z Herrie in de Franse Nationale Vergadering Ket koninklijk geschenk aan Westkapelle Interneringskampen beter dan een jaar geleden NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN LAATSTE NIEUWS COMMUNISTEN RAAKTEN SLAAGS MET REGERINGSAFG EVAARDIGDEN. Ramadier stelde de vertrouwenskwestie. In <ïo Franse nationale ver gadering heeft de Franse mi nister-president Paul Rama dier Dinsdagmiddag een rede gehouden, die zowel tegpn de communisten als de Gaulistcn gericht was. Scherp sprak hjj z'tfn afkeu ring uit over de politiek die aanstuurde op de vorming van twee groeperingen. Ramadier betoogde ook, dat het plan-Marshall beantwoord de aan de Europese behoeften en dat indien dit plan niet mocht voldoen er in Europa en Frankrijk een economische cri sis zou ontstaan. Na Ramadier spraken Her- riot, voorzitter der vergadering en dc leider der communisten Jacques Duclos. deze laatste bestreed de politiek der Fran se regering. Duclos richtte ztjn aanval ook op de Amerikaan se financiële wereld en zeide. dat onderhandelingen gevoerd werden voor de verkoop van do Franse spoorwegen als on derpand voor de Amerikaanse lening. Jules Moch. minister van vervoer, noemde deze bewering ..laster van de Humanité" en Ramadier eiste van Duclos. be wezen aan te voeren voor zijn verklaring. Duclos Keerde zich hierna te gen de regeringsafgevaardig den en wond zich hoe langer hoe meer op, waarbij hfi her haaldelijk werd geïnterrum peerd. Toen h\j Ramadier er van beschuldigde de Gaulle en Wall street in de kaart te Spe len, werd hjj door voorzitter Herriot in de rede gevallen. Het kwam bijna tot handtas telijkheden toen Duclos zich wenddo tot de afgevaardigde Mutter, die de ontbinding van do communistische party ge elst had. HIJ zou volgens Du clos door de Gestapo uit dc gevangenis bevrijd zijn. Mutter sprong hierop van zUn plaats en wilde Duclos te Spoedig aardappelmeel in het brood. Daar de voorraden brood- bloem in ons land in de laatste tijd zijn teruggelopen tengevol ge van de moeilijkheden in de graanvoorziening, is het tijd stip. waarop bloem-melange met aardapelnteel in de bak kerij verwerkt zal worden, dichterbij dan aanvankelijk is medegedeeld. Binnen twee weken zal reeds brood van nieuwe samenstel ling gebakken worden. De bestrijding van de coloradokever. Nederlandse, Belgische en Engelse deskundigen zullen deelnemen aan een conferen tie, welke binnenkort te Brus sel gehouden zal worden ln verband met de bestrijding van ile coloradokever. De Neder landse delegatie zal een film meebrengen die in Nederland vertoond wordt om de bevol king aan te sporen tot de be- strtjding van net schadelijke Insect. Republikeinse kabinetswijziging. Tijdens een radiorede heeft Sockarno aangekondigd, dat binnenkort wijzigingen in het Republikeinse kabinet zullen worden aangebracht. Volgens het Republikeinse persbureau Antara zijn wijzi gingen te verwachten, die zul len voldoen aan de aspiraties der Islamieten en Radio Djoc- ja meldde sindsdien dat Soe- karno en Sjarifoeddin confe reerden met vertegenwoordi gers van de Masjoeml en de P. S. I. (Ingezonden mededeling» VANDAAG HERDENKING BEVRIJDING VAN GOES ledereen vanavond 8 uur naar de bijeenkomst in de Grote Kerk Zie annonce In Courant van Zaterdag 20 Oct. (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rhcumatische pijnen met alle gevolgen slopen voort durend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schen Salts. Duiaenden deden dat vóór U en zij zijn trots op dc heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kru schen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuurlijke weg. Dat Is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bjj