PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle wil het parlement ontbinden Commissie van Drie in Batavia geland Mickey Mouse geen communist Hitler was een slecht profeet Twee vliegtuigen neergestort. Kerk- en toren-restauratie te Middelburg 190e Jaargang - No.254 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. DruKker-j Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit olad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week: t 3.2U per kwartaal; franco per post I 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. te 10 Ujnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 - Oostburg- Gratamastr 3. tel 02 - Terneuzen: Brouwertjstr. 2 - Postrek. nr 359300 I .Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren Walter Wlnchell Cholera-eprdemie een Russisch experiment Humanité roept op tot boycot van U.S.-films. In een van de oude films van Charley Chaplin, the Kid, komt een aardige scène voor. Een voorbijsnellende vracht auto verliest een rode vlag en de kleine Charley met zijn snorretje en zgn bolhoed loopt er op af en ontplooit de ge vonden vlag. Toevallig komt van de an dere kant een groep demon strerende arbeiders aanmar- cheren. Tegen wil en dank moet Charley met de vlag in de hand in het voorste gelid meelopen, hij wordt voor de belhamel aangezien en als com munistische opruier achter de tralies gezet. Chaplin zal wel eens aan deze scène gedacht hebben na de dwaze beschuldiging van Adolphe Menjou en andere acteurs, die niet in zijn scha duw kunnen staan, dat hij communist en een agent van Moskou is. Alleen omdat hij films maakt met een sociale strekking, zoals „Monsieur Vcrdoux De tragi-cömcdie van de Hollywoodse zuivering vormt sinds enkele weken de vrolijke noot in de Amerikaanse kran ten. Onder de belangstelling van honderden geestdriftige bewonderaarsters, verschijnen .dagelijks helden en heldinnen van het witte doek voor de commissie van on-Amerikaan- se activiteit om door Robert Striplin, de voorzitter, ver hoord te worden. Cary Cooper, Montgomery, George Murphy, Walt Disney. Disnev verklaar de, dat de communisten zich „hadden meester gemaakt" van zijn tekenaars. Maar. voeg de hij er geruststellend aan toe, on het ogenblik hebben wij alleen honderd procent Amerikanen in dienst. Mickev Mou^e 1c ee®n commu nist en Donald Duck ook niet. Ja, de „red menace", het rode gevaar, wordt steeds ster ker opgeblazen. Walter Win- chell, populair radiocommen tator. zei in een van zijn praat jes: Ons land is in veel groter gevaar, dan Engeland was in 1941, toen het door Hitier be dreigd werd. Als de communis ten klaar zijn zal er geen oor logsverklaring komen. Er zul len vijftig Pearl Harbours zijn. Dq cholera-epidemie in Egypte is waarschijnlijk een Russisch experiment, dat laat zien, wat te wachten ons eventueel staat..." Millioenen luisteraars hui verdenen verwensten Chaplin. De Franse communistische partij is een nieuwe anti-Ame rikaanse campaggie begonnen. De „Humanité" verscheen Vrijdag met een oproep over de halve voorpagina, tot boy cott van Amerikaanse boeken, tijdschriften en films. Amerika degradeert de geest, was de vette kop, zgn beschaving is .decadent en pornografisch". De „Prawda" verscheen met een artikel, waarin de schrij ver beweerde, dat de Ver. Sta ten terugkeren tot de Middel eeuwen. Men kan er gestraft worden voor het aanhangen van de leer van Darwin en voor het menswaardig behan delen van een neger Dergelijke onzinnige weder zijdse aanvallen tonen welke groteske vormen de ideologi sche strijd heeft aangenomen en tot welk een laag peil de propaganda is afgezakt. In