BOBBE De nood der Walcherse boeren NIEUWS UIT ZEELAND Hij brak de pier af Eerste dakspant van Middelburgse kerkgep'tfatst bontmantels, Protestvergadering te Meliskerke. De Landbouwvereniging, waarvan alle bodemgebrui kers in Meliskerke lid zijn, hield een drukbezochte ver gadering in verband met de grote financiële nood waarin velen zijn komen te verkeren in het inundatiegebied. Ondanks het werk van de Stichting van de landbouw en de Stichting van gedupeerde grondgebruikers op Walche ren en de arbeid van de landbouworganisaties in het algemeen, blijven de schade loosstellingen zeer onvoldoen de, niettegenstaande door de regering var meet aan is be loofd, dat de aangebrachte schade, nodig voor de bevrij ding van Europa, op billijke wijze zou worden vergoed, gedragen door het gehele Ne derlandse volk. Na langdurige bespreking was men het er unaniem over eens, dat, wil men de be drijfsvoering op gang kunnen houden, onverwijld uitkering plaats zal moeten hebben van de schade 1944 en van alle dervingen geleden in volgen de jaren tot op de dag van heden en dat de methode van behandeling der krepeerge- vallen minderwaardig is. De regeling van herstel en we deropbouw boerderijen is on aanvaardbaar. VERDER LENEN NIET VERANTWOORD. Voorts was de vergadering van oordeel dat gewacht moet worden met het aan kopen van kunstmest en zaai graan, nodig voor 1948 en dat betaling van pacht en van diverse lasten, na gepleegd overleg, bij onmacht uitge steld moet worden (uitstel be taling dijkgeschot zal collec tief worden aangevraagd), zo lang geen redelijke uitkerin gen of voorschotten zijn ver leend. Nu de gemaakte schul den reeds go groot zijn ge worden, werd verder lenen onverantwoord geacht, hoe sober ook wordt geleefd en overmatig hard ook wordt ge werkt. Ontraden werd de spaarpotten van minderjarige kinderen te gebruiken en huisslachtvarkens te verko pen, teneinde toch nog maar betalingen te kunnen doen. Geweigerd moet worden het waardeloze rietmeel dat men door de regering toegewezen krijgt tegen veel te hoge prijs. De vergadering betreurde het dat door de bomenactie op Walcheren, de aandacht van genoemde kwestie wordt afgeleid. Primair is de zorg voor de mensen. Bovendien is er aan wat men noemde „overmatig feestbetoon" in 't geheel geen behoefte. „Er is meer reden voor droefheid dan voor vreugde". Men was wel overtuigd van de goede wil om de bevolking te helpen binnen het raam der instructies, door de Rijks dienst Landbouwherstel, door het Prov. Voedselcommissa- riaat en door de Rijksvoor- lichtingsdiem De vergade ring was het er over eens, dat de nood van Walcheren veel meer moet woiden gebracht in de politieke sfeer van alle partijen waarbij gedupeerden zijn aangesloten. Het was de mening van alle aanwezigen dat, indien de re gering doof blijft voor de roep om recht door de Walcherse boer, de tijd daar is om een petitionnement in Den Haag in te dienen. Bekendmaking en verzoek om steim van de genomen besluiten zal ge vraagd worden aan diverse organisaties en gezagdragen de personen. (Ingezonden mededeling) Voor Uw ook naar maat, UW MODEHUIS C. Buskenstraat 63, Vlissingen (Ingezonden mededeling) Staalbaard zigi bet: Voor een belang rijke bijeenkomst scheer ik me nog gauw even extra-glad met Philips „PHILlSHAVE" En Uw handelaar zal het U he- VfZta, hoe gemakkelijk dat gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met Moordenaars van Aoeng.