PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mémoires van Benesj Tweede Kamerleden over de Verenigde Naties Commissie van Drie te Djocjakarta „Geborgen land" groeit Auto's komen niet vrij Italiaans vakverbond contra industriëlen 190e Jaargang - No.257 Uitgave vaD de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg. DruKker.j Fa F van de Velde Jr. Vlissingen. Dit olad verschijnt dagelijks, christeïi'ke>feestdagen1 /Ugemeeo WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS. 25 Ct per week: I 3.20 per kwartaal; franco pci post t 3.45 per fcwartaaL Lowe nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie I 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. te 10 lijnen) en 61 Middelburg. Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 02 - Temeuzen: Brouwerijstr 3 Postrek nr 359300 l Z.C. Middelburg. Hel Wereldgebeuren Tsjecho-Slowakije tussen Oost en West. Oriëntatie op de Sowjet-Unie Uit de artikelenserie „Ach ter het ijzeren gordijn" is dui delijk gebleken, dat van de Oost-Europese landen Tsjecho- Slowakije in elk geval geen po litiestaat is; integendeel, net land van Masaiyk heeft ook na de oorlog zijn democrati sche tradities grotendeels kunnen handhaven. Zeker, er is een sterke communistische partij, wier invloed op het staatsbestel zich danig doet gevoelen, aan het hoofd van de regering staat een in Mos kou opgeleide communist, Kle ment Gottwald en in de bui tenlandse betrekkingen is Tsjecho-Slowakije geheel op de Sowjet-Unie georiënteerd. Maar er is ook een krachtige stroming, die zich tot nu toe met succes heeft verzet tegen elke poging om op grote schaal totalitaire methoden binnen te smokkelen en aan 't hoofd daarvan staat een demo craat van. Europees formaat, dr. Eduard Benesj, de huidige president, onbetwist opvolger van Masaryk. Benesj is een rer.listisch en progressief staatsman, die aanstonds na het „verraad van München" inzag, dat zijn land van koers moest veranderen en zich oriënteren op de Sow jet-Unie zonder het contact met het Westen te verliezen. In het laatste deel van zijn mémoires heeft Benesj dat nog eens duidelijk uiteengezet. Begin deze week is dit deel verschenen en in een paar uur tijds waren alle exemplaren uitverkocht en moesten dui zenden Tsjechen teleurgesteld worden. Op de vraag Oost of West, schryft Benesj, is maar één antwoord mogelijk: Oost èn West. Tsjecho-Slowakije staat op een kruispunt tussen twee wegen. De Tsjechische cultuur is op het Westen gericht en ze kan niet in enkele dagen ver anderd worden om haar in overeenstemming te brengen met het politiek regime. Tsjecho-Slowakije echter moet ten koste van alles voorko men, dat Duitsland weer een grote mogendheid zou wor den, nauwe aansluiting bij de Sowjet-Unie is enerzijds bit tere noodzaak, anderzijds ook de wens van alle Tsjechen, die ondanks alle teleurstellin gen in de Russen hun bevrij ders zien. Over zijn ontmoetingen met Stalin en andere Sowjet-leiders geeft Benesj tal van bijzon derheden. In een van zijn ver slagen aan de toenmalige Lon dense regering schreef hij: De ontbinding van de Komintern, de veranderde positie van de kerk en de samenwerking met het Westen is geen loutere tactiek van de Russen. Dat was in 1944 Benesj verklaarde verder, dat er inderdaad een nieuw gedecentraliseerd Sowjet-rijk aan het ontstaan was „in de geest van de nieuwe volksde mocratie", ook dat was in 1944. Nog altijd is Benesj van me ning, dat Marxistische en niet- Marxistische stelsels kunnen samenwerken, mits de tegen stellingen niet op de spits worden gedreven. Maandag heeft de Tsjechi sche republiek de 29ste ver jaardag van haar onafhanke lijkheid gevierd. In Praag wa ren duizenden mensen, getooid met rood, wit en blauw, de nationale kleuren, op de been. „Slavische eenheid" en „ver werping van de internationale reactie" was het thema van vele officiële redevoeringen. Het is te hopen, dat de sympa thieke republiek haar onafhan kelijkheid zal weten te bewa ren en niet zal afdalen tot een tweede-rangs vazalstaat. Vandaag is het 3 jaar geleden, dat Cadzand werd be vrijd; is het 25 jaar geleden, dat de Raad van State voor de eerste maal ver gaderde ln zijn nieuwe vergaderzaal aan het Buitenhof. Krapp overwinning voor Labour. Met slechts een meerder heid van 24 stemmen is Don derdagmorgen in het Lager huis het voorstel van de La- hour-regering tot intrekking van de verschaffing van het basis-rantsoen benzine aan genomen. Er werden 184 stemmen vóór en 160 stemmen tegen uitgebracht. De maatregel be oogt besparing van deviezen. Toen het resultaat van de stemming bekend werd ge maakt werd van de banken der oppositie geroepen: „treedt af 23 landen tekenen tarief-verdrag. Donderdag is te Genève door 23 landen, waaronder Gr.