Langdradige discussie over Ned» Indische kwestie Zeeuws Rode Kruis hield paraatheidsoefening NIEUWS UIT ZEELAND Schroef van Willem Ruys veroorzaakt deining Soepele toepassing van bouwverordening i phiuShavei LAATSTE NIEUWS Drie mogendheden- commissie. Roergebied onder Duits beheer. Vlissings meisje naar president Truman. Walcheren. Veiligheidsraad kwam niet tot conclusie. Woensdag a.s. nieuw debat. De Veiligheidsraad heeft Maandagmiddag 't debat over de Indonesische kwestie voort gezet, waarbij het consulair rapport de hoofdschotel vorm de. Do eerste spreker was dc afgevaardigde van Indie, Pil- lai. Hij was de mening toege daan, dat de verantwoordelijk heid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de resolutie inzake het staken van het vuren bij de Neder landse regering lag. Dit stand- Sunt was volgens hem door de evindingen van de consulaire commissie, zoals zjj uit het vol ledige rapport bleken, beves tigd. Het was duidelijk, dat de republiek en de republikein se troepen de order tot het staken van het vuren opgevat hadden in de zin, die men er over het algemeen aan toeken de. De Indonesische afgevaar digde Palar verklaarde vervol gens, dat de Veiligheidsraad zich voor twee problemen ge plaatst ziet: 1. net acute pro bleem, wélke stappen de Raad moet nemen voor de uitvoering van de order „staakt het vu ren" en 2. hoe de Raad kan helpen bij het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het consulaire rapport laat volgens Palar drie indrukken na: 1. Dc toestand is een pa rallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een ver zetsbeweging werkzaam was. 2. De vernietiging, corrup tie, intimidatie en wreedheden, die door dc beide partgen in de door de Nederlanders be zette gebieden worden bedre ven, zijn verschijnselen, die 'n oorlog vergezellen. De schuld en verantwoordelijkheid liggen in de eerste plaats bij de Ne derlanders. 3. Het consulaire rapport bewijst volledig, dat er voor de inval der Nederlandse troe pen orde en recht in het repu blikeinse gebied heersten. De republikeinse regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van het probleem zal worden gearbitreerd, om dat doel te bereiken is het nood zakelijk, dat aan de commis sie van drie de bevoegdheden tot arbitrage zullen worden gegeven. De strijd op Java. Het Nederlands communi qué van Maandag meldt ver schillende beschietingen van Nederlandse posten en pa trouilles Volgens de tot dus verre ontvangen berichten be dragen de Nederlandse verlie zen op 24. 25 en 26 October 4 gesneuvelden, 34 gewonden en 2 vermisten. Verder werd o.m. vermeld, dat een Nederlandse patrouil le ten Westen van Serpong 750 ontvoerde Chinezen aan trof. die in veiligheid werden gebracht. Nog meer fusie in de bankwereld. De Nat. Hypotheekbank heeft zich bereid verklaard de aandelen der Holl. Hypo theekbank over te nemen te gen uitreiking van bewijzen van deelgerechtigdheid van de Nat. Hypotheekbank. Bovenstaande aanbieding is van kracht tot 20 November 1947 en de Nat. Hypotheek bank behoudt zich het recht voor deze te herroepen, indien niet uiterlijk op die datum een naar haar oordeel vol doend aantal aandelen van de Holl. Hypotheekbank voor de overdracht zijn aangemeld. De eventuele herroeping zal vóór 3 December 1947 geschieden. - Ik scheer me nog snei even extra- glad met Philips „PHILlSHAVE" zegt Staalbaard, als hij een belangrijke- afspraak heeft. Alleen de steker in het stopcontact cn terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw han delaar U eens demonsveren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.v ewniev v«R*oor-maatschappij VOOR NtPERlANP I1NOHOVCH (Ingezonden mededeling). De Veiligheidsraad nam na de redevoeringen van de afge vaardigden van India en Indo nesië geen besluit. Warren Austin (V.S.) zei- de, dat het wegens de aard van het terrein zeer