PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lof en critiek voor het Regeringsbeleid Hoeveel bouwt Zeeland het volgend jaar? Soekarno's aspiraties Ramadier houdt vol Attlee komt naar Walcheren Is de economische politiek nog progressief Nam de regering de Indische politiek der oppositie over 190e jaargang - No.251 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. DruKkenj Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Vrijdag 24 Oct. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs, u et per mm., minimum p. advertentie 2. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3.20 per kwartaal; franco pei post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walsfr. 58-60, te. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 I Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren. En de Gaulle blijft zwijgend afwachten. Beslissende maanden voor Frankrijk. Wat zal de Gaulle verder doen?, dat was de vraag, die onmiddellijk bij vele van zijn bewonderaars en vijanden rees, na de opzienbarende gemeente raadsverkiezingen, die de ge neraal wel tot burgemeester, maar nog niet tot minister president van Frankrijk maak ten. Het schijnt, dat de Gaulle voorlopig niets wil doen dan afwachten. Afwachten tot de regering ineenstort en de macht hem als rijpe en mis schien rotte vrucht ln de schoot valt. De generaal heeft zich geheel teruggetrokken op zijn landgoed in Colombey-les- Deux-Eglises, laat geen enke le persvertegenwoordiger tot zijn heiligdom doordringen en Ramadier, over wiens kabinet de schaduw van de Gaulle viel. Zdanov's mening over Amerika. De Italiaanse communisti sche partij heeft bekend ge maakt dat de Russische partij secretaris Andrei Zdnanov tij dens de bijeenkomst in Polen ter oprichting van de Comin- form, Amerika ervan heeft be schuldigd over de gehele we reld bases te vestigen en te trachten Duitsland te verdelen ln een poging om zich voor te bereiden op een nieuw militair ivontuur. Hij zei verder dat de Anglo- Amerikaanse imperialisten met aan het hoofd Churchill het tweede front hadden gesabo teerd en tokort hadden gescho_ ten bij de naleving van de be loften welke tijdens conferen ties gedurende de oorlog wa ren gedaan. Voorts had Zdanov verklaard dat Engeland en Amerika een volledige obstruc tie politiek voeren in de U.N.O. Hotelhouder liet clandestien bar bouwen. Practisch-voor iedere nieuw bouw of restauratie is mo menteel een vergunning van wederopbouw nodig. Doordat wederopbouw zuinig met het uitgeven van deze vergunnin gen is, komen honderden ertoe om te bouwen of te verbouwen zonder vergunning. Hoe velen zich hieraan bezondigen bleek op de zitting van de rechter te Zwolle, voor wie niet minder dan 46 aannemers en opdracht gevers terecht stonden wegens overtreding van het besluit we deropbouw. De eigenaar van een bekend hotel uit Deven ter had in de kelder van zijn gebouw zonder een vergunning van wederopbouw voor een be drag van 4000 een bar laten bouwen door de aannemer meubelfabrikant G. K. De politierechter veroordeel de zowel de hotelhouder als de aannemer tot 14 dagen gevan genisstraf. Zo zijn de vrouwen. Te Londen is een 26- jarige electricien tot 15 jaar dwangarbeid ver oordeeld, nadat hij schul dig was bevonden aan roof met geweld en aan randing van vrouwen. De man werd na een jacht van twee maanden door het gehele land. waaraan 15.000 politie mannen deel hebben ge nomen, gearresteerd. Toen de rechter na 'n zitting van vier dagen het vonnis uitsprak, ver lieten verscheidene vrou wen wenend de zaal. Een grote menigte vrouwen verdrong zich tijdens de zitting in de rechts zaal en in de gangen, om een blik te kunnen wer- oen op deze man, die op zijn arm getatoueerd had liever de dood dan de schande". heeft zelfs zijn telefoon afge sloten. De enige autoriteit uit zijn partij, die commentaar gaf, zeide: „We hebben geen haast." Zij, die geloven, haasten niet en de R. P. F.