PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De toekomst van Korea Zal Oost-lndonesië weer afgewezen worden? Spoorwegen willen samenwerken Sas van Gent suiker metropool van Zeeland 190e Jaargang - No.255 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DruKkery Fa. F. van de Velde Jr. Vlisslngen- Dit olad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Woensdag 29 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco pet post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vüsslngen: Walstr 58-60, te 10 (2 UJnen) en 51 Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 I Z.C. Middelburg. Het Wereldgebeuren Russen boycotten kleine assemblee. f Verzachting Italiaans vredesverdrag Nu in de politieke V. N. com missie te Lake Succes de eer ste ronde, die der oorlogsophit_ sery op punten door Wisjlnsky is verloren, luidt de bel voor de volgende ronden: de kleine as semblee, het voorstel tot ver zachting van het vredesver drag met Italië en de kwestie Korea. Een afzonderlijke sub commissie heeft zich reeds be zig gehouden met het opstellen van een ontwerp voor een klei ne assemblee, een nieuw per manent instituut, dat naast de Veiligheidsraad zal werken en waar geen vetorecht zal gel den. Deze assemblee zal elk geschil en elke toestand kun nen bespreken in de tijd, dat de grote assemblee niet bijeen ls. De Russen voelen totaal niets voor zulk een nieuw lichaam en zien slechts een listige Am. poging in om het ve torecht te omzeilen. Zij boy cotten de sub-commissie en mocht niettegenstaande him verzet toch een kleine assem blee tot stand komen, dat zul len zij ook deze boycotten. Al even scherp is hun verzet tegen een bespreking van het verdrag met Italië, verzach ting noch daargelaten. Dit on- Cholera-patiënten in opstand. De ongeveer vijftienhonderd personen, die in een isolerings kamp bij Alerandrië zijn on dergebracht, zijn in opstand gekomen en hebben met ste nen en stokken de bewakers aangevallen, bij e«n pow,ng om uit te breken. Een vijftiental soldaten werd hierbij gewond. Volgens de te Cairo verschij nende bladen worden thans per dag ongeveer negenhonderd nieuwe gevallen van cholera geregistreerd. Ook in Italië zijn twee gevallen van cholera geconstateerd. OPWINDING IN GENUA Te Genua is een partij hui den uit Egypte clandestien aan land gebracht, zonder de sanitaire controle gepasseerd te zijn. Het bekend worden van dit nieuws heeft grote op winding onder de bevolking veroorzaakt, bevreesd als noen is voor besmetting met chole ra. Men heeft bij de autoritei ten geprotesteerd. Verklaring van Franse communisten. De Franse communistische partij heeft in antwoord op ge neraal de Gaulle's eis ten aan zien van het houden van nieu we verkiezingen een verkla ring uitgegeven, waarin alle „tegenstanders van het fas cisme" worden opgeroepen om zich by de communisten te voegen teneinde de weg te „blokkeren", die de generaal volgt. „Getrouw aan de prac- tijken van het Caesarisme of Hitlerianisme geeft de Gaul le uiting aan zijn vijandige houding jegens de grondwet." „De leerling-dictator vergist zich als hij gelooft, dat zijn urn- geslagen is." DE HOUDING DER SOCIALISTEN. Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft twee communiqué's uitgegeven, het ene gericht tegen de commu nisten, het andere tegen gene raal de Gaulle. Het bestuur heeft besloten onmiddellijk in contact te tre den met die democraten, die oprecht zijn en gelijkelijk ge kant tegen de dictatuur van een man of een partij, in de eerste plaats met de M. R. P. en met die radicalen, die trouw blijven aan de republikeinse idee. Opzienbarende ontdekking. FOSSIEL „HOMO SAPIENS" GEVONDEN. Louis Fage heeft ln de Franse academie van weten schappen een ontdekking be kend gemaakt, die naar het woord van zijn collega Jacob, opzienbarend genoemd moet worden en niet zal nalaten de aandacht der gehele wereld te trefliken. Deze ontdekking werd ge daan door Henri Martin in het departement van Charente bij Montbron' en wel in een grot. Daar trof men de versteende overblijfselen van een mens aan, ouder dan het Neander- thaltype, dat de geleerden tot heden toe als het oudste be schouwden. Het verrichtte on derzoek doet vermoeden, dat men hier te doen heeft met een exemplaar van de „Homo sapiens". Als verdere onder zoekingen dit vermoeden be vestigen, dan heeft men hier het oudste menselijk fossiel ontdekt, dat tot heden toe be kend is. derwerp lg op de agenda ge plaatst op voorstel van enige Zuid-Amerikaanse staten, die sympathie voor Italië koesteren en in stilte gesteund door de Ver. Staten. De Russen zien hierin alweer een slinkse po ging" hun te ontnemen, wat in dertijd door moeizaam onder handelen werd verkregen. Daarin staan zij niet alleen; ook in niet-Slavische kringen vindt men het over het alge meen wat al te vroeg reeds binnen een half jaar na onder, tekening de dicussies over het vredesverdrag weer op te ra kelen. Korea is het derde punt, dat tegen de wil van de Sowjets op de agenda ls geplaatst. De Amerikanen zijn van plan de vorming van een nieuwe Ko reaanse regering onder toe zicht van de Ver. Naties voor te stellen en vervolgens terug trekking van de Russische en Amerikaanse troepen uit dit gebied. De Russen wensen een omgekeerde volgorde. Eerst terugtrekking van de troepen en vervolgens de Koreanen zelf te laten beslissen welke regering zij zullen kiezen. Dat lijkt heel redelijk, maar de Amerikanen hebben al aan stonds doen weten „daar niet in te zullen lopen". De Russen hebben namelijk in hun zóne van Korea, gelijk dat in hun zöne van Duitsland het geval is, een sterke communistische beweging gevormd en een Ko- reaan.q leger van ruim 200.000 man. Onmiddellijke terugtrek king van de troop.en zou de weg vrij maken voor een com munistisch en bijgevolg pro- Rusisch regime. Al een jaar lang vormt Ko rea een belangrijk wrijfpunt tussen Moskou en Washington. Een briefwisseling hlerove,- tussen Molotov en Marshall had geen enkel resultaat, on derhandelingen tussen delega ties van de bezettlngsautoritei- lieren on niets uit. De no- glng van de Amerikanen voor hun standpunt een meerderheid in de Ver. Naties te mobilise ren zal waarschijnlijk succes hebben. Maar dan blijft het al tijd nog de vraag of de Russen zich bij een beslissing van de algemene vergadering zullen neerleggen. Hun nieuw boycot systeem doet vrezen van niet. Vandaag is het 3 jaar gele den dat Zuidzande werd bevrijd; herdenkt Turkije de proclamatie der repu bliek (1923). Bloembollen voor Oslo. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stad huis te Oslo in het voorjaar van 1948, op welk tijdstip de stad tevens haar 900-jarig be staan viert, zal de Nederland se regering een zending bloem bollen ten geschenke aanbie den. De bloembollen, die inmid dels reeds in Oslo zijn aange komen, zullen nog deze herfst worden gepoot. Protesten tegen Butlin-camp. De ver. „Katholiek Leiden" heeft, evenals het Ned. Vrou wen-Comité ,bij de Minister raad geprotesteerd tegen het voornemen tot oprichting van een kamp te Zandvoort vol gens het systeem-Butlin. Men vreest, dat een derge lijk kamp de persoonlijkheid