moeilgk is precies vast te stellen, waar de demarcatielijnen zijn. Hij drong er bij de Raad op aan te wachten tot de commissie van drie de toestand bestu deerd heeft en verslag uit brengt. De zitting werd verdaagd. De Veiligheidsraad zal Woens dag om 15 uur opnieuw bijeen komen. De voorzitter, Cadogan (En geland) sprak de hoop uit, dat alle afgevaardigden dan ge sproken zullen hebben. Mickolajczyk te Stockholm? Volgens een bericht uit Warschau, aangehaald door de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zóne, wordt in Poolse kringen verklaard, dat men uit particuliere bronnen ver nomen heeft, dat de uitgewe ken Poolse boerenleider, Mi- kolajczyk, naar men gelooft, in Stockholm is aangekomen Hij zou enige dagen geleden op een kleine stoomboot de Oostzee zijn overgestoken. Fabrieksmenu. Vóór de oorlog was het een goede gewoonte van de Middelburgse vereni ging „Handelsbelang" om leerzame excursies naar grote fabrieken te maken. Een van de at tracties was hierbij altijd de goede ontvangst, die de directies van dergelij_ ke bedrijven de gasten bereidde ln de vorm van een etentje. Vanzelfsprekend heeft het bestuur overwogen ook thans dergelijke trips te maken. Maar, zoals de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, Donderdagavond in de vergadering van „Han delsbelang" opmerkte, „er is besloten, dit nog maar even uit te stellen, want wanneer men bijv. Lever Bros in Rotter dam zou bezoeken, zou men wel eens een maal tijd kunnen verwachten, die er als volgt zou uit zien: levertraansoep; walviscroquetten; puré van gemalen balijnen met Noordpoolsaus en als toetje stukjes ge stoofde ijsberg met sneeuvvnoeder, terwijl men bij Philips wellicht 't volgende menu in han den zou krijgen: radio soep (v. d. lange golf); ragoüt van gebroken gloeilampen: haché van gestoofde fittingen: ge bakken atoombom in kopersaus. Meer staat de distributielijst nog niet toe". Souburg en Tholen waren de snelsten Zaterdag jl. werd door het Nederlandse Roode Kruis, kirng Zeeland, onder leiding van de Kringcominissaris dr. G. Sissingh, een paraatheids oefening gehouden. Hiertoe werd onder de gemeente Hansweert, op het sportveld van Kruiningen, een vliegtuig ramp geënsceneerd. Onver wachts werden alle afdelingen ln Zeeland, die over een trans, portcoionne of helpstersploeg beschikken, gewaarschuwd, zich onverwijld naar de plaats van de ramp te begeven, de ge wonden te verbinden en het vervoer te verzorgen naar het noodziekenhuis. De taak van de helpsters was, zich tijdig in dit noodziekenhuis, geïmproviseerd in het gymnastieklokaal de, school ln 'Kruiningen, te be vinden en de verdere hulp aan de gewonden te verlenen. De eerstaankomnede ploe gen transportcolonnisten en helpsters waren die van de afdelingen Souburg en Tholen op de voet gevolgd door de af deling Amemuiden. Ondanks en misschien wel mede door de wind die over het open veld .K.V.P. hield een congres. Zondag werd te Utrecht het congres van de K.V.P. gehou den. Na het begroetingswoord van de voorzitter, de heer An- driessen, bracht Prof. Mr. C. Romme, verslag uit van het parlementaire werk in de afge lopen periode. Ten aanzien van het Indone sische vraagstuk betoogde Prof. Romme, dat zware ver antwoordelijkheid dwingt tel kens weer en tot het einde toe het sentment te stellen on der controle van het verstand en van de vraag: wat is doel treffend? Het doel blijft de Inlossing van de belofte in de Koninklijke rede van Decem ber 1942. Het is omwille dezer doelmatigheid, dat wij de re gering zijn gevolgd ln de zaak der politionele actie, verklaar de prof. Romme. RESOLUTIE'S. Het congres sprak in een re solutie als haar mening uit, dat de verhoudingen rijp zijn om tot instelling van een be drijfsorganisatie die op pu bliekrechtelijke basis steunt over te gaan. In een resolutie over de oor logsschade werd