De opgang van het communisme Nederland krijgt een Jeugddorp Vlucht naar de puinhopen Middelburg brengt Rooseveli haalde vogelnestjes uit Wai 4 November TWEEDE BLA6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 Achter het ijzeren scherm IV In vijf landen behield de oppositie vrijheid van beweging De vooroorlogse toestanden Hebben in Joego-Slavië, Roemenië en Bulgarye de com munisten de algehele macht in handen, in de overige landen van Oost-Europa is dat niet het geval. Alle zyn ze geo riënteerd op de Sowjet-Unie, precies zoals de Zuid-Ameri kaanse landen georiënteerd zijn op de Ver. Staten, overal zyn communisten in de regering, maar de oppositie heeft er vryheid van beweging. In al deze landen hebben de communisten meer macht in handen dan ze'strlkt democra tisch gesproken krachtens hun fetalsterkte behoorden te heb- en. De meeste invloed heb ben zy in Polen en Hongarije, de minste in Finland en Oos tenrijk. Alleen Polen heeft 'n uitsluitend uit communisten bestaande' regering en alleen daar werkt een pers-censor onder communistische bevelen. In de andere landen bestaat persvrijheid, behalve dan dat al te openlyke critiek op de Sowjet-Unie en zijn methoden verboden is. Overal ook be staat oppositie, die vrij kan vergaderen en meetings hou den. B(j eeriyke verkiezingen zou den de communisten naar schatting 25 van de stem men behalen in Finland, 15 in Polen, 35 in Tsjecho- Slowakye, 20 in Hongarye en 5 in Oostenrijk. Wa,t is de oorzaak, dat de communisten, zoals uit deze cijfers blijkt, een aanhang van honderd duizenden mannen en vrouwen hebben en hoe komt het dat zij, ofschoon zij in de minderheid zyn, zulk 'n grote invloed op de gang van zaken uitoefenen Het fanatisme en de be kwaamheid van de in Moskou opgeleide partijleiders is geen afdoende verklaring. Er is meer. DE TOESTAND VOOR DE OORLOG. Finland en Tsjecho-Slowa- kye uitgezonderd werden de landen van Oost^Europa voor de oorlog bestuurd door over 't algemeen corrupte en reacti- onnaire regimes. In Polen en Hongarije zogen de groot grondbezitters de boeren uit als leefden zij in feodale tij den en maatregelen om tot een billijker grond-verdeling te komen, werden nooit in prac- tyk gebracht. De geheime politie is in Oost-Europa allerminst een communistische uitvinding. In Finland b.v. hoefden de com munisten slechts de leiding over te nemen van een reeds bestaand apparaat. De burger lijke vrijheden waren in vele delen van Oost-Europa ook voor de oorlog beknot en maatregelen tegen de vakver enigingen waren een gewoon verschijnsel. De ontevredenheid onder 't volk over de bestaande toe standen was wijdverbreid en velen vestigden hun hoop op de communisten, die het mo nopolie voor zich opeisten te strijden voor hervormingen. De communistische leuzen von den gemakkelijk ingang in ge bieden, waar armoede en hon ger normaal waren. DE JEUGD WORDT AANGETROKKEN. In meer verlichte landen als Finland en Tsjecho-Slowakye profiteerden de communisti sche partijen van het nabuur schap van de Sowjet-Unie. Velen stemden ten dele com munistisch omdat zij een goe de verhouding met de grote Oostelijke buur maar het beste vonden. De Tsjechen werden daartoe mede gedreven uit dankbaarheid voor het Rode Leger, dat hun land meehielp bevryden en uit bewondering voor de communistische par- BELGISCHE CANDIDAAT VOOR NOBELPRIJS. Op voorstel van Maurice Maeterlinck zal de Belgische schryver Eugene Baie worden voorgedragen als candidaat voor de Nobelprijs voor litera tuur. Van de hand van deze auteur is onlangs een geschied kundig werk verschenen, dat volgens Maeterlinck, uitblinkt door stijl en door de visie op het wereldgebeuren en hem in aanmerking doet komen voor de Nobelprys. HAVENVERKEER TE ANTWERPEN. In Augustus 1947 kwamen te Antwerpen binnen 815 zee schepen metende 2.113.788 ton, tegen 600 schepen metende 1.475.855 ton in Juli 1947. PROPAGANDAFILMS VOOR PRIJSVERLAGING. Op voorstel van de Belgische regering zyn door het Natio naal Comité voor de stryd te gen de