PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Batavia in afwachting Mij. Mechelen-Terneuzen in moeilijkheden Brazilië breekt met de Sow jet-Unie België regelt de oorlogsschade Aftreden van twee ministers op til 190e Jaargang - No.250 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Druickeru Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit olad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks, Donderdag 23 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; t 3,20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Fi Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. te 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 I 2.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren. „Litteraire Gazet" beledigde president Dutra. „Prawda" werpt de schuld op Wallstreet. De Zuid-Amerikaanse landen zijn in hun buitenlandse poli tiek als de sqhapen van Pa- nurge: als er een over de dam is volgen er meer. Dat was zo tijdens de oorlog, toen ze slechts aarzelend en een voor een er toe overgingen de di plomatieke betrekkingen met Duitsland en Japan te verbre ken, dat is nu zo. nu zij stuk voor stuk en dit keer griffer, hun betrekkingen met de Sow- jet-Unie verslechteren of ge heel afbreken. Na Chili is Brazilië gevolgd en na Brazilië is de beurt on getwijfeld aan Argentinië, waar men de kortstondige vrij age Stalin-Péron reeds lang vergeten is. De onmiddellijke aanleiding Charley Chaplin: een agent van Moskou. Zo beweert al thans Adopho Menjou, een filmheld met meer sex-appeal dan gezond verstand. Hollywood: „centrum voor communisme". VREEMDE VERKLARING 'VAN ADOLPHE MENJOU. De filmspeler en Don Juan van het witte doek, Adolphe Menjou, heeft voor de com missie, die een onderzoek naar „on-Axnerikaanse activiteit" doet, een verklaring afgelegd, waarin hij verzekerde, dat Hol lywood een der voqornaamste centra van communistische ac tiviteit in do Ver. Staten is. De „meesters in Moskou", aldus de acteur, „willen de film voor hun doel gebruiken. Zij beogen de omverwerping der Amerikaanse regering. Over Charlie Chaplin, die com munistische sympathieën zou hebben, zei Menjou, dat hij als militaire en financiële expert dienst moest doen. De film „Mission to Moscow" achtte hij een „volkomen onbehoor lijk stuk werk." Tenslotte gaf hij te kennen, dat degenen, die anti-fascisti sche films gemaakt hadden nu maar eens anti-communisti sche films moesten produce ren. Britse staalindustrie wordt genationaliseerd. ENGELSE VLOOT KLEINER DAN PERUVIAANSE. Attlee heeft in het Lager huis medegedeeld, dat het de bedoeling van de Labour-rege- ring is nog voor de zittingspe riode van het huidige parle ment is afgelopen tot nationa lisatie van geschikte sectoren van de ijzer- en staalindustrie over te gaan. Tevoren had Eden critlek geleverd op de regering. Het voeren van partijpolitiek door de regering, aldus de Conser vatief, zal het land niet haar welvaart teruggeven. De inkrimping van de Brit se thuisvloot zal Engeland een vloot laten, zo zeide Eden, die nog kleiner is dan de Peruvi aanse en hij drukte hierover zijn bezorgdheid uit. Katholieke instructies in Italië Overeenkomstig de Rooms- Katholieke veroordeling van het Marxisme mogen commu nisten en Marxistische socia listen niet met processies in de kerk noch bij de processies zelf worden toegelaten, aldus luidt een door radio Vaticaan be kend gemaakte instructie van kardinaal Schuster, aartsbis schop van Milaan. Volgens de zelfde instructie mogen Mar xisten niet kerkelijk begraven worden, tenzij zij voor hun dood blijk geven van openbaar