PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT Mikolajczyk verdwenen De onderhandelingen met de commissie van drie Wie zijn oorlogsophitsers 1 Kleine zege van Goes r Ambtenarensalarissen zijn onvoldoende 190e Jaargang - No.253 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DruKkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit olad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 27 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 68-60. te 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. teL 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 l .Z.C. Middelburg. Hel Wereldgebeuren V.N.-COMMISS1E VERWERPT DE RESOLUTIE VAN WISJINSKY. Sjeiks roven geen meisjes. De beruchte rede van Wis- jinsky tegen „oorlogsophit sing" en de daarop ingedien de Russische resolutie waarin daartegen maatregelen wer den aanbevolen, zijn Zater dag onderwerp van discussie geweest in de politieke V.N. commissie te Lake Success Van een zeer vinnige en felle discussie, die af en toe zoals de Franse afgevaardigde klaag de, „vulgair" van toon was. Het stond reeds van te voren vast, dat de Russische resolu tie geen schijn van kans maakte en in zoverre waren alle woordenwisselingen ook vrij overbodig. Toch was het geen te berde werd gebracht af en toe interessant, zij het niet verheffend. Vrijwel alle afgevaardigden van de Westerse groep kon den weinig goede woorden vinden voor Wisjinsky en kaatsten de bal met verdub belde kracht terug. Het scherpst was daarbij de Brit Mac Neill, een gevreesd deba ter, die vaak een vlijmscherp sarcasme in zijn zinnen legt. Mac Neill vroeg hoe men het woord oorlogsophitser kan definiëren. Hij citeerde Molo- tov toen deze in 1940 de lei ders van Engeiand en Frank rijk „dolle oorlogsophitsers" noemde, omdat zij tegen Duitsland vochten. Klaarblij kelijk hangt Russische defini tie van de term van het sei zoen af, aldus Mee Neill. Wisjinsky citeert graag Rus sische spreekwoorden. Ik ge loof, dat er ook een Russisch spreekwoord is, dat zegt „er staat geen nieuws in de Pravda (waarheid) en geen waarheid in de Iswestia (nieuws). Indien de Sowjet- Unie de vrede wenst te be waren, moet zij aannemen, dat niet-communisten niet noodzakelijk fascisten en ka pitalisten hoeven te zijn. De Australiër Evatt vond het even erg leiders van an dere landen valselijk te be schuldigen als voor oorlog te pleiten. Wisjinsky kon in antwoord op deze aanvallen weinig an ders doen dan het herkauwen van de oude argumenten. Door veelvuldig gebruik van het woord „oorlogsophitser" gaat het als met de Duitse termen „Joden, plutocraten en vrijmetselaars"; op de duur leiden ze aan slijtage en maken geen indruk meer. On- Weer een treln-ongeluk In Engeland. 20 doden, 40 gewonden. Een trein van de bekende Engelse lijn „Flying Scots man" is bij Berwick on Tweed uit de rails gelopen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn gestort. De politie te Berwick deel de mede, dat het aantal do den 20 is en het aantal ge wonden 30 tot 40. Een golf clubhuis is als eerste hulp centrum ingericht. Het zie kenhuis te Berwick werd der mate in beslag genomen, dat de telefoon door een der lichtgewonde treinpassagiers werd bediend, daar er nie mand anders beschikbaar was. Hij deelde mede, dat hij niets anders kon zeggen, dan dat het ziekenhuis druk doende was met het helpen van de zwaargewonden. Het ongeluk had plaats te Goswick, 10 K.M. ten Zuiden van Berwick. Inval In Kasjmier. Volgens de wnd. eerste mi nister van Kasjmir, die zich momenteel te New Delhi be vindt, zijn leden van de stam der Afridi's uit de Noord-Wes telijke