SANATOCEN NIEUWS UIT ZEELAND Her verk a veling Steeds stijgende spanning in het Zuiden De landbouwprijzen BeerUjig r Vlissingse peuter vliegt over de Oceaan Luchttaxi's naar Zeeland WALCHEREN Walcheren Regering tot overleg bereid. De Minister van Landbouw, Visser^ en Voedselvoorziening heeft in een brief aan do geor ganiseerde boeren- en tuinders- stand, i.e. de Stichting voor de Landbouw, ter kennis ge bracht, dat de Raad van Minis ters besloten heeft gevolg te geven aan het verlangen van A.R. gemeentebestuurders te Goes bijeen. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de Zeeuwse Vereniging van Anti-Rev. gemeentebe stuurders. De heer R. Zuidema opende de bijeenkomst en wees er op, dat het tegenwoordig geen gemakkelijke taak is be stuurder van een gemeente te zijn. Eenerzijds grote drahg tot bezuiniging en aan de andere kant zijn de gemeenten voor grote uitgaven gesteltl waar aan wy ons niet mogen en kunnen onttrekken. De statuten werden aldus gewijzigd, dat ook Statenleden lid der vereniging kunnen wor den. De heer J. van Tuinen, refe rendaris ter Prov. Griffie, hield een. inleiding over: „De finan ciële verhouding tussen het Rijk cn do gemeenten". Spr. schetste de grote veranderin gen op het terrein der gemeen- te-financiën in de loop der ja ren, doordat de gemeenten al meer taken, welke feitelijk tot die van het Rijk behoren, moes ten overnemen en do Staat de grote belastingbronnen naar zich toe trok. De consequentie hiervan was, dat de gemeenten stecfls meer van het Rijk af hankelijk werden. Men probeert nu een weg te vinden, om de gemeenten aan meer middelen tc helpen en ze weer zelfstandig te maken. De commissie-Oud is op kor te termijn met voorstellen ge komen om hiertoe te geraken, cn spr. had naast enkele be zwaren veel waardering voor het ontwerp, en zijn conclusie was, dat dit een ernstige po ging kan worden genoemd om te komen tot grotere autono mie der gemeenten. Op deze inleiding volgde nog een levendige bespreking. De heer Zuidema gaf de wens te kennen dat in zijn plaats een jongere kracht tot voorzitter zou worden gekozen. Als zodanig werd gekozen de heer A. A. van Eeten, burge meester van Nieuwerkerk. Tenslotte had nog een be spreking plaats over de op de vorige Vergadering door de heer J. S. Hoek te Middelburg gehouden inleiding: „De ge meente en het culturele leven". Het bestuur der vereniging werd als volgt samengesteld A. A. van Eeten, voorzitter; H. U Bouwman, burgemeester van Grijpskerkc, secretaris; J. Marijs, Vlissingen, penning meester: A. J. Catsman. Aar- denburg; G. K. J. Krijger, Poortvliet. C. de Putter, Axel en R. Zuidema. Goes. K.V.P.-bijeenkomst te Hulst. Zaterdag heeft de K.V.P. in Zeeland een bijzondere bij eenkom^ belegd te Hulst, waar gelegenheid bestond t gedachtenwisseling met de aanwezige leden van Gedepu teerde Staten t heren Locke- feer en Mes cn een viertal K. V.P.-Statenleden. Van de niet talrijke aanwezigen maakten enige gebruik van deze ge legenheid tot g~dachtenwisse- ling. waarbij onder meer be sproken werden de bemoeie nis van het provinciaal be stuur met de P.Z.E.M., de wa terleiding en het wegenonder- houd. (Ingezonden mededeling). geslapen Gelukkig rhcnsch die dat zeg- gen kan. Maar U sliep weer slecht, omdat U te moe was cn zoo nerveus. Neem eens een tijdje Sanatogcn. Zoo velen von den cr reeds baat bij, omdat het sterker maakt cn de zenuwen al lengs kalmeert. Begin nog vandaag deze-weldadige kuur. Uw apo theker of drogist heeft Sanatogen in voorraad. de Tweede Kamer, zoals in de motie-Groen is uitgedrukt, n.l. om op korte termen in overleg te treden. Aan de Stichting voor de Landbouw is gevraagd vooraf een uiteenzetting te verstrekken van de denkbeel