Uw Apotheker of Drogist. lyf gaan. Tien communisten versperden hem evenwel de weg. Er ontstond een handge meen, waaraan door een zaal wachter een eind gemaakt werd. Mutter slingerde Duclos in het gezicht: „U liegt". Nadat Duclos tenslotte had verzekerd, dat De Gaulle niet aan de macht zou komen, stel de Ramadier de vertrouwens kwestie. Duclos maakte bekend, dat do communistische partij haar vertrouwen in do regering van Ramadier niet zou uitspreken. Hy zeide echter niet, of zijn party tegen zou stemmen dan wel zich van stemming zou onthouden. Donderdagmidag zal de as semblee weer bijeenkomen. OOK ELDERS. Ook elders in Parijs ontston den relletjes. Verscheidene communisten trachtten name lijk in het Etoile-kwartier een vergadering to verstoren. De politic was genoodzaakt de straat schoon te vegen. De vergadering werd ge schorst, doch de communisti sche burgemeester van Saint Denis, klom een lantaarn paal, sprak de menigte toe, waarop de demonstranten slaags raakten met de politie. Enkele personen, onder wie ijverige filmoperateurs, wer den gewond. Enkele personen werden gearresteerd. Sportuitwisseling I Te Middelburg kwa men dc voetbalenthousi asten van het Zeeuws Landbouwherstel en het Landbouwherstel Den Haag tegen elkaar in het veld. De Zeeuwen brach ten hun Haagse collega's tot wanhoop, door de rust met een 70 voor sprong in te gaan. Collegiaal als de Zeeu wen zijn, ruilden zij hun voorhoede tegen die der Hagenaars. Toen werden er geen doelpunten meer gemaakt. De Zeeuwse backs konden de Zeeuw se voorhoede blijkbaar baas! Meer brandstoffen voor grote gezinnen? Het Tweede Kamerlid, de heer Andriec,<,en, heeft aan mi nister Huysman gevraagd of deze bereid is zodanige wijzl- gineen in de bestaande brand- stoffentoewijzlng aan te bren gen. dat aan gezinnen van een oepaalde omvang een grotere hoeveelheid dan twaalf een van problemen, die inhaerent Duitsers verborgen hun activa. De speciale Engels-Ameri kaanse financiële commissie 'neesft te Düsseldorf verborgen activa in de Ver. Staten ter waarde van dertig mlllioen 1ollar ontdekt. Men bevond tevens, dat ne- gen ondernemingen in Zuld- A-merika, Turkije, Portugal. Zweden en Zwitserland door Duitsers werden beheerd. Aantal gedetineerde politieke delinquenten daalt snel. Sigaretten moeten zwart gekocht worden. Ook in 1947 heeft de vaste commissie voor privaat- en strafrecht een groot aantal bewarings- en internerings kampen bezocht, waaronder enkele, die niet resorteren onder het directoraat-gene raal voor bijzondere rechts pleging, maar rechtstreeks onder het departement van justitie. Op 15 September bestond de bevolking der internerings kampen uit 18.658 personen. In strafgestichten bevonden zich voorts 4.636 politieke de linquenten. In totaal bevon den zich hieronder ongeveer 1150 vrouwen. Het aantal politieke delin quenten, dat nog gevangen wordt gehouden, daalt dus snel. In Januari 1946 bedroeg dit aantal nog ruim 93 000 en op 1 Mei 1946 nog 74.235 Het aantal onveroordeelden, ruim 14.000, is natuurlijk nog te groot, maar de tribunalen Bijz. Gerechtshoven be handelden de laatste maanden meer dan 2000 zaken per maand, zodat men hoopt, dat ook hierin spoedig verande ring zal komen Er waren op 15 September nog 37 bewarings- en inter neringskampen in gebruik te genover 106 in Januari 1946 Het aantal strafgestichten neemt echter steeds toe. Geen wonder overigens, want bij het voortschrijden der be rechting moeten tal van per sonen naar deze gestichten worden overgebracht. TOESTAND THANS BEVREDIGEND. Over de toestanden in de kampen is de commissie zeer tevreden. Overbevolking komt helaas nog voor in de straf gevangenis te