grensprovincie, solda ten uit Pakistan en „vrijbui ters" met moderne wapens uit gerust de staat Kasjmir bin nengetrokken. De radlo-om- •roep van India schat hun aan tal op 2000. De staat Kasjmir heeft zich nog niet uitgespro ken voor aansluiting bij India of Pakistan. verantwoordelijk geschrijf en gescheld is zowel in Russi sche als in Amerikaanse kranten te vinden en wordt niet uit de wereld geholpen door een onpractische, onaan vaardbare, de schuld eenzij dig op één partij werpende resolutie. Hoewel op zichzelf maatregelen tegen oorlogs propaganda toegejuicht kun nen worden, iets waarop de Nederlandse afgevaardigde heeft gewezen. Een voorstel om een sub commissie de Russische reso lutie en alle amendementen daarop te laten bestuderen, werd dan ook met 29 tegen 12 stemmen bij 12 onthoudin gen verworpen. Daarmee is het onderwerp „oorlogsophit sing" in de V.N. voorlopig van de baan. Toevallig kwam ook in de sociale commissie van de V.N valse voorlichting ter sprake. De Indische afgevaardigde vervulde hierin de rol van Wisjinsky. Hij noemde films waarin iedere sjeik als een „wrede wellusteling wordl uitgebeeld, die op de loer ligl om mooie Europese meisjes te roven" en waarin India wordt voorgesteld als een land van met juwelen behan gen potentaten, fakirs en to venaars een „bedreiging" en boosaardige propaganda. De afgevaardigden hebben de mededeling, dat sjeiks fat soenlijker heren zijn, dan ge woonlijk wordt voorgesteld, voor kennisgeving aangeno men en zijn overgegaan tot de orde van de dag. De Franse gemeente raadsverkiezingen. SUCCESSEN VOOR SOCIALISTEN EN DE GAULLE. In ongeveer zestienduizend der 38.000 kieskringen is Zon dag door de Fransen gestemd in de tweede ronde der ge meenteraadsverkiezingen. In weerwil van de politieke span ning hadden de verkiezingen een rustig verloop. Het beroep van de communisten op de socialisten is door deze laat- sten afgewezen. Naar verluidt hebben in verscheidene kies kringen socialistische kiezers op candidaten van de Gaulle gestemd en in andere kies kringen aanhangers van De Gaulle op de socialisten, die naar het burgemeesterschap dongen. Ramadier is voor de zestien de maal tot burgemeester van Decazeville gekozen. De links- socialistische leider Mollet werd burgemeester van Atrecht. Herriot heeft het ambt van burgemeester van Lyon aanvaard. In de afgelopen nacht was de uitslag van 262 gemeenten bekend. Van de hier gekoezn bprgemeesters was de verde ling onder de partijen als volgt: Socialisten 96, R. P. F. (de Gaulle) 66. Radicalen 35. M. R. P. (Kath.) 30. Commu nisten 17, diversen 18. Gekozen burgemeester mishandeld. Twee uur voor dat de ver kiezing van de socialistische burgemeester van Orly (bij Parijs) werd bekend gemaakt, verzamelde zich een menigte van ongeveer 200 communis ten voor het gemeentehuis. Na de bekendmaking verbrak de menigte het politiecordon en trachtte de burgemeester te beletten het gebouw te verla ten. Ook de socialistische burge meester van Choisy le Rol (eveneens bij Parijs) werd, na dat zijn verkiezing was be kend gemaakt, naar een tele foontoestel in een leeg kan toor van het stadhuis gelokt, waar hij door een groep man nen, die communisten genoemd werden, werd vastgegrepen en mishandeld. Met zijn medewerkers naar buitenland gevlucht. Naar radio Warschau meldt, hebben de Poolse autoriteiten een onderzoek gelast naar de verblijf plaats van de voorzitter der Poolse boerenparty. Mikolajczyk, die met zijn secretaris, de party-secre taris en enkele andere per sonen enige dagen geleden uit Warschau is verdwe nen. In officiële kringen is men van mening, dat Mikolajczyk