PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Masjoemi trekt zich terug Geen onderwijzerstekort in Zeeland ttStaak maar raak in Frankrijk Kabellegging r Vandaag... Niet naar de tropen. Minister Jonkman nog met ziekteverlof. Marechaussee wordt infanterie. Grondwet-commissie werd geïnstalleerd Radio-storm nog zeer voorbarig. 190e Jaargang - No.245 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukker^ Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, chr?stSi<ke>feestdagen! "gemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Oct. 1947. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, te- 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. teL 02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrelc. nr 339300 P.Z.C.. Middelburg. ECON. PERSPECTIEF IN INDONESIË Dr. J. J. van Hoogstraten, sedert jaren hoofd van <?e af deling Economische Zaken van ons bestuursapparaat te Bata via, heeft Woensdag te Den Haag buitengewoon belang wekkende mededelingen ge daan over de economische si tuatie in Indonesië. Eenerzijds toonde deze rede duidelijk aan, dat de economi sche situatie in Indonesië be droevend is. Zowel de ver waarlozing der cultures als de onbekwaamheid der republi keinse economische leiders en de politiek der verschroeide aarde, hebben Indonesië voor jaren achterop gebracht en daarmede aan de economische wereldsituatie eveneens onme telijke schade toegebracht. Omgekeerd heeft de heer van Hoogstraten echter als eerste duidelijk gezegd, dat de situatie allerminst hopeloos is, eerder hoopgevend. Wie zijn beschouwingen leest, komt tot de conclusie, dat de Nederlandse politionele actie od een wel zeer goed door dachte wijze ten uitvoer is ge bracht en dat er bedoelingen achter zaten, die men terecht destijds niet wereldkundig heeft gemaakt. Wat is namelijk het resul taat van deze politionele actie geweest Van de tabaksgebieden is Deli geheel onder Nederlandse controle en Java voor de helft. Van de rubber op Java ligt 70 procent op Nederlands gebied, van die op Oost Sumatra 79 procent. Tussen de vijftig en zestig procent van het palm- oliegebied is in Nederlandse handen en van het thee-areaal 83 procent. De .kina beheersen wij voor 78, de koffie voor 50, terwijl wij de rijstgebieden van Java en Sumatra voor een zo groot gedeelte in bezit hebben, dat de republiek een periode van hongersnood tegemoet dreigt te gaan, als er niet vruchtdragend met de Neder landers wordt samengewerkt. Juist de economisch belang rijkste gebieden heeft dus blij kens de mededelingen van dr. van Hoogstraten de politionele actie in Nederlandse handen gebracht. Men kan deze poli tiek bewonderen of niet, een feit is, dat zij mogelijkheden voor de toekomst opent. Want dit is het grote voor deel van deze politiek, dat er thans weer rijst verbouwd wordt, op Java, zowel als op Sumatra. In de door Nederland hier bezette gebieden stijgt de economische welvaart ziender ogen, zich snel aanpassend bij de voorsprong, die Oost Indo nesië en Borneo behaald heb ben op Java en Sumatra. Waar rijst is. is voedsel, waar voed sel is kan geproduceerd wor den en dr. van Hoogstraten sprak zelfs de verwachting uit, dat Indonesië zichzelf over drie jaren vrijwel zal kunnen bedruipen, mits men tijdig een naar verhouding geringe kapi taalsinvestering tot stand brengt, die vanzelfsprekend uit Nederland zal moeten komen. Tot nu toe ontbrak de ryst en stonden de cultures ook niet onder deskundige leiding op re publikeins gebied. Dr. van Hoogstraten gaf de verzekering, dat in de bezette gebieden meer en meer de overtuiging veld wint, dat de resultaten, die de Nederlanders reeds na enkele maanden wis ten