Wie voeren de oppositie? Woningnood in Batavia Sluizenaren vrijgesteld I "vTHEaS'"-«0 STEMME N Sir Stafford Cripps Harde natuursteen uit eigen land LEZERS SCHRIJVEN.. I (?">ORNm CUROPE. CAMION TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Achter het ijzeren scherm V De socialisten geven de toon aan in het verzet tegen de communisten. Overal heerst vrijheid van godsdienst Er zyn in Oost-Europa drie groeperingen, die openlijk oi bedekt oppositie voeren tegen de comm. drang naar macht: de socialisten, de boerenpartijen en de Katholieke kerk. De socialisten, die de meeste invloed hebben en het sterkst in getal zyn, bieden de meeste weerstand tegen de breideling der burgerlijke vrijheden. De Katholieke geestelijkheid is wel iswaar fel gekant tegen het communisme, maar de kerk speelt een geringer rol in het verzet dan men algemeen aanneemt. ïntegenstelling tot andersluidende verhalen kwamen de correspondenten van de „New York Herald Tribune" tot de conclusie, dat overal in Oost-Europa vrijheid van gbdsdienst heerst en van kerkvervolging geen sprake is. ge- De socialisten zijn nog steeds sterk in Finland, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Oostenrijk en Hongarije. Ze zijn echter ver_ deeld in een linker- en een rechtervleugel en de communis ten proberen ijverig een scheu ring teweeg te brengen om vervolgens de linkervleugel op te slokken. In Finland hebben de so cialisten 25 van de bevol king achter zich. in Polen zou dat bij een vrije verkiezing naar schatting 40 zijn, in Tsjecho Slowakije 16 in Hongarije meer dan 30 In Oostenrijk hebben zii zelfs de volstrekte meerderheid. Hun voornaamste probleem ls: Hoe kunnen we samenwer ken met de communisten bij de economische opbouw en toch een onafhankelijke partij blijven. Als zij een al te onafhanke lijke houding' aannemen worden ze door de communisten ervan beschuldigd ,.de eenheid van de arbeidersklasse te sabote ren." Werken ze tc nauw sa men dan bestaat het gevaar opgeslokt te worden door de communisten, die fusie als hun uiteindelijk doel beschouwen. Niet voor niets hameren de communisten overal op een éénheidsfront. Een jonge Tsjechische so cialist antwoordde op een vraag, waarom hn nu juist so cialist was en geen communist, en waarom dat onderscheid be. langrijk voor hem was: Ik weet, dat onze pro gramma's als twee druppels op elkaar gelijken en dat bei_ de partijen het Marxisme m hun vaandel hebben staan. Nooit echter zou ik com munist kunnen zijn. Ik zou het gevoel hebben vpor een ander land te werken en niet in het belang van mijn eigen volk. Soortgelijke argumenten kan men overal horen, behalve in Joego-Slavië waar geen clalistische partij wordt duld. Vele socialisten zijn voor standers van nationalisatie van de productiemiddelen, zijn het ln economisch opzicht geheel met de communisten eens, maar ze willen zich niet aan de leiding van de Sowjet-Ume on_ derwerpen. VERZET DER SOCIALISTEN. In enkele landen zijn de so cialisten uit de regering ge treden en actief oppositie gaan voeren, bijv. in Roemenie en Bulgarije. De communisten wisten daarop een kleine wei felende groep af te splitsen en gaven deze het recht om de naam van de partij te gebrui ken en het partijblad uit te ge. V€In de Noordelijke landen bij ten de socialisten zo nodig fel van zich af. Unto Varjanen, redacteur van het Finse dag blad Socialdemocrat doet da gelijks in hoofdartikelen hef tige aanvallen op de commu nistische partij. In Juli van dit laar ging hij zo ver, de com munistische minister van bin nenlandse zaken een schelm en een agent van een buitenlandse mogendheid