den, die zjj koestert omtrent de problemen, welke met betrek king tot het prijsbeleid ln de lana- en tuinbouw bij de be handeling van de interpellatie in de Tweede Kamer naar vo ren z\jn gekomen. Deze uiteen zetting zal dan kunnen dienen als onderwerp van bespreking bij het overleg tussen de ver tegenwoordigers der Stichting en de Ministerraad. Het zou voorbarig zjjn uit dit voorgenomen overleg nu reeds te concluderen, dat aan de wensen van de motie-Groen tenvolle op de voorgestelde wijze zal kunnen worden tege moetgekomen. Minister Mansholt vestigt er echter de aandacht op, dat zich bij dit vraagstuk zovele facet ten van algemene loon- en prijspolitiek voordoen, dat hij in bedoelde brief het voorbe houd maakt, dat in de bereid heid tot overleg niet ligt opge sloten, dat de Regering reeds voornemens zou zijn de in de motie-Groen speciaal aanbevo len oplossingen te aanvaarden, Dank aan Zweedse pleegouders. Alle Zweedse pleeg ouders, die Nederlandse kinderen liefderijk opgc. nomen hebben, ontvan gen dezer dagen een boekwerk genaamd „Holland fosterbarnens hemland", hetgeen bete_ kent: „Holland, het va derland van de pleegkin deren". Het boekwerk dat met zijn vele prach tige foto's, gedrukt op glansdrukpapier een uit stekende indruk geeft van ons land, is een schenking van het comi té „Aandenken Zweedse pleegouders". Met het album willen de ouders een tastbaar bewijs huuner dankbaar, held aan de Zweedse pleegouders geven. republikeinse ambtenaren. Het republikeinse steunco mité voor de ambtenaren te Batavia, heeft de steun aan ruim 3000 ambtenaren stopge zet, omdat deze bij de „andere partij" in dienst zijn getreden. Sinds 21 Juli hebben om streeks 20.000 ambtenaren hun betrekking opgegeven. Uitstapje naar Amerika. Pleegvader in New-York. „Hoeveel nachtjes moet ik nog slapen?" vraagt elke avond een klein Vlissings meisje aan haar grootmoeder. Zij vraagt dit niet omdat het al gauw weer Sinterklaas is. ze is ook niet binnenkort jarig. Neen, de kleine Johanna Leijdekkers moet op reis. Niet zo maar een dagje naar het strand of naar de bossen Johanna heeft andere plan nen! Zij gaat naar Amerika, het land van Truman en Marshall, de grote plas over. geadopteerd. In Amerika is er een groep van 23 mensen, die geregeld bij elkaar komen om pakjes klaar te maken voor de oor logsweesjes in het getroffen Europa. Deze groep Amerika nen heeft het „Foster parents plan for war-childeren" opge zet, waardoor reeds meer dan 500 Nederlandse oorlogswezen geadopteerd konden worden. Nu zijn er vijf kinderen uit Europa genodigd om zes we ken in Amerika door te bren gen. De pleegouders hebben hun kinderen zelf uitgekozen. De keus is bepaald aan de hand van foto's en persoon lijke gegevens. Eén Nederlands, één Bel gisch, één Italiaans en twee Engelse kinderen mogen nu 6 weken naar het land van Uncle Sam. Een bekend Amerikaans ra diozanger, Jack Smith, heeft Johanna Leijdekkers geadop teerd. Haar vader is in 1943 om het leven gekomen bij een bomaanval en ze woont nu bij haar grootmoeder in de Bloe- menlaan. Begin December vertrekt ze via Schiphol naar Engeland. Daar gaat z~ aan boord van het vliegtuig, dat haar naar Amerika zal brengen. Tijdens de reis wordt de kleine Vlis singse toevertrouwd aan le goede zorgen van de stewar dess. „touwtje trekken". Johanna vindt het reizen fijn. Alleen: ze zou graag haar broertje willen meenemen. Die heeft ook al een buiten landse reis achter de rug. Hij is n.l. in Denemarken geweest „De pas is al in orde", ver telde mevr. Leijdekkers ons. Haar kleindochtertje spreekt over vliegtuigen, als ging ze er dagelijks me-- om. Wanneer je valt moét je aan een touw tje trekken, weet ze ons te vertellen, dan val je