal bestuur zich in deze aangelegenheid gegeven heeft en hier treft het in derdaad geen enkele blaam zou een dergelijke verwachting toch waarlijk te optimistisch zijn. Bovendien moet men beden ken, dat het op zijn vroegst 1951 zou worden, voor een bruikbaar deel van het vlieg veld Ritthem klaar zou zijn, zodat Zeeland dan nog min stens vier jaar op een lucht- verbinding zou moeten wach ten. Er is een kans geweest, dat er een noodoplossing zou ko men. Men dacht aan de moge lijkheid van opknappen van 't oude vliegveld Vlissingen. De kosten daarvan zouden hoog stens een paar ton hebben be dragen. Deze plannen kwamen evenwel in botsing met de uit breidingsplannen van Vlissin gen. De startbanen zouden immers slechts 700 meter, in- plaats van de vereiste 900 me ter lang zijn geworden. En daarmede onbruikbaar voor lijndiensten. ALLEEN EEN LIJN DIENST BRENGT UITKOMST. En laat ons nuchter zijn. Midden Zeeland is alleen ge baat met een vliegveld, waar op de K.L.M. een lijndienst r.u kunnen onderhouden. De sportvliegerg heeft de eerste jaren geen toekomst. Bijna geen enkele Nederlander kan zich de luxe veroorloven van aanschaffing van een nieuw sportvliegtuig. De taxi's van de Fa. Frits Diepen zgn nog al duur en bovendien mag deze maatschappij geen regelmati ge dienst onderhouden. De taxi zou dus telkens besteld moeten worden. Uitkomst kan de luchttaxi dus slechts ten dele brengen. Neen, er is slechts één op lossing op korte termijn mo gelijk. Deze zou gevonden kunnen worden, als de K.L.M. bereid was, kleine lijntoestellen aan te schaffen, die zouden kun nen volstaan met startbanen van 700 meter. Dan kan van het oude vliegveld gebruik worden gemaakt, zij het na t nodige minimale herstel, maar in Zeeland zou weer spoedig gevlogen kunnen worden. Aangezien deze oplossing slechts een tijdelijk karakter zou dragen, komt het ons te vens noodzakelijk voor, dat men niet wacht totdat de re gering gelden beschikbaar kan stellen voor de aanleg van het gehele vliegveld Ritthem, maar dat men tracht te bereiken, dat voorlopig van dit vliegveld ten minste een startbaan ge reed wordt gemaakt. Met deze maatregelen zou Zeeland geholpen zijn en wg vragen ons af. of het niet goed zou zijn, als hiertoe op korte termijn in onze provincie ac tie wordt gevoerd, bijvoor beeld door die industriëlen en zakenlieden, die in de toekomst van een vliegtuig gebruik den ken te maken. DE ONZEKERHEID. Vele instanties zijn Zeeland welgezind. Wij denken aan de K.L.M. en aan de Rijkslucht vaartdienst. Maar wil men niet eindeloos zonder vliegver keer blijven, dar zal vanuit Zeeland getracht moeten wor den te bereiken, dat de rege ring besluit de benodigde gel den voor bovengenoemde nood maar eens beschikbaar te stel len. Zeeland heeft er het groot ste belang bij, dat aan de te genwoordige onzekerheid zo spoedig mogelijk een einde komt. heel, door gebrek aan vertrou wen. Tervvgl de republikeinse or der tot het stalten der vijan delijkheden als afdoende kan worden beschouwd, is door de Commissie geconstateerd, dat het republikeinse opperbevel slechts geringe pogingen heeft gedaan om nauwkeurige en gedetailleerde orders uit te vaardigen aan alle onderdelen van het leger. Bij tenminste twee republi keinse divisies is een taktiek gevolgd, welke aan de troepen toestond Nederl. concentraties, waarvan men geloofde, dat z\j voor de aanval gereed waren, te bestoken. Ook het patrouilleren in door Nederlanders bezette gebieden is als geoorloofd beschouwd. NED. INTERPRETATIE. Uit officiële verklaringen van Ned. zijde tegenover de commissie is duidelijk geble ken. dat de interpretatie van het „cease fire" door het Ned. leger is gebaseerd op het be ginsel. dat het mogelijk is een gebied te beheersen eh te con- tróleren, zonder dat dit gebied noodzakelijk in zijn geheel ls bezet. Het standpunt van het Ned. leger is dus, dat alle republi keinse troepenbewegingen bin nen dit gebied een inbreuk vor men op het „cease fire." en dat de Nederlandse strijdkrachten dus de vrijheid hebben tegen deze republikinse strijdkrach ten op te treden. DE „VAN MOOK1LINE". Hierna volgt in het rapport een aanhaling, uit de verklarin. gen van dr. van Mook van 29 Aug., waarin de demarcatielij nen worden vastgesteld en wel ke betiteld worden als de „Van Mook-line". In verband met uitlatingen naar Den Haag ontboden (Van onze parlementaire redacteur). Naar in Den Haag bekend is geworden, heeft de Ned. rege ring generaal Spoor uit Indië naar Nederland ontboden. Men zegt, dat hjj zich ernstig zal hebben te verantwoorden voor zijn optreden, dat zich o.a. heeft geuit in een interview, door hein toegestaan aan de correspondent van het „Lim- burgseh Dagblad", waarin hü kennelijk klaagde over zekere machteloosheid, z.i. ontstaan door het politieke ingrijpen van Den Haag ten aanzien van de