de Sowjet-Unie valt uiter aard niet veel te protesteren, doch in Amerika verheffen verstandige bladen en liberale senatoren hun stem tegen de ketterjagerij van het comité voor on-Amerikaanse activi teit en de nonsens van Win- chell. Dat is een lichtpuntje. Vandaag ...is het drie jaar gele den, dat Groede en Oost burg en Nieuwvliet wer den bevrgd; ...is het 25 jaar geleden, dat onder leiding van Benito Mussolini de „marcia su Roma" plaats had. Koninklijke giften voor de N.I.W.I.N. H.M. de Koningin heeft een gift van 20.000 ter beschik king gesteld van de N-I-W.I. N. voor haar Kerstpakketten- actie. Bovendien schonk de Ko ningin een gift van 50.000 voor de hospitaalzorg in Indië, vooral bestemd voor de aan koop van materialen voor ra dio-Installaties en voor de ar- beidstherapie in de hospitalen c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. Klei-aardappelen worden te duur. Het bestuur van de Federa tie van kleinhandelaren in aardappelen in 's-Gravenhage en randgemeenten (F.E.K.O.) heeft minister Mansholt er in een telegram op gewezen, dat de inkoopprijs van kleiaardap- pelen momenteel is gestegen tot 8.30 per hectoliter van 70 kilogram. Het bestuur wijst erop, dat het bij zodanige inkoopsprijs onmogelijk is deze aardappelen zonder verlies voor 12 cent per k.g. te verkopen. De handel wordt hierdoor gedwongen ho gere prijzen te berekenen. Een Zweeds en een Amerikaans. Volgens berichten uit Athene is een Zweeds vliegtuig even buiten Athene bij de berg Hgmetties tijdens stormweer neergestort. Er zouden daarbij -10 personen gedood of gewond zijn. Het was een DC 4 toestel van een Zweedse luchtvaartmaat schappij op weg van Istanboel naar Athene, met 30 passa giers aan boord voor een gro- .ter en een onbekend aantal voor een gedeeltelijk traject en een bemanning van 8 leden. SKYMASTER VERONGELUKT? Een skymaster van de Pan- American Airways" inet 13 passagiers en een 5 leden tel lende bemanning aan boord, wordt sinds Zondagmiddag vermist. Men vermoedt, dat het toe stel, dat op weg was van Seattle (V-S.) naar Juneau Alaska) is neergestort, daar het laatste bericht van de pi loot is opgevangen door het radio contrölestation op het eiland Annette. De piloot meld de, dat hij niet op het eiland kon landen, daar hij door bui tengewoon hevige windstro- mingen gedwongen werd van koers tc veranderen. De nasporingswerkzaamhe- den worden door de hevige storm bemoeilijkt. Radio Moskou over het boek van Byrnes. Radio Moskou heeft „Spea king Frankly", het nieuwe boeS van James Byrnes, voor malig minister van buitenland se zaken in de V.S., „zelfpor tret van een huichelaar" ge noemd. „Het boek helpt de we reld te zien, door welke ge dachten en verlangens de voormalige minister van bui tenlandse zaken in werkelijk heid geleld werd, toen alle mo gelijke diplomatieke beloften van ziin lippen stroomden en toen hij de indruk trachtte te wekken, dat hij in het belang van vrede en internationale samenwerking sprak", aldus de commentator van radio Mos kou. En vervolgens nieuwe verkiezingen. Generaal de Gaulle heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij onmiddellijke ontbinding van het Franse parlement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens de Gaulle vertegen woordigt de huidige combina tie van partijen in het parle ment een nationale minderheid en zijn de gebeurtenissen te dreigend om uitstel te gedo gen. „Ieder weet, dat de staat, zoals hij thans is samenge steld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anarchie te vervallen". Tevens vroeg hij in deze aan de pers afgelegde verklaring om een