duurte een aantal pro pagandafilms uitgebracht, wel ke in de Belgische bioscopen zullen draaien en die de toe schouwers aansporen om oor deelkundig te kopen en geen geld te verspillen. tisanen, die voorgingen in het verzet tegen de Nazi's. Bovendien hebben overal de strijdbare leuzen en het recht- Kolonel Beek, leider van het ancien regime van groot grondbezitters in Polen. op-hun-doel afgaan van de communisten de door de oor log verharde jeugd aangetrok ken, de jeugd, die genoeg had van de verdeeldheid, de onze kerheid en soms de slapheid onder de anti-communistische gelederen. Dank zij al deze factoren, maakte het communisme in de eerste maanden na de oor log geweldig opgang. Ge steund door de oprukkende Sow jet-legers vroegen de goed georganiseerde partisanen meer macht, dan waarop zij krachtens de getalsterkte van hun aanhang recht hadden en hun werd de macht gegeven. Waar de oppositie niet was uitgeschakeld, was zij te ver ward, verschrikt en in som mige gevallen gecompromit teerd om nog weerstand te kunnen bieden. OPPOSITIE VERDEELD. In vele gevallen hebben de communisten gebruik gemaakt van de verdeeldheid onder de oppositie. In Polen weigerde de boerenpartij van Mikolaj- czyk deel te nemen aan een coalitieregering, waarin zij te zamen met de socialistische de meerderheid zou hebben. In Hongarije was de oppositie in vele partijtjes versplinterd en werd de communistische par ty de grootste met slechts een vijfde van het totaal aantal stemmen. Daar waar burgerlijke vrij heden de gebeurtenissen heb ben overleefd vormen de oppo sitie-partijen nog steeds een belangrijk obstakel voor com munistische overheersing. Ver enigd zouden zij -.elfs een ge vaar kunnen worden. In een volgend artikel iets meer over de activiteit, die door de oppositie wordt ten toongespreid. Broeder van Dijk: ëen idealist in de Jordaan, Het begin is er al. Jeugdverwildering overal. In Amerika, in Engeland, in Duitslandin Nederland. Gappende jongens, straatmade lieven, knapen zonder wil, die van het ene baantje in het an dere duikelen ,in de goot te rechtkomen en dan daarna in tuchtschool of gevangenis. Meisjes, die het gemak, dat twee, drie jaar duurt, boven de ingetogenheid kiezen, en dron ken uit een steeg worden op gevist door een agent Woning toestanden, die ten hemel schreien in de grote steden... Jeugdverwildering, ook in Ne derland. In Amsterdam woont een man, Dijkstra is zijn naam. Broeder Dykstra wordt hij ge noemd. Als Jordaanevangelist begon hy in de Jordaan de strijd tegen de ellende, die de oorlog teweeg had gebracht. Onderduikers, Jóden, doch vooral kinderen werden gehol pen. Ze werden gevoed, of uit gezonden naar buiten. Nadat hij enige tijd in de Duitse ge vangenis had doorgebracht, werkte hij speciaal voor die gezinnen, waarvan de vader of de moeder door de Duitsers waren ingesloten. Hy nam de kinderen op en zo ontstond in 1943 zonder enige middelen een kindertehuis in de Maurits- straat. Honderden kinderen werden gesteund. En vooral gedurende de hongerwinter bleek, hoe no dig het werk van de Stichting „Wees een Zegen" was. Uitge hongerde kinderen werden ge vonden in trapportalen en por tieken. In de Studentensoos in de Sarphatistraat werden zij opgenomen en zeer velen zijn daar van de hongerdood gered. Ook nu wordt de stryd tegen de ellende nog voortgezet. Er is een meisjestehuis gesticht te Bloemendaal en een jongens huis in Amstelveen. "Maar er moet nog meer gedaan worden, vooral voor de jongens en meisjes van veertien jaar en ouder. Door de hierbovenbe- schreven wantoestanden thuis, komen zij niet tot werken. Zij vervallen van kwaad tot erger, en als zy later met de politie in aanraking komen, of zelfs terecht komen in een cel, schrikt hen dat niet af. In de cel hebben zy dikwyls een be ter bed en een betere verzor ging en behandeling dan thuis Deze kinderen moeten wor den opgevangen. Zij moeten aan het werk worden gezet. Maar eerst moeten ze iets aan geboden krygen en wel dit: Handelsaccoord tussen Benelux