-leiders geloven vast, dat binnen afzienbare tijd, de Franse burgerij moe van alle regeringsgewissel de generaal met onweerstaan bare kracht zal terugroepen. De theatrale de Gaulle heeft nu eenmaal het aureool van de sterke man om zich; zijn naam is het toverwoord, dat Frankrijk zal redden van de ondergang, een symbool van gezag tegenover de huidige chaos. Of de Gaulle inderdaad in staat is Frankrijk sociale rust en stabiliteit weer te geven is aan gerechte twijfel onder hevig, zodra zyn mythologi sche figuur ontdaan wordt van alle mystiek. In de practijk van het rege ren, die meer eist dan nors ge- mok en afkeer van 't commu nisme, is de hooghartige gene raal tot nu toe geen succes gebleken. Zijn programma is zeer vaag, zijn sociale denk beelden stammen uit de vori ge eeuw, zijn economische kennis maakt slechts enkele procenten van zijn geestelijk arsenaal uit. Yvat Frankrijk in de eerste plaats nodig heeft is een economische expert, een Stafford Cripps, een man, die een constructief plan kan op stellen ter bestrijding van de crisis. Het enige wat de Gaulle bezit is goodwill in Amerika, hetgeen te stade kan komen bij het verkrijgen van grote dollar-leningen. Ramadier is niet van zins gebleken zich door de enorme stemmenpercentages op de Gaulle te laten overbluffen en het veld te ruimen. Hij heeft gisteren zijn Ka binet gereorganiseerd, de por tefeuilles herverdeeld en het parlement voor een vervroeg de zitting bijeengeroepen. Zijn plan schijnt: door rege ren tot een motie van wan trouwen ln het parlement het verder onmogelijk maakt. Een verstandig plan onge twijfeld, misschien het enige om Frankrijk van begin van burgeroorlog te redden. De Gaulle nü aan de macht zou waarschijnlijk een nieuwe golf van stakingen tengevolge hebben en actief verzet van :t communistische blok van 30 procent. Een volksfront van commu nisten en socialisten, dat een krappe meerderheid zou heb ben, behoort vrijwel tot de on mogelijkheden. De beide middenpartijen, de socialisten en de M. R. P., doen hun best het evenwicht tussen uiterst links en rechts te bewaren, maar hoe lang zullen zg dat kunnen volhou den? Frankrijk gaat beslissen de maanden tegemoet. Vandaag is het 275 jaar ge leden, dat Jan van der Heyden, schilder en uit vinder van de slang brandspuit, werd be noemd tot generaal- brandmeester van Am sterdam. Ministers op Soestdijk. H. K. H. de Prinses heeft Donderdag in haar palels te Soestdijk ontvangen de mi nisters van wederopbouw en volkshuisvesting en van land bouw, visserij en voedselvoor ziening. Schepen als herstelbetaling. Donderdag ls te Rotterdam met de sleepboot „Nestor" uit Hamburg aangekomen een tweetal kleine schepen, welke als herstelbetaHng aan Neder land zijn afgestaan. Het 'betreft hier de „Vader Gerrlt", een oud clippertje met een zeer goede motor en de ..Jordan", we'k schio. een klei ne coaster, in betere conditie verkeert. De Tweede Kamer heeft haar afdelingsverslag uit gebracht van de Rijksbe groting 1948. Vele leden spraken als hun mening uit, dat de verleden jaar van het kabinet-Beel ge geven karakteristiek dat wilde zyn: vooruitstrevend in christelijke richting in het Prinsesjes komen waarschijnlijk niet. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren heeft thans officieel bericht ontvangen, dat H.K.H. Prinses Regentes Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard op 4 November naar Walche ren zullen komen om getuige te zijn van het begin van de Herbeplanting van dit eiland. Het moet evenwel onwaar schijnlijk worden geacht, dat een of meer der kleine Prinses jes het prinselijk paar zullen vergezellen. Tevens heeft de Nederlandse regering bericht ontvangen, dat de Engelse minister president Clement Attlee de uitnodi ging onzer regering om op de 4de November het begin der herbeplanting van Walcheren met zyn tegenwoordigheid te willen vereren, heeft aanvaard. De Britse minister president zal bij deze gelegenheid ver gezeld worden door mevrouw Attlee. Walcherens hoogste gasten op 4 November. Op Maandag 3 November zal mr. Attlee zich per vlieg tuig uit Londen naar Neder land begeven. Na aankomst op Schiphol gaan de Britse pre mier en zijn echtgenote naar Den Haag, waar zij de gasten zullen zijn van de Britse am bassadeur, sir Nevil Bland. De volgende morgen ver trekken de Britse premier en zijn echtgenote, vergezeld van de Nederlandse minister presi dent dr. L. J. M. Beel, de mi nister van buitenlandse zaken, jhr. mr. G. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, dc minister van binnenlandse zaken, mr. P. J. Witteman, de minister van volkshuisvesting en wederopbouw, L. Neher, de minister van landbouw, vee teelt en visserij, W. S. L. Mans- holt en de andere buitenlandse en binnenlandse autoriteiten per extra trein naar Walche ren. Zy worden tegen elf uur te Vlissingen verwacht. Het bouwvolume van 1946 en '47 tezamen. Decentralisatie wordt doorgevoerd. Onder leiding van het Ge- deputeerde Staten-lid, de heer A. Schout, kwamen Woensdag: te Breskens en te Oostburg twee groepen van burgemeesters en wethou ders der West-Zeeuws- Vlaarnse gemeente,n bijeen voor een informatieve be spreking over de wederop bouw en de volkshuisvesting. Daarbij waren aanwezig Jhr. Ir. de Ranitz, hoofdinspec teur van de Volkshuisvesting voor Zeeland, ir. van Amerom, directeur van het streekbureau West-Vlaanderen en een aan- tal deskundigen. De agenda omvatte een tien_ tal punten, die van grote bete kenis zijn voor het wederop- opbouwprogramma 1948. Het ligt In de bedoeling soortgelijke besprekingen ook te houden in andere stre ken van Zeeland. Zo staat voor Walcheren een bespreking te Domburg op het program, die Dins dag a.s. te half drie zal wor den gehouden en waarvoor een groen burgemeesters en wethouders van Walcheren is uitgenodigd. Als eerste en voornaamste sunt werd te Breskens en Oost. burg besproken het voorlopig bouwplan 1948 Hoewel de de finitieve toewijzingen voor '48 nog niet vastgesteld zijn, heeft het betrokken ministerie reeds medegedeeld, dat als richtlijn voor het totale bouw volume 1948 kan worden aan genomen het volume van 1946 en 1947 tezamen. Aandrang werd uitgeoefend op het vaststellen van planolo gische maatregelen door de Gemeentebesturen en het ver- verven van bouwrn'De gronden oodat \Toeg in het voorjaar van 1948 met bouwen begon nen kan worden. Een toelichting werd gege ven oo de fin°' ring van de woningbouw en het herstel, terwijl de kostprijs van de bouwrijpe grond en van de nieuw te bouwen woningen een onderwerp van bespreking uit maakte. De methode van materialen- en arbeidsverdeling bet land ls voor deze distributie thans verdeeld in sectoren werd uiteengezet. Ook kwamen aan de orde de richtlijnen voor de uitvoering van openbare werken. Een belangrijk agenda punt vormde de wijze waar op de urgentie van herstel en onderhoudswerken l>eoor- deeld moet worden. Men achtte het gewenst, bij de beoordeling zo moge lijk een adviescollege in te schakelen, rf«»t zelfstandig of met B. en W. do urgentie in elke gemeente vaststelt. In aansluiting daarop werd de noodzakelijkheid besproken om gegevens te verzamelen over de bouwplannen en ver langens van handel en in dustrie. Tenslotte werd de interne or ganisatie van de wederopbouw- en de volkshulsvestlngsdien-, sten toegelicht. Tot de verdere buitenlandse autoriteiten behoren de ambas sadeur van Engeland sir Ne- vile Bland en zyn echtgenote, de ambassadeur van Frankryk, Jean Riviere, die de Franse re gering zal vertegenwoordigen, de ambassadeur van België, Leon C. Nemry, die als repre sentant van de Belgische rege ring optreedt, alsmede de ge zant van Canada, P. Dupuy, die de Canadese regering re presenteert en de Noorse ge zant Jens Bull, namens de Noorse regering. Deze leden van het Corps Diplomatique zullen vergezeld zijn van de militaire attachê's van hun ambassade of gezant schappen. Tot de buitenlandse gasten behoren verder nog de Belgi sche oud-minister J. Hoste en vertegenwoordigers van de Britse marine, onder wie de Lult. Gen. R. A. D. Brooks. Van de Nederlandse gasten vermelden wij naast de reeds genoemde ministers o.m. Luit. Admiraal C. E. L. Helfrlch, opnerbevelhebher der zeestriid- kraehten. het Kamerlid mr. W. F. E. baron van der Feltz, de president directeur van de Nerl. Snoorweeen, ir. F. Q. den Hollander, prof. ir. P. Ph. Jan sen. ond»r wiens leiding de droogmaking van Walcheren geschiedde, enz. enz. In verband met de komst van deze hoge gasten heeft de Stichting Nieuw Walcheren zich genoodzaakt gezien, het