PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Socialisten winnen terrein in Denemarken Voor de Geer een jaar voorwaardelijk Generaal Clay start een campagne Runder~T*B*C+ in Zeeland Van Meegeren voor de rechtbank 190e Jaargang - No.256 Üitgave van de Ftrma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Druitker^, Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit olad verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Algemeen Christel!'ke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BNtSKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Oct. '47 ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct per week; t 3.20 per kwartaal; franco pci post t 3,45 per kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. te 10 lijnen) en 51 Middelburg Londense Kaal 28. tel 2077 en 2924 - Goes; Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 02 - Terneuzen: Brouwertjstr 2 Postrek nr 359300 l Z.C. Middelburg. Het Wereldgebeuren Duitsland krijgt oude propaganda-wijn in nieuwe kruiken. De denazificatie wordt vereenvoudigd. Het was in Potsdam, dat de bezetters van Duitsland afspra ken de Duitsers buiten hun me ningsgeschilven te houden en in de Duitse kranten geen pro paganda tegen elkaar te voe ren. Dat was een redelijke en verstandige afspraak, maar als zo vaak is er in de practijk niet veel van terecht gekomen. De Russen begonnen ermee in de door hen gecontroleerde kranten, aanvallen toe te laten op de Amerikaanse bezettings- politiek en scheldartikelen te gen het „Angelsaksische im perialisme". Protesten bij de geallieerde bestuursraad baat ten niet; de Sowjets gaven te kennen eerst achteraf te cen sureren, als het kwaad al ge daan was. en bovendien waren de aanvallen gerechtvaardigd en daarmee basta. De Amerikanen gaan nu ook uit een ander vaatje tappen. Op een persconferentie heeft Maandag generaal Clay ge zegd, dat van nu af het mili taire bestuur alle publicatie- mogelijkheden, waarover het beschikt, waaronder de radio, te baat zal nemen om een anti-communistische campagne te voeren. De Duitse bladen zulven vrij zijn er al of met aan deel te nemen. Zo ver gaan om de communistische partij te verbieden wil Clay niet. want dat ware hoogst ondemocra tisch. Dat komt misschien nog. Ongetwijfeld zal de campag ne van Clay een vruchtbare voedingsbodem vinden. Göbbels heeft jarenlang op meesterlijke wijze met het anti-communis tische bijltje gehakt. De door hem met anti-bol- sjewisme bemeste akker hoeft slechts wat omgeploegd te worden en de oogst aan demo cratie zal voortreffelijk zijn. Het gevaar, dat de Duitsers er hoe langer hoe vaster van overtuigd raken, dat een con flict onvermijdelijk is en daar mee hun kahs weer te herle ven als grote mogendheid groot, wordt daarbij op de koop toe genomen. En eyen- eens het gevaar, dat de Duit sers zich meer als bondgenoten van de Westelijke landen gaan voelen dan als voormalige vij anden. Reeds heeft Schumacher in Washington verteld, dat het onverstandig zou zijn West- Duitsland militair te verzwak ken met het oog op een even tuele Russische aanval uit het Oosten. Verscheidene Ameri kaanse senatoren hebben hem daarin schoon gelijk gegeven. In Potsdam werd ook afge sproken de denazificatie met kracht en tot het einde toe uit te voeren. Het begin van de anti-communistische actie be tekent echter tevens het einde van de onvoltooide denazifica- tiecampagne. Vorige week reeds heeft Clay aangekondigd de zuivering tot een formali teit te zullen vereenvoudigen. De grote massa van de pas sieve Nazi-aanhangers zullen er met een boete vanaf komen. Alleen degenen, die lid waren van een der door het Neuren- bergse Tribunaal misdadig ver klaarde Nazi-organisatie zul len nog in snel tempo berecht en gestraft worden. Begin vol gend jaar moet alles achter de rug zijn en kunnen de Duitsers met een schone lei beginnen. Dan zal Clay tevens zijn tijd gekomen achten heen te gaan als militair gouverneur van Duitsland en verder op zijn lauweren gaan rusten. Of die lauweren verdiend zullen zyn? Het gaat er beden kelijk veel