te behalen, voor de Indone sische bevolking zelve zeex gunstige perspectieven openen, en dat zonneklaar blijkt, dat de hulp van Nederlanders en Chinezen nog allerminst ge mist kan worden. Dit alles opent hoopvol pers pectief. Wat zal er echter gebeuren, als de Veiligheidsraad Neder land een prijsgeven der bezet te gebieden, een terugtrekken tot achter de oorspronkelijke demarcatielijnen voorschrijft? Niet slechts voor Nederland en Indonesië, maar evenzeer voor de gehele wereld, zouden de perspectieven aanzienlijk slechter worden. Indonesië beloofde verleden jaar aan India (vroeger Brits Indië) 700.000 ton rijst te zul len leveren. India verklaart, dat het nog maar 60.000 ton heeft ontvangen. Dit zegt vol doende. Servlespunten gevraagd. De heer Andriessen, lid der Tweede Kamer, heeft aan de Minister van Economische Za ken de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat einds Augustus 1945 geen servies- punten aan anderen dan hu wenden zijn verstrekt? Is de minister niet van oordeel, dat door het niet verstrekken van zulke punten onhoudbare toe standen, vooral in gezinnen met kinderen, zijn ontstaan Is de minister bereid zodanige wijzigingen hi het verstrekken van de punten voor de aankoop van serviesgoederen aan te brengen, dat ook anderen dan huwenden zich het noodzake lijke serviesgoed kunnen aan schaffen Het Wereldgebeuren. Grote ontevredenheid onder de arbeiders. Wie zijn de aanstichters? Juist enkele dagen voor de gemeenteraadsverluezingen is in Frankrijk een stakingsbe weging uitgebroken, die steeds verder om zich heen grypt en een verlammende uitwerking dreigt te krijgen op het leven in de hoofdstad. Het begon met een staking van het personeel van de ondergrondse, andere transportarbeiders volgden en gisteren heeft het personeel van de koopvaardij er zich by aangesloten, hetgeen betekent, dat in alle havens het werk zal worden neergelegd. Hoewel inmiddels de Metro arbeiders weer aan de arbeid zijn gegaan, is er kans, dat nu de energiebedrijven stil komen te liggen. De regering doet wat ze kan om het stakingsvuur te blus sen, maar staat machteloos. De radio-oproepen van Rama- dier, het land niet in een chaos te storten worden uitgesproken voor dovemansoren, de pogin gen door het werven van vrij willigers en het requlreren van materiaal de staking te breken, mislukten. Het is zeer de vraag of Ramadier in zijn onverzoen lijke en ontoegevende houding zal kunnen blijven volharden. Wat is de oorzaak van al deze stakingen? In de eerste plaats de begrijpelijke ontevre denheid onder de arbeiders, die by de steeds stijgende prij zen met gelijkblijvende^ lonen hoe langer hoe minder rond kunnen komen. Terwyi ze zien, dat er kleine groepen in Frankrijk zijn, wie het aan weinig ontbreekt, die zich da gelijks in dure restaurants zwart te goed kunnen doen cn dan nog genoeg overhouden voor uitstapjes naar luxueuze badplaatsen. Ramadier is er met zijn nogal wankele prijs politiek niet in geslaagd de armoede billijker te verdelen. Maar deze ontevreden stem ming op zichzelf is niet vol doende „spontane" stakingen te doen uitbreken. Bijna alle Franse bladen zijn het over eens, dat handige agitatoren opzettelijk en met politieke oogmerken de lont hebben aangestoken. Wie zijn deze agitatoren? De communisten, zeggen de rechtse bladen en wel regel recht op bevel van Moskou. Een feit is echter, dat de C.G. T., het grote overwegend com- Driemaal jubilaris. In de hoofdrol van het door hem zelf geschre ven en geregisseerde stuk „de commëhsaal", vierde Herman Bouber Woensdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn 40-jarlg toneel-jubileum. Donder dag was hy 40 jaar ge