berouw. Katholieken moet hu welijk met leden van veroor deelde verenigingen worden afgeraden. tot de stap der Braziliaanse regering is een artikel geweest in een der Sowjetbladen, dat als zwaar beledigend werd be schouwd voor president Dutra. Brazilië stuurde een protest nota, maar kreeg van Molotov nul op het request en dat nam Dutra niet. In een tweede Braziliaanse nota werd het Kremlin te ver staan gegeven, dat Brazilië geen prijs stelt op terugkeer van de Russische ambassadeur in Rio de Janeiro, die een week tevoren om persoonlijke rede nen naar Moskou was vertrok ken. Het blad, dat de gewraakte aanval op Dutra in zijn kolom men had staan was de „Litte raire Gazet", het orgaan van de Unie van Sowjet-schrijvers. Dit orgaan heeft zich sinds korte tijd buiten Rusland be rucht weten te maken door fel le scheldartikelen op o.a. pre sident Truman en de Paus. Be gin October noemde het Tru man „een dorpsschoolmeester met piepende stem en een on benullig fascistengezicht", een kwalificatie die minder de lachlust, dan wel wrevel op wekte in het Witte Huis, dat ambassadeur Bedell Smith op dracht gaf ernstig te proteste ren. Het schijnt, dat de redactie van de „Litteraire Gazet", die onlangs een vermaning kreeg van Stalin wegens het stiekum doen binnensijpelen van Wes terse ideeën, van schrik tot het andere uiterste is overgeslagen en om bij Stalin weer in de gunst te komen en de twijfel aan haar vastheid in de leer weg te nemen, de grofste aan vallen op Westerse staatslie den lanceert, geschreven is een stijl, die overtreft wat De Mist hoorn en Der Stürmer indertijd presteerden. Natuurlijk is het bewuste ar tikel niet de diepere oorzaak. Deze is veeleer te zoeken in de oprichting van de Kominform en de sterkte van de commu nistische partij -in Brazilië. De Braziliaanse partij telt onge veer 600.000 leden en boekte bij de laatste verkiezingen aan zienlijke successen. Op 13 Mei verklaarde het Braziliaanse Hoge Gerechtshof de partij onwettig, illegaal echter bleef ze een krachtige agitatie voe ren. Het breken met de Sowjet- Unie is een van de maatrege len om het communisme bin- en misschien het begin van 'n nenslands de baas te blijven. anti-Sowjet-campagne op het Westelijk Halfrond. Een andere uitleg geeft uiteraard de Mos- kouse „Prawda". Brazilië is jachtterrein van de Standard Oil, schrijft het blad. „Een schaamteloze wenk van leiders der internationale reactie, waarvan het centrum Wall street heet, en de Brazilianen buigen zich in het stof en slaan de anti-Sowjet-trom". enz. Men kan dit commentaar ne men voor wat het is. Maar dat de Amerikaanse diplomatie geheel onschuldig is aan de Braziliaanse houding is zeer onwaarschijnlijk. ZINGENDE RAT SLOEG ER OP. De in de cellenbarakken te Schevenlngen gedetineerde H. Bartels, bijgenaamd „de zin gende rat", die zo menigmaal tijdens zijn detentie van zich deed spreken door zijn ont vluchtingen, heeft nu een ge vangenbewaarder mishandeld. B. kreeg onenigheid met de gevangenbewaarder en bezorg_ de hem een dubbele kaakfrac- tuur en een lichte hersen schudding. De gevangenbewaarder moest In het ziekenhuis Brono- vo in Den Haag worden opge nomen. Twee doodstraffen in het Vloeiweide-drama. Het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Woens dag uitspraak gedaan in het Vloeiweide-drama. Elf voorma lige NSKK-leden hadden zich in verband daarmee twee we ken te verantwoorden. Eén er van, A. N. J. Zuuring is voort vluchtig. J. Suykerbuyk en J. H. Loesberg, werden overeen komstig de eisen tot de dood straf veroordeeld. A. Gagel donk en A. N. J. Zuuring kre