Cultureel Opbouworgaan in Zeeland Proefvaart „Willem Ruys" Taak der provincie De brug bij Vlake opengesteld NIEUWS UIT ZEELAND LAATSTE NIEUWS Mr. P. Dieleman komt voor. WALCHEREN Comm.-Oud over pro vlnclale financiën. Toenemende activiteit. De commissie voor het her stel van de financiële zelf standigheid van gemeenten en provinciën (de „commissie- Oud") heeft aan de ministers van binnenlandse zaken en van financiën rapport betref fende de herziening der pro vinciale financiën uitgebracht. Met grote nadruk wijst do commissie op het belang van gezonde provinciale financiën. De laatste Jaren hebben een sterk toegeno men activiteit der provin cial besturen te zien gege ven. Het komt de commis sie voor, dat deze ontwik keling gestimuleerd dient te worden. De commissie steunt niet de gedachte, dat het nuttig zou zhn nieuwe organen tussen tie provin ciën cn de lagere gemeen schappen in te schuiven: De mogelijkheid van ge meentelijke samenwerking zou naar het oordeel der commis sie kunnen worden uitgebreid tot die, welke destijds in het ontwerp-van Boeyen was op genomen, ,n.L tot oen samen werking op publiek-rechtelijke grondslag tussen gemeenten, rijk en provinciën en zelfs par ticulieren. RIJKSBIJDRAGE BLIJFT. De commissie is na rijpe overweging tot de conclusie gekomen, dat aan de finan ciële behoeften der provinciën voorshands in voldoende mate wordt tegemoet gekomen, in dien er naar gestreefd wordt, het totaal der algemene dek kingsmiddelen voor do provin ciën te brengen op ongeveer -13.000.000. Ten aanzien van de vraag op welke wijze de provinciën over het nodig ge achte bedrag de beschikking dienen te krijgen, heeft de commissie zich met name afge vraagd, of er plaats is voor nieuwe provinciale belastingen. Zij heeft vooralsnog geen i pro' lastingbronnen kunnen aange ven. Zy wil de rijksbijdrage handhaven. Het schijnt haar echter ge wenst. het te verdolen bedrag niet langer afhankelijk te doen z|jn van de opbrengst van de grond- en personele belasting. Beter is het als maatstaf te gebruiken de opbrengst van oen bepaald percentage van de inkomstenbelasting (met inbe grip van de loonbelasting), of het uit te keren bedrag afhan kelijk te stellen van de op brengst van alle daarvoor m aanmerking komende rijksbe lastingen. De commissie geeft de voorkeur aan de laatste op lossing. De opbrengst dezer belastingen aannemende op on geveer 2.170.700.000 advi seert de commissie het be doelde percentage te stellen op 0.i5. zodat het uit te ke ren bedrag 16.280.000 be draagt. Daartegenover kan de bestaande rijksuitkering, welke naar de thans bekende gegevens zou kunnen worden geraamd op 4.900.000 verval len, zodat een grotere inkomst .voor de provinciën ontstaat van 11.380.000. Brits-Franse besprekingen over Duitsland Het rechts-radicale Franse blad „rEurore" bericht, dat „geheime" Brits-Franse on derhandelingen te- Londen plaats vinden. Deze besprekin gen en de vervanging van #Duf£ Cooper als Brits ambas sadeur in Frankrijk door sir Oliver Harvey zouden duiden op de vorming van een ge meenschappelijk front tussen Groot-Brittannië en Frankrijk ten aanzien van het Duitse probleem vóór het bijeenko men van de ministers van buitenlandse zaken te Lon den. (Ingezonden mededeling). Vóór de visite komt. scheer ik me gauw nog even gl»d met Philips „PHIUSHAVE". 2Cgt Sualburd. Al leen de steker in het stopcontact en. terwij! ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn bs*rd er tf. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoonlijk over tuigen, hoe gemakkelijk droogscheren DE VERDELING. Na ampele overweging meent de commissie, dat een bevre digende uitkomst wordt ver kregen, indien de verdeling van het beschikbare bedrag geschiedt: a) Voor een derde gedeelte naar evenredigheid van de oppervlakte der provinciën; b) voor een derde gedeelte naar evenredigheid van het aantal inwoners der provin ciën; c) voor een derde gedeelte ln elf gelijke delen. Voor de wegenfinanciering acht de commissie het nood zakelijk een aparte regeling te behouden, welke op zichzelf voor dat doel toereikend is. Zal het gehele vraagstuk de commissie vestigt de aan dacht op een rywielbelasting binnenkort - beschouwing worden genomen, het staat voor de commissie vast, dat het noodzakelijk is, de provin ciën reeds terstond op de ba sis. gelegd in de wet op het Verkeersfonds. enige extra middelen te verschaffen ter tegemoetkoming in de zeer ge stegen kosten, zowel van aan leg zowel als onderhoud der wegen. De voorgestelde maat regel zal de inkomsten der provinciën ten behoeve van de wegen verhogen met rond 2.800.000. Minister Huysmans hersteld. Naar wij vernemen is de minister van economische za ken, dr. Huysmans, thans in zoverre hersteld, dat hij zeer waarschijnlijk in de le helft van November zijn werk zaamheden op het departe ment zal kunnen hervatten. Dodelijk ongeval in kazerne te Bergen op Zoom. In de Oranje Nassau-kazer- ne te Bergen op Zoom heeft Dinsdagmiddag wederom een dodelijk ongeluk plaats gehad. Bij werkzaamheden ter voorbe reiding van een oefening kwam een oefenlading tot ontplof fing, waardoor ae soldaat J. J. Visser uit Weidem (Fr.) zoda nig werd verwond, dat hy kort daarna overleed. Het slachtof fer was ongehuwd. oldenbarnevelt herdenking. De 14e September was het 400 jaar geleden, dat Johan van Oldenbarnevelt te Amers foort werd geboren. Ten einde zijn nagedachtenis in de stad zijner eerste open bare werkzaamheid te eren, richtte het Museum Boymans te Rotterdam een Johan van Oldenbarnevelt-tentoonstelling In die tot 28 October duren zal. Bergen op Zoom ligt weer West. Tweede spoorbrug komt thans aan de beurt. Veel heeft de oorlog veran derd. Toen in 1939 de verkeers- en spoorbruggen bij Vlake in ge bruik genomen werden, plant te de A.N.W.B. daarbij een wegwijzer op de Westelijke oever van het kanaal. Bergen op Zoom, Kruiningen en Krab- bendyke stond er op de arm die naar het Oosten wees. Maar ook dat veranderde. De arm naar het Oosten is wit, geblindeerd en Bergen op Zoom ligt nu, althans naar de weg wijzer, spottend met alle geo- graphiscne begrippen, mee- deelt: West. Langzamerhand keren toch de normale toestanden terug. En Bergen op Zoom komt. van daar weer Oost te liggen. Vandaag gaat nameiyu de verkeersbrug bU Vlake weer open en hoeft het verkeer niet meer over de Postweg te wor den omgeleid. Dat was name lijk de reden waarom Bergen op Zoom volgens de wegwijzer by de brug „West" lag: over Kapelle. DE VERKEERSBRUG. Nog geen veertien dagen ge leden werd het beton op het wegdek gestort. Normaal duurt het verhardingsproces drie weken. Daar omleiding over de slechte Postweg ech ter een enorme handicap voor het verkeer betekende, werd hier als uitzonderingsgeval van de normale gang van zaken af geweken en wachtte men geen drie weken. In 1939 werd de brug in ge bruik genomen, evenals de bel de spoorbruggen. In 1940 wer den ze verwoest. Weer hersteld in 1941 werden de bruggen in 1944, op 8 Juli en op 28 Augus tus, opnieuw vernield. Onmiddellijk na de bevrijding werd door de geallieerden een pontonbrug gelegd, die ver dween, toen er een Baileybrug over de resten van de oude brug was gebouwd. Op 28 April van dit jaar werd de Baileybrug weggenomen en het verkeer over de Noordeiy- ker gelegen Postbrug geleld. Naast de resten van de oude brug werd op enkele noodpei- lers de nieuwe bfug gebouwd. Intussen werden de peilers en landhoofden hersteld. Van de noodpeiler9 werd ten aiptte de brug op de goede peilers ge- rold. CIJFERS. Het is een behoorlijk karwei feweest. 