eenvoudig systeem van stemming bij meerderheid in plaats van de huidige evenredi ge vertegenwoordiging. Vol gens de Gaulle zal steeds meer blijken, dat de separatisten (communisten), die tenminste een zevende van hun kiezers en vele gemeentezetels verlo ren hebben, niet anders dan afgevaardigden van een buiten lands dictatorschap zijn, waar voor de armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genadeloze overheer- Verkiezingsuitslagen uit Zwitserland. Maandagmorgen is te Bern de gedeeltelijke uitslag be kend gemaakt van de Zondag in Zwitserland gehouden ver kiezingen voor de nationale raad. De verdeling van 107 der 194 zetels wijst op een ver sterking van de Vrijzinnige middenpartij der burgers, een lichte achteruitgang voor de sociaal-democraten en een kleine vooruitgang" van de communistische arbeiderspartij, die tot nog toe 3 zetels behaald heeft. De katholieken en de boeren hebben hun positie ge handhaafd. Cholera eist 500 doden in 24 uur. De laatste 24 uur zijn In Egypte 500 doden te betreuren als slachtoffers van de cholera. De Egyptische regering wordt in de bestrijding van de epidemie zeer bemoeilijkt door de achterlijkheid van de bevol king. In sommige dorpen worden de patiënten verstopt inplaats van aangegeven. Geschenken voor Stair'n Maarschalk Stalin heeft reeds uit alle hoeken van de Sowjet- Unie en uit verschillende ande re landen geschenken ontvan gen ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de bolsje wistische Octoberrevolutie al dus meldt Tass. De geschen ken, die gezonden zijn door communistische organisaties en individuele personen uit de V. S„ Engeland. Columbia. Ma- cedonië. Frankrijk Perzië, Ne derland en andere landen, zijn tentoongesteld in een speciale afdeling van 't staatsmuseum van de revolutie. VERLIEZEN VOOR DE COMMUNISTEN. Uit de gedeeltelijke uitslagen van de tweede ronde der gemeenteraadsverkiezingen blgkt, dat de Gaulle weer over al successen heeft geboekt en de communisten aanzienlijke verliezen leden, vaak tengunste van de socialisten. Een groot aantal burgemeesterschappen ging voor h~n verloren. In vele plaatsen kregen de socialisten steun van de R.P.F., de partij van de Gaulle. Banken gaan culturele bioscopen exploiteren. Door de Rotterdamse Bank- vereniging, de firma Heldring en Pierson te 's-Gravenhage en door een gemachtigde van de Motion Picture export corpora tion for the Netherlands, is op gericht de N.V- Nat. Bioscoop ondernemingen te Rotterdam, met een kapitaal van 5.000.000, waarvan is ge plaatst en volgestort 1.6 mil- lioen. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie in Neder land van één ot meer bioscoop theaters. waarbij het standpunt wordt aanvaard dat de voor stellingen een cultureel doel dienen en dat een behoorlijke plaats moet worden ingeruimd aan uitingen van specifiek Ne derlandse cultuur. Hartelijk welkom van dr. van Mook. Maandagmiddag landden de leden van de Commissie voor Goede Diensten op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia. De commissie kwam uit Soe- rabaja met een Dakota. Zij werd verwelkomd o.m. door dr. van Mook en dr. Idenburg. Van republikeinse zijde ver scheen Gani op het vliegveld, terwijl ook Tamzil ter verwel koming zou komen, doch aan gezien het vliegtuig aanmerke lijk vroeger arriveerde dan ver wacht werd, waren enkele per sonen telaat voor de verwelko ming. TOESPRAAK VAN DR. VAN MOOK. Dr. van Mook begroette de commissie in de Franse taal en richtte zich tot van Zeeland, die de voorzitter van de week is. Dr. van Mook zeide: ,.De minister-president, dr. Beel, heeft mij opgedragen namens de