en Ver. Staten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestiging gegeven van het bericht uit Genève, dat de lan den van de Benelux een han delsovereenkomst met de Ver. Staten hebben gesloten. By- zonderheden zijn nog niet be kend gemaakt. De weduwe B. Adriaan- seOomen, de oudste inwoon ster van Nymegen, ia in de leeftijd van 101 jaar overle- een eigen klein kamertje, een eigen domein, waar het kind zich de koning te ryk' zal voe len-. Reeds zijn enige proeven genomen en de resultaten zijn moedgevend. Maar er zyn nog honderden anderen die recht hebben op een goede verzor ging, op een behoorlijk bed en op werk. Men wil een Jeugddorp bou wen. Een echt dorp met 20 25 huizen, in elk waarvan 12 jongens of meisjes kunnen wo nen. Huizen, waarin zij zich na hun dagtaak een behoorlijk mens kunnen voelen. Als deze kinderen wat meer levens vreugde ontvangen, verdwijnt de zg. werkschuwheid ook wel, en dan zullen zij in de toe komst helpen om Nederland er weer bovenop te brengen. Nederland moet zelf dit jeugddorp bouwen. Het begin is er al. Reeds zijn toezeggin gen voor de verschillende pro ducten gedaan, grond is be schikbaar gesteld door het Amsterdamse gemeentebe stuur, vrywilligers hebben zich al gemeld om in hun vrije uren mede te helpen aan de opbouw van Jeugddorp. Onder het motto: de redding van de jeugd is de redding van ons volk, hoopt men spoedig de plannen verwezenlijkt te zien. Het beroemde vlaggeschip van Nelson, de „Victory", dat jaar lijks duizenden bezoekers trekt, ondergaat momenteel in een droogdok een verjongingskuur. Teneinde het schip zoveel mogelijk in zijn oude toestand te kunnen herstellen, wordt ge werkt- volgens oude documenten en boeken. De oude kanon nen lyken thans wel erg klein en ongevaarlijk, maar toch wisten ze eens de Franse kanonnen tot zwijgen te brengen. BRIEVEN UIT ZIJN JEUGD. Hij .flirtte met 3 meisjes tegelijk. „Ik weet, dat ik jullie ver driet heb gedaan, maar jullie weten ook, dat ik dit niet had fedaan als het anders had ge- und jullie kennen me im mers. Dat is alles wat hier over gezegd kan worden. Ik weet wat ik wil, allang zelfs en ik weet ook, dat ik nooit anders zal denken. Het gevolg is, dat ik nu de gelukkigste man op aarde ben. En wat u betreft, moeder, u weet, dat nooit iets zal kunnen verande ren, wat wij voor elkaar waren en altijd voor elkander zullen zijn er zijn nu alleen twee kinderen om bemind te wor den en u te beminnen. En Eleanor zal in alles steeds een dochter voor u zijn". Dat schreef Franklin Delano Roosevelt op 4 December 1903 aan zijn moeder, die de brief na lezing bij de andere brieven borg, die Sara Delano Roose velt alle zorgvuldig bewaar de. Enkele weken geleden publi ceerde „Life", een van de grootste Amerikaanse week bladen, enige brieven van Roo sevelt die hij schreef als jon gen en jongeman. Brieven, die van een dierbare herinnering van een moeder, nationaal be zit werden. Want de verering die het Amerikaanse volk koestert voor Franklin Delano Roosevelt is grenzeloos en neemt, nu Trumans sympathie steeds meer naar de zijde van het groot-kapitaal gaat neigen, hand over hand toe. Roosevelt uit de brieven aan zijn moeder in zijn kinderjaren, is een jongen als alle andere geweest. In een onregelmatig handschrift, met grote kinder lijke letters, schreef hij toen hy zes jaar was aan zijn moeder. „Ik heb erge haast. Ik vond twee vogelnestjes en nam een ei weg". Toen hij zeven was schreef hij: „Geef vader 100 kusjes en oom Frank en tante Laura ieder 75". Met een griepje in bed schreef de jonge Franklin toen hij 10 jaar was: „Lieve mams en pap, jullie zult verschrikt zijn te horen dat mijn tempera tuur 150 graden is maar het valt heus mee hoor". Hy bleef een doodgewone jongen. Op de middelbare school zond zijn moeder hem gefrankeerde en eigenhandig geadresseerde enveloppen, op dat hy vaak zou schrijven. Hij deed 't. Brieven vol typische jongensverhalen „Onze ploeg speelde een prachtige partij... De enige bal die ik te pakken kreeg, belandde