gezegd, dat het recht van integraal herstel op grond van het algemeen welzijn een zekere matiging moet ondergaan, monetaire storingen moeten worden ver meden en herstel moet over een aantal jaren worden uitge streken. In beginsel zal ook een redelijke aftrek voor „nieuw voor oud" moeten wor den toegekend. Het congres nam voorts nog een resolutie aan betreffende de verhouding tot de West en de lonen en prijzen waarin o.m. werd gezegd, dat de pro ductie van goede, goedkope massa-artikelen krachtig ter hand moet worden genomen. In een resolutie over de ze delijkheid nam men stelling te gen echtscheidingen en eiste strengere maatstaven op zede lijk gebied op alle terreinen van het maatschappelijk leven. Het communisme zal bestre den moeten worden. Ten slotte werd een resolutie aangenomen betreffende de volkshuisves ting, waarin o.m. wordt aange drongen op geïndustrialiseerde woningbouw. woei, werden de gewonden, ge. recruteerd uit de Kruiningsche jeugd, in record tgd vakkundig geholpen en naar het noodzie kenhuis getransporteerd, waar de helpsters onder toezicht van dr. Griep uit Goes hun kun nen demonstreerden. Het verloop van het geheel was zeer geslaagd en toonde ten duidelijkste aan, dat wan neer onverhoopt een ramp in onze provincie mocht plaats vinden, het Ronde Kruis paraat zaï zijn. Na afloop van de oefening werd door de afdeling Kruinin. gen op gastvrije wijze voor verversingen gezorgd. Dooi de Kringcommissaris werd hierbij het verloop van de oefe ning besproken en een woord van dank gebracht aan de voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland Oost, de heer Vogelaar, die od kundige wij ze de plaatselijke organisatie had verzorgd. BEZOCHT VAN MOOK EN GANI. De 3-mogendhedencommi99ie heeft, kort na haar aankomst te Batavia, haar eerste bijeen, komst gehouden. De leden zou den Maandagavond een be leefdheidsbezoek brengen aan dr. van Mook en aan Ganl. De- volgende bijeenkomst van de commissie zou Dinsdagochtend plaats vinden. NAAR DJOCJA. De commissie van goede diensten meldde Maandag avond in een communiqué, dat bezoeken zijn gebracht aan dj. van Mook en dr. Ga- ni. De commissie zal Woens dag 29 October naar Djocja reizen in een Amerikaans vliegtuig, door de Ameri. kaanse regering ter beschik king gesteld. De geallieerde autoriteiten in het Roergebied hebben op dracht gekregen de Duitse mij. nen weder onder Duits beheer te stellen. Wat betreft de mijnen, waar. van de aandelen in meerder heid behoren aan onderdanen van de Benelux-staten of Frankrijk, wordt de mogelijk heid opengelaten, dat deze mij nen onder directies uit die sta_ ten komen te staan. De verfsplinter-baby. De Nederlandse baby van zestien maanden, die tc Phila delphia een operatie heeft on dergaan voor de verwijdering van een verfschilfer in de longen,-zal vandaag per vlieg tuig naar Nederland terug worden gebracht. Het resul taat van de operatie werd door de dokters „zeer bevre digend" genoemd. A. M. Dikkers Maandagmiddag is op de straatweg HengeloEnschede de bekende industrieel A. M. Dikkers, o.a. directeur van de metaalgieterij. appendagefa- briek G. Dikkers en Co. N.V. bij het oversteken van de straat door een personenauto •mgrepen en onmiddellijk ge dood. Ook ontvangst door de burgemeester van New-York Wij hebben reeds gemeld, dat Annie H. Leydekkers uit Vlissingen bij de kinderen be hoort, die een zes weeks be zoek aan de Verenigde Staten zullen brengen, daartoe uitge nodigd door de organisators van het Foster' parents plan for war children. De United Press meldt ons thans uit New-York, dat de kinderen daar 8 December zullen aankomen. De kinderen zullen een ont moeting hebben met president Truman, met de ambassadeurs van de landen, waaruit ze af komstig zijn en met de bur gemeester van New-York. Zij worden ondergebracht in een suite van het Essex House te New-York. Er is