te noemen. Con servatieven gaven hem de raad het wat kalmer aan te leg gen. In Tsjecho Slowakije zijn de socialisten druk doende de com munisten de leiding van de vakbonden te ontnemen. Hetzelfde proberen zij ln Roemenië, maar toen Burca, een socialistische vice-minister tegen stemming bil handopste ken op vakbondscongressen protesteerde, werd hij prompt uit de regering- gezet. Socialistische protesten te gen de gang van zaken bij de Hongaarse verkiezingen deden bijna de coalitieregering uit eenvallen. Slechts op advies van de Russische bezettings commandant bleven de so cialisten aan de regering deel nemen. DE BOERENPARTIJEN. Weinig kracht gaat meer uit van de grote politieke bewe ging in Oost-Europa, die werd gevormd door de boerenpar tijen: de Poolse boerenpartij van Mlkolajczyk, de Nationale Boerenpartij van Juliu Manlu in Roemenië, de Agrarische Partij van Nikola Petkov in Bulgarije. De laatste twee par_ tijen zijn vrijwel uitgeschakeld en de eerste staat onder zwa re druk. BEHOEDZAAM TEGENOVER DE KERK. De houding van de commu nisten tegenover de Katholieke kerk is zeer behoedzaam. In landen als Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Hongarije en Oosten rijk, waar meer dan de helft van de bevolking naar het Va- ticaan ziet voor geestelijke lei ding, wordt alles vermeden wat tot een conflict met de kerk kan leiden. In al deze landen wordt als gedragslijn gevolgd: De poli tieke invloed van de kerk, waar nodig, uitschakelen, maar als het enigszins kan voor het overige een vergelijk sluiten. Het Katholieke geloof wordt geduld en zelfs gesteund. Het communistische ge meentebestuur van Warschau bijv. heeft voorrang verleend aan het herstel van de zwaar beschadigde kathedraal, hoe wel vele publieke gebouwen in puin lagen. De communisten geloven, dat de Katholieke oppositie in wezen negatief is en uitsluitend steunt op de toewijding, die de gelovigen hun parochie-pries ters toedragen. Zij menen, mits zij de contröle over de scho len verkrijgen, de toestand binnen "ben generatie meester te kunnen zyn. In orthodoxe landen als Roe menië en Bulgarije trachten zij de nationale kerken onder de hoede te brengen van de pa triarch van de Russische or thodoxe kerk. Binnenkort zal in Moskou een orthodox con gres worden gehouden, waar aan ook patriarch Nicodin van Roemenië zal deelnemen. Daar zal gesproken worden over een mogelijk opgaan van de Roe meense in de Russische kerk. De orthodoxe kerken zyn trouwens over 't algemeen be reid samen te werken met de communisten. Zij bepalen zich zorgvuM:g tot religieuze za ken en vermijden stellingname in de politiek. DE ORTHODOXE KERK. AMERIKAANSE STEUN. Het gevolg van dat alles is, dat de Amerikanen hoe langer hoe meer in Oost-Europa de socialisten gaan zien als hun bondgenoten in het grote con flict met het communisme. In Oostenrijk bijv. geeft het Amerikaanse militaire be stuur meer steun aan hen, dan aan de Katholieke Volkspartij en aan de rechtse groepen. Of deze steun uitgebreid zal worden hangt er vanaf, of de Amerikanen op de duur het verschil zullen inzien tussen socialisme, dat de burgerlijke vrijheden verdedigt en com munisme, dat van de Sowjet- ideologie uitgaat. UIT DE K E R K E N De vordering werd een mislukking. Terwijl het aantal woonhui zen in Batavia, vergeleken met de toestand van voor de oorlog, met 25 is verminderd, is het aantal Europeanen voor wie onderdak moet worden gevonden bijna verdubbeld. Wel zijn er aan de boulevards tal van wonineen te vinden, waar mensen ondergebracht zou kunnen worden, maar volgens employé's van de H. O.B. kunnen