precies op mijn maag Op zyn 21ste jaar, met va- cantie in Zwitserland, schreef hij over een partytje dat hij had meegemaakt, naar huis: „Ik ging naar de knapste da me uit het groepje en zei: „Howdy". Het leek wel een vuurwerk, in minder dan geen tijd flirtte ik met drie meisjes tegelijk. Ik bekeek de tuin met een andere charmante jon gedame en eindigde tenslotte met de aardige gastvrouwe in eigen persoon, terwijl een ge- uniformeerde Lord alleen maar de kans had „Oh" en „juist" te zeggen". Maar de toekomstige presi dent had toen ook reeds zijn hoofd bij ernstiger zaken. Hy eindigde de brief met een com mentaar op de interventie van Theodore Roosevelt by de myn- werkersstaking van 1902. „Ik geloof, dat de president een politieke fout heeft gemaakt. De uitvoerende macht sterker maken dan het congres, is, niettegenstaande zyn succes, een gevaarlijk ding, vooral als straks een zwakkere figuur hem zal opvolgen." Roosevelt, een heel gewone man, niets anders dan andere Amerikanen. Zijn populariteit, toch al groot, zal er ongetwij feld nog door toenemen. Dit volk is nu eenmaal gek op kijk jes achter de schermen. Het houdt van filmsterren, die in de keuken worden gefotogra feerd en senaatsleden op pan toffels. En Roosevelt, zoals hy u!t zijn brieven naar voren treedt, is zo'n kykje achter de schermen. De enige, die er niet wel bij zal varen isHarry S. Truman. De K.L.M. heropende haar dienst op Berlijn. In één dag naar Hitiers graf.... en terug. (Van een spccialen verslag gever). In 1920 vloog de K.L.M. al op Duitsland, eerst naar Hamburg, weinige jaren la ter tot Beriyn. Het was een ander Beriyn dan het hui dige, -.vaan-an men zich kan afvragen of het nog wel de moeite waard is, er een vliegdienst op te openen, want wat voor zin heeft 't, regelmatig te gaan vliegen naar een puinhoop? Niettemin de K.L.M. ziet er wat in en ze heeft een jaar lang er hard voor gevochten met allerlei geallieerde instan ties de Russen waren het lastigst om toestemming te krygen. Dezer dagen heeft ze een dienst van „speciale vluch ten", eenmaal per week, naar de voormalige „rykshoofdstad" geopend. Een klein gezelschap journa listen maakte onder leiding van de heer Heydanus van de persdienst van de K.L.M., de eerste vlucht mee. Terwyl zy daarboven onder de goede zorgen van de stew ardessen een prinsenleventje leidden, rolde het drama Duitsland onder ons af. Vrijwel geen verkeer op de wegen, die eens tot de druk ste van het land hadden be hoord; een enkele trein op wat de hartader v~n het Noord- Duitse spoorwegnet en de voor naamste verbinding met Ne derland was geweest. Dan Hannover het grote station in puin, skeletten van huizen, gapende ruimten tussen mu ren, die waren blijven staan. Een enkele tram kroop door schijnbaar verlaten straten, die eens de vrolijkste en leven digste waren geweest van deze minst-Duitse aller Duitse steden. En dan Beriyn. Een herha ling van Hannover, maar in veel groter en schrikwekken der vorm nog. Zeker, er zyn grote huizenblokken, wyken zelfs, die er betrekkelyk on geschonden uitzien, maar zy behoren tot de uitzonderingen in deze millioenenstad. Terwijl het vliegtuig laag en in snelle vaart over de stad scheert, ontwaart men toch weinig an ders dan platgegooide of leeg- gebrande huizen, straten met bergketens van puin aan weerszyden. Herbeplanting Seisboiwerk, Viaggenparade en Vuurwerk de hoogtepunten. Een veelomvattend, mooi programma. Zienderogen stijgt de belang stelling voor het begin van de herbeplanting van Walcheren op 4 November a.s. en er wordt voor die datum niet slechts ge_ rekend op zeer hoge binnen- en buitenlandse gasten, maar evenzeer op vele bezoekers uit Zeeland zelve. Het hoogtepunt van de 4de November zal ongetwijfeld ge vormd worden door de herbe planting van het Seisboiwerk en de daarop aansluitende in ternationale viaggenparade op de Markt. Daarom heen echter speelt zich nog heel wat meer ln de Zeeuwse hoofdstad af. REVEILLE. Reeds in de morgenuren wordt het programma ingezet met