een ont- spannings-programma opge maakt, dat o.m. een bezoek omvat aan de grote Bronx dierentuin en aan de Radio City Music Hall. Tijdens het bezoek van de kinderen zal de Foster Pa- rentsorganisatie een grote steunactie op touw zetten, om anderhalf millioen dollar bij een te brengen voor de oor logswezen in Europa. Hoewel dat bedrag totaal onvoldoende zal zijn om alle oorlogswezen te helpen, stelt men zich voor. dat met 180 dollar per jaar een kind geholpen kan wor den aan voeding, kleding, huisvesting enz., zodat onge veer 75.000 kinderen geholpen kunnen worden, wanneer het beoogde bedrag bijeenkomt. Herdenking landing Westkapelle. TROEPEN UIT HAMBURG KOMEN. Na%f wjj vernemen zal op 1 Nov. a.s. weder een mili taire herdenking p»au.s aeü- ben van de landing der ge allieerde troepen in West kapelle. De geallieerde troe pen, die aan deze herden king deelnemen zün afkom stig uit Hamburg en zul len hoofdzakelijk bestaan uit Engelsen. Ook zullen een aantal Nederlandse mi litairen aan deze herden king deelnemen. De plech tigheid heeft plaats bij het oorlogsmonument. Veesmokkel In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd door de C.C.D. onder Borssele een vee-auto aangehouden, waarin 10 jonge koeien vervoerd werden. De vier inzittenden bleken niet over de nodige vervoersbewij zen te beschikken. Wagen én vee werden in beslag genomen. De inzittenden, de veehandela ren de K. uit 's-Heer Arends- kerke, S. uit Leiden. W. de G. uit 's-Heerenhoek en K. uit Middelburg, ontkenden echter dat het hier veesmokkel betrof. Zü zijn ter beschikking van de Officier van Justitie te Mid delburg gesteld. Generaal C. N. Barclay te Hoedekenskerke. Generaal Barclay, die met zijn echtgenote een bezoek brengt aan Zeeland, heeft de 26e October vertoeft in Baar land en Hoedekenskerke Ver gezeld van burgemeester Vo gelaar bezocht hij de plekken, waar de Canadese troepen onder zijn commando geland waren voor de bevrijding van Zuid-Beveland. GARNALEN AANVOER. In de week van 20 t/m 25 October werden te Veerc 18.811 k.g. consumptiegarnalen en 33.990 k.g. drogerijgarnalen aangevoerd. Suiker uit Zeeland. Het Voorlichtingsblad van de N.V. Centrale Suikermaat schappij, welke ook in Sas van Gent een suikerfabriek exploi teert .publiceert enkele cijfers omtrent de te verwachten bie- tenoogst en de suikerproductie. Men neemt aan, dat op de Zeeuwse eilanden de opbrengst 15 beneden normaal zal zijn. voor Zeeuwsch Vlaanderen zelfs 20 Oorspronkelijk werd te Sas van Gent voor de beide daar gevestigde suikerfabrieken 260 millioen kilo bieten uit Zeeuwsch Vlaanderen ver wacht, maar thans neemt men aan, dat er niet meer 180 mil lioen kilo bieten zal komen. Voor geheel Nederland ver wacht men pl.m. 1500 millioen K.G., waaruit 210.000 ton sui ker geproduceerd zal kunnen worden. Aangezien er op de wereld markt voldoende suiker te koop zal zijn behoeft men zich in Nederland niet ongerust te maken. Tenminsteals we er voldoende dollars voor krij gen! Raad van Overleg. VRAAGT MEER BRAND STOF VOOR VLISSINGEN. De Raad van Overleg te Vlissingen besloot in zijn jongste vergadering by de bevoegde instanties, door bemiddeling van B. en W pogingen aan te wenden de vlissingse ingezetenen een extra rantsoen brandstoffen te verstrekken, daar door de zeer slechte gasvoorzie- ning reeds vele ingezetenen gedwongen waren van hun wintervoorraad brandstof fen te gebruiken. Verder dringt de Raad van Overleg er nogmaals op aan, dat de tarieven van het bus vervoer Vlissingen -Middel burg verlaagd worden door de invoering van tienritten- of re- tourkaarten. Ook zal de Raad door mid del van zijn aangesloten orga nisaties krachtig medewerking verlenen aan de pogingen tot bestrijding van woekerwinsten speciaal bij op afbetaling ge kochte goederen. Spoorweg Mecheten- Terneuzen. In ons artikel over de Spoor weg MechelenTerneuzen is vorige week door het wegval len van een regel een hinder lijke fout geslopen. De lezer, die ter plaatse enigszins be kend is, weet, dat de spoorbrug bij Sluiskil over het Kanaai van Terneuzen naar Gent ligt. De spoorbrug bij Temsche, die de grootste van België is, ver bindt de beide oevers van de Schelde. V.A.R.A.