PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat doet von Paulus? Onderhandelingen met de Republiek Gebrek aan woonruimte bedreigt ons volk Drager van Blauwe wimpel te Vlissingen Stadje in Florida door bosbrand bedreigd. Treinbotsing in Londen. LERAREN BIJ HET M.O. WILLEN STAKEN. Diner ter eere van Clement Attlee. 190e Jaargang - No.252 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Srukkery Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Zaterdag 25 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; l 3,20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. tês3wkp JSï WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ^SmuL^LrLu'e /P" Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, te. 10 (2 UJnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. teL 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 t .Z.C.. Middelburg. DURE HULP Als Amerika hulp verleent aan ons, zo werd onlangs aan een groot aantal Engelsen ge vraagd, verwacht ge dan niet, dat Amerika mee zal willen praten over de manier, waar op wy trachten er weer bo venop te komen? De „News Chronicle" meldt, dat veel meer dan de helft van de ondervraagden, dit inder daad waarschijnlijk achtte. Er volgde een tweede vraag: Als Amerika alleen op die voorwaarde hulp wil verlenen, moeten we die hulp dan aan vaarden of van de hand wij zen? Meer dan de helft van de Engelsen antwoordde: Af wijzen! De Amerikanen willen meepraten. Men behoeft daar aan niet te twijfelen, zy doen het al en zijn niet mals met hun critiek. Aan een blad voor de mond nemen doet men in Amerika niet, behalve als het eigen fouten betreft. Nu reeds hebben de Amerikanen er de mond vol over, dat we ons geld niet doelmatig besteden, (in Amerika doet men dat natuur lijk wel), dat we corrupt zijn (in Amerika komen nooit schandalen voor!), dat we niet hard genoeg werken en te veel staken (in Amerika werken zelfs de rijksten zonder uitzon dering hard en staken is daar een onbekende ziekte). Als men nu bedenkt, dat Amerika zonder een welvarend Europa met zijn producten geen raad weet, zoals het op het ogenblik reeds met het zorgvuldig bijeengegaarde goud der wereld geen raad weet, dan komt de prijs voor de Amerikaanse hulp wel in een merkwaardig daglicht te staan. De kans is alles behalve denk beeldig, dat het aanvaarden van Amerikaanse hulp, tevens het aanvaarden van Ameri kaanse voogdij zal betekenen. Jaren geleden bezocht een Duits journalist Zuid Amerika, lang voor de komst van het Hitler-regime. Nu was en is het in Zuid Amerika met zijn eeuwige revoluties zo gesteld, dat de ene helft der staten on der Amerikaanse, de andere onder Engelse financiële voog dij stond. Alleen wie het En gelse en het Amerikaanse kar pitaal daar niet aantastte, kon regeren. Wie nationale gevoe- leife in zich voelde ontwaken, en rammelde aan de ketenen van het Amerikaanse goud, die moest er rekening mee hou den, dat er vandaag of mor gen een revolutletje uitbrak, dat hem compleet uit dit on dermaanse wegvaagde. Want nationalisme konden de Amerikanen niet gebruiken. Bij anderen althans niet. Het Amerikaanse belang bracht nu eenmaal mee, dat men danste naar de pijpen van het Amerikaanse kapitaal. Het bracht tevens mee, dat de ge hele bevolking van die landen genoodzaakt was om hard te werken, zeer hard te werken, zo, hard. dat er van eenvoudig menselijk geluk nauwelijks sprake kon zyn. De winst ging naar Amerika. In de door Engeland finan cieel beheerste landen moest natuurlijk rekening worden ge houden met de belangen van het Engelse kapitaal. De Brit ten evenwel hielden er een heel wat minder hardvochtig