Loon- en prijzenpolitiek der regering mislukt? Ruys-schroef mag niet over de Moerdijkbrug NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Waar blijft de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie Nog niet voldoende bezuinigd. (Vervolg van het afdelingsver slag van de Tweede Kamer in zake de Rijksbegroting 1948.) Vele leden waren van oor deel, dat do regcringspolitlek van lonen en prijzen, zoals die verleden jaar Is aangekondigd, niet heeft kunnen realiseren, omdat de prijsverlaging, waar van daarbij werd uitgegaan, niet een feit geworden is. Wil men komen tot een al gemene reële verhoging van het levenspeil dan is deze, naar de overtuiging van deze leden, slechts te verwachten van een verhoging der arbeids productiviteit. T.a.v. de prijsbeheersing wordt een niet voldoend scherpe politiek gevoerd. Vele winsten zjjn onredelijk hoog, in het bijzonder bij de export. De financiën. Men was het er algemeen over eens, dat de financiële toestand niet alleen zeer zor gelijk, doch ook zeer onzeker is. Het is zeer teleurstellend, dat de gehele dienst een saldo tekort van 1566 millioen ople vert, te meer, nu zoveel fac toren dit resultaat nog in hoge mate onzeker maken. Van ver schillende zgden voegde men hieraan echter dadelijk toe, dat men er de regering geen ver wijt van mag maken, dat de begroting niet sluit. Niemand had immers voor dit begro tingsjaar reeds een enigermate sluitende begroting mogen verwachten. Van meer dan één zyde werd niettemin op het financiële beleid scherpe cri- tiek uitgeoefend. Men achtte de financiële toestand in de millioenennota te gunstig voor gesteld. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de financiële toe stand niet zo benauwend is als het door verscheidene leden werd voorgesteld. BEZUINIGING. Van verschillende zijden wer den in het bijzonder beschou wingen gewijd aan de vraag, of er reeds voldoende bezuinigd ls. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat de bereikte resultaten nog onvoldoende zijn. Sommige leden maakten ln het bijzonder aanmerking op de neiging van vele ambtena ren om zich door een secreta resse te doen bijstaan. Algemeen was men van oor deel, dat ter beoordeling van de financiële toestand van ons land van zeer groot belang is, te weten, hoe het staat met de financiering van de uitgaven voor Indië. BEDRIJFS ORGANISATIE. Met betrekking tot het vraagstuk der publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie dron gen zeer vele leden er met klem op aan. dat in het thans Ingetreden parlementaire jaar een ontwerp van wet hierom trent zou worden ingediend en afgehandeld. Tevens werd aangedrongen op de instelling van een soci aal-economische raad. HET COMMUNISME. Vele leden achtten het nood zakelijk te waarschuwen voor het communistische gevaar, dat zich ook in ons land doet gevoelen. HUWELIJK EN GEZIN. Door vele leden werd ge vraagd, of de regering bereid is de totstandkoming van een regeling te bevorderen, waar door het verbod aan bediena ren van de godsdienst tot slui ting van een kerkelijk huwe lijk voor een burgerlijk huwe lijk komt te vervallen. Andere leden konden deze wens niet ondersteunen. Zij konden in de bestaande wette lijke bepaling geen beperking van de rechtmatige vrijheid der kerken zien. Wat de gezinspolitiek be treft, hadden vele leden de in druk, dat de regering de poli tiek van „levensruimte voor elk gezin" wat schoorvoetend voert. Explosie bij Leidse gasfabriek. Donderdag vond een ont ploffing plaats in een van de zuiverkisten op het terrein van de gasfabriek te Leiden, waarbij zes arbeiders ernstige brandwonden opliepen. De eerste hulpdienst vervoerde de slachtoffers naar 't Acade misch Ziekenhuis. Het onge luk is waarschijnlijk