mrniï Economische toestand in Indonesië LAATSTE NIEUWS Schaking uit een krank zinnigengesticht NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Michieltjes ioren ingepakt" 0RGANON Bevolklngslandbouw vraagt 100 millioen. Industrie gedeeltelijk in Nederlandse handen. De directeur van het depar tement van Economische Za ken te Batavia, mr. J. E. van Hoogstraten, heeft Woensdag in een persconferentie uitvoe rige gegevens verstrekt om trent de economische toestand in Indonesië. Wat de rehabilitatie van de bevolklngslandbouw betreft, merkte mr. Van Hoogstraten op. dat deze niet verhoudings- gewgs grote kapitaalsuitgaven (afgeven van herstel van in dustrie en transportwezen) met zich zal meebrengen. Voor een groot deel zal het herstel door arbeid van de bevolking zelf tot stand moeten komen. Wel zal in vele gevallen cre- diet moeten worden verstrekt ■voor aankoop van vee, etc. en voor levensonderhoud in de eerste moeiiyke tijd. Boven de „normale" credlet- behoefte zal voor herstel van de bevolklngslandbouw in de eerste 5 jaren een bedrag van 50 inlllloen gulden gemoeid 7-Un. Deze „normale" crediet- behoefte wordt eveneens op 50 millioen gulden geraamd, zo dat in de eerstkomende jaren 100 millioen gulden crediet nodig Is. Dit Ik vier maal zo veel nis In 1030. De deviezenbehoefte voor rehabilitatie van de bevol- kingslandbouw is voor de ko mende 5 jaar gesteld op 35 millioen gulden. DE VOEDSELGE WASSEN. Onder het nodige voorbe houd kan worden gezegd, dat de voedselproductie op Java en Madoera dit jaar 80 bedraagt van die in 1939. De voedselproductie in Oost-Indo- neslë schijnt minder geleden te hebben dan op Java. In 3947 heeft Celebes een rijst- surplus van 20.000 ton en een maissurplus van 50.000 ton, Lombok een rijstsurplus van 30.000 ton. Door aanleg van nieuwe bevloeiingswerken zal Oost-Indonesië binnen 10 jaar een rijstoverschot van meer dan lOO.f" veren. Op Borneo heeft de voed selproductie niet ernstig gele den. De sawahcultuur is hier on daar zelfs uitgebreid. Over Sumatra is nog weinig bekend, doch ook hier schijnt de pro ductie weinig geleden te neb ben. DE HANDELSGE WASSEN. De algemene indruk is, dat de potentiële productie van de hrvolkingsrubbcr weinig is achteruit gegaan. Een zeer snelle rehabilitatie kan wor den verwacht. Door tal van oorzaken bleef de copra-pro- ductie achfcêr bii de potentiële mtjeJijkheden. De klappercul tuur heeft vooral in West-Bor- neo erg geleden. Op Java ver minderde zjj met 15 20 Grote slagen werden toege bracht aan de pepercultuur. De momentele productieca paciteit van bevolkingsthee wordt geschat op V* 1/3 van de vooroorlogse; volledige re habilitatie zal 7 k 8 jaar ver- 0 .000 ton kunnen ople gen. Voor kapok is dit 10 jaar. Wat de bevolkingskoffie be treft kan met enige voorzich tigheid gezegd worden, dat deze cultuur weinig heeft ge leden. Over de tabakscultuur zijn weinig cijfers bekend. In on geveer 3 jaar kan het voor oorlogse exportniveau weer bereikt zijn. DE NIJVERHEID. Betreffende de nijverheid kunnen nog de volgende cij fers gegeven worden: machi- nafabrieken: 8 van de 27 be langrijkste in Nederlandse handen; productie 20 van vooroorlogse; ijsfabrieken: van de 233 zijn thans 54 (18 der vroegere capaciteit) be zet; over de scheepsbouw is nog weinig bekend; cassave- meelindustrie: totaal produc tie minimaal 12000 ton per jaar; weveryen: 24 van de 199 bedrijven kwamen in Ned. han den; een kwart der vooroor logse productie; rUstpelleryen van de 525 op Java zijn er 443 in Ned. gebied. Door de politionele actie werden 380 'jen onder contröle ge- 'racht. Klapperoliefabrleken: 32 van de 120 in Nederlandse Oost-Indonesisch kabinet. Het nieuwe kabinet van Oost Indonesië heeft voor de eer ste maal in zgn nieuwe samen stelling vergaderd. Tydens deze zitting werden zaken bespro ken in verband met de over name