PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mengelberg gevonnis Byrnes' boek baart opzien Tholen's oude kerk Ned* Indië in de Veiligheidsraad Troonrede van Koning George Vandaag..., 190e Jaargang - No.249 Woensdag 22 Oct. 1947 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DruKkero Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit olad verschijnt dagelijks, chrfst^hke'feestdagen3 Algemeea WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: I 3,20 per kwartaal; franco per poet 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60.. te 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3, tel 02 Terneuren: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 F.Z.C., Middelburg. DE WILLEM BARENDSZ Weken heeft het reeds eerder in onze kolommen ver melde boek van de scheepsarts van de Willem Barendsz, dr. A. Melchior, aan de Belgische grens gelegen. Douaneformali teiten maakten de invoer van dit voor rekening van de Uitg. Mij. De Sleutel te Haarlem in België gedrukte boek onmoge lijk. Toeval? In leder geval is het boek ons land binnengeko men op een tijdstip, waarop de Willem Barendsz ai weer enige wek,en onderweg -is naar de Zuidpool en onbereikbaar van uit Nederland. Er is om dit boek van dr. Melchior nog al wat rumoer geweekt. Hij beschuldigt de re- -derij er van, dat het schip, dat een moderne walvisvaarder wordt genoemd, allesbehalve modern is en dat er dientenge_ volge gedurende de eigenlijke vangst onhoudbare hygiënische toestanden aan boord heersten. Verdere beschuldigingen wa ren, dat de twee scheepi --csen dr. W. H. Bierman, de tweede, dekt door een voor woord de critiek van dr. Mel chior niet in staat werden gesteld hun taak naar behoren te verrichten en dat er onder meer niets mocht worden ge daan aan het voorkomen van ziekten. Voorts, dat de so ciale toestanden even onhoud baar waren als de hygiënische. De bemanning werd aan haar lot overgelaten, officieren en expeditieleiding bekommerden zich nauwelijks of in het ge heel niet om wel en wee der lagere opvarenden. Dit leidde ertoe, dat de bemanning ten dele tot alcoholisme neigde, dat er zelfs op vrij grote schaal eau de cologne werd gedronken bij gebrek aan normale spritu- aliën. Voorts werd de beman ning onkundig gehouden van alles wat 4juist schepelingen aan boord pleegt te Interesse ren en ten slotte werd na de aankomst en blijde intocht in Nederland de bemanning aan haar lot overgelaten. De fami lieleden mochten de aangeko menen niet begroeten, langs een lange weg moesten z\i kun bagage naar een openbaar ver voermiddel sjouwen, terwijl de officieren keurig netjes per boot je werden vervoerd. Nu ligt het boek voor ons en er is ongetwijfeld reden om er enkele critische opmerkin gen aan vast te knopen. Laat ons dan vooropstellen, dat dr. Melchior een fris'- en prettig leesbaar boek heeft ge_ schreven, dat waarlijk niet al leen uit critiek bestaat. De cri tiek is maar 'n onderdeel van 't boek. Er komen keurige reis beschrijvingen, zeer leesbare historische beschouwingen voor op de overige bladzijden. Wat nu het critische deel aangaat: een walvisvaarder is geen salonboot en walvis vaarder* zijn niet bepaald juf fershondjes. Wie zich aan boord van een walvisvaarder naar de Zuidpool begeeft, weet wat hij begint. Hij kan op zijn vingers natellen,dat hij op zo'n drij. vende traanfabriek zal leven in smurrie, traan, rauw vlees, kaal gekrabde botten, flarden vishuid en wat al niet meer. Hij dient rekening te houden met de mogelijkheid dat douche-Inrichtingen defect zul len raken, afvoerpijpen niet zullen functionneren, zelfs de toiletten onklaar zullen raken en dat er <ius 'n „zindelijkheid" aangetroffen zal kunnen wor den, die menige propere huis moeder liever „verdierlijkte vervuiling" zou noemen, als zij ze aantrof in haar kraakhelde re Hollands woninkje. Ten slotte: de bemanning van een walvisvaarder bestaat uit vogels van diverse pluimage. Er zullen altijd ele menten bij