te wijten aan het wegspatten van een vonk van een bij deze kisten gebruikte pikhouweel. Amerikaanse musici spelen niet meer voor de plaat. De Amerikaanse musi ci behorend tot het machtige „Verbond van Musici" zullen van De cember af wanneer de lopende contracten aflopen geen gramo- foonplaten meer laten maken, aldus heeft de president van dit ver bond, James Petrillo, me degedeeld. Het bestuur heeft dit besluit bij een parigheid van stemmen genomen. „Wij zijn ons er van bewust, dat wij door het laten maken van deze gramofoonpla- ten onszelf beconcurre ren". aldus Petrillo. Ge noemde musici zullen, om dezelfde reden en var. dezelfde datum af. ook eeen transcripties meer schrijven. Culturele Raad voor Indonesië. Bij besluit van de lt. gou verneur-generaal is een comité ingesteld dat tot taak heeft voorbereidingen te treffen voor het stichten van een cul turele raad, die als leidende en coördinerende autoriteit zal kunnen optreden, t.b.v. de fe derale regering van Indonesië. Als voorzitter is aangewezen professor dr. Pangeran Ario Hoesein Djajadiningrat. (Ingezonden mededeling) KOOPMANS' KÏNDFRWEH. CfVUnxch kü\cüfun.< (Ingezonden mededeling) Nederlandse POPPENFILM in kleuren. In opdracht van de Honig"s Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, is door Joop Gecsink een aardige poppen- film vervaardigd, die binnen kort in de Nederlandse biosco pen te zien zal zijn. Dc film wordt geheel ge speeld door poppen, terwijl de machines levende wezens ge worden zgn. In een bonte rij van leuke opnamen en origi nele vondsten krijgt de toe schouwer een indriik van wat Honig's fabrieken doen om zo veel mogelijk heerlijke, voed zame Honig's artikelen te ma ken voor zoveel mogelijk Ne derlandse gezinnen. U zult deze kleurenfilm stel lig dc moeite waard vinden en by een bezoek aan de bios coop dan ook zeker van de film „Honig werkt" genieten. Den Haag verbood zelfs vervoer over de weg. Hoe moei de „tweede reserve" er nu komen De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moer dijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige dagen veel gemoe deren bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak uit, aldus de di recteur van de N.V. H. J. van Ruiten's transporten te Berg- schelioek. Zoals men weet, ligt van Breda af de rijbrug aan de linkerkant. Bij een doorzetten van het transport, beladen ge lijk tot nu toe, bedroeg de „speling" op de brug slechts 20 cm. Dat is te riskant, had een ingenieur van waterstaat in Brabant verklaard: „Wan neer u de speling een halve meter kunt maken, neem ik er genoegen mee". „Eilacie, hij had niet gere kend op hogere machten De schroef op de truc werd verschoven en de speling werd zelfs vijf centimeter meer dan de gevraagde halve meter. Er was dus geen gevaar meer voor beschadiging van de brug- kant, maar Den Haag be sliste anders GEEN ZORGEN! Hoe het nu verder gaat? „Ik maak me geen ogenblik bezorgd", lachte de heer Rui ten„We rijden de schroef naar het haventje, waar vroe- Aardappelmeel in het brood. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maalin- dustrie zal'worden samenge steld, wordt voor het eerst 5 procent aardappelmeel ge mengd. Verder bevat deze me lange 10 procent maisbloem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 procent in landse tarwe, 15 procent in landse rogge etn 75 procent bnitenlandse tarwe. Over vier a vijf weken zal deze. bloemmelange aan de bakkerijen zijn afgeleverd en dus in het brood komen. Vooroorlogs bier. Met ingang van 3 Novem ber zullen de bierbrouwers in Nederland alleen nog maar bier van volledig vóór-oorlogse kwaliteit afleveren. Dr. Idenburg naar Nederland. Dr. P. J. L Idenburg, plaats vervanger van de luit G.G., zal in de loop