trouwd en vandaag viert hij zijn verjaardag. munlstische vakverbond, oor spronkelijk met de staking eningszins in de maag zat. De „Humanité", het dagblad van de communisten, verklaarde zich er eerst tegen en pas toen de staking niet te stoppen bleek, stelde het C.G.T. er zich volkomen achter en nam de leiding over. Waarschynlrjk is. dat syndicalistische elerrfenten, warhoofdige bestuurders van zgn. wilde vakbonden, de hand in het spel hebben. Een andere theorie schuift de schuld op de party van De Gaulle. Agenten van de Gaulle zouden achter de schermen aan het wroeten zyn geweest om de communisten in het discre- diet te brengen. Ongetwijfeld zal de Gaulle zijde spinnen by de staking. Zijn argument, dat het nu wer kelijk hoog tijd wordt, dat er een eind komt aan het poli tieke spel en aan de wanorde door het instellen van een krachtig gezag, wordt er door versterkt. En onder de stakers zelf zullen de communisten,, die voor hen op de bres zyn ge sprongen, aan invloed winnen. Het zal Ramadier en zyn so cialistische partij zyn, die het gelag moet betalen voor een haring- noch kuit-politiek. is het 3 jaar gele den, dat IJzendyke be vrijd werd; viert Japan oogst feest. Nieuwe lijst van Duitse fabrieken. 682 WORDEN ER ONTMANTELD. Britse en Amerikaanse auto riteiten hebben thans een defi nitieve lijst opgemaakt van 682 Duitse fabrieken, die voor her stelbetalingen zullen worden ontmanteld. 302 van deze fabrieken zyn uitsluitend voor de productie van oorlogsmateriaal. Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken bevin den zich er 496 in de Britse en 196 in de Amerikaanse zóne. De lijst van de Britse zóne be vat onder meer de Kruppfa- brieken te Essen, Rheinmetal- Borsig te Düsseldorf,August Thyssen Huette te Duisburg, Bochumer Verein te Bochum, de I.G. Farbenindustrie Lever- kusen en Ruhrstahl te Witten. Van de 302 voor ontmante ling bestemde oorlogsfabrieken, zijn er slechts 43 in het Ruhr- gebied, daarentegen 92 in be neden-Saksen, 40 ln Sleeswyk- Holstein. 22 in Hamburg en 1 in' de Britse sector van Ber lijn. Op 12 October kwam dit jaar het 5000e schip de Nieuwe Waterweg binnen, n.l. het Zweedse s.s. „Dagfrid". Onlangs is gepield, dat mr. Samsoedin en mr. Moh Roem door de republikeinse regering zijn benoemd tot respectievelijk lid en aspirant lid van de Indo nesische delegatie. Thans heeft de Masjoemi medegedeeld, dat deze leden van hun party geen zitting mogen nemen in bedoel de delegatie. Volgens do verklaring van de Masjoemi aan de regering keurt deze partij het goed, dat mr. Samsoedin en mr. Roem zitting in de delegatie nemen, mits vooraf een beslissing wordt genomen omtrent het al dan niet deelnemen van de Masjoemi aan het kabinet. Dit betekent een mede verantwoor- Twaalf jaar voor moord op zijn zoon. Tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek, innlaats van de tegen hem geëiste 4% jaar, veroordeelde' de Rotterdamse Rechtbank dc 53-jarige Rot terdammer H. F., wegens het "•legen van moord op zijn 27- "nrige zoon. Tussen vader en 'zoon was aen reeds voor de oorlog be staande vete oDnieuw opge laaid door het feit, dat de zoon na ziin terugkeer uit En geland bezit had genomen van de ouderlijke woning, waarop de vader, ex-N.S.B.'er, meen de recht te kunnen doen gel den. Op de bewuste dag wacht te de vader zijn zoon op en vermoordde hem met, een nek schot. Slechts enkele hardnekkige vacatures. In de maand September is in opdracht van het de partement van onderwijs een onderzoek ingesteld naar het aantal vacatures by het la ger onderwijs. Wat de provincie Zeeland betreft, wyst het verzamelde materiaal uit, dat het aantal vacatures niet onrustbarend is en