S§S= PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT SS Bom op 11 meter diepte De Gaulle Hansweert weerde zich flink treedt in het strijdperk Clement Attlee naarWalcheren? Vandaag... Familieraad op Java Dit o lad verschijnt dagelijks. nummers chrfcsï^iike'feestdagen1 A"semeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Tl Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60, te 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3, tel. 02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. VERWORDING Het verslag van de Alge- mene Rekenkamer over 1946 heeft weinig schoons aan het licht gebracht. Er blijkt verle den jaar in menig opzicht weer zeer slordig met de belasting gelden te zijn omgesprongen en degenen, die na de bevrij ding zo bij tjjd en wijle eens de uandacht vestigden op de schromelijke geldverspilling, werden weliswaar vaak uitge scholden voor kankeraars, die de regering alleen maar weg wilden hebben, maar ze blij ken toch maar gelijk te heb ben gehad. Menige huismoeder, die eenvoudig niet in staat is om drie jaar na de bevrijding warme kleren voor haar kin deren te kopen, omdat het geld er niet is, zal zich hebben afgevraagd, hoe dit schanda lig met geld omspringen van allerlei ambtenaren mogelijk ij. En zich de vraag hebben Jlsteld: Wordt daar dan niets aan gedaan? Neen, in een massa gevallen wordt er niets aan gedaan, want de Rekenkamer heeft wel het recht, ja de taak, om de over heidsuitgaven te controleren, maar verder gaat haar be voegdheid niet. Er zijn geval len bekend van hoge ambte naren, die een wanbeleid heb ben gevoerd en van hun mi nister geen andere opmerking kregen, ,dan dat hun beleid niet bepaald bewonderd werd... Het is te hopen, dat de Tweede Kamer zich met dit verbijsterende verslag van de Algemene Rekenkamer gron dig bezig zal houden en dat zij eisen zal, dat het mes er ln wordt gezet. Ambtenaren, die onbekwaam blijken, om geen sterker woord te gebruiken, dienen ontslagen en ter ver antwoording geroepen te wor den. Nederland heeft zich sedert onheuglijke tijden mogen ver heugen in een onkreukbaar ambtenarencorps. Het was daar trots op. En terecht. Na de bevrijding moesten duizen den nieuwelingen aan dit corps worden toegevoegd en gelukkig hebben de meesten zich snel weten aan te passen aan het hoge peil, waarop on ze ambtenarenstand stond. Maar onder het vele koren, dat werd toegevoegd aan het oude corps, bevond zich ook veel kaf. En dat dient ten spoedig ste verwijderd. Laat ons overigens eerlijk zijn: verwordingsverschijnse len ziet men op ieder gebied. Een pas gezuiverde functio naris van het Concertgebouw orkest, dr. R. Mengelberg, van oudsher bekend om zijn Duitse sympathieën, liet verleden week een compositie van Strauss, kennelijk bedoeld als In Memoriam voor Hitier, uit voeren. Nauwelijks twee jaar na de bevrijding en de verdrij ving der DuitsersHet Concertgebouw slikte het en het publiek slikte het, het laat ste vermoedelijk uit onwetend heid. Maar het is goed, dat tegen een zo brutaal stukje protest wordt aangetekend. En de N.C.R.V. zond dezer dagen in de radiorubriek „Vra gen aan Voorbijgangers", die nota bene een paar dagen la ter herhaald werd, een brok antisemietisme uit, zoals er na de bevrijding geen te beluiste ren is geweest. Zij liet „voor bijgangers" aan hét woord, die toevallig allemaal anti-Joods waren en zich niet ontzagen zich op walgelijke wijze daar over uit te laten. De reporter, die deze uitzending in elkaar zette, moet wel buitengewoon onbekwaam zijn geweest. Heeft hji zich er dan geen ogenblik rekenschap van gegeven, dat ruim honderdduizend Joodse landgenoten op de gruwe lijkste wijze door anti-semie- tisch Duitsland zijn omge bracht? Al deze feiten behoren tot één enkel verschijnsel. Tijdens de bezettingsjaren hebben wij het gevoel voor de juiste normen blijkbaar verlo ren. Het ontbreken daarvan doet zich op allerlei gebied vaak pijnlijk gevoelen. Schapeboutjes in de