w Het staal der Benelux Voor gedemobiliseerden wordt gezorgd Wethouder Kappic en hel geuJschap SccMcr Zoute haring was in gevaar PREDIKBEURTEN Drie landen, drie taken LEZERS SCHRIJVEN .onica is verloofd Walcheren contra burgemeester Vrees voor concurrentie Een speciale verslaggever van ons blad maakte een tiendaagse reis mee door België, Nederland en Luxem burg om over de Benelux- samcnwerlüng practyk- waarnemingen te doen. WH, de deelnemers aan de Tiendaagse veldtocht door het Land der Beneluxijnen, wande len over een ruim fabriekster rein, verscheidene hectaren groot, gaan trappen op en trappen af, zien spoorwagens vol' ijzererts en cokes aange voerd worden, die in een hoge toren verdwijnen. Dan wordt, aan de onderzijde van die to ten, een klep geopend en vloei baar staal vloeit door een le men goot in een vuurvaste pot. Verderop wordt dat staal in de vorm van een dikke korte rood-gloeiende staaf gegoten. Die staaf gaat onder een wals door, vele malen, en komt er dan uit als een constructief element in T-profiel, als een spoorstaaf of als een plaat, die tot scheepshuid kan dienen. Zo is het bij Ougrée Marihaye te Luik, zo is het bij ARBED er gens in Luxemburg, zo is het ook bij de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te Velsen. Drie maal hetzelfde beeld. De drie Benelux-landen hebben een zware industrie, die respect afdwingt in de bui tenwereld. CONCURRENTEN. De conclusie uit het bezoek aan de drie hoogovencomplexen is tweeërlei: Nederland. België en Luxemburg zijn elkanders concurrenten zowel op de we- reldstaalmarkt als in elkanders binnenland, maar daar staat tegenover, dat zij, één lijn trekkend tegenover het buiten land, wellicht die markt kun nen beïnvloeden ten gunste en ten bate van alle drie. Om dit laatste te bereiken moet het eerste worden voorkomen. Dat kan door juiste afspraken te maken, door een taakverdeling op te stellen. Tijdens het bezoek aan Ougrée Marihaye toonde de di recteur-generaal van dit be drijf. zich blijkens de door hem afgelegde verklaringen, be vreesd voor het Nederlandse streven om in eigen land meer staal te vervaardigen. Hierdoor dreigt naar zrjn mening het ge vaar van eliminatie van de Belgische staalinvoer in Neder land, hetgeen de verhoudingen tussen beide landen ongunstig zou beïnvloeden. Hij adviseer de daarom aan de Nederlandse industrie zich toe te leggen op de verdere verwerking van ijzer en staal en het aan Bel gië over te laten te voorzien in het tekort van de ijzer- en staalbehoeften. NEDERLANDS STANDPUNT. Hiertegenover was het ech ter zeer interessant het Neder landse standpunt te vernemen bij monde van de directie van het Hoogovenbedrijf te Velsen, naar men weet de grootste ruwgzerexporteur ter wereld. Deze wees er n.l. op, dat de hoogovens van België en Luxemburg voornamelijk zijn aangewezen op de verwerking van het nabijgelegen erts uit Luxemburg en Lotharingen, waaruit Thomasstaai wordt verkregen. De Nederlandse hoogovens liggen echter zeer gunstig voor de aanvoer van het Zweedse erts met een hooggehalte aan ijzer. Uit dit erts wordt vooral Siemens- Martin staal vervaardigd, dat zich uitmuntend leent voor de vervaardiging van stalen pla ten voor de scheepsbouw, dus voor ons land van groot be lang. Platen van Thomasstaai kunnen vrijwel niet voor sche pen worden gebruikt. Het is uiterst moeilijk om een schip, gebuowd uit Thomasstaai, ver zekerd te krijgen. Wel voert men thans in België en Luxem burg meer Zweeds erts aan, teneinde met de beperkte hoe veelheid cokes, waarover men beschikt, meer