naar het buitenland is ge vlucht, aldus radio Warschau. De vice-president en de se cretaris-generaal van de Pool se Boerenpartij hebben inder daad later aan de president van de Republiek medege deeld, dat Mikolajczyk zich met drie van zijn medewer kers en hun echtgenoten naar het buitenland heeft begeven. Buitenlanders, die kortelings Mikolajczyk hebben ontmoet, achten het waarschijnlijk, dat hg persoonlijk van mening was, dat zijn lot gelijk zou zijn aan dat van de onlangs opgehangen Bulgaarse opposi tieleider Petkof. De laatste tijd had Miko lajczyk ook oppositie in zijn eigen party te verduren. Zelfs is, naar gemeld, een resolutie Ingediend door 200 linkse ge delegeerden van zijn partij, waarin zijn ontzetting uit het leidersschap werd geëist. De Warschause bladen bren- Geneesmiddel legen kinderverlamming. Naar de Duitse Nieuws dienst in de Britse zone meldt, heeft dr. Oldhau- sen van Sleeswijk-Hol- stein een nieuw middel tegen kinderverlamming gevonden, dat wanneer het op het juiste ogen blik door middel van een injectie wordt toege diend, zeer snel werkt. Het middel bestaat uit 'n oplossing van druiven- suiker, waarin zich een aantal elementen bevin den o.a. zilver. Tot dus ver zijn slechts kleine hoeveelheden van het middel beschikbaar. Wanneer toestemming zal zfn verkregen voor het gebruik van de be nodigde grondstoffen, kan tot productie op grote schaal worden overgegaan. gen het nieuws van Miko- lajczyks vertrek op de voor pagina. De Gazeta Ludowa, die tot dusver als een blad van de boerenpartij werd be schouwd, schrijft, dat Miko lajczyk in het geheim gevlucht is en zijn medewerkers heeft bedrogen. 7000 Griekse soldalen geïnterneerd. Zevenduizend Griekse solda ten, aldus een mededeling van de minister van openbare orde, zijn overgebracht naar militai re barakken op het eiland Ma- kronesos onder verdenking van begunstiging der guerilla- strijders. Daar onderzoekt men in hoeverre de verden kingen gerechtvaardigd zijn. Gelijk oversleken? Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Braziliaanse diplomaten niet uit Moskou mogen vertrekken, voor de Rus sische vertegenwoordi gers in Brazilië behou den en wel het land heb ben verlaten. Daarop heeft de Brazi liaanse regering besloten de Russische diplomaten vast te houden tot de Brazilianen in de Sow- jet-Unie het land kun nen verlaten. Het gevolg is dus dat de diplomaten van beide zijden voorlopig niet weg kunnen. Gelijk overste ken zou een wel kinder lijke, maar toch praeti- sche oplossing zgn, ware het niet, dat Brazilië en de Sowjet-Unie zover ^^van elkaar afliggen. Autorijden op Zondag niet strafbaar? Een Groningse advocaat heeft in verband met het feit. dat er twijfel bestaat over de rechtsgeldigheid van verbod om op Zondag te rijden, deze aangelegenheid principieel aan de kantonrechter te Groningen voorgelegd. Hij heeft zich met opzet la ten bekeuren toen hij op Zon dag een auto reed. De ambte naar van het openbaar minis terie eiste hiervoor zes gulden boete. De advocaat betoogde dat ie dere automobilist in het bezit moet zijn van een rijvergun- nng. Men komt slechts in het bezit hiervan wanneer men voldoet aan de voorwaarden die aan de verkrijging ener rij vergunning verbonden zijn. Bij de wet is de overtreding van een voorwaarde niet strafbaar Voorts, aldus betoogde hij. moet een flink bedrag betaald worden voor een vol jaar aan wegenbelasting. Spreker had zijn belasting over een vol iaar betaald en meende dus ook recht te hebben een vol jaar te rijden. De kantonrechter acht te het ten laste gelegde feit bewezen doch was van oordeel dat dit niet strafbaar