helemaal niet hard, dai komt door de parachute Wij hopen, ''at Johanna niet hoeft te trekken, maar een prettige tijd hij haar pleeg vader zal hebben. Schroef voor de „Ruys" bleef in gevel steken. Tijdens het vervoer van. de reserveschroef voor de „Wil lem Ruys" van de gieterij in Brabant naar Rotterdam is de truck waarop de scheeps schroef werd vervoerd in de Dijkstraat te Zevenbergen be- kneld geraakt. De gevel van een huis in de Djjkstraat moest worden gesloopt om de scheepsschroef te kunnen be vrijden. Men kwam van Breda en was op weg naar Rotterdam. Het lag reeds in de bedoe ling de gevel, die thans tegen de grond gehaald is, te slopen. Door de oorlogshandelingen had deze zoveel geleden, dat hij door een nieuwe vervangen moest worden, NIEUWE MOEILIJK HEDEN. Nadat de moeilijkheden in de Dijkstraat te Zevenbergen waren opgelost, is er opnieuw stagnatie opgetreden. De poli tie te Zevenbergen, die blijk baar nog meer moeilijkheden met het gevaarte voorzag, heeft de truck in beslag geno men onder het motief, dat de firma Ruiten uit Rotterdam, van wie de truck het eigendom is, geen speciale vergunning had aangevraagd voor dit ver voer bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Truck en schroef staan thans op een plein in Zeven bergen. Rookverbod op veerboten. De K.N.A.C. deelt mede, dat de stoompontveren op de Westerschelde een absoluut rookverbod zal worden uitge vaardigd, daar aan het roken op de bootveren grote gevaren zijn verbonden Op dit verbod zal streng toezicht worden ge houden. Vlakebrug gaat Woensdag weer open. Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, zal de Vlake-brug a.s. Woensdag weer voor het verkeer openge steld kunnen worden. Daardoor zal dan tevens een einde komen aan de omlegging van het verkeer over ïerseke, Wemeldinge en Kapelle, welke do gehele zomer aanleiding heeft gegeven tot veel onge- riel. GOES EN AXEL ZIJN AAN BOD Landingsstroken nodig. (Van onze Haagse-redacteur) Het is wel zeker, dat het vliegverkeer in Nederland sterk zal toenemen, doch de mededelingen, welke de „Volkskrant" dezer dagen wist te doen, namelijk, dat de regering reeds een plan in studie' heeft om ruim 20 gemeenten in alle delen des lands vergunning te geven- z.g. „airstrips" of landings stroken aan te leggen voor taxi-verkeer der Frits Die pen Vliegtuigen N.V. en al in beginsel toestemming zou hebben verleend tot aanleg big Rotterdam. Vlissingen, Axel en op Texel, zijn wat al te voorbarig geweest. Naar de N.V. Frits Diepen ons meedeelde, is de in be doeld bericht gedane mederle- E.D.O. verdringt Feijenoord en Heerenveen beheerst h et Noorden. (Ingezonden mededeling) Weinig veranderingen. DISTRICT 1. Ten koste van de Vole- wijekers heeft 't Gooi zfcjn po sitie verstevigd, tcrwyl de krachten van Ajax en Xerxes gelijk schijnen te zijn. Hoewel Neptunus tot de zwakste ploe gen in zjjn afdeling behoort, is het van Zeeburgia toch een prestatie, dat zjj Neptunus haar superioriteit heeft ge toond. Voor HBS betekent dit gelijkspel haar eerste punt in deze competitie, terwjjl de lei ders van do afdeling het tegen elkaar niet yerdcr dan gelijk spel konden brengen. DISTRICT n. Excelsior wordt steeds ver der in de put geduwd en een enkele overwinning zou haar naam en haar prestige geen schade doen. Blauw Wit moest tegen ADO met een gelijkspel genoegen nemen. Hoewel DfC van Sparta won moet zij toch toestaan, dat DOS door de fraaie overwinning op DHC door een beter doelgomiddelde boven haar on de ranglijst komt te staan. EDO komt door deze overwinning als leider van haar afdeling te voor schijn. DISTRICT IV. De uitslagen van dit district kenmerken zich door het ge lijkspel van de vier leidende clubs, waaruit