-San bekennen. Een 18-jarige jongeman en drie andere van moord op Aoeg-San, voorzitter van de Birmaanse interim-regering, en 6 ministers van zyn kabinet, verdachte personen zouden be kend hebben de moorden op last van de voormalige premie- Oe Saw te hebben gepleegd. Een familielid van Oe-Saw zou verklaard hebben, dat deze reeds eerder gepoogd had Aorg San te vermoorden. De verdediger van Oe Saw tracht te aan te tonen, dat politieke moordaanslagen en terrorisme ten tijde van de moord aan de orde van de dag waren. Huwelijk boven Rome Een Zweedse opera, zanger, die aan de Itali aanse opera in Rome verbonden is, trad dezer dagen in het huwelijk met een Zweeds meisje. Beiden wensten ln Zweden in de echt ver bonden te worden, doch hieraan bleek een moei lijkheid verbonden te zijn. De Zweedse zanger had zich nl. contractueel verplicht gedurende een bepaalde tijd Rome niet te verlaten. Er bleven dus twee mogelijkheden open: In Rome trouwen of het huwelijk enige tijd uit te stellen. De Zweed vond echter een derde mogelijkheid. Op het vliegveld ln Rome stapte hij met zijn bruid in een toestel van de Zweedse Luchtvaart Maatschappij en „op Zweeds grondgebied", circelde boven de eenwi. ge stad, werd het huwe. lijk voltrokken. Protesten tegen Sowjet-maatregelen. De Britse ambassadeur te Moskou heeft opdracht gekre gen om bij de Sowjet-regering te protesteren tegen het beslag leggen op de olieraffinaderij te Lobau (Oostenrijk). De raffi naderij werd in Augustus door Sowjet-troepen bezet, daar zjj Duits bezit zou zijn. Zij is echter gecombineerd Brits. Amerikaans en Nederlands be zit. Ook de Amerikaanse rege ring heeft een officieel protest ngedlend. Ten tijde van de be zetting der raffinaderij door sowjet-troepen bedroeg de maandelijkse productie volgen.' "«hatting 17.000 ton geraffi neerde producten. LAATSTE NIEUWS Assemblee schenkt Ramadier vertrouwen. N.V PHILIPS VISKOOr MAAISCHAPPIJ VOOR NCDERIAND tINDHOVIN MET .MEERDERHEID VAN 20 STEMMEN. De Franse Assemblée heeft haar vertrouwen in de nieu we Franse regering Ramadier uitgesproken met een meer derheid van twintig stemmen: 300 vóór, 280 tegen de rege ring. Er waren 18 onthoudin gen. Dit Is de zesde maal, dal Ramadier het vertrouwen der Nat. vergadering verkreeg. Alvorens tot stemming werd overgegaan, werd een debat gehouden over het regerings beleid. De voorzitter van de parlementaire fractie der M. R. P. (Kath.) zeide, dat zijn groep voor de regering zou stemmen. Ook Guy Mollet, secretaris generaal van de Franse socia listische partjj en leider van de linker vleugel der party, verklaarde, dat de gehele frac tie voor de regering zou stem men. De radicaal-socialist Badie deelde mee, dat zyn fractie eveneens voor zou stemmen om politieke redenen en zon der zich illusies te maken over de waarschynlyke duur van 't bestaan der nieuwe regerings formatie. Petit verklaarde uit naam van de democratische en so cialistische verzetsunie, dat de overgrote meerderheid van zijn fractie tegen de regering zou stemmen en de communist Kriegel-Valrimont gaf te ken nen, dat de communistische fractie evenzo zou doen. Onder vele interrupties le verde deze laatste entiek ip het beleid der regering en de houding van de anti-commu nisten. ..Ondanks alle beloften heeft Frankrijk geen enkele zak brandstof uit het Ruhr gebied ontvangen." Hierop verlangde minister Bidault het woord, hetgeen ie comm. spre ker echter niet toestond, zodat voorzitter Herriot, nn de spre ker onhoffelijkheid en inbreuk op het parlementair gebruik te hebben verweten, Bidault als minister van buitenl. zaken) het woord kon verlenen, na dat Kriegel-Valrimont uitge sproken was. Bidault noemde deze uiteenzettingen laster- lyk en leugenachtig. Vol gens de Franse douane-statis tiek in de eerste helft van '47 zijn 1.757.500.000 kg. Duitse kolen de Franse grens gepas seerd. Lecourt (M.R.P.) zeide, dat zijn partij niet wenst, dat de communistische en Gaullisti sche groepen slaags raken. Mollet (Soc.) laakte de poli tiek van beide groepen. Vliegtuigen in de strijd bij Kasjmir. Vliegtuigen van in de stryd bjj Kasjmir geworpen Jagers van de Koninklijke Indische Luchtmacht hebben een co lonne, die zich wilde aanslui ten bH