-bestuurders vergaderen. De bestuurders van de Zeeuwse VAR A-af delingen kwamen Zaterdag in Goes bij een onder voorzitterschap van de heer J. A. Wrjnands uit Hansweert. In zgn openingswoord kon hij mededelen, dat. reeds ver scheidene Zeeuwse afdelingen het ledental hebben weten op te voeren tot het voor-oorlogse peil. Na verschillende huishoude lijke zaken kwam ter sprake het te houden grote zomer feest, dat in de zomer van 1948 te Breda zal worden ge houden. Dit feest wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Zuid-Hollandse, Bra bantse en Limburgse afdelin gen. Een speciaal omroep-pro- gramma zal worden uitge voerd. Een krachtige houding zal worden aangenomen tegen de plannen van de Radioraad, waardoor de verschillende om roepverenigingen in de toe komst zouden worden uitge schakeld. Men verwacht van de omroep-verenigingen een gezamenlijk protest indien deze plannen juist zouden blij ken. Een radio-oorlog zou daarvan het gevolg kunnen zijn. Transport te water viel in het water. Nadat het ministerie van waterstaat haar ve to had uitgesproken over het vervoer van de reser- veschro^f der „Willem Ruys" over de Moerdijk, Kerknieuws DE ZAAK VAN DS. W. G. F. v. HERWIJNEN Nadat de classis Axel der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. het rapport van ds. J. F. Sollie c.s. inzake de schorsing en afzetting van ds. W. G. F. v. Herwijnen, laatstelijk predi kant te Rilland-Bath met 12 tegen 5 stemmen en 1 onthou ding verworpen had, nam zij met 14 tegen 4 stemmen een voorstel aan van de kerk van Zaamslag, haar eenmaal inge nomen standpunt van Oct. '46 in deze zaak te handhaven en daarvan een duidelijke uiteen zetting te geven. Hiervoor werd een commissie van drie predikanten benoemd. besloot J. van Ruiten's transportbedrijf het vervoer naar Rotterdam over water te doen ge schieden. Doch ook dit plan is mis lukt, daar de fa. Lips in Dru- nen, de opdrachtgeefster tot het transport, niet wil dat de schroef over water zal worden vervoerd, zo deelde ons de heer Ruiten Maandag mede. De koperen schroef loopt n.l. op deze wijze gevaar beschadigd te worden en zodra een der bladen maar enigszins krom staat, is de „spoed" er uit en zou de schroef overgegoten moeten worden en niet tijdig gereed zijn. De opdrachtgeef ster wenst dit risico niet. op zich te nemen, terwijl ook de heer Ruiten er niets'voor voelt de verantwoordelijkheid hier voor op zich te nemen. „Ik kan dus weer opnieuw begin nen met te trachten een ver gunning te krijgen voor het vervoer over de Moerdijk, wel ke route ik de enige geschikt- te vind, aldus de heer Ruiten De schroef zou dan binnen enige uren op de plaats van bestemming zijn". Wederopbouw van Sluis. Als overal in Zeeland, heerst in Sluis een nijpend woningte kort. Weliswaar heeft een aan tal houten noodwoningen de eerste stroom van terugkeren de geëvacueerden opgevangen en zijn er enige woningwetwo ningen in aanbouw, maar het aantal samenwoningen is nog steeds onrustbarend groot. Be halve de Incassobank en een nieuwe Ned. Hervormde pasto rie, is er van verdere nieuw bouw nog geen sprake. Dat er weinig schot in de wederopbouw van Sluis zit, vindt voor een groot deel zgn oorzaak in het feit, dat bewo ners-eigenaars van huisjes bij de huidige schaderegeling soms 40 in de herstelschade moe ten bijpassen. Vlissingen Ontspanningslokaal „De Schelde" geopend. In tegenwoordigheid van le- leden van de arbeidersverte genwoordiging, de Ambtena- renvereniging, de Personeels vereniging en de Bazenvereni- ging, alsmede