op gelijken, dat West-Duitsland tijdens de Clay-periode geadopteerd is door de Ver. Staten, precies zo als na de vorige oorlog. Sanering bij tussenhandel nodig. Uit het voorlopig verslag van het soofdstuk Economische zaken van de Rijksbegroting blijkt, dat door vele leden werd betreurd, dat de vakbeweging niet werd ingeschakeld bij de voorbereiding: van de economi sche samenwerking. Andere leden vroegen hoe het staat met het productieplan 1948. Ook nu weer werd er ver klaard, dat er roge prijs ge steld wordt op een spoedige in stelling van de wettelijke re geling der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Indien men met de politiek van prijsverlagingen succes wil hebben, zo werd er be toogd, dan verdienen de prij zen der voedingsmiddelen ern stig de aandacht. Een niet on belangrijke oorzaak van de te hoge prijzen zou gelegen zijn in de overbezetting van de tussenhandel. Sanering zou hier dringend gewenst zyn. Opdat een derde loonronde niet onvermijdelijk zal worden drongen verschillende leden aan, een laatste poging tot al gemene prijsverlaging te onder, nemen. Andere leden drongen er op aan de inkopen in het buiten land niet langer door ambte naren te doen verrichten, maar aan particulieren op te dragen. „Woudschoten". het con ferentiecentrum van de Neder landse christen-studenten ver eniging. is Zaterdagmiddag, na acht jaar, weer ter beschik king van deze organisatie ge komen. Generaal Clay, die een anti communistische campagne begint. De nood van het M.O. Vier en twintig rectoren en directeuren van scholen by 't voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs in Amster dam hebben een verklaring gepubliceerd over de nood waarin het onderwijs verkeert. Op vele scholen moet worden gewerkt met onbevoegde leer krachten. De ondertekenaars van de verklaring hopen dat aan deze toestand spoedig 'n einde komt. Gorkum-Sleewijk weer in de vaart. De gedeeltelijke stremming by het veerbedryf Gorcum Sleewyk is opgeheven. Over gezet kunnen worden alle voertuigen en vrachtwagens tot een maximum gewicht van 12 ton. By zeer lage water stand moet er op worden ge rekend, dat het veer tijdelijk wordt stilgelegd. Burgemeester v. d. Slob nam afscheid van Breda. In een bijzondere zitting van de Raad van Breda is afscheid genomen van burgemeester B. van Slobbe, die per 1 Nov. zijn functie wegens het berei ken van de pensioen-gerechtig de leeftijd neerleg. De schei dende burgervader ontving de erepenning van de stad Breda. Rijksbureau voedsel voorziening in oorlogstijd. Door minister Mansholt en het bestuur van het Rijksbu reau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstyd, is aan het personeel van bedoeld bureau medegedeeld, dat 't dienstver band met het Rijksbureau te gen 1 Jan. a.s. wordt opge zegd. Het voornemen bestaat, de ambtenaren van het Rijksbu reau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, die werk zaam zijn bij de bureaux van de provinciale voedselcommis- sarissen voor zover van hun diensten na 31 December 1947 nog gebruik zal moeten wor den gemaakt in de gelegen heid te stellen per 1 Januari lvi8 in dienst te treden van één der bedrijfschappen voor de voedselvoorziening. Ten koste van communisten. By de Dinsdag gehouden par lementsverkiezingen In Dene marken hebben de sociaal-de moeraten winsten geboekt ten kosto van de communisten, die hun zetelaantal gehalveerd za gen. De links-liberalen wonnen veel stemmen van de conserva tieven. De voorlopige zetelverde ling is: sociaal-democraten 57 (48), links-radicalen 10 (11), links-liberalen 46 (38), con servatieven 17 (26), commu nisten 9 (18), andere party en 9. De voormalige minister van buitenlandse zaken Christmas Möller, die voor „een onbeweeg lijke grens" streed, verkreeg slechts 3602 stemmen. In het nieuwe parlement is geen socialistische meerder heid; de politieke situatie is niet veranderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkheden zijn dan voorheen. De toekom stige regering zal volkomen afhangen van de onderhande lingen tussen de verschillende partijen. De voornaamste