voorkomen, die niet beDaald tot de bloem der natie kunnen worden gerekend. Wie dit boek" critisch leest, zal zich af en toe de vraag stellen, of dr. Melchior niet met een al te schone illusie aan boord is gegaan en of hij en zijn collega soms niet te zeer generaliseren. Is het zo onverklaarbaar, dat na, maanden van opgesloten zijn op een klein schip onder de honderden opvarenden er enkelen zijn, die alcohol stelen uit de medische afdeling en als dat niet meer lukt eau de co logne gaan drinken? Het zijn dan de slechtste elementen na tuurlijk, die dit doen. En dat tijdens de vangst de biblio theek gesloten was? Men zou geen toonbaar boek hebben overgehouden. Zeker, er staat in dr. Mel- chior's boek veel, wat een na der onderzoek alleszins moti veert. Maar tegenover dit werk zouden wij tóch ook het oor deel van de bekende natuur onderzoeker Jan P. Strijbos en de bioloog dr. Slijper willen stellen, die beiden van oordeel zjjn, dat in de eerste plaats ln hoofdzaak de buitenlandse Ie- den der bemanning zich aan de ernstigste afdwalingen schuldig maakten en dat er daarnaast weliswaar ongewen ste toestanden heerstenjp103' dat het requisitoir van ar. Mel chior als geheel toch te scherp Het Wereldgebeuren. Volgens Daily Mirror „gevaarlijke nonsens". Stalin rekende met divisies. James F. Byrnes, die begin van dit jaar plotseling aftrad als minister van buitenlandse zaken en vervangen werd door Marshall, heeft deze maand weer van zich doen spreken door de publicatie van de eer ste zes hoofdstukken van zijn boek „Speaking Frankly" (openlijke taal). Om twee redenen heeft dit boek ln de Angelsaksische we reld veel opzien gebaard. In de eerste plaats omdat Byrnes klapt uit de geheime politieke keuken door tal van interes sante en weinig bekende bij zonderheden te vertellen over belangrijke conferenties, die hij als minister bijwoonde. De of ficiële communiqué's maakten indertijd zoals gebruikelijk Arthur Greenwood, de Engel se Labour-minister, die het aanbod van Koning George hem in de adelstand te verhef fen, heeft afgewezen. Hjj wil niet 'de carrière van zijn zoon ln de weg staan. In Engeland kan een edelman geen lid van het Lagerhuis z(jn. Multimillionnair-bende- leider gearresteerd. De Tsjecho-Slowaakse politie heeft meer dan tachtig perso nen gearresteerd in verband met de ontdekking van een grote internationale bende van zwarthandelaren. De te Praag gedane ontdekkingen zouden ook de politie in vele andere Europese landen aanwijzingen hebben opgeleverd voor het ar. resteren van bendeleden. Lei der van de- bende zou znn de Hongaarse multlmlllionnal- rstvan Sator, die reeds sedert '37 door de politie van zestieV' Europese landeü gezocht zou worden wegen* ii'enrale hinde' ln goud en geld. Hij is' onlang? in Tsjecho-Slowakne aangehou den, vier-en-twlntig uur na dat hij over de grens was ge komen in gezelschap van zijn ..lijfwacht", welke was uitge dost in uniformen van hoop^e- olaatste officieren van buiten landse legers en in luxe auto's reed. minder openbaar, dan in wer kelijkheid achter de schermen voorviel en een tipje van de sluier wordt nu opgelicht. Be langrijker nog is, dat Byrnes aan de hand van zijn ervarin gen adviezen uitdeelt over de te volgen Amerikaanse koers jegens Rusland. En deze advie zen zjjn voor iemand, die tot voor kort een voorstander van appeasement, van geduldig onderhandelen, was, niet mals. Rusland dient hard aangepakt te worden, meent Byrnes, zo nodig met bedreiging van ge weld, en als geen overeenstem ming tot stand komt over een verdrag met Duitsland, moeten de Ver. Staten hun eigen weg gaan en een afzonderlijk ver drag sluiten. De Engelse pers is ervan ge schrokken en mede omdat Byr nes enkele voor Engeland pijn lijke onthullingen doet over de Balkan-politiek, fel tegen hem van leer getrokken. De laatste bijdrage van de heer Byrnes tot de politiek is weinig meer dan een eenvoudig recept voor oorlog, schrijft de anders zo bedaarde „Times". De „News Chronicle" gaf als kort commentaar: Byrnes ver telt gevaarlijke nonsens en de Daily Mirror: Byrnes kan be ter zijn mond houden of er iets nuttigers mee doen. Enige Franse bladen hebben veel ophef gemaakt over het geen Byrnes schrijft over de conferentie van Yalta, in het bijzonder over de discussies, die daar werden gehouden over de toekomstige rol van Frank rijk. Volgens Byrnes heeft Sta lin toen aan Roosevelt en Churchill duidelijk gemaakt, dat hij er weinig voor voelde Frankrijk een stem in het ka pittel te geven bij het bepalen van het lot van Duitsland Frankrijk immers had naar Stalin's mening door zijn snel le ineenstorting practisch niets tot de oorlogvoering bijgedra gen, in elk geval veel minder dan Polen en Joego-Slavië. Stalin beoordeelde de aanspra ken van een land bijna uitslui tend naar het aantal van zijn divisies. Toen de inzichten van de Paus ter sprake werden ge bracht moet hij prompt hebben gevraagdHoeveel divisies heeft hij? Dat ook Frankrijk een bezet tingszone zou toegewezen krij gen vond Stalin slechts goed. omdat dit toch ten koste van de BritsAmerikaanse zóne zou gaan. Aanvankelijk verzette hij zich ertegen, dat Frankrijk een vertegenwoordiger zou hebben in de geallieerde bestuurscom missie. Dat ontlokte Churchill de opmerking: Wij schijnen een zeer exclusieve club te vormen, waarbinnen ie slechts geïntro duceerd wordt, als je op min stens 5 millioen soldaten kunt bogen. Het gelukte uiteindelijk Roosevelt Stalin.van inzicht te doen veranderen. Ook over de discussies ten aanzien van Polen's grenzen, de herstelbetalingen, de veto kwestie en tal van andere pro blemen geeft' Bvrnes veel „in side talk" en dat maakt, dat zijn boek er in de Ver. Staten ingaat als koek. Restauratiewerk gaat voort. Torenspits geplaatst. De vlag heeft gewapperd op de toren van Tholen, want hij heeft z'n nieuwe spits gekregen. Daarmee is de eerste phase van het gro- te restauratiewerk aan Tho len's kerk en toren vol bracht. 't Is overigens maar een klein deel, want er is nog pas een jaar gearbeid en het ge hele karwei zal verscheidene jaren in beslag nemen. Hoe lang het werk zal duren en hoeveel het zal kosten laat zich thans nog niet voorspel len, omdat men bjj een restau ratie altijd voor verrassingen kan komen te staan. Maar er ls al gepraat over een totaal bedrag van 800.000 gulden en over vijf jaar. WAT ER GEBEURDE. Wat is er nu gebeurd sedert September van het vorig jaar? De kerk is leeggeruimd en de vloer is versterkt om mo gelijke verzakkingen te voor komen. De grafzerken, die weggenomen werden, liggen nu buiten de kerk. Zij zullen straks herplaatst worden. Het plafond, de pilaren en een deel der muren zijn reeds schoongemaakt. Men kan nu ai hier en daar zien wat er aan hapert. Het bovendeel van de toren om precies te zijn een derde deel is geheel gerestaureerd. UITPAKKEN. Bij een restauratie begint men niet bij de fundamenten, maar bij het dak. Van boven af wordt alles „uitgepakt". De beschermende bedekkingen en buitenlagen worden weggenomen om na te gaan hoe de muren en de con structie zich hebben gehouden. Dat is bij het bovenstuk van de toren 'gebeurd en daarna heeft men het bouwwerk her steld. Straks komt het mid denstuk en tenslotte he onder- suk van de toren aan de beurt. Intussen wordt deze winter^ doorgewerkt in het schip van de kerk, want nu de toren wa terdicht is gemaakt, kan het werk daaraan rustig worden opgeschort. VOORLICHTING. De heer W. J. Reder, die door het bureau Monumenten zorg is belast met de leiding van het restauratiewerk, stelt zich voor over enkele weken een voordracht te houden voor het Nutsdepartement te Tho len om aan de Tholenaars een en ander te vertellen van de reeds verrichte restauratie-ar beid. Hti ls een enthousiast be wonderaar der oude kerken- bouwers en Mi meent, dat de gedachten, die deze mensen in steen hebben vastgelegd, ook nog hun waarde hebben voor onze tijd. De kerk te Tholen is ge bouwd in het eerste