PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAMT Dollars en propaganda tegen de Komintern Waarom Petkov veroordeeld werd Consulair rapport strikt onpartijdig Scholingscursus voor Metaalbewerkers 190e Jaargang - No.244 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Donderdag 16 Oct. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; ,3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. te.. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. teL .02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 F.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren. EEN PLAN VAN HARRIMAN. De koude oorlog. Geen nieuws heeft de laat ste weken in de Ver. Staten zoveel beroering- verwekt als het communiqué uit Belgrado, waarin de wedergeboorte van de Komintern in nieuwe ge daante werd aangekondigd. Al gemeen Is het als een laatste bewijg beschouwd, dat de Sow- .jet-Unie tot geen enkel com promis bereid en vastbeslo ten met alle mogelijke midde len de „koude oorlóg" te voe ren. Senatoren en journalisten hebben er in verklaringen en artikelen op aangedrongen, dat de Ver. Staten niet werke loos blijven toezien en een te- cen actie beramen. Het verst is daarbij gegaan Averell Har- rlman, de tegenwoordige Ame rikaanse minister van handel en voormalig ambassadeur in Moskou. Op een bijeenkomst van het genootschap der dagbladpers heeft Harriman Dinsdag een plan geschetst van „positievé actie" der Ver. Staten-tegen de Komintern. VolgensHarri man zijn dé communisten vast. besloten om waar zij kunnen, het. economisch herstel te sa boteren ten einde chaos en wanorde te scheppen, een eer ste voorwaarde voor hen om aan de macht te komen. Amerika moet daar in de eerste plaats de dollar tegen over stellen. Landen die kam pen met economische moeilijk heden moeten ten spoedigste met leningen worden geholpen, opdat de communisten de wind uit de zeilen wordt genomen. Dat geldt vooral voor Italië en Frankrijk. Dollars alleen echter zijn niet voldoende. De Ver. Staten moeten zorgen sterk genoeg: te zijn om op andere wijze hun politiek kracht bij te zetten. De metro-staking in Parijs. Bijna 1400 militaire vracht wagens werden gisteren met spoed uit de 'Franse bezettings zone van Duitsland en geheel Frankrijk naar Parijs overge bracht. Deze zullen het ge- improviseerde regeringsplan, dat Is opgesteld om het hoofd te bieden aan de staking van het personeel der busdiensten en van de ondergrondse, hel pen uitvoeren. Per radio ig er een oproep gedaan zich als vrijwilliger voor het besturen der vrachtwagens te melden. Functionarissen van de C. G.T., het algemeen vakver bond, verklaren, dat de rege ring- door „haar politiek van gebroken beloften, haar soci ale politiek van ellende en door haar houding van niet-toege- ven" de staking heeft uitge lokt. De vakvereniging van Pa- rijse chauffeurs heeft een sta king van 24 uur van de Pa- rijse taxi-chauffeurs uitgeroe pen. Inzittenden vliegboot gered. Alle passagiers en leden van de bemanning van de „Bermu da Sky Queen", de vliegboot, die in de Noordelijke Atlan tische Oceaan een noodlanding moest uitvoeren in de nabijheid van het drijvend weerstation „Bibb", zijn thans gered. 69 personen in totaal, aldus Is door de Amerikaanse kust wacht medegedeeld. Allen werdemdoor de „Bibb" aan boord genomen. De kapitein van de „Bibb" heeft geadvi seerd de vliegboot prijs te ge ven. Jack Buiterman voor het tribunaal. •Enkele weken geleden werd de componist-arrangeur Jack Buiterman. trompettist van „The Ramblers", onverwachts geïnterneerd in het kamp La ren. Dit geschiedde onder mo tief, dat hij een geldboete van 1000 welke hem door de procureur-fiscaal was opgelegd op voorwaarde va.n buiten ver vol srlng stelling, niet had be taald. Dinsdag behandelde de Hil- versumse kamer van het tri bunaal déze zaak. Ter zitting bleek, dat B. wel de termijn van betaling overschreden had maar daarna tot