van November een missie naar Nederland en wellicht ook naar de Ver. Staten krijgen. In aansluiting daar op zal hij met enkele maanden buitenlands verlof in Nederland vertoeven. Met de waarneming van zijn functie zal de Recomba van West-Java, Raden Abdoelka- dir Widjojo Atmodjo, worden belast Tot Recomba van West-Java zal worden be noemd Hilman Djajadiningrat, regent van Soekaboemi. Mgr. Mutsaerts bi] de Paus. De Paus heeft mgr. Mut saerts, bisschop van 's-Herto- genbosch, in particuliere audi ëntie ontvangen. ger de pont aankwam en ver trok. Eerst dacht ik eraan de schroef met een bok naar de overkant te varen en daar weer op de truck te laden, maar de beslissing van Den Haag gaat zelfs zo ver, dat we niet eens meer op de rijks weg mogen komen. Ik ben derhalve genoodzaakt alles via het water te doen. Of de bok zal het gevaarte gaan overla den op een schuit, óf ze zal het, hangend aan een ketting, zelf helemaal naar Rotterdam vervoeren". DE TWEEDE RESERVE. De vraag is maar, wat er met de tweede reserveschroef moet gebeuren. De „Willem Ruys" is immers een dubbel- schroefschip en het spreekt vanzelf, dat er ook twee re- serveschroeven zijn. Dat twee de exemplaar bevindt zich nog op de fabriek endeze ligt met aan het water. „Maar wie er ook aan twfl- felen mag, of de tweede editie door het verbod van de weg gebruik te maken, ooit de „Willem Ruys" wel zal berei ken, ik in ieder geval niet", gaf de heer Ruiten te kennen. „Ook deze schroef zal nog op tijd arriveren". SPORTIEF BLIJVEN. „Is dit karwei geen finan ciële tegenvaller?" „Laat ik er ook 's 'n keer wat bijleggen", antwoordde de* heer Ruiten lachend. „Je moet al tijd sportief blijven. En het valt heus wel mee. Alles heeft immers ook z'n goede zijde. Zo dacht de eigenaar van het huis ook, toen we zijn gevel moes ten slopen. „Ga je gang maar" had hg gezegd, „het kost je geen cent en ik heb tenminste een kansje op een bouwvergunning. Tot nu toe heb ik daarnaar kun nen fluiten". Nieuwe voorzitter voor „Handelsbelang". de heer h. wfyburg volgt de heer l. a. stofkoper op. Met 45 van de 52 uitgebrach- te stemmen ls de heer H. Weybnrg Donderdagavond tij dens een vergadering In het Schuttershof te Middelburg tot voorzitter van de Ver. „Han. delsbelang" gekozen, als op volger van de heer L. A. Stof- koper. De heer Stofkoper, die in verband met zijn leeftijd en zijn gezondsheidstoestand ge meend heeft zich te moeten terugtrekken, viel een hartelij ke huldiging ten deel, welke culmineerde in zijn benoeming tot eere-voorzitter van de ver_ finiging. De heer Stofkoper werd o. m. toegesproken door de bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg. die als gast de vergade ring bijwoonde. In ons volgend nummer ko men we op deze vergadering nader terug. Middelburg krijgt een winkelweek. De Ver. „Handelsbelang" te Middelburg besloot in haar Donderdagavond gehouden ver gadering in 1948 ter gelegen heid van de tweede Z.E.T.O., een tentoonstelling, waar Zeeuwse handel en industrie hun kunnen willen tonen, een winkelweek in de Zeeuwse hoofdstad te organiseren. Waarschijnlijk zal tevens een etalagewedstrijd worden uitgeschreven. Nieuwe schenking voor „Nieuw Walcheren". Het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" heeft van de Stichting Hulpactie Schel- demonden bericht ontvangen, dat laatstgenoemde stichting aan eerstgenoemde,ter gelegen heid van het begin der Her beplanting van Walcheren, een bedrag van 1500 heeft ge schonken. Weer scheikundeles aan het Middelburgs gymnasium. B. en W. van Middelburg stellen voor tot tijdelijk lera res aan het gymnasium te Mid delburg te benoemen mevr. A. M. Dekker-van Hulst, die ook reeds vroeger tijdelijk les in de scheikunde heeft gege ven en zich bereid verklaarde om althans aan de examen klasse les te geven. Zoals bekend werd aan het gymnasium geen scheikunde les meer gegeven sedert het aan de heer G. Postma ver leende ontslag, wat voor de leerlingen een ernstige handi cap was. De „Piet Hein" in Vlissingen aangekomen. Woensdagavond is H. M.'s torpedobootjager „Piet Hein", welke enkele weken geleden reeds uit Indonesië in Den Hel der aankwam, in Vlissingen gearriveerd, waar 't schip bij de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde" een grote „survey" zal onder gaan. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Ir. J. P. Berdenis van Ber- lekom te Middelburg, direc teur van de N.V. The Vitrite Works aldaar, is door H. M. de Koningin benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, van wege zijn diensten, tijdens de oorlog aan de Nederlandse Luchtstrijdkrachten bewezen. Toch geen ongeval bij Katsche Veer Betreffende het gebeurde aan de steiger by het Katse veer, waar een motorrijwiel werd aangetroffen, doen ver schillende geruchten de ronde. Wel kan worden vastgesteld, dat de ongeveer 30-jarige v. Hee uit Wolfaartsdgk Maan dagavond met zijn motor is weggereden. Hij heeft het waarschgnlgk willen doen voor komen, dat hy naar Noord-Be veland moest. Het motorrij wiel draagt geen gevolgen, die er op wyzen, dat v. H. hard rijdende, de steiger is opge reden en toen niet verder kon. Weliswaar vermoedt men dat v. H. zijn motor heeft achter gelaten en naar elders is ver trokken. De Tweede Zeto. B. en W. van Middelburg stellen de Raad voor tot een bedrag van 1000.— deel te nemen in het garantiefonds voor de in 1948 te houden Zeeuwse Handels- en Industrie tentoonstelling Tweede Zeto. ZILVEREN .JUBILEUM VAN „ACHILLES". Op 15 Februari 1948 zal de gymnastiekvereniging „Achil. les" te Middelburg zün 25-jarig jubileum vieren. Men heeft o-e- meend dit iubileum niet onop- merkt voorby te mogen laten gaan en daarom heeft men een huldigingscomité samengesteld waarin zifting hebbpn de he ren M. J. Louws. voorzitter, A. Imanse, secretarU Alb. Huis man, penningmeester. In Indonesië gesneuveld. Maandag kreeg de familie S. de Vos te Stavenisse het bericht dat hun zoon H. de Vos in de leeftyd van ruim 22 jaar in het hospitaal te Se- marang aan een oorlogsver wonding is overleden. N. A. Hamelink overleden. Dinsdag is te Terneuzen overleden de heer N. A. Hame link. De heer Hamelink is van 1919 tot 1935 lid van de Ter- neuzense gemeenteraad ge weest en was een zeer voor aanstaande figuur in de Arbei dersbeweging. De begrafenis zal Vrijdag om 2 uur plaats hebben. Een woningstichting. voor nieuwe"* gemeente-woningen. B. en W. schrijven de Raad der gemeente Middelburg: Binnen afzienbare tijd zal begonnen worden met de bouw van 112 woningen aan de Grif fioen, alsmede met de bouw van een aantal woningen op 't Zand, alle gebouwd volgens de bekende financieringsregeling 1947. Aan de administratie van de woningen worden andere eisen gesteld dan aan die wel ke beheerd worden door de wo ningbouwverenigingen. Ook dient op de administratie van de woningen F. R.-1947 nauwer gemeentelijk toezicht te wor den uitgeoefend, mede met het oog op de onderhandelin gen, welke over 10 of 15 jaar met het Rijk gevoerd moeten worden in verband met de ver goeding van de niet-rendabele bouwkosten. Wij stellen U daarom voor een stichting in te stellen, wel ke als eigenares van de wo ningen optreedt, de financiële faciliteiten aanvraagt, de wo ningen beheert enz. De leden van deze-uitsluitend gemeente- ïyke-stichting dienen door B. en W. te worden benoemd, eventueel op voorstel van een reeds ingestelde stichtingsbe stuur. Hoewel de stichting zelf standige beslissingen kan ne men, blijft het wenselijk dat wij