was. De advocaat werd dan ook ontsla gen van rechtsvervolging Het O.M. ging in hoger beroep. Ameland geïsoleerd. Zaterdagavond vertrok de postboot „Brakzand" van De Nes met 60 passagiers, maar tengevolge van de zeer lage waterstand op de Waddenzee, kon de boot de wal niet berei ken en de passagiers hebben de nacht op de Waddenzee moeten doorbrengen. Zij keer den vanmorgen onverrichter- zake op het eiland terug. Hoewel het Zondagavond springtij was, gelukte het de „Barkas", een boot, die alleen bij zeer lage waterstand wordt gebruikt, niet vlot te komen. VEILIGHEIDSGLAS IN AUTOBUSSEN. Naar wij van de ANWB ver nemen, ligt het in de bedoe ling met ingang van 1 Januari 1948 voor te schrijven, dat alle autobussen van veiligheidsglas moeten worden voorzien. Kommando-leider ter dood veroordeeld. Conform de eis is Zaterdag morgen door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam de doodstraf uitgesproken over de 27-jarige Amsterdammer J. L. Kiesouw, die in 1944 als leider van het buitenkom- mando van het Duitse straf kamp Zöschen zijn medege vangenen dusdanig mishan delde, dat sommige van hen aan de gevolgen overleden. De veroordeelde was in de bezettingstijd wegens zwarte handel gearresteerd en naar Duitsland overgebracht. Aan vankelijk deelde hij het lot van alle gevangenen aldaar, maar later zagen de Duitsers in hem de geschikte figuur voor de post van kommando- leider. Van zijn bevoegdhe den in deze functie, aldus de sententie, maakte hij een schandelijk misbruik. Kiesouw heeft het recht op beroep in cassatie. De Bulgaarse regering heeft haar gezant te Bern van zijn functie ontheven. Waar worden de onder handelingen gehouden? In verband met de tegenstrij dige berichten over de proce dure ten aanzien van de ko mende besprekingen, legt men van de zijde der Nederlands- Indische regering de nadruk op twee punten. Ten eerste zullen de on derhandelingen met de re publiek eerst kunnen aan vangen, wanneer de com missie van goede diensten er in zou slagen een ge meenschappelijke basis voor besprekingen te vinden, hetgeen voorshands, gezien de houding van Djocja, een open vraag is. Ten tweede zullen uiteraard, indien men tot onderhandelingen zou komen, niet-republikeinse Indonesiërs daarbij een be langrijke rol moeten spe len. „Er blijkt telkens weer mis verstand te bestaan over de Bezuinigingen op bureaupersoneel. Aan het voorlopige verslag van de Tweede Kamer met be. trekking tot 't Vde hoofdstuk van de rijk^Mo-roHng van het dienstjaar 1948 is het volgende ontleend: Van verschillende zijden werd geïnformeerd, wat de regering op het gebied der Zondagsrust. Zondagsheiliging en overtre ding der Zondagswet denkt te doen. Ook werd p-ewezen op de steeds toenemende zedenver wildering. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de salarissen der ambtenaren, met inachtneming der na 1 October 1946 in wer king getreden verbetering nog niet beschouwd kunnen wor den als in overeenstemming te zjjn met de sedert het begin van de oor'og en benaal,deiiik na de bevrijd in 7,0 sterk uitge zette kosten van levensonder houd. Opgemerkt werd. dat de huidige bezoldlginstactiek van de overheid te weinig aan dacht 9chenkt aan het nresta- ♦lebeginsel. Ook van andere zij de werd geween op de onvol, doende bezoldiging der ambte naren en P~-'vp''-'1n<ren op een spoedige, definitieve regeling. Aleenoe^-i het^purde men ern stig de gen" 1 met betrekking tot de salariëring van het gemeenteoersoneel. Vele leden zouden in dit ver band gaarne vernemen welke practijk bij de toetsing der wedden van het gemeenteoer soneel aan die van de rijksti- ^ulnrisren in de toekomst zal gelden. Vrij algemeen werd de be staande regel'"" van de stand. VERRASSINGEN IN DE DERDE KLASSE. 