Ned. regering de Commissie van Goede Diensten bij haar aankomst te Batavia te ver welkomen. U bent bereid een moeilijke taak en een grote verantwoordelijkheid op u te nemen. Wij zijn u oprecht dankbaar en wij hopen, dat u in grote mate zult mogen bij dragen tot de oplossing van dp Reorganisatie van de Voogdijraden De minister van justitie heeft ingesteld een commissie met opdracht een onderzoek in te stellen naar de wenselijk heid van reorganisatie van de Voogdijraden en eventueel voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop zulk een re organisatie zou dienen te ge schieden. Voorzitter van de commissie is mr. E. A. M. La- mers. Rechtsherstel voor Commissaris der Koningin. Bij wege van rechtsherstel is bij K.B. aan mr. J. Linthorst Homan, op zijn verzoek, gere kend met ingang van 15 April 1945, eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Zoals men zich zal herinne ren, behoorde mr. Linthorst Homan tot het driemanschap der Ned. Unie. Land- en 'uinbouw dienden hun wensen in. SPOEDIG PUBLICATIE DER NOTA? De nota, bevattende de wen sen van de land- en tuinbouw, welke op verzcek van minister Mansholt door de Stichting van de Landbouw is opgesteld, en welke zal dienen als basis voor de onderhandelingen tussen de Raad voor economische aange legenheden uit de Ministerraad en de georganiseerde landbouw, als gevolg van het aannemen van een motie-Groen door de Tweede Kamer, ts thans door de Stichting voor de Land bouw aan de mini ter toegezon den. De publicatie van deze nota, kan, indien de desbetreffende ministers hiertegen geen be zwaar hebben, binnenkort wor den tegemoet gezien. vele en gecompliceerde proble men, welke bij elkaar het In donesisch probleem vormen. Het zal Harer Majesteits re gering een eer zijn alle facili teiten, welke u nodig hebt om uw mi.'-sie tot een succes vol einde te brengen, te uwer beschikking te stellen. Sta mij toe, dat ik namens mijn rege ring de hoop uitspreek, dat uw missie met succes bekroond zal worden". Hamburgse vissers staken. De Hamburgse vissersvloot is niet uitgevaren, daar de vis. sers ontevreden waren over de weigering van de Duitse voed- sel-autoriteiten om de toewij zing van vis voor persoonlijk gebruik der vissers te vergro ten. De staking wordt gesteund door de vakvereniging. Ze strekt zich uit over tien trei- lers. Men verwacht, dat de 25 treilers, die hans op zee zijn, eveneens in de staking worden betrokken. Kasjmir bij India. Kasjmir heeft zich aange9lo_ ten bij India („Union of In dia"). De regering van India heeft dit goed gevonden onder voorwaarde, dat het volk van Kasjmir zich uitspreekt over ■'eze beslissing. GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De eerstvolgende zitting van de Generale Synode der N. H. Kerk. zal plaats hebben van 24 t/m 28 November a.s. Het is nog onzeker of de nieuwe kerk orde tijdens deze vergadering zal worden aangeboden. H.M. schenkt plantsoen aan Westkapelle H.M. de Koningin is voornemens door het aanbieden van een plantsoen uit de kwekerijen op het Loo. bij tc dragen tot de herbeplanting van Walcheren. In overleg met de Stichting Nieuw Walche- ren zal dit plantsoen worden geplant bij de ten gevolge van de dijkdoorbraak te Westkapelle al daar ontstane kreek. Een groot gedeelte van het 10 ha. grote bos, dat men daar zal planten, zal uit de kwekerijen van het Loo komen. De beplanting zal, naar men hoopt, in 1948 o[ 1949 kunnen plaats vinden. Schoenenbonnen van nieuw model. Met ingang van 1 November a.s. zullen schoenenbonnen van een nieuw model in gebruik genomen worden. Op deze bon. nen komt de aanduiding van de