een feestelyke reveille van de muziekver. „Crescendo". Het moment, waarop dit mu ziekcorps de Markt bereikt, zal samenvallen met het ver trek van de autoriteiten en ge nodigden, die de gehele dag meemaken, naar Westkapelle. In langzaam tempo rydt deze feeststoet langs de spelende muziekvereniging. KINDERZANG OP DE DAM. Daarna volgt is de morgen uren nog een kinderzang op de Dam, waaraan deelgenomen zal worden door niet minder dan 1000 Middelburgse school kinderen (leerlingen van de 4e, 5e en 6e klasse van alle lagere scholen). Deze zangdemonstra tie zal onder leiding staan van de heer J. H. Caro. Een der hoogtepunten van het zang- programma is het mooie Lied van de jonge Boom uit de operette Walchertje en de Weerwolf dat op alle scholen ingestudeerd is. De morgon wordt besloten met twee Vrolijke Ommegan gen, nl= van de Signaalafdeling van „Achilles" en van het Pij- perscorps „Juliana". OP HET SEISBOLWERK. Om drie uur des middags volgt dan de feestelijke herbe- plantiner van het Seisboiwerk. Reeds te voren trekt een stoet van 1500 kinderen, w.o. 1000 uit Middelburg. 200 uit Vlie- singen, 200 uit de Walcherse dorpen en 40 kinderen uit Rot terdam, die de Nederlandse jeugd vertegenwoordigen, van de Markt naar het Bolwerk. Deze stoet wordt opgeluisterd door het Middelburgs Muziek corps, de muziekvereniging „Excelsior", alsmede de Sig naalafdeling van „Achilles". De beplanting van het bol werk zal worden bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard en tal van binnen- en buitenlandse ge nodigden. Vanzelfsprekend kan aan het publiek geen toegang worden verleend tot het bolwerk, waar Immers slechts een smal pad aanwezig is. De tegenoverlig gende singel vormt als het ware een natuurlyke tribune. De redevoeringen zullen door een luidsprekersinstallatie kun_ nen worden beluisterd. VLAGGENPARADE EN DECLAMATORIUM. Dan volgt de Internationale viaggenparade op de Markt, die onder leiding staat van de heer J. J. Meyboom. Uitgevoerd wordt een declamatorium, ge_ Op veelvuldig verzoek geven wy hierby een uitvoerig overzicht van hetgeen op 4 November te Middelburg geschie den zal. Een der eerst komende dagen volgen soortgeiyke overzichten van Vlissingcn en West, kapelle. titeld Geborgen Land, geschre ven door de heer G. Ballintyn. Tijdens het uitspreken van de tekst worden in de vallende avond de vlaggen gehesen van alle geallieerde naties. Het declamatorium heeft betrek king op Walcherens lotgevallen ln de jaren 19401947. Medewerking wordt verleend door de Marinierskapel der Kon. Marine onder leiding van le luit. G. Nieuwland, de Pad vindersband en 1000 padvin der» en padvindstera. De tekst wordt uitgesproken door de heer L. A. Schenk. Ten slotte volgt dan in de middaguren nog een bezoek aan de tentoonstelling Gebor gen Land in het Kunstmuseum te Middelburg. CONCERT, VUURWERK EN FAKKELOPTOCHT. He avondprogramma opent met een gecostumeerde korf balwedstrijd op de Markt door de korfbalver. Swift". Daarna volgt een concert van de Marinierskapel der Kon. Marine op de Dam en als hoog tepunt van de avond een groot vuurwerk aan de Kanaaldyk. Dit vuurwerk wordt aangebo den door de gemeente Middel burg en verzorgd door de be kende vuurwerkfabriek der fa. de Kadt te Leiden. Deze firma maakt van dit vuurwerk bi zonder veel werk,4 omdat zy hoopt op deze wyze een speci ale bijdrage te kunnen leveren aan het welslagen van deze dag. Tot slot van de avond fak keloptochten en een grote tap- to® op de Markt van de Mari nierskapel. DE INLEIDING. Niet onvermeld mag hier blijven, dat aan de vooravond van de 4e November de N.C.R. V. de Stichting Nieuw Walche. ren, welke deze dag heeft ge organiseerd, een Steravond aanbiedt in de Concert- en Ge hoorzaal, waaraan naast het Amusementsorkest der Kon. Marine ook de Goese Orato riumvereniging en het dubbel- mannenkwartet Octavo mede werken. Een veelomvattend program ma dus, dat ongetwijfeld zeer grote belangstelling zal trek ken. DOOR BERLIJN. De journalisten verdelen zich over twee