deze hulzen niet gevorderd worden. Men kan ECHTSCHEIDING IN AUSTRALIË. Ook in Australië houdt de Kerk zich bezig met het echt- scheidingsvraagstuk. De on langs aangekomen Anglicaan se bisschop van Perth ver klaarde dat „de opvatting, dat een christelijk huwelijk onont bindbaar is, gebaseerd is op de woorden van de Here Jezus en bekrachtigd door de wetten en voorschriften van de Kerk. De bisschoppen hebben plechtig beloofd zich hieraan te houden. Daarom hebben de dienaren der Kerk geen gezag om dis pensatie te verlenen van deze wetten". Naar aanleiding hier van hebben enige andere gees telijken uit de Anglicaanse Kerk gezegd, dat zij zouden willen, dat de Church of Eng land een bepaalde vorm vast stelde om het huwelijk in te zegenen van hen, die voor de tweede maal trouwen. Een Methadistisch blad in Australië gaat nog verder door te zeggen, dat vele oorlogshu welijken niet hadden moeten worden gesloten en dat het in vele gevallen het beste zou zijn, wanneer het huwelijk zo spoedig mogelijk ontbonden werd. De Kerk moet eigenlijk de laatste zyn, die er op aan dringt, dat jonge mensen hun fehele leven verbonden moeten lijven, wanneer zij in de oor- logsroes de fout begingen om te trouwen. Het blad wjjst er op, dat bijna de helft van de vrouwen, die de laatste tijd scheiding aanvroegen, ge trouwd zijn toen ze nog geen 21 jaar waren. Het meisje van Marken Sijtje Boes, het beken de meisje van Marken, dat 'n snuisterijenwin- kel heeft, ls Zaterdag in Markense klederdracht per K.L.M. naar Londen vertrokken. Sijtje, die in de afgelopen zomer ruim 3000 Engelse kinderen in haar woning heeft ont vangen, zal een week in Engeland blijven, waar zij o.a. een praatje zal houden voor de B.B.C. Tevens zal zij een week bij kennissen en vrienden in Schotland doorbren- niet optreden tegen regering?, personen. Bjj een enquête naar de bewoning van huizen in een hogere prijsklasse dan 150 per maand, werden enquêteurs dermate onhebbelijk behandeld, dat binnen een week vier van de tien hun ontslag nameh. Deze enquête werci gehouden eind Maart, kort na de eerste vergadering van de vereniging „Kortverbanders", die pro testeerde tegen het feit, dat werkers genoegen moesten ne men me huisvesting in Kem- petai-celien of gewezen door gangshuizen voor koelies, ter wijl grote herenhuizen door 4 of 5 personen bewoond worden. Hoge restauratiekosten zijn de oorzaak, dat vele huizen nog ln onbewoonbare toestand ver keren. Gemiddeld bedragen de kosten voor restauratie van oude huizen of de bouw van nieuwe 750 per persoon. De ze uitgave wordt door de rege ring te hoog geacht, maar wel wordt er rond tweeduizend gulden betaald, om een typis te of een ambtenaar per vlieg tuig uit Nederland te laten komen. Enige tijd geleden gold de maatregel, dat geen werk krachten mochten uitkomen, als de werkgever niet te voren het bewijs had geleverd, dat woongelegenheid in Batavia aanwezig was. Thans heeft men deze maatregel laten ver vallen, zodat deze mensen vrij naar Indië kunnen komen. Maar kans op goede huisves ting of een spoedige gezins hereniging hebben zij niet! een dokter, die alleen snijden kan. ZAL EEN ASCEET ENGELAND REDDEN Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland. Ter uitvoering van het Sta tenbesluit van 19 Dec. 1946, en van het dienovereenkom stig besluit van het bestuur van de Kamer van Koophan del voor Zuid-Holland, is op 23 September'j.l. opgericht het economisch-technologisch stituut voor Zuid-Holland. Aangezien de betrokken K.v.K. op 1 October in liqui datie is getreden, heeft het in stituut met ingang van die zelfde datum zyn