uit buitingssysteem op na. Als zij een fatsoenlijke rente van hun geld trokken, waren zij tevre den en er bleef wat over voor de Zuid-Amerikanen zelf. De Britse invloed liet de mensen wel de mogelijkheid zich ge lukkig te voelen. Anders dan de Amerikaanse. Het is wel goed, dit te be denken, nu half Europa op het punt staat Amerikaanse hulp te accepteren. Hulp is goed, maar niet tot elke prijs. Vooral niet, daar Amerika Europa nodig heeft. Het Wereldgebeuren Schumacher: Er is een Duits marionetten-leger Een brief van Montfort. Over veldmaarschalk von Paulus, Hitler's generaal, die zijn lauweren en des Führers roem verspeelde in de slag om Stalingrad,- zijn heel wat ge ruchten in omloop. Zij komen er op neer, dat von Paulus door de Russen als marionet wordt gebruikt en achter de hand ge houden om te gelegenertnd tot een belangrijke pion in 't Eu ropese schaakspel te kunnen promoveren. De meeste Amerikaanse bla den hadden echter niet meer dan de klok horen luiden tot de New-York Times vorige week op sensationele wijze be richtte waar de klepel hing. Von Paulus zou aan het hoofd staan van een Duits, door de Russen bewapend legei in de Sowjet-Unie, gevormd uit krijgsgevangenen. Radio Moskou noemde dat aanstonds de nieuwste nonsens van de oorlogsophitsers en ver zekerde, dat von Paulus nog steeds als gewoon krijgsgevan gene met de andere generaals in een kamp zat na te kaarten over de militaire blunders van Hitier. Ook de Amerikaanse regering maakte officieel be kend, dat haar geen enkele in lichting had bereikt over het bestaan van een dergelijk le ger. Daarmee zou de kou9 af ge weest zijn, ware niet Kurt Schumacher, de befaamde leider der Duitse sociaal-demo craten er op is teruggekomen. In een interview te Wash ington heeft deze gisteren met klem het bericht van de New- York Times bevestigd. „Ik weet", sprak hrj, „dat het waar is". Hoe hij het wist, werd er niet bijverteld. Schumacher trok trouwens ook buiten dit scherp van leer tegen de Sowjets. Hen stelde hij aansprakelijk voor de „ver deling" van zyn land hen gaf hij de schuld voor 't misluk ken van de besprekingen over het vredesverdrag. Hij waar schuwde de Amerikanen, dat de ontmanteling van de Duitse industrie de communistische invloed zou vergroten met alle gevaren daaraan verbonden. Het interview zal zeker Schumacher nog meer het mik punt maken van scherpe aan vallen, dan tot dusver al het geval was. Reeds noemde een Pravda commentator hem een „huurling van de Anglo-Ame- rikaanse imperialisten". In een Leiders Sachsenhausen voor Russisch gerechtshof. Te Berlijn is het eerste open bare proces tegen de leiders van een Duits concentratie kamp voor een Russisch mili tair gerechtshof begonnen. Te recht stond de leider van het concentratiekamp Sachsenhau sen met 15 van zijn medewer kers. De behandeling zal tot ongeveer 5 November duren. Zij vindt plaats in een geheel met rood behang beklede rechtszaal, waarin boven de rode tafel der rechters de beel tenis van Stalin prijkt. Volgens deskundige schat ting, aldus de aanklacht, zijn in Sachsenhausen minstens 100.000 mensen van 47 natio naliteiten om het leven geko men. In de herfst van 1941 werden in één actie 18.000 Sowj et-gevangenen omge bracht, In het kamp Sachsenhausen hebben 4300 Nederlanders ver toefd. In 1942 werd de eerste groep van 72 ondergrondse werkers uit Nederland in Sach senhausen geëxecuteerd. De universiteit van Ox ford heeft een subsidie aan vaard van maximaal 29.500 pond sterling voor de bouw van een laboratorium voor atftpmenergie. Bewoners geëvacueerd. De Amerikaanse kustwacht heeft schepen gezonden naar de kustplaats