driemaal toe ter griffie was geweest om de boete van 1000 (te betalen. Toen hij de derde maal kwam werd hü gearresteerd. Aange zien ter zitting bleek, dat de overtredingen In oorlogstijd, waarvan B. werd beschuldigd, van vrij geringe omvang wa ren wees het tribunaal onmid dellijk advies. B. werd veroordeeld tot 500 boete en 4 weken Inter nering. welke inmiddels gepas, scerd zijn. De kiesrechten mag hij behouden. Zijn onmiddellij ke invrijheidstelling werd j~~ last. In het bijzonder een grote Amerikaanse luchtvloot zal toekomstige aanvallers, waar ook ter wereld, van gedachten kunnen doen veranderen. Maar ook dat ls nog niet genoeg. Het wordt tijd, dat Amerika een krachtige propa ganda gaat voeren om zijn denkbeelden meer bekendheid te geven. De huidige overzeese voorlichtingsdienst, die met een tekort aan geld en perso neel te kampen heeft, moet worden herzien en uitgebreid. De radio is het enig beschik bare middel om over de gren zen heen te komen, die anders hinderpalen voor de waarheid zouden zijn en ons wapen zij de waarheid. Harriman sprak niet uitslui tend vobr eigen rekening. Hij maakte zijn plan bekend, 24 uur nadat hij een belangrijke conferentie op het Witte Huis had bijgewoond, waarin de Amerikaanse politiek werd be sproken. Men kan dus aanne men, dat hü zo ongeveer aan gaf wat Truman en zijn medo- werkerg van plan zijn te doen- als tegenzet tegen de herop richting van de Komintern. Dat is; een heropleving van de Truman doctrine, financi ële en zonodig militaire steun aan landen, waarover de scha duw van de Komintern valt en een versterkte tegenproga- ganda. De koude oorlog, Witte Huls contra Komintern, uitgevoch ten met diplomatieke, econo mische en propaganda-wapens, is in een nieuwe phase getre den, een phase waarin het hard tegen hard zal gaan. Nederlander tot de strop veroordeeld. Het Oostenrijkse Persbureau meldt uit Graz, dat de Neder lander Been, voormalig leider van het werkkamp Schmid- hiitte, door een Britse militai re rechtbank wegens moord op Joden is veroordeeld tot de dood door de strop. Woningwetwoningen Tot 1 Januari 1948 geen Rijksgoedkeuringen meer. In het voorjaar 1947 bleef het aantal aanbestedingen voor de bouw van woningen ver achter hij hetgeen noocU. zakeljjk was, om het opgestel de bouwprogramma voor 1947 te kunnen verwezenlijken. In Mei 1947 heeft minister Neher daarom bepaltngen afgekon digd. welke het aanbesteden van woningen zouden stimule ren. Reeds spoedig bleek, dat de ze maatregelen succes hadden, zodat niet minder dan 35.000 woningen In 3 947 zijn aanbe steed en gegund. Aangezien dit aantal reeds uitgaat boven hetgeen in ver band met de beschikbare ar beidskrachten en materialen gerekend werd te kunnen wor den verwezenlijkt, heeft de mi nister bepaald, dat tot 1 Jan. 1948 geen Rijksgoedkeuringen meer zullen worden verleend voor de bouw van woningwet woningen. Van deze maatregelen zijn uitdrukkelijk uitgezonderd de particuliere bomv, al dan niet met overheidssteun en de her bouw. Opdrachtgevers zullen dus wel kunnen overgaan tot aan besteding en gunnine- van wo ningwetwoningen, terwijl de uitvoerders alle maatregelen kunnen nemen, om na 1 Jan. 1948, als rijksgoedkeuring ver leend wordt, aan dc uitvoering van nieuwe woningen te be ginnen. Interview met Dimitrow. In een exclusief interview met U.P. heeft de Bulgaarse minister-president, Georgi Di mitrow, gezegd, dat de Ameri kaanse en Britse interventie het hem onmogelijk had ge maakt het doodvonnis te wij zigen van de agrarische leider Nikola Petkov, beschuldigd van een poging tot omverwer ping der Bulgaarse regering. Dimitrbw ging uitvoerig in op de critieljp, die door buiten landse regeringen en bladen op proces en vonnis geoefend is. Petkov, zo zeide Dimitrow, bereidde een staatsgreep voor omdat hij een directe Engels- Amerikaanse interventie ver wachtte. Mogelijk ook zou de „coup" ten uitvoer worden