werkzaam heden aangevangen. Duitsland levert rails. Over de onderhandelingen betreffende levering van rails door Duitsland aan Nederland seint Reuter in tegenstelling tot. Agence France Presse, dat Duitsland 1000 ton spoorweg rails zou leveren in ruil voor 2000 ton Zweeds ijzererts en 20.000 ton Amerikaanse kolen, welke door Nederl-and zouden worden geleverd. Minister Mansholt bezocht Brussel. De Nederlandse minister van landbouw, Mansholt, heeft een bezoek gebracht aan zijn Bel gische collega, Orban. ln aan wezigheid van ambtenaren der Belgische ministeries van bui tenlandse handel, economische zaken, ravitaillering en finan ciën hebben de beide ministers de landbouwpolitiek in Neder land en België aan een onder zoek onderworpen met het doel deze in beide landen met elk aar in overeenstemming te brengen. 'n Politiek buitenbeentje. Wie wordt, nu Attlee zich een Chamberlain toonde, de Churchill van de Labour- regering? Dat was de vraag die in Engeland bjj de tweede crisis gesteld werd. Het antwoord leek eenvou dig. Bevin immers, kind van het volk, met een be wonderenswaardige „com- mon-touch", was de enige, die ook buiten zijn party waardering genoot. Hij zou de verstijfde harten het best kunnen verwarmen. Maar de keuze viel an ders uit. Sir Stafford Cripps werd minister van econo mische zaken en daarmee meteen de belangrijkste man van het Britse ryk; belangrijker nog dan de mi nister van buitenlandse za ken of de premier. In deze crisis immers moet geen beroep op de harten wor den gedaan, het gaat niet om een enkeling in te schakelen, nee, onbekende en indifferente massa's moeten gedirigeerd worden naar de kanalen van de productie. Tot offers bereide geestdrift en persoonlijke improvisatie, door Churchill tevoorschijn ge toverd, bewerkten in de oor log een wending ten goede; strenge discipline als een mie renhoop, zal de vrede moeten winnen. ASCEET. Het is Sir Stafford Cripps, die dit varkentje mag wassen, 'n Lange, magere man, z'n hele leven 'n fanaticus der overtui ging. Streng geheelonthouder en streng vegetariër (hij stak aardig wat geld in een vege tarisch restaurant) die boven dien meent da4- niets zo gezond is als in de open lucht slapen en iedere avond met z'n vrouw in een open tuinhuisje op een hard bed ter ruste gaat. Een eenzaam mens, die, hoe wel zijn huls steeds voor ieder openstaat, geen intieme vrien den of kennissen heeft. Een sober levend man, wiens enige genoegen het roken van een pjjp is en een hard werker, die al jaren geen. boek voor ontspanning las en evenmin een concert of theater bezocht. Toch ontbreekt het hem niet aan humor. Als scholier ver oorzaakte hij op de „Public School of Winchester" een schandaaltje, door een satire op de leidende persoonlijkheden van het instituut te schrijven, te laten drukken en te ver kopen. Ook later nog haalde Zal deviezen uitsparen. In 1944 is in de gem. Bocholz een concessie uitgegeven voor natuursteen. Deze groeve blijkt zeer harde natuursteen te be vatten, welke in de bouwnij verheid verschillende toepas singen kan vinden en iri ge polijste vorm zelfs marmer kan vervangen. De oorlogsomstandigheden en daarna gebrek aan mate riaal en personeel zijn oorzaak geweest, dat eerst thans deze groeve ten volle in exploitatie kan komen. De regering toont veel inte resse voor deze groeve, welke Nederland in staat stelt zich vrij te maken van buitenlandse import van harde natuursteen. De onderhandelingen, welke than3 met de autoriteiten ge- van slavendom in Algiers Algerijnse Bey was dankbaar voor edelmoedige daad van Prins Maurits. Zeerovergeschiedenis uit