jjzer te winnen, dan uit het erts uit eigen om geving mogelijk is, doch het Ugt voor de hand dat de transportkosten voor Zweeds erts naar Luik en Luxemburg aanzienlijk hoger liggen dan naar Velsen. wel leent het Thomasstaai zich goed voor de vervaardiging van profielen en in dit verband werd er van dc zijde van het Nederlandse hoogovenbedrijf op gewezen, dat er langs die weg, na ge pleegd overleg, zeer zeker een goede taakverdeling zou tot stand kunnen komen, waarbij België zich dan vooral op de vervaardiging van profielen zou toeleggen en Nederland verder gaat met de vervaardi ging van Siemens-Martinstaal, vooral ten behoeve van de scheepsbouw. De bezoekers uit het Zuiden konden waarnemen, dat men te Velsen druk bezig is met uit breiding van het bedrijf. Mis schien heeft dat bezorgdheid gewekt. Misschien ook heeft een vergelijking van het ver schil alle ongerustheid wegge nomen. Hoe het zij, het staal behoort tot de potentiële krachten van Benelux. Moge die kracht versterkt in stede van verzwakt worden. Binnenkort worden voorzie ningen bekend gemaakt. Het probleem van de demo bilisatie van onze strijdkrach ten in de overzeese gebiedsde len begint in een actueel sta dium te komen. Begin volgend jaar zal de stroom van demo- bilisanten beginnen te komen. Duizenden merendeels jon ge medeburgers, die hun land overzee hebben gediend, zul len geleidelijk repatriëren om hier te lande gedemobiliseerd te worden. Bij de demobilisatie van on ze strijdkrachten kan de steun van het particulier initiatief in het algemeen en van het Ncd. bedrijfsleven in bet bijzonder, niet 'gemist worden. Daarnaast zgn voorzieningen nodig, om de overgang van de demobilisant naar het bur gerleven zonder moeilijkheden te doen verlopen en hem de terugkeer in zijn eigen milieu te vergemakkelijken. Vandaar de demobilisatieraad, waarin naast overheid en bedrijfsleven, ook kerkelijke en particuliere instanties zijn vertegenwoor digd WETTELIJKE VOORZIEN INGEN. Tegelijkertijd treft de over heid maatregelen, opdat aan de materie voorzieningen ten behoeve van de te demobilise ren militair een wettelijke grondslag wordt verleend. Ten einde geen verwachtingen te wekken, welke misschien niet vervuld zouden kunnen wor den, zijn van overheidswege te dezen opzichte tot nog toe geen regelingen of bepalingen bekend gemaakt. Men wenst DE VEERBOOT VEERE— KAMPERLAND. Wanneer men reist per veer boot Veere-Kamperland of om gekeerd en gebruik moet ma ken van de bus van en naar Middelburg, moeten de reizi gers steeds nóg pl.m. 300 me ter lopen om boot of bus te halen. Met kinderen en soms de nodige bagage en voor ou dere mensen is dit, vooral bg slecht weer, heel lastig. Hoewel niet terzake kundig lijkt het mij toe dat de bus zonder veel moeite wat dichter bij de aanlegplaats van de boot zou kunnen rgden. Mocht de Stoomtram Wal cheren hiertoe kunnen beslui ten, dan zou dat door een groot deel van het reizend publiek op dat traject zeer op prijs ge steld worden. K. hiermede te wachten totdat deze zullen zgn vastgesteld. Binnenkort zal een algemene maatregel van bestuur worden afgekondigd. Kennisneming hiervan zal tot de conclusie leiden, dat de zorg voor de gedemobiliseer den geenszins ongunstig af steekt by hetgeen in dit op zicht in het buitenland ge schiedt. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Voor Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Oostkapelle en Grijpskerke is in dringende ge vallen Zondag te bereiken de heer P. J. Bom, arts te Oost kapelle, tel. 276. Voor Arne- muiden doet dienst de heer de Weerd, arts te Nieuwland. In Middelburg is te bereiken Dr. J. C. Peeck, Lange Viele 49, tel. 2637 en te Vlissingen de heer L. P. Boone, arts, Bad huisstraat 24, tel. 602. Te Middelburg is geopend apotheek van Pienbroek én te Vlissingen apotheek van Ockenburg op de Singel. 48. „Daar hgstrekken wg nu die kist met goud op!" riep Signor Rlvaldi. „Ik wil een wedgverschap met U maken, Signor Capitano. Ik voel merk het: „Als dat tóch eens waar is!" zei Kappie. Ze hesen en hesen en toen kwam daar in- plaats van een kist vol goud, de Maat boven water te voorschijn. „Dit is te veel erg!" schreeuwde Signor Rivaldi, en hij liet het touw los. Wan neer Kappie niet verder had gehesen, zou de Maat weer gedaald zijn naar de bodem der zee. Maar Kappie trok hem aan boord. Daar zette de Maat zgn dui kershelm af. „Ik wil niet meer naar be neden" klaagde hy. „Het tovert daar... Ik heb het zelf gezien. Er kwamen twee kisten naar beneden vallen... zo maar... Ik wil niet meer... ik heb er genoeg van... ik ga naar mgn hut!" Int. organisatie van Diakonessenhuizen. In Kopenhagen kwamen van 8 tot 14 October nationale bon den van Diakonessenhuizen (en -gemeenschappen) uit elf ver schillende landen bgeen. Verte genwoordigd waren Amerika, Schotland, Nederland, Noorwe- fen, Zweden, Denemarken, inland Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Frankrgk en Zwit serland. Op initiatief van* Ne derland was in September 1946 in Utrecht en Amsterdam een eerste internationale conferen tie van Diakonessenhuizen na de oorlog gehouden. Daar werd reeds in principe besloten tot oprichting van een Int. Fed. van Bonden van Diakonessen huizen (en -gemeenschappen) kortweg genoemd ..Diakonia". In Kopenhagen vond thans de officiële oprichting plaats. De conferentie werd geleid door dr. C. Riemers te Amsterdam, die tot voorzitter van de fede ratie werd gekozen. Tot secre taris werd benoemd dr. M. L. van Holte tot Echten uit Nieu- wersluis. De Amerikaanse export- importbank heeft heden be kend gemaakt, dat zij Italië een nieuwe lening ten bedrage van 32.000.000 dollar heeft toe gestaan. Zoutaanvoer voor de visserij stagneerde. Het loopt nu weer. De haringvisserg heeft voor de bewerking van de haring enorme hoeveelheden zout no dig. Dit zout wordt van over zee, voornamelijk uit de lan den rond de Middellandse Zee, aangevoerd. Het gebrek aan scheepsruimte maakt evenwel een geregelde aanvoer onmo gelijk, zodat het kon voorko men, dat bgv. in Agustus een overvloed aan zout werd aan gevoerd, waarvoor de haring reders geen opslagruimte meer beschikbaar hadden en thans in October incidenteel een te kort is ontstaan. Begin October n.l. werd een vrachtboot met 10.000 ton zout uit Italië verwacht. Door omstandigheden was de"' reis van dit vaartuig evenwel een maand verlaat. Daarbij kwam, dat door de enorme haring vangsten de zoutvoorraden bij de reders vlugger uitgeput werden dan oorspronkelgk was te voorzien. GEVAAR AFGEWEND. Er dreigde voor enkele re- FEUILLETON Naar het Engels VAN BERTA RUCK Door: J. JORISSEN „En wat waren we dank baar voor die promotie van je! En ze kwam net toen ik mijn baantje verloren had en ziek was en al die extraatjes no dig hadjouw promotie verschafte mg die, maar ver der wist lk van niets. Toen begon het zeker, hè, Tots?" „Ja, toen begon het." „Wat romantisch! Nu, lk had wel opgemerkt, dat je de laatste dagen afgetrokken was en niet veel zei. Ik had moeten begrijpen, wat er aan de hand was, vooral gisteren. Nam hij je vandaag weer mee uit