verkiezings- vraag was het probleem Zuld- Sleeswyk. De liberalen en con servatieven wilden een plebis ciet over de toekomst van dit gebied, de socialisten en radi calen wilden zich ermee tevre den stellen de belangen van de Deense minderheid aldaar te beschermen, zoals verzocht in een nota aan Engeland. Amerikaanse atoombommen „De V. S. beschikken over atoombommen, die 50 maal groter uitwerkingskracht heb ben dan die van Hirosjima en Nagasaki" aldus verklaart ad miraal Ellis Zacharias, voor malig directeur van de inlich tingendienst der Amerikaanse marine. Suikerzoete droom. Van de vele distribu- tievragen, waardoor de tegenwoordige huis vrouw wordt gekweld, behoort de vraag, hoe het rantsoen suiker zo economisch mogelijk verdeeld kan worden, ze ker tot de belangrijkste. Daarom kan het bericht uit Amerika, waarin wordt gezegd, dat in de toekomst weer op vol doende suiker kan wor den gerekend, niet an ders dan tot tevreden heid stemmen, wan neer. dit bericht ten minste op juistheid be rust en tegen die tijd de deviezen-misère voor goed uit de wereld zal zijn geholpen. Het be richt, hoewel niet meer ruimte nemende, dan enige regels, is in zijn eenvoud bijzonder sen sationeel. Het luidt n.L als volgt: „Het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft mede gedeeld, dat suiker als grondstof gebruikt kan worden voor een stof, die schrik niet, lezer als deklaag voor mu ren en meubels kan die nen. De stof is bestand tegen warmte, vocht, zuren, vet en alcohol". En dan volgt het voor naamste: „Het product is bedoeld om de over productie van suiker in de toekomst op te van gen". Wat zegt U, reusach tig? Dat dachten wij ook, 't moet tenminste al raar lopen, wanneer wij niets van die zoete grondstof zouden kun nen overnemen. Doch voor deklaag zullen wij dan maar andere stof fen gebruiken De republikeinse kabinetswijziging. Maandagavond heeft Soekar- no wederom geconfereerd met de Masjoemi en de P.S.I. be treffende wijziging van het re publikeinse kabinet, waarbij o.m. aanwezig waren Sjari- foeddin en Setiadjit. Het republikeinse dagblad „Merdeka" oefent critiek uit op binnenlandse zaken, en con stateert dat voor de ministers portefeuille geen agitator doch een organisator nodig is. „Mer deka" hoopt, dat de adviseurs van Soekarno een zelfde me ning zullen zijn toegedaan want de vorming van een nieuw ka binet dat evenveel waarde heeft als het oude zal geen goede resultaten afwerpen. f 15.000 boete voor lucifersfabriek. Door de tuchtrechter te Eindhoven werd Dinsdag de Ver. Hollandse Lucifersfabrie ken wegens het te duur inko pen van hout veroordeeld. De tuchtrechter, die clement wilde zijn, vorderde in deze zaak, waarin het laatste woord nog niet gesproken is, 15.000 boete en 85.000 voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Hij wou bewijzen wat te kunnen. Geestelijk volkomen normaal. Woensdag werd voor de rechtbank te Amsterdam de zaak tegen de schilder Han van Meegeren behandeld, v. Meegeren heeft, zoals bekend, schilderyen vervaardigd en deze vals gesigneerd met de namen van 17e eeuwse schil ders, als Pieter de Hoogh en Johannes Vermeer van Delft. Niet minder dan 20 getuigen waren in deze zaak opgeroe pen en de publieke belangstel ling was overweldigend. Ver der waren niet minder dan 40 journalisten van binnen- en buitenlandse bladen aanwezig. Fotograferen in de rechtszaal was niet toegestaan, maar toen van Meegeren, vergezeld van zijn raadsman, mr. E. Hel dering, om tien uur de zaal binnentrad, schoten de pers fotografen als paddestoelen uit de grond en flitsten de GRATIE VERLEEND. By K.B. is gratie verleend aan P. Drent, tot de dood straf veroordeeld by sententie van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. P. Drent, afkomstig uit Donderen (Dr.) had met al leen als lid van de Grüne Po lizei de vijand hulp verleend, doch ook deel uitgemaakt van een executiepeloton, dat elf Nederlanders heeft gefusil leerd. STREMMING AUTOVER KEER BIJ VREESWIJK. De schipbrug öy Vreeswijk, in de weg TTtrecht's-Herto- genbosch, is aangevaren en be schadigd. Het