zou zjjn af tc leiden, dat deze ploegen aardie aan elkaar zQn gewaagd. Slechts Longa profiteert van het gelijkspel der anderen en haar overwinning op de Spech ten en plaatst zich hiermede aan het hoofd van dit district. BW heeft zoals van haar ver wacht werd het.Helmond te lastig gemaakt, terwijl TSC voor de Baronie DNL een veer moest laten. DISTRICT V. Frisia heeft door een over winning Be Quick de illusie ontnomen voorlopig tot de pro minenten te behoren en voor Heerenveen, dat zoals te ver wachten was tegen Veendam met de punten ging strijken, een gevaarlijke tegenstander voorlopig uitgeschakeld, Velo- citas zegevierde over HSC, ter wijl GVAV haar plaats ln ze kere zin kon consolideren. Een verassing is. dat Emmen het er in - een uitwedstrijd tegen Leeuwarden zo keurig heeft afgebracht en hiermede de ro de lantaarn ahn Veendam kon overgeven. ling, dat wei een dertigtal ge meenten zo'n iandlngsstrook begeren, op zichzelf juist, doch dat betekent allerminst, dat er thans uitzicht op verwezen lijking van die wensen be staat. De regering zo zei men ons piekert er niet over gelden voor het genoemde doel beschikbaar te stqjlen, al staat zij welwillend tegenover dit gemeentelijk initiatief in dier voege, dat in elk geval de gemeenten alle kosten dragen. Aldus achtte men het bij Frits Diepen mogelijk, dat over enkele jaren hoogstens een vijf- of zestal gemeenten een ..airstrip" krijgen. Intus sen koesteren vele gemeenten verlangens in die richting en als zeer actief in deze werden o.a. genoemd Goes, Axel, Uithuizen, Delfzijl, Appinge- dam, Grauw, Coevorden, Tlel en Alkmaar. Veel zal afhan gen van streekmedewerking of het samendoen van dicht bij elkaar gelegen gemeenten. Veel is nog in het stadium van onderzoek en studie, ,,'t gaat de goede kant op!" ver zekerde men ons bij Frits Die pen, doch verwezenlijking ook van een bescheiden begin is voorlopig nog niet in zicht! Draaibrug bij Sas van Gent bijna klaar. Donderdag j.l. werd te Sas van Gent een begin gemaakt met de laatste fase van het herstel der draaibrug over de Middenkanaalarm te Sas van Gent, Des morgens ongeveer 9 uur kwamen draaibrug en aanbrug op een ponton, gesleept door twee sleepboten, ter plaatse aan» Twee bokken, één met een hefvermogen van 160 ton, de andere met een hefvermogen van 116 ton, waren reeds aan wezig, zodat direct begonnen kon worden met het in de bok ken hangen van de draaibrug. Het ongeveer 140 ton wegende gevaarte werd in geopende stand boven de spil gebracht en om ongeveer 2 uur was de draaibrug op de plaats van be stemming gearriveerd. De opening van de brug is, nadat nog enige kleinere werk zaamheden zjjn verricht, thans spoedig te verwachten. Daar de brug over de Oost- kanaalarm reeds het vorige jaar in gebruik kon worden ge nomen. zal het verkeer over het Kanaal van Terneuzen te Sas van Gent weer geheel op normale wijze kunnen geschift Valvan6-tons ballastblok. bij opdraaien van b ail yhefbru g. Bij 't opdraaien van de Bai- leyhefbrug over de Midden- sluis te Terneuzen brak Vrij dagmiddag j.L om ongeveer 4 uur, plotseling één der takel schijven van het contrage wicht aan de Westzijde van de brug. De andere takel kon het gewicht van heo ongeveer 6 ton zware ballastblok niet al leen dragen en brak even eens, waardoor het blok, be staande uit een lange smalle ijzeren bak, gevuld met ijze ren platen, naar beneden viel. Een gedeelte der platen kwam terecht op de weg voor de brug, terwijl het blok zelf met één punt op de grond beland de en omkantelde naar de berm van de weg. Een ijzeren leuning werd hierdoor ver nield. Door de schok brak tevens een takelschijf van het contra gewicht aan de andere zijde van de brug; het ballastblok kwam