een grote invloed uitoefe nen od de handelingen van het bestuur. Het komt B. en W. ongewenst voor dat de direct- belanghebbenden (de bewoners van de huizen) in te grote ge tale in het bestuur zitting kun nen nemen. Ware dit laatste het geval, dan is het niet denk beeldig. dat de onderhoudskos ten te hoog zouden worden op gevoerd. In het bestuur diemen o.l. de volgende personen zitting te hebben: 1. voorzitter, tevens wethouder, lid van ons Colle ge; 2. secretaris-penningmees ter, (ambtenaar van de finan ciële afdeling der gemeente secretarie); 3. de gemeente ontvanger; 4. een technisch ambtenaar van gemeentewer ken en tenslotte drie bewoners der huizen. Clement Attlee, een bescheiden man van grote werkkracht. Clement Attlee, eerste mi nister van Groot-Brittannië en leider van het derde Labour- kabinet heeft enkele jaren ge leden een boekje geschreven, dat hij als titel gaf „My Par ty", mijn party. Dat „mgn" te kent, hoezeer Attlee's leven ge- wfd is aan en vergroeid met de Labour-party. Gemeente Middelburg koopt molen. B. en W. van Middelburg stellen de Raad voor de mo len op het Vlissingse Bolwerk aan te kopen voor een bedrag van f 5000.Uit de voor waarden, die daarbg door de eigenaar werden gesteld, is van betekenis, dat de houten voorbouw op kosten van de gemeente wordt afgebroken en dat de daardoor vrij komende materialen eigendom blijven van de eigenaar. De zijbouw blrjft evenwel bestaan. Te 's-Gravenhage slaagden voor het eerste gedeelte van het examen B als scheeps- werktuigkundige de heren H. D. Kemeling te Vlissingen en A. Wisse te Koudekerke. Vlissingen JUBILEUM „ONZE VLOOT". In hetzelfde jaar, dat de eer ste Nederlandse onderzeeër, de „Luctor et Emergo", de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlisingen verliet (1907), werd aldaar de afdeling der Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" opgericht. Deze afdeling zal dus dit jaar haar 40-jarig be staan vieren. Op 25 November a.s. hoopt men dit feit te herdenken. Hulp voor Europa. Trumans plan goedgekeurd. Het Amerikaanse kabinet, dat Woensdag In zün geheel op het Witte Huls was ontbo den, heeft president Trumans plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goedgekeurd. President Truman zal mor genavond via de radio de bg- zonderheden van zgn plannen bekend maken, alsmede de maatregelen, die de Ver. Sta ten naar zgn mening moeten nemen om het probleem op te lossen. SPECIALE ZITTING VAN HET CONGRES. Voor 17 November a.s. is een speciale zitting van het Ame rikaanse congres bijeengeroe pen. Deze zitting zal zich bezig houden met maatregelen voor hulp aan het buitenland, in het byzonder met een programma voor tussentijdse hulp aan Frankrgk, Italië en Oostenrijk. Oostenrijks parlement contra de Sovjets. De in Oostenrgk heersende verontwaardiging over het ont slag door de Sowjet-autoritel- ten van drie politie-commissa- rissen en hun vervanging door communisten is tot uiting ge komen in een druk bezochte bgeenkomst van het parlement. "Op verzoeken aan de Sow- jets om uiteenzetting van de redenen is nog geen antwoord ontvangen, aldus verklaarde de minister van Binnenlandse Za ken, Helmer. Nog minder invoer in Engeland. Suikerrantsoen wordt verlaagd. Sir Stafford Cripps, de Brit se minister van economische zaken, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Groot- Brittannië zal overgaan tot verdere beperking van zijn aankopen in het dollargebied. Hij deelde mede, dat de aan kopen van grondstoffen in het komende jaar met 25 millioen pond zullen worden beperkt. Voorts deelde hy mede, dat het suikerrantsoen in Groot- Brittannië, dat in Juli jl. was verhoogd, met 10 ounces per persoon per week, thans zal worden verlaagd tot 8 ounces per