2e KLASSE A. De ZeeuwenMiddelburg 3 2; DoskoAlliance 14; TerneuzenInternos 02; He roGoes 12. Ook de Zeeuwen bleken Mid delburg te sterk te zijn en in dien de voortekenen niet be driegen schijnen de Zeeuwen nu aan hun inzinking ontwor steld te zijn. Voor Middelburg gaat de toekomst er echter maar donker uitzien, maar hopelijk komt er "nog wijziging in de situatie. Alliance bleek Dosko te sterk en sloeg haar met behoorlijke cijfers. Dosko is voor de eerste plaats voor lopig. uitgeschakeld. Terneu zen slaagde er niet in, Inter nos één of beide punten afhan dig te maken en moest lijdelijk toezien, dat de Ettenaren er mee gingen strijken. Goes hield echter de Zeeuwse eer omhoog door haar overwinning op Hero. Nog steeds staat Goes als ongeslagen leider aan de kop en hoewel Dosko voor lopig is uitgeschakeld, is Alli ance als een zeker niet min der sterke club naar boven gekomen en bij een t.z.t. te houden ontmoeting dient Goes danig op haar teilen te pas- sen. Goes 6 6 0 0 26—7 12 Alliance 6 5 1 0 20—7 11 Dosko 6 4 1 1 30—12 9 Internos 6 4 1 1 17—7 9 Terneuzen 6 2 1 3 14—16 5 Hero 6 2 1 3 12—16 5 RBC 5 1 1 3 8—17 3 De Zeeuwen 6 1 1 4 10—21 3 Breskens 5 0 1 4 6—14 1 Middelburg 6 0 0 6 7—33 0 Se KLASSE E. Nieuw BorgvlietYerseke 3—1; Robur—M.O.C. 3—2; ZierikzeeBurgh 30; Zee- landiaRCS 20. Ten tweede male moest Yer seke voor Nieuw Borgvliet de vlag strijken, hoewel nu met minder grote cijfers. Onbegrij pelijk is, dat Robur er in ge slaagd is M.O.C. aan het strui kelen te brengen. Odio lacht in zijn vuistje. In de „landelq- ke" ontmoeting Zierikzee Burgh had Zierikzee de beste papieren en heeft daar dan ook van geprofiteerd. Ook RC S moest voor Zeelandia wijken en kon niet verhinderen, dat Zeelandia door deze overwin ning boven haar komt te staan. Odio MOC RKFC N. Borgvl. Zierikzee Robur Zeelandia RCS Yerseke Burgh 5 5 0 0 16—3 10 6 5 0 1 23—10 10 5 4 10 14—S 9 6 3 2 1 16—10 5 3 0 2 11—9 6 2 13 12—17 7 2 14 11—13 6 1 2 3 7—*-14 6 0 1 5 8—20 6 0 0 6 10—24 3c KLASSE F. Corn Boys—Clinge 41 SteenHoofdplaat 80; IJzendijkeOostburg 21; BiervlietHontenisse 50; AxelAardenburg 12; Sluis kil—Hulst 0—1. Corn Boys blijft zich als leider handhaven en deze over winning op Clinge spreekt weer klare taal. Ook Steen laat niet met zich spotten en gaf haar doelgemiddelde een flinke duw in de goede rich ting. IJzendijke blijft de kop volgen en dit keer was het Oostburg die het gelag betaal de. Hontenisse moest voor Biervliet de vlag strijken en een klinkende overwinning was voor de haringkakers de be loning. Een onbegrijpelijke ne derlaag leed Axel en nog wel tegen de laatste op de rang lijst. Axel heeft een lelijk steekje laten vallen en Com Boys zal Aardenburg wel dankbaar zijn. Hulst zegevier de, wat te verwachten was, over Sluiskil, hoewel met een kleine overwinning. Corn Boys IJzendijke Axel Steen Hulst Biervliet 6 6 0 0 32—2 12 6 5 1 0 24—15 11 6 5 0 1 32—7 10 6 3 1 2 25—6 9 6 3 12 14—5 7 6 3 1 2 9—6 7 Hoofdplaat 6 2 0 4 1130 4 Hontenisse 6 114 7—21 3 Aardenburg 6 1 1 4 522 3 Clinge 6 1 0 5 7—22 2 Sluiskil 6 1 0 5 9—28 2 Oostburg 6 0 2 4 2—13 2 RES. 2e KLASSE E. M.O.C. 2Vlissingen 2 1 6; Goes 2Middelburg 2 2 1; Breskens 2de Zeeuwen 2 50; RCS 2Terneuzen 2 2 —0. Vlissingen 2 kan zich dank zij een behoorlijke overwinning op M.O.C. 2 uit de bedreigde zóne verwijderen. Goes 2 heeft het de Middelburgers te las tig gemaakt en haar overwin ningen bestendigd. Breskens 2 bleek een geduchte tegenstan der voor de Zeeuwen 2 te zijn, terwijl RCS 2 een betere plaats op de ranglijst kon ver overen. 