van de verschillende por tefeuilles. Knoeierijen mei consumentenbonnen. De prijsbeheersing te Maas tricht is op het spoor gekomen van een uitgebreide knoeierij met consumentenbonnen, ge pleegd door het echtpaar G. V., dat in Maastricht een zaak in textielgoederen drijft. Man en vrouw zijn, hangende het onderzoek, waarbij nog ver schillende zeer ernstige over tredingen van economische aard aan het licht kwamen, in arrest gesteld. De zaak is voorlopig gesloten. De Man slaat zijn mannetje. De Belgische oud-minister en oud-senator Hendrik de Man, die bij verstek door de Krijgsraad te Brussel werd veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf en 10 millioen frank schadevergoeding, heeft van Bern uit, waar hij op het ogen blik verblijft, een brief gezon den aan de voorzitter van de Senaat, waarin hij het parle ment verzoekt de „gerechtelij ke dwaling" waarvan hij het slachtoffer is geworden, goed te maken. Bij de brief is een memorandum gevoegd, dat 37 bladzijden telt, alsmede een tiental documenten waarin 'n aantal vooraanstaande perso nen in deze affaire worden be trokken. Staking was geen succes. De staking van 24 uur, waar toe het socialistisch-communls- tisch actie-comité van de Bond van personeel in overheids dienst te' Brussel het over heidspersoneel in geheel België heeft opgeroepen als protest tegen de trage vrijze, waarop de nieuwe loonschalen worden toegepast, is te Brussel slechts gedeeltelijk geweest. Dit was vooral een gevolg van het feit, dat de katholieke vakbond zijn leden had laten weten, dat de bond geen order tot staken had, gegeven en zich geheel buiten de kwestie wenste te houden. Bommenwerper vermist. Verkenningsvliegtuigen zijn Woensdag opgestegen om een Amerlkaans bombardements toestel (een C-47), dat vermist wordt, op te sporen. Aan boord van het vliegtuig bevindt zich een bemaning van 7 koppen. Franse industrie blijft op gang. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Bidault, heeft het Franse kabinet de verze kering- gegeven, dat de voor lopige tussentijdse hulpverle ning door de V. S. voldoende zal zrjn om de industrie op gang te houden totdat het plan-Marshall in werking treedt. Resoluties over Palestijnse kwestie. Op de bijeenkomst van de commissie voor Palestina heb ben Syrië en Irak resoluties ingediend, waarin Engeland wordt verzocht Palestina on- $er beheer van de V. N. te plaatsen, totdatvolledige on afhankelijkheid kan worden verleend, terwyi bepaalde juri dische punten van het Pales tijnse probleem naar het in ternationale gerechtshof die nen te worden verwezen. Clayton adviseur van Marshall. Op het Witte Huis te Wash ington is bevestigd, dat Wil liam Clayton, onderstaats-se cretaris voor economische za ken, zijn functie met onmid dellijke ingang zal neerleggen. Clayton zal voortaan optreden als adviseur van de minister van buitenlandse zaken. Mars hall. Truman heeft zich zeer waarderend uitgelaten over de door Clayton bewezen dien sten en dieng ontslag met leedwezen groot aanvaard. Zweéds vlieger ging er met schrijfster van door. Het Zweedse blad „Stock- holms Tidningen" publi ceerde dezer dagen een sen sationeel bericht. Met vette koppen verscheen op de voorpagina van dit blad het relaas van de fantastische ontsnapping van de 25-ja- rige schrijfster mevr. For- sell-Kaage uit een krank zinnigengesticht. (Ingezonden mededeling) Almedino 1* een beproefd pijn stillend middel bij hoofdpijn, kies pijn, migraine, rheumatiiche en ondero incidentele pijnen. Een product van do Orgonon-fobrie* i ken te Oss. 