40 Ton yzer is er in e brug verwerkt. Met beton mee weegt het gehele gevaarte 600 ton. De overspanning is 69 meter lang, het rjjdek 6 meter breed. Aan weerszyden is er een voetpad van 1.60 meter en do brug is in het totaal 11 me ter breed. Wagens die 7 meter hoog zijn opgeladen, kunnen ongehinderd passeren, want de doorryhoogte voor het ver keer is 7.50 meter. Ook de scheepvaart kam ongehinderd haar gang gaan. Als de „klep pen", de beweegbare gedeelten aan de OosteiyRe oever, open De Gaulle geen premier Een pers-chef van generaal de Gaufle, Jean Catroux, heelt medegedeeld, dat de generaal geen <andidaat voor het pre mierschap is. Indien ontbinding van het parlempnt en nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben, dan zou aan gezags- aanvaarding te denken zijn. Volgens de grondwet, alaus CatrcSUx, kunnen verkiezingen pas in Juni a.s. plaats heb ben. Tweederdo gedeelte van de Assemblee zou eerst de grondwet moeten wijzigen om vroegere verkiezingen moge lijk te maken. zijn, is de dporvaarthoogte 18 meter. De bewegingswerktui- gen voor de kleppen zijn even eens geheel hersteld. DE SPOORBRUGGEN. Voor het eerst sinds 28 April snorden de auto's vanmorgen weer over de brug. Toch biy- ven er nog verschillende din gen op te knappen. Ook aan de spoorbrug. Vroeger lagen er twee bruggen, de Noordelijke en de Zuidelijke. Momenteel is alleen nog de Noordelyke in gebruik. De Zuidelijke wordt op het ogenblik gemonteerd. In de nacht van 15 op 16 Novem ber zal de Noordelfke brug Zuidelijk worden. (Men spot in Vlake blijkbaar consequent met de windrichtingen). De brug wordt namelijk dan op de E laats van de oude Zuidelijke rug gerold. Op noodpeilers wordt aan, naast de plaats van de oude Noordeiyke brug, de tweede brug gereed gemaakt en dan op de plaats van de Noordeiyke brug gerold. Maar zover zal het dit laar wel niet meer komen. Alles tegelijk kan nu een maal niet. De openstelling van de brug voor het verkeer, waarbij ove rigens niets officieels gebeur de, betekent echter alweer een belangrijke verbeterlng- Zes Amsterdamse politie agenten gearresteerd. Naar aanleiding van de ar restatie van 6 politieagenten deelt de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam mede, dat de gepleegde onregelmatig, heden een incidenteel geval vormen en dat met deze ar restaties het kwaad ln de kiem gesmoord is. De onregelmatigheden zyn gepleegd ln het posthuis Cen traal station, waar een wacht van 10 politiemannen is ge- statlonneerd, ressorterende on_ der het bureau Warmoesstraat. Veel lieden onder Invloed van sterke drank werden in het posthuis binnengebracht. Deze werden gefouilleerd en de agen ten hebben, vooral op aanstich ten van de hoofdagent H. de veneiding van het op tafel ge deponeerde geld niet kunnen weerstaan. Zaterdagmiddag la de gehe le bezetting van het posthuis gearresteerd en naar het hoofd_ bureau overgebracht. Later werden 4 der arrestanten weer vrijgelaten. Mijnwerkersstaking in Chili. Mijnwerkers, die een sitdown- staklng in de Schwager-mijn ln Zuid-Chili houden, hebben dynamiet geworpen naar een afdeling van vijftig soldaten, die gezonden waren om de sta_ kers uit de mijn verwijderen. De troepen trokken zich terug en voerden enige gevangenen mee. De mijnwerkers is aange zegd, dat zij Dinsdag om 19 uur (Ned. tijd.) de mijn ont ruimd moesten hebben daar an ders „zou worden overgegaan tot militaire actie", aldus een mededeling van de Chileense president VIdela. Reactie op Engelse troonrede. Lord Salisbury, leider der oppositie in het Britse Hoger huis, heeft ln antwoord od de in de troonrede aangekondigde beslissing van de regering om de bevoegdheden van het Ho gerhuis te beperken, verklaard, dat de oppositie weliswaar heeft getracht de wetsontwer pen, die het Lagerhuis had aangenomen, te amenderen en te verbeteren, doch nooit heeft geprobeerd obstructie te voe ren. Salisbury