vroeger eeuwen. Velen herinneren zich iets over het tijdvak onzer Va derlandse Geschiedenis, waarin telkens sprake is van de Barbarijse zeerovers. Min der bekend is echter, dat de ze piraten ook in onze Zeeuwse historie eens een rol hebben gespeeld en wel in het stadje Sluis in het begin der 17e eeuw. Het verhaal begint in het jaar 1603, midden in de Tach tig-Jarige Oorlog. Op 26 Mei van dat jaar werd in de mond van het Zwin een hevige zee slag geleverd tussen een ge deelte van de Zeeuwse vloot onder bevel van Joost de Moor en een smaldeel Duinkerker kapers, die voor Spanje voch ten. De Spanjaarden verloren de strijd en zagen geen kans, om de Zeeuwen, die Sluis langs de zeezijde ingesloten hielden, te verdrijven. Aan de landzijde bedreigden de Staatse troepen de stad, zodat deze geheel in gesloten was. In Mei 1604 kwam Maurits de belegering persoonlijk leiden en na enkele maanden van algehele inslui ting was de voedselvoorraad zover opgeteerd, dat katten en zelfs ratten een lekkernij voor soldaat en burger waren ge worden. Op 19 Augustus moes ten de Spanjaarden de stad dan ook overgeven. ALGERIJNSE SLAVEN. Behalve Spanjaarden en Duitsers bevonden zich bij het ingesloten leger ook enkele honderden Algerijnen, die op de Middellandse Zee in Spaan se handen gevallen en tot de galeien veroordeeld waren. Toen de Zeeuwen de stad bin nenrukten, maakten deze on- gehikkigen, die met kaalge schoren hoofden, handen en voeten met kettingen geboeid, in lompen gekleed en uitge mergeld van de honger rond liepen, een meer dan zielige in druk. Maurits had blijkbaar medelijden met deze menselij ke wrakken en stelde bij de overgave o.a. de eis, dat deze mannen in vrijheid moesten worden gesteld en bepaalde bo vendien, dat ze mochten gaan waarheen ze wilden. Begrijpe lijkerwijze waren deze verloste slaven dolblij en wilden niets liever, dan terugkeren naar hun geboorteland. Ook daar werd voor gezorgd. Enkele Staatse schepen namen op hun reis naar de Middellandse Zee deze ongewone passagiers aan boord en zetten ze in Noord- Afrika af. Toen de mare van deze ongewone gebeurtenis in Barbarije de ronde deed, stond men daar stomverbaasd, want by hen werd elke vreemde schepeling, die ze te pakken voerd worden, zijn van dien aard, dat verwacht mag wor den, dat deze groeve een be langrijke deviezenbesparing zal opleveren. Het terrein beslaat een op pervlakte van 5 ha steengroe ven, welke horizontaal liggen, zij hebben een dikte van totaal 11 m., waarvan 81 harde tot zeer harde natuursteen. Ver wacht wordt, dat uit deze groeve 1.000.000 m3 harde na tuursteen kan worden gedol ven. Zondag is te Heilo aan de Hoge Weg een garage uit gebrand. De oorzaak is onbe- bekend. Drie vrachtwagens werden een prooi der vlam men. konden krijgen, als slaaf ver kocht. De Bey van Algiers wil de nu in edelmoedigheid niet achter blijven en verklaarde Elechtig, dat voortaan elke ge- oren Sluizenaar, die in han den van zijn kapers mocht val len, insgelijks op vrije voeten zou worden gesteld. PIETER DONCKERS. Meer dan een eeuw later, in 1716, werd een van Vlissingen uitgevaren schip door Barbarij- se zeerovers overvallen en ge kaapt. Dat deel van de beman ning, dat de strijd had over leefd, werd in Algiers binnen gebracht, om als slaaf te wor den verkocht. Onder hen be vond zich de geboren Sluize naar Pieter Donckers en deze beriep zich op het oude voor recht. Hij werd in het gelijk gesteld, maarhij had blijk baar zijn persoonsbewijs verge ten en kon niet bewijzen, dat hij in Sluis geboren was. Donckers kreeg toestemming om naar huis te schrijven en in Augustus 