lunchen? O, lijkt de hele wereld je niet anders toe?" „Het menu is zeker heel an ders", bekende ik. „Ja, maak maar grapjes. Ik weet, dat dat allemaal aan stellerij is, om ie werkelijke gevoelens te verbergen", ver klaarde Cicely. Wat een ge schikt idee was dat! Ik nam mg voor om de zaak verder op die wgze te behan delen tegenover Cicely, en vrolijk lachend om harentwil, nam ik de wgk naar myn slaapkamertje. Daar eindelijk alleen met mijn gedachten, wierp ik mij óp mijn veldbed en was buiten mij zelf van woéde, toen ik nadacht over wat ik mg op de hals had gehaald. In duidelijke woorden ge zegd: Nauwe lij les heb ik my verbonden tot dat afschuwe- j lijke, namaak-engagement met I de Baas, of de kans wordt j mij geboden, om voor goed van hem en zijn gehaat kan toor afscheid te nemen en mij werkelijk te engageren en vei lig en geborgen te zgn. Of, zoals het in de taal van de N.O. zou heten: Juist nu ik in een verlies toegestemd heb, krijg ik een gunstig aanbod. Waarom kon Sydney Van- deleur dat alles niet vroeger gezegd hebben Had hg het maar een jaar geleden of zelfs maar een maand geleden ge zegd! Te denken, wat het mij bespaard zou hebben! Het zou mij niets hebben kunnen schelen, om dat geld voor Jack van zijn eigen zwa ger te lenen! Als hij mij werkeiyk al zo lang lief had, waarom vroeg hij mij dan niet, voor dat ik nog kennis maakte met die gehate N. O. en met die rots van Andromeda, die schrgf- machine, waaraan ik met een Gordiaanse kr.oop, (Gordiaan zo noemt juffrouw Holt de Baas) zat vastgeketend? Waarom kon Sydney niet voor één keer zich gehaast en voor Perseus gespeeld heb ben? Te veel tact! Goede genade! Waarom hebben de mannen toch zulke eigenaardige ge dachten, over wat niet gaan zou, als er een vrouw bij ln 't spel is. Waarom gaat een man, die op een gegeven moment zijn geld verliest, er vandoor, zon der iets te zeggen, tegen het meisje, wier hart hem toebe hoort, zoals hij weet, alleen omdat hij meent dat hij haar niet mag vragen, voor hg een positie terug heeft, die hem in staat stelt te trouwen? Hij voelt, dat hij haar niet in de weg mag staan, zij zou een beter aanzoek kunnen krygenmaar van het eer ste ogenblik, dat zij hem zag, heeft hij dat dikwijs al ge daan. Daar denkt hg echter niet aan! Hg laat haar liever haar hele leven treuren bg de ge dachte dat hij alleen maar wat met haar geflirt heeft, of hij maakt, dat zij een onge lukkig huwelijk doet, en hij had dit alles kunnen voorko men, als hij eenvoudig gezegd had, dat hij haar lief had, maar dat het misschien een jaar of drie, vier zou kunnen duren, voor hij aan trouwen kon denken. „Wel dat van meneer Van- deleur. Daardoor herkende ik hem, zodra juffrouw Skinner hem binnenliet. En ik vertel de hem, dat je geen ander por tret van 'n jonge man scheen te bezitten en dat je het in een zilveren lgstje naast je spiegel hebt staan. Je kunt met zeggen, dat 't niet zo is." Neen, dat kon ik niet. „En dat beurde hem toch zo op, de arme man! Hij zei o, is het geen tragedie?" viel Cicely zichzelf in de rede „dat ik hem nieuwe moed ge schonken had." (Wordt vervolgd). ders aan het einde van de vo rige week de onaangename si tuatie te ontstaan, dat zij geen zout meer beschikbaar zouden hebben om hun visserij gaan de te houden. Gelukkig kon aan deze moeilgkheden het hoofd geboden worden, door deze week ongeveer 1500 ton zout, bestaande uit een partij te Rotterdam opgeslagen mijn- zout, een partij zeezout uit België en 500 ton zout uit Boe- kelo, dat voor andere doelein den bestemd was, voor de vis serij ter