Posttas. Ambtenaren van de C. C.D. troffen op een van hun speurtochten in een schuurtje te Veenendaal de laatste overblijfselen van een geslacht schaap nan. met. bloed bevlekte werkkleding, slagersat tributen en zelfs een hakblok. De eigenaar van het schuurtje en enkele an dere personen werden gearresteerd. Een nader onderzoek •vees uit. dat in het be wuste schuurtje tiental len schapen geslacht zijn. Een hulpbesteller van de P.T.T. vervoerde meer malen in zijn posttas het vlees naar zijn afnemers. Radio-Moskou meldt, dat tien voormalige Duitse gene raals binnenkort terecht zullen staan. Zij worden beschuldigd van het begaan van oorlogs misdaden. He! Wereldgebeuren. Morgen West Frankrij k zijn gemeenteraden Uilslag van beperkte betekenis. Als de mate van democratie in een land beoordeeld moet worden naar de veelvuldigheid van verkiezingen, zou Frank rijk ongetwijfeld het meest de mocratische land ter wereld zijn. Voor de negende maal na de bevrijding kunnen de Franse burgers zich morgen in een stemhokje begeven om daar het vakje achter de candldaat hunner keuze rood te maken, dit keer om de gemeentera den samen te stellen. De uitslag is voor het bui tenland eigenlijk van niet zo groot belang. Deze gemeente raadsverkiezingen immers zijn 'n „landelijke Franse aangele genheid", allerlei plaatselijke belangen en dorpsgrootheden spelen er een rol in en ze zul len zeker geen opzienbarende veranderingen in de regering teweeg brengen, de grote po litiek staat er in vele opzich ten buiten. Ter gelegenheid van de Boomplantdag. De Nederlandse regering heeft een uitnodiging gezon den aan de Britse minister president Attlee om op Dins dag 4 November de Boom plantdag op Walcheren bij te wonen. Het is nog niet bekend, of de heer Attlee van deze uit nodiging gebruik zal kunnen maken. Birma wordt onafhankelijk. Verdrag getekend. Gisteren is te Londen het EngelsBirmaanse verdrag, volgens hetwelk Birma uit het Britse gemenebest treedt en een souvereln onafhankelijk land wordt, getekend. Het ver drag treedt van Januari a s. af in werking. Attlee tekende voor Enge land en de Birmaanse premier, Thakln Noe, voor Birma. Tarief-overeenkomst Engeland-Amerlka. De New-York Times meldt uit Genève, dat de Britse re gering „haar goedkeuring heeft gehecht aan een Brits- Amerikaanse tarief-overeen komst, waarbij voorzien wordt in een verlaging met vijf en twintig procent van dc prefe rentiële rechten in het Britse imperium". Spaak favoriet. De Belgische premter èn mi nister van buitenlandse zaken, Spaak, was favoriet bij een en quête die onder 32 correspon denten bij de V.N., voorname lijk van Amerikaanse bladen, behouden werd over de vraag, wie zij de meest vooraanstaan de afgevaardigde vonden. Hij verkreeg 21 stemmen. Evatt (Australië) 3, Marshall (V.S.) 2 en McNeill (Enge land 2. Zes correspondenten waren hoopvol gestemd ten aanzien van het succes der V.N., 36 verkeerden in twijfel en twee geloofden, dat de organisatie ten dode is opgeschreven. Monsieur Le Bon wordt ge kozen omdat hq populair is en de woningtoestanden wil ver beteren, niet omdat hij com munistisch is. Monsieur Petit, omdat de vrouwen hem knap vinden en hij zo vurig kan spreken dat hij Gaullist is, is bijzaak. Natuurlijk zullen alle partijen dapper gaan uit pluizen hoeveel stemmen ze wel gewonnen hebben, in wer kelijkheid echter valt uit de cijfers, gezien het grote aantal kleine partijtjes en combina ties, geen enkel peil trekken. Op één uitzondering na en deze maakt juist, dat voor deze verkiezingen meer dan gewone belangstelling bestaat: Voor het eerst zal de partij van de Gaulle, de R.P.F., in het strijdperk treden. Generaal de Gaulle heeft een merkwaardige politieke ontwikkeling achter de rug, sinds zijn stellige verzekering, zich niet meer met de politiek te zullen bemoeien. Een jaar geleden kon hij zich nog met enig recht de nationale figuur noemen, die boven de partijen stond en een einde wilde ma ken aan het politiek gekra