autoverkeer ovei deze brug is hierdoor ge stremd. Dit is nu aangewezen op de bruggen by Arnhem en Moer dijk en op de veren over de Lek. Voetgangers en rijwielen kunnen wel over de schipbrug De Prawda heeft in een artikel verklaard, dat de V.S „met grote schreden op de te rugweg zijn naar de Middel eeuwen." Zwaar genoeg gestraft door schuldigverklaring Geen ontzetting uit de rechten. De bijzondere raad van cassatie heeft Woensdag uit spraak gedaar in de zaak te gen de minister van Staat, oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, tegen wie de advocaat-fiscaal, prof. Lan- gemeyer, had geëist 13.300 boete, subsidiair vier maan den hechtenis met vernieti ging van de sententie, tegen hem gewezen door het bijzon der gerechtshof te Amster dam. Jhr. de Geer was zelf niet aanwezig. De - beide cassatie middelen werden verworpen. Met de door het Hof opgeleg de straf kon ie raad zich ech ter niet gehee verenigen. De raad vernietigde de sententie, doch alleen ten aanzien van de straf en veroordeelde jhr. de Geer tot een gevangenis straf van 1 jaar voorwaarde- Slaking bij van Heek Co. Bij de firma Van Heek Co. N.V. te Enschedé is een staking uitgebroken in de spinnerij, waaraan een zestig tal arbeiders deelneemt. De oorzaak van deze wilde sta king is het aftrekken van 1 g'ilaen van het pensioenfonds Ingevolge de collectieve ar beidsovereenkomst. De moge lijkheid bestaat, dat bij een voortduren van het conflict andere afdelingen, die van de spinnerij afhankelijk zijn, moe ten worden stopgezet.1 Sociaal-democralen in Sowjet-zöne gearresteerd. Het Berlrjnse blad „Sozial Demokrat" publiceert 'n vlug schrift van de sociaal-demo craten der Oostelijke zöne, waarin de namen worden ge noemd van een dertigtal soci aal-democratische functiona rissen, die in de Sowjetzóne gevangen gezet zijn. Een groot aantal der gearresteerden was werkzaam als burgemeester of bij de politie, die systema tisch van sociaal-democraten gezuiverd is, aldus deze publi catie. In de gevangenis van Zwickau waren volgens het vlugschrift op 1 Maart 1947 400 sociaal-democratische ge vangenen, in Dresden 800 en in Buchenwald 800. Een groot aantal der gearresteerden be hoorde tot de jeugdbeweging. Charles Luckman heeft succes. Charles Luckman, de voor zitter van het voedselcomité uit de Amerikaanse burgery verklaarde, dat de campagne voor vrijwillige voedselbespa- ring goede resultaten oplevert en dat het doel van deze cam pagne, het besparen van 100 millioen bushels tarwe en an dere granen ter leniging van de voedselnood in Europa, waarschijnlijk voor 1 Januari a.s. zal worden bereikt. Nog 30.000 dieren moeten onderzocht worden. Thans 9 reactiedieren In het Zeeuwse Landbouw blad schreef ir. W. L. Harm- sen een artikel over het voor komen en de bestrijding van runder-t.b.c. in Zeeland. In verband met de grote beteke nis van deze bestrijding voor de volksgezondheid, ontlenen wij aan dat artikel enkele ge gevens. De Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren heeft nog slechts een deel van het in Zeeland aanwezige rundvee op tuberculose onderzqcht. Volgens de gegevens van de Prov. Gezondheidsdienst zijn in de periode 1946'47 van de ruim 50.000 in Zeeland aanwe zige runderen 20.123 dieren met de tubercuHneproef op t.b.c. onderzocht. Dit betekent nog geen 40 Ongeacht de leeftijd reageerden er van deze 20.123 dieren 1809, of ongeveer 9 op tb.c. Voor de 11.963 onderzochte runderen boven twee jaar, was het aantal re actiedieren 1531, d.i. 13 B(j het overdenken van deze, ogen schijnlijk niet hoge percenta ges, dient men zich te realise ren, dat ieder reactiedier op elk moment een gevaarlijke open lijder kan worden, die een bron van besmetting voor de omge ving is. En dan zijn er nog een globale 30.000 niet onderzochte dieren. Ook hieronder zijn reac tiedieren. Alleen de tubercull- neproef kan ze opsporen. We moeten immers eerst de vyand kennen, wanneer wc hem wil len vernietigen. DE STALLEN. Wanneer we het totaal aan tal onderzochte stallen, en het percentage, dat hiervan t.b.c.