niet vormt, maar afbreekt. Het legt bovendien beslag op bouwmaterialen, welke drin gend nodig zijn in le getrof fen gebieden. De Bonnenlijst. In de bonnenlijst van Don derdag was in ons blad niet vermeld Bon Q 03 reserve. Op deze bon is 1600 gram brood verkrijgbaar. Met lift neergestort. In de gasfabriek aan de Kei- lehaven te Rotterdam is de 61_ jarige J. C. K., met een lift van een hoogte van 12 meter naar beneden gevallen. Bij aan komst in het ziekenhuis aan de Coolslngel bleek de man reeds aan de verwondingen te zyn overleden. Laag water op de Lek. In de komende dagen zal het kunnen voorkomen dat, in ver band met de uitzonderlijk lage waterstand op de Lek. 't auto- mobielverkeer over de schip brug te Vreeswijk, zo nu en dan enige uren vertraging zal ondervinden. Maandagavond is in ver schillende streken van Frank rijk sneeuw gevallen. DE „WILLEM RUYS" EN UTRECHT'S DOM. Uit bijgaande afbeeldingen van het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd en Nederland's hoogste toren bljjkt, dat de „Ruys" bijna tweemaal zo lang is als de Dom hoog. Provinciale aarde naar Amsterdam. Voor bijzetting in het Nationale Monument. De Nationale Monumenten commissie voor oorlogsgcdenk- 'ekennn deelt mede. dat zij het olan heeft om in de tot stand- koming van het centrale natio nale owt-——do* te Amsterdam zal verrijzen, alle nrovin"'"^ va„ Jnnd tr betrekken. De commissarissen der Koningin, zullen op Zater dag 13 December a.s. een urn met aarde uit hun provincie •mar brengen. Deze urnen zijn vervaardigd 1oor de Amsterdamse ceramis- te Jos. H. van Veen. Zij zullen worden bewaard in een urnen- 'lewaaroiaats co het Amster damse Damplantsoen. De be doeling is dat deze urnen te zijner tijd worden ingemetseld :n het voetsH'V van het natio nale monument. Verwant wordt, dat leder van het Koninklijk huis en tal rijke autoriteiten deze bijzet ting zullen bijwonen. Nederlandse tanker bij IJsland gestrand. WAAR IS DE BEMANNING? Het Nederlandse tankschip „Mildred dat onder vlag van een IJslandse Oliemaatschap pij vaart, is Zondagnacht aan land gelopen op de west-kust van Usland. Een trawler heeft de S.O. S.-seinen beantwoord en is uit gevaren om de bemanning in veillghejd te brengen. Toen de trawler de plaats, waar het Ned. schip zich bevond, be reikte, kon echter niemand van de bemanning worden ontdekt Het was tengevolge van de hoge zee niet mogelijk aan boord van de Nederlandse tan ker te gaan. ,Men weet thans niets over het lot van de be manning, doch men neemt aan dat zij met reddingsboten heb ben geprobeerd elders land te bereiken. (Un. Press.) Ontwerp-Kerkorde wordt aangeboder De commissie voor de Kerk_ orde zal ln de vergadering van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk, die eind Novem ber te Lage Vuursche gehou den wordt, op 24 November 's middags om 3 uur haar ont werp voor 'n nieuwe Kerkorde aan de Synode aanbieden. Oud-rechtbank-president veroordeeld. Het Tribunaal te Arnhem heeft aan de gewezen president van de Arnhemse rechtbank en vice-president van het Econo mische Hof te Nijmegen, mr. Hannema, een internering op gelegd gelijk aan de 17 maan den, welke deze reeds in deten tie heeft doorgebracht. De kiesrechten werden hem ont nomen. Nog geen overeenstemming over wijzigingen ln het Republkeins kabinet. REPUBLIKEINS KABINET. Antara heeft gemeld, dat nog geen definitieve mededelingen konden worden gedaan ten aanzien van de wijzigingen in het republikeins kabinet. Sja- rifoeddin heeft blijkbaar reeds een nieuw voorstel voor de sa menstelling van het kabinet