verklaarde, dat een verdere beperking van de bevoegdheden van het Hoger huis de invoering van een een- kamerstelsel zou betekenen, waardoor de laatste bescher ming van het Britse volk te gen extreme daden van een meerderheidsregering zou ko men te vervallen. Hij verklaar de voorts, dat het land thans de zegeningen van het socialis me had ervaren, waardoo^ het diep was gezonken. De Amerikaanse hulp voor Europa. President Truman zal Don derdag a.s. weer een bespre- kine met de Congresleiders hebben over de hulpverlening aan het buitenland. De republi keinse en democratische Con gresleiders zijn voor deze be spreking uitgenodigd. Brazilië en Chili verbreken diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Unie. Het Braziliaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sow jet- Unie heeft verbroken. De woordvoerder verklaarde, dat de Ver. Staten tevoren van het besluit der Braziliaan, se regering ln kennis z(jn ge steld cn zij erin hadden toege stemd de Braziliaanse belan gen te Moskou te behartigen. Later werd bekend gemaakt dat ook Chili de betrekkingen met de Sowjet-Unie heeft ver broken. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken te Washington heeft bevestigd, dat de Amerikaanse ambassa de te Moskou de Braziliaanse belangen zal behartigen. Desgevraagd antwoordde de woordvoerder met nadruk, dat de V.S. Brazilië „absoluut geen advies" hebben gegeven Inzake verbreking van de betrekkin- BRAZILIË EN DE V. N. De vroegere Braziliaanse mi nister van buitenlandse zaken, Oswaldo Aranha, die momen teel president is van de alge mene vergadering der Ver. Na ties, heeft verklaard, dat de verbreking van de diplomatie ke betrekkingen van zijn land met de Sowjet-Unie, geen in vloed zou hebben op zijn tegen woordige status ais president van de algemene vergadering. „Ik heb een internationale po sitie en zal onpartydig biyven handelen, zoals ik tot nu toe heb getracht te doen". Op de vraag of de verbreking der be trekkingen van invloed zou zijn op de houding der Braziliaan se delegatie, zeide hH, dat Bra zilië zijn houding ln net geheel niet zal veranderen. Nieuwe Balkancommissie. De algemene vergadering der V.N. heeft zich met 40 stem men voor, 6 tegen en 11 ont houdingen uitgesproken voor de instelling van een nieuwe 1 Balkancommissie. Grensincidenten in Palestina. Een afdeling der Palestijnse politie, uitgerust met twee pantserwagens, heeft gister morgen de Syrische grenspost Tel el Kadi omsingeld en een afdeling van het Syrische le ger, bestaande uit een officier en dertien soldaten, gearres teerd. Dit incident staat in ver band met de arrestatie van vijf Britse soldaten, welke Zondag jl. bij Banias plaais had. Een hoge Britse officier heeft zich, in gezelschap van de Britse cor.sul te Damascus, naar de Syrische minister van buitenlandse zaken begeven. Men gelooft, dat dit bezoek met deze grensincidenten in verband staat. Italiaanse werkgevers willen massa-ontslag. Tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van ar- beidsbureaux te Milaan, Turijn en Genua is bekend gemaakt, dat werkgevers in Lombardije een verzoek hebben ingediend om ongeveer 40.000 arbeider* te mogen ontslaan. Debat over Indonesië uitgesteld. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië voor on- bepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Phlllppljnse afgevaardigde, ge neraal Romulo, de Raad voor stellen, dat de militaire staf- commlssle der V.N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indonesië te doen beëindigen. Zeven doden bij vliegramp. Een Amerikaans militair vliegtuig met 11 personen aan boord is op Newfoundland, vermoedelijk door slecht weer tegen de grónd geslagen en vervolgens in de 9 meter diepe haven gezonken. Zeven leden der bemanning werden gedood, de overige 4 werden