soort schoenen voor. bene vens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linker bovenhoek. De schoenenbonnen, in de linkerbovenhoek waarvan één der letters A t.m. H. of AA t. m. AH voorkomen, zijn na 15 November a.s. niet meer gel dig. De aldus gmerkte bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen, gemerkt met BA t.m. BH, alsmede de van 1 November af uit te reiken bonnen, gemerkt met CA t.m. CH blijven tot nader order gel. dig. De straten in Moskou, waar sedert Zaterdagmiddag sneeuw was gevallen, waren Zondagochtend bedekt met een dun laagje ijs. De Führer had 't moeilijk. „Geluk gewenst met Uw verjaardag". Adolf Hitler, die van plan was Sovjet-Rusland met een onaangekondigde aanval in 1941 te overvallen, beklaagde zich bü zijn opperbevel dat hij premier Josef Stalin in het ge heel niet vertrouwen kon. Dit is onthuld in het laatste deel van de in beslaggenomen minuten van de conferenties van het Duitse opperbevel, ge publiceerd door de Britse admi raliteit Het blijkt hieruit, dat zelfs een dictator zijn moeilijkheden had. Voortdurend klaagde de führer over de slechte samen werking die hij van de over wonnen Fransen ontving. Hij was overtuigd dat de Italiaan se koninklijke familie inlich tingen aan de Engelsen over bracht en dat Roemenië beta ling in goud afdwong voor haar olie. De minuten tonen dat bijna een jaar voor Pearl Harbour een nauwe band tussen de Ja panners en de Duitsers be stond. Hitier trachtte Mat- soeoka over te halen tot een aanval op Singapore, ongeacht de Amerikaanse reactie. Vol gens Hitier hadden de Japan ners de beste marine en zulk een actie zou Washington mis schien buiten de oorlog kunnen houden. De führer verwachtte dat Japan Wladiwostok zou aan vallen, doch Pearl Harbour kwam tussenbeide. Hitler was niet bepaald een profeet. Hij vertelde zrjn staf dat het onmogelijk was om Duitsland op het Europese con tinent te verslaan. Doch Sir Stafford Cripps was wel een goed profeet. Hij was ambas sadeur in Moskou en vertelde de Russen in April 1941 dat zij op 22 Juni aangevallen zouden worden een opmerking die prompt door de Amerikaanse marineattaché in Moskou werd overgeseind en Rusland werd op die datum overvallen. DE .BISMARCK". De minuten bevatten de sei nen die tussen het Duitse slag schip Bismarck en het Berlijn- se marine hoofdkwartier wer den uitgewisseld. Het schip rapporteerde zwaar beschadigd te zijn en op het punt te staan door de aanvallende Britse strijdkrachten vernietigd te worden. In het midden van de ze dramatische uitwisseling van seinen was er een bood schap van Hitier: Vlootcommandant: hartelijk gelukgewenst met uw verjaar dag. (United Press) Het kaphout ligt gereed. Goede vorderingen. Lange Jan is korte Jan ge worden en heeft op zijn afge knotte hoofd een niet passend hoedje gekregen. Geen sierlijke verschiinintr meer! Maar nog is hij de spil van Walcheren, een baken, overal op het ont- boomde eiland te zien en te vens een waarschuwend opge stoken vinger: „Denk er om, in verwoest Middelburg moet nog heel wat gebeuren!" Een geschonden toren op een ver nielde kerk: bij avond spaarzaam verlicht door een enkele lantaarn een bizar bouwsel uit een surrealistische droom, overdag een centrum van activiteit, waar druk ge timmerd en geklopt, met hout en steen gesjouwd en op stei gers geklommen wordt. RI.TK BEKOSTIGT KERKRESTAURATIE. Bij het noodlottig bombarde ment van '40 kwamen stukken van de torenspits op de Koor kerk terecht, waardoor enkele gewelven sneuvelden. De ove rige gewelven vingen het bran dende dak op en daardoor komt het, dat dit gedeelte van het