gedaan, doch Soekarno moet hierop nog zijn fiat geven. Vol gens Antara komen de moei lijkheden grotendeels van de Masjoemi omdat deze steeds het vicepremierschap en de portefeuille van binnenlandse zaken voor zich eist Waar schijnlijk zal het ministerie van voorlichting aan de Masioemi toevallen. De andere Moham medaanse partg, de „P.S.I.I.", zal wellicht de portefeuille van binnenlandse zaken afstaan, in dien zij de portefeuille van vice-premier of een andere be langrijke portefeuille krijgt. ONDERSCHEIDINGEN. Dr. van Mook heeft militai re onderscheidingen uitgereikt. De plechtigheid werd gevolgd door een parade voor de gede coreerden. Drie mogendheden- commissie naar Djocja. In zjjn officieel adres tot de voorzitter van de Drie-Mo- gendhedencommissle heeft Sja- rifoeddin gezegd, dat in het ge schil slechts twee partijen in het geding zyn, die hun bespre kingen zullen voeren onder toe zicht van de Commissie. Deze verklaring vindt haar aanlei ding in de berichten van Ne derlandse zijde, dat vertegen woordigers van Oost-Indoneslë aan de besprekingen zullen deelnemen. Do republikeinse minister zeide voorts, dat ook in do Veiligheidsraad de Oost- Indonesische afgevaardigden waren afgewezen, omdat zij niet in het geschil waren be trokken. NAAR DJOGJA. Dinsdag is de commissie van Goede Diensten voor de zesde maal bijeengekomen. Na afloop werd een communiqué uitgege ven, waarin werd medegedeeld, dat de commissie details heeft geregeld omtrent het vertrek naar Djogja op Woensdag, al waar met vertegenwoordigers van de republikeinse regering een conferentie gehouden zal worden „om tot beslissing te komen over een of meer neu trale of voor beide zijden aan vaardbare plaats en waar de eigenlijke besprekingen gehou den zullen worden". De commissie zal slechts een dag te Djogja blijven en wordt Donderdag weer te Batavia te rugverwacht. De Indonesische delegatie voor de komende besprekingen heeft voor het eerst te Djogja vergaderd, zy het niet com pleet. De delegatie bestaat uit Sjarifoeddin, voorzitter, Ali- sastroamidjojo, vice-voorzitter, Hadji Agoes Salim, Soetan Sjahrir, dr. Tjo Ase Kien, dr. Djoeanda en mr. Nas Roem, vice-gouvemeur van Midden- Java. Vijftien jaar geëist wegens moord op mijnwerker. Voor de Maastrichtse Recht bank stond terecht de 46-jarL- ge M. H. Buutz, geboren te Oss en wonende te Kerkrade. die verdacht werd van moord op de mijnwerker F. Tossing te Locht-Kerkrade. In deze za»k werden niet minder dan 30 getuigen charge gehoord. B. heeft van het begin af hardnekkig ont kend. De officier van justitie achtte aan de hand van het bijeengebrachte getuigenmate- riaal het tnr. «pipo-dp be wezen en eiste 15 iaar gevan genisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. De positie van het wegve rkeer voor personen en goed eren. Geen overheersing door A.T.O. en N.S. (Van onze speciale verslaggever) „De toekomst zal een hechte en harmonische sa menwerking moeten brengen tussen een zeer krachtig lan delijk verkeersapparaat en delijk verkeersapparaat en 'n streekondernemingen, zowel op het gebied van het perso nen- als dat van het goede renvervoer. Ons land is ar mer dan menigeen beseft. Het kan zich geen diensten veroorloven, die elkaar over lappen of doubleren. Bij een minimum aan investering moet een maximum aan Èrestatie bereikt worden, 'aarbij zal menigmaal per soonlijk belang onderge schikt moeten worden ge maakt aan algemeen be lang". Zo sprak dezer dagen de heer Ir. F. Q. den Hollander, Ïiresident van de N.V. Neder- andse Spoorwegen, toen wjj een onderhoud met