gered. Boksdemonstratie in Goes verboden. Enige tyd geleden bericht ten w0, dat de Vlisaingse boks club D.O.S. op Zaterdag 1 No vember te Goes een propagan- da-vvedstryd zou houden tegen een aantal Antwerpse boksers. Daar de Burgemeester Van Goes echter zijn toestemming voor de wedstrijd heeft gewei gerd, zal deze wedstrijd geen doorgang kunnen vinden. Er worden thans pogingen ln het werk gesteld om de vereis te toestemming alsnog voor een latere datum te verkrijgen. Ged. Stalen maakten een boottocht. De leden van het college van Gedeputeerde Staten in Zee land hebben Dinsdag, verge zeld door de hoofdingenieurs van de- Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, een boottocht gemaakt van het Katseveer naar Zierlkzee, ter bestude ring van enkele problemen, be treffende de vaart van de pro vinciale stoomboten, zoals de aankomst en het vertrek van de veren, de conditie van het vaarwater enz. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Konin gin in Zeeland is verhinderd Donderdag 23 Oct. ztjn gebrui kelijke audiëntie te houden. Op Maandag 24 November zal voor het Tribunaal te Mid delburg behandeld worden de zaak tegen mr. P. Dieleman te Middelburg, die gedurende de bezettingstijd wnd. Commissa ris van de provincie Zeeland is geweest. POLDERBEN OE3HN GEN. By K.B. is benoemd tot dijk graaf van de Anna-Mariapol- der J. A. Moors te Woens- drecht; tot dijkgraaf van de Voelckerpolder P. J. L. van Meir te Woensdrecht, uiterlyk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zyn geworden. Ongeval op Kalse Veer? Dinsdagmorgen zag men aan de steiger te Katse Veer, een motorrijwiel hangen met het nummer K 15426. By onderzoek bleek dit mo torrijwiel toe te behoren aan de ong. 30-jarige v. H. uit Wolphaartsdijk. De politie staat voor de vraag of er een ongeluk is voorgevallen. Men is reeds aan het dreggen ge weest echter zonder resultaat. Het onderzoek wordt voortge zet. Vlissingen „DE BROEDERBAND". In een buitengewone leden vergadering van de Coöpera tieve verbruiksvereniging „De Broederband", die Maandag avond in het Concertgebouw te Vlissingen werd gehouden, werd besloten een havenloods op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen bij het station te bouwen. De oude loods is door oorlogsgeweld vernieügd. Aan het bestuur werd mach tiging verleend voorbereidende maatregelen te treffen tot het bouwen van een winkelpand aan de Hoge weg. Met de Her- stelbank zal een geldlening worden aangegaan tot een be drag van 6910. Het bedrag zal worden gebruikt om de herstelkosten van het winket- pand aan de Bloemenlaan af te doen. Na de rondvraag werd,de vergadering door de vice-voor- zitter, de heer J. T. Visser, ge sloten. FILMS VAN DE WEEK Amerikanen zetten Rio op stelten. Een typisch Amerikaans filmproduct draait van Dins dag af in „Alhambra" vlis singen. „Een nacht in Rio". Of de avonden in Rio de Ja neiro zo worden doorgebracht in deze film in kleu ren wordt getoond, wagen wij te betwijfelen, maar dat neemt niet weg, dat men zich ook met het ongeloofwaardige best kan amuseren. Don Ameflfte speelt een dubbelrol, terwijl naast hem Alice Faye en Carmen Miranda optreden. „Luxor", Vlissingen ver toont de Engelse muziekfilm „Danny Boy". Het gegeven is nogal sentimenteel. De hoofd rolvertolkers zijn Ann Todd en Wilfred Lawson. Amusant in „Danny Boy" is het optre den van een mondharmonica virtuoos. Liefhebbers van degenge- vechten, wilde achtervolgin gen en zoete romantiek kun nen terecht in „Electro" Mid delburg, waar „Het legioen van Zorro" draait. Wanneer de handeling een hoogtepunt be reikt, eindigt deze film: het tweede deel Jcomt volgende week. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 20 October „Horst" van Antwer pen. Vertrokken 29 Oct. „Hast V", naar Kopenhagen: „Kiel- wiep" naar Delfzijl; „Horst" naar Odense. Gepasseerd naar Antwer pen: 20 Oct. „Doggersbank" van Le Havre; „Zwaluw" v. Gefle; 21 Oct. „Hoendiep" van Vastsala. Gepasseerd >tfan Antwerpen: 20 Oct. „Koningshaven" naar Helsinki: Proges" naar zee; 21 Oct. „Zwaluw" naar Delf zijl: „Joost" naar Kokshaven; „Helena" naar Amsterdam; „Barends" naar Oslo; „Stad Schiedam" naar Marseille. Geslaagd voor het examen machinist B de heren M. van Dijk, Adr. Jobse, en voor het theoretisch gedeelte F. Ferij- zer, allen leerlingen van de de Ruyterschool te Vlissingen. Veere RAADSVERGADERING. Donderdagavond te 7 uur Z3l de gemeenteraad van Veere in openbare vergadering bijeenko men. O.- en W.-Souburg KERSTPAKKETTEN-ACTIE Door bemiddeling van het Jeugd Rode Kruis werden Dinsdag te Souburg een 60-tal fiakketteiy voor kinderen in ndonesië verzonden. De pak ketten waren bijeengebracht door leerlingen van de Julia- naschool en van de school té Ritthem. Bij elk pakket ging een schrijven met de namen der kinderen. Het ligt in de bedoeling deze pakketten in Indonesië met Kerstdag uit te reiken. Nieuw- en St. Joosland BRAND. Maandagavond omstreeks 6 uur brak brand uit in een klamp stro op de boerderij van de heer L. J. Boone aan de Koedijk te N._ en St. Joosland. De brandweer was spoedig ter plaatse en men was de brand spoedig meester. Toch kon niet verhinderd worden dat de stoklamp zo goed als geheel afbrandde. Geruimen tijd moest men aanwezig blijven om zo nu en dan na te blussen. De oorzaak van de brand is onbe kend. De stroklamp was ge deeltelijk verzekerd. De scha de wordt geschat op 500. Moeilijkheden bij de Zeeuwsch-Viaamse spoorwegen. Naar wy vernemen zijn vori ge week op het Belgisch De partement van Verkeerswezen besprekingen gevoerd, waaraan werd deelgenomen door verte genwoordigers van de Spoor wegmaatschappij Terneuzen Mechelen en van de Nationale Maatschappy van Belgische spoorwegen, betreffende de precaire positie waarin eerst genoemde maatschappij tenge volge van de oorlogsomstan digheden is komen te verke ren. De besprekingen hebben in zoverre tot resultaten ge leid, dat men contact wil op nemen met de Nederlandse Regering, teneinde door ge meenschappelijk overleg een oplossing voor de moeilijkhe den te vinden. Van een over eenkomst tussen de Neder landse en Belgische regeringen is echter nogjjeen sprake. Gelijk men weet is de Spoor wegmaatschappij Terneuzen Mechelen de laatste particulie re spoorwegmaatschappy, wel ke in België is overgebleven. Door het teruglopen van het vervoer als gevolg van het ge brek aan outillage, dat na de oorlog in de haven van Ter neuzen is ontstaan, en ook door het nog niet in werking zijn van verschillende grote fabrie ken in Sluiskil en omgeving, is de situatie voor de maatschap pij zeer moeilijk geworden. Hierby komt nog dat door de Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen onder Duitse drang materiaal is ge vorderd, dfat voor een deel niet is teruggekeerd. Schadever goeding- werd nog niet ontvan- fen. Bovendien is slechts de elft van het voor-oorlogse baanvak in exploitatie, aange zien de grote spoorbrug bij Temsche over de Schelde nog steeds is verwoest en ook de brug by Sluiskil de mogelijk heden tot exploitatie van het baanvak naar Gent uitsloot. Weliswaar komt deze laatste brug binnenkort gereed, doch de toestand van de baan Sluis- kilGent is van dien aard dat voorlopig van vervoer nog geen sprake kan zijn. SCHAKEN. MIDDELBURG IV WON. De schaakcompetitie van de 2e klasse Groep A werd Vrij dagavond ingezet met een ont moeting tussen het 4e en 3e tiental van Middelburg. De ult- riag luidde: F. BarthJ. Mondeel 0—1; W. J. GoorJ. A. Verdonk 1—0; D. FaaseK. Holster VaVa', C. FuykschotJ. Goedbloed 1 —O; C. A. v. d. Koorde—L. J. Woudstra 10; W. Koejeiparis C. D. Waardenburg 1O; J. JoosseG. Boot 10; P. de MunckP. J. Bos 10; Kh. H. Ie—C. W. d'Huy l—O; H. Ver meulenJ. J. Meijer 01. Totaal 7^—2^. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Ulrum (toez.) J. J. P. Valeton te Vrouwe polder. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Klundert H. Scholing te Kamperland. Wil overkoepelen en stimuleren. Wij hebben reeds gemeld, dat de inleidende besprekingen, welke het college van Ged. Sta ten in Zeeland hield over de oprichting van een cultureel opbouw-orgaan ln deze provln_ cie, met gunstig resultaat wer den afgesloten. Aan de besprekingen, die tot. volledige overeenstemming leidden wat betreft de organi satie van dit orgaan, werd voor Gedeputeerden deelgenomen door de heren A. Schout en mr. A. J. van der Weel. Voorts werden mevr. J. A Vlaming de Koek voor 't prov. bestuur v. Ned. Volksherstel, J. S. Vis- scher, lid van de Prov. Staten, J. C. Corver. directeur gewes telijk arbeidsbureau, J. M. A. C. van Dontrpn. b"-~»rp,~-C3ter van Aardenburg, Ds. J. S. Hartjes te Vlissingen. Dr. J. R. van der Borgh, Inspecteur volksgezondheid. Middelburg, R. Gerritsen, voorzitter „Scho. duw" te Zierikzee, Mr. A. C. van Epenhuysen. voorzitter Geen feestelijkheden. De directie van do Rotter damse LJoyd deelt ons mede, dat z(i heeft moet--» afzien van de proefvaarten en feestelijkheden, die vroeger gepaard plachten te gaan met het tn dienst stellen van een vlaggeschip als de Wil lem Ruys. De tijden zijn niet geschikt voor groot fee'stvertoon en bo vendien heeft men zoveel te genslag ondervonden bij de af bouw van het schip, dat geen voor het niet gereed zijn van het schip op de datum van de eerste afvaart. Omdat het noodzakelijk is zal een tech nische proeftocht worden ge houden en daarvoor zijn nu een aantal mensen uitgenodigd. Zij zullen zich evenwel tevreden moeten stellen met de accomo- datie, die op het tijdstip van de proefvaart aanwezig is. Za- terdao- 35 November zullen de fenod'p-den zich Inzchen^n en te dertien uur vertrekt het schip van de LJovdkade. Vermoedelliik zal het schip 19 November in de voormid- risico genomen mag worden dag te Rotterdam terugkeren. Raad van Arbeid Middelburg, ir. J. D. Dorst. secr. Stichting v. d. Landbouw, lid van het voorbereidingscomité, ter wijl reeds werd vastgesteld, dat de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, (lid Tweede Kamer), J. Hommes te 's-Heer Arendskerke (lid Eer ste Kamer) en mr. W. F. E. baron van der Feltz (lid Twee de Kamer) in het definitieve bestuur zitting zullen nemen. Van Rooms-Katholieke zyde is bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop deze voorberei dingen geschiedden, met name tegen de aanwijzing door de Commissaris der Koningin van vertegenwoordigers der ver schillende bevolkingsgroepen en o.m. ook de benoeming van een directeur. Van Katholieke zijde meent men, "dat de Katholieke be langen slechts dan behoorlijk behartigd zouden worden, als de Katholieke instellingen en groepen hun vertegenwoordi gers zelf zouden kunnen aan wijzen. Dat meningsverschil liep zo hoog, dat op een te Terneuzen gehouden vergadering een Ka tholiek Zeeuws Sociaal Cen trum werd opgericht en beslo ten werd de bezwaren tegen de voorgestelde regeling ter kennis te brengen van de Commissaris der Koningin. Thans wordt medegedeeld, dat in een bespreking tussen het college van G. S. en het voorlopig bestuur van het Kath. Soc. Centrum overeen stemming is bereikt. De Katholieke organisaties zullen zelf. hun vertegenwoor diger (s) kunnen aanwijzen. Hetzelfde geldt niet voorde Prot. Christelijke en de huma nistische organisaties, tenzy zij daartoe de wens te kennen ge ven. Als vertegenwoordigers van de Ttath. organisatie zijn nu aangewezen mr. dr. Mes te Heinkenszand en burgemees ter van Dongen van Aarden burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2