gen elk levenslang, de eisen luidden de doodstraf. De ver dere uitspraken waren gevan genisstraffen variëerend van tot 17 jaar. Vandaag ...is het 3 jaar geleden, dat Schóondyke bevrijd werd; ...is het 10 jaar geleden, dat de Sovjet-Russische rjsbreker Sedov met 217 man aan boord, op een Noordpoolexpeditie in het poolijs vastraakte; ...is het 5 jaar geleden, dat het achtste Britse I-eger onder Montgomery bij El Alamein ten aan val ging, wat een omme keer in de oorlog bete kende. De Bankenfusie. Te Amsterdam werd een buitengewone algemene verga_ dering van aandeelhouders der Incassobank gehouden, ter be handeling van de overeen komst tussen de Amsterdamse Bank N.V. en de Incassobank N.V., voor het tot stand bren gen van een nauwe samenwer king dezer beide Instellingen. Deze overeenkomst houdt o.m. in dat de incassobank van 1 Januari 1948 af haar bedrijf voor rekening van de Amster damse Bank zal uitoefenen. Er werd ter .vers-adertng medege deeld. dat het In de bedoeling ligt de Incassobank als eigen instelling te laten voortbe staan. Ook de Amsterdamse Bank N.V. kwam in agemene verga dering van aandeelhouder0* b" een. De overeenkomst met de Incassobank werd met algeme. ne stemma goedgekeurd. Getroffenen moeten zelf mee-betalen. In België is een wetsbesluit verschenen waarbij de uitke ring van vergoeding wegens oorlogsschade aan particulie re goederen wordt geregeld. Over een maand zal dit besluit van kracht worden. De huizen die voor tweederde gedeelte zijn vernield, zullen beschouwd worden als geheel te zijn ver nield. De betrokken eigenaars zullen bij gevolg aanspraak kunnen maken op een totale vergoeding. Onder het vrij gunstige sys teem der integrale schadever- Overwinning der conservatieven in Noorwegen. Zondag jl. zyn in Noorwegen gemeenteraadsverkiezingen gehouden, die de volgende re sultaten hebben opgeleverd: Van de 1.800.000 kiezers brachten een millioen kiezers hun stemmen uit, waarvan er 52 aan de conservatieven, 36 aan de socialisten en 12 aan de communisten toe vielen. Bij de vorige gemeenteraads verkiezingen in 1945 was 14 der stemmen voor de commu nisten, 38 voor de socialis ten en 48 voor de conserva tieven. In do hoofdstad Oslo hebben de linkse partijen en de conservatieven ieder 42 zetels. goeding vallen ongeveer 60 procent der oorlogsgetroffe nen. Van dit systeem der inte grale vergoedingen zal iedere Belg genieten wiens huis in 1939 geen grotere waarde had dan fr. 80.000. Een van de principes, die aan de wet betreffende het herstel van oorlogsschade ten grondslag lie-gen Is, dat elke oorlogsgetroffene zelf een deel zal moeten biidragen tot het herstellen van de opgelopen schade en dit deel wordt gro ter naarmate de betrokken persoon meer bezit. Tot dusverre werden aan oorlogsgetroffenen voorschot ten verstrekt, die tweemaal de waarde f19391 van het geteis terde pand bedroegen. Nu de wet op de oorlogsschade i9 goedgekeurd zullen geen voor schotten meer worden ver leend, doch zal worden overge gaan tot oprichting van een speciaal bureau, dat voor uit betaling van de schadevergoe ding zal zorgdragen. De gedupeerden, die niet in aanmerking komen voor totale vergoeding, zullen credieten kunnen krijgen waarvoor zii slechts 2 procent rente moeten betalen. De staat zal de reste rende 3 procent aanvullen. Frans parlement komt bijeen De Franse ministerraad heeft besloten tot vervroegde bljeen- roeping van het parlement op Dinsdag aanstaande. Beperking van benzine-gebruik. Naar wjj vernemen hebben de gezamenlijke verkeers- en vervoersbonden aan de minis ter van economische zaken een constructief voorstel gedaan, dat beoogt met alle beschik bare middelen een vrijwillige rationalisatie van benzine tot stand te brengen. Men ver wacht hiervan een groter ef fect dan van restrictie of dis tributie van deze belangrijke brandstof. Prinses-Regentes ontving weer ministers. De prinses-regentes heeft de minister van oorlog, de heer A. H. J. L. Fievez, en de minister van verkeer en wa terstaat, ir. H. Vos, op paleis Soestdijk ontvangen. C.N.V.