keel, het morele verval en de wanorde, door Frankrijk nieu we impulsen en een krachtig gezag te geven. Nu niet meer. De Gaulle is de leider gewor den van een rechtse anti-com munistische groepering, die in economisch opzicht denk beelden voorstaat, als in ons land de Partij van de Vrijheid en wat het buitenlands beleid betreft, zich fel tegen de Sov jet-Unie keert. Zijn R.P.F. is nog altijd geen partij in de ge wone zin van het woord. Men kan er zich bij aansluiten en toch rustig lid blijven van een andere partij. Ze doet denken aan de Ned. Unie ln ons land tijdens de bezetting en de Ned. Volksbeweging vlak erna. Maar haar nationaal karak ter heeft de R.P.F. verloren, niet in het minst, doordat vele lieden zich er achter hebben geschaard, die tijdens de be zetting- sympathie koesterden voor Pétain en de Vichy-rege- ring. Wil de Gaulle, wat hij noemt de „dictatuur van de partijen" vervangen door een dictatuur van hem zelf? De linkse bladen# schreeuwen het van de daken en waar schuwen voor een staatsgreep. Wijlen president Roosevelt, die slecht met de norse gene raal overweg kon, heeft eens gezegd: Houdt de Gaulle ln de gaten, hij streeft naar een soort dictatuurschap in Frankrijk. Tot nu toe is niet gebleken, dat de generaal van het demo cratische pad wil afwijken, al wil hij een krachtig gezag en meer persoonlijke macht. Daarvoor is zijn aanhang ook nog niet groot genoeg. Wel hield hij onlangs een rede voering voor een menigte van $00.000 personen, de grootste massa-meeting, ooit gehouden 'n Frankrijk. Wel wiist hii met trots op de bijna 2 millioen 'eden van zijn partij, maar tuiste cijfers zijn niet te ge ven. Wellicht geven de gemeen teraadsverkiezingen hierover meer uitsluitsel. ...is het 3 jaar geleden, dat de Duitse Volks- sturm werd opgericht. MORGÉN: .ls het 3 jaar geleden, dat Aardenburg en Wa terlandkerkje werden bevrijd. Prinselijk paar naar Engeland. De Prins en de Prinses-Re gentes zijn voornemens op 18 November naar Engeland te f aan, teneinde op 20 November e huwelijksplechtigheid bjj te wonen van Prinses Elisabeth en Lord Mountbatten. Koninklijke vraagt kapitaal. Voor uitbreidingsplannen. De directie van de Kon. Ned, Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië deelt mede, dat in ver band met uitbreidingsplannen het voornemen bestaat, bin nen afzienbare tijd een beroep te doen op de kapitaalmarkt. De desbetreffende voorstel len zijn echter nog niet voor publicatie vatbaar. Neergeschoten zwarthande laar overleden. De 24-jarige Amsterdamse zwarthandelaar J.S., die in de Nieuwezijds Armsteeg door 2 hoofdassistenten van de directe belastingen werd neergescho ten, is in het Binnengasthuis overleden. Bevolking van West-Java zal spoedig zelf aan het bestuur deelnemen. Bij de opening van de West Java-conferentie, die de eer ste dagen een besloten karak ter droeg, zei de recomba van West Java, R. Abdoel Ka- dir Widjojo Atmodjo, dat de regering de conferentie deed houden als een „familieraad", die zal bespreken hoe de be volking van West Java zeer spoedig het bestuur zelf zal kunnen voeren. Voorts moet besproken worden op welke wijze Java deel kan nemen in de centrale regering en welke mogelijkheden bestaan om in dit gebied orde en veiligheid zo snel mogelijk te herstellen. „De regering is voorne mens", aldus Abdoël Kadir. „het geschil tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van het bestuur op te heffen. De conferentie wordt verzocht te bestuderen, hoe West Java deel zal kunnen nemen aan de vorming van de Ver. Staten van Indonesië". Om het doel van de Ned re gering te kunnen begrijpen, moet men teruggaan tot de Decemberrede van 1941 van de Koningin", aldus de recom ba. „Hierin wordt ten eerste gewezen op de volle mede-ver antwoordelijkheid van het volk en ten tweede op de staatkun dige eenheid, gebaseerd op be_ reidwilligheid van het volk". Vertegenwoordigers van ver schillende Ned. Indische depar. tementen zetten op de confe