Bar Harbour ter evacuering van de 4300 zielen tellende bevolking van deze plaats, welke door een in de nabij gelegen bossen woedende brand met totale vernieling wordt bedreigd. Reeds waren gedeelten van het stadje ver woest. Wanneer de wind niet tijdig zou draalen, had men weinig hoop nog iets van Bar Har bour te kunnen redden. Naar verluidt zou men er in geslaagd zijn het grootste ge deelte van de zakenwijk van Bar Harbour van het vuur vrij te houden door een strook be bouwing op te blazen, nadat reeds een-derde van de stad door de vlammen was ver woest. In de afgelopen dagen heb ben talrijke branden gewoed in het bosrijke gebied van New Engeland, waardoor vele dor- Pen geëvacueerd moesten wor den. Hugb Gaitskell, de nieuwe Engelse minister van brandstoffenvoorzienlng. lange in dit Russische blad ge- Êubliceerde brief beweert een 'uitse krijgsgevangene, een zekere kapitein Rudolf Mont fort, dat Schumacher voor de oorlog een dubbele rol speelde. Hy zou vele steekpenningen hebben aangenomen van Duit se firma's om de socialistische fractie in de Rijksdag er toe over te halen tegen bepaalde maatregelen te stemmen. Montfort verzekerde inder tijd persoonlijk 15.000 Mark te hebben overhandigd. Het is nu de beurt aan Schumacher om zijn landge noot Montfort een „huurling van Moskou" te noemen. Hoe wel met zulke krasse weder zijdse beschuldigingen noch op von Paulus. noch op de steek penningen meer licht wordt geworpen. De lering van dat alles is deze: zowel Amerikanen als Russen trachten vooraanstaan de Duitsers in te schakelen in eigen plannen. De vijand van gisteren wordt vriend tegen de vijand van morgen. Dat geeft de vriend nieuwe kansen. Zou Dönitz toch gelijk krijgen? Vijf cent strafport. 23 Augustus 1947 be zorgde de post een prentbriefkaart bij een ingezetene van Hoog woud. Deze kaart was afgezonden door een mi litair, die zijn dienst plicht vervulde in fort Kijkduin te Den Helder en was bestemd voor zijn verloofde uit deze ge meente. Dit is op zich zelf niets bijzonders, wa re 't niet, dat de kaart het poststempel 1931 draagt en de kaart dus 16 jaar onderweg is ge weest. De familie moest de geadresseerde is reeds jaren met de sol daat getrouwd vijf cent strafport betalen, aangezien het porto voor de tegenwoordige tijd, niet voldoende was. 25 doden, 100 gewonden. Vrijdagmorgen zijn in de mist 2 electrische treinen vol arbeiders die naar het centrum van de City reden, op het station van Zuid-Croydon op elkander ge lopen, waarbij vijf-en-twintig personen de dood vonden en een honderdtal gewond werd. De eerste twee wagons van de trein, welke bovenop een er voor rijdende 'trein liep, wer den in elkander geschoven. De twee laatste rijtuigen van de voorste trein werden van de rails eedrukt en versperden de sporen in beide richtingen. Een vijftigtal ambulance-auto's werd onmiddellijk naar de plaats des onheiis gedirigeerd. De bewoners van omliggen-, de huizen stelden lakens ter beschikking voor noodverban den. KORTE PREDICATIE „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en ln der eeuwigheid". Hebr. 13:8. Bij vele mensen uit onze tyd, vooral bij jongeren, zit, min of meer openlijk, de gedachte voor: godsdienst, kerk en Bij bel behoren bij een vroegere generatie, zij zijn waardevol geweest voor een vroeger ge slacht, maar passen niet meer in een moderne samenleving. Men kan er in de tijd, waarin we nu leven, weinig of niets mee doen. Nu gelden andere maatstaven, het leven van thans eist iets geheel anders. Ten dele schuilt er waarheid In deze gedachte. De kerk heeft vaak zelf de schijn van verouderd te zijn op zich ge laden. Zij heeft 