Rotterdam. Ook sommige ruimten in oude Curchill contra Labour. MOTIE VAN AFKEURING INGEDIEND. Churchill heeft in het Lager huis een motie ingediend, die beschouwd wordt als een motie van afkeuring in het rege ringsbeleid. Het betreft hier 't antwoord van de conservatieven op de roonrede, waarin het toekom stige regenngsprogram wordt uitgestippeld. Churchill critiseerde voorna melijk de voorgenomen natio nalisatie van de flzer- en staal industrie ,en het plan om een Aén-Kamerstelsel in te voeren ter bevordering van de na tionale eenheid. Bemanning tanker gered. De bemanning van het bjj IJsland gestrande Ned. tank. schip „Mildred" is in haar ge heel In veiligheid. Het schip ts echter als verloren te be schouwen. forten acht de commissie zeer weinig geschikt voor langdu rig verblyf. Mishandelingen van de geïnterneerden komen echter niet meer voor. De strafcellen in de kampen vol doen aan redelijke eisen; ook de voeding is in de regel goed. Ernstige klachten wer den niet vernomen. Wel klaagden de gedeti neerden er over, dat ze geen rookbonnen ontvingen. Hun vrouwen moeten de tabaks- atrtikelen dus zwart kopen De medische verzorging in de kampen is behoorlijk, evenals de geestelijke. Vrij wel alle gedetineerden wer ken thans. Kampbibliotheken laten op vele plaatsen nog wel te wensen over. De commissie betreurt het. dat niet alle jeugdige perso nen in de speciale jeugdkam pen werden ondergebracht Spoorlijn Temeuzen-Mechelen. BESPREKINGEN IN DEN HAAG. Wy hebben gemeld, dat on langs op het Belgische depar tement van verkeerswezen be sprekingen zrjn gevoerd, waar. aan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Spoonvegm. TerneuzenMe- chelen en van de Nat. Mij. van Belgische Snoorwegen. De be sprekingen werden gehouden in verband met de moeilyke positie, waarin de Spoorweg Mij. TerneuzenMechelen dooi de oorlogsomstandigheden Is komen te verkeren. Het resul taat van deze besnrek'ngen is, dat de Nat. Mij. van Belgische Spoorwegen hét Belgische ge deelte van de Spoorwegmy. TerneuzenMechelen wil pro beren over te nemen. Teneinde een oplossing te vinden voor het Nederlandse gedeelte zyn Maandag te 's-Gravenhnve be*nrekingen begonnen tassen Nederland- se en npig*^"»»» rr^Aeleeo"-- den. Van Belgische zijde wordt hieraan deelgenomen door de secr.-generaal van 't departement van verkeers wezen, de directeur-generaa' van de snonnw..., en afga vaardigden van het ministe rie van buitenlandse zaken. Over het verloot der bespre kingen ig nog niets bekend. Installatie burgemeester Sas yan Gent. De onlangs benoemde burge meester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, bracht Maandag en Dinsdag een be zoek aan zyn nieuwe gemeen te. Tijdens dit werd in overleg met. het rTnrnee^»tebe stuur besloten, dat de Installa tie van de heer den Boer zal geschieden op Dingdag 11 No vember, 'q middags om 2 uur. P.Z.E.M.-gebouw wordt officieel geopend. OP MAANDAG 10 NOVEMBER. Het thans geheel gerestau reerde gebouw van de P.Z.E.M zal op Maandag 1U November a.s. officieel in gebruik geno men worden. De officiële ope ning zal worden verricht door de Commissaris der Koningin, ihr. mr. J. W. Quarles van Uf ford. Het personeel zal in twee groepen naar Middelburg ko men, op 10 en 12 November Beide dagen zaJ een gelijk waardig programma worden uitgevoerd met uitzondering van de officiële openingsplech tigheid, welke natuurlijk maar éénmaal kan worden verricht Er komen echter twee feest avonden. Bovendien zai op 10 Novem ber de gedenkplaat in het P.Z E.M.-gebouw worden onthuld, welke wordt aangeboden door rppJc ir, 1ni»f nerso neel gevormde commissie. De fraaie bronzen plaquette geeft een symbolische uitbeei ding van het P.Z. EM.