programma voor de 4de No vember niet onaanzienlijk te bekorten. De sprekers. Intussen staat vast, dat te Vlissingen het woord gevoerd zal worden door de heer J. L. Verhagen, voorz. der Stichting Nieuw Walcheren, de Franse ambassadeur. Jean Riviere en burgemeester mr. B. Kolff. Te Westkapelle zullen spre ken burgemeester jhr. mr. A. F. C. de Casembroót, de Britse minister president Clement Attlee. de Nederlandse minis ter president dr. L. J. M. Beel. Te Middelburg zal het woord worden gevoerd door de burge meester. jhr. mr. W. C. van Sandberg tot Essenburg. ver moedelijk H.K.H. Prinses Re gentes Juliana en de Commis saris der Koningin, jhr. mr. J. W'. Quarles van Ufford. Wie komen planten. Officiële herinneringsbomen zullen worden geplant door H.K.H. Prinses Juliana, de Franse ambassadeur J. Rivie re, de Belgische minister J. Hoste en het bestuur van Nieuw Walcheren te Vlissin gen, door mr. Cl. Attlee, sir Nevile Bland, luit. gen. Brooks, dr. L. J. M .Beel en het bestuur van Nieuw Walcheren te West kapelle en door H.K.H. Prinses Juliana, mr. Attlee, de Neder landse ministers, die aanwezig zijn, uitgezonderd dr. Beel, de Canadese gezant en de Noorse gezant en het bestuur van Nieuw Walcheren te Middel burg. algemeen door het gevoerde beleid is bevestigd. Vele andere leden hadden voor het gevoerde beleid in het algemeen eveneens waardering. Zij meenden, dat. tezamen met het vorige kabinet (Schermer- horn-Drees), het huidige kabi net voor de reconstructie van onze volksgemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan Men had intussen wel critiek op het gevoerde beleid. Vooral vroegen zij zich af, of (le ln het laatste jaar gevoerde eco nomische politiek nog wel bin nen de progressieve opzet van het kabinet ligt. Gaat deze po litiek niet do conservatief-libe- rale richting uit? Verscheidene leden, die in de troonrede hadden horen gewa gen van „een stroom van na tionale en internationale moei lijkheden". hadden een bezin ning op de oorzaken van deze moeilijkheden node gemist. Zij meenden, dat voor een belang rijk deel deze moeilijkheden te wijten waren aan het beleid deV regering, die door een te veel aan regelen, gepaard gaande met een wijdvertakte ambtenarij, en door te zware belastingdruk, de uitbreiding van het productie-apparaat af remt en een algemene moede loosheid veroorzaakt. KAMERS GEPAS SEERD. Men klaagde er voorts over. dat van de zijde der regering, in het bijzonder door de socia listische ministers, mededelin gen worden gedaan in openbare vergaderingen, welke huns in ziens aan de volksvertegen woordiging gedaan hadden moeten worden. Anderznfls meenden zij, dat de regering te weinig afstand neemt van dat deel van de volksvertegen woordiging. waarop het kabi net steunt, met name doordat zij overleg pleegt te voren met de regeringspartijen, terwijl de overige delen der Kamers da^ri-iuiten worden gehouden. Vele andere leden achtten deze klacht feitelijk onjuist Daarenboven kwamen zeer ve le leden od tegén de gedachte dat men iets anders zou doen dan pogen het algemeen wel zijn te dienen. Sommige andere leden achtten het beleid van het kabinet eveneens ernstig teleurstellend Zij meenden, dat het te wei nig democratisch is geweest omdat het enerzijds te weinig voorlichting en opening van zaken heeft gegeven en ander zijds de geleide economie tot een geheime economie heeft gemaakt. Zeer vele leden meenden dat het Kabinet, zoals het thans is samengesteld, niet al leen bljjk heeft gegeven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmer kelijke daadkracht in de ten uitvoerlegging van zijn pro gram, en omdat dit program hun uit het oogpunt van het algemeen welzijn doeltreffend voorkwam, zagen zij derhalve met genoegen het Kabinet aan het werk. Een woord van bijzondere hulde wensten zij daarbij te brengen aan de minister-presi dent voor diens onvermoeide eoödinerende arbeid. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat in deze uiterst moeilijke tijden de vor ming van een waarlijk natio naal Kabinet dé voorkeur zou verdienen boven één, dat slechts op twee partijen rust. Verscheidene leden meen den, dat er belangrijke ver schillen in opvatting bestaan tussen de partijen, waarop het Kabinet steunt, hetgeen niet zonder uitwerking blijft op de daden van het Kabinet. Andere leden wilden niet ontkennen, dat er tussen de beide regeringspartijen ver schillen bestaan. De samen werking tussen beide bleek in de top echter doeltreffend. In de basis moet de gedachte van het nieuwe bestand nog door werken. een proces, dat tijd >rdert. Grondwetsherziening. Algemeen had men met De- langstelling kennis genomen van de aankondiging in de Troonrede, dat een voorstel, ten doel hebbende de moge lijkheid te openen de nieuwe staatkundige structuur van 't Koninkrijk spoedig een wette lijke grondslag te geven, wordt voorbereid. Dat de hiermee aangekon digde grondwetsherziening slechts negatief bedoeld is, nl. alleen zal moeten dienen tot het wegnemen van belemme ringen, houdt naar de mening van vele leden een gevaar in, wanneer althans de positieve rechtsvorming de regering niet reeds voor ogen staat. Wan neer men ter wille van zulk 'n negatieve herzieing de Ka mers moet ontbinden en een beroep op de kiezers moet doen, bestaat de kans, dat men een niet zuivere uitspraak van de kiezers krijgt. Intussen werd van verschil lende zijden de vraag gesteld, waarom de in de vorige Troon rede aangekondigde staats commissie tot voorbereiding van een meer algemene her ziening der grondwet niet is ingesteld. HERVORMING VAN HET PARLEMENT. Naar de mening van vele leden heeft de voorzitter der Kamer een verlossend woord gesproken ten aanzien van de hervorming van het parle ment. In een Kamer van 150 of 200 leden zou het immers mogelijk zijn, voor ieder depar tement een deskundige vaste commissie samen te stellen, wat de controle van de Kamer op de daden der regering doel treffender zou maken. Vele leden betoogden aller eerst, dat de ontwikkeling van de organisatie der Ver. Naties reden geeft tot grote bezorgd heid. Naar hun oordeel blijkt steeds duidelijker, hoe weinig rjjp men is voor de opbouw en de instandhouding van een wezenlijke veelomvattende rechtsorganisatie tussen de staten. Vele leden achtten de wijze, waarop van Nederlandse zijde de besprekingen over het plan- Marshall gevoerd zijn, weinig bevredigend. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat 't Kabinet te kort geschoten is in zijn buitenlands beleid. De positie van ons land in de na de oorlog ontstane nieuwe in ternationale verhoudingen had een duidelijker en krachtiger stelling nemen naar hun me ning vereist. INDONESIË. Van verschillende zijden werd ernstige critiek geoefend op 't beleid der regering t.a.v. Indo nesië. Sommige leden spraken als hun oordeel uit dat net In disch beleid der regering vooral in de aanvang in hoge mate te kort geschoten is. Na veel verwijt aan de oppo sitie is, naar de mening van sommige leden, de regering langzamerhand practisch op het oppositie-standpunt terecht gekomen, zij het zonder dit met zoveel woorden te erken nen. Zeer vele leden achtten de bewering van toenadering door de regering in haar Indonesi sche politiek tot het standpunt der oppositie een geheel on juiste voorstelling van zaken. Verscheidene leden waren van mening, dat de politiek van de regering door de Ver. Naties veroordeeld is en dat Nederland ook niet anders ver diend had. Alleen een radicale koerswijziging, en wel in de eerste plaats door de oorlog werkelijk te staken en verder door rechtstreekse onderhan delingen tussen Nederland en de Indonesische republiek te openen, kan naar hun overtui ging een oplossing brengen. Dit betoog lokte bij zeer vele leden tegenspraak uit. WEDEROPBOUW EN SCHADEREGELING. Van alle zijden werd er met klem op aangedrongen, dat de aangelegenheid van de ver goeding der materiële oorlogs schaden eindelijk tot wettelij ke afdoening zal komen. Ook ter wille van de wederopbouw, die in vele gevallen stagneert ten gevolge van de onzeker heid, waarin de belanghebben den verkeren, werd deze af handeling zeer urgent geacht. (zie vervolg pag. 2) „SPOOKLEGER" VEROORZAAKT ONRUST TE SOEKABOEMI. Republikeinse critiek op de Handel in valse kolenbonnen. Contröle op het distributie kantoor te Utrecht heeft