van bewoners van de Starter en Poolse werk krachten, is Zaterdagavond de grondig opgeknapte Schelde- hal te Vlissingen in gebruik genomen alg cantine en ont spanningslokaal voor het Scheldepersoneel. De bijeenkomst werd ge opend door de heer A. Smit, directeur van de N.V. Kon. Mij De Schelde, die verklaarde, dat met de heropening van dit gebouw een lang door de di rectie gekoesterde wens in ver vulling gaat. Het ideaal is nog niet bereikt, maar van jaar tot jaar zullen verbeteringen wor den aangebracht. Ten slotte deelde de heer Smit mede, dat het beheer over cptine en ontspanningslokaal in handen zal worden gegeven van een commissie, waarin behalve twee door de directie aan te wijzen leden zitting zullen heb ben leden van arbeldersverte- genwoordiging, ambtenaren- vereniging, personeelsvereni ging en bazenvereniging. Namens de ambtenarenver- eniging werd het woord ge voerd door de heer A. Vijge boom, namens de arbeidersver- teg.eniwoordlging door de heer Hi Sorel, namens de perso neelsvereniging door de heer de Rijke en namens de bazen- vereniging door de heer S. Ne- derlof. Het Scheldeorkest luisterde onder leiding van de heer Er- delmann de avond op. De vernieuwde Scheldehal is voorzien van billards, sjoel bak, tafeltennisapparatuur en een welvoorzien buffet. Het ontspanningslokaal is elke avond geopend voor leden van het personeel en hun huisge noten. Middelburg GEMEENTEDAG LUTHERSE KERK. Zondag werd te Middelburg een gemeentedag der Lutherse gemeenten van Bergen op Zoom, Eindhoven, Groede, Mid delburg en Vlissingen gehou den.. De kerkdienst in de Lu therse kerk werd geleid door ds. K. v. d. Braak, predikant te Bergen op Zoom. Mej. R. Caro zong, begeleid door haar vader, de heer J. H. Caro, een 3-tal liederen. Om half één werd in de Bo- gardzaal een gemeenschappe lijke koffietafel gehouden. In de middagsamenkomst hield Da M. P. Stol van Groe de een referaat over „Onze kerkgang." Daarna werd op gevoerd het spel „Strijdende jeugd" onder regie van de heer én Mevr. Postma. Gemeenteraad Middelburg. Indienen van motie bleek onnodig. Vele punten van de lange agenda, welke de gemeente raad van Middelburg Maan dagmiddag behandelde, kon den met een slag van de voorzittershamer worden afgedaan, doch enkele an dere gaven aanleiding tot min of meer breedvoerige discussies. In het bijzonder eiste de vaststelling van de nieuwe bouwverordening geruime tgd. Bij de algemene beschouwin gen over dit onderwerp drong de heer B. A. Hesselink (Vrij heid) er op aan, dat degenen, die willen bouwen, zo weinig mogelijk hinderpalen in de weg worden gelegd. Ir. M. de Vink (Arb.) stelde hier tegenover, dat z.i. in deze moeilijke tijd niet „klungelig" gebouwd mag worden en dus streng toezicht nodig is. De heren M. Wattel (AR) en A. Schot (SGP) pleit ten voor een soepele toepas sing van de bouwverordening het komt voor, dat bij herstel van oorlogsschade aesthetische eisen worden gesteld, die voor de gedupeerde extra kosten be tekenen. Eerstgenoemde wilde een motie indienen, waarin op een soepele toepassing wordt aangedrongen. De burgemees ter vond dit een motie van wantrouwen tegenover B. en W. De heer J. W. Kögeler (AR) meende, dat zij een wa pen in de hand van kwaad willige betrokkenen zou zijn, terwijl zijn collega-wethouder, de heer L. J. van 't Westende, de verzekering gaf, dat men zo soepel mogelijk zal optreden. De heer Wattel trok daarop zijn motie in. Het feit, dat men er opgave van moet doen. wanneer men zijn huis in een andere kleur wil laten schilderen, wekte ondermeer de ontstemming van de heren P. Meliefste (Anti-Rev.) en M. Wattel. Bij de artikelsgewijze behande ling van de verordening kwa men nog verschillendé detail kwesties naar voren. DE MOLENAANKOOP. Bij de behandeling van de verordening betreffende de be- grafenisgelden deed de heer I. van Loo (Arb.) een