Landbouw en „Benelux" NIEUWS UIT ZEELAND Bevrijder van Z.-Beveland in Goes WALCU EREN Weinig doelpunten op winderige Zondag 13e ONTWIKKELINGSDAG VAN DE ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD. Geslaagde bijeenkomst te Goes. Te Goes werd Zaterdag in de zaal Krijger de 13e ontwikke lingsdas van de Zeeuwse Agra rische Raad gehouden, in sa menwerking met de Bond van Gediplomeerden en de vereni gingen van oud-leerlingen van de Rijks landbouwwinterscho- ten te Goes en Schoondijke. Dc voorzitter der Z.L.M.. Ir. M. A. Geuze, wees op de eigen taak die de boerenstand in de samenleving heeft te ver vullen. Van de landbouwers stand wordt een houding ver wacht, die ten voorbeeld strekt. BENELUX. Dr. A. J. Frictema, Directeur van de Nationale Coöperatieve Raad. sprak over de Benelux. De drang van verschillende landen tot samenwerking, al dus spr., is zo oud als de we reld. Door samenwerking kan de welvaart aanmerkelijk toe nemen. Om tot volstrekte economi sche samenwerking te geraken zijn echter grote moeilijkheden te overwinnen. Door de be trokken landen zal o.a. een zelfde agrarische politiek ge voerd dienen te worden. Dit zal geen gemakkelijke taak zijn. Het verschil tussen de landbouw in Nederland en die in België en Luxemburg is hierin gelegen, dat ons land een agrarisch exportland is, in tegenstelling tot de landbouw in de beide andere landen. STRUIKELBLOK. Het grote struikelblok is het grote verschil in het landbouw- ordeningsapparaat. België, als importland van landbouwpro ducten kon in de crisisparen volstaan met een eenvoudig or- deningsapparaat. Nederland moest destijds overgaan tot ge dwongen productiebeperking op meer dan één gebied, waar door een ingewikkeld apparaat moest worden ingesteld. De moeilijkheden zijn hier zovele, dat men soms aan een oplos sing wanhoopt. Men tracht echter onvermoeid de gulden middenweg te vinder». WQ zullen in Nederland een eenvoudiger ordenings apparaat moeten krijgen, misschien zullen zelfs fun damentele wijzigingen moe ten worden aangebracht. LANDBOUWFONDSEN Er is ook nog het moeilijke vraagstuk van de landbouw fondsen. In het landbouwcrisis fonds worden de heffingen ge stort die bij invoer van land bouwproducten worden gehe ven. Een economische unie leidt tot de consequentie dat de unie over één fonds moet kun nen beschikken. Dit zou aan leiding geven tot bepaalde spanningen. Ook hier z\jn grote moeilijkheden. Men zal in het algemeen moeten streven naar congruentie van de ordenings systemen. Wij zullen ons be wust moeten zijn. dat intensie ve economische samenwerking een eis des tijds is. Met tact en volharding kan dit worden bereikt. BELGISCHE VISIE. De Gentse hoogleraar, Prof. Baptist, belichtte de Benelux- roblemen van Belgische zijde, [ij trad meer in details, en gaf aan de hand van statistieken enige verschillen aan tussen Nederland en België. België is liberaler dan Nederland, lonen en prijzen zijn hoger, er is min der gerantsoeneerd, verschil in munteenheid, kleinere land bouwbedrijven in België dan in Nederland'. Weinig zuivelbedrij ven. Dit zijn slechts enkele moeilijkheden, aldus spr. Bo vendien is er het vraagstuk van de concurrentie der Ne derlandse producten tegenover de Belgische. Doch spr. toonde zich optimistisch. Ook hier zul- Postvlucht met helicopter. Op 5 November zal het hef- schroefvliegtuigvan de „Stich ting Hefschroefvliegtuigen" 'n vlucht 's-GravenhageBrus sel uitvoeren voor postvervoer. Met deze vlucht kunnen uitsluitend niet aangetekende briefkaarten en brieven t/m 5 gram voor elke gewenste be stemming in België worden verzonden. .Op het postkantoor 's-Gra venhage zullen de stukken, die met deze vlucht worden ver voerd, worden voorzien van 'n speciaal stempel: „per speciale •vlucht hefschroefvliegtuig 's- GravenhageBrussel 5 No vember 1947." De stukken moeten voorzien zijn van de aanduiding: Per hefschroef vliegtuig 's-Gravenhage Brussel. De 17 Republikeinse officieren