's Maandagsmorgens vroeg wist Thorsten Akrell, luite nant-vlieger der Zweedse luchtmacht, zich als dokter vermomd, toegang te ver schaffen tot het gesticht, waar de knappe Loulou Forsell- Kaage werd verpleegd. Hij kon de sleutels van de kamer, waar de schrijfster zich be vond, bemachtigen en ver schafte zich toegang. Samen sprongen ze in een gereed staande taxi en reden naar de plaats, waar een vliegtuig voor de ontvluchteling gereed stond. Zij waren van plan naar Denemarken te vliegen, maar kwamen door het slechte weer niet verder dan Oslo. Bij de daling schoot het toestel recht op een electrische lei ding af, maar de luitenant wist het veilig aan de grond te zetten Het tweetal werd ingere kend door de Noorse pplitie en vastgehouden in afwachting van een Zweeds verzoek om uitlevering. DIE ENTFüHRUNG... Op het ogenblik van de ont snapping zond de Zweedse ra dio de „Ontvoering uit het Serail" van Mozart uit. Deze opera speelde in het leven van de schrijfster een gfrote rol, daar haar vader directeur was van de Koninklijke opera te Stockholm. Mevr. Forsell is de schrijfster van de roman: „De dood in de opera". Een andere roman van haar wordt „De dood in de kerk". in Arabische boycot van het Zionisme. Na een geheime bijeenkomst heeft de Raad der Arabische Liga besloten om maatregelen te nemen teneinde de Arabi sche boycot van het Zionisme in Palestina effectiever te ma ken. Eén dezer maatregelen zou zijn het sluiten van alle Arabische landen voor de Jo den. De Liga besloot tevens een memorandum op te stel len voor de V. S., de Sovvjet- Unie, Engeland en Frankrgk, waarin de reeds eerder gestel de eis t.a.v. de onafhankelijk heid van Libye onder Arabisch bestuur wordt ondersteund. Massale gevechten Indo China. Het Franse leger is in Viet nam een groot offensief begon nen. Volgens Radio Vietnam is hierdoor iedere mogelijkheid op accoord tussen de Vietnamezen en de Fransen verkeken. De Fransen zouden twee massale aanvallen van de nationalisten hebben afgeslagen. Extraatje voor Duitse arbeiders. De industriearbeiders in de Russische zóne van Duitsland zullen gedurende het' laatste kwartaal van 1947 extra tex tiel. schoenen en warme maal tijden krijgen. Het doel van de_ ze actie is verhoging der pro ductie. Er zullen o.m. 8 mill, meter textiel, 4 mill, paar sok ken en 2% milioen paar kunst lederen schoenen uitgereikt worden. Schacht weer vrij? Er is een verzoek tot invrij heidstelling van Schacht ge daan. Schacht, die door het Internationale Tribunaal vrij gesproken werd, en thans in een werkkamp vertoeft, zou in hoge mate seniel geworden zijn. De Trumans versoberen. President Truman en zijn echtgenote hebb.en in verband met de slechte voedselsituatie in de wereld alle galadiners, die dit jaar op het Witte Huis zouden worden gehouden, ge- anuleerd. Brazilië tegen het communisme. Volgens welingelichte krin gen te Rio de Janeiro zal de Braziliaanse nationale veilig heidsraad belangrijke maatre gelen nemen om de activiteit der communisten in Brazilië te beperken. Tevens wordt van bevoegde zyde vernomen, dat de minis ter van buitenlandse zaken, Raul Fernandes, besprekingen voert met de fractieleiders in het parlement over het ontne men van haar zetels aan de communistische partij, die, hoewel in Juni jl. onwettig ver klaard, nog steeds in hef con gres is vertegenwoordigd. Meer dan 15.000 Japanse industriearbeiders hebben het werk neergelegd en meer dan een millioen dreigen in staking te gaan indien zij geen loons verhoging krijgen, variërend van 50 tot 100 pet. Ned. Chr. Landarbei- dersbond. Te Goes bijeen. De Ned. Chr. Landarbeiders. bond hield te Goes een druk bezochte Prov. Vergadering onder leiding van de heer Vin gerling. De Bondsvoorzitter, de heer v. Mastrigt, sprak ln de mor genvergadering over: Loonac- ■tie en prijzenpolitiek. Daarin werd op uitvoerige en gemoti veerde wijze aangetoond hoe de landbouw en dus ook de landarbeider^ door onze rege ring in een uitzonderingsposi tie worden geplaatst, o.a. door loonbewegingen toe te laten zolang als de landarbeiders er niet bij betrokken zijn, maar als deze zich ook doen gelden dan ziin er moelliikheden. Verder