rentie, welke geheel in het In donesisch gehouden wordt, de olannen voor de wederopbouw op velerlei terrein uiteen. Op voorstel van de recomba werd "loot- de vergadering een con. tactcommissie gekozen met Opgespoord door wichelroedeloper. Spoorbaan moest omgelegd worden. In de buurtschap „De Nul" even ten Noorden van Olst, zijn in 1944 enige bommen ge vallen, welke niet ontploften, er viel o.a. één pal naast de spoorlijn Zwolle-Deventer. De De fraude bij' de R.V.I. te Arnhem. Het onderzoek naar de fraude, in verband waarmede o.m. 2 personen van de R.V.I. gearresteerd zouden zrjn bij de R.V.I. te Arnhem, is nog in volle gang. De Vakgroep Goederenver voer langs de weg deelt mede, dat geen leden van de vak- groen goederenvervoer of van de adviescommissie van deze vakgroep bij de fraude zijn be- trokken, doch dat wèl een lid van de regionale adviescom missie voor de toewijzing van nersonerr.ve s tot de gear resteerden behoort. De fraude zou, naar genoemde vakgroep neldt. niet geoleegd zijn me' vrachtauto's, doch uitsluitend met personenauto's. De Vakgroep Personenver- oer langs de weg bericht, dat teen enkel lid der adviescom missie van de vakgroep per sonenvervoer voor het district Gelderland is gearresteerd, noch onder verdenking staafc. Duitsers deden destijds enige pogingen de bom te vinden, maar toen deze geen succes hadden, werd de kwestie als afgedaan beschouwd. Na de bevrijding hebben de Ned. Spoorwegen een onder zoek laten instellen naar deze niet ontplofte bom. Men kon haar niet vinden, maar voor alle veiligheid werd de spoor lijn een eind verlegd. Deze zomer werd de hulp van een wichelroedeloper in geroepen. Deze duidde nauw keurig de plaats aan, waar z.i. de bom moest ljggen. In Augustus begon men met het graven van een kuil, wel ke door middel van een bron bemaling droog gehouden moest worden. Doch hoe men ook zocht en boorde, de bom werd niet gevonden. Donderdag werd echter de roedeloper toch in het gelijk gesteld. De bom werd aange boord en bleek nog 4 x/i meter onder de bodem van de kuil te liggen. Vermoedelijk zal niet getracht worden de bom te verwijderen, doch zal een gewapend betonnen plaat in de kuil gestort worden, zodat de bom door beton en ruim 11 meter aarde, voldoende ge ïsoleerd zal zijn. Europa's drukste waterweg in 1948 hersteld. Meer dan één millioen ton per maand. Boven op de zeedijk, waar achter 't dorp veilig ligt weg gedoken, staat het veerhuis. Nog steeds. Een oud, massief stenen gevaarte, vierkant en recht opgetrokken, waaraan het dorp z'n naam zou danken. Jaren geleden, toen de rei zigers nog te voet het land doortrokken, moet er een vro lijke waard, Hans, in het Veer huis hebben gewoond, geliefd bij de doortrekkende vreemde lingen om z'n kluchtige verha len en heerlijk koel Trappis- bier. En door hem, Hans de Weerd, zou het dorp z'n naam gekregen hebben. Er is echter een andere le zing, die beter past bjj dit dorp aan de Westerschelde. 't Knechtje van de vrolijke weerd zou, toen hij een avond met 't wankelijke* roeibootje, waarin de reizigers werden overgezet, in moeilijkheden verkeerde, luidkeels om hulp geroepen hebben. Toen zijn naar buiten gerende baas roe pend informeerde wat er aan de hand was, moet het jong maatje door de stille nacht geschreeuwd hebben „Weertje Hans, weert je". („Haast je") Twee verhalen. Merkwaar dig dat Hansweerd, zowel met de d van weerd als de t van weert geschreven mag wor den. Maar de t past dan toch wel het best bij dit dorp, „Klein Antwerpen" zoals men op Beveland zegt, want het weert zich. Een en al bedrijvigheid is het. Geen wonder ook. Het dorp dankt z'n bloei aan het Kanaal door Z.