-bestuurders naar Duitsland. Dinsdag zijn de heren M. Ruppert en P. P. Fuykschot, voorzitter en secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland, naar Duits land vertrokken om daar con tact op te nemen met de in op richting zijnde Christelijke vakbeweging. Voorts zullen zij besprekingen voeren met een aantal leidinggevende mannen in de Evangelische kerken in de Westelijke zónes van Duits land. Een bigamist stond terecht. De Alkmaarse rechtbank be handelde de zaak tegen de 25- iarlge typograaf H. C. van den B., die tijdens de oorlog ln Berliin met een Duitse typiste huwde en deze vrouw in Duits land achf°rHet om in Neder land na de oorlog te huwen met mej. J. D. uit Hoorn. In verband met de bijzondere ^mstandWbe/ien waaronder de beklaagde zijn daad pleegde, eiste de officier van justitie slechts drie maanden gevan genisstraf. Staatsloterij. 20.000 3430 5.000 5598 1.000 3636 9479 10861 200 9737 18100 100 4171 6260 8912 10826 Hj.63 14242 15347 1718 Schagen van Leeuwen en Huysmans zoudengaan. Nog geen overleg met Commissie van Drie. (Van onze parlementaire redacteur). In parlementaire kringen bljjven allerlei geruchten rond. gaan, waarvan sommige aan waarschijnlijkheid winnen bij andere. Toch is er nog veel erg voorbarig. Zo zjjn in verschil lende bladen mededelingen ver schenen over een Nederlandse delegatie, welke de luit. G. G. dr. v. Mook zou gaan bijstaan in zijn contact met de Com missie van Drie. Officieel werd ons medegedeeld, dat er van die delegatie waarvan b.v. de ministers Jonkman en Ne- her en de oud-minister Steen- berghe deel zonden uitmaken nog geen sprake is, omdat er nog nietg vaststaat om trent directe onderhandelingen met genoemde Comissie van Drie, welke Immers wel naar Batavia gaat, doch daar alle inlichtingen en medewerking kan verkrijgen van dr. van Mook en jhr. v. Vredenburgh. Wel acht men in officiële krln- Ton de mogelijkheid niet uitge sloten dat een van onze mi nisters zich naar Batavia be geeft om aan eventuele be sprekingen deel te nemen. In elk geval heeft de Commissie van Drie nog niet de wens te kennen gegeven om met een Nederlandse delegatie te on derhandelen. zo werd ons met alle stelligheid verzekerd. Ernstiger geruchten over moeilijkheden in het Kabinet blijven evenzeer de ronde doen en de namen van de minister van Marine, de lieer Schagen van Leeuwen en van die van Economische Zaken, dr. Huys mans worden genoemd als de genen, die weinig lust meer hebben verder aan te blijven. Vooral eerstgenoemde schijnt zich moeilijk te kunnen vereni gen met de loop van zaken en zou een soort „ultimatum" hebben gesteld. Zekerheid om- Waar zal de Commissie van Drie vergaderen Republikeinen verzetten zich Gezaghebbende kringen te Batavia kenschetsten Woens dag de politieke situatie als een van afwachten. Hoewel uit Nederland enkele positieve be richten zijn ontvangen met be trekking tot de toekomst van de Driemogendheden-commis- sie te Sydney en met betrek king tot de samenstelling van de Nederlandse delegatie, bleek te Batavia hierover nog niets bekend te zyn. In afwachting van nadere beslissingen, welke de com