te Batavia. Dc republikeinse regering Is van mening, dat het landen van Nederlandse vliegtuigen op republikeins gebied in de huidige situatie niet gewenst is. De republikeinse regering is van mening, dat het ver voer van de 17 Republikeinse officieren, die zich sinds het uitbreken der vijandelijkhe den te Batavia bevinden en die de Nederlandse regering bereid is naar Djogja terug te zenden, beter door een sociale organisatie als het internatio nale Roode Kruis kan worden verzorgd, daar het hier om krijgsgevangenen gaat. len wegen gevonden worden. Als de tolunie goede samen werking weet te brengen, zal de welstand der betrokken lan den zeer zeker stijgen. DE MIDDAG VERGADERING. In de middagvergadering sprak mej. Dr. A. v. d. Torre, over „Als jongeren volwassen worden". Zij wees op de moei lijkheden bjj de opgroeiende jongeren. Ouderen en jongeren zullen elkaar dienen te begrij pen. De plattelandsjeugd moet zich niet bezig houden met na- aperij van Stadsnormen, doch zal een eigen levensstijl dienen te vinden. PLATTELANDSVROUWEN. In het Schuttershof waren des morgens de leden van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen bij een in de najaarsvergadering De voorzitster, mevrouw Kos tense, sprak haar vreugde uit over de grote opkomst en herinnerde aan het te Am sterdam gehouden Internatio naal Congres, waarvan zij de grote betekenis naar voren bracht. Na het zingen van het Bondslied werden enkele me dedelingen gedaan, o.a. van het feit, dat van 15 tot 31 Ja nuari a.s. de film van het In tern. Congres in Zeeland zal draaien. De agenda voor de algeme ne vergadering te Utrecht gaf geen aanleiding tot opmerkin gen en benoemd werden tot afgevaardigde en plaatsver vangster mej. Ramondt en mevrouw Dieleman-Ramondt Mevrouw Drost bracht een uitvoerig rapport over het Intern, congres uit. Hierna verenigde men zich aan een koffiemaaltijd, waarop de vergadering met het zingen van het Zeeuws Volkslied werd besloten. GEZELLIG SAMENZIJN. De verdere middag werd gevuld door leden van de L. J.G. met muziek en voor dracht. Goed uitgevoerde dansen in nationaal costuum en een nabootsing van de hersengymnastiek, waarbij een 10-tal oudere dames en heren en een 10-tal jonge vrouwen en mannen met een gelijk aantal punten, 15, ein digden, voldeden niet minder dan de gebrachte muziek. Tot slot werden verschillende be kende liederen gezongen. Ir. M. A. Geuze kon in zijn sluitingswoord getuigen van een alleszins geslaag.de ont wikkelingsdag. Distilleerderijen in V.S. sluiten voor 60 dagen. Ongeveer 140 distilleerde rijen. die meer dan 95 pet. van de totale hoeveelheid whisky en industriële alcohol in de Ver. Staten produceren, heb ben met ingang van Zaterdag nacht voor 60 dagen het be. drijf stop gezet in het kader van de actie om voedsel voor Europa te sparen. De hoeveel heid tarwegraan en andere granen, die door deze sluiting zal worden uitgespaard, wordt op 10 tot l2 milUoen schepels geschat. Liefhebbers van bor reltjes behoeven niet veront rust te zrjn: Men verwacht geen tekort aan likeuren of prijsstijging, daar een grote voorraad aanwezig is. Opwinding in het Hongaarse parlement. Het Hongaarse parlement heeft onder grote opwinding een wetsontwerp aangeno men, waarbij speciale arbei dersgerechtshoven worden in gesteld, welke bevoegd zijn tot snelle berechting van zwarthandelaren. De oppositie, die geëist heeft, dat de gewone gerechts hoven hun bevoegdheden zul len behouden, kwalificeerde de wet als „klasse-justitie". Sabotage van Oostenrijkse monarchisten. In een fabriek van spoor wegmateriaal te Graz is brand uitgebroken, waardoor voor 'n waarde van 3 millioen schil lings aan materiaal verloren Is gegaan. Enkele dagen te voren had dc directie van de fabriek een dreigbrief ontvan. gen, die was ondertekend door ,,de generale staf van de mo narchistische partij in Oosten rijk". Toen enige tijd geleden een bomaanslag werd gepleegd op het communistische hoofd