beschikking te stel len. De levering van 1500 ton zout uit Duitsland wordt ver sneld en begin volgende week verwacht men nog een partij zeezout uit België, waaruit de visserg eveneens geholpen kan worden. Behalve de zending uit Italië, verwacht men be gin November bovendien een schip uit Tunis met 6000 ton zout, zodat tenzg de ver scheping vertraging onder vindt daarna de tijdelijke moeilijkheden wel uit de weg geruimd zullen zijn. ZOUT VOOR EXPORT. Men zal zich afvragen, waar om niet regelmatig Boekelo- zout voor de visserij ter be schikking wordt gesteld. Dit zout wordt voor binnenlandse consumptie en voor export ge bruikt. Als exportproduct heeft het belangrgke waarde, want niet alleen brengt het devie zen op, doch het heeft tevens een zeer hoge handelspolitieke waarde, hoger dan gezouten haring. Wilt u, dat uw das correct zit? Probeer hem dan vlak on der uw boord te strikken. Radioprogramma's ZONDAG. Hilversum I: 8 Ber.; 8.40 Ensemble „Barcaro le"; 11 Zondagochtendconcert; 12 Gram.; 13 Ber.; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Het Con certgebouworkest; 15.45 Ber ceuses; 16.30 The Skymasters; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport (voetballen); 18 Nieuws- en Sportuitslagen; 18.30 Ned. Strijdkr.19 Oecumenische dienst; 20 Ber.; 20.45 Hersen gymnastiek; 21.30 De koper- mgn, hoorspel; 22.15 Het Om roeporkest; 23 Ber. Hilversum II: 8 Ber.; 8.30 Hoogmis te Ngmegen; 10.30 Kerkdienst; 11.30 Wognum's zangkoor; 12.15 In 't Boeck- huys; 12.30 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.20 Vervolg Lnchcon- cert; 14 Huisconcert; 15.40 Het gelukkige gezin; 16.05 Lon- dens Philh. Orkest; 17 Kerk dienst; 18.45 Na de kerk dienst; 20.20 Walsen-program- ma; 21.25 Reginald Foort, or gel; 22.30 Ber. MAANDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 10.20 Opera-orkest; 10.45 De Regenboog; 11.25 Volksliederen: 12 Carlo Car-, cassola en zgn orkest; 12.38 Orgelspel door Johan Jong; 13 Ber.; 13.20 The Ramblers; 13.50 Lucienne Boyer; 14 Piet Lentz (cello); 14.45 Frans opera-programma; 16.30 Dis- co-variété; 17.30 Piano-duo; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Don Marino Barreto; 20 Ber.; 21.15 Meester-trio; 22.35 Calvet-kwartet; 23 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; D.35 Montere morgenklanken; 11 William Primrose, viool, met pianobegeleiding van Jo seph Kahn; 11.15 Van oude en nieuwe schrgvers: 12.15 Giaconda-Ensemble; 13 Ber.; 13.15 Orgelconcert; 14.30 Amati-trio; 15.15 Kameror kest; 16.45 Kirsten Flagstad zingt; 17.15 Onbekende kamer muziek voor blazers; 17.45 Marinierskapel; 19 Ber.; 19.45 Gezinsweek; 20 Ber.; 20.15 Negro-Spiritals; 20.45 „De Grote Stad", voordracht; 21.05 Sans-souct; 22.30 Ber. Scheepvaartberk-hten Vlissingen aangekomen 17 Oct.: Hazewind v. Antwerpen; Gesina v. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen 16 Oct.: Simon Stern v. Le Havre; Koningshaven v. Rotterdam; Borelli v. Huil. Gepasseerd n. Antwerpen 17 Oct. Limburg v. Southampton; Barendsz v. Rotterdam; Haar lem v. Amsterdam. Ned. Herv. kerk. Aagteker- ke: 10 ds. Valeton, 2.30 cand. Don; Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Hooijkaas; Biggekerke: 10 ds. Visbeek, 2 ds. Aalbers; Domburg 10 (H. Av.), 2.30 ds. v. Willenswaard; Gapinge: 2 ds. Valeton (H.Av.); Grijps kerke: 10 en 2.30 ds. v. Loon; Kleverskerke: 2.30 ds. Otte; Koudekerke: 10 ds. Spijker boer, 2.30 ds. Witteveen; Me- liskerke: 2.30 ds. Visbeek; Middelburg: Oostkerk 10 (H. Av.), ds. v. Voorst Vader; 7 ds. Don; Concertzaal 10 