-Brittannië en de V.S., het grootste multilaterale han delsverdrag, dat ooit tot stand is gekomen, getekend. Het verdrag voorziet in ta riefsverlagingen en dekt meer dan de helft van de wereld handel. De tariefsconcessies, waartoe Groot-Brittannië, de V.S. en enige andere vooraan staande handelsmogendheden zich verbinden, hebben be trekking op 76 a 86 procent van de totale invoerhandel van elk dezer landen. Dr. Benesj, president van Tsjecho-SIowakye. Toch mishandeling door C.C.D. ambtenaren? Het Eerste Kamerlid de h««"* Molenaar, heeft aan minister van Maarsseveen gevraagu oi het deze bewindsman bekend is, dat het geval van de be weerde mishandeling van een van veesmokkelarij verdachte landbouwer te Lage Mierde niet op zich zelf staat. Ge vraagd wordt voorts of bij an dere gevallen dezelfde C.C.D.- ambtenaren betrokken waren. Wat denkt de minister ter bevordering van het vertrou wen in de met de contróle op de naleving van wetten belaste Rijksambtenaren te doen? Haagse bomaanslag komt voor Hoog Mil. Gerechtshof De auditeui'-militair bij de Krijgsraad te velde West. ma- jaar mr. dr. J. M. J. Baak. heeft bij 't Hoog Militair Ge rechtshof hoger beroep aange tekend tegen de veroordelin gen door de Krijgsraad van sergeant de Boer, kapitein ba ron van Heemstra ,en korpo raal Peterse, allen betrokken bjj de bomaanslag van 5 De cember 1946 aan de Prlnse- Tracht te 's-Gravenhage en bij de ontvoering van een Ren- kumse hotelhouder. Behalve te gen de korporaal-chauffeur Burghout, die werd vrijgespro ken, heeft majoor Baak ook hoger beroep aangetekend te gen de veroordelingen van de overige vijf medeverdachten. In zes gevallen gingen de ver oordeelden zelf in hoger be roep. Men verwacht ,dat de behan deling der zaken door het Hoog Militair Gerechtshof over enige maanden zal plaats heb ben. Haags commissaris krijgt 15 jaar. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de oud hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer, wegens hulpverle ning aan de vijand veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrech ten, het recht ambten te be kleden en het recht bij de ge wapende macht te dienen. Algemene staking mogelijk. In een interview heeft de secretaris van het Italiaanse verbond van vakverenigingen, Guiseppe di Vittorio (Comm.) te kennen gegeven, dat een al gemene staking niet uitgeslo ten moet worden geacht. De Italiaanse regering onder de Gasperi (Kath.) is er niet in geslaagd te bemiddelen tus sen industriëlen en arbeiders. Een eventuele staking zou zes millioen personen omvatten. Volgens Dj Vittorio bestaat de fascistische mentaliteit onder de Italiaanse groot-industriëlen onveranderd voort. Vele hun ner hebben grote sommen in iandgoederen belegd. .,Ze wei geren zelfs het geringste per soonlijke offer te brengen voor de materiële en morele weder opbouw van de Italiaanse in dustrie onder de huidige ern stige economische omstandig heden". Bovendien kunnen veel fir- Zoon van Martin Bormann gearresteerd. De zeventienjarige zoon van Martin Bormann, Hitler's me dewerker, ook Martin gehe ten, is, volgens persberichten uit Salzburg, te Kirchenstal, bij Lofer, gearresteerd. Hij verbleef sedert September jL te Kirchenstal onder de naam Martin Bergmann als landar beider en student. Eerste Kamerid veroordeeld. Het Bijz. Gerechtshof te Assen veroordeelde het lid der Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen, de heer R. Z. H. in verband met de arrestatie van een geallieerd piloot tot een geldboete van 10.000 of drie maanden hech tenis. Het recht van cassatie