-bedrijf de Zeeuwse eilanden verbonden door hoogspanningsleidingen. Het nieuwe bouwplan. INFORMATIEVE BESPREKINGEN OP WALCHEREN. Dinsdagmorgen kwamen de colleges van B. en W. van ver schillende Waleherse gemeen ten bijeen in het Schuttershof te Middelburg ter bespreking van problemen, die inhaerent zijn met het nieuwe bouwpro gramma. Het betrof hier voor namelijk arW~,r-*ratleve en technische kwesties, zoals de financiële regeling, de vraag tot welke iu~tp"ties men zich moet wenden, etc. De bijeen komst werd gehouden op ini tiatief van het college van Ge deputeerde Staten van Zee land. Dergelijke bijeenkomsten worden momenteel in verschil lende Zeeuwse plaatsen gehou den. Dinsdagmiddag was dit het geval in Domburg. RECHTSHERSTEL OU U-B URGEMrJÜSTER. Aan de oud-burgemeester, de heer D. Huinink te Veere, is door de Kroon rechtsherstel verleend, voor de tijd, dat hij door de bezetter ontslagen is geweest. Wild zwijn op Schouwen geschoten Dinsdagmiddag is onder de gemeente Noordwelle het wild zwijn, dat reeds vele malen in Schouwen was gesignaleerd, door de heer Jae. Tenhaaf en de agent van politie W. Beeke neergelegd. Het beest woog ongeveer 100 kg. World Friendship- Association. Uit de thans ten overstaan van notaris A. M. Benders ge passeerde stichtingsacte van de stichting „World Friend ship-Association" blykt, dat tot de oprichters behoort de •"■ge"ie°"t°- v\an Yerseke, de heer A. C. Willemsen. De ove- ige oprichters zh'n de heer W. van den Berg uit Zeist, dr. C. P. Gunning, rector van een Lyceum in Amsterdam, arts J. van Ni<uiwénhu'7e te Wor- merveer, G. van Veelo te 's- Gravenhage en mej. M. L. Wiltson te Enschedé. 700 jaar Vlissingen. In Juni 1948 zal de parochie te Vlissingen het feit herden ken, dat zij 700 jaar geleden voor het eerst werd vermeld. Deze herdenking zal samen vallen met het officieel in ge bruik nemen van de geheel ge. restaureerde kerk, aldus ..De Stem". Vermoedelijk zal de Bisschop van Haarlem een pontificale H. Mis opdragen. De bekende toneelschrijver J. Eggermont te Kloosterzande is verzocht voor deze herden king een openluchtstuk te schrijven, dat in verschillende taferelen de geschiedenis der parochie zal uitbeelden. JAARVERGADERING ADVIESCOMMISSIE. De adviescommissie voor sportbelangen te Vlissingen houdt Woensdag 29 October haar jaarlijkse algemene ver gadering met alle Vlissingse sportverenigingen. Middelburg VERGADERING C. H. KIESVERENIGING. Vrijdag hield de heer G H. Luijendijk te Middelburg' voor de C. H. Kiesvereniging een inleiding over het onder werp: Inflatie? Spr. wees op de zeer zwakke positie van de Nederlandse gulden op de vrije markt, zwakker zelfs dan de Franse franc. De prij zen in Nederland zijn sinds 1940 verdubbeld en stijgen nog steeds. De inflatie is reeds door de bezetting ver oorzaakt, doch de regering beheerst de inflatie niet meer Wil de arbeider een koop krachtig loon behouden, dan behoort het geldwezen ge richt te zijn op de behoeften van de maatschappij en mag niet dienen om de begrotings- Generaal Clay treedt volgend jaar af. Generaal Lucius D. Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, heeft verklaard, dat hjj het volgen de jaar het leger verlaat en aftreedt als militair gouver neur. Amerikanen tegen Duitse communisten. De militaire gouverneur der V.S. in Duitsland, gene raal Lucius Clay, heeft op 'n persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten een „aanval op hot communisme" zullen inzetten in de gehele Ameri kaanse zóne van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waarin wij gelo ven", zo zei hij, „en wij be strijden die, waarin wij niet geloven". De