werden een aantal punten uit het Mantelcontract besproken waarover ln leden vergaderingen gehandeld moet worden. Een zeer drukke discussie volgde op deze oriënterende voordracht. In de middagvergadering sprak de Bondssecretaris, de heer Oudekerk, over: De pro paganda. Deze wees er op dat er na de oorlog niets veranderd is, dan alleen dat de Soc. Vakbe weging van het N.V.V. zo zoet is als een klein kind. Omdat zij geen vrije vakbeweging is, maar gekluisterd zit aan een politieke partij die regerings partij is. Dat achter alle maatregelen als Consumentencrediet, Nood wet-Ouderdomsvoorziening, ge. leide economie, het staatsabso- lutisme werkt als uiting van de socialistische geest. Dat we daartegenover heb ben te plaatsen de practijk van de Chr. beginselen die de mens niet als object van de Staat ziet. maar als mensen Gods geroeopn om als schep selen de ordinantiën van de Schepper te onderhouden. Na een aantal practische wenken voor de propaganda ge geven te hebben besloot de heer Oudekerk met te wijzen op het Evangelie van Christus als de bron van kracht bij alle moeilijkheden. Na enige bespreking en een kort slotwoord van de voorz. werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze, na het zin gen van het Lutherlied, door de Bondsvoorzitter met gebed gesloten. Onderscheiding. De ere-medaiile in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is verleend aan C. Dommisse, adjunct commies bg de Provinciale Stoombootdiensten te Vlis- singen. Met ingang van 13 Oct. is de PTT-besteller A. Geense te Waarde, overgeplaatst naar het kantoor der PTT te Goes. Doodstraf voor verrader. Advocaat legt verdediging Het optreden van de 29-ja rige koopman P. N. M. Hooge, tegen wie Woensdag voor het bijzonder gerechtshof te Arn hem de doodstraf wegens ver raad werd geëist, was zo bru taal, dat het zelfs zgn geko zen verdediger, mr. de Pont uit Amsterdam, te bar werd. Deze deelde aan het hof mede, dat hij de verdediging neerleg de. Op verzoek van de presi dent nam hij daarna de ver dediging als toegevoegd pleiter op zich. De procureur-fiscaal ken schetste de daden van H. als „het meest perfide verraad, dat ik ooit in mijn arrondissement heb meegemaakt". Verdachte H. verleende des tijds handlangersdiensten aan de indertijd neergeschoten S.D. commissaris van politie van Dijk te Nijmegen. Met behulp van zekere S., iemand van Joodse afkomst, spoorde H. een illegaal werker en drie Joodse meisjes op. Hij gaf voor hen te willen helpen, doch verried hen. Deze vier slachtoffers vonden de dood, evenals de helper S., die tenslotte ook door H. werd aangebracht. Tijdens de behandeling trad H. uiterst brutaal op en vertelde vele leugens, hetgeen zijn ver dediger tot neerleggen van diens rechtskundige bijstand noopte. De uitspraak van het hof is bepaald op 29 October. De Commissie van Drie Het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, welke zal bemiddelen ln de Indonesische kwestie is naar Ned. Indië ver trokken. Kind door lift gedood. Woensdag is het 4-jarlg jongetje J. H. R. Seyesemer uit Zandvoort bij het spelen met een goederenlift op het em placement van de N. S. dood gedrukt. DE TOEKOMST DER ITALIAANSE KOLONIËN. De speciale afgevaardigden der vier ministers van buiten landse zaken hebben te Londen besloten aan 23 belanghebben de regeringen, waaronder Ita lië en Egypte uitnodigingen te zenden om binnen 14 dagen kenbaar te maken, of zij ter ritoriale aanspraken of wensen willen indienen in verband met de toekomst van de Italiaanse koloniën. Zeeland heeft 1300 minder valide arbeiders. Naast de werkplaats te Mid delburg zullen in Zeeland spoe dig nog vier of vgf werkplaat sen voor minder-valide arbei ders gesticht worden. Deze uitbreiding zal gedeeltelijk ge_ financierd worden uit het be drag van 4000 dat het Co mité tot rehabilitatie van min der valide arbeidskrachten heeft ontvangen van de stich ting „Scheldemonden". De werkplaats te Middel burg is van de kleine behui zing in de Pijpstraat overge plaatst naar een pakhuis aan de Kinderdgk. Er werken hier thans 27 invalide, minder-va lide en onvolwaardige arbei ders. Het totaal aantal invalide en onvolwaardige arbeiders in Zeeland bedraagt ruim 1300. Een groot gedeelte hiervan heeft echter een vaste werk kring. N.S.B.