taxi's en snellen Berlijn in, om binnen tijdsbe stek van nauwelyks een paar uur er zoveel mogeiyk van te zien. De Belle Alliancestrasse puin en leegte. De Belle Al- licanzeplatz, voorheen een der drukste verkeersknooppunten, een plein met wat ruïnes er omheen. Door het gedraai om het plein zijn we even de kluts kwijt: door wat voor een uit gebrande gribus koerst nu on ze chauffeur? Het kan geen belangrijke straat zyn; men ziet er bjjna geen mens. Dan een straatnaambordjeFrie- drichstrasse! Wie Beriyn van vroeger kent, weet welk een begrip daaraan verbonden was. Drukste en levendigste winkel straat van Berlijn; men kon er soms niet doorheen vanwege de volte. Nu verbaast ons niets meer. Leipzigerstrasse, doods en ver laten. Wilhelmplatz, centrum der regeringsgebouwen. Eén staat er, geheel herbouwd, ste vige betonnen constructie, ven sters met glas. Hier zetelde eens Göring; het was het mi nisterie van luchtvaart, maar de Russen hebben er nu hun bestuurscentrum gevestigd, en dat verklaart het gave uiter- ïyk. De Rijkskanselary, die Hit- Ier liet bouwen om „zijn" volk en alle andere te imponeren er staat nog wat van, er is nog iets van het grote pers pectief der schier eindeloze ontvangsthal, langs de lengte van het gebouw. Net genoeg om dit tafereel van vergane grootheid te accentueren. Hier moet dun ergens Hitler begra ven liggen, als de verhalen over zijn dood waar zijn. Hoe veelvuldig kreeg dit volk terug wat het anderen deed lijden! En „es 1st alles so aussichtslos". Unter den Linden toont een spoortje van herstelmen heeft er magere, scharminke- lige lindeboompjes geplant, ter vervanging van wat in de strijd verloren ging. RUSSISCH. Tussen de aardappelveldjes, waarin Berlyns grootste en mooiste park, de Tiergarten, veranderd is, rijst het Russi sche oorlogsgedenkteken op, glanzend van nieuwheid, en waarlijk indrukwekkend van allure. We vragen collega. Koe- jemans van „De Waarheid" een vertaling van het uitgebreide opschrift, maar zo goed kan hy nog niet met het Russisch overweg om dat in het voorbij rijden zo maar eventjes te ge ven. Een park is een park, al groeien er slechts aardappels tussen wat boomstronken. Een jeugdig paartje staat in innige omstrengeling de enige idyl le die we in Beriyn zagen. Mis schien vindt dit het leven toch niet aussichtslos Regering stimuleert opleiding van technici. MINISTER MANSHOLT SPRAK TE UTRECHT. Donderdag werd te Utrecht een research-congres, georga niseerd door de hoofdgroep Industrie en de Stichting voor de Landbouw, geopend. Op dit congres voerde de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, Mansholt, het woord. Spr. richtte zich in het bij zonder tot de ondernemers en leiders van grote en kleine bedrijven. Bedrijven van we reldnaam hebben reeds sedert tientallen jaren ingezien, dat de toegepaste wetenschap ten grondslag moet liggen aan el ke industriële activiteit van formaat. Dit geldt in dezelfde mate voor de verhoudingen in de landbouw, de veeteelt en de visserij. Het is waarschijn lijk, dat in Nederland op het terrein der middelgrote en kleinere ondernemers, wat „research" betreft, het meeste werk verricht zal moeten wor den. Hij releveerde, welke maat regelen de overheid nam voor het verrichten van weten schappelijk onderzoek. Het valt evenwel niet te ontken nen, dat de bijdragen van het bedrijfsleven nog in genendele voldoen aan de verwachtin gen, die de regering daarom trent koestert. Naast „research-minded- ness" bij de ondernemers en ruime geldmiddelen van deze zowel als van de overheid, zijn de onderzoekers, acade mici, ingenieurs en andere krachten uiteraard onmisbaar. In Nederland zyn te weinig uitstekende technici, om aan de behoefte in heden en toe komst ten volle te voldoen. Dit tekort heeft de aandacht der regering.Er worden maat regelen getroffen, om de op leiding van technici te stimu leren. Van het research werk mag men geen resultaten verwach ten op korte termijn, aldus de minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5