hem had den over de te verwachten ont wikkeling van de verhouding tussen het vervoer per rail en dat langs de weg. Het zijn juist de kleine on- Culturele betrekkingen met Duitsland. Door het Ned. Rode Kruis en het Ned. Genootschap voor Int. Zaken is namens een vijf tiental organisaties een request tot de regering gericht tot daadwerkelijke medewerking aan een opgerichte contact commissie voor culturele be trekkingen met Duitsland. Deze commissie beoogt ener zijds door uitwisseling van per sonen en groepen, door in Duitsland door Nederlanders te geven cursussen enz., de hel- Ëende hand toe te steken aan 'uitsers,die opvoedingswerk willen verrichten in een Euro pese geest, die herstel van de internationale contacten bevor dert Anderzijds wil men de duizenden Nederlanders iri Duitsland, die door werkloos heid en oorlog van eigen cul tuur vervreemd geraakt zijn, wederom in het Ncd. geestes leven betrekken. Nederlandse decoraties voor Amerikaanse bevrijders. Mr. van KI effens heeft Maandag op de Nederlandse ambassade te Washington de coraties uitgereikt aan voor aanstaande officieren van het Amerikaanse leger en de mari ne. De Nederlandse ambassa deur beschreef by iedere ge decoreerde afzonderlek, hoe hij m de oorlog, alsmede bij de bevrijding van Nederland, een waardevolle en belangrijke bij drage had geleverd. Ö.m. werd het Ridder-Grootkruis ln de Orde van Oranie Nassau met Zwaarden verleend aan admi raal Leahy, generaal Arnold en admiraal Stai'k. VAN BIET TOT SUIKER. TWEE FABRIEKEN OP VOLLE TOEREN. Productie nog niet op oude peil. Te Sas van Gent, het nijve re stadje in Zeeuwsch Vlaan deren, heerst thans weer een drukte van belang. De bieten campagne is in volle gang en de bedrijvigheid die hieruit voortvloeit brengt velen wel vaart. Wy hebben het voor recht gehad eens een kijkje te kunnen nemen in de bedryfs- geboinven van de „Eerste Ne derlandse Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek". Het pleit zeker voor het initiatief van de vorige Zeeuwse generatie, dat zy reeds in 1892 de eerste stap zette op de weg, die in Juli 1899 leidde tot de oprich ting van de eerste coöperatie ve suikerfabriek ln ons land. En op de huidige dag is deze fabriek nog steeds de enige coöperatieve, die in Zeeland werkt. CIJFERS. De 3000 aandelen van deze fabriek zijn over enkele delen van onze provincie verspreid. Het grootste aantal is uiter aard in handen van Zeeuwsch- Vlaamse landbouwers, maar ook Zuid-Beveland, Noord-Be veland, Walcheren en zelfs Schouwen en Duiveland leve ren bieten aan Sas van Gent. Per aandeel moet minimaal 20.000 kg. geleverd worden, doch meestentyds is dit bedrag hoger. Op deze wyze is het bedrijf steeds verzekerd van een aanzienlyk kwantum. De fabriek, die het grootste ge deelte van het jaar stil ligt, krijgt de bietenoogst te ver werken in een betrekkelyk korte periode, die zich be weegt tussen 8 10 weken. De vooroorlogse capaciteit bedroeg 1,8 millioen kg. bieten per dag. En ofschoon men technisch thans weer geheel op het oude peil staat haalt men dit respectabele getal niet, daar anaere moeilykhe- den zulks beletten. Deze zyn voomameiyk terug te brengen op de werkcapaciteit van het personeel, die nog steeds op 30 lager dan die van voor de oorlog kan worden geschat. WERK VOOR HON DERDEN. In de campagne verschaft de fabriek aan ruim 450 men sen werk, terwyi ook geduren de de rest van het jaar steeds een 120 tal personen hier werk vindt. De rust, die er dan heerst is dus meer schijn dan werke lijkheid, daar onderhoud en het aanbrengen van de noodzake