'haar boodschap vaak gebracht in een taal, die door het huidige geslacht niet meer wordt verstaan. Vaak ook maakte de prediking de Indruk van los te staan van het werkelijke leven. Het scheen alsof het Evangelie iets boventydelyks was, alsof het aan de enorme spanningen van dit tijdsgewricht geen aankno pingspunt vond. En toch is Christus Gods antwoord geweest op de bran dende vragen van Zijn tüd. Hij heeft de reële nood van Zijn dagen gepeild. Hij heeft de mens van dat ogenblik gezien ln zyn vastgelopen zijn, in zijn niet meer verder kunnen. En als enigste oplossing heeft Hij gezien: het Kruis. Het Kruis is de enigste en afdoende op lossing geweest van alle con crete nood van Zijn tijd. Misschien heeft de concrete nood van onze tyd en van ons persoonlijk leven een geheel ander aspect als de nood van Christus' dagen. Het vastgelo pen zijn en niet meer verder kunnen van onze wereld of ons leven ziet er wellicht op het oog heel anders uit. En daar om schijnt het Kruis niet onze oplossing, daarom schijnt ons het Evangelie van de Gekrui sigde verouderd. Dit is echter schijn. Christus had niet alleen dè vorm van de nood van Zijn tijd op het oog. maar de wortel. Welke nood wereld en enkeling ook aangrijpen mag, cr is maar één bron. Dat is het gebroken hebben met God, of zoals de Bijbel dit noemt: de zonde. Het Kruis grijpt niet de uiter lijke verschijningsvorm, maar de diepere oorzaak aan. En daarom is de enigste oplossing: terug naar God! Het Kruis is verzoening, vergevi" 'e het „terug naar God" mo ma ken. En als Christus in onze da gen gekomen was en Hij had onze wereldnood en onze per soonlijke nood gepeild, Hij zou geon and®»-» e-'n? geweten hebben als: het Kruis. Want de nood van onze tijd is uit de zelfde bron geweld, als de nood van Zijn dagen. Toen en nu heeft de mens ln een geschon den verhouding met God ge leefd. We kunnen de vorm van de verkondiging aanpassen, mo derniseren. Eén kan niet aan- «renast of gemoderniseerd wor den: Hij 19 gisteren en heden dezelfde tot in eeuwigheid. Hij houdt allen tijden en allen volkeren en allen enkelingen de enivste mogeijke onlossine voor: Terug naar God door de verzoening van het Kruis! G. H. J. MARSMAN. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de Ierse grondwet werd aangenomen: viert de Ned. pianist en componist, Willem Ch. N. Andriessen, zijn 60e verjaardag. MORGEN: is het 50 jaar geleden, dat tussen Italië en Abessinië de vrede van Addis Abeba werd geslo ten. Salarisverbetering blijft tè lang uit. Op 81 October a.s. zal de algemene vereniging van lera ren bij het middelbaar Onder wijs te Utrecht bijeenkomen in een buitengewone algemene vergadering. Men zal de mogelijkheid be spreken van de actie tot col lectieve ontslagaanvrage in samenwerking met de andere lerarenorganisaties in verband met het uitblijven van de ver betering in de salariëring. Irak dreigt met inval in Palestina. De premier van Irak, Salih Djaboer, heeft verklaard, dat het leger van Irak Palestina zou binnen marcheren, in het geval de V.N. het verdelings plan voor Palestina aanvaardt. Hij verzekerde, dat het slechts minuten zou kosten om binnen te rukken als de Britse troepen teruggetrokken wer den. Zullen Indonesiërs de Nederlandse vormen? Singapore of Batavia? delegatie Aneta verneemt van welin gelichte zijde, dat de Neder landse delegatie voor de onder, handelingen met de Republiek hoogstwaarschijnlijk méde zal bestaan uit Indonesiërs, onder wie vertegenwoordigers van de deelstaten. Aan het hoofd van de delegatie zou benoemd wor den Raden Abdoelkadir Wid- joatmodjo. Naar aanleiding van dit Ane ta bericht, werd