invallers uit de Noord- Westelijke grensprovincie, uit eengejaagd. De regering van India heeft verzocht om onmiddellyk vliegtuigen van de burger luchtvaart naar New Delhi te sturen, daar zy slechts over enkele toestellen beschikt. Mohammed Ali Djinna, gou verneur-generaal van Paki stan, heeft verklaard, dat men de toescand niet te licht op vatten moet. Geen macht ter aarde kan echter Pakistan ten val brengen. Felle strijd in China. Er wordt zwaar gevochten om de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjang-Tsjoen, waar de cen trale Chinese regering verster kingen heen gezonden heeft ten einde te trachten de com munistlsche aanvallen af te slaan. Men neemt aan, dat de ze aanvallen tot doel hebben te voorkomen, dat regerings troepen het belegerde garni zoen van de strategisch be langrijke ctad Kirin ontzetten Aldaar hebben de communisten 100.000 man ln de stryd gewor pen. Bij Tsjatsjeno- zijn de ge vechten weer ongelaald, nadat van Z. W. Slantoeng uit com munistische troepen onder lei ding van generaal Tslen Ja, een der bekwaamste commu nistische strategen „binnen- redru^neld" zijn. In het gebied van Tapjeh zou een gehele communistische brigade in een val gelopen en omsingeld zijn door regeringstroepen. Vierjarenplan voor Engeland? Sir Stafford Cripps heeft zich in een byeenkomst uitge laten over het plan-Marshall. Hij zeide, dat Engeland niet afkerig is van buitenlandse hulp, doch zyn uiterste best zal doen om in 4 jaar tyds de economische moeilykheden te ovenvinnen. Daartoe zal 't land nauw aansluiten by de Dominions. Labour-lid beledigde Britse parlement. Allighan, Labourlid van het Britse parleme.it, die ln de zo mer van dit jaar een artikel schreef waarbij hij beweerde, dat zekere parlementsleden onder invloed van sterke drank geheime inlichtingen aan kran ten verstrekten tegen betaling van geld of natura, is door 't lagerhuis schuldig verklaard aan „grove belediging van het parlement." Uit het onderzoek bleek, dat Allighan zelf 30 per week ontving van de „Evening Standard" voor verslagen van geheime bijeenkomsten van de parlementsfractie der Labour- >arty. Een redacteur van het letreffende blad, Heigway, werd eveneens schuldig ver klaard aan „grove belediging." Wat wil de Gaulle? Volgens het linkse blad „Li beration" zou een van de eer ste maatregelen die een rege ring de Gaulle zou nemen, op heffing en een verbod van de communistische party zyn. Het proces tegen Maniu. Generaal Radescu, eertyds Roemeens premier, heeft te Londen verklaard, dat Roe meense regeringsagenten plan nen zouden beramen om dr. Maniu tydens 'n betoging om het leven te brengen. Het pro ces tegen Maniu, leider van de Roemeense boerenpartij, ia te Boekarest begonnen. Een der hoofdverdachten heeft toegegeven, dat hy be langrijke documenten ln han den van een vreemde natie heeft gespeeld. De beulen van Sachsenhausen. De procureur-generaal van het Rusrische militaire tribu naal te Berlijn heeft voor de 16 beschuldigden in het proces- Sachsenhausen levenslange dwangarbeid geëist. Radiouitzending op Boomplantdag. Wy gaven reeds een over zicht van de verschillende ra dio-uitzendingen, die ter gele genheid van de Walcherse boomplantdag zullen plaats hebben. Hier volgt thans het volle dige programma van de Avro- uitzending op die dag: 11.15—12.80 uur: (directe uit zending) AVRO's Reporta- gedienst bij de herbeplan ting van het Bellamypark te Vlissingen, alsmede by de plechtige Frans-Engels- Nederlandse Kerkdienst in de St. Jacobskerk te Vlis singen. Reporter: Aad van Leeuwen. 13.2014.00 uur: (directe uit zending) AVRO's Repor- tagedienst in Westkapelle by de plechtige herdenking van de voor de bevrijding van Walcheren gevallen geallieerde militairen, in zonderheid die van Engel se nationaliteit en van de omgekomen burgers van Westkapelle en overig Walcheren. Reporter: Aad van Leeuwen. 