-burgemeester van Haamstede in vrijheid. Het Tribunaal te Zierikzee behandelde de zaak tegen de gewezen N.S.B.-burgemeester van Haamstede J. P. C. Boot thans geïnterneerd te Dom burg. Beklaagde was lid geweest van verkeerde organisaties en had in zijn installatie rede ge zegd, dat Hitier de grootste man was, die ooit in Europa leefde. Hij had bovendien ge zegd, dat de Joden uit Neder land moesten. Beklaagde merkte op, dat hg om economische redenen bij de N.S.B. was gekomen. Hij gaf toe, dat hij de burgers van Haamstede een loyaliteitsver klaring aan de Duitse weer macht liet tekenen, maar hij had dat gedaan om te voorko men, dat de mensen in Duits land tewerk gesteld werden. Verdediger mr. Roelofs wees er op, dat beklaagde geen slecht burgemeester is ge weest. Hij vroeg in vrijheids- stelling, hetgeen door het Tri bunaal werd toegestaan. Uitspraak over 14 dagen. i eeuwse nippers De NIWIN-collecte te Oostkapelle gehouden, heeft opgebracht 384.50. De heer A. Guist te Vlis- singen behaalde in de foto- Wedstrijd'; uitgeschreven door V.V.V. Groede, de '3e prijs. Geslaagd is voor het Ma chinistenexamen B. (theor. ge deelte) de heer J. J. M. Nijsse, leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. De collecte vóór „Zonne straal" en „Sonnevanck" te Souburg heeft opgebracht i 161.10. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN. Op het tweetal te Papen- drecht komt voor de M. W. Nieuwenhuijze te 's-Graven- hage-C. Fusie Zeeuwse verzekerings maatschappijen'. Het bestuur der Zeeuwse Brandwaarborg Maatschappg van 1824 gevestigd te Zierik- zee deelt mede dat men tenge volge van de sterke stijging der verzekeringsbedragen het juist heeft geacht om een zeer nauwe samenwerking aan te gaan met de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappg van de provincie Zeeland van 1829 en de Algemeen Zeeuwse Verzekering Maatschappg N. V., beide gevestigd te Middel burg. Hierdoor wordt een belang rijk groter risicobasis verkre gen. Het kantoor der Maatschap pij blijft gevestigd te Zierikzee, terwijl de samenwerkende maatschappijen onder leiding zullen staan van de directie der Algemeen Zeeuwse Verzeke ring Maatschappg N.V. te Middelburg. Het kantoor der Maatschap pij te Zierikzee zal onder da- felijkse leiding staan van de eer Ugl, terwijl de heer van Burg te Kerkwerve evenals voorheen het contact met ver tegenwoordigers en verzeker den zal blijven onderhouden. Prot. cultureel leven. Te Goes is opgericht een Comité voor Christelijke be langen, samengesteld uit le den van verschillende protes tants-kerkelijke gezindten, na melijk Hervormd, Gerefor meerd en Evangelisch. De be doeling van dit Comité is avonden te geven op Chr. cul tureel gebied. De eerste bg- eenkomst zal plaats hebben op Woensdag 29 October, de da tum van de bevrijding van Goes in 1944, en wel in de Grote Kerk. Het programma zal omvatten zang door ver schillende kerkkoren, dubbel- kwartetten en solisten en or- felspel, waarbij werken wor- en ten gehore gebracht van Bach, H&ndel en Mendelssohn, terwijl een spreker het woord zal voeren. Nadere bijzonder heden zullen nog bekend wor den gemaakt. Middelburg E.V.C. VERGADERING. De vakgroep Bouwnijverheid van de E.V.C. hield Dinsdag in het Schuttershof te Middel burg een openbare vergade ring, waarin als spreker optrad de heer Hellevoort, districts bestuurder van de E.V.C. Voor een matig bezette zaal gaf deze een uiteenzetting