lijke vernieuwingen heel wat arbeid opeisen. Onder de werkkrachten be vinden zich nog al wat Belgen, daar in de eigen omgeving niet voldoende werkkrachten gevonden worden. De thans aan de gang zyn- de campagne is op 3 October begonnen. Grote hoeveelheden bieten worden regelmatig aan gevoerd per schip en dit jaar ook zeer veel per vrachtauto. Dit laatste vervoer neemt hand over hand toe. De ge- makkelyke wyze van lossen met behulp van netten, waar mee 2 d. 2V2 ton tegelijk be handeld wordt, heeft hier veel toe bygedragen. De fabriek ligt zeer gunstig ten opzichte van het vervoer, namelijk aan het kanaal TerneuzenGent en aan spoor- en tramwegen. De afvoer van 1e suiker en de pulp kan zodoende snel ge schieden. DE PRODUCTEN. Terwijl dus aan de ene kant een onafgebroken stroom van millioenen kilogrammen sui kerbieten de fabriek binnen gaat, komt aan de andere zijde, dank zij vele ingewikkel de machines, de witte suiker eruit. Deze witte suiker, die voor de consumptie gereed is, is natuurlijk het hoofdproduct. Men werkt dit jaar voor het eerst met papieren baaltjes van 50 kg. en deze nieuwe verpakking, die geheel mecha nisch geschiedt, valt in de prac- tijk zeer in de smaak. Naast deze suiker verlaten nog enkele byproducten de fa briek en wel in de eerste plaats de pulp. Deze is een waardevol veevoederproduct cn wel voornamelijk de zoge naamde suikerpulp, die nog 'n hoog percentage suiker bevat Voorts nog de melasse, die naar Delft en Bergen, op Zoom wordt vervoerd, waar men dit product gebruikt bij de splri- tusbereiding. Tenslotte ontstaat er nog de schuimaarde, een kalkhou- dende m'eststof, die echter tot op heden toe niet wordt ge bruikt, daar de transportkos ten de opbrengst niet rendabel kunnen maken. DIT JAAR: LAAG SUIKERGEHALTE. De droogte van de voorbye zomer heeft ook haar invloed doen gelden op de opbrengst en het suikergehalte der bie ten. De opbrengst is zeker 20 lager dan de eerste schat tingen die gemaakt werden, terwyl ook het gemiddelde sui kergehalte lager is dan nor maal. Deze gegevens, ons ver strekt door de Directeur der fabriek, vormen wel een schril le tegenstelling met vroeger gepubliceerde schattingen. Doch dit kan niet beletten, dat Zeeuwsch-Vlaanderen en Sas van Gent in het teken van de suikerbiet staan. Beiden helpen mee ons suikerrantsoen op peil te houden en tevens de welvaart in dit deel van Zee land te verhogen. Een zeer ac tief bestuur behartigt de be langen van de leden, waarby steeds gezorgd wordt, dat de fabriek aan de modernste ei sen voldoet. Een Zeeuws pro duct wordt zodoende in eigen provincie venverkt, waarmee zeker een Zeeuws belang is gediend. Niet onvermeld mag hier blyven, dat naast deze coöpe ratieve suikerfabriek ook nog op volle kracht te Sas van Gent de fabriek van de Cen trale Suiker Maatschappij werkt. Deze is iets kleiner en haar normale dagcapaciteit bedraagt 1,5 millioen kg. bie ten. Haar ligging ten opzichte van spoor- en tramweg is zeer gunstig, maar zy ligt niet aan het kanaal. Een ander ver schilpunt Is, dat uitsluitend natte pulp gemaakt wordt, waartegenover de coöperatieve ook droge- en suikerpulp fa briceert. Beide fabrieken werken er toe mede, dat het herfstbeeld van Sas van Gent beheerst wordt door de suikerbiet. dememers. die zich bedreigd voelen door de Ned. Spoorwe gen, welk lichaam zy zien als de grote broer, die met zyn sterke ellebogen alles omver stoot wat hem niet zint. Zo zijn de laatste dagen weer enige persconferenties gehou den, waarin o.m. is medege deeld, dat de AT.O., dochters onderneming van de