15.30—16.00 uur: (directe uit zending): AVRO's Repor- tagedienst by de feestelijke herbeplanting van het his torische Seisbolwerk te Middelburg door 1500 schoolkinderen. Reporter: Aad van Leeuwen. 20.05—20.15 uur: (opnamen): AVRO's Reportagedienst met enkele flitsen van de heden op Walcheren ge houden herbeplanting en herdenkingsplechtigheden Reporter: Tom Schreurs. Behalve de N.C.R.V. en de AVRO, die als resultaat van onderling overleg der radio- omroepverenigingen resp. de uitzendingen aan de vooravond van de herbeplantingsdag en op de vierde November zelf zullen verzorgen, zal ook de Wereldomroep PC.J. die dae ln de aether zyn Er worden sneclate uitzendingen verzorgd naar Amerika en Engeland en naar Indonesië Over Interna tionale belangstelling heeft Walcheren dus niet te klagen Ballonnenwedstrijd voor de jeugd. Aan de feestelijke herbeplan ting van het Seisbolwerk te Middelburg, waaraan zoa^s be kend door kinderen uit alle dorpen van Walcheren zal wor den deelgenomen, alsmede door een veertigtal Rotterdamse kinderen als representanten van de Nederlandse jeugd, zal een ballonnenwedstrijd worden verbonden Aan de steunpalen die voor de jonge bomen in de grond zijn gezet zullen tevo ren grote luchtballons worden bevestigd, voorzien van een kaartje, waarop de namen ge noteerd staan van de plantende kinderen. Is de boom eenmaal geplant, dan wordt de draad doorgeknipt, de ballons gaan de lucht in en dryven weg Voor de kinderen wier ballon het verst komt is een fraaie orgs beschikbaar gesteld. Verkeersregeling op 4 Nov. a.s. te Middelburg. De Commissaris van Politie te Middelburg heeft voor 4 No vember 1947 de volgende ver keersmaatregelen genomen: Als parkeerterreinen voor motorrijtuigen zUn aangewe zen: le het gedeelte van de Los- kade, aangegeven door een narkeerbord. Op dit terrein dienen te worden geparkeerd motorrij tuigen, de gemeente binnenkomende via Stations- brug en van. de richting Vlis singen en Koudekerke (de laat ste rndende via de route Poe- lendaelesingelBlauwedijk) 2e het gedeelte van het Mo lenwater, nabij de Gasfabriek, aangegeven door een parkeer. bord. Op dit terrein dienen te worden geparkeerd motorrij tuigen, deze gemeente binnen, komende via Seisweg, Noord- weg en Veerseweg; 3e het gedeelte van de St. Pieterstraat (aan weerszyden), aangegeven door een parkeer- bord. Het parkeren van voer tuigen op de Markt en omge. ving is verboden. Van 14.30 uur tot na afloop van de bo'-~"M?.nting op het Bolwerk wordt géén publiek toegelaten in de volgende stra ten: VoldpriOaagte Walensingel. Armenlaans Schuitvlot, Seisdam en Seis. straat. Het publiek wordt aangera den, teneinde de boomplanting te kunnen zien, zich op te stel. 'en lan^s de Selssfngel. Het publiek, dat na afloop van de boomplanting zich naar de Markt wil begeven, dient te gaan via Lar^e Viele, Lange- en Korte Ge ere. Het publiek, opgesteld staan de lange de Kromme Weele en Vlasmarkt, langs welke route de virH 7,'dlen be geven van het bolwerk naar de Markt, kan de Markt daar na slechte- bereiken via P,Qdde- wiikstraat. Lange Viele. Lan ge- en Korte Gere of Pen- ninghoekstraat, Simpelhulsstr., T.arte'e Noord<-*-vaat. Tenslotte wordt de aandach* er op gevestigd, dat in verbanrl •net de vlassen*" ra de op de "Tarkt, de r'iweeen rond de Markt en de daarop uitkomen de straten ^sloten zïin voor -iiö .üvo-vepr. Van burgemeester tot grondwerker. Voor net Tribunaal Zierik- zee kwam voor Leendert Meer man, ex-N.S.B.