hier echter klem te zit ten, waardoo. het niet naar beneden viel. Het mag een groot geluk worden genoemd, dat zich tij dens het ongeval voor de brug geen personen bevonden, daar 't blok juist viel op de plaats, waar het wachtende publiek zich meestal opstelt. Ook het bedienende personeel van de lier in Je nabijheid van de brug kwam met de schrik vrij. Doordat de brug scheef kwam te hangen met een hoogteverschil aan beide zij den van plm. 75 cm. en niet kon worden bewogen, werd zowel het verkeer te water als te land gestremd. De zich reeds in de sluis bevindende schepen moesten dan ook weer naar buiten worden ge schut. Zij moesten hun reis via de Westsluis vervolgen. Het landverkeer per as moest' worden omgeleid over de pont te Sluiskil. Des avonds om ongeveer half zeven was de brug recht gevijzeld en weer zover in or de gemaakt, dat zij voor het verkeer te land kon worden opengesteld. De stremming van de scheepvaart zal echter nog wel enige tijd duren. Middelburg INDRA, HET PSYCHOLO GISCHE RAADSEL. Door tal van proeven is ko men vast te staan dat sommi ge personen op buitengewoon vei-fijnde w\jze onderbewust kunnen waarnemen. Een enke ling kan dat zelfs langs boven zinnelijke weg. Er zjjn op dat gebied echter veel kermisklanten die zulke gaven slechts voorwenden en op handige wijze en met veel poespas de verbaasde goege meente bij de neus nemen. In Amsterdam verdienen tiental len zogen, helderzienden er een flinke duit mee. Bij deze categorie valt niet in tc delen Indra, het „psycho logische raadsel", dat, uitge dost in Oosterse kledij en bij gestaan door een lieftallige as sistente Woensdagavond m het Schuttershof te Middelburg op trad. Zoals uit verschillende expe rimenten bleek beschikt deze man werkelijk over hypnoti sche en telepathische gaven. Hij slaagde erin op zich zelf niets opzienbarends en kele personen uit de zaal onder volstrekte hypnose te brengen en hen allerlei rare dingen te laten doen. Een psychometrisch experi ment, het aanwijzen van de eigenaren van bepaalde voor werpen gehikte eveneens. Minder gemakkelijk is de juistheid van zijn vlotte karak teranalyses te controleren en onmogelijk die van zjjn toe komstvoorspellingen. Indra stelde de zaal ver baasd door kloppende bijzon derheden te vertellen over per sonen, waarvan hem foto's werden voorgelegd. Met zijn voorspellingen over leven, dood en terugkeer begaf hij zich echter op gevaarlijk terrein daartegenover is een flinke dosis skepsis geboden, zolang de parapsychologie niet wat meer licht heeft gebracht in sommige verschijnselen. Kledij, gebaren, taal en wer ken met licht en donker moes ten het geheel wat geheimzin niger en sensationeler maken. A. D. LTTTOOY GEHULDIGD. In de laatst gehouden ver gadering van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijk Hulnbetoon te Middelburg her. dacht de Voorzitter, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburs", het feit, dat de heer A. D. Littooy juist 30 jaar geleden tot lid' benoemd werd. Onafgebroken heeft de heer Littooy zijn werkkracht gege ven aan dit college waarvan hij gedurende de bezettingsja ren tevens voorzitter was. Het belang van en de zorg voor hen tot wier bemoeiingen M.H. zich uitstrekt heeft hij steeds behartigd. Mede namens het Gemeente bestuur dankte spr. de heer Lit- toov voor al zijn arbeid en fe liciteerde hem met zijn jubi leum. v/lissingen UITVOERING VLISSINGS MANNENKOOR. Het Vlissings Mannenkoor „Door Oefening en Uitspan ning" gaf Zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissin gen de eerste uitvoering sinds de bevrijding. Het koor had door de tijds omstandigheden in 1945 zijn tiende lustrum niet kunnen vieren. Dit jubileum werd thans op