heden officieel aan het A.N.P. medegedeeld, dat dit bericht even voorbarig is als de recente publicaties van dergelijke aard In sommige bladen, daar besnrekingen tus sen de Nederlandse en Indische regering ter zake nog lopende zijn. COMMISSIE VAN DRIE. Naar aanleiding van berich ten, dat de drielandencommte- sie Zaterdag van Sydney naar Singapore zou vertrekken, ver. neemt Aneta uit gezaghebben de bron, dat de commissie niet naar Singapore zal reizen, doch dat zij Maandag direct uit Sydney te Soerabaja zal aan komen. KIrby heeft namens de com missie aan dr. v. Mook ver- Oproep van het Interkerkelijk Overleg. Het I. K. O. (Interker kelijk Overleg), in dit ge val sprekend namens de voornaamste Protestantse kerken en de oud-Katho lieke kerk, heeft een op roep doen uitgaan tot de bij haar aangesloten ker ken, waarin met nadruk gewezen wordt op de gees telijke en stoffelijke zor gen, die de Nederlandse samenleving drukken en waarvan als één der ern stigste wordt genoemd het gebrek aan woonruimte, dat de geestelijke en licha melijke gezondheid van ons volk ernstig bedreigt. Wetend, wat dit betekent voor tienduizenden jonge men sen, die een eigen gezin willen stichten en voor talloos vele anderen, die met hun gezin niet voldoende ruimte hebben om behoorlijk en overeenkom stig minimale eisen te leven, meent het I. K. O. dat hierin de kerken vanuit het Evange lie haar woord dienen te zeg- gen. Met alle ernst roept de kerk daarom: DE PIET HEIN IN REPARATIE OP DE SCHELDE. Commandant vertelt van zijn schip. Matrozen met koffers, ma trozen met plunjezakken. ma trozen met hutkisten. een voor een over de loopbrug van H. M. torpedobootjager „Piet Hein", op weg naar de walDat is het beeld, dat de „Piet Hein" biedt op deze najaarsmiddag, vastgemeerd aan een kade van de scheepswerf „De Schel de" te Vlissingen. Ze willen naar huis, de Jantjes .en wie zal het ze kwa lijk nemen? In October 1945 zette de „Piet Hein" van uit Engeland koers naar Indonesië. Maak er als het kan een recordreis van! had de Nederlandse ma rineleiding tevoren al gezegd. Dat was een kolf je naar de hand van de opvarenden en het kón: de „Piet Hein" im mers is een prachtschip, snel, zelfs onder zwaar*-weer, uitste. kend manoeuvreerbaarZe zouden een poging do,en ofii de Blauwe Wimpel van de Indlë- tochten te halen! Ze speelden het klaar. De Blauwe Wimpel werd ver overd. In vijftien en ©en halve dag werd de tocht volbracht! Er was een nieuw record ge vestigd. Daarna volgden twee jaren van zware dienst in Indonesië. Totdat besloten moest worden om de „Piet Hein" zyn gewone, vierjaarlijkse onderhoudsbeurt te geven. Op 26 Augustus ver trok de toroedobootjager uit Indlë, op 26 September werd Den Helder bereikt, op 22 Oc tober arriveerde het schip in Vlissingen. twee jaar nadat het. uitvoer. Is het dan wonder, dat de Jantjes naar huis verlangen en dat er aan boord een en al bedrijvigheid heerst om weg te komen, naar moeder de vrouw, naar vader en moeder? GOEDE STAAT VAN DIENST. Kapitein luitenant ter Zee A. Molenaar, de commandant van de „Piet Hein" sedert ruim een jaar, vertelt met een vol dane glimlach van de beleve nissen van zijn schip en zijn bemanning. In 1943 bouwden de En gelsen het, twee jaar lang deed het uitstekende diensten bij het begeleiden van de convöoien naar de Moermanskust, die Rusland uit de nood moesten helpen. In 1945 kochten wij het: een prachtschip. Uitge_ rust met de modernste outilla ge, radar inbegrepen. Toen naar Indië. Patroullledlensten. Herhaaldelijk moest de „Piet Hein" ln actie komen. By Loknja en Palembang. in Straat Bali driemaal. Telkens nadat we vanaf de