1716 verzocht zijn moeder de burgemeester van Sluis een uittreksel uit het doopboek van die stad ten be hoeve van haar zoon te willen waarmerken. Deze gaf haar verzoek door aan de Magi straat der stad en vroeg te vens: „alle faveur aan die vrouw te doen tot lossing van haar zoon". Ook dit college verleende zijn voMe medewer king en zorgde ervoor, dat het bewuste uittreksel naar Al giers werd gezonden. Het duur de nu wel even voordat er ant woord kwam, maar in de loop van het jaar 1718 ontving men bericht, dat in December 1717 Donckers inderdaad uit de sla vernij was ontslagen. C. B. hij kwajongensachtige grappen uit. Als advocaat trok hij vaak de baret van z'n collegae on verwacht over hun ogen of be sproeide tijdens het middag maal zijn gezin met water. Ditzelfde gebrek aan conven tie bezorgde hem bijna diplo matieke moeilijkheden. In de mening dat de Russen een barbaars volk waren, liet Cripps, toen hij naar Moskou vertrok, z'n avondkleding thuis. Hij moest echter zijn op wachting bij Stalin in avond kleding maken en moest dus in allerijl bij een slechte kleer maker er een smoking laten aanmeten. LEVENSLOOP. Aanvankelijk studeerde Cripps chemie, pas later rech ten. Om gezondheidsredenen in de eerste wereldoorlog af gekeurd, diende hij z'n land als chauffeur van een ambulance en, na een opgelopen verwon ding, als leider van een mu nitiefabriek. Na de oorlog ves tigde hij zich als advocaat, was spoedig gevreesd en berucht om z'n kruisverhoren en getui- gen-ondervraging. Z'n naam was voor goed gemaakt in 1920, toen hij een proces van de Engelse Imperial Chemical tegen de I.G. Farben over een patentkwestie wist te wlrtnen. Z'n inkomen werd geschat van 25.000 tot 50.000 pond per jaar. Overtuigd socialist als hg is, en z'n socialisme ontspruit aan een diep christelijk besef, ging een belangrijk deel van z'n in komen naar liefdadige instel lingen. Z'n wachtkamer zat steeds vol mensen, niet alleen klanten of armen, maar ook twijfelachtige individuen, die alleen maar op zijn vrijgevig heid wilden speculeren. Sir Stafford gelooft namelijk alle verhalen, zelfs de meest on waarschijnlijkste, eenvoudig omdat hij dood-eerlijk is en van z'n medemensen hetzelfde ver wacht. 'N BUITENBEENTJE. Op politiek gebied maakte deze eerlijkheid hem tot een buitenbeentje. Onder alle om standigheden bleef hij zijn principes trouw. In 1924 werd hij lid der Labour-partij. In 1930 kreeg hij de titel Sir, kort daarop werd hij parle mentslid en bleef dat. Een ge deelte van de partij heeft hem steeds met schele ogen aange keken; de oude garde ver trouwde hem niet, temeer niet, waar Cripps zich tot het idea listische enfant terrible van de party ontwikkelde en z'n kri tiek niet alleen bewaarde voor de conservatieven, maar ook tegen het party-bestuur richt te. Scherp koos hij stelling in het Abessynse conflict, ver weet Engeland zijn non-lnter- ventiepolïtiek in de Spaanse burgeroorlog en Schaamde zich voor de weinige interesse die getoond werd voor Japans veroveringsoorlog tegen Chi na. Het conflict met de partij kon niet uitblijven. Hij richtte een radicale groep op, die weer ontbonden werd door het hoofdbestuur. Z'n overtuiging was hem meer waard dan een politieke carrière binnen de party en in 1939 probeerde hij een groepje liberalen, conser vatieven en socialisten nader tot elkaar te brengen om de catastrophale verzoeningspo litiek van Chamberlain te ke ren. Cripps werd uit de par tij geweerd. NAAR MOSKOU. Toen brak de oorlog tegen Hitier uit. Fel anti-fascist, droeg Cripps de consequenties. Hij stelde zich ter beschik king van de