missie wellicht te Batavia zal nemen, wordt momenteel in Hotel des Indes plaatsruimte gemaakt voor de uit 18 leden bestaande Driemogendheden commissie en haar staf. Daar het nog niet vast staat Belgische nationale spo orwegen willen laatste particuliere maatschappij naasten. Terneuzens havenbelangen vragen spoedige oplossing. In Terneuzen grjjpen Ne derlandse en Belgische be langen sterker ineen dan waar ook in Zeeland. Kijk naar het kanaal, de sluizen, de industrieKijk ook naar dat merkwaardige spoorlijntje Terneuzen Temsche Mechelen, waar over menig Nederlander misschien zelfs nog nimmer iets heeft gehoord. En toch is het de enige particuliere spoorwegonderneming, wel- in Nederland werkt. En te gelijkertijd cok de enig over gebleven Belgische particu liere spoorwegmaatschappij. Deze maatschappij, welke ruim een halve eeuw geleden door Belgische industriëlen in het leven geroepen werd, ver keert thans in moeilijkheden en zoals altijd, wanneer er moeilijkheden zijn, liggen er kapers op de loer. DE MOEILIJKHEDEN. De moeilijkheden zyn voor namelijk een gevolg van de oorlogsomstandigheden. In de eerste plaats is er van de 84 km. spoorbaan, welke Meche lenTerneuzen voor 1940 in exploitatie had, maar 42 km. overgebleven, doordat als ge volg van de verwoesting van de spoorbruggen bij Temsche over de Schelde en bij Sluiskil over de Schelde de grootste stukken werden afgesneden. Ook van het materieel, dat tij dens de oorlog weggevoerd werd, is nog niet veel terug gekeerd. Zonder dat de Mij. tot dusver schadeloos werd ge steld! En bovendien liggen verschillende van de belang rijkste fabrieken, welke voor heen via MechelenTerneuzen haar grondstoffen aan- en haar producten afvoerden, nog steeds stil en ook de haven- outillage van Terneuzen ls nog altijd niet op het vóór-oorlogse peil. Het gevolg van een en an der is, dat de toestand van de Mij. verre van rooskleurig is, volgens sommigen zelfs pré cair en dat de Nationale Mij. van België en bij Sluiskil nelijk de gelegenheid te baat wil nemen om ook deze laat ste van haar concurrenten op te slokken. In hoeverre hierbij ook be langen en verlangens van Ant werpen waar men alle ver voer naar en van andere havens dan die van de Sinjorenstad met lede ogen aanziet een rol spelen, blijft natuurlijk een vraag. In elk geval is de invloed van Antwerpen op de Brusselse departementen, waar nu ook deze kwestie in behan deling is genomen, altyd heel groot geweest. NAASTING. Ongetwijfeld voelt men er in België wel voor om tot naasting van dit laatste par ticuliere spoorwegbedrijf over te gaan en misschien zou het reeds zover zijn, ware het niet, dat rekening moet worden ge houden met de Nederlandse be langen, welke hier op het spel staan. Hierop slaat dan ook het bericht, dat contact wordt gezocht met de regering in Den Haag. In Terneuzen verwacht men thans, dat de Nederlandse re gering de grote belangen, wel ke hiermede gemoeid zijn, en vooral ook de urgentie van de ze kwestie, zal inzien en er kennen. Er moét met spoed een oplossing gevonden worden om MechelenTerneuzen uit de moeilijkheden te helpen en wel liefst zó. dat de zelfstandigheid van de maatschappij gewaar borgd bluft. Men vreest name lijk, dat er van vervoer op deze ljjn geen sprake meer zal zjjn zodra de Nat. Mjj. de zaak In handen zou krijgen. Zelfs in een verdeling van de exploitatie tussen de Belgische en de Nederlandse Spoorwegen schuilen naar het oordeel van hen, die nauw bij de belangen van Terneuzens haven zijn be trokken, ernstige gevaren, spe ciaal ook ta.v. de vrachttarie ven, te meer daar men