ds. de Vries; Engelse kerk 10 Jeugd- kerk, dhr. Gordeau; Nw. en St. Joosland: 10 dhr. v. Sab- ben, 7 ds. Aalbers; Souburg: 8.30 en 7 ds. Spijkerboer; Oost kapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem: 10 ds. Breukelman, 2.30 ds. Spijkerboer; Seroos kerke: 10 ds. v. d. Wind, 2,30 ds. Don; St. Laurens: 10 ds. v. Paassen, 2.30 intrede ds. Keijzer; Vlissingen: St. Ja- cobskerk 10 ds. Witteveen, 5 ds. Visbeek (H.Av.); Nieuwe kerk: geen dienst; Havendorp: 10 ds. Aalbers; Vrouwepolder: 10 ds. Don; Westkapelle: 9.30 leesd., 2.30 ds. Breukelman; 't Zandt: 10 en 2.30 ds. v. Dyi (H.Av.); Zoutelande: 9.30 lees- dlenst, 2 ds. Hartjes. Eglise Wallonne. Middel burg: 10.15 ds. Blommaert. Geref. kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Dom burg: 11 ds. Scheele, 3 leesd.; Gapinge: 9.30 en 2 ds. Boon; Grijpskerke: 9.30 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke: 9.30 en 2.30 stud. Lammens; Melis- J:erke: 9.30 en 2.30 ds. v. Eg- mond; Middelburg: (Hofplein- kerk) 9 en 2.30 ds Veldkamp (H.Av.), Noorderkerk: 9.30 en 5.30 dr. Oussoren; Souburg: 10.15 en 2.45 ds. v. d. Berg; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Deenik; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Lau rens: 10 en 2.30 ds. Hoekstra; Veere: 9.30 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwepolder: 9.30 leesd., 2 ds. Hindriks; West kapelle: 9.30 leesd., 2.30 ds. Scheele (H.D.). Geref. kerk. Ex art. Sl. Middelburg: 2 en 7 cand. Kamphuis; Souburg: 10 leesd., 4 cand. Kamphuis; Zoutelan de: 9.30 cand. Kamphuis. Geref. gemeente. Aagteker- ke: 9.30, 2 en 6 leesd.; Mid delburg: (Segeerstr.) 9.30. 2 en 6 ds. de Wit: Oostkapelle: 10 en 2.30 leesd.; Westkapel le: 11 en 4.30 leesd. De heer Risseeuw weigert motie van afkeuring. Enkele dagen geleden nam do gemeenteraad van Schoondgke een motie van afkeuring aan tegen wethou der J. Risseeuw, omdat hjj in een vorige raadsvergadering 'critiek had uitgeoefend op de wijze waarop burgemeester F. A. van Rosevelt tijdens de bezetting zijn functie had vervuld. De heer Risseeuw deelt ons thans mede, dat hg deze motie van afkeuring, die met alge mene stemmen werd aangeno men. zonder meer ter zyde zal leggen. Als motief voor deze weige- Amsterdamse beurs 16 Oct. 17 Oct. N.L Handb. B. 103 106 Calvé cv. A 184 185* A.K.U. 179 179* Unilever 313 307 Fokker VI. 213 LA 206 Ned. Ford 422 417 Philips 391* 393* Billiton 404 408 Kon. Petr. 48 8 485 Amst. Rubb. 161* 162 Li H.A. Lyn 235 235 Scheepv. U. 196 197* H.V.A. 236 239 Li Deli B. My. 147 144 Op enige afdelingen van de effectenbeurs te Amsterdam ontwikkelde zich vandaag een flinke beweging en in het bij zonder dient in dit geval ge wag te worden gemaakt van de cultuurfondsen, waarvoor zich goede vraag openbaarde. ring voert hg aan, dat hem kort voor de raadszitting van 16 Sept. j.l. een stuk ter teke ning werd voorgelegd, waarin verklaard werd. dat de burge meester in het voorjaar van 1944 dus vier jaar na de overweldiging om principi ële redenen was ondergedoken. Wethouder Risseeuw weiger de de ondertekening en hij wil de in de raadsvergadering van 16 Sept. j.l. deze weigering motiveren. De burgemeester wilde dit punt niet aan de orde stellen omdat het niet tot de compe tentie van de raad behoorde. Hij gaf aan de heer Risseeuw de raad zich tot andere instan ties te wenden. De heer Risseeuw deelt ons mede, dat hij dit inmiddels heeft gedaan. Het is hem intussen bekend, dat reeds eerder een klacht werd ingediend, die evenwel gedeponeerd werd. Wat de bezwaren van de wethouder betreft deze hebben betrekking op drie punten waarvan de voornaamste zyn de tewerkstelling van Schoon- clijkse ingezetenen ten behoeve van de overweldigers en de aanwijzing van de ondergedo ken zoon van de wethouder voor deze tewerkstelling. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 2.30 ds. Alberts. Ver. Vrijzinnig Herv. Mid delburg: 10 ds. Hartjes; Vlis singen: 10 da. M. de Boer. Leger des Heils. Middel burg: 10 en 7 kap. Bakkenes; Vlissingen: 10 en 7 kap. Krommenhoek. FILMS VAN DE WEEK Obsessie", een psycho analytische thriller. Na een voortreffelijke sociaal- getinte film („Love on the do_ le"), vertoont Electro-Middel- burg, thans een psycho-ana- lytische rolprent, gemaakt door Alfred Hitchcock en „Ob sessie" (Spellbound), genaamd, die niet minder voortreffelijk is. Met een maximum aan spanning, met tal van verras sende scènes en vele filmische vondsten wordt hier een thril ler gebracht van groot for maat, waarin op handige, maar volkomen verantwoorde wyze psycho-analyse een rol is ge geven. Ingrid Bergman, o.I. de be langrijkste Amerikaanse ac_ trice van thans, speelt 'n ziels- kundlge, die verliefd wordt op een lgder aan geheugenstoor nis en dwangcomplexen. „J.B.", een knappe rol van Gregory Peck. Met behulp van psycho analyse weet zij zijn complexen te ontleden en daardoor zyn onschuld aan een bepaalde moord te bewijzen. Speciaal willen wij de aan dacht vestigen op de geraffi neerde, experimentele toepas sing van het geluid ln het filmbeeld en de filmische weer gave van een van J.B.'s bizarre dromen, NOGMAALS INGRID BERGMAN. Het grote acteertalent van Ingrid Bergman lean men ook in Alhambra, IVissingen, be wonderen, waar haar film Ca sablanca" draait. Het la een spannende episode uit de oor logsjaren, toen Casablanca centrum was van geallieerde en Duitse spionnage. Regisseur Michael Curtiz slaagde er in de sfeer zeer goed weer te ge ven, terwijl de Wamerflm ook qua spel uitmunt. Naast Ingrid Bergman spelen Hum phrey Bogart, Peter Lorre, Claude Rains en wijlen Conrad Veidt hoofdrollen en zij doen dat op een wijze, zoals men van deze prima krachten mag verwachten. In een bijrolletje ziet men de grappige Szöke Szakall, vóór 1933 een van de prominenten der Duitse film- Industrie. Luxor, Vlissingen, vertoont een nieuwe verfilming van Paul Féval's bekende boek „De gebochelde", een avontuurlijke geschiedenis uit de Franse historie, waarin de regisseur Jean Dellanoy het sentiment wel wat erg sterk heeft laten uitkom.en. Als costuumfilm echter zeer geslaagd. Pierre Blanchard vertolkt de rol van Henri de la Gardère. James Cagney is de journa list Condon in de actiefilm „Drakenklauwen" (Schouw burg, Middelburg) en geeft de snode .Japanse plannen ten op zichte van China wereldbe kendheid. Dit gaat nogal Ame. kaans-luidruchtlg met onwaar schijnlijke situaties en hevige vuistgevechten. Weerbericht. KOUDER. Matige, langs de Wadden zee tijdelijk nog krachtige, naar Noord of Noord-Oost draaiende wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Kouder. ZON EN MAAN. Zondag 39 October 1947 Zon: op 7.10, onder 17.40 Maan: op 13.20, onder 20.15 Maandag 20 October 1947 Zon: op 7.11, onder 17.38 Maan: op 14.15, onder 21.05 HOOG WATER LAAG WATER Vlissingen Hansweert 20 October. Vlissingen Hansweert u. -4-NAP 4.44 1.91 6.04 2.12 5.23 1.77 6.40 2.00 U. +NAP 16.59 1.93 18.15 2.16 17.43 1.82 18.55 2.06 u. —NAP 11.06 1.93 0.02 2.29 11.47 1.86 0.33 2.17 u. —NAP 23.22 1.90 12.17 2.20 23.57 1.74 12.54 2.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3