werd hem verleend. De eis was 10.000 of zes maanden hech tenis. Pakjes naar Indië. De komende feestdagen zul len een stroom van pakketjes uit Nederland naar Indië doen gaan, aldus deelt de persdienst van de P.T.T. mede. Reeds thans loopt het aantal be schadigde pakketten, tenge volge van onvoldoende ver pakking maandelijks in de hon derden. Alleen in het postkantoor Batavia centrum al moeten per maand gemiddeld 750 pakket ten worden overgepakt. ma's niet betalen wegens ge brek aan fondsen en is de koopkracht van de lire vermin derd. DE INDUSTRIËLEN. De industriëlen denken er geheel anders over. Zij zyn georganiseerd in het algemeen Italiaans verbond van industri ëlen („confindustria"). Er zijn ongeveer negentigduizend kléi ne en grote firma's bij aange sloten, die tezamen werk geven aan 2-500.000 arbeiders en be dienden. Een woordvoerder van de Confindustria meende, dat in het vakverbond der arbeiders de communisten heersen en dat het verbond steeds meer poli tieke doeleinden van een revo- lutionnair karakter nastreeft. Slangen in de kerk. Zeven leden van de godsdienstige secte „Kerk en God" zyn door de rechtbank te Harlan (Kentucky) tot een boe te van 100 dollar veroor deeld, daar zij het wets artikel hebben overtre den, dat het gebruik van slangen in de ere dienst verbiedt. Deze secteleden had den in het openbaar met slangen gewerkt om met de feiten de juist heid te bewijzen van de profetie van Marcus 16 17 en 18: „Zij, die gelo ven, zullen geen slangen vrezen". (Statenverta ling): „en degenen, die geloofd zullen hebben, zullen deze tekenen vol gen:slangen zullen zjj opnemen.") De veroordeelden wil len in hoger beroep gaan en de wetsgeldigheid van het betreffende artikel betwisten. Extra-brandstoffen bij inkwartieringen en bevallingen. Van 1 November 1947 t.m. 30 April 1948 zullen extra brandstoffen kunnen worden verstrekt wegens inkwartie ring van militairen. Formulie ren kunnen bij de plaatselijke distributiedienst worden afge haald. De plaatselijke distributie diensten zullen voorts van 1 November af wederom een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen verstrek ken by bevallingen. De uitrei king van deze bon zal geschie den tegelijk met de derde ver strekking van kaartjes voor extra levensmiddelen. Indien deze derde verstrekking reeds vóór 1 November is geschied, zal de brandstoffenbon uitge reikt worden tegelijk met de stamkaart, textielkaart en le vensmiddelenkaart van de baby. Desgewenst kan men een extra hoeveelheid gas of elec- triciteit verkrijgen in plaats van een brandstoffenbon. Brandstichters voor de rechter. Het café „De Friésche bar" in de Grote Hoogstraat te Leeuwarden, brandde in de nacht van 15 op 16 April j.l geheel af. De vlammen grepen zo gretig om zich heen. dat de bovenbewoners door het dak venster de vlucht moeBten ne men. Al spoedig bleek, dat er opzet in het spel was en de re cherche arresteerde een viertal mannen, onder wie de exploi tant van het afgebrande café Woensdag stonden de 35- jarige P. T., caféhouder en de 27-jarige S. V., melkventer, beiden te Leeuwarden, terecht wegens het uitlokken tot brandstichting. Op de avond zelf haalde T een revolver voor de dag en zei tegen V„ als je het van avond niet doet, vinden ze je dood langs de weg. Tegen V. vorderde de offi cier van justitie zeven jaar ge vangenis en tegen T. eveneens zeven jaar, met aftrek van preventief. Extra suiker voor Sinterklaas en Kerstmis. Telkens 2 ons per persoon. Ter gelegenheid van St. Ni- colaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker worden ver strekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroe pen beschikbaar gesteld. Raadszaal uitgebrand. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur ontdekte de concierge van het gemeentehuis te Gel- dermalsen brand in het ge bouw. Hoewelde brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen dat de raadszaal en het kantoor van de gemeenteontvanger bijna geheel werden vernield. Het meubilair van de raadszaal kon gedeeltelijk worden gered, de kantoorinventaris liep grote waterschade op. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De Franse ambassadeur in Warschau de heer R. Gar- reau, is benoemd tot Groot kruis in de orde van Oranje Nassau. De heer Garreau maakte zich bijzonder verdien stelijk brj de repatriëring van Nederlanders uit het Oosten. Critiek op de behandeling van de Indonesische kwestie. Dure ambtenaren Blykens het voorlopig ver slag inzake de begroting van buitenlandse zaken, hebben ve le Kamerleden tot hun leedwe. zen vernomen, dat de heer van Kleffens zich In een rede te Tarrytown vooral in negatieve zin over de vooruitzichten van de Ver. Naties heeft uitgelaten. Zjj verzochten de regering te willen mededelen, of deze uitla. tingen haar instemming heb ben. Enkele leden drongen er op aan, dat Nederland zich uit de Ver. Naties zal terugtrekken. Het is waar zo betoogden vele andere daarentegen, dat de Veiligheidsraad en de ove rige organen van de U.N.O. nog steeds zeer onvolmaakte instrumenten des rechts zijn, doch dit doet niets af aan liet beginsel, dat, wil een verder samenleven der volkeren mo gelijk zijn en wil de uiteinde lijke vernietiging door de atoombom worden voorkomen, Vandaag bespreking met Ned. Indische regering. Volgens het republikeinse persbureau Antara is de com missie van goede diensten Dinsdagochtend op het vlieg veld van Djocja aangekomen, waar zij door de vice-presi dent, Setiadjid en staatssecre taris Pringgodlgdo werd ont vangen. Kort na de landing hebben leden van de commissie een bezoek aan de republikeinse autoriteiten gebracht om te bespreken op welke wijze de komende onderhandelingen zullen plaatsvinden. De woordvoerder van de commissie deelde aan Antara nede, dat zeer goede voort gang is gemaakt. De commissie is Woensdag te Batavia teruggekeerd. Verwacht werd, dat zy Don derdag een bespreking met de Ned Indische regering zal hebben. Woensdagavond werd voor de commissie een volksoptocht gehouden, waarby het bestuur van de Sobsl (Indonesisch Vakverbond) een brief over handigde. Hot bestuur van de rslamitische jeugdvereniging vroeg de commissie schrifte lijk de tragedie van Versailles niet te herhalen en het zelf beschikkingsrecht van het In donesische Volk te eerbiedigen. CONTACT TE LONDEN. Tijdens een persconferentie heeft Hadji Agoes Salin ver klaard, dat hij niet naar Diocia zou gaan om inlichtin- Interessante expositie wordt opgebouwd. Walcheren zal herrijzen Het komt veelvuldig voor dat, wanneer men met een buitenlander of met een landgenoot van buiten de provincie over de Stichting „Nieuw Walcheren" spreekt, men een antwoord krijgt in de geest van „ja, dat is die vereniging, die Walcheren weer van bomen en struiken gaat voorzien". Ook bij som- mi go Zeeuwen kan men deze mening aantreffen. Zij is echter niet juist, want hoe wel de actie voor de herbe planting een van de voor naamste doelstellingen is van de stichting iets. wat juist in deze dagen duidelijk naar voren treedt is hier mede haar taak niet bepaald. Integendeel, bij de oprich ting heeft men 'besloten op allerlei gebied, zonder het werk van andere instellingen te doorkruisen, de herrijzing van een nieuw Walcheren te bevorderen, hetzij door sti mulerend, hetzii door organi serend to handelen. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat het bestuur van „Nieuw Walcheren", toen het het sympathieke plan opvatte ter gelegenheid van de herbe planting een tentoonstelling in te richten, besloot hierin niet alleen aandacht te besteden aan het nut van deze herbe planting, doch tevens de blik van de bezoeker te vestigen op de mogelijkheden voor het eiland in de toekomst en op de resultaten van de door zyn be woners verrichtte arbeid. Hier door immers zal de aandachti ge toeschouwer de herbeplan ting tegen de juiste achter- frond zien: een schrede dichter ij het gestelde doel, het be reiken van een nieuwe wel vaart voor Walcheren, de ware betekenis van de leuze „Wal cheren is herrezen", die in de plaats kan komen van het schone, in dagen van strijd en leed geboren woord „Walche ren zal herrijzen". „Geborgen Land" werd deze expositie genoemd en een be tere naam zou er niet spoedig voor gevonden zijn. ER WORDT HARD GEWERKT. Het lied van de hamer heeft de serene rust van het Kunst museum in het