gebracht, nadat de Russische troepen het Bulgaarse grondgebied hadden verlaten. Naar Dimitrow. zeide, heeft Petkov in een in zijn cel ge schreven brief nadat hij op de hoogte was gebracht met 't doodvonnis toegegeven, dat hij de binnenlandse en interna tionale reactie gediend heeft. Petkov schreef: ,,Ik geef toe, dat mijn twee jarige politieke activiteit ge>- heel onjuist is geweest. Moed Vliegveld Valkenburg overgedragen. Woensdagmorgen werd het commando over het vliegveld „Valkenburg" overgedragen door majoor van Rooy namens de luchtstrijdkrachten aan of ficier-vlieger le kl. L. J. Fritz, tot dusverre commandant van het aldaar gelegerde detache ment van de marineluchtvaart dienst. Laatstgenoemde aan vaardde daarmee de eerste na-oorlogse eigen luchtbasis van de Marineluchtvaartdienst. Sir Brian Robertson, de nieuwe Engelse militaire gou verneur in de Britse zöne. en geloof in mijn arbeid ver kreeg ik door gesprekken met de vertegenwoordigers van de imperialistische staten, Barnes en Boswell. De internationale reactie, die niet de moed had met open vizier te strijden, verborg zich achter mijn per soon". „Is het tenslotte niet duide lijk", zo vroeg Dimitrow, „waarom zo'n rel op touw is gezet tegen het vonnis?" Dimitrow verheelde niet, dat Petkov gevonnist was door een honderd procent communis tisch hof. De zaak was daarna in behandeling genomen door vijf andere rechters van het hoogste hof en tenslotte door de gratiecommissie op het mi nisterie van justitie. „Al deze hoge Bulgaarse rechters heb ben Petkov unaniem schuldig bevonden", aldus Dimitrow. Dimitrow constateerde ten slotte, dat de grote meerder heid van het Bulgaarse volk het vonnis en de terechtstelling had goedgekeurd, waarbij hij een lange rij organisaties op noemde, die zich in deze zin hadden uitgesproken. Rechten van de Prinses-Regentes. Hoe staat het met de regeringsrechten van Prinses Juliana, nu zij, zoals de Grondwet zegt, „in de plaats treedt van de Koning?" De Prinses oefent als zodanig de regerings rechten uit, evenals de Koningin geniet zij de onschendbaarheid. In on ze constitutionele mo narchie is n.l. de Ko ning onschendbaar, ter wijl dc ministers voor het beleid van de regering verantwoording schul dig zijn jegens de volks vertegenwoordiging. Aan de Regentes wordt een deel van de Kroon toegewezendit deel mag tijdens het regent schap niet worden ver anderd. Voorts bepaalt de Grondwet, dat de beeltenis van de Regen tes niet op munten mag worden geslagen. Tijdens het regentschap van Prinses Juliana zal de Nederlandse Bank nu of later dus geen munten kunnen uitgeven, waarop de beeltenis van de Prinses staat afgebeeld. Daar de Regentes slechts in de plaats treedt van de Koningin, "al zij ook niet door de Staten-Generaal worden ingehuldigd. Etalages mogen weer verlicht worden. Naar de bedrijfsgroep detail handel mededeelt, is wederom étalageverlichting toegestaan voor de middag- en avond uren van een half uur n& zonsondergang, tot het tijd stip van sluiting der winkels. Bij wijze van> uitzondering mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en van 22 t.m. 24 December a.s. de étalage tot 10 uur 's avonds worden ver licht. Het blijft echter nog steeds verboden om licht reclame of neonverlichting te ontsteken. 70.000 ton poters voor België. Volgena de „Sillon Belgo" heeft België reeds 70.000 ton pootaardappelen in Nederland besteld. De „Volendam" weer thuis. Het s.s. „Volendam", met 642 repatriërenden aan boord, waaronder 73 leden van het K.N.I.L., 128 leden van Kon. Marine en Mariniers, en 158 leden van de Kon. Landmacht, werd vandaag te Rotterdam verwacht. Voorlichtingsraad. Vrijdag zal de minister-pre sident, dr. J. M. Beel, in zijn kabinet installeren de Voor lichtingsraad, aan welke een belangrijke taak is toegewe zen op het gebied der over heidsvoorlichting. RANTSOENBONNEN TEXTIEL. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren de rantsoenbonnen voor textiel van de serie b, welke nog t/m 18 October a.s. geldig zijn, van 19 October t/m 1 November big de plaat selijke distributiedienst moe ten inwisselen tegen toewijzin gen. Geen journalistiek beroepsgeheim DE HEER LUNSHOF VEROORDEELD. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de oud-hoofdre dacteur van Elseviers Week blad, de heer H.. A. Lunshof, tot 'n geldboete van 10, subs. 10 dagen hechtenis. De heer Lunshof heeft zich te verantwoorden gehad we gens het feit, dat hij gewei gerd had voor de rechter-com- missaris de zegsman te noe men, die hem had ingelicht over de geheime notulen van Linggadjati, waarover hij in zijn blad 'n publicatie had doen verschgnen. De rechtbank motiveerde het vonnis, met er op te wijzen, dat art. 218 van het Wetboek van Strafvordering slechts twee argumenten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplichting verklarin gen af te leggen, namelijk overmacht en beschermen van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gelden, naar het oordeel van de recht bank, voor de weigering van de heer Lunshof. De verplichting'; verklaringen af te leggen voor de justitie, had zwaarder moeten wegen i dan de morele verplichtingen, waar de heer Lunshof zich op beroept. Het geeft een idee van wat de Indonesische pot deed overkoken. Geen Van beide partijen in het conflict hebben een copie van het rapport van de Consu laire Commissie ontvangen, of schoon de allerhoogsten van beide kampen een tamelijk juist idee schijnen te hebben van hetgeen in het consulaire rapport staat. De Veiligheids raad zal tenslotte moeten be slissen of de partgen van het rapport kennis zullen mogen, nemen of dat het zal worden gepubliceerd. Mensen, die aan het rapport gewerkt hebben, of het lazen, menen, dat het werkelijk scru puleus onpartijdig is. Het ver oordeelt geen enkele actie van een der partijen in het conflict, noch keurt het enigerlei daad goed. Sommige paragrafen zouden als pro-Nederlands, an dere als pro-republikeins kun nen worden uitgelegd. Men meesterstuk van bel en tegelijk van uitgebreidheid. noemt het rapport een ifcnoptheid Een overzicht van de plechtigheid in de Ridderzaal tijdens de beëdiging van Prinses Juliana als Regentesse van het Koninkrijk. Regentes ontving de minister-president. H.K.H Prinses Juliana heeft Woensdagmiddag als Regentes op het paleis Soestdjjk de mi nister-president, dr. J. L. M. Beel, in audiëntie ontvangen. Suikerdiefstal te Bergen op Zoom. Inbrekers hebben kans ge zien binnen te dringen in de bakkerij van bakker J. van B. te Bergen op Zoom. Zonder gerucht te maken sleepten zij 50 balen van 50 kilo suiker weg. De politie onderzoekt de zaak. C Veren voor een dameshoed. f De laatste tgd worden j n de modemagazijnen lameshoeden met opge lette vogels, of met vleu- ;els en koppen van vo- 'els te koop aangebo- 'en. De Ned. Ver. tot kscherming van Vogels leelt mede, dat bij de 'ogelwet van 1936 het :open, verkopen en on- Icr zich hebben van op gezette vogels of delen van vogels, verboden ls. Dames, die met een vo geltje op haar hoed gaan wandelen, lopen dus het risico, geverbaliseerd te Arbeiders-tekort dwingt Zeeuwse industrieën tot verplaatsing Opleiding voor bouwnijverheid een succes Het is deze week een jaar geleden, dat in Middelburg de Rijkswerkplaats, troetelkindje van het Gewestelijk Arbeids bureau voor Zeeland, werd ge opend. In een grote loods en in de open lucht worden hier ongeschoolden en personen uit andere beroepen, die te oud zijn om ambachtsscholen te doorlopen, tot bekwame bouw vakarbeiders timmerlieden en metselaars opgeleid. On der leiding van twee werk meesters wordt hier 45 uur per week hard gewerkt door mannen, die in verschillende delen van de provincie wonen en waarvan sommige iedere dag lange reizen moeten ma ken om in Middelburg en weer thuis te komen. De belangstelling voor deze cursus