politionele actie. De Generaal wees bedoelde correspondent op de nog wel bestaande goede stemming in het leger, doch voegde erbij, dat de manschappen niet be schouwd moesten worden als loden soldaatjes, die men maar naar believen kan verzetten of omverkogelen. Hij uitte dus onomwonden zijn. misnoegen over de loop van zaken'en het is zeker niet onmogelijk, dat de minister-president, dr. L. J. M. Beel, hierin aanleiding heeft gevonden de generaal ter ver antwoording te roepen. En zeer waarschijnlijk zullen ook nog wel andere oorzaken een rol spelen! Vijf jaar geëist tegen bankrover. De officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam eiste vijf jaar gevangenisstraf tegen Albert van der Horn, machinist van het m.s. „Erna", die op 2 Fe bruari j.l. tezamen met de ont vluchte S.S.-er Bosscher een overval pleegde op de kasloper Moerman van de Associatie kassa te Amsterdam. Gemeentekas van tethen leeg teruggevonden. In de verduisteringszaak van de gemeentekas van Eethen is nog steeds geen licht gekomen. Wel heeft men dezer dagen in de Wetering onder Eethen de geldkist ge vonden, maar opengebroken enleeg. De passage besluit met de opmerking: „Het lijdt geen twijfel, dat het voortduren der vijandelijkheden te wij ten is aan het besluit der Ned. autoriteiten om mili taire en administratieve con- tröle uit te oefenen over het gehele gebied door de „Van Mook-llne" afgebakend en aan de weigering van dc re publikeinse autoriteiten te erkennen dat de Nederlan ders het recht hebben zulks te doen en tenslotte aan de voortdurende acties van on verantwoordelijke benden". NATIONAAL BEWUSTZIJN. Over de algemene toestand van .de bevolking wordt met betrekking tot het republikein se gebied o.m. gezegd, dat er zonder twijfel een levend na tionaal bewustzijn bestaat on der dat gedeelte van de bevol king dat onderwijs genoten heeft in de steden èn op het platteland. Dit bewustzijn maakt dc in druk van anti-Nederlands te zijn, maar bij nader onderzoek blijkt, dat deze anti-Nederland se gezindheid niet de Nederlan der als zodanig betreft, maar tegen liet „kolonialisme" is gericht. De politionele actie heeft de anti-Nederlandse stemming doen toenemen. Het Ls bekend dat lieden, die blijk gevfen van anti-republi keinse gezindheid en zjj, die verdacht worden van Ned. sympathieën, aan strenge maatregelen blootstaan, ge woonlijk in de vorm van gevan genneming en vrijheidsbero ving (zonder proces) voor lan ge tjjd. TOESTAND REDELIJK GOED. Het algemene bestuur en de verzorging van de welvaart zgn redelijk goed. Er is vol doende voedsel, maar er be staat. vooral op Java, een groot tekort aan kleding. In de door Nederland bezet te gebieden was de handhaving van recht en orde in de reeds vóór de politionele actie be zette steden verzekerd. Hier Ls het economisch herstel reeds in volle gang. VREES. In de pas door Nederland bezette gebieden verkeert de bevolking, in minder gelukkige omstandigheden ds in het re publikeinse gebied, hetgeen te wijten is aan vree? zowel voor de terroristische benden als voor de bewegingen der Ned. troepen. Er bestaat een alge mene vrees voor hetgeen zal geschieden, wanneer het repu blikeinse gezag weer zal te rugkeren. KORTE PREDICATIE DE GOEDE BOOM. Matth 7:17. Walcheren staat deze week in het teken van de boom. De „tuin" die ontluisterd was, wordt wederom opnieuw be plant. Al zal het in de toe komst anders zijn dan wij het vroeger hebben gekend, het eiland zal van zijn naaktheid worden verlost. Een goede boom heeft nodig goede aarde, waarin hij gewor teld staat. Als de stormen waaien moet de aarde hem vasthouden. Maar meer nog heeft een boom die goede aar de nodig om daaruit zijn le venssappen te putten. Allerlei bomen zullen er worden geplant. De sierbomen zullen niet ontbreken. Toch zal het merendeel van wat er in de aarde wordt gezet, ge plant worden om er eenmaal goede vruchten van te pluk ken. Naar dc vrucht zei de boom beoordeeld worden. lede. re boom, die geen goede vruch ten vroortbrengt, wordt uitge houwen en in het vuur gewor pen. De goede boom, de goede aarde en de goede vrucht is in de Schrift een beeld. Dit wil zeggen dat het niet om de boom als zodanig gaat. maar om iets anders. Wij zulen ge oordeeld worden naar de vruchten die wrj voortbrengen. Daartoe moeten we staan ln de goede aarde van het Woord des Heren en het Evangelie van Christus. Wij moeten daar door worden vastgehouden en onze levenssappen moeten we daaruit putten. Als een mens daarin vastgewortcld staat en daaruit leeft, kunnen er heel wat wild-woelende machten van deze wereld over hem heengaan, zonder dat Hij ontworteld wordt. En dan zal ook de goede vrucht, de enige die aan God behaagt en zonder welke alle goede werken waardeloos zijn, niet optbreken, nl. het geloof. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1