nog niet veel heil ziet in de overi gens wel aanlokkelijk lijkende plannen om een spoorweg-fer ry tussen Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand te brengen. Volgens de laatste berekeningen zou hierin een bedrag van elf millioen gulden geïnvesteerd worden. Zou de Regering daartoe op korte ter mijn inderdaad bereid zijn? PLANNEN EN MOGELIJKHEDEN. Op het ogenblik is de toe stand dus zo, dat 42 K.M. van de baan het gedeelte van Temeuzen tot Temsche in exploitatie is. Het plan voor de nieuwe brug van Temsche spoorbrug mét dubbele ver- keersbrug is na veel strub belingen vrijwel gereed geko men en de brug bii Sluiskil is zelfs reeds zo ver, dat de inge bruikneming binnen enkel? we ken kan worden verwacht. Maar daarmede komt Terneu zenMechelen nog niet veel verder, want de lijn van Sluis kil naar Sas van Gent verkeert in een dermate deplorabele toe stand. dat voorlopig van her vatting van het vervoer nog geen sprake zal kunnen zijn. Op de lijn TerneuzenTem sche vindt weer goederenver voer plaats, maar ook dit is nog van bescheiden omvang: stortsteen uit de Belgische steengroeven voor de zeewerin gen. zelfs een partij voor Schiphol, slakkenmeel van de Luxemburgse hoogovens. Zeeuwse pootaardappelen voor België en Frankrijk, suikerbie ten. enz. Het voor-oorlogse peil ls dus nog lang niet bereikt, maar er ls toch weer een begin. Mogen allen, die in deze materie Iets te beslissen hebben, zich voor ogen houden, dat hier grote belangen op het spel staan voor een nijvere streek, welke alleen gebaat is b\j een snelle en doeltreffende oplossing van deze moeilijkheden. of het bezoek van de commis sie tevens inhoudt, dat de ver gaderingen in Batavia zullen worden gehouden, worden hier voor nog geen voorbereidingen getroffen. Volgens Antara heeft de re publiek nogmaals Batavia als plaats van overleg niet ge accepteerd en van republikein se zijde kan men dan ook een officieel protest verwachten, indien Batavia als „neutraal gebied' 'toch de zetel van de commissie wordt. De berichten over de Neder landse delegatie, welke Trouw heeft gebracht, merkte men in officiële Nederlandse kringen te Batavia aan als prematuur. 3-Landencommlssie te Lapsone bijeen. Maandag heeft de 3-landen- commissie haar eerste verga dering te Lapsone nabij Syd ney gehouden. Men kwam hierbij overeen, dat het voor zitterschap beurtelings door de leden in alphabetische volg orde van hun landen voor ae tijd van een week bekleed zou de voorzitter. orden. Deze week is Kirby de voorzitter. De commissie besloot zo vlug mogelijk aan het werk te gaan. De minis ter-president van Australië, Joseph B. Chifley, heeft de commissie een boodschap ge zonden met zijn beste wensen voor haar werk en tevens zegde hij iedere mogelijke hulp van de Australische regering toe. Mevrouw van Mook in Batavia. Dinsdagmiddag zijn mevrouw van Mook en haar dochtertje per vliegtuig te Batavia aan gekomen. Zij werden afgehaald door dr. van Mook en een aantal hoge autoriteiten. RODE ROZEN Koningin Elisabeth van België heeft eergiste ren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van werken van comu- nistische kunstenaars, die op het ogenblik in het „huis van de com munistische pers" te Brussel gehouden wordt. Zij werd ontvangen dpor de gewezen commu nistische ministers Ed- trar Lalmand en Jean Terfve. By het afscheid werden Koningin Elisa beth rozen aangeboden. trent een en ander valt uiteraard moeilijk te krijgen, maar er zijn wel aanwijzingen, die enige waarschijnlijkheid geven. Ook het nog achteraf blijven van minister Jonkman die nog steeds met ziekteverlof is, doch wel ten departemente ver schijnt blijft aanleiding bie den voor allerlei veronderstel lingen, vooral nu bekend ge worden lg dat de premier, dr. L. J. M. Beel, voorlopig nog de lopende werkzaamheden aan Overzeese Gebiedsdelen blijft waarnemen. Tweede Kamer gaat enquête-verzoek behandelen. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Woensdag 5 November. Aan ,de orde komen o.a. het voorstel van de heer van der Goes van Naters tot het hou den van een enquête naar de gebeurtenissen, verband hou dende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. Strijbos valt dr. Melchlor toch bij. Jan P. Strgbos. die in een beschouwing in de dagbladen de zienswijze van dr. Melchior in diens boek „De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz" Ietwat zwartgal lig had genoemd ofschoon hij een deel daarvan kon onder schrijven. heeft thans zijn zienswijze veranderd. In een verklaring aan de pers schrijft hij o.m.: „Na nader ingewonnen In lichtingen voel ik mil genoopt mijzelf in zoverre tegen te spreken, dat inderdaad aan het einde van de reis, toen ik niet meer aan boord was de toe stand aan boord van de „Wil lem Barendsz" overeen kwam met de door dr. Melchior be schreven feiten, waarvan ook tijdens mijn verblyf aan boord de verschijnselen reeds tot uiting kwam". Kamerleden genezen, maar toch boete. Te Slledrecht oefende een natuurgeneeskundige geruime tijd zyn practijk uit. Medici uit de omtrek stuurden hem als hopeloos opgegeven geval len. Later vestigde de man zich in Den Haag, waar zich onder zyn patiënten Kamerle den, een minister en een pre sident van een rechtbank be vonden. Voor de kruidenrecep- rekende hij een gulden, voor het consult kon men geven, wat men wilde. De natuurgeneeskundige wist in vele gevallen verras sende resultaten te bereiken. Desondanks vorderde het O. M. bij het Kantongerecht te Gorinchem. waar de man Maandag terecht stond, een geldboeten van f maal 100 gulden, subsidiair 5 maal vijf tig dagen hechtenis. Onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunde is in ons land nog steeds verboden. De dankbare zakken- roller. (Van onze Haagse redacteur.) Een automobilist, onderweg van Leeuwarden naar Den Haag, pikte nog in Friesland een ietwat sjofel uitziende man op, die dringend stond te wenken om mee te mogen rij den. De „gastheer" maakte een praatje en aldra bleek, dat de passagier kort geleden een paar jaartjes had „opgeknapt" wegens zakkenrollerij. De au tomobilist voelde zich allengs minder op zijn gemak, doch de merkwaardige lifter scheen zich weinig te generen en ver klaarde ronduit, dat „als je eenmaal het vak goed kent, je er moeilijk meer van af komtMaar hy voegde er haastig by: „U hoeft niet bang te zyn, u is vriendelyk voor my De tocht werd voortgezet en bij de Afsluitdyk was er con trole op de papieren. Onze automobilist herinnerde zich met schrik, zijn portefeuille thuis te^ hebben laten liggen. Pech! Wegens ontbreken van het rijbewijs volgde bekeuring. De toch al gedeprimeerde automobilist reed eindelijk met zyn vreemde pasasgier verder, die bij Amsterdam eruit moest. Hartelijk dankte hij "voor de lift, erbij voegend, „nog een aardigheidje te hebben". En wat haalde hij uit zijn binnen zak te voorschijnHet zakboekje van de bekeurende ambtenaar op de Afsluitdyk, met wel dertig namen en als laatste die van de onfortuin- lyke automobilist!!! Dit verhaal, dat in Den Haag verteld wordt, moet écht gebeurd zijn en als het dat niet is, blijft het toch een kos telijke geschiedenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1