is groot: momenteel ontbreekt de mogelgkheid om meer dan 60 man tegelijk op te leiden, doch er zijn genoeg lief hebbers, om dit getal te ver dubbelen. Alvorens toegelaten te worden tot de Rijkswerk plaats moeten de candidaten zich aan een test onderwerpen, waaruit moet blijken, of zij geestelijk en lichamelijk capa bel zijn voor het werk. Auto matisch valt hierbij 40 van de gegadigden af. De timmer- lieden-in-spé zyn achtereenvol gens negen maanden op school, een half jaar in de practijk en weer terug op de school om hun „examenproefstuk" te ver vaardigen, de aspirant-metse laars volgen vier "maanden de lessen en gaan daarna even eens zes maanden de practijk in. Behalve het timmeren en metselen wordt ook het uitzet ten en het tekenen van projec ten onderwezen. De mannen (die met veel animo hun arbeid doen en hun werktijd niet ver lummelen) ontvangen een we kelijkse vergoeding, welke va rieert van 1-2 tot 28, terwijl daarnaast een wekelijkse pre mie van 2.50 wordt gegeven voor een gereedgekomen goed werkstuk. Deze scholingscursus is in het eerste jaar van haar be staan een groot succes geble ken; zij leverde bouwvakarbei ders af, die hun vak verstaan en die onmiddellijk goede be trekkingen bij aannemers, e.d. kregen. MECHANISATIE BEDREIGT LANDARBEIDERS. De scholing en herscholing van arbeiders is van groot be lang voor de toekomst van Zeeland, want enerzijds schreeuwen dc industrie en de bouwnijverheid om werkkrach ten, anderzijds zal de steeds verder doorgevoerde mechani satie van land- en tuinbouw in de naaste toekomst een over shoot aan landarbeiders doen ontstaan. Een aanzienlijk aan tal ongeschoolden vindt thans arbeid bij cultuurtechnische werken en werkzaamheden tot herstel van oorlogsschade in de feïnundeerde gebieden, doch it is slechts tijdelijk. Wanneer deze werken eerlang zullen zijn voltooid, zullen verschillende van deze mensen niet zo ge makkelijk emplooi vinden, om dat zij geen enkel vak ver staan. Scholing is hier de eni ge oplossing. Het op beperkte schaal op leiden van bouwvakarbeiders, waarbij alleen die vakken wor den onderwezen, welke voor de goede vakbeoefening beslist noodzakelijk zijn, moge dan een succes zgn geworden, vol doende is het nog lang niet. INDUSTRIE WORDT ONRENDABEL. Het G.A.B. heeft begrepen, dat het niet verantwoord is, wanneer de scholing alleen be perkt blijft tot de bouwnijver heid. Wanneer niet ook aan de metaalnijverheid de nodige aandacht wordt besteed, zou dit kunnen betekenen, dat de industrie in Zeeland tengevolge van een blijvend tekort aan ar beidskrachten niet meer renda bel te maken zou zijn, met hét noodlottige gevolg, dat de di recties van sommige industrie- en zouden moeten overwegen hun bedrijf geheel of gedeelte lijk te verplaatsen naar elders, waar meer arbeidskrachten voor de industrie beschikbaar zijn. Het is nauwelijks nodig te zeggen, dat dit voor de provin cie funest zou wezen. Daarom valt het toe te jui chen dat, zoals wy reeds in het kort hebben bericht, plan nen in vergevorderd stadium verkeren tot stichting van op leidingen, waar oudere arbei ders, die niet meer voor lessen op de ambachtsscholen in aan merking komen, voor de me taalindustrie worden klaar ge maakt. De gemeentebesturen worden in deze plannen ge kend, evenals de vakverenigin gen. Dc opleiding zal zo volledig mogelijk zijn en zich zowel over de theorie als de practijk uitstrekken. Men hoopt een aantal gegadigden tot vormers op te leiden, een mooi, maar met eenvoudig beroep. Waar- schnnlrjk zal het Schelde-be- dryf als „schoolgebouw" dienst doen. Niet alleen de Kon. Mg. „De Schelde" te Vlissingen, maar ook de Vitrite Works te Mid delburg en verschillende klei nere bedrijven in Zeeland heb ben dringend behoefte aan ar beidskrachten. De fabrieken in Zeeuwsch Vlaanderen kunnen alleen nog aan de gang blnven door tewerkstelling van Bel gen, een kwestie met veel ha ken en ogen. De