Schuttershof straatje te Middelburg, waar de tentoonstelling wordt ge houden, verstoord. Wanneer men hier momenteel 's avonds een onbescheiden blik naar bin nen werpt, ziet men een schouwspel, dat wel sterk ver schilt met de plechtige sfeer van de expositie der Stadhuis meubelen, welke er zo kort ge leden was te bezichtigen. Er wordt getimmerd, gesjouwd, overlegd, geschikt en onderwijl groeit „Geborgen Land" tot een fraai geheel. De „ziel" van de tentoonstelling is de heer A. G. Wagensveld, die het ont werp voor de inrichting maakte en de décors, maquettes, etc. zelf vervaardigde. DE TENTOONSTELLING. De eerste van de drie zalen van het museum is gewijd aan het Walcheren van voorheen, aan de ramp. die het eiland trof en het werk van „Nieuw Walcheren" voor de herbeplan ting. Zonder vooruit te willen lo pen op het gebodene, noemen wij een prachtig diorama van het Seisbolwerk en een aantai vergrotingen van foto's, die evenzovele goede „blikvangers" zijn door hun enorm formaat. In de tweede zaal krijgt de Walcherse industrie de plaats die haar toekomt: op overzich telijke wijze, smaakvol gear rangeerd. zijn hier de produc ten van grote en kleine indus trieën te zien. Vanzelfsprekend nemen de Mij. „De Schelde" en de „Vitrite Works" een voor name plaats in. In de laatste zaal tenslotte komt een bar, waar men iets kan gebruiken. De opbrengst hiervan komt ten goede aan „Nieuw Walcheren". Hier is tevens een klein podium getim merd voor het strijkje, dat re gelmatig de tentoonstelling met muziek zal opluisteren. Wanneer het niet speelt, wor den gramofoonplaten gedraaid. Een attractie apart vormt een radio-zendinstallatie, waarme de zoveel mogelijk getracht zal worden contact te krijgen met binnen- en buitenland. Voorts staat er een verloting op het programma- Het Kunstmuseum, waar men van 3 t/m 8 November kan zien hoe Walcheren was, is en zal worden, zal zeker geen 200.000 bezoekers krijgen te verwerken, zoals het Rijks museum gedurende de tyd. dat de Weense kunstschatten wa ren te bewonderen. Maar dat het er druk zal worden in deze voor hei eiland zo gewichtige week, mag wel verwacht wor den. Een voorlonige indruk van de tentoonstelling heeft ge leerd, dat de bezoekers zeker niet teleurgesteld zullen wor den. gen te geven, maar om Inge licht te worden. Hij bevestigde, dat te Lon den een conferentie tussen Schermerhorn cn Sjahrir had plaats gevonden. Maar, zo zeide lijj, in Londen is wel va ker contact geweest tussen republikeinen en Nederlanders. Hadji Agoes. Salim niet optimistisch. Minister Hadji Agoes Salim, die per Skymaster uit Singa pore te Batavia is terugge keerd, hield een persconferen tie. Hij zeide dat de wereld er over het algemeen niet zoveel om geeft, welke vlag boven In donesië waait. Als zijn mening over de situatie voegde hij daaraan toe, dat, indien de par tijen niet in staat zijn een op lossing te vinden, zij door de Verenigde Naties een oplossing opgelegd zulen krijgen, hetgeen voor beiden weinig aanlokkelyk is. Hij bevestigde, dat Sjahrir te Londen met Schermerhom had gesproken, maar volgens hem (die er niet bij was), was dit slechts een praatje tussen oude vrienden. Er behoefde in het geheel geen resultaat van te worden verwacht. De repu blikeinen ontmoetten overigens te Londen veel vooraanstaande Nederlanders, zoals Logemann en Gobé, doch geen enkele maal werd gesproken namens een of andere partij of namens een regering. Hadji Agoes Sa lim hoopt zo spoedig mogelijk naar Djogja te gaan. Schoenenbonnen C eerst 1 Dec. in gebruik. In afwijking van hetgeen onlangs door het C.D.K. werd bekend gemaakt, deelt dit kan toor thans mede, dat de schoe nenbonnen van de C-serie (Schoenenbonnen met in de linkerbovenhoek de letter C, gevolgd door een andere let ter), niet op 1 November, doch eerst op 1 December a.s. in ge bruik zullen worden genomen. nationaal recht zal moeten wijken voor boven-nationaal recht, behoudens in een con flict, dat zo diep gaat dat niet toegegeven kan worden, zelfs al zou de vernietiging daarop volgen. INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Over .de behandeling van de Indonesische kwestie ln de Veiligheidsraad