kerkcomplex minder heeft geleden dan de Nieuwe Kerk, waarvan het gestucadoorde plafond instortte en de kolom men kapot brandden. Direct na de ramp werd be gonnen met plannen tot her stel van de kerken. De op dracht hiertoe kreeg de Haag se architect ir. L. H. H. van der Kloot Meijburg. Het Rijk nam op zich de restauratie ge heel te financieren, een uni cum, want in alle andere soort- gelgke gevallen gebeurt dit slechts voor een gedeelte. GEWIJZIGDE INRICHTING. In een onderhoud met de architect vernamen wij het een en ander over de inrichting van de kerken, die zich reeds ge deeltelijk begint af te tekenen. In de Koorkerk wordt een hoge muur opgetrokken, waardoor tweederde gedeelte beschik baar komt als kerkruimte voor de Ver. van Vrijzinnig Her vormden. Het overige derde deel zal toegevoegd worden bij de door de Ned. Hervormde kerk te gebruiken Nieuwe Kerk; het wordt de zg. trouw- kerk en zal tevens bij belang rijke diensten doordat een tussenmuur wordt weggebro ken een welkome uitbreiding van plaatsruimte van de Nieu we Kerk betekenen. De kan sel in laatstgenoemde kerk (die plm. 10U0 zitplaatsen zal bevatten) wordt In het midden van de noordwand geplaatst; in de Koorkerk zal zij in de koorveelhoek komen. De grote opening in de to ren, die vroeger was dichtge metseld, is weet open gebro ken. Tussen de toren en de Nieuwe kerk komt een wacht ruimte voor ouders van dope lingen; daarboven bevindt zich de orgelruimte. Er is besloten de Nieuwe kerk af te dekken met twee tongewelven tn plaats van met een plat dak. Aan de Westzijde zijn een consistoriekamer met archief en een open gallerij, die een van de toegangen naar de kerk vormt, geprojecteerd. Het voor plein wordt verdiept, terwijl waarschijnlgk ook aan de Zuid zijde dienstgebouwen komen. EEN TWIJFELACHTIGE EER. In de bezettingstijd heeft men vrij regelmatig aan het kerkherstel kunnen doorwer ken; de Duitse militaire over heid heeft deze arbeid nimmer belet, waarschijnlijk als ge volg van het feit, dat Seyss Inquart een grote belangstel ling voor kerk en toren aan de dag legde! Er is inmiddels al heel wat gebeurd achter die geheimzin nige schutting, die het bouw werk omgeeft. In de Nieuwe Kerk zijn 18 pilaren met de daarbij behorende bogen her steld, terwijl de westgevel, die van machinale steen was op getrokken en ernstig werd be schadigd, geheel vernieuwd is. De gewelven van de Koor kerk zetten uit, waardoor op de muren een zware druk kwam. Het was daarom nodig het gedeelte tegenover de to ren te versterken. Dit ge schiedde door het plaatsen van betonnen steilen op de plaat sen, waar de gordelbogen de muur bereiken. Van onderen bevindt zich een ijzeren trek- stang en boven de gewelven een betonbalk. Zeven van deze betonconstructies zijn reeds aangebracht: twee moeten nog gemaakt worden. De noord gevel van de Koorkerk is bijna gereed. De arbeiders zullen nu de buitenkant van de koor veelhoek onderhanden nemen. Interessant is het tc ver melden. dat binnen in de kerk overblijfselen zijn gevonden van een vroegere Germaanse kerk. DE KAPCONSTRUCTIE. In de loop der jaren is hout verzameld voor de kap. Het zijn z.g. trekbalken met een lengte van ong. 11 m. groen- hardhout, met de hand be werkt. Ook heeft men een toe wijzing gekregen voor kap hout. zodat binnen afzienbare tijd met de constructie van de kap van de Nieuwe Kerk be gonnen kan worden. De ramen voor deze kerk znn thans in be werking; zij worden te Utrecht gehakt. Het valt momenteel nog niet te zeggen welke van de beide kerken het eerst in gebruik ge nomen zal kunnen worden en nog veel minder, wanneer dat het geval zal