kwartier te Graz werden ook monarchistische pamfletten in de nabijheid gevonden. Een tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht is Zaterdag in de buurt van Saint Etienne neergestort en In de lucht gevlogen. De zes Inzittenden kwamen om het Mei wijn geschreven nolulen. De notulen van een bij eenkomst van de ge meenteraad te Hagnau aan het Bodenmeer zijn met rode wijn i.p.v. met inkt geschreven. Deze plechtige handeling sym- boliseei'de de overvloedi ge wijnoogst van 1947. Poging lot moord op verpleegster. Een 26-jarige verpleegster uit Bloemendaai wilde op 26 Juni met vacantie gaan. Op weg naar het station werd zij aangehouden door de 26-jari- ge spoorwegarbeider K. C. de B„ met wie zij enige tijd had omgegaan. Zij beduidde hem echter dat zij geen tijd voor hem had en liep in gezelschap van een vriendin door. Vlak daarop klonk een schot, gelost door K., dat ech ter geen doel trof. De man liep daarna op haar toe en loste vlak bij haar hoofd nogmaals een schot, waarbij de revolver ketste. Toen sloeg hij haar een paar maal met het wapen op het hoofd, en liep weg. Het meisje werd niet ernstig gewond en kon haar reis voortzetten. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste zes jaar gevange nisstraf. De verdediger pleitte voor gedeeltelijk voorwaarde lijke veroordeling. Uitspraak op 6 November. Prijzen van varkens verhoogd. Zoals de minister van land bouw. visserij en voedselvoor ziening in de Tweede Kamer heeft aangekondigd, was op grond van nieuwe kostprijsbe rekeningen van het landbouw economisch instituut een nieu we prijs voor varkens te ver wachten. De regering heeft thans aan de hand van deze nieuwe be rekeningen besloten de richt prijs van slachtvarkns per kg geslacht gewicht van j 1.85 op 2.05 te verhogen met ingang van 27 October a.s. Het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoor ziening voegt aan deze mede deling toe, dat nog nader zal worden bepaald of en in hoe verre deze prijsverhoging in de prijzen van varkensvlees voor de consument tot uitdrukking moet komen. Melkprijs voor veehouders. Toen op 28 September de win- terprijs van 17 cent voor melk inging, is reeds medegedeeld, dat los van deze prijs eind Oc tober 1947 de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October 1948, zou worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 ct. per kg bij een vet gehalte van 3.30 procent. Om deze reden is de winterprrjs geldende tot eind April 1948. voorlopig vastgesteld op 20 cent per kg. Staalkundige hervormingen in de Wesl. Naar het A.N.P. verneemt, is het wetsontwerp tot wijzi ging van de staatsregelingen voor Suriname en Curacao thans bij do Raad van State. Gelijk bekend, betreft het hier een voorstel om reeds da delijk die staatkundige her vormingen in de West aan te brengen, welke mogelijk zijn binnen het kader van de vige rende bepalingen van de grondwet. Verwacht mag wor den. dat het wetsontwerp nog in de eerste dagen van de vol gende maand de Staten-Gene- raal zal hebben bereikt, waar door het mogelijk zal worden, dat deze zaak in elk geval nog voor het einde van het jaar. en wellicht nog zelfs in de loop van November haar be slag zal krijgen. Rotterdamse scholieren naar de boompiantdag. Uit erkentelijkheid voor hetgeen de Nederlandse scho lieren hebben gedaan voorde beplanting van Walcheren, heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" veertig Rotter damse schoolkinderen, verte genwoordigend de gehele Ne derlandse schooljeugd, uitge nodigd de boompiantdag Walcheren bij te wonen. Door loting onder de leer lingen van 22 scholen van alle gezindten, zijn veertig jon gens en meisjes, allen tussen de 12 en 14 jaar, aangewezen om deze bijzondere plechtig heid mee te maken. Door de Nederlandse schooljeugd werd een bedrag van 26.000 bij eengebracht voor de aankoop van bomen op Walcheren De visarend. Enige tijd geleden meldden wij dat jachtopziener E. P. te Philippine een