ook direct na de bevrijding niet zorgwekkend was. Er is geen sprake van geweest, dat het onderwyzerscorps van Zee land de noodgebieden ln de steek heeft gelaten. Integendeel! Vaak onder zeer moeilijke omstandigheden heb ben de onderwijzers direct na de bevrijding hun taak hervat en er voor gezorgd, dat hel Zeeuwse kind weer onderwijs kreeg. Geleidelijk zyn de bezwaren van de slechte huisvesting der scholen en het ernstige tekort aan leermiddelen terugge bracht tot drageiyke propor ties. In de inspectie Goes, die Oost- en Noord-Zeeland om vat, was in het eerste jaar na de bevrijding het tekort aan onderwijskrachten ongeveer 60. Het daalde in 1946 tot ruim 50 en het beweegt zich thans om de dertig, waarvan twintig by het openbaar ondenvys en tien by het bijzonder onder wijs. Voor de inspectie Middel burg, die West-Zeeland om vat, haalt het aantal vacatu res de 20 niet. Het totaal aantal van 50 vacatures in Zeeland, mag, :.o- als gezegd, niet onrustbarend worden genoemd, vooral niet wanneer men vergelijkingen maakt met andere streken van ons land. Uiteraard zijn er wel enkele hardnekkige vacatures, byvoor- beeld op het eiland Tholen en wie Groede aan een onderwij zeres helpt, kan zo ongeveer een standbeeld verdienen, maar dat blijven bijzondere geval len. HARDNEKKIGE VACATURES. Soms houdt de hat. Inekkig- heid van de vacatures niet verband met de onmogelijkheid om sollicitanten te vinden, maar met het tekort aan huis vesting- of pensiongelegen heid. In dit verband kunnen de gemeentebesturen thans met dc nieuwe woonruimte-distri butievoorschriften de nodige voorzieningen treffen. Aangezien de meeste ge meentebesturen in de achter liggende jaren zeer diligent geweest zijn, wat betreft de onderwijsvoorziening, mag worden aangenomen, dat in de loop van dit onderwijsjaar het aantal vacatures verder zal dalen. Als straks nog de nieuw-opgeleide leerkrachten af komen, die thans op spoed cursussen klaar gemaakt wor den, dan zal binnen zeer korte tijd de toestand in Zeeland weer geheel normaal zijn. delijk zyn bij de uitvoering van de besluiten der Driemogend- heden-commissie. Aldus de in- terprétatie van de Masjoemi. Tot dusver is de regeringsver klaring met betrekking tot dé ze houding van de Masjoemi nog niet ontvangen. WAARNEMERS VERTROKKEN. De Chinese militaire waarne mers zyn met de „Liberator" uit Batavia vertrokken, waar mee zij destijds in Batavia zyn gearriveerd. De overige waar nemers zyn nog in Batavia. De Amerikaanse waarnemers alhoewel het rapport reeds gereed is zijn wederom op inspectie uitgegaan. Met een eigen Dakota van de Ameri kaanse luchtmacht arriveerden zij te Palembang. Geen uilzending van militai ren met 12 maanden dienst. /Ten einde te voorkomen, dat dienstplichtigen voor betrek kelijk korte tijd naar Indië '.vorden uitgezonden, heeft de minister van oorlog bepaald, dat een dienstplichtige, die. hetzij met onderbreking, 12 maanden ln werkelijke dienst 's geweest, niet meer naar de tropen mag worden uitgezon den. Een uitzondering wordt ge maakt voor hen, die aan de kaderscholen en de scholen voor reserve-officieren een op leiding hehen genoten. Een Duits leger op Russische bodem? AMERIKANEN MENEN VAN WEL. Volgens een telegram uit Washington in de New York Times heeft de Sowjet-Unie een „vrij Duits leger", door Amerikaanse functionarissen geschat op een sterkte van honderd d honderdtienduizend man, op de been op Russische bodem. Deze legermacht zou voornamelijk bestaan uit man schappen van het Duitse zesde leger, dat zich na de slag om Stalingrad heeft overgegeven en onder commando staan van de generaals Von Paulus en Von Seydlitz. Een militaire Arabische