van het doel van de contact-com missies. in het bouwbedrijf, n.l. het door overleg tot stand brengen van een bevredigende arbeidsregeling. De spreker ging vooïal in op de verlof-regeling voor' bouw vakarbeiders van buiten. Zoals men weet heeft deze regeling vorige winter nogal wat voe ten in de aarde gehad en dreig de enkeltf malen grote moei lijkheden. Voor deze winter zoekt men naar een meer bevredigende oplossing, waarover de heer Hellevoort meer in bijzonderhe den afdaalde. Vooral een snellere verbin ding met de diverse steden en een billijker berekening van de reisuren zou zeer te wensen zgn, WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Middelburg raadt namens de wnd. commissaris van poli tie voor de justitiële dienst te Utrecht een ieder die in relatie wenst te treden met de N.V. 's Zomers Buiten i-o., ook ge. naamd N.V. Octavo'ce i o. te Utrecht, Griftkade 9, de uiter ste voorzichtigheid te betrach ten, daar omtrent het nako men van de doeleinden van genoemde NiV. niet de minste zekerheid bestaat. PLAFOND STORTTE IN. Dinsdagavond is een gedeel te van een der plafonds in de Chr. school in de Singelstraat te Middelburg met donderend geraas ingestort. MOET ER EEN NOOD- SCHOOL OP 'T ZAND KOMEN? De afdeling Middelburg van de Ver. Volksonderwijs gaf in het Schuttershof -te Middelburg een feestavond, die een propa gandistisch doel had. De heer W. Spinaai bepleitte de Stich ting van een noodschool op RESTAURATIE ZAL 4 MAANDEN DUREN Arbeiders dertig meter hoog in de lucht. 'n Wenteltrap, steeds nau wer naar Doven toe; 'n klim partij over wit glimmend hout in een schemer-donkere ruim te, griezelig belancerend over enkele smalle balken; een uit gebroken galmgat, dat buk kend genomen moet worden en dan eindelgk weer vol daglicht, op de steigers die hoog boven de bonte verschei denheid van de Vlissingse da ken torenen. Torenen, inder daad, want die stellingen en steigers zijn opgetrokken rond om de toren van de St. Jacobs- kerk. Zoals ééns Michielke, de draaiersjongen, is een dikke veertien dagen geleden een ar beider met een touw om zijn middel langs de toren omhoog geklauterd. Maar de tijden zijn veranderd en het beklimmen van een toren alleen is nu geen poort meer naar het admiraal schap. Het was trouwens niet de bedoeling van de eenzame man langs de toren om een gooi naar deze hoge maritieme post te doen. Ergens op de stukge schoten balustrade heeft hij, de beide voeten stevig op een wankel steunpunt, de eerste stellingpaal gezet. De eerste, die tevens het moeilijkste was. Met een katrol konden de volgende palen naar boven worden gehesen, veel vlugger en veiliger dan hun voorganger en nu, veertien dagen later, is de toren van de draaiersjongen netjes ingepakt in de stellin gen en steigers en arbeiders zijn druk bezig met de restau ratie van de toren. Het metsel werk aan de galmgaten zal worden hersteld, een nieuwe ieibedekking wordt aange bracht, de klok wordt hersteld, de balustrade vernieuwd en ook de natuurstenen balustra de zal worden gerestaureerd, ja zelfs de loodgieter moet er straks nog aan te pas komen. NIET DE EERSTE KEER. Het is niet de eerste maal, dat de toren hersteld wordt. In 1911, nadat de kerkbrand het bovengedeelte van de toren grotendeels had verwoest, is de bovenbouw geheel gerestau reerd. Ook vroeger was dit reeds gebeurd en de toren, waar nu de arbeiders in en langs klimmen, is niet de toren waaraan Michielke, evenzeer als aan zijn zeeslagen, voor ons volk zijn roem dankt. Michielke is hoog geklom men en wij, die ons boven op de wiegende steigers met diep beneden ons de straat (een be nauwend gezicht door de kie ren in de stellage), alles be halve safe voelden, willen geenszins zgn roem verkleinen, maar zo hoog als nu was de toren toen nog niet en de man die nu als ruiter te paard op het haantje van de toren zou