zeldzame roof vogel had geschoten. Voor dit feit had deze jachtopziener zich Donderdag te verantwoor den voor de kantonrechter te Oostburg. De heer P. verklaarde dat hij op deze vogel had gescho ten, omdat deze een eend ach tervolgde. De ambtenaar O.M. vond de houding van verdachte niet zeer fraai. In plaats van als jachtopziener en onbezol digd rijksveldwachter aan het onderzoek mede te werken, heeft hij het onderzoek tegen gewerkt. Mr. Adriaanse vond deze zaak opgeblazen. Het bewijs dat de vogel een visarend was is niet geleverd. De Kantonrechter veroor deelde P. tot 30 of 15 dagen. Levensonderhoud landarbeidersgezinnen. Tot dusver hebben de onder zoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar kosten van levensonderhoud alleen betrekking op de gezin nen van industriearbeiders en beambten. Naar we vernemen zal een dergelijk huishoudelijk onderzoek in 1948 ook plaats vinden voor landarbeidersge zinnen en wel in de provincies Groningen, Friesland. Noord- Holland, Zuid-Holland en Zee land. Kerkganger verdronken. Zondagmorgen raakte de 89- jarige D. te Goes, die op weg was naar de kerk aan de Turf- kade te water. Vermoedelijk trachtte D. zijn hoed, die was afgewaaid, te grijpen. Van ver schillende zijden kwam hulp opdagen. Toen de drenkeling op het droge was gebracht, bleek hij reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis St. Joanna overgebracht Tollenaar komt voor. Vrijdag 31 October zal het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg de zaak behandelen tegen de 35-jarige Benoni Tol lenaar uit Terneuzen, die in Zeeuwsch Vlaanderen voor de S. D. werkte. De dagvaarding tegen Tollenaar, die thans in het kamp te Vught verblijft, bevat niet minder dan veer tien punten, waarvan de voor naamste betrekking hebben op arrestaties en huiszoekingen. Er zullen 21 getuigen gehoord worden. Mr. W. F. P. Kurtz zal hem rechtskundige bijstand verle nen. Middelburg DE VERKEERSREGELING BIJ DE NIEUWE NOODBRUG. Nu de nieuwe noodbrug over het Kanaal door Walcheren nabij het station te Middel burg zeer binnenkort in ge bruik zal worden gesteld, wor den zwaardere eisen gesteld aan de verkeersregeling ter plaatse. Hiervoor zouden ze ker drie agenten regelmatig in dienst moeten zijn, hetgeen uiterst bezwaarlijk is. Men heeft thans een betere oplossing gevonden in het aan brengen van een verkeerslich teninstallatie, die door één agent kan worden bediend van een contrölepost uit. Het ligt in de bedoeling een zestal lichtbakken, elk met rood, oranje en groen licht, te plaat sen. De contrölepost, die aan de Loskade wordt gebouwd, bevat een centrale schakelin richting, waarmede een af zonderlijke signalering door de verschillende lichtbakken zal worden geregeld, terwijl daarnaast tevens een verklik- Nieuw dak voor Middelburgse kerk. Naar wij vernemen zal Don derdag a.s. het eerste spant van de bekappingen der Nieu we- en Koorkerk te Middelburg worden gesteld, waarmede een belangrijke mijlpaal op de weg naar het herstel der Middel burgse monumenten wordt be reikt. kertableau wordt aangebracht, waarop de schakelhandelingen duidelijk worden aangegeven. B. en W. hebben de Raad verzocht voor de op totaal 4000 geraamde uitgaven, 'n crediet tot dat bedrag te ver lenen. SUBSIDIE OPENBARE LEESZAAL. De Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Middelburg ont ving tot dusver een subsidie van 2230 van het Rijk, ter wijl de gemeente verplicht was een minimum subsidie te ver lenen van 3702. Met ingang van 1 Jan. j.l. heeft het Rijk een nieuwe re geling vastgesteld waardoor het subsidie verhoogd is tot 3430, en de minimum ge meentelijke subsidie gebracht is op 5694. Hoewel deze verhoging tamelijk drastisch is, stellen B. en W. voor deze subsidie te verlenen, te meer, daar de huidige subsidies on toereikend waren. TEKORT OP MIDDELBURGSE BEGROTING 1946. B. en W. van Middelburg stelden aan de raad een slot- wijziging voor van de gemeen tebegroting, dienst 