persoon, per week, en dat alle aankopen van Ameri kaanse tabak tot nader order zijn gestaakt. Het Britse volk leeft thans op ongeveer 2870 calorieën per dag vergeleken met voor de oorlog 3000 per dag. Indien de voedselaanvoer niet kan wor den aangevuld door invoer uit andere gebieden, zal het calo- rieënpeil moeten worden ver laagd tot iets minder dan 2700 per dag. Aardappelen In Engeland op de bon Van gezaghebbende zgde wordt vernomen, dat het Brit se kabinet waarschijniyk bin nen enkele dagen, met het oog op de slechte aardappelen oogst zal besluiten distributie van aardappelen in te voeren. Nobelprijs voor geneeskunde. De Nobelprys voor genees kunde is aan drie personen gezamenlijk toegekend: dr. Carl Gory en zgn vrouw Gerty te Saint Louis (V.S.) ontvangen tezamen de helft, terwijl de andere helft be stemd is voor prof. Bernardo Housaye te Buenos Aires. Amerikanen helpen Griekse vliegvelden verbeteren. De Amerikaanse luchtvaart missie in Griekenland, is met de Griekse regering overeen gekomen zes luchthavens in Griekenland te verbeteren. De kosten zijn geraamd op één millioen dollar en vgf mil liard drachmen. Wichelroedeloper ontdekt tweede bom. Behalve de bom van luuü kg. bij Olst, waarvan wg dezer dagen melding maakten, ligt er nog een tweede bom onder de spooriyn ZwolleDeventer, volgens de Gorsselse wichel roedeloper Hulsegge. Deze heeft n.l. maanden geleden reeds in de buurtschap Den Nul bij Olst ook de aajiwezigheid van een bom vastgesteld, on geveer 'n halve kilometer ten Middelburg LIEFDADIGHEIDS WEDSTRIJD. Zaterdagmiddag om 16.15 uur zal op het terrein aan de Nadorst te Middelburg een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen het elftal van de Prov. Griffie en de Vlis singse Gemeente-ambtenaren. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting „Nieuw Walcheren." RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Mid delburg is in vergadering bij een geroepen tegen Maandag 27 October in het tgdelijk raad huis (Wagenaarstraat). HERZIENING GASPRIJZEN. B. en W. van Middelburg stelden de Raad voor de gas- nriis voor de verbruikers, die meer dan 150 m3 gas per maand verbruiken, met cent te verhogen, dus tot 4^ cent boven rie prris van 31 Decem ber 1939. De prijs voor huis houdelijk gebruik mag niet worden verhoogd. BESTUUR GODSHUIZEN. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor ln de va cature G. J. Scherphuys te be noemen tot lid van het bestuur der Godshuizen de arts C. F. Frumeau. CONRECTOR GYMNASIUM. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor tot tgde- lgk conrector van het gymna sium te benoemen ir. B. D. de Roos. Deze benoeming zal slechts geldig ziln tot dat een volledig bevoegde en geschikte leraar beschikbaar zal zgn. BESTUUR CONCERT. EN GEHOORZAAL. B. en W. van Middelburg stellen de Raad voor om in de vacature, ontstaan door het overlgden van de heer C. H. R. Hondius, een nieuw be stuurslid te benoemen in de Stichting Concert- en Gehoor zaal. De Kon. Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning" en de Ver. voor Instrumentale Muziek hebben een voordracht opgemaakt, die als volgt luidt: mr. H. van der Beke Callen- fels en mevr. A. W. Wit Götz van der Vet. HERSCHOLING VAN ARBEIDERS. Woensdagavond hield de di recteur van de Rgkswerkplaats te Middelburg, de heer J. van Loenshout, in de zaal Nolet te Yerseke, een inleiding over de scholing, her- en omscholing van ongeschoolde arbeiders tot vakarbeiders. Hg gaf een dui delijke uiteenzetting hoe er op die Rijkswerkplaatsien gewerkt wordt en hoe het mogelijk was dat men in zo'n korte periode een vak kan leren. Spreker bracht voorts dank aan burge meester Willemsen en de plaat- selgke vakbondafdelingen voor de belangstelling