- vrij werd bevonden, naast de bovenvermelde cijfers plaatsen, dan blijkt het volgende: Van de 6676 Zeeuwse rund veestallen zijn er in de periode 1947—'48 2462 onderzocht, dit is 38 Van de overige 62 niet onderzochte stallen weet men dus niet of en in welke mate ze gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Het aantal t.b.c.-vrije stallen bedroeg 1523, of 59 van het aantal onder zochte. Op de overige 41 der onderzochte stallen kwamen dus één of meer reactiedieren voor. Belangwekkend ls het, wan neer we de gegevens van de 8 districten van de Zeeuwse Ge zondheidsdienst voor Dieren eens onderling vergelijken. Aant. rund. To- Onder- In taal zocht Schouw.-Duiv. 4627 2447 52 Tholen-St. Ph. 3565 788 22 Noord-Bev. 1283 391 30 Zuid-Bev. (O.) 5978 2720 45 Z.-Bev. (W.) 6873 3625 52 Walcheren 4375 3912 89 O.-Z.-Vlaand. 14540 2632 18 W.-Z.-Vlaand. 9570 3608 37 Deze cijfers spreken voor zichzelf. Daaruit blijkt name lijk, dat het onderzoek op t.b.c. in de Kringen Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen-St Philips- land cn Noord-Beveland nog onvolledig is. Opgemerkt zij, dat de opvallend gunstige cij fers voor Walcheren moeten worden toegeschreven aan de daar bestaande verplichte deel name aan de runder-t.b.c.-be- strijding van het voor de we deropbouw aangekochte vee. OPEN LIJDERS Wat het aantal open lijders betreft, waarvan, zoals bekend afslachting binnen 10 dagen na het klinisch onderzoek is voor geschreven. vermelden wrj het volgende. Het aantal geslachte open lijders, bedroeg voor heel Zeeland 36. waarvan 35 boven de 2 iaar. Voor het opruimen van deze dieren werd door de Gezondheidsdienst een bedrag van 17.000 aan de eigenaren uitgekeerd. Dit komt neer op 50 per dier, ongeacht de op brengst van mogelijk voor de consumptie nog goedgekeurd vlees na de slacht. Hier volgt tenslotte een overzicht van de uitslagen van lijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hij zich gedurende de proef tijd geregeld zal moeten op houden binnen het grondge bied der gemeente zijner in woning cn zich niet daarbui ten zal moger. begeven, dan met voorkennis en goedvin den van de door de procu reur-fiscaal aan te wijzen plaatselijke autoriteit. De raad ziet requirant als een staatsman met een uitge sproken pacifistische gezind heid. Die vredelievende instel ling had hem er nimmer toe mogen brengen, daden te ver richten, welke de weerstands kracht der Nederlandse be volking en die der geallieer den in hun geheel nadelig moesten beïnvloeden. De raad is van oordeel, dat requirant, die gedurende zo vele jaren aan zijn land volk belangrijke diensten heeft bewezen, alleen reeds door het feit der schuldig verklaring zo zwaar wordt getroffen, dat, mede met het oog op zijn hoge leeftijd, met de te noemen voorwaar delijke straf kan worden vol staan, waarbij de raad meent, zich niet te mogen laten be- invloeden door het feit, dat requirant de schijnbare tegen stelling tussen de ernst der gepleegde misdrijven en de hem door het bijzondere ge rechtshof opgelegde voor waardelijke gevangenisstraf heeft gemeend te mogen kwa lificeren als een blijk van de onwaarachtigheid der uitge sproken schuldig-verklaring en mede daardoor heeft blijk gegeven, elk schuldbesef te ontberen. De raad overwoog voorts, dat de rechter de bevoegdheid mist, de requirant te ontzet ten uit het recht, de eretitel van minister van Staat te voeren, daar deze door de Kroon verleende titel niet aan de uitoefening van enig ambt, als bedoeld in artikel lid 1 wetboek van straf recht, is verbonden, terwijl de raad geen termen aanwezig acht, als bijkomende straf de requirant van enig recht te ontzetten. het onderzoek op t.b.c. verschillende districten. in de Sch.-Duiv. 18 Tholen-St. Ph. 10 Noord-Bev. Z.-Bev. (O.) Z.-Bev. (W.) Walcheren O.-Zw.-Vl. W.-Zw.-Vl. 7'. 