1946. Na deze wijziging wordt het ge raamde tekort opnieuw ver laagd en gebracht op 440.000, welk bedrag als bijdrage van de kapitaaldienst ten bate van de gewone dienst is geraamd. HERSTEL VAN- WONINGEN. Bij besluit van 8 Mei '46 be sloot de Raad van Middelburg een crediet te verlenen van 97.000 voor herstel van 33 woningwet-woningen aan de Karei^gftng en de Havendijk- Interview met brigade-generaal C. N. Barclay. Langs de route van loen.. Een telefoontje van een vriendelijke vrouwenstem uit Veere: Generaal Barclay zit ln Goes! Mijn gedachten zoeken. Wie was in 's hemels naam gene raal Barclay Een Amerikaan Een Engelsman? En als het een Engel sm an was, wat deed hij dan? Een journalistenge- heugen pleegt tamelijk goed te zijn. Eensklaps schiet het me weer te binnen. Op 29 October 1944, bijna drie iaar geleden werd Goes bevrijd. Drie dagen daarvoor hadden Engelse troepen vanuit Terneuzen een koene landing uitgevoerd bij Ho^dekensker- ke en Baarland. Vier dagen nadat zrj een voet aan wal had den gezet was geheel Bevel and bevrijd! E'n aan-het hoofd van de troepen, die dit trotse wa penfeit volbrachten stond een '^no-e. maeere man. met don kerblonde haren en een ietwat tanig-bruln gelaat: de brigade generaal C. N. Barclay! Het is naar Nederlandse be- •rippen nog tamelijk vroeg in de avond. Ik waag dug een te lefoontje. Naar de Korenbeurs. Generaal Barclay komt aan de telefoon. Ik vraag om een in terview. No. no. I have no time now, I'm going to bed Maar de volgende morgen, dan is generaal Barclay bereid om ons te ontvangen. Hoe laat? De generaal denkt even na. Om acht uur, stelt hij voor. Zo'n matineus interview hebben we nog nooit gehad. Maar op de afgesproken tijd zitten we tegenover elkaar. NIET MEDEDEELZAAM. Wie evenwel verwacht mocht hebben, dat generaal Barclay bereid zou bliiVen om een uit voerige schildering te geven van de operaties op Beveland uit de hewr>"""i Ortob0>*flagep van 1944, vergist zich. Het on_ derwerp zint hem kennelijk niet. Generaal Barclay is met zijn bekoorlijke echtgenote naar Zuid-Beveland gekomen om de- zelfde weg no? eens af te leg gen, die hij toen heeft afge legd. Om de plaatsen te zien, die hii met zijn troepen bezet te. Om nog eens stil te kunnen staan met zijn gedachten bij hen, die vielen bij de bevrij ding van ZnM P.eveland. V.S.V. en N.E.C. leiden. DISTRICT I. VolewijckersHaarlem 1 2- Xerxes't Gooi 32; Zee- burgiaAjax 22; HBS Neptunus 3—1; VSV—RFC 6 Volewijckers moest tegen Haarlem zijn vijfde nederlaag incasseren. Xerxes bleek 't Gooi de baas te zijn en stuur de haar met lege handen naar huis. Een gelijk spel van Zee- burgia tegen de kampioen van Nederland uit de vorige competitie is een keurige pres tatie, als men in aanmerking neemt, dat Zeeburgia voor het eerste jaar in de eerste klasse debuteert. HBS heeft zich ten koste van Neptunus van de onderste plaats gewerkt en Neptunus de rode lantaarn in handen gedrukt. VSV kon door deze overwinning op RF C zich tot leider van zijn dis trict opwerken. DISTRICT n. Blauw WitStormvogels 1 1: Sparta—ADO 0—1; DHC DFC 0—1; EDO—Ferjen- oord 00; ExcelsiorDWS 1—3. Blauw Wit cn Stormvogels wisten niet beter te doen dan de punten te delen en verder als gelijkwaardige partners op de ranglijst voor te komen. Sparta heeft het tegen ADO lelijk laten zitten en kon niet verhinderen dat ADO door deze overwinning boven haar komt te staan. Door het ge lijkspel van EDO en Feijen- oord, waaruit blijkt, dat de prominenten in dit district niet veel voor elkaar onder doen, kan DFC door haar over winning op DHC slechts zijde spinnen. Zij plaatst zich hier mede dan ook tezamen met EDO met een gelijk aantal punten aan het hoofd van haar afdeling. Ook DWS is er in geslaagd Excelsior twee Eunten af te dwingen en als et zo door blijft gaan gaat 't er voor Excelsior maar slecht uitzien. DISTRICT Hl. HeraclesEnschede 21; VitesseZwolsche Boys 11; Enschedesche BoysWagenin- gen 1—0; AGOW—Quick 