propaganda-actie zou hierin bestaan, verklaarde hy verder, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te ge ven „in het democratisch systeem, zyn volmaking en zijn doelstellingen." Plan-Marshall gereed De secretaris van President Truman heeft bekend gemaakt dat president Truman begon nen is met het opstellen van z^n boodschap aan de speciale zitting van het congres. Verwacht wordt, dat Tru man tegen 6 November iets gereed zal hebben, dat gelakt op een gedetailleerd ontwerp van het plan-Marshall, opge steld door een groot aantal re- gerlngsbureaux en -organisa ties. Van gezaghebbende zyde wordt het plan in hoofdtrek ken als volgt geschetst: le. Een toewijzing van het congres van ongeveer 7000 mll lioen dollar voor het eerste jaar van het vierjarenplan voor het economisch herstel van Europa. 2e. Het sluiten van een mul tilaterale overeenkomst tussen de Europese regeringen, die de beginselen van het plan aan vaarden en bilaterale overeen komsten tussen de V.S. en elke regering. 3e. Het invoegen in het plan- Marshal) van een overzicht van elk land van de ontvangsten uit de verkoop van goederen die in het kader van net plan Marshall door de Vei. Staten worden geleverd. Dit betekent, dat wanneer de V.S. bijv. tar we naar Frankrijk zenden, Frankrijk deze tarwe niet be taalt, doch in het overzicht net equivalent in francs van de dollarwaarde der ontvangen tarwe vermeldt. Deze francs zouden dan beschikbaar zijn voor 'n grotere Franse bijdra ge tot het Europese plan Op deze manier hoopt men het aantal dollars dat hiervoor no dig is te beperken. Communistische opstand in Bolivia? De Braziliaanse ministeries van oorlog en justitie bevesti gen de berichten, volgens welke Boliviaanse communis ten de stad Guariara Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aangevallen en bezet. Naar verluidt, namen ver scheidene uit Brazilië uitge weken communisten aan de actie in Bolivia deel Volgens A.F.P. heeft de mi nister van binnenlandse za ken van Bolivia de berichten over een communistische re- volutionnaire beweging in hel land tegengesproken. Revolutionnaire linkse ele menten die weigeren de nieu we burgemeester van Guaria ra Mirim te erkennen, zouden het stadhuis met automati sche wapens hebben aange vallen. De politie heeft de hoofddaders gearresteerd en er zyn versterkingen naai de stad gezonden om de orde te handhaven. Proces tegen Manlu De speciale correspondent van Reuter verneemt uit Boe karest, dat het proces tegen dr. Julius Manlu en 18 andere leden van de verboden Roe meense boerenpartij, die be schuldigd worden van verraad. Woensdag, 29 October een aan vang zal nemen in de militai- -e academie te Boekarest. Ongeveer 450 plaatsen zijn voor hét TinW'e'- "ereserveerd. Naar verluidt, zal de maxi mumstraf. die het gerechtshof kan opleggen levenslange ge vangenisstraf zijn met dwang arbeid. Een aantal advocaten, die re kozen waren om de beschul. "Mgden tf verde'Ufen. hebbe^ dit geweigerd. Maniu. die eer- st.e.minister was in 1928, werd 21 Juli 1947 gearresteerd, Feu week later werd zijn partij verbT,'»n o^o-ohpven. FILMS VAN DE WEEK Laurel en Hardy in een operette. Een van de aardigste kluch ten van Stan Laurel en Oliver Hardy, „De Zigeunerprinses", gemaakt naar de operette „Bo hemian Girl" van Balfe, kan men in Luxor, Vlissingen, te rugzien. Nu eens een keer geen louter gooi- en smijtfilm, doch een vermakelijke, romantische en bovenal muzikale ontspan ning, waar men een uur lang met genoegen naar kykt. „Drakenklauwen", met Syl via Sidney en James Cagney in de hoofdrollen en gemaakt door Frank Lloyd, is van Middel burg naar Alhambra, Vlissin gen, verhuisd. Nog 3 dagen kan men hier