die zg voor deze zaak hebben. Nadat de spreker verschillende vragen had beantwoord, sloot de voor- Reeds op vrij jonge leeftijd sloot Attlee zich bg' de socia listische partij aan en het duurde niet lang of hij werd gekozen in leidende partyfunc ties en later tot lid van het Lagerhuis. Hg maakte daarin alle ups en downs van Labour van nabg mee: De eerste La- bour-regering van Ramsey Mac Donald in 1924, die slechts 9 maanden duurde en geen succes had, het tweede- Labour-bewind, dat in 1931 eindigde in een geweldige ver kiezingsnederlaag en de grote overwinning van 1945. In Juli van dat jaar werd Attlee als leider van de La- bour-fractie in het Lagerhuis de opvolger van Churchill. Att lee is wel in alle opzichten de tegenstelling van de briljante Churchill. Op straat zou men hem onopgemerkt voorbggaan. Hij is een man van eenvoudige smaak en bescheiden optreden. Zgn redevoeringen laten zich goed lezen en zgn vol gezond verstand. Maar zg bevatten niets van de massieve welspre kendheid, die Churchill's pero raties kenmerken; Attlee mist de gave van het woord. Daar staat tegenover, dat hg beter beter dan Churchill weet, wat er omgaat in de gewone man. Hg zal nooit diens populariteit krggen, maar wel aller ach ting en waardering. Attlee ls een stugge werker, een door en door rechtschapen mens en heeft de gave om mannen met vaak geheel verschillende tem peramenten door bemiddelend optreden als één ploeg te doen samenwerken. Attlee pleegt zich wat op de achtergrond te houden, het kabinet wordt niet door zijn persoonlg'kheid overheerst. Be- vm leidt vrifwel alleen de bui tenlandse, Sir Stafford Cripps de economische politiek. Maar op Attlee rust uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor het Labour-beleid in zgn geheel Engeland zit midden in een van do moeilijkste crisis uit zijn geschiedenis. Dat Attlee tussen de vele beslommeringen en problemen, die het premierschap hem op leggen, door, de tgd zal vinden en de moeite wil nemen een be zoek aan Walcheren te bren gen, is een eer voor Zeeland en voor ons land. Noorden van het station Wghe. zitter deze vergadering. DE ZEVEn SLUIERS VAN DE ZIEL. De C.F.A. vertoonde gedu rende twee avonden in de Schouwburg te Middelburg de zeer goede Engelse rolprent „The seventh veil" (De zeven de sluier). Deze zevende sluio~ ls de laatste, die het innerlük van de mens voor de wereld verbergt en kan slechts door hypnotische suggestie, uitge oefend door een psychiater, vallen. Dit nu gebeurt in deze- film bij een jonge vrouw. Ook qua filmkunst gtaat „De zevende sluier" op hoog plan zowei wat de regie van Como_ ton Bennett en de fotografie als het volmaakte spel van Ann Todd als het meisje met de angstpsychose en James Ma son als haar voogd betreft. NIEUWE BUURTVERENIGING. Op initiatief van enige be woners van de Noordweg te Middelburg is de buurtvereni ging „Noordweg-Middelburg opgericht. De ter vergadering aanwezi gen kozen de initiatiefnemers tot bestuursleden der vereni ging. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. H. Verbeek, voorzitter; J. P. van den aroecke, secretaris; B. L. A. de Graaff. penningmeester; J. Janse;- vice-vooriztter; Chr. Davidse, W. A. Antheunlsse en J. Maas. Serooskerke ZANGVERENIGING. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de Christeiyke zangver eniging te Serooskerke „Een in geest en streven", onder leiding van haar directeur, de heer L. Francke, een openbare uitvoering in de Nederlands Hervormde kerk. Een groot aantal liederen werd ten gehore gebracht, o.a. De Heilige Stad" van S. Adams, waarnaar met aan dacht werd geluisterd. Tgdens de pauze speelde de heer A. Joosse een drietal or- gelsoli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2