-Beveland, nog steeds Europa's meest beva ren waterweg. De verbinding tussen Antwerpen en Rotter dam, van onschatbare waarde voor het transitoverkeer tus sen deze belangrijke zeeha vens. In de zestiger jaren van de vorige eeuw werd het kanaal gegraven, aanvankelijk met 'n sluis aan beide zijden. Spoedig moest er één bij, de middel- sluis. en in 1915 telde het ka naal 6 sluizen, 3 in Hansweert en 3 in Wemeldinge. In 1940 liepen de sluizen, voornamelijk de grote sluis te Hansweert, wat lichte schade op. In 1943 werd de middensluis te Hans weert door Engelse bommen getroffen en beschadigd. Het herstel vorderde vanzelf sprekend in die periode heel wat tjjd. NA DE BEVRIJDING. Maar toen in Oct. 1944 alle sluizen, zowel in Wemeldinge als Hansweert, werden ver nield, was het anders. En aan welk verhaal Hansweert ook echt z'n naam mag danken, t is goed, want het weerde zich en heeft zich „geweerd", even als Wemeldinge trouwens. Spoedig kon er weer gevaren worden, gelukkig maar, want in Antwerpen lagen de voor raden voor Nederland Het ging en langzaam vor derde het definitief herstel. Kon tot voor kort af en toe in het schutten van grotere schepen (rijnaken bv.) wel eens stagnatie optreden, om dat er maar één sluis aan beide zijden (de „grote" sluis) be schikbaar was voor deze vaar tuigen, ook dat behoort weer tot het verleden. Dezer dagen kwani men namelijk klaar met het her stel van de middensluis te Hansweert. Alleen de voor de oorlog electrische bewe gingswerktuigen voor de schuiven ln de deuren moe ten nu met lierkracht be diend worden. Maar dat wordt weer electrlsch. Het herstel van deze sluis be tekent, dat het werk met 1/3 werd verlicht, of dat men in dezelfde tijd nu 1/3 meer kan doen. Als en dat is zo binnen enke le dagen ook in Wemeldin ge de middensluis hersteld zal zijn betekent het ook. dat stagnatie evenmin als voor de oorlog n'H meer voor kan komen. als voorzitter Djajadiningrat. Ook werd een secretariaat in gesteld. NIEUWE WAPENS VOOR CHINEZEN. Het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat de Pao An Twi te Batavia vele nieuwe wapens heeft gekregen, nl. 500 gewone en automatische vuurwapens, zoals brenguns. De vereniging is thans reeds in het bezit van 600 wapens. Olie en vet van de Int. Voedselraad. Van de 3.473.000 ton oliën en vetten, welke volgens de adviezen van de Int. Nood- voedselraad in 1947 door 30 exporterende landen voor im port in 60 verschillende lan den beschikbaar worden ge steld zal 122.700 ton door de Belgische Congo. 12.400 ton door Nederland en 130.000 ton door Ned. Indië worden gele. verd, België zal van de totale voor invoer aangewezen hoe veelheid in 1947 132.700 ton en Nederland 158.800 ton ont vangen. Gemeentekas spoor loos verdwenen. De gemeentekas van Eethen (N. B.) is spoor loos verdwenen. Het tijd stip waarop de kas, wel ke ongeveer 4700 be vatte, verdwenen is, valt riet iuist te achterhalen. De rijkspolitie tast vol- kimen in het duister. 15 jaar geëist tegen politiecommissaris. De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage eiste 15 jaar en ont zetting rechten tegen mr. P. M. C. J. Hamer, die van Sep tember 1940 tot September 1943 hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage was. Hij werd ervan beschuldigd een nationaal-socialistische in stelling van het Haagse poli tiecorps bevorderd te hebben. Ook zouden onder zijn bevel staande politiemannen jacht gemaakt hebben op illegale groepen en zou hij opdracht hebben gegeven tot arrestatie van verschillende illegale werkers, tengevolge waarvan één hunner werd gefusilleerd en twee anderen in concentra tiekampen om het leven kwa men. Er waren verschillende ge tuigen gedagvaard, onder wie C. van Geelkerken, de vml. plaatsvervangend leider der N.S.B. KORTE PREDICATIE „MEN ZAL NERGENS LEED DOEN Wat een zee van verdriet en leed is er op de aarde! Zo groot, dat wjj die zee alleen maar kunnen inperken of ver plaatsen, maar niet leegdrin ken of dempén! „Nergens leed", dat ljjkt ons onmogelijk! En toch is dit de taak en op dracht voor de mensheid! Het leed, dat op één dag op aarde geleden wordt, is als een ten hemelschreiende aanklacht tegen de gehele mensheid, om dat men liever droomt van geld en andere afgoden, in- plaats van zijn taak te ver staan. Ieder