12 6 14 5% 5% 34% 61 57% 43 65 63 77 75 Ten aanzien van de vermel de aantallen open lijders dient te worden opgemerkt, dat deze cijfers geen volledig beeld van de werkelijke toestand geven In enkele districten moest nl mede als gevolg van de afge lopen strenge winter, het kli nisch onderzoek op open lijders ontydig worden gestaakt. Concentralie in de coöperaties. Te Jutfaas is Maandag de raad van advies geïnstalleerd van de Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties. Minister Mansholt, minister van economische zaken ad interim, was bij de installatie aanwezig. In de nieuwe Cen trale zijn opgenomen de Han delskamer (Haka), de Cen trale bond van Nederlandse Verbruikscoöperaties en de Christelijke Bond van Ver bruikscoöperaties. blitz-lampen. Van Mecgerens doeken sierden ongewoon schouwspel in het anders zo strenge domein van vrouw Justitia de wanden van de rechtszaal. Na de gebruikelijke, formele vragen van de president, mr. V. Boll, las de officier van jus titie, mr. H. A. Wassenbergh, de dagvaarding voor. Als eerste deskundige werd dr. P. B. Coremans gehoord, die het is een vreemde rechtszitting aan de hand van lantaarnplaatjes duideiyk maakte, welke methode van Meegeren volgde bij het ver vaardigen van de valse 17- eeuwse schilderijen. Dr. W. Froentjes, scheikun dig adviseur van het ministe rie van justitie, bsprak breed voerig de door van Meegeren gebruikte verven. De getuige R. Strybis, door wiens bemiddeling van Meege ren een aantal doeken aan de kunsthandelaar D. A. Hoogen- djjk verkocht, verklaarde niet veel moeite gehad te hebben de doeken te plaatsen. De kunsthandelaar Hoogendylc verklaarde nu niet te kunnen begrijpen, hoe hij erin gelopen was. Hij had echter zonder meer aangenomen, dat de doe ken echt waren en zich ook laten leiden door de overwe ging, dat de schilderijen an ders misschien naar Duitsland zouden gaan. De psychiater, dr. L. v. d. Horst, verklaarde, dat van Meegeren geestelijk volkomen normaal is, doch hypersensi tief. Daardoor ook is hy ge komen tot handelingen, die moreel niet verantwoord zijn, omdat hy wou bewijzen, „dat hij wel wat kon". (De zitting duurt voort.) Geschiedenisles op de gymnasia. Het Eerste Kamerlid J. Cramer heeft aan Minister Gie_ len vragen eesteld, waarin hij herinnert aan de door de Eer ste Kamer op 8 Mei 11. aange nomen motie-Algera en vraagt of de Minister hierin aanlei ding gevonden heeft om wijzi ging te brengen in de 1 essen- tabellen voor de instellingen voor voorbereidend hoger on derwijs, voor zover in die ta bellen het onderwijs in de ge schiedenis in ernstige mate was beperkt? Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, zou de heer Cramer willen weten, welke overwegingen de Minister bij de bepaling van zijn beleid ter zake hebben geleid. STAATSLOTERIJ. 2e klasse, 2e lijst. 2000 1435 f1500 13160 1500 16679 ƒ1000 1474 6081 18075 400 8713 14046 17988 200 2197 5983 14821 100 3569 6179 6225 6398 14285 14601 Vandaag is het 3 jaar gele den, dat Retranchement werd bevrijd; is het 3 jaar geleden, dat geheel Zuid-Beve land was bevrjjd. NIEUWE BONNEN Tydvak 2 November tot en met 15 November. BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie Q) Bloem: Q-03 Diversen, 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. Suiker: Q-04 Diversen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. Zeep: Q-05 Diversen, 250 gram zachte zeep. BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie Q) Bloem: Q-13 Diversen, 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits; Q-16 Reserve, 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Suiker: Q-14, Q-15, Q-16 Diver sen, 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Zeep: Q-17 Diversen, 500 gram zachte zeep. BONKAARTEN DIA, MD, MH 712 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie Q) Suiker: Q-21 Suiker. 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram versnape ringen. TABAK- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN ENZ. QA. QB, QC 711. Tabak: Q-01, Q-03 Tabak, 2 rantsoenen cigarettcn of kerftabak. Versnaperingen: Q-01 Versna peringen, 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. Versnaperingen: Q-03 Versna peringen. 100 gram versna- Êeringen of 100 gram suiker, oterhamstrooisel enz of 200 gram jam. stroop enz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1