kust bescho ten waren. Aan twee landingen hebben we deel genomen, nl. aan die bij Pasirpoeti en die bij Tjllatjap. Herhaaldelijk werden we onder vuur genomen, maar we kwamen er zonder treffers af. Dan hebben we nosr een Australische reis gemaakt Een goede staat van dienst... „DE SCHELDE" ZAL HET WEL KLAREN... Maar nu is de „Plet Hein" de „Piet Hein" niet meer, vervolgt de com mandant. In Nieuwedlep zijn de torpedobuizen van het schip verwijderd. In Rotterdam heb ben ze de kanonnen eraf ge haald. Van onze bemanning van 210 konoen gaat 80 pro cent naar elders en blijft maar 20 procent als kernbemanning in Vlissingen...... U voelt wel: wat blijft er op zo'n manier van een oorlogsschip over! De bemanning blijft niet eens aan boord, maar gaat wonen in het logementschip „Castor" van de Marine. Maar er ls een troost. be_ sluit kapitein lt. Molenaar Het schip, komt hier om volle dig gereviseerd te worden, de turbine-installatie met haar 40.000 P.K. inbegrepen. De „Piet Hein" wordt dus als nieuw! Op „De Schelde" zullen ze dat wel klaren, al zal het wat maandjes duren En, voegt hij er nog aan toe, nu kom lk tenminste weer eens in Vlissingen. Ik ken het van vroeger, toen de Poolse duikboot „Orzel" hier gebouwd werd en ik het in schieten leidde. De „Piet Hein" stroomt leeg. De Jantjes gaan naar huis. Nog een paar dagen, dan trekken de Scheldewerkers naar binnen en zullen op de „Piet Hein" 'de geluiden van de arbeid even overheersend zijn als op de „Borneo", de „Elands fontein" en de „Prinses Beatrix", die immers ook on der handen zijn. Ie. Allen, die verantwoor delijkheid dragen op, om alles te doen wat mogelijk is om in deze noodtoestand verbete ring te brengen; 2e. Hart en geweten van ieder op, die woonruimte be schikbaar heeft om deze ook af te staan; 3e. Allen, die bjj anderen in wonen, die voor die anderen ook mogelijk te maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen. Naar wy vernemen zou het in de bedoeling van de R.K. Kerk liggen over deze zaak binnenkort een brede herder lijke brief als prediking tot de gelovigen te richten. Naar wy vernemen zal de Nederlandse Regering op Dins dag 4 November ter ere van de Britse Prime Minister, Cle ment Attlee, die Nederland zal bezoeken in verband met de Booniplantdag op Walcheren, 's avonds in Den Haag een di ner aanbieden. Nieuw-Amsterdam weer in de vaart. Het vlaggeschip van de H. A. L., de „Nieuw Amsterdam", ligt weer aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam. Het schip dat als troepenschip heeft dienst gedaan, is geheel geres taureerd en ln vele opzichten nog verbeterd. Het herstel heeft meer gekost dan de bouw négen jaar geleden. Op 29 October a.s. zal het schip zijn eerste reis naar Amerika aanvaarden. Tijdens de oorlog zijn door de „Nieuw Amster dam" 378.361 man troepen vervoerd en een afstand afge legd van 530.452 zeemijlen of 20 maal de wereld rond. ..Krantenjongens". Negen vooraaanstaande Amerikanen, die zelf hun loopbaan zijn begonnen als krantenjongen, heb ben op de nationale „dag der krantenjongens" hul de gebracht aan de ion- ge mannen, die over neel Amerika de couranten aar. huis bezorgen. Hier bij waren: William O. Douglas, rechter by het Hooggerechtshof, de gouverneurs Thomas A. Dewey van de staat New York, Earl Warren van California en Mon C. Wallgren van Washing ton, de senatoren Robert P. Wagner van New- York, Wayne Morse van Oregon, en Scott W. Lu- #cas van Illinois, baseball scheidsrechter A. B. Chandler en Charles Luckman, voorzitter van het Nationale Voedsel- Comité. zocht voor verder transport naar Batavia te zorgen. Het gezelschap bestaat uit zes