0— 1; NEC—Be Quick 4—0. Heracles heeft zijn tanden, laten zien en Enschede een waarschijnlijk onverwachte op stopper verkocht. Vitesse en Zwolsche Boys dachten niet beter te doen dan de punten te delen. Nu Enschede tegen Heracles gestruikeld is, hebben de Enschedesche Boys dan toch nog de eer van hun stad opgehouden en zijn er in ge slaagd het toch sterke Wage- ningen met 10 te slaan. Ook Quick is er onverwacht in ge slaagd AGOW te kloppen en hoewel Quick er begrijpelijker wijs niet slechter van wordt, is toch NEC, als enige in de kopgroep van dit district, die een over-winning wist te beha len, de lachende derde. DISTRICT V. EmmenSneek 11; GVAV Be Quick 13; Veendam— Heerenveen 15; FrisiaVe- locitas 22; AchillesLeeu warden 11. Sneek en Emmen bleken ge lijke krachten te bezitten. GV AV moest in Be Quick haar meerdere erkennen en slechts het tot nu toe ongeslagen Heerenveen, door zijn tweede overwinning op Veendam en de nederlaag van GVAV, heeft er baat bij om als onbetwist leider op te treden. Heeren veen blijkt voor Veendam wei wat al te zwaar. Vorige week een 82 en thans op eigen ter rein een 51 nederlaag, zijn nog al sprekende cijfers. Fri sia en Velocitas brachten het niet verder dan tot deling der punten, waarmede ook Achil les en Leeuwarden genoegen moesten nemen. Het was een nog al ver rassende operatie, merkt hij op. Maar toen we eenmaal aan •val waren, ging alles eenvou dig en snel. Hier hebt u de route, die we volgdenDe bevelhebber haalt een kaart van Zeeland uit een van de vele zakken van zijn lichtbrui ne sportcostuum, misschien de zelfde, die hij toen gebruikte. En zijn vinger wijst langs een rood aangestreepte route: van Baarland naar Nleuwdorp, van Nieuwdorp naar de Sloedam en van de Sloedam naar Walche ren.... En daarmede is dit onder werp voor hem afgehandeld. LOF VOOR DE WEDER OPBOUW. Wat een verschil tussen toen en nu, zegt generaal Bar clay glimlachend. Toen was er verwoesting, nu is er opbouw. Het is verbazingwekkend wat in U-.7 provincie in drie jaar al tot stand is gebracht. Er zijn heel wat huizen, waarvan ik me heel goed herinner, dat ze niet veel meer waren dan 'n ruïne, en nu zijn ze volkomen hersteld, om nog niet eens te preken van de nieuwbouw en de noodwoningen. Alle respect voor de energie waarmede Uw land het herstel aanpakt! Walcheren moet een ge weldig werk geweest zijn. In 1944 was het een stuk Noord zee, en nu is het weer een be woond eiland. De bevolking van Uw land is over^het algemeen goed ge kleed, e'n voorzover ik kan na gaan is de voedselsituatie on geveer gelijk aan de onze. De- harde oorlogsjaren doen hun invloed nog gelden. Ik spreek geen woord Hollands, zegt de generaal ten slotte, maar dit blijkt hier geen bezwaar te zijn. Het is vermakelijk, bijna al le Hollanders spréken Engels met bewonderenswaardig ge mak. Zijn echtgenote Is dat met hem eens. Zij kent begrijpelij kerwijs evenmin een woord Ne derlands. Eigenlijk ben ik hier in. cognito, zegt generaal Bar clay tot besluit. Zuiver als particulier, niet als generaal. Maar we willen dit nog eens zien. Zijn blik glijdt naar buiten, waar een kille herfstwind over het Marktplein vlaagt. De ge_ neraal staart voor zich uit. Denkend aan drie jaar gele den? eeuwse nippers Ir. W. H. Boom le Hen gelo (O.), die oud-inwoner is van Vlissingen, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht te Drie wegen op 22.63. straat, terwijl tevens besloten werd om een aanvullend bouw- voorschot tot een gelijk bedrag aan het Rijk te vragen. Van dit crediet is thans nog 14.035,29 beschikbaar, maar dit is niet toereikend voor het defintief herstel, dat inmiddels voor 16.027 aan de fa. Dekker is gegund. B. en W. stellen daar om voor het bedoelde crediet te verhogen met een bedrag ad 3000,—, w.o. 1000.