-burgemeester van Giessen-Nieuwvhet, Peur- sen en Schellulnen. Vóór zijn benoeming tot burgemeester van deze plaatsen had hij reeds een schrijven gericht aan de „Kommissar für Zeeland", waarin hij beloofde alles in het werk te 'stellen om het Nat. Socialisme te bevorderen. In September 1943 is hy naar Duitsland vertrokken. Na zijn terugkeer werd hij te Arnhem bij de O.T. ingedeeld, waar hij moest spitten. Met het oog op de geringe ontwikkeling van beklaagde vroeg de verdediger mr. van Hasselt een voorwaar- deiyke straf en in vrijheidsstel- ling. Uitspraak over veertien dagen. Wild zwijn no. 2. Namveiyks Is het bericht bin nen dat het wild zwijn op Schouwen Is geschoten, of men meldt ons dat In de bossen van Westen Schouwen een tweede exemplaar is gesignaleerd. Het zal In deze bosrijke streek ech ter niet makkelijk zijn, het beest neer te leggen. De herbeplanting van Schouwen-Dulveland. In Zierikzee heeft een aan tal belanghebbende landbou wers met vertegenwoordigers van Landbouwherstel en Staatsbosbeheer vergaderd over het door mej. Ruys ont worpen herbeplantingsplan. Speciaal werd het beplanten der binnendyken met hoog op gaand geboomte besproken. In ae praclyk stuit dat nogal op bezwaren. De betrokken landbouwers waren voor het plan niet en thousiast. Herdenking landing te Westkapelle. In aansluiting op hetgeen we reeds gemeld hebben van de herdenking der landing by Westkapelle op 1 Nov. a.s., kan nog worden medegedeeld, dat commander C. J. Gwinner het Engelse troepenonderdeel zal commanderen, dat bH deze herdenking aanwezig zal zyn. Behalve andere officieren en manschappen zullen Neder landse burgerlyke en militaire autoriteiten eveneens de plech tigheid bywonen. Onder de Nederlandse aan wezigen zullen zyn vertegen woordigers van het corps ma riniers en officieren van de stormschool te Bloemendaal, die aan de landing deelnamen. Des ochtends te elf uur vangt de plechtigheid aan met een samenkomst op het lan dingsterrein, waar een her denkingsdienst gehouden wordt door de vlootpredikant J. Armstrong, die ook by de landing tegenwoordig was. Daarna wordt door de gas ten een eenvoudige maaltyd gebruikt in het Wederopbouw- kamp te Westkapelle. TRIBUNAAL GOES Commissaris der Koningin gaf het sein. Donderdagmiddag te kwarl over 4 is te Middelburg een nieuwe beiangryke stap gezet op de weg naar herstel van de monumenten der Zeeuwse hoofdstad. Op dat tydstip ver hief namelyk de Commissaris der Koningin in Zeeland, jht. mr. J. W. Quarles van Ufford, die zich met talryke andere genodigden op het terrein bij de Nieuwe- en Koorkerk be vond, zUn hand, na welk teken het eerste spant van het kerk dak opgetakeld en gesteld werd! Talryke personen hadden ge hoor gegeven aan de uitnodi ging van de architecten, ir. L H. H. van der Kloot Meyburg uit Den Haag en ir. A. Rot huizen uit Middelburg, om dit beiangryke feit bij te wonen. Behalve de Comm. der Konin gin merkten wy o.a. op het Zeeuwse Tweede Kamerlid Mr. 100 gram vlees extra. Voor het tijdvak van 30 Oc tober t.m. 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschik baar gesteld. In verband hier mede deelt het C.D.K. mede, dat in genoemd tijdvak bon Q06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. HET CONSULAIR RAPPOR! GEPUBLICEERD. Het consulair rapport over de naleving van de „Staakt het vuren order" In Ned. Indiè is thans gepubliceerd. Na de gedeelteiyke publica tie, die reeds eerder plaats had, bevat het rapport weinig nieuws. Het bepaalt zich voor namelijk tot een uiteenzetting van het verschil in inzicht tus sen de Nederlandse regering en de Djocja-regering betref fende de militaire betekenis van deze order. W. F. E. Baron van der Feltz, het voltallige gemeentebestuur van Middelburg, de Ned. Her vormde predikanten ds. F. Don ds. A. de Vries, ds. J. van Woerden en ds. P. J. F. van Voorst Vader, ir. J. Gerber, hoofd van het Streekburean Walcheren, restaurateurs van andere Middelburgse monu menten, de heer A. J W. Ma- thysen, directeur van Gemeen tewerken en de kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente Nadat ir. van der Kloot Meij- burg de