4e KLASSE E. E.M.M.—H.S.C. '28 3—0; De Patryzen—V.E.S. 1—2. Deze overwinning kan voor E.M.M. geen kwaad en hope lijk zal zij er meerdere van maken. De Patrijzen voelen zich op eigen terrein blijk baar niet zo thuis als op die van hun tegenstanders, maar de beste breister laat ook wel eens een steekje vallen. plaats-classificatie als weinig billijk en verouderd aange merkt. Verscheidene leden zouden gaarne dat bij de be noeming van commissarissen ^er Koningin in de onderschei en provincies meer dan tot 4n9ver rekening 7011 worden gehouden met de samenstelling '-*■ nroVn-'-'" bevolking. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat liet nood zakelijk Is, de provinciale wet te herzien. Vele ledPn spraken de hoop uit. dat spoedig de 'ndiening van voorstellen tot sanering der nrnvipclale finan ciën mag worden te gemoet gezien. Ook werd door vele leden 'n .-moedige indiening tegemoet .gezien van een voorstel van wet. regelende het geven van toeslagen op de reeds verleen de pensioenen, opdat tijdige uitkering daarvan mogelijk zij. Vele leden vroegen in dit ver band of de minister niet be leid zou zijn te overwegen, of het mogelijk is in bepaalde ge vallen aan anderen (zuster of nicht van ongehuwden) dan de echtgenote een zeker pensioen foe te ken"en. wanneer de pen sioengerechtigde. waarvoor zij zorg hebben gedragen, is ko- te overlijden. Met het oog op de gewijzig de omstandigheden werd de vraag gesteld of het niet mo gelijk zou zijn de bemepsbrand- weren aanmerkelijk in te krimpen. Voort? zou men het iuist oordelen, dat deze mate rie een wettelijke grondslag verkrijgt. TEWERKSTELLING POLITIEKE DELIN QUENTEN. De gemeenten dragen 25 bij in de onkosten van 't onder houd van de gezinnen van po litieke delirauenten. Voor ver schillende leden wag het de vraar. of het iuist is, dat de gemeenten in deze moeten par_ ticiperen. Ook kwam bij deze 'edPn de vraag od, of het me rendeel dezer delinquenten niet -nd^nig te ^-erk gesteld kan worden, dat ondersteuning niet meer nodig zal blijken of *"ot een •"'-'•aum kan worden teruggebracht. Met het oog op de precaire toestand van 's lands kas en het uiteraard afdoend karak ter der te verrichten werk zaamheden, ware. aldug zeer vele leden, een deugdelijk on derzoek ln te stellen naar de personeelsbezetting op de di verse tijdelijke bureaur en met name naar die, belast met de verzorging van de oorlogs slachtoffers. Bij vele leden be stond de indruk, dat de C.B.V. O.'s en D.B.V.O.'s niet sterven viUe-' Zii snr."';Pn. •-'•larbM va- een dure bureaucratie. Andere leden rnoev"5er>. dat de klacht over gebrek aan zuinigheid bij deze tak van dienst niet ten volle gegrond mag worden ge noemd. Goud gesmokkeld. De Haarlemse economische politierechter veroordeelde de Nederlandse koopman A. M., wonende in Stockholm en ty- delijk verblijvende in Voorburg, tot een kleine geldboete we gens overtreding van het de- viezenbesluit. Hij had 4 kilo ?oud in de vorm van platen en 50 dollars per vliegtuig uit Zweden naar Nederland ge bracht zonder deze waarden aan de douane op te geven. Bij de contróle op Schiphol werd het goud in zijn broekzakken aangetroffen. De boete bedroeg slechts tien gulden, doch werd verzwaard door de bykomende straf van verbeurdverklaring van de gouden platen en de dollars. procedure ten aanzien van de komende besprekingen", aldus de zegsman van de Nederlands- Indische regering. „De com missie van goede diensten komt Maandag aan. Op welke wijze zij de opgedragen taak zal aanvatten is hier niet be kend. Van het eerste contact met de