uit gewezen, dat daar een groot aantal vrij goed nagemaakte kolenbonnen 74 en 75 voor vaste brandstoffen ls ingele verd. Bij het onderzoek, dat de politie naar aanleiding daar van heeft ingesteld is geble ken, dat zowel particulieren als brandstoffenhandelaren de ze bonnen hebben gekocht en in circulatie gebracht. Er zijn handelaren, die voor 3 4000 gulden valse bonnen kochten tegen 6 7 gulden per mud. Van de aangehouden personen, die bij deze zeer wijd vertakte handel betrokken zijn, werden reeds 13 ter beschikking van de officier van justitie gesteld, 't Onderzoek duurt nog voort. De K.M.A. en Breda. Minister Fievez zal vandaag een bezoek brengen aan Breda teneinde te onderzoeken of het wenselijk is de Kon. Militaire Academie elders te vestigen. regering te Djocja. Soekarno hield te Solo een rede, waarin hjj cr op wees, dat het precies drie maanden ge leden is dat de „aanval" op de republiek begon. Verder zeide hij o.m.: „Onze nationale aspiratie is, dat het Indonesische volk zal leven als een vrij volk onder leiding ener vrije regering in de schaduw van de rood-witte vlag. De re publiek Is slechts een voorlo pig resultaat, want onze aspi raties omvatten geheel Indo nesië". EEN SPOOKLEGER. De „Keng Po" meldt, dat in het Soekaboemische nog al wat onrust wordt verspreid door een „spookleger". Door deze organisatie worden dreigbrie ven verspreid. tengevolge waarvan net spoorwegperso neel uit pure angst gaat sta ken. Sommige bedreigingen zouden reeds zyn gevolgd door brandstichtingen, en de „Keng Po" hoopt, dat hier krachtig zal worden ingegrepen. WERKCOMITÉ VAN HET K.N.I.P. In de zitting, welke het werkcomité van de K.N.I.P. Woensdag heeft gehouden, heb ben de leden algemene be schouwingen ten beste gegeven over de regeringsverklaringen betreffende het politiek beleid. Volgens Antara is op de rege ring scherpe opbouwende cri tiek geleverd. Sartono (P.N.I.) wees erop, dat het regeringsbeleid op ve lerlei gebied de Nederlandse agressie onvoldoende het hoofd had geboden. Hij zeide. dat het de regering aan duidelijke lei ding ontbrak. De evers trekken naar het Westen. De wilde-zwijnen invasie in ons land neemt nog steeds toe. Van het Oosten uit rukken de dieren ook op naar het Westen. Ook in de Loonse Duinen, bij de Langstraat, werden dezer dagen sporen van everzwijnen ontdekt. Kloeke jagers zijn er natuurlijk ook hier op uitge trokken in de hoop een kluif neer te leggen. Ze hebben de dieren gezien, en ook gescho ten. maar nog niet raak tot nu toe. Abidin van de ^Boerenpartij vroeg, waarom de regering niet geprotesteerd heeft tegen het voorzitterschap van Wal ter Foote in de consulaire com missie, terwijl hij reeds ontsla gen was en bekend stond als anti-Indonesisch. Sjamsoedin van de Masjoemi stelde voor buiten Java eh Su matra een plebisciet te houden. Kluis met raam. Zoals gemeld, werd te Eethen (N.B.) de ge meentekas, groot 4800. vermist. Het blijkt, dat het geld on<reborgen was In een kluis, die in de buitenmuur een raam had. Voor een inbreker was het een koud kunst, je dit raam in te druk ken, naar binnen te klimmen en het kistje met geld mede te nemen. Bewakers lieten gevangenen ontsnappen Op 8 Januari van dit jaar ontsnapten uit een transport van 42 politieke deliquenten. die van Hoensbroek naar Den Helder werden gebracht, 12 der gedetineerden. Elf mannen ontsnapten uit de vrachtauto toen het transport halt had ge maakt voor een café te Rens- woude terwijl de twaalfde er in Amsterdam tussen uit ging. Wegens deze nalatigheid hadden zich voor de Maas trichtse rechtbank te verant woorden de hoofdbewaker H. J. W. uit Hoensbroek en de be wakers Chr. H. W. en J. H. A. R„ beiden uit Sittard. De eis tegen de hoofdbewa ker was 200,— of 2 maan den hechtenis, tegen de twee bewakers 100,— of l maand hechtenis. Bekend motorrijder verongelukt. Woensdagavond is de beken de motorrenner C. H. R. Th. Rutten uit Graetheide-Ge- leen in volle vaart tegen een boom gereden. Hij liep een schedelbreuk op en werd naar de verbandkamer van de staatsmijn „Maurits" vervoerd, waar hy bij aankomst bleek te zijn overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1