gasten welkom hao geheten, hield de Commissaris der Koningin een korte toe spraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat er een nieuwe mylpaal is bereikt bij de restauratie van de Mid delburgse monumenten. Het kerkgebouw is hem in het bij- zonder dierbaar, omdat hy er 25 jaar lang in de onmiddellijke omgeving van heeft gewoond. Hij noemde het stellen van het dak een symbool van wat straks weer het stadsbeeld van Middelburg zal vormen en sprak woorden van lof tot de architecten, aannemers en uit voerenden. Daarna gaf hij het sein tot het stellen van de spant en het hijsen van de drie kleur daarop. Na afloop van deze korte plechtigheid werd thee ge bruikt en een rondgang door de kerken gemaakt. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Da. T. G. A. van Dijk te Wolphaartsdiik heeft het be roep der Ned. Hervormde ge meente te Dinxperlo aangeno men. GEREF. KERKEN. Bedankt voor '?-Gravenha. ge-West (voor Curasao) D. Ringnalda te Amsterdam, (voorheen te Middelburg). CHR. GEREF. KERKEN. Op het tweetal te Rotter dam-C komt voor ds. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenha- £e-C. N.S.B.-e% sinds 1933. Voor het tribunaal Goes stond Woensdag terecht de 61- jarige aannemer J. H. van de Ven uit Vlissingen. Deze werd reeds in 1933 lid der N.S.B., was groepsleider in deze bewe ging en lid der Vierschaar, col porteerde met Vova, beschil derde muren en schuttingen, werkte mee aan de V-actie, meldde dat de fotografen Del- !aert en Dert zeer tegen de N. S.B. waren gekant, rapporteer de dat verschillende vooraan staande Vllsslngers anti-N.S. B. neigingen vertoonden en noemde mr. H. L. van Zanten „een Jood". Voorts beklaagdei hjj zich over de Directeur Ge meentewerken Vlissingen, daar deze hem uitsloot van gemeen tewerkzaamheden; vroeg Mar- tien Beversluis een artikel te schryven over de „onrecht vaardige" behandeling, die hy ondervonden had van de Poli tierechter en de Officier van Justitie. Tenslotte voerde hy verschillende weermachtswer. leen oo Walcheren uit en brak de pier in Vlissingen af. Hij had aan Münzer uitdrukkelyk verzocht als weermachtsaanrie- mer te worden ingeschakeld. SLECHT GEHEUGEN. Besch. wist zich niet meer precies te herinneren dat hij brieven had geschreven met klachten over VHssingers. Bovendien meende hy, was dit niet zo heel erg. De heer de Roo, lid van het Tribunaal, vond berch. een landverrader, waarna deze met zijn vuist op tafel sloeg en uit_ -iep: „Ik ben geen landverra der". EEN WAARSCHUWING. De voorzitter mr. Vlaming, waarschuwde besch. zich kalm te houden. Geluklcg, aldus de voorz., heeft het aanbrengen van verschillende Vlissingers geen ernstige gevolgen gehad, wat niet wegneemt dat het schrijven der brieven een ern stig feit is. Besch. zeide geen Jodenhater te zijn. Het verrichten van ver. schillende werkzaamheden voor 1e Duitsers noemde v. d. Ven ook geen landverraad. De verdediger, mr. Roelofs. vvees er op, dat zijn cliënt een eenvoudig man is, een wegen bouwer, met alleen lager on derwijs. Hij werd in Zeeland ZAAIWEEK. De Evangelisatie-commissies uitgaande van de Geref. ker ken te Vlissingen en Souburg, bebb^ in ps menwerking met le Interkerkelijke Commissie voor FTene-pbeeHo te Midde' burg deze week een „zaai. week" gehouden. Byzondere samenkomsten voor ouders er iongeren werden belegd. Zang koren en mnz'-'-'-ornpen heb ben hier aan medewerking ver. 