zien, hoe een Amerikaans re porter in een reeks van on waarschijnlijke gebeurtenissen de Japanners schaakmat zet, waartoe hevige vechtpartijen moeten worden geleverd. Het tweede deel van de se riefilm „Het legioen v. Zorro" brengt het slot van de avon turen, die deze held van Mexi co in zyn strijd tegen de bela gers van het volk beleeft. In Electro, Middelburg kan men een en ander meemaken. tekorten te financieren. In verband hiermede bestreed spr. de nationalisatie van de Nederlandse Bank, daar de leiding hiervan onafhankelijk behoort te zijn. Ook de voor genomen unie met België en Luxemburg kan alleen haar beslag krijgen bij gelijksoor tige toestanden in de drie landen. Na deze inleiding, die met grote aandacht werd aange hoord, volgde een geanimeer de nabespreking. De voorzit ter sloot hierna de vergade ring op de gebruikelijke wij ze. O.- en W -Souburg CHR. METAAL BEWERKERSBON D. Donderdagavond hield de afd. Souburg van de Chr. Me- taalbewerkersbond haar jaar vergadering, onder voorzitter schap van de heer L. Vader. Aanwezig waren de districts bestuurders B. Roolvink en L. De Waal. De heer Roolvink sprak over het onderwerp „Waar het om gaat in de Chr. Vakbewe ging". Hij wekte de arbeiders op zich van hunt aak bewust te zijn. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. Vader als voorzitter en de heer L. Fran- Qois als 2e secretaris herko zen. In de plaats van de heer P. Geljon, le secretaris, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer G. Kaat. De heer P. Geljon, die ruim 24 jaar secretaris is geweest, werd een boekwerk aangebo den, zijn vrouw had bloemen in ontvangst te nemen. Enkele leden voerden een paar schets jes op. Het Hervormde kerk koor. onder leiding van de heer Hekhuis, verleende zyn ge waardeerde medewerking. St. Laurens BEVESTIGING DS. C. BOON. Zondagmorgen werd in de Ger. Kerk te St. Laurens Ds C. Boon tot zijn dienstwerk bevestigd door Ds. A. Koning te Barshem met een preek over Joh. 3 29. 30 en 31 De nieuwe leraar werd toegezon gen Psalm 119 9 (gcw.) Des namiddags deed Ds. Boon zijn intrede. Z.Eerw. had tot tekst 2 Cor. 4 5. Toespraken wer den gehouden namens kerke- raad en gemeente door ouder- ling J. Koole Mz., voor 't ge- meentebestuur door Burgem. van 't Hoff en namens de clas sis door de consulent Ds. Dorst. Toegezongen werd Psalm 135 vers 1. Beide malen was het kerkgebouw geheel bezet. PROGRAMMA VOOR DE BOOMPLANTDAG. Een keurig boekje verschenen. De Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft voor de a.s. Booinplantdag een program maboekje uitgegeven, dat niet alleen een uitstekend verzorg de indruk maakt, zowel r.aar de inhoud als voor wat betreft de uitvoering, maar dat bo vendien op de komende feest dagen voor iedere bewoner van Walcheren en voor allen, die het eiland op 3 en 4 Novem ber zuilen bezoeken, een wer kelijk onmisbare vraagbaak zal blyken te zijn. Het volledige programma van beide dagen kan men er van minuut tot minuut in na- faan, terwijl ook de feestelijk- cden, die met name in Vlis singen en Middelburg nog in de loop van de week zullen plaats vinden, nauwkeurig zijn vermeld. Ook de gedetailleer de programma's van de Ster avond op 3 November en het vuurwerk op Dinsdagavond, beide te Middelburg, zyn niet vergeten. Maar er ls meer: Na een welkomstwoord van de voor zitter van „Nieuw Walche ren". de heer J. L. Verhagen, kan men een bijdrage aantref fen van de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die in welgekozen woorden de waarlijk historische betekenis van deze vierde November be licht en tevens dank brengt aan allen, die er toe hebben b;'gedragen de herrijzing van Walcheren mogelijk te