beroep op B. en W. om voor de armen geen apart gedeelte van de be graafplaats te reserveren, om dat hij vond, dat deze evenveel recht hebben op een nette 3e klas begrafenis als anderen Zijn opmerking vond weer klank aan de tafel van het col lege. De heer Wattel zag in de verordening betr. de hrug- en havengelden aanleiding om aan te dringen op het verkrijgen van een zo hoog mogelijk wa terpeil voor Middelburg en het uitdiepen van de haven. In de ze richting wordt gewerkt, antwoordde de wethouder van gemeentewerken. Toen de aankoop van de mo len op het Vlissingse Bolwerk ter sprake kwam, deelde de voorz. mede, dat de schade in 1945 is geschat op 13.798. Op enkele desbetreffende vra gen antwoordde de heer Van 't Westende, dat het in de be doeling ligt de molen voorlopig te laten in de toestand, waarin hij thans verkeert. Als wind molen zal hij wel nooit meer kunnen wórden gebruikt. Waarschijnlijk zal de ombouw binnen 3 jaar gesloopt kunnen worden. Spreker zorgde bij de behan deling van het voorstel tot in stallatie van verkeerslichten bij de nieuwe noodbrug voor een verrassing, door te verklaren een extra crediet van 1500 aan de raad te moeten vragen. Hg deelde voorts mede, dat de brug zeker 3 jaar in gebruik zal blijven. Ook dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De raad keurde voorts goed, dat de bouvvplannen-Bilderbeek en -Wijkhuizen onderhands wor den aanbesteed. WONINGBOUW - STICHTING. Ir. M. de Vink vroeg bij de behandeling van het voorstel tot deelname aan het garantie fonds voor de tweede Zeto of de expositie een algemeen Zeeuws' karakter zal dragen. De voorzitter kon hier beves tigend op antwoorden. De heer J. S. Hoek (AR) sprak de hoop uit, dat de tentoonstel ling niet met festiviteiten, zo als een lunapark, gepaard zal gaan. De heer Hesselink. voor zitter van het ZETO-comité, deelde mede, dat dit niet het geval zal zijn. Er werd vrij lang gediscus sieerd over het voorstel tot op richting van een Stichting voor woningen, gebouwd met steun van de Financieringsregeling 1947. De heer Hoek had critiek op de samenstelling van het stichtingsbestuur, waarin een wethouder, drie ambtenaren en drie betrokken bewoners zul len zitting hebben. Hij vond, dat de raad hierin vertegen woordigd behoort te zijn. De wethouder van financiën merk te op. dat de ambtenaren ook in deze de belangen van de ge meente zullen behartigen en de raad zeggenschap houdt, t.w. over de begroting en de bouw plannen. Nadat nog enkele an dere raadsleden over deze kwestie hun stem hadden ver heven, werd deze zaak op voor stel van de burg. tot de vol gende vergadering aangehou den. Wegens vertrek naar Vlis singen werd de heer A. van Iren ontslag verleend als leer kracht aan de school v. voorbe reidend l.o. Tot tijdelijk conrec tor aan het gymnasium werd benoemd ir. B. D. de Roos en tot tijdelijk lerares scheikunde aan deze school mevr. A. M. Dekker-van Hulst. De heer C. F. Frumau werd benoemd tot lid van het bestuur der Gods huizen en mevr. A. W. Wit- Götz v. d. Vet (na herstem ming en staking van stemmen) tot bestuurslid van de Stich ting Concert- en Gehoorzaal 1945. RONDVRAAG. Bij de rondvraag herinnerde de heer van Loo er aan, dat de vier tijdelijke gemeenteopzich ters nimmer antwoord hebben gehad op hun verzoek om toe kenning van rijwielvergogding. De voorz. antwoordde, dat de ze kwestie bij de besprekingen over de salarisregeling niet is vergeten. De heer Schot zei, reeds vier malen paarden te hebben zien vallen in de Lange Noordstraat bij het postkan toor als gevolg van de slechte bestrating. Herbestrating zou hier eigenlijk nodig zijn. De heer Hesselink wees er tenslot te op. dat het voorkomt, dat agenten van politie niet optre den tegen verkeersovertreders. Dit zal met de commissaris van politie worden besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2