kwart van de vijftiende eeuw, vermoede- ...is het 150 jaar gele den, dat André J. Gar- nerin te Parijs als eerste uit een ballon een ge slaagde parachutesprong maakte; ...is het 350 jaar gele den, dat Oldenzaal aan Prins Mauri ts werd over gegeven. DOODSTRAF GEELST. Voor het bijzonder gerechts hof te Maastricht stond Maan dag de 36-jarige L. Hoks uit Groningen terecht, die in de oorlog honderden ondergedo ken Nederlanders had gear resteerd. Hij was bewaker in 't kamp te Ommen geweest en had een onderduiker die zich tegen z'n arrestatie verzette doodgeschoten. De advocaat-fiscaal eistg de doodstraf. De uitspraak werd bepaald op Maandag 3 Novem ber a.s. Nieuwe Amerikaanse resolutie. Het vuren moet gestaakt. Aan de gedelegeerden in de Veiligheidsraad is de tekst van de nieuwe Amerikaanse reso lutie betreffende de Ned. In dische kwestie ter bestudering overhandigd. Deze tekst luidt als volgt: „Na kennis genomen te heb ben van de samenvatting van het rapport der consulaire com missie, waarin aangegeven wordt, dat de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augus_ tus 1947, betrekking hebbende op het staken der vijandelijk heden, niet volledig ten uit voer ig gelegd. Na ln het bijzonder kennis eenomen te hebben van de eer- Hij verleende hulp aan de vijand. De centrale Ereraad voor de kunst heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het hoger beroep, door prof. dr. Willem Mengelberg Ingesteld tegen de uitspraak door de Ereraad voor de muziek van 2 Juli 1945, waarbij hem een verbod werd opgelegd de dirigeerstok in Nederland weer op te heffen voor de duur van het leven. Uitspraak doende vernietigde de centrale Eteraad de uit spraak door de Ereraad voor de muziek op 2 Juli 1945 tegen de kunstenaar gewezen, en nam ten aanzien van hem de na volgende maatregel: Verbod van beroepsuitoefening in het openbaar in iedere vorm, daaronder begrepen het lidmaatschap of bestuurslid maatschap van enige beroepsvereniging voor de tijd van zes jaar, welke geacht moet worden te zijn Ingegaan op 1 Juli 1945 en mitsdien zal eindigen op 1 Juli 1951. De centrale Ereraad consta teert, dat de juistheid van het geruchtmakende interview in de „Voelkische Beobachter" in 1940 niet is komen vast te staan. Door dit interview en het daarin vermelde „cham pagne-drinken" kwam appel lant direct na de capitulatie van Nederland in een bijzonder daalicht te staan. De Ereraad constateert ver volgens, dat appellant zich bui ten de grenzen van het ten enenmale nodig met de Duit sers heeft ingelaten. Dr. Mengelberg heeft voorts n; de bezetting van Nederland concerten gedirigeerd In Duits land en in bezette landen, ter wijl concerten, die hij voor ..Vreugde en Arbeid" dirigeer de, door Seyss Inquart werden bijgewoond. De Ereraad somt nog een aantal gevallen op van te grote welwillendheid jegens de Duitsers en kwalificeert deze handelingen als „zich ln dienst stellen van de vijandelijke pro- naganda, als bevorderen van de nationaal-soeialistische begin selen en als hulp verlenen aan de vijand". De Ereraad verwerpt het be roep van de muziekminnaars, die Mengelberg zonder toe- oassing van straf willen te ruggeven aan het muziekleven °n neemt slechts als verzach tende omstandigheid aan, dat ie kunstenaar het slachtoffer ls geworden van de aan veraf goding grenzende verering door het kunstlievende deel der mensheid. Kerk en toren van Tholen wor den grondig gerèstaureerd. De toren „in do steigers" beheerst tljans het stadsbeeld. lijk onder leiding van Jan en Andries Kelderplan, die beken de architecten waren. De stijl waarin het gebouw is opge trokken wordt „Normandische Gothiek" genoemd. BELANGSTELLING. Er bestaat ln Zeeland een levendig gevoel voor het be houd van oude cultuurmonu menten en in onze sterk-eco- nomisch georiënteerde tijd, is dat gevoel een verblijdend ver schijnsel. Ook Tholen volgt met be langstelling de restauratie van zijn oude fraaie kerk, wier hi storie zo nauw is