— voor onvoorzien en kosten van toezicht. BOUWVERORDENING. B. en W. van Middelburg legden aan de Raad voor een concept-bouwverordening en een recapitulatie van alle daarin voorgestelde wijzigin gen. Vlissingen 40-jarig jubileum Metaalbewerkersbond. Deze maand vierde de afde ling Vlissingen van' de Alge mene Nederlandse Metaalbe werkersbond haar veertig-jarig jubileum. Ter gelegenheid hier van organiseerde zij Vrijdag avond een feestavond voor haar leden. Het cabaretgezelschap van Martin Rijken presenteerde de j revue „Je bent maar éénmaal jong", met medewerking van de bekende Rotterdamse hu morist Octave van Aerschot, die vooral met zijn „20 minu ten Hollandse humor" de vro lijke stemming er in bracht. In de pauze werd het woord gevoerd door de hoofdbestuur der W. H. Segaar. Spreker gaf oen overzicht van de motieven, die veertig jaar geleden voer den tot oprichting van de af deling. en van de moeilijkhe den, waarin de organisatie zich tijdens en na de oorlog ge plaatst zag. Hij wekte vooral de jongeren op in het komen de seizoen een krachtige pro paganda te voeren, opdat de organisatie weer even sterk zal worden als voor de oorlog. Tenslotte herdacht spreker de oud-voorzitter der afdeling, de heer J. v. d. Pijl, dl tijdens de oorlog zo tragisch om het le ven kwam. Zaterdag 25 October hield het bestuur een receptie in een der zalen van het Cancert- gebouw. De voorzitter, de heer D. Romijn, gaf in een korte toespraak een overzicht van de geschiedenis der afdeling. De heer W. H. Segaar bracht de felicitaties over van het hoofd bestuur, wethouder L. P. van Oorschot die van het gemeen tebestuur. Voorts werd het woord gevoerd namens de bond van ambtenaren, de bond van transportarbeiders, de bond van bouwvakarbeiders, de bestuurdersbond, het Insti tuut voor Arbeidersontwikke ling. De R. K. bond van me taalbewerkers, de afdeling Middelburg van de Alg. Ned. bond van metaalbewerkers, enz. Vele organisaties hadden bloemstukken gezonden. GEMEENTERAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Vlis singen zal Vrijdag 31 Oct. a.s. vergaderen des middags te 2 uur. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van een lid in de commissie van toezicht op 't middelbaar onderwijs (voor dracht 1. A. Korteweg, 2. irf M. A. L. Beun). Verlening van een crediet grooi 233.750 voor uitbrei ding van het waterleiding-net in het plan Oost, plan Bone- dijke en plan Linkerreduite. Toestaan van 1500 voor rattenbestrijding. Verhoging van de subsidie aan de Open bare Leeszaal tot 5524. Af wijzing van het subsidiever zoek gedaan door het Wit- Gele Kruis. Conversie van 'n leningsbedrag groot 141.000 bij het A. B. Pensioenfonds en aangaan van een lening groot 400.000 en groot 100.000. Vaststelling van een nieuwe verordening op heffing van kade- en liggeld voor de En gelse kade en de Voorhaven. Deelneming aan de regeling van ret onderwijs voor zwak zinnige kinderen op Walche ren. Vastestelling van een ver ordening op het georganiseerd overleg voor gemeente-ambte naren en benoeming in de be trokken commissie van de he* ren H. B. J. Knoop, A. R. Kö- nig en J. Marijs. Het vergoeden van 2936 zijnde nettokosten van het on derwijs aan de Middelbaar- technische school afd. Werk tuigkunde tot 1 Jan. a.s. Benoeming van een ambte naar voor het Vreemdelingen verkeer. TENTOONSTELLING A.J.C. Zondagmorgen opende bur gemeester Kolff de tentoon stelling van de afdeling Vlis singen van de A.J.C. in het schoolgebouw in de Riool straat. De burgemeester sprak zijn waardering uit voor het werk der A.J.C. en vestigde de aandacht op het belang van jeugdorganisaties. De tentoonstelling bestaat uit verzamelingen paddestoe len, planten, boomschors, strandvondsten, enz. Voorts vindt men er een collectie boeken van de eigen ver koopcentrale der A.J.C. en een afdeling van het werk der „Trekvogels". Vooral de ma quette van de internationale „Rode nederzetting" te Vier houten trok de aandacht der bezoekers. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Papendrecht M. W. Nieuwenhutjzen te 's-Gra venhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2