maken. De secretaris van „Nieuw Walcheren", de heer G. Ballin- tijn, schreef over „Walcheren in wereldbrand": 'n kernach tige schets van de ondergang van het eiland en het titanen werk zijner herrijzing. Het bestuur van „Nieuw Walcheren" schreef voorts n dankwoord voor allen, die op enigerlei wijze hebben bijge dragen tot "de organisatie van deze grote dag, terwijl ten slotte een beknopt overzicht wordt gegeven van de arbeid van de stichting en haar com-1 missies, waaraan vanzelfspre kend een opwekking is verbon den om deze arbeid te steunen door als lid toe te treden. Nogmaals: een keurig boek je, dat zijn weg in de komen de dagen wel zal vinden. De tocht der autoriteiten over Walcheren. Het programma ter gelegen heid van het bezoek van het Prinselijk paar aan Walcheren op 4 November a.s. vermeldt o.rn. dat cY uit Den Haag ver trekkende autoriteiten per spe ciale trein naar Vlissingen zul len reizen. In Vlissingen wordt rechtstreeks naar het Bellamy- park gereden, waar zij om 11.10 uur hun plaatsen zullen hebben ingenomen. Om 11.15 uur zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard arriveren. De herdenkingsplechtigheid in het Bellamy-park zal duren tot 11.45 uur. Hierna begeeft het gezelschap zich te voet naar de St. Jacobskerk, waar om 11.50 de kerkdienst een aanvang neemt. Om 12.30 uur vertrek per auto haar Westkapelle, aankomst vuurtoren Westka pelle 13.15 uur. Na een bezoek aan de dijk wordt in een'ba rak de lunch gebruikt. Vertrek uit Westkapelle om 14.45 uur: aankomst Middel burg 15.30 uur (Seisbolwerk) 16.00 uur Per auto naar de Grote Markt: 16.15 uur vlag- genparade aldaar. Om 17.06 uur vertrekt de speciale trein, •lit Middelburg naar Den Haag. eeuwse De NIWIN-collecte te Brouwershaven heeft 125 64 opgebracht. Het NTWTN-comt- té doet nog een beroep op de inwoners voor het zenden van goede lectuur. nippers Te Utrecnt slaagde voor het examen mr. in de rechten de heer A. P. van Sluis uit Middelburg. De heer J. Waveryn, amb tenaar der Directe Belastingen te Hansweert, is in gelijke be trekking overgeplaatst naar Middelburg. ZANDWOESTIJN WORDT RECREATIEOORD. Nadere bijzonderheden In aansluiting op het bericht, dat het H. M. de Koningin be haagd heett van de kwekerij en van het Loo plantmateriaal te schenken voor de herbeplan ting van Westkapelle, deelt het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren mede, dat het in de bedoeling ligt om van het woestijnachtige terrein dat na de droogmaking achter het dijkgat te Westkapelle achter bleef, een nieuw recreatieoord voor Walcheren te maken. Zo als bekend wordt aan de duin strook tussen Westkapelle en Vlissingen veeJ aandacht be steed, omdat de oebossing hier met het oog op het toekomsti ge vreemdelingenverkeer van grote betekenis is. Royale schenkingen van Belepsche en Engelse zijde, alsmede van Ne derlandse particulieren, maken dit mogelijk. Een der grote moeilijkheden, waarmede men te kampen had. was echter de herbeplanting van hot terrein rondom de kreek bij West ka-- pelle. De schenking van H. M. de Koningin, lost deze proble men grotendeels op. Naar nog werd medegedeeld, zyn de plannen in grote lijnen reeds besproken met H. M. de Koningin, de Prov. Planologi sche Dienst van Zeeland en het Bureau Herverkaveling Wal cheren. De ged-ta'Pe'T'e uit werking zal volgen. De ontwerpen worden gemaakt door de Landschapsarchitect van Nieuw W«v.chfr"n, de heer C. P. Broerse uit Nieuweram- stel. Getracht zai worden het daarheen te leiden, dat in het naiaar van 1948 met net plan ten kan worden ^begonnen. Lukt dit niet, dan zal he* in het voorjaar van 1949 geschie den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2