tobt over zijn eigen leed, klaagt, moppert, kankert, maar beseft niet eigen roeping om anderer leed te verzachten integendeel men vergeldt kwaad voor kwaad en vermeer dert het leed, met leedvermaak. Diefstal en onrecht in finan cieel opzicht vindt men erg, maar erger ia: het leed, dat wjj aandoen. Dan doen we an deren tekort in de liefde, die wy hen verschuldigd zijn. Ar moede is niet zó erg als: het leed. En wat een leed ls er in de huwelijken, in de gezinnen, omdat men elkaar de liefde onthoudt en elkaar leed doet. O. wat een leedWat een leeg te! Wat een lege dop is onze beschaving, waarop men vaak nog zo trots is: Mooie vormen,. maar zonder: Liefde. „Men zal nergens leed doen". Dat is nu de belofte van God aan onze verworden wereld. God wil de wereld zover bren gen door Z;jn genade, liefde en Geest, dat men nergens meer leed zal doen. O, wat een be lofte! Wat eenen uitzicht! Om deze belofte waar te maken kwam Gods Zoon op aarde. Daartoe wil hij alle mensen ver vullen met Zijn Geest. Wilt ook gjj U daarvoor openstel len Wat zal uw leven dan rijk worden: Gods kind, want God is liefde! O, Heer: Uw koninkrijk ko- me! Dat rijk, waarin men ner gens leed zal doen, maar waar ware liefde tot God en elkaar de aarde mag maken tot een paradijs. Ds. W. OOSTHOEK. Zoutelande. Spionnage in Amerika. HOGE FUNCTIONARISSEN ER IN BETROKKEN Uit gezaghebbende bron word? vernomen, dat thans de activiteit wordt bestudeerd van een groep hoge functiona rissen van de Amerikaanse re gering, die verdacht worden van het mededelen van uiterst geheime militaire inlichtingen aan de Sowjet-Unie. Men zou bij het onderzoek gebruik ma ken van een lijst van buiten landse agenten, die indertijd door de Canadese regering aan de bevoegde Amerikaanse dien sten is medegedeeld na de ar restatie van een spionnage- groep in Canada. De cholera in Egypte. In de afgelopen 24 uur zijn 520 nieuwe gevallen van chole ra en 175 sterfgevallen gere gistreerd. De eerste schepen varen weer door de Middensluis van Hansweert, CIJFERS. Erg is deze stagnatie im mers nooit geweest. In Sep tember van dit jaar passeer den niet minder dan 4.997 schepen, met een totaal inhoud van 1.431.319 ton de sluizen te Hansweert. In Juni 1939 waren het 7.153 schepen met een Inhoud van 2.426.886 ton. Dat dit cijfer nu lager ligt is geen gevolg van een ver minderde capaciteit van het Kanaal, het hangt alleen de internationale economie mar cheert nog stroef samen met een verminderde handel. Als straks de tolunle een feit is en de handelsbetrekkingen tussen Nederland en België eenvoudiger worden, zal dat aan de scheepvaart in het Ka naal zeker te merken zijn. Maar ook dan zal dc druk ke scheepvaart geen stagnatie ondervinden, want het herstel aan de sluizen gaat door. In Wemeldinge en Hansweert wordt, nu de middensluis ge reed is, eerst de kleine sluis onder handen genomen. Daar na volgen de beide grote. Het ligt in de bedoeling om, tijdens h*t herstel, deze grote sluizen niet voor de scheepvaart te sluiten, ook al om stagnatie te voorkomen. Als alles volgens plan ver loopt en er geen al te strenge winter komt, die het werk be lemmert, zullen de zes sluizen in de zomer van 1948, rond Juli of Augustus, z|ja hersteld. DE BRUG. Maar er is in dit Kanaal iets dat eerder hersteld zal zijn voorgoed. Het heeft wel niet direct met de scheepvaart te maken, maar wel met het Ka naal. De spoorbrug bij Vlake! Twee drjjvende bokken, „de Sperwer" en de „Bevrijding" zijn bezig met het laatste werk. Nog deze maand, men mompelt de 27e al, zal de brug gereed zijn. De spoor brug (dubbel spoor!) en de verkeersbrug, beide met een beweegbaar gedeelte aan de Westelijke oever. Een belang rijke verbetering weer voor de verbindingen „met 't Noor den." Op de brug hoevèn N.S. nu met hun dubbel spoor niet meer te wachten. Een kleine ondeugendheid met een kleine variatie op een oud verhaal tot besluit: „N.S. weert jel"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1