samengewe- ven met die van het gehele eiland. Dat bleék kort geleden toen bij het uitruimen van de kerk vloer, graven werden blootge legd, waarop historisch belang rijke grafzerken lagen en ook bij het tijdelijk verwijderen van een grafkelder, waarin zich een aantal geconserveerde mummies bevonden. De kerk en de kerkrestau ratie waren toen het gesprek van de dag. Dezz algemene belangstelling zal er ongetwijfeld toe lelden, dat velen straks de voordracht van de heer Reder zullen vol gen om zich een juist beeld te kunnen vormen van het om vangrijke restauratiewerk, waarvoor de overheid zulke beduidende bedragen b«chik- baar heeft gesteld en nog zal moeten stellen. ste paragraaf van dit rapport, waarin erop gewezen .wordt, dat door geen van beide zijden pogingen worden gedaan om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop genoem de resolutle zal kunnen worden uitgevoerd, doet de Veiligheids, raad een beroep op belde par tijen om met elkaar in overleg te treden, op welke wijze de resolutie kan worden uitge voerd en zich gedurende dit overleg te onthouden van alle activiteit, welke direct of in direct met deze resolutie in strijd is. De Veiligheidsraad verzoekt de commissie-van-goede-dien sten de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een regeling, welke de nakoming van de order „staakt het vu ren" zal waarborgen. Tevens verzoekt de Velllg- helt^-aad de consulaire com missie om zich met haar mili taire staf beschikbaar te stel len voor de commissie-van-goe- de-diensten DR. GANI HOOFD INDONE SISCHE DELEGATIE. Dr. Gani zal als voorzitter optreden van de republikeinse delegatie, welke aan de sociale en economische conferentie van Havanna zal deelnemen. Republikeins co- —iniqtl. Dinsdag heeft de republi keinse regering in een verkla ring bekend gemaakt, dat de gebieden, welke na 21 Juli door het Nederlandse leger zjjn be zet, nog steeds als republikeins gebied beschouwd worden. De republiek is bereid het interna tionale controlelichaam, be staande uit vertegenwoordi gers van de Veiligheidsraad, uit te nodigen de gebieden, welke door het Nederlandse leger zullen worden verlaten, te inspecteren. De verklaring zegt, dat het een feit is, dat de bevolking in de door de Nederlanders bezette gebieden niet gestel dis op het Neder landse gezag en aat de belang rijkste republikeinse regerings apparaten in belang van het volk zich nog steeds aan de instructies van de republikein se regering houden, terwijl het republikeinse leger nog steeds tegen de Nederlands schending van de order tot staken van de vijandelijkheden weerstand moet bieden. Volgens rappor ten ook van neutrale zijde kun nen Nederlandse maatregelen in de bezette gebieden de orde en veiligheid niet garanderen, noch kunnen zij overal wel vaart brengen of producten voor de wereldbehoefte leve ren, aldus de verklaring. Nederlandse delegatie voor contact met Djocja Het dagblad „Trouw" meldt, dat vrij waarschijnlijk de mi nisters Jonkman en Neher de oud-minister M. P. L. Steen- berghe en Jhr. M. van Vreden- bura- tot leden benoemd zullen worden van de Nederlandse delegatie, die naar Ned.-Indië zal vertrekken voor het voe ren van besnreklngen met de Djocja-regering. Minister Neher zou voor de gehele duur van de onderhan. deline>n zitting nemen in de delegatie, tenvijl minister Tonkman alleen het begin van de onderhandelingen zal mee maken. Regentes ontvangt ministers. Prinses Juliana heeft in het paleis Soestdyk in gehoor ont vangen de ministers van on derwijs, kunsten en weten schappen en van financiën. Prinses Marijke ln ooglljderszlekenhuis Naar nj) vernemen U Prin ses Marijke Dinsdag voor een korte nabehandeling ln het gasthuis voor ooglifders te Utrecht opgenomen. Commissie van Drie naar Batavia. De voorzitter der commis sie van drie heeft zich in derdaad, gelijk uit Sydney reeds werd gemeld, in ver binding gesteld met de Ne derlandse minister-president en te kennen gegeven, dat de commissie voornemens