Liga. EINDE GEHEIME BIJEENKOMST. Aan het eind van de gedu rende de laatste 8 dagen te Beiroet gevoerde geheime be sprekingen van de raad der Arabische Liga is de belofte herhaald van militaire samen werking tussen de 7 aangeslo ten landen (Egypte, Irak, Sy rië, Libanon, Trans-Jordanië, Saoedi-Arabië en Yemen). Azzam Pasja, secretaris generaal der Liga, noemde dit militair verdrag de grootste prestatie van de Arabische Li ga sinds haar oprichting in Alexandrië in 1944. Volgens Azzam Pasja is dit de eerste keer, dat in het Midden-Oosten militaire samenwerking a!s voornaamste doel van de Ara 1 bische wereld is erkend. (Van onze parlementaire redacteur). Minister Jonkman, die reeds enige tijd van zyn ziekte is her steld, voelt zich toch nog niet geheel in staat de ministeriële werkzaamheden in volle om vang op zich te nemen. Zo komt hij wel dagelijks op het departement van Overzeese Gebiedsdelen om van de lopen de werkzaamheden kennis te nemen, maar „officieel" is hy dan toch afwezig! Zijn ziekte verlof duurt nog voort en al dus is de minister-president, dr. L. J. M. Beel, nog steeds de waarnemende bewindsman, die de stukken tekent. Dat de ze toestand tot allerlei gissin gen aanleiding geeft ligt voor de hand, doch in officiële krin gen laat men deze voor wat ze zijn. Over de plannen omtrent splitsing van het departement met het oog op de reconstruc tie des Ryks zijn officieel ook nog geen nadere mededelingen te verkrijgen. (Van onze parlementaire redacteur). Naar wtj vernemen zijn er by het ministerie van Oorlog maatregelen in voorbereiding om het bekende keurcorps der Marechaussée om te vormen tot een corps beroeps-infante- rie, zodat de politionele taak komt te vervallen. De tegen woordige commandant der Ma rechaussée, Generaal-majoor mr. W. v. d. Hoek zal van zyn commando worden ontheven. Als hoofd van het nieuw te vormen infanterie-corps wordt genoemd generaal-majoor ir. M. Tans, gouverneur der ResL dentie. Zeer waarschijnlijk zijn hier bezuinigingsmotieven in het spel, welke noodzakelijk maak ten om een corps, dat sinds vele jaren in ons land van zich deed spreken men denke slecht» aan de geruchtmakende zaak Oss! en tot de krachti ge politionele organisatie be hoorde. op te heffen. Welke taak voor het te vor men infanterie-corps is wegge_ legd, blijft nog een open vraag. Het Britse ministerie van opvoeding maakt bekend, dat 20 November, dc dag waarop Prinses Elizabeth in het huwe lijk treedt, geen nationale feestdag zal zyn. Wel zal dc schoolgaande jeugd een vrije dag krygen. Zij moet de weg tot de hervormingen effenen. De minister-president, dr. L. J. M. Reel, heeft Donder dag in zijn kabinet de Grond wetcommissie geïnstalleerd, Hy schetste daarbij als taak der commissie zich te bera den over do vraag of en, zo ja, In hoeverre het wenselijk is de Grondwet te wijzigen ln dier voege, dat de daarin gelegen beletselen voor de ter voorbereiding van de her vorming van de staatkundi ge structuur van het Ko ninkrijk noodzakelijke bepa lingen, worden weggenomen. Dr. L. J. M. Beel. Deze hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk werd reeds aange kondigd in de koninklijke rede van 10 Mei 1941. Bedoelde her vorming zal voorts de inlos sing betekenen der koninklijke belofte, gegeven in de rede op 6 December 1942, waarin de overtuiging werd uitgesproken op de hechte grondslag van volledjg deelgenootschap en ge dragen door de wil en het ver mogen tot harmonisch en vrij willig samengaan der betrok ken volken. Deze hervorming zelve nu behoort niet tot de taak der commissie, aldus dr. Beel. Haar werkingssfeer Is beperkr bij Domburg Door een Engels kabelschip. Het „eindstuk" vlot