zijn. Er mag ech ter worden aangenomen, dat eerder dan de Middelburgers verwachten een nieuw, schoon en monumentaal kerkgebouw haar poorten voor de gelovigen zal openen, een herstelde Lan ge Jan, slanker en fraaier dan voorheen, de klanken van het carillon over een groen Wal cheren zal uitzenden. Dr. P. H. Ritter gehuldigd. OUD-GRIFFIE AMBTENAAR VAN ZEELAND. Zaterdagmiddag heeft in het Hotel des Pays Bas te Utrecht de huldiging plaats gevonden van de Utrechtse literator en algemene radio-adviseur dr. P. H. Ritter jr., die onlangs 65 jaar werd. Tijdens de receptie deed mr. Vroom, die minister Gielen vertegenwoordigde, medede ling van zijn benoeming tot Officier in de orde van Oran- je-Nassau. De voorzitter van het hul digingscomité, Anton van Duinkerken, bood dr. Ritter zijn geschilderd portret aan, van de hand van de Haarlemse schilder Waalke Dingemans. Tal van andere sprekers voerden nog het woord en ge tuigden van de verdiensten van deze begaafde literator, die ook in Zeeland geen onbekende is uit de jaren, dat hij als hoofd van de derde afdeling, werk zaam was op de Provinciale Griffie te Middelburg. Dr. Rit ter schreef ook enkele boekjes over Zeeland, waarvan zijn „Zeeuwsche mijmeringen" en „Hoorn der Schelde" wel de meest bekende zijn. Landbouwfilms zoek geraakt. Een pakket met elf culture le films, vervaardigd door de Marofilm, in opdracht van het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dat Donderdeg per N.S. werd vervoerd, ij, tijdens dit ver vier tussen Schiphol en Deven ter zeekgeraakt. De films vertegenwoordigen eCn waarde van 4.950. Het zijn 16 mm. smalfilms 30 me ter, bestemd voor de propagan da in het buitenland. IJmuidens sluis wordt hersteld. VOLGEND VOORJAAR GEREED? De Noordérsluis in IJmuidcn, eens de trots van dc Neder landse Waterstaat, daarna hf-t voorwerp van de vernielzucht der Duitsers en tenslotte een object, waarop de drang naar herstel van ons land kon wor den uitgeleefd, vertoont od dit moment bijna hot „vooroorlog se beeld". Bijna, want al zjjn de binnendeurkas, het centrale bedieningsgebouw en de kolk- muur hersteld, het hart van dit machtige bouwsel, de ma chinekamer, is nog „woest en ledig". Er wordt aan de motoren en machines echter reeds hard ge werkt en omstreeks het a.s. voorjaar zal IJmuidcn weer beschikken over de modernste sluis van Europa, waarvan do deuren in twee minuten geo pend en gesloten kunnen wor den, desnoods door één man. De zwijnen-invasie in Limburg. De wilde zwynen-invasie in Zuid-Limburg begint bedenke lijke afmetingen aan te nemen. Na de troep wilde zwijnen, weike midden in Maastricht kon worden neergeschoten, blij ken er toch nog overal van de ze ongewenste gasten rond te zwerven in Zuid-Limburg. In de nabijheid van Eygels- hoven is Vrijdag een troep van niet minder dan 21 wilde zwij nen gesignaleerd. Er zwerft ook een z.g. „solitair", een enorme wilde zwijnenbeer. rond, die volgens mensen, die dit gevaarte hebben gezien, wel 175 tot 200 kilo moet we gen. Penningmeester ging er net de turfkas van door. In Den Helder legden do buurtbewoners van Tuindorp iedere week een paar dubbel tjes op zij met de bedoeling te gen de winter gezamenlijk turf in te kopen als aanvulling op het branastoffenrantsoen. De 58-jarige penningmeester M. had het geld onder zijn beheer. Toen hij echter 14 dagen niet kwam opdagen, kreeg men argwaan en waarschuwde de politie, die hem weldra op spoorde. M. bekende het gehele samengespaarde bedrag van 4000.te hebben verbrast in café's te Amsterdam, Den Haag, Zwolle en in Drente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1