was men vry algemeen zeer teleurgesteld. Van verschillende zyden sprak men als zijn mening uit, dat uit deze wjjze van behandeling duidelijk bltfkt, dat de Velllg- helsraad meer een machtsin strument is dan een orgaan ter handhaving van het recht. Vele leden, die deze teleur stelling deelden, vestigden er echter de aandacht op, dat de Veiligheidsraad als geheel geen enkele afkeuring over het Ne derlands beleid heeft uitgespro ken. Wat de behandeling van deze aangelegenheid van Nederland se zijde betreft, merkten zeer vele leden nog op, dat het hier bij blijkbaar aan alle voorberei ding ontbroken heeft. Toen de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad aan de orde gesteld werd, had mr. van Kleffens niet de beschikking over feiten-materiaal. SAMENWERKING IN EUROPA. Verscheidene leden vestig den er de aandacht op, dat niet alleen door de regeringen, maar ook uit de bevolkingen pogingen worden aangewend om tot grotere samenwerking in Europa te komen. Helaas zyn tot dusverre nog- verschil lende bewegingen naast elkaar op dit gebied werkzaam. In Nederland zijn echter maatre gelen genomen om nader tot elkaar te komen. Over het plan-Marshall spre kende verklaarden zeer vele leden het te betreuren, dat Oost-Europa door te weigeren deel te nemen, de reeds be staande scheidsmuren hoger optrekt en een aaneengesloten blok onder vaste leiding vormt, dat voor de toekomst van Europa dreigend is. HOGE KOSTEN. Algemeen vestigde men er de aandacht op, dat de uitga ven van dit departement in buitengewoon sterke mate zjjn gestegen, in het bijzonder door de zeer hoge verblijfsvergoe dingen, welke aan vele buiten landse vertegenwoordigers worden toegekend. Bij wijze van voorbeeld wezen sommige leden op de verblijfsvergoeding van f 48.000, uitgetrokken voor onze vertegenwoordiger te Lu xemburg, 704.000 voor 4 amb tenaren te Nanking, 172.000 voor 2 amhtenaren te Shang hai, 110.000 voor één ambte naar te Beyroeth en 200.000 voor 2 ambtenaren te Moskou. De mijnontploffing ln de Betuwe. VIER SLACHTOFFERS OVERLEDEN. De 58-jarige arbeider W. Basta uit Nijmegen, die na de mijnontploffing in Echteld in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Tiel was overgebracht, is aan de beko men verwondingen bezweken. Hiermede is het aantal slacht offers tot vier gestegen. Nederland heeft ruim 234.000 motorrijtuigen. In zyn memorie van ant woord betreffende het wets ontwerp „tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen" deelde minister Vos mede, dat de geruchten, dat het in de bedoeling zou Hij voelde zich opgelucht. Meer dan anderhalve kilo metaal, waaronder twee complete veilig- heids-scheerapparaten, kwamen bij een opera tie te voorschyn uit de maag van een bewoner van de staatsgevangenis te Kansas. Behalve de scheerap- paraten vond men vyf pannesponsen, 401 spy- kers, een schroef van zeven centimeter, een grote koperen sluitring, elf punaises en 61 klei ne metalen voorwerpen, waaronder paperclips en veiligheidspclden. De patiënt verkldarde na de operatie, die hij goed doorstond, dat hy zich werr verlicht voel de. liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Januari a.s. vrij te laten, onjuist zijn. De aandacht wordt er ech ter op gevestigd, dat een aan koopvergunning alleen ver eist is voor een nieuwe auto; de aankoop van een tweede hands auto is niet aan een vergunning gebonden. Het streven is er op gericht om binnen enkele jaren het vóóroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's weder te bereiken. Het is dan ook niet juist, dat hij van oordeel zou zjjn, dat thans een wagen park van 65.000 personenauto's voldoende zou zUn. Uit een in de memorie opge nomen tabel blijkt, dat er in 1947 in totaal 234.335 motor rijtuigen aanwezig waren, waaronder 73.121 personenau to's. 3479 autobussen, 82.809 motorrijwielen, 3381 motorcar riers en 71.545 vrachtauto's en speciale voertuigen. In het topjaar 1939 waren in totaal 229.669 motorrijtuigen aan wezig. Daarvan waren 99.986 personenauto's, 4518 autobus sen. 65-804 motorrijwielen. 5269 motorcarriers en 54.092 vrachtauto's en speciale voer tuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1