regering. Maar Chamberlain kon hem niet ge bruiken. Cripps kon wachten. Hij reisde naar Indië, China, Japan, Zeeland en de Ver. Sta ten. In 1940 in Engeland terug was z'n vriend Churchill pre mier geworden. Cripps kreeg een belangryke post: Moskou. In de Britse ambassade wacht te hij weer. Wachtte tot de flirt tussen Hitler en Stalin ge ëindigd was. In Engeland viel intussen alles in puin wat hij had opgebouwd. Z'n huis werd door Duitse bommen vernield, z'n waardevolle bibliotheek ging verloren. In 1942 keerde hij naar En- eland terug en hield een ra iorede, die zijn naam op slag op ieders lippen bracht. „We willen Churchill om de oorlog te winnen en Sir Stafford Cripps om de vrede te winnen", ■meldt Peter Schmid in de „Weltwoche". NU. Nu is het zover. Sir Staf ford Cripps moet de vrede winnen. Het is de vraag alleen of de Engelsen bereid zijn zich naar zijn systeem te voegen. Cripps immers keerde terug uit Moskou met een diepe be wondering voor het Russische systeem. Realist genoeg ech ter om in te zien dat dit sys teem niet klakkeloos op het Engelse volk geënt kan wor den, beseft hij toch dat nu alle krachten ingezet zullen moeten worden. Z'n populariteit uit 1942 ls vervlogen. Het Engelse volk weet, dat hij een dokter is, die alleen door snijden genezen kan, dat van hem geen kracht en hoop zal uitstralen, zoals dat by Bevin het geval ge weest zou zijn. Zeker, Sir Stafford Cripps is een nauwgezet dokter, maar beter dan alle medicijn helpt de wil tot leven en die is nu oen- maal by het Britse volk nog begraven onder moedeloosheid, die alleen maar doorbroken kan worden met het uitzicht op een lichtende morgen VERVALLEN POSTZEGELS. Op 1 Januari 1948 worden de volgende series postzegels buiten gebruik gesteld en ver liezen dus hun geldigheid voor frankering: a. oorlogszegels; b. de z.g. nationale hulpzegels 1947; c. prinsessezegels 1946; d. kinderzegels 1946. Te weinig theaters in Amsterdam. Amsterdam, eertijd?, zo rijk aan theaters, heeft na de eeuw wisseling vele bressen in het iheaterfront zien slaan. De Sa lon des Variétés, Mil les Colon nes, Paleis voor Volksvlijt, Plantageschouwburg. Flora en Grand-theater zijn tot herin neringen geworden en de 6chouwburgruimte van de hoofdstad is wel zeer beperkt geworden. Thans heeft zich een initi atief comité gevormd, dat zich ten doel stelt de stiching en bouw van een volkstheater in Amsterdam, waar ook de man met de smalle beurs van kunst zal kunnen genieten. NIEUW PROJECTIESCHERM. In een bioscoop te Nice is gedemonstreerd met een door zekere Stelllni uitgevonden nieuw type relief-projectie- scherm, dat uit vertint mat glas bestaat. Bij gebruik van dit scherm kan de lichtsterkte van de projectie tot de helft vermin derd worden, hetgeen tevens een vermindering van brandge vaar betekent. OPVOEDING. J.l. Zaterdag was ik getuige van het volgende voorval. Uit een straatje tussen Nieuwen- dyk en Nieuwstraat, kwam een jongen gerend, achter volgd door een man. die hem te pakken kreeg. Denkende, dat hij een flinke draai om de oren zou krijgen, bleef ik staan, maar neen, de man greep hem bij zyn kraag, draaide hem om en dwong hem terug te gaan onder de aan sporing zich wat te haasten. Bij de ingang van het straatje moest hij enige appels opra pen, die over de straat ver spreid lagen en blijkbaar door hem gegapt en daarna weg gegooid waen. Wat er verder gebeurde, weet ik niet, maar vond, dat de man door zijn optreden een mooie les in opvoedkunde had gegeven. G. Bewoners van Elbum (Illinois) zamelen koren In voor hon gerend Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5