gaan zitten, zou dus eigenlijk nog meer dan admiraal dienen te worden. Maar de tijden zgn veran derd en de mensen ook. De ar beiders willen geen admiraal worden. Ze zullen (heimelijk) alleen blij zijn als over 4 maan den, wind en weder dienende, de restauratie van de St. Ja- cobstoren klaar is, dan kunnen ze tenminste weer op normale hoogte, 10 k 12 meter; gaan werken in plaats van 30 meter hoog in de lucht. Het went wel gauw hoor! zeggen ze, maar ze zijn toch ook big als ze weer veilig beneden staan.Net als wij overigens en misschien zelfs net als Michielke. Toen hij nog draaiersjongen was. 't Zand, omdat de bouw van een definitieve school voor la ger onderwijs nog wel even op zich zal laten wachten. Hij meende, dat ook het voorbe reidend onderwijs dringend voorziening behoeft. Ged. Sta ten van Zeeland hebben nog steeds geen toestemming ge geven voor de door het ge meentebestuur voorgestelde 100 subsidie-verhoging. Zon der dat kan van een behoor lijke bezoldiging der leerkrach ten geen sprake zijn. De toneelafdeling van de vereniging Mercurius voerde vervolgens een klucht in 4 be drijven van Henk Bakker, „De reddende hand" op, die in de volle zaal veel hilariteit ver wekte. Vlissingen BEGEN VAN BRAND. In een hunker aan de Kou- dekerkseweg ontstond Woens dagmiddag een begin van brand. De brandweer werd ge alarmeerd, daar een aantal geweerpatronen door het vuur tot explosie kwam. Men was het vuur echter spoedig mees ter. Domburg F. LOUWS f Dinsdag is te Domburg be graven de heer Pi'eter Louws, die in zijn woonplaats alge meen bemind is geweest. Hij diende jarenlang als ouderling en later als kerkvoogd de N. H. gemeente. Aan de groeve sprak de heer Jac. Wisse Pz. namens het kerkbestuur; ds. G. H. Wil- lenswaard bepaalde de aan dacht der aanwezigen bij een gedeelte uit de Brief aan de Romeinen. Nieuw- en St. Joosland COMMISSIE WOONRUIMTEWET. Maandagavond jl. kwam bo vengenoemde commissie in het gemeentehuis te Nieuw en St. Joosland bijeen. Ex werden inlichtingen verstrekt over de te verrichten werk zaamheden. Als voorzitter werd aangewezen de heer C. van Nimwegen, terwijl als le den in de commissie zitting hebben S. Janse, P. van Leer dam, C. A. Polderdijk en A. Wisse. Als secretaris werd toegevoegd de heer J. L. G. v. d. Broecke, eerste ambtenaar ter secretarie. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente N.- en St. Joosland komt in open bare vergadering bijeen op Vrijdag 17 October a.s., des namiddags 2 uur. O.m. zullen de navolgende punten worden behandeld: Eenoeming onder wijzeres in de vacature mej. M. E. Bakkef. (Voordracht: 1. mej. E. C. C. H. de Wilde te Heinkenszand)Adhaesiebetui- ging' adres gemeente Diever inzake loonpeil stad en platte land; verzoek Z.L.M. tot stich ting van cursus voor land- bouwhuishoudkunde; voorstel inzake aansluiting nieuwbouw op de waterleiding;. brief van de firma Hondius en Zn. be treffende de wettelijke aan sprakelijkheids-verzekering; voorstel tot afschaffing van de rondvraag in de raadsverga dering en wijziging instructie gemeente-bouwkundige. Ritthem DIAMANTEN BRUILOFT. Dinsdag' 14 October vierden de heer P. Pouwer en zijn echt- ;enote te Ritthem hun 60-jarig .uwelijksfeest. Deze zeldzame ;ebeurtenis werd door het ge- ele dorp mee gevierd. Tal van vlaggen waren uitgestoken. 's Morgens kwamen de Bur gemeester en Wethouders de oudjes gelukwensen waarbij hun een reusachtige tulband werd aangeboden, terwijl het Bestuur- der Oranje-Vereni ging hen een bedrag in enve loppe overhandigde namens de gehele burgerij. Ook de Mu ziekvereniging O.N.D.A. bood een geschenk aan. 's Avonds bracht deze vereniging een se renade. Tal van inwoners lava- men het echtoaar met hun dia manten bruiloft gelukwensen. Voor de woning was een ere poort opgericht. FABRIEKEN OSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2