geplaatst Woensdag heeft een Engels kabelschip, geassisteerd door de Engelse en Hollandse ma rine, het „kusteind" van de nieuwe telefoonkabel tussen Aldeburgh en Domburg ge legd, een omvangrijk werk, dat echter vlot is verlopen. Let terlijk noch figuurlijk is er een kink in de kabel gekomen. Zoals wij reeds hebben ge meld, wordt tussen de verster kersstations te Aldeburgh en Domburg een nieuwe zeekabel gelegd ten behoeve van het internationale telefoonverkeer. Deze kabel is van Engelse ma kelij en van een geheel nieu we constructie, waardoor het mogelyk wordt. 84 gesprekken over één koperen dubbelgelel- der te laten lopen. Tot nu toe was voor ieder gesprek een Een jaar of doodstraf? Willy Nelly van der Meyderf? een 24-jarige kantoorbediende uit Velsen, was voor Januari 1944 net als andere goede Ne derlandse vrouwen: zy had een hekel aan dc Duitsers. In Ja nuari 1944 viel haar oog op J. J. Langedijk, de zo gevreesde Nazi-politieman in Kennemer- land. Willy werd door haar ouders, illegale werkers, de deur gewezen. Willy ging met haar beminde samenwerken. Zij verraadde illegale werkers, onder wie enige van haar bes te vrienden. Eenige tijd geleden moest zy zich voor dit verraad voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof verantwoorden. Dit veroordeel de haar tot de doodstraf. In opdracht van de Bijz. Raad van Cassatie kreeg het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch Dinsdag de zaak opnieuw te behandelen. Na het verhoor van haar cx- vriend riep Willy verontwaar digd uit, dat deze de waarheid verheelde. Liefde had plaats gemaakt voor haat. Tenslotte werd een psychiater gehoord, die Willy verminderd toereken baar en lydend aan slaafse na volging verklaarde. Gezien de verminderde toe rekenbaarheid. werd de eis tot doodstraf veranderd in één jaar gevangc-'^traf met af- trpk. Uitspraak over veertien I dagen. f dubbelader nodig. De kabel, die een nieuwe belangrijke zij tak is in het internationale te lefoonkabelnet, waarin Neder land een vooraanstaande plaats inneemt, zal wat het zg. „zee stuk" betreft (157 km. lang), eerst de volgende maand wor den geplaatst. Dc „kuststuk ken" aan de Engelse zijde, 1% mijl lang, aan de Nederlandse zijde 9% mijl, zijn thans ge legd. In Domburg is men be gonnen dit kusteind te lassen aan de kabel, die van het ver sterkerstation naar het strand is gelegd. Woensdagmiddag, tussen 12 en 2 uur. bij hoog water, heeft het kabelschip, de „Alert", het kusteind gelegd. Het bleef daartoe op een afstand van 300 meter uit de kust liggen. Eerst werd een touwtros naar het Domburgse strand ge bracht, met behulp van kleine marirevaartuigen. Niet alleen de mannen van de Engelse, doch ook van de Nederlandse marine, die vrijwillig hun hulp hadden aangeboden, hebben bij deze „operatie" belangrijk werk verricht. De tros werd op land gebracht, en vervolgens verbonden aan een tractor, die haar optrok. Daarna werd de kabel naar land gevoerd. Ton nen zorgden er voor, dat zij voorlopig kon blijven drijven. Een ploeg van 80 werklieden heeft de kabel naar het las punt bij Domburg getorst. Zes jaar met aftrek voor Mooyman. Gerardus Mooyman uit Voorburg, eens „held van het Oostfront", die door de „Fuh- rer" als eerste Nederlander met het „ridderkruis van het rjzeren kruis" begiftigd werd, hoorde zich Donderdag door het Haagse Bijz. Gerechtshof veroordelen tot 6 jaar met af trek, De procureur-fiscaal had 8 jaar met aftrek geëist. De landen die in 1947 als gevolg van de adviezen van de Int. Emergency Food Coun cil de grootste importtoewij- zJngen voor vetten en oisën oVvi-vicn zonR v Nederland, Italië en fel and. ter. Z|j toch zal zich enkel hebben