kans, dat op enkele Zeeuwse industrieën „displaced persons" te werk zullen worden gesteld, is zeer groot. Bij de nieuwe scholingscursus zal de industrie en daardoor geheel Zeeland ten zeerste ge baat zijn, tenvyl ook het soci ale element niet verwaarloosd mag worden: aan velen voor wie de toekomst anders onze ker zou zijn, wordt de moge lijkheid geboden om alsnog een vak te leren en daardoor hun eigen bestaanszekerheid en die voor hun gezin te verhogen. Het zal zeker een goede in druk maken bij de Veiligheids raad, omdat het een idee geeft van datgene, wat de Indonesi sche pot deed overkoken, ter wijl het de Drielanden-Com- missie een goede achtergrond geeft van de situatie, die zy hier zullen aantreffen, aldus de Nieuwsgier. DEBAT IN DE VEILIG HEIDSRAAD. Bij de discussie over het rap port in de Veiligheidsraad ver klaarde Grómyko, dat het rap port van de consuls toont hoe de Nederlanders het bevel van de Veiligheidsraad om het vu ren te staken geheel in de vrind hadden geslagen. De Ned. re gering en het Ned. opperbevel hebben een eigen interpretatie van dit bevel gegeven, waar door zij het gezag van de Vei ligheidsraad ernstig hebben be nadeeld. De Engelse afgevaardigde Cadogan, stelde vervolgens de vraag, of de raad het debat over de voorgestelde resoluties wilde voortzetten of de volledi ge tekst van het rapport der consuls afwachten. Lopez (Columbia) beklaagde zich erover, dat het bevel van de Veiligheidsraad door geen der beide partijen was gehoor zaamd en hij vroeg, wat er op deze manier van het prestige van de raad zou worden. GEDELEGEERDEN VERTROKKEN. De Belgische en Amerikaan se gedelegeerden in de Com missie van Drie, de heren van Zeeland en Graham, zijn gis teravond per vliegtuig via San Fransisco naar Sydney ver trokken. REGENTEN WILLEN SAMENWERKEN. De republikeinse regent van Pasoeroean, Dpedjono, die in Augustus door de Nederlan ders gevangen werd genomen en daarop weer vrijgelaten, zei thans geneigd te zgn met de Nederlanders samen te wer ken. Do mogelijkheid bestaat, dat hij weer regent van Pasoe roean wordt. De republikeinse regent van Padang, Marah Abdoelrahman, heeft zijn diensten aan het Ne derlands-Indische gouverne ment aangeboden *en is thans op het kantoor van het hoofd tgdelrjk bestuur te Padang te werkgesteld. STEEDS MINDER SCHENDINGEN. Het Ned. legercommuniqué maakt melding van beschie tingen op verschillende plaat sen. Niettemin blijft het aan tal inbreuken zich' van week tot week in dalende lijn be wegen, dank zij het optreden tegen het bendewezen. De Nederlandse verliezen be droegen op 14 October 3 ge sneuvelden en 5 gewonden. NIEUWE BONNEN Geldig van 19 October tot en met 1 November a.s. BONKAARTEN KA. KB, KC 711 (Serie P) Suiker: P-05 Diversen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. Waspoeder: P-06 Diversen, 250- gram waspoeder. BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie P) Suiker: P-13, P-14 Diversen, 250 gram suiker, boterham strooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen. Waspoeder: P-15 Diversen, 250 gram waspoeder; P-17 Re serve, 250 £ram waspoeder. Bloem: P-3,6 Reserve, 500 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MD, MH 711 (bgz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie P) Suiker: P-21 Suiker. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen. TABAK- EN VERSNAPE RINGEN KAARTEN', ENZ., QA, QB, QC 711. Tabak: P-01, P-02 Tabafc, 1 rantsoen cigaretten of kerf tabak; P-03 Tabak, 2 rant soenen cigaretten of kerfta bak. Versnaperingen: P-01 Versna peringen, 200 gram versna- E erin gen of 200 gram suiker, oterhamstrooisel enz? of 400 gram jam, stroop enz. P-03 Versnaperingen. 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop, enz. - Het dagelijks vleesrant soen in België zal van 1 No vember af van 40 gram (zon der been) op 50 gram gebracht worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1