commissie van goede diensten, waarbij van de aan vang af vertegenwoordigers van Oost-Indonesië, de Daerahs en andere organisaties1 zullen worden betrokken, zal afhan gen, hoe van de zijde van het met Nederland samenwerkend deel van Indonesië de organi satie der verdere besprekingen zal worden ingericht". STAFLEDEN COMMIS SIE VAN DRIE. Zondagmiddag is de Avant- garde van de Drio-Mogendhe- den-Commissie, bestaande uit negen leden van de staf, te Ba tavia gearriveerd. Zij werden verwelkomd door baron Baud en de heer R. Singer namens de Lt. G.-G., de heer Wenas, als plaatsvervangend vertegen woordiger der Oost-Indonesi sche regering, en enkele an dere autoriteiten. Er waren geen republikeinse autoriteiten op het vliegveld aanwezig. EEN TELEGRAM. De V.N. hebben Zaterdag 'n telegram ontvangen uit Syd ney van de Commissie van Drie. Hierin wordt mede gedeeld, dat de commissie op 24 Oct. de republiek een tele gram stuurde, waarin de ont vangst van het door Gani op 21 Oct. aan de commissie ge zonden telegram wordt beves tigd. De commissie constateert met voldoeniner. dat de rege ring der republiek bereid is mede te werken en de commis sie zo spoedig mogelijk wil ont moeten. EEN BOODSCHAP. In een boodschap aan de. republikeinse regering heeft Justice Kirb.v, ais funge rend president van de Com missie van Drie, medege deeld, dat de commissie Maandag in de namiddag te Batavia zal arriveren. Do hoodschap werd ontvangen door dr. Gani en door deze doorgezonden naar Djocja. Het verlangen van de com missie is erin uitgedrukt om voorbereidende besprekingen te voeren met de republikeinse autoriteiten „te Djocjakarta of op elke andere plaats, welke dc regering van de republiek schikt". Ook zal te Batavia overleg worden gepleegd met de Nederlandse autoriteiten ter vaststelling van de proce dure bij de komende onderhan delingen. De commissie ver klaart voorts acte te hebben genomen van het verzet van de republikeinse regering te gen de keu9 van Batavia, of van enigeandere stad in de Nederlandse zóne. als plaats van besprekingen. De republikeinse regering heeft inmiddels een boodschap, doen toekomen aan de com missie, waarin zij de commis sie welkom heêt te Djocja karta of „op elke andere plaats, welke zrj verkiest". NAAR DJOCJA? De republiek heeft via Gani de 3-mogendheden commissie voorgesteld de eerste onderhandelingen met de republiek te Djocja te houden. Verdere onder handelingen zouden in by- zljn van de Nederlanders ergens buiten Indonesië moeten nlaats vinden, dus niet in Batavia of in Ne derlands bezet gebied. Ramadier verwacht moeilijkheden. FRANSE REGERING ACHT DE TOESTOND ERNSTIG. Nieuwe conflicten tussen de Franse regering en de vakver enigingen dreigen in het be gin van deze week te million rijzen. De regering acht de toestand ernstig. Van be trouwbare zijde wordt verno men, dat premier Ramadier ln de kabinetszitting van Woens_ dag „ernstige moeilijkheden" mogelijk achtte. Hij bouwde een luxe-bar. Te Amsterdam werd onlangs 'n pand verbouwd, teneinde 'n luxueus ingerichte bar te ver groten met 'n grill-room, er was slechts vergunning aange vraagd en verleend tot de bouw van een levensmiddelen - pakhuis voor een bouwsom van 900. Het werk werd op last van de wederopbouw stil- _^legd. Voor een bedrag van 40.000 was reeds verbouwd. De gehele kosten zouden on geveer 55.000 bedragen. Thans heeft het college van algemene commissarissen voor de Wederopbouw besloten, dat het pand zal worden afgebro ken. Ook andere panden, die wer den gebouwd zonder toestem ming, «uilen afgebroken wox- I deA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1