'eend. Tevens werd op grote ^chaal lectuur verspreid. Te Middelburg wordt als sluiting- van deze „zaaiweek" Zaterdag op de Markt een grote samenkomst gehouden. Te Vüs.s'nwen womlt de laat ste samenkomst Zondagavond op het Eeli^mypark gehouden BIJZONDERE BIJEENKOMST IN DE OOSTKERK. Woensdagavond werd in de Oostkerk te Middelburg een speciale byeenkomst gehouden ter herdenking van net 300- jarig bestaan van het kerk gebouw. De architect belast met de restauratie, de heer Weyburg en de heer J. Klarenbeek, hielden yoor een aandachtig gehoor lezingen geïllustreerd met lichtbeelden. De eerste sprak over de res tauratieplannen, de tweede ver telde een en ander over de ge schiedenis van het gebouw en het interieur. Het is vast ko men te staan, dat de toenma lige bouwmeester 's-Graven- zande, de Marekerk te Leiden als voorbeeld heeft gebruikt. Namens het dames-comlte werd aan de kerkvoogdy een bedrag van 6400 aangebo den voor de aanleg van een verwarmingsinstallatie in de kerk. Ds. Voorst Vader opende en sloot met gebed. veelal op zy gedrukt door aan nemers, die voor minder in schreven. Dit had tot gevolg, dat hij buiten Zeeland werk ging zoeken en zo ln aanraking kwam met ir. Mussert. De vraag is ook of de vrouw, die eerder lid werd, geen invloed op hem heeft gehad. De fami lie v. d. Ven was steeds zeer Koningsgezind. Op 10 Mei 1940 begreep hij niet, waarom hy werd gearresteerd. Toen de Duitsers hem bevrydden was hy hen daarvoor zeer dankbaar. De geschreven brieven waren toch van één N.S.B.-er naar een andere. Dan is de inhoud te begrijpen. Verdediger zeide, dat v. d. Ven alleen maar pro- Duits wa9. Reeds 2% jaar is hy geïnterneerd. Spr. vroeg on middellijke ln yrijheidsstelling. Dit verzoek werd door het Tri bunaal niet ingewilligd. Uitspraak 12 October. Walcheren. Vlissingen Nederlands Volkstoneel LILLIAN HELLMAN: DE WACHT AAN DE RIJN. Het Nederlands Volkstoneel gaf Donderdagavond in het Concertgebouw te Vlissineen onder auspiciën van de Z V u' Qpvoering van het toneel spel De wacht aan de Ryn", Dit spel, dat uit 1940 dateert tracht een beeld te geven van der Duitse refu- gés die de stryd tegen het Hitlerisme hadden aangebon- Nu daarna een felle oorlogs ervaring kwam is dit toneeh- den Welllcht wat bleek gewor- door het Neder- lands Volkstoneel aantrekkelijk speeld verrassend goed ge- Juüa Cuypers en Ton Lutz droegen het stuk en het dank bare applaus aan het einde lnrdh voorstelling, gold zeker M £rootste deel deze twee artisten, die een goede avond hadden. de andere rollen waren voldoende bezet. Wy zyn er ze- hnIi7aiT'* 5et Vlissingse pu bliek het Nederlands Volksto neel graag zal terugzien! NATIONALE PLUIMVEE TENTOONSTELLING Er zal, zoals reeds gemeld werd, een Nationale Pluimvee-, Konijnen- en Sierduiven-ten- toonsteinng worden gehouden op de a.s. Kerstdagen in de ScheldehaJ te Vlissingen. De secretaris van deze ten toonstelling, de heer J. A. de Ruysscher, Paul Krugerstr 86 ontving dezer dagen een prach tige medaille van H.M de Ko- £er Nederlanden. Ook Z.K H. Prins Bernhard der Ne derlanden schonk een prach tige zilveren medaille, evenals de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland Ook de burgemeester van Vlissin gen schonk twee zilveren me dailles. Tevens gaven vele in gezetenen van Vlissingen en personen buiten Vlissingen blyk van belangstelling, door het schenken van ereprazen voor deze grote show. Westkapelle VERGADERING. „GROENE KRUIS". Woensdagavond vergaderde de vereniging „Het Groene Kruis' te Westkapelle onder voorzitterschap van dr. Huy- gens. Allereerst werd bespro ken de financiële samenvoe ging van de Diaconessenver- enlging met de vereniging „Het Groene Kruis". Van urgent belang werd het geacht, dat er in Westkapelle een wijkverpleegster blijft. De grotere uitgaven maken het noodzakelyk. dat de contribu tie wordt verhoogd. Besloten .verd de twee verenigingen te combineren en de contributie vast te stellen op 5 per ge zin per jaar. De T.B.C.-afde- ling zal echter apart blyven. De bouw van het nieuwe wükgebouw vordert thans goed. Er bestaat goede hoop, dat in de zomer van 1948 het gebouw gereed zal zijn. De vergadering werd hierna door dr. Huygens gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2