Ned. Spoorwegen, reeds 90 pet. van de autobus-lynen in handen zou hebben, dat zy een sterk over heersende rol zou spelen ln de vrachtautodiensten en dat zy doende zou zyn zich meester te maken van de taxi-onderne mingen in de grote steden. Ons tot tolk makend van de beduchten, hebben wij ons ge waagd in het hol van de leeuw, t.w. de werkkamer van de op perste leider van ons nationale spoorwegbedrijf, en wij hebben hem op de man af gevraagd hoe dat nu eigenlyk zit en wat bij nu werkelijk van plan is. Do „leeuw" kwam met nuch tere cjjfers: „Er waren op 1 Ja nuari 1947 ongeveer 55.000 vrachtauto's in ons land en daarvan bezit do A.T.O. cr 852. Daarvan doen er 558 dienst voor het afhalen en bestellen van stukgoederen, die per spoor vervoerd moeten worden of vervoerd zyn, maar daar maakt, voor zover ik weet, niemand bezwaar tegen. Dan zyn cr 66, die aan liet ongere gelde vervoer deelnemen, en 146, ilie internationale lijndien sten onderhouden. Deze laat- sten zyn de tlentons Macks, die o.m. op Tsjeclio-Slowakye rij den. Wil men van concurrentie spreken, dan liggen de zaken dus zo, dat de A.T.O. met ruim 200 wagens d.i. nog geen half procent van het totaal, tegen over ongeveer 55.000 particu liere vrachtauto's staat. Scha kelt men het zeer uitgebreide eigen vervoer uit dan staan er tegenover die 200 nog altijd een 16.000, die in gebruik zijn by louter transportbedrijven. De verhouding is dan 1% pet. tegenover 98%. Dat kan men toch moeilijk overheersen noe men". DE AUTOBUSSEN. „En de autobuslijnen?" „De A.T.O. heeft er niet één meer. Wel bezitten de Ned. Spoorwegen een 120 grote autobussen, die rijden op van ouds bestaande spoorwegtra jecten bij gebrek aan voldoen de treinen. Deze bussen ver- dwynen echter, zodra de trei nen terugkeren. Gelooft men dat niet? Op de lyn ZutfenWinters wijk is dat, ingaande 5 October j.l., al gebeurd. Wat er dan verder met die bussen ge beurt? Door het zeer intensie ve gebruik, dat er van ge maakt wordt, zullen de meeste wel versleten zijn tegen de tijd, dat de deviezenpositie en ma- teriaalaanvoer de Spoorwegen in staat hebben gesteld vol doende treindiensten te laten lopen. En wat die taxi's betreft: noch de A.T.O. noch de N. S. hebben daarvoor ook maar eni ge belangstelling". DOCHTER ONDERNEMINGEN. „Hebben de Ned. Spoorwe gen dan geen andere dochter ondernemingen, die autobus- lynen exploiteren?" „Zeker, die zijn er, maar toch minder dan men wel eens denkt. Wy werken samen met tal van andere vervoersonder nemingen, uiteraard met al on ze dochterondernemingen, maar ook met maatschappyen, waarvan de N. S. geen aande len bezitten, de Geldersche Tramwegen byvoorbeeld. De dienstregelingen moeten op elkaar aansluiten en een tarie- venoorlog moet voorkomen worden.Deze samenwerking is gemakkelijker in het reizigers- dan in het goederenverkeer. Daar is de moeilykheid dat 90 pet van de vrachtauto-onder nemingen niet meer dan gemo toriseerde bodediensten of wil de vervoerders zijn van één man met één wagen. Laten de ze duizenden kleine onderne mers zich meer en beter dan tot dusver aaneensluiten in lo gische groepen". Varken in bed. De C.C.D. oefent voortdurend controle uit op het houden van varkens. Voor het ver bergen van deze clan destien gehouden dieren worden soms de zonder lingste plaatsen uitge zocht. Zo werd in Hil- varenbeek onlangs zelfs een varken in bed ge vonden, zodat het niet verwonderlijk was, dat de slaapkamer meer op een stal leek, dan op een vertrek, waar men de nachtrust pleegt door te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1