te beraden, hoe de weg. die bewandelt dient te worden om te geraken tot het einddoel, grondwettelijk begaanbaar is te maken. Het zoeken naar de juiste staatsrechtelijke vormen voor de toekomst van het Konink rijk en zyn delen vereist zeer veel voorbereiding en overleg. Deze arbeid dient gezamenlijk door alle deelgenoten in het Koninkrijk te worden verricht. Intussen, zo ging de minis ter-president verder, is nood zakelijk gebleken een over gangsstructuur, waarbij de noodzakelijke aanpassing wordt gevonden aan de zozeer gewij zigde en zich nog steeds wij zigende omstandigheden en an derzijds voor de verdere vopr- bereiding der uiteindelijke her vorming de mogelijkheid wordt geboden. De noodzake lijkheid hiertoe ook de ain wijking derhalve van de grond- wètelijke bepalingen Is voorzien door de regering tij dens haar verblijf te Londen. In 1943 werden reeds nood voorzieningen getroffen. De regeling acht het niet juist hierop te blijven voortwerken. Zij zijn trouwens ontoereikend en passen niet aan de inmid dels weer veranderde situatie aan. Hoe verder w|| voortschrij den op de weg naar de uitein delijke regeling, hoe groter di vergentie dreigt te ontstaan tussen het huidig grondwette lijke bestel en de werkelijke verhoudingen. Dc eerbied voor onze constitutie, zo mede de noodzaak der vernieuwing, nopen tot een opderzoek, ais aan deze commissie opgedra gen. Minister moet het rapport nog bestuderen. (Van onze parlementaire redactëür) Dezer dagen werden bijzon derheden gepubliceerd uit hét rapport, dat de Radioraad aan de minister Giëlen heeft aan geboden betreffende het toe komstig radiobéleid, waardoor in omroepkringen een ware storm van verontwaardiging opstak. De Radioraad zou na melijk tot het stichten van 'n wettelijk te funderen radio-in stituut hebben geadviseerd, met desnoods onteigening van alle eigendommen der omroep verenigingen, om te komen lot één zender voor het nationale Erogramma en één voor de estaande of npg toe te laten om roeporganisaties Vanzelfsprekend hebben de leiders der betrokken vrye or ganisaties reeds krachtige pro teststemmen laten horen. Nu is het eigenaardige, dat bovengenoemde publicatie ge heel komt voor de verantwoor delijkheid van de „Volkskrant", welke ze het eerst bracht, aangezien nog niet te contró- leren is of zy geheel identiek mag worden genoemd aan het ingediende advies. Officiële instanties weige ren daaromtrent inlichtingen te geven, omdat men niet wenst in te gaan op Indiscre te mededelingen en de minis ter zelfs nog geen gelegen heid heeft gehad het advies behoorlijk te bestuderen. Wèl Is duidelijk geworden, dat men de storm van verzet zeer voorbarig acht, omdat nog een lange weg moet wor den afgelegd eer de minister met een wetsontwerp zal ko men. Alle betrokkenen zullen vooraf gehoord worden. Woningbouw 1947. PLANNEN VOOR 2400 WO NINGEN GOEDGEKEURD. Tot 1 September 1947 z|jn de plannen voor 2400 wonin gen, welke gebouwd zullen worden met steun voor de fi nancieringsregeling woning bouw 1947, goedgekeurd. Al leen In de maand Augustus werden reeds 187 definitieve plannen goedgekeurd, betrek king hebbend op de bouw van 1007 woningen. Voor bovengenoemde 2400 woningen werd een jaarlijkse ryksbydrage toegezegd tot een totaalbedrag van 820.211 het- ?een neerkomt op gemiddeld 341,75 per woning. De eerste voorschotten, wel ke de gemeenten in staat stel len geldleningen onder verband van tweede hypotheek te ver strekken en welke eerst by de aanvang van de bouw worden verleend, werden in Augustus toegekend tot een totaalbedrag van 16.490.Deze voor schotten hadden betrekking op 7 woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1