personen, nl. Graham, Kir_ by, van Zeeland, mevrouw Kir- by, een adviseur en een secre taresse. Negen leden van de staf arriveren reeds Zondag. MINDERHEDEN. Te Batavia heeft een vriend schappelijke ontmoeting plaats gevonden tussen de Republi keinse minister van staat voor de minoriteiten, de heer Tjiouw Giek Soen en de Indonesische staatsburgers van Arabische origine. De bijeenkomst had ten doel het gevoel van onze kerheid bij de minderheids groepen omtrent het politieke beleid van de Republikeinse re gering te elimineren. De heer Tjiouw deelde mede. dat de Republikeinse regering niet van zins is de minoriteiten te laten voortbestaan, doch zich krach tig beijvert om de groepen ln de samenleving op te lossen, opdat er in de toekomst in In donesië geen andere groepe ringen zullen te vinden zijn dan Republikeinse staatsburgers en niet-staatsburgers. ONTVOERINGEN. Gedurende de afgelopen week zijn te Modjokerto drie dis trictshoofden en zeven dessa- hoofden beroofd en ontvoerd. REPUBLIEK NIET UITGENODIGD. Radio Djocja heeft medege deeld, dat de republiek geen uitnodiging ontving tot het bij wonen van de internationale arbeidsconferentie te New Delhi. Indien de Nederlandse delegatie voorstellen voor In donesië indient, zal de repu bliek die van' de hand wijzen. DE BENOEMING VAN ABDOEL KADIR. Over de nieuwe benoeming van Abdoelkadir tot recomba van West-Java schrijft dc Nieuwsgier: „Deze benoeming zal onge twijfeld overal met vreugde worden begroet. Deze man be zet de plaats, waarop hij aan spraak kan laten gelden. Deze benoeming bewijst, dat het de regering ernst is, wanneer zij zegt, dat zij Indonesiërs zal benoemen in welke functie ook, indien zij hiertoe de bekwaamheden bezitten. Er is in Djocja nog nooit iemand geweest, die Abdoel kadir een marionet of een Nederlands werktuig heeft ge noemd." Wy zien in deze be noeming een aanwyzing, dat de regering ernaar streeft by de komende besprekingen zo veel mogelijk Indonesiërs in te schakelen. De Omroep-plannen. Het „Comité Nationale Om roep" heeft een brief gezon den aan minister Gielen ln welke brief het zegt, de onty- dige en voorbarige discussies betreffende het advies van dc radioraad over de regeling van het omroepbestel zeer te be treuren. Het acht deze gang van zaken schadclh'k voor een objectieve oordeelsvorming. Het comité wil zich onthoudep van een oordeel over en com mentaar op dit nog niet offi cieel gepubliceerde advies, doch het is van mening, dat het van het grootste belang is, dat al le Partyen aan de hand van de officiële tekst zich een oordeel kunnen vormen. Het comité, dringt met klem aan op pu bliciteit van het betreffende advies, opdat aan eenzydige acties een einde kome. Onregelmatigheden bij Beheersinstituut. Het onderzoek, dat Inzake de malversaties bij het be heersinstituut te Amersfoort gaande Is, heeft geleld tot de afrestatie van een zekere B. Deze employé van het instituut ls inmiddels voor de officier van justitie te Utrecht geleid. C.C.D.-activiteit. in September. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in September ln to taal 7036 processen-verbaal op. Hlerby waren 9728 verdachten betrokken, van wie er 287 in verzekerde bewaring werden gesteld. De meeste overtredingen zijn begaan op het gebied van de akkerbouwproducten, nl. 2902. Het aantal geconstateerde fraudes op het gebied van vee en vlees bedroeg 2164, terwijl op zuivelgebied 1587 verdach ten een overtreding hadden be gaan. In beslag genomen werd o. m. 203.877 kg. graan, zaden en peulvruchten. 4.665 kg vlees en spek, 37.866 eieren en 505 varkens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1