U zich zonder uitstel naar Ned. Indië te begeven. De minister-president heeft de voorzitter telegrafisch medegedeeld, dat namens de Nederlandse regering de lui tenant-gouverneur-generaal alle gewenste hulp zal ver lenen en samen met jhr. van Vredenburch het eerste con tact met de commissie zal opnemen. De commissie wordt aan het einde van deze week te Batavia verwacht. RENTEBIJSCHRIJVING RIJKSPOSTSPAARBANK. De Rijkspostspaarbank te Amsterdam ziet zich genood zaakt de rentebijschrijving op de spaarbankboekjes tijdelijk te staken. Gedurende dit jaar werd de rente bijgeschreven op 1 mil lioen boekjes. Dit heeft bij de centrale administratie echter zoveel werk medegebracth, dat men tot deze tijdelijke stopzet ting is moeten overgaan. De gezinc'-egroting. De spaarbankcommissie van de Nederlandse Spaarbankbond heeft een middel uitgewerkt om het overzicht van de ge zinsuitgaven te vergemakke lijken. Het overzicht maakt het mogelijk een „gezinsbe groting" te maken, waarin al le behoeften, gerangschikt naar hun belangrijkheid een plaats kunnen krijgen. Door vergelij king van de werkelijke uitga ven met de begroting kan men het doel „rondkomen met het inkomen" bereiken. Binnen enkele dagen zal bij vele spaarbanken ln ons land een toegelicht voorbeeld tan de gezinEfcegroting te verkrij gen zijn. Zij prefereerden het villapark! Een troep wilde zwijnen te de nacht van Maandag op Dinsdag tot midden in de be bouwde kom van Maastricht doorgedrongen. Van de 8 stuks zrjn er zéven afgemaakt. Late voorbijgangers singnaleerden de dieren in het villapark, waarna zij onmiddellijk de poli tie hebben gewaarschuwd. Deze heeft de wilde zwijnen opge dreven naar een vrij stuk park, waar het terrein wérd afgezet. Toen het dag werd, is met be hulp van enkele jagers het wild bijeengedreven, waarna 5 kleine en een middelgrote yan de dieren zijn neergeschoten. Een groot zwijn is vermoede lijk ontsnapt. Ongeveer tegelij kertijd is nog een exemplaar aangetroffen zwemmend in een gedeelte van het kanaal mié- den ln de stad. Het ls met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. Steeds meer slachtoffers van de cholera. Het Egyptische ministerie van gezondheid heeft het re cord-cijfer van 366 in de loop van 24 uur aan cholera bezwe ken personen bekend gemaakt. Voorts werd medegedeeld, dat 753 nieuwe gevallen zijn ge rapporteerd. Het totaal aantal sterfgevallen sinds het uitbre ken van de epidemie op 23 September bedraagt thans 2.637.—. Bevoegdheid Hogerhuis wordt beknot. In de troonrede voor het Britse parlement wordt mel- dirfg gemaakt van „zichtbare vorderingen" op de weg van het economisch herstel van Groot-Brittannië, doch tevens de nadruk gelegd op de nood zaak voor voortgezette in spanningen en opofferingen van het Britse volk. De Britse regering begroet met sympathie het aanbod van Marshall. De kwestie betreffende de toekomstige status van Pales tina, aldus de troonrede, werd door de regering naar de V.N. verwezen. Zij heeft duidelijk doen uitkomen, dat ingeval er geen regeling gevonden wordt, een vroegtijdige ontruiming van Palestina door de Britse strijdkrachten en het Britse bestuur moet worden overwo gen. Aan het parlement zal een maatregel worden voorgelegd, waarbij de instelling van een bestuur voor Birma in over eenstemming met de vrije wil van de gekozen afgevaardig den van het volk, wordt be oogd. Ook is het te wensen, dat een wetsvoorstel zal kun nen worden ingediend, waarbij aan Ceylon de status van vol komen verantwoordelijkheid binnen het Britse gemenebest wordt verleend. In een volzin van een tien tal woorden wordt in de troon rede het plan te kennen gege ven, de bevoegdheid van het Hogerhuis nog verder te be perken teneinde vertraging van wetgeving te voorkomen. „EJr zal een wet worden in gediend ter aanvulling van de wet op het parlement van 1911." Deze laatste wet regelt de verhouding tussen Hoger- en Lagerhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1