feestelijke wijze her dacht. De voorzitter, de heer W. Fagel, schetste de moeilijkhe den, waarmee het koor sinds de bevrijding had të kampen. Spr. dankte de Vlissingse bur gerij die het de vereniging had mogelijk gemaakt een nieuw vaandel aan te schaffen. Burgemeester Kolft wees er op, dat bij alle materiële zor- fen van deze na-oorlogse tjjd, e culturele opbouw niet mag worden vergeten. Spr. noemde het een verheugend feit, dat in Vlissingen vele verenigingen zich met deze opbouw bezig houden. Hierna onthulde de burgemeester onder applaus het nieuwe vaandel. hPt hoofdbestuur van het Kon. Neu. Zangers- bond bood de heer C. J. Stui ting uit Utrecht een muziek werk aan. Nadat afgevaardigden van verschillende verenigingen hun gelukwensen hadden overge bracht, overhandigde de heer Fagel aan twee oud-leden, die de vereniging mede hadden op gericht, de heren Snoep en La- port, een kleine herinnering aan het jubileum. Hierna werd het feestpro gramma uitgevoerd. Het bleek dat het koor ernstig had ge studeerd. Wanneer op deze weg wordt voortgegaan zal „D.O.U." zeer zeker goede re sultaten weten te bereiken. Het Vlissings Kamerorkerst o.l.v. de heer P. de Rooij en een band zorgden voor de no dige afwisseling. BONTE AVOND. Zaterdagavond gaf de pas opgerichte toneelvereniging „Thalia", voorheen D.V.R.C. te Vlissingen, haar eerste bonte avond in de zaal Concordia. In zijn, welkomstwoord -sprak de leider van het gezelschap, de heer P. J. Kentin, er zijn ge noegen over uit, dat zich onder de aanwezigen de heer F. Everaers, leider van het voor malige gezelschap D.V.R.C. be vond. Er werd een twaalftal aardige schetsjes opgevoerd. De voordracht was niet altijd .volmaakt, maar het enthou siasme van de leden, van wie velen voor het eerst op het to neel stonden, vergoedde veel. Na afloop was er een gezel lig bal. VERGADERING BOND VAN BAKKERSGEZELLEN. Donderdagavond vergaderde de Algemene Bond van Bak kersgezellen, afdeling Vlissin gen, onder voorzitterschap van de heer M. J. R. van Beers. Hoofdbestuurder C. Nord- berg gaf een duidelijke uiteen zetting van het doel der Bak- kersgezellenorganisatie. Er werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. Veere RNALENAANVOER. In de week van 13 t.m. 18 October werden te Veere 227.63 kg. consumptiegarnalen en 39.705 kg. drogerij garnalen aangevoerd. L. A. Stofkoper. TRAD AF ALS VOORZ. HANDELSBELANG. Donderdag 23 October a.s. vergadert in het Schuttershof te Middelburg des avonds te acht uur de vereniging Han delsbelang. Als voornaamste punt staat op de agenda de verkiezing van een voorzitter in verband met het aftreden van de heer L. A. Stofkoper. Mosselexport naar Frankrijk. Heden begint de export van mosselen van Yerseke naar Frankrijk weer. Zaterdag wa ren reeds'honderden tonnen ge lost om verzonden te worden, hetgeen per auto's geschiedt. OESTER VERZENDING IN SEPTEMBER. De oesterverzending heeft over de maand September 1947 bedragen: Nederland 198.341 stuks (268.600); België 416.545 (742.175); Duitsland (850); di verse landen 9.550 (32.600). Totaal 624.436 (1.044.225) stuks. De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de aan tallen te zien der verzending over September van het vorig jaar. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's-Herto- g.embosch voor Zeeland, hebben 12 personen voorwaardelijk en 19 personen onvoorwaardelijk bulten vervolging gesteld. Domburg VERGADERING „GROENE KRUIS". Donderdagavond hield de ver. „Het Groene Kruis" te Domburg een algemene verga dering in de zaal „Wilhelmina". De voorzitter, dr. B. Vaan drager. deed belangrijke mede delingen. inzake het herstel van het gebouwtje. De kosten 3500 bleken aanzienlijk hoger dan de raming 2300). Daar slechts 1094 vergoeding is toegezegd, zullen pogingen worden gedaan om dit besluit te herzien. Gelukkig ontving men nog andere subsidies: Volksherstel schonk 1325, het Staphorst fonds 1500. De burgemeester, Jhr. ir. H. L. Boogaert, heeft hier prachtige resultaten we ten te bereiken. Verder is een tweede uitkering van 750 uit het Noodherstelfonds toege zegd, zodat wat de geldelijke toestand betreft, de voorzitter niet al te pessimistisch was, hoewel de aanschaffing van materiaal grote uitgaven zal vorderen. De schade-enquête commissie zal slechts 300 vergoeden. Men hoopt ook op bijstand van de Prov. Groene Kruisvereniging. Dc ontvangsten over 1946 bedroegen 1273, de uitgaven j 2236, waaronder 1500 eer ste termijn herstelkosten zijn begrepen. In het bestuur werden geko zen de heren Jac. Geldof en A. Goedhals. De voorzitter dankte de he ren Anth. Provoost en L. Spronk voor de gewichtige diensten, aan de vereniging be wezen. Met alg. stemmen werd be sloten de min. contributie te verhogen van 1 op 2.50 en voor meerderjarige inwonende kinderen van 0,25 op 0,75. Jammer, dat deze belangrijke vergadering niet beter bezocht was. O.- en W.-Souburg BENOEMING. In verband met het vertrek van mej. de Bruyne als onder wijzeres aan de school met de Bijbel te Souburg werd met in gang van 15 Oct. in haar plaats benoemd mej. Wisse, thans tijdelijke leerkracht aan deze «school. De voorbereiding en krijgen vorm. Nieuwe kavels zichtbaar. De voorbereiding van Wal- cheren's herverkaveling be gint thans op sommige punten van het eiland reeds vorm te kriieen. Hier en daar zijn namelijk door het graven van nieuwe watergangen, aanleg van nieu we wegen en perceelsaandui dingen van de gronden reeds in grote trekken de nieuwe ka vels in wording. Een belangrijk deel van dit voorbereidende werk kon ver richt worden ortidat het sa menviel met arbeid van de Rijksdienst Landbouwherstel en met de uitvoering van wer ken voor de Polder Walcheren, welke beide lichamen in nauw contact werken niet het bu reau Herverkaveling. Voornamelijk in de Zuldwa- tcring is al lets te zien voor de toeschouwres. Daar zijn nieuwe watergangen en nieu we wegen reeds voor het grootste deel in orde gemaakt en het land is in stukken ver. deeld, waarop straks ong de nodige correcties toegepast kunnen worden als de instantie, die over de herverkaveling be slist, het laatste woord zal hebben gesproken. Men krijg-t in de Zuidwatc- ring een vrij duidelijk beeld van de nieuwe indeling en van de toestand zoals hij straks zal worden. Ook in de omgeving van Veere en Zouteiande wordt het herverkavelingswerk zichtbaar. Daarbij speelt de verbete ring van de afwatering een voorname rol. Het eiland wordt namelijk voor een betere afwatering verdeeld in vier stukken en het Noordelijke stuk zal lozen op een gepro jecteerd afwateringskanaal tussen Veere en Westkapelle. Het Westelijke en het Zuidwes_ teljjke deel van het eiland zul len dan door het gemaal „Bo- reel" bemalen worden. In ver band met de verbeterlne van de afwatering zullen verschei dene stuwen aangelegd worden. Vermeldenswaard is wel, dat bij de opruiming van dode bo men en struiken op het eiland circa 16000 m3 werkhout ter beschikking is gekomen. Intussen heeft men nog te kampen met een groot tekort aan arbeiders voor de uitvoe ring van de grote werken, die thans onderhanden zjjn. Met de tewerkstellino- van politieke delinquenten heeft men geen aangename ervaringen opge daan wat betreft de arbeids prestaties. Voor het ogen-blik zijn nog tenminste 800 goede werkers nodig. Men rekent daarvoor op het gotere arbeids aanbod. dat gemeenlijk na het afwerken van de oogst los komt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2