sanotgen De rol van het Rode Leger NIEUWS UIT ZEELAND LAATSTE NIEUWS Aanbevelingen voorzitter Polder Walcheren. WALCHEREN Biljartkampioen gehuldigd Achter het ijzeren scherm II Communistische leiders werden aan de macht geholpen. Welke rol heeft het Rode Leger gespeeld in de Oost-Euro pese landen? Wat is er waar van de soms fantastische be richten over grote massa's troepen achter het „Ijzeren gor dijn"? Het was voor de correspondenten van de New York He rald Tribune zeer moeilijk hierover betrouwbare gegevens te vinden. Vast staat, dat het Sowjet-Ieger In Oost-Europa, dat tegen het einde van de oorlog 5 mllüoen man omvatte, sindsdien drastisch is verminderd. Vast «taat ecltter ook, dat het Rode Leger de communis ten belangrijke steun heeft verleend bü het aan de macht ko men in tal van landen. CIJFERS. Voor zover de corresponden ten konden nagaan zijn er in totaal nog ongeveer 600.000 Russische soldaten in vijf van de acht Oost-Europese landen, die bezocht werden. In Finland, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië zijn geen Sowjet-troe- pen. Naar schatting is de ver deling als volgt: Polen 120.000—200.000; Oos. tenrijk 30.00041.000; Honga rije 40.000; Roemenië 100.000; Bulgarije 60.000-70.000; Duits land 250.000. Totaal 600.000— 701.000. E'en onderzoek naar de sterk te van de legers van de Oost- Euopese landen zelf leverde de volgende cijfers op: Finland 34.000; Polen 150.000; Tjecho-Slowakije 150.000; Hon garije 15.000; Roemenië 20.000; Bulgarije 32.000; Joego-Slavië 350.000. Totaal 736.000. Deze legers staan voor een groot deel onder Invloed van de verschillende communisti sche partijen teneinde ze loy aal te maken jegens Rusland. In Bulgarije werden bij een drastische zuivering van het kader ongeveer 2500 van de De posl voor de „Oranje". Het m.s. „Oranje", dat op weg is naar Indië, zal Port Said niet aandoen in verband met de oholera-epidemie. De post voor de opvarenden zal dus daar niet kunnen worden uitgereikt. De P.T.T. zal ech ter alles in het werk stellen, om deze post yi een van de volgende aanloophavens, zo mogelijk Singapore, besteld te krijgen. Gouverneur van Curasao in Nederland aangekomen. De gouverneur van Curasao, dr. P. A. Kasteel, is Maandag uit Curagao op Schiphol aan gekomen. Dr. Kasteel ver klaarde op het vliegveld, dat de bespreking van de dollar kwestie tussen Nederland en Curasao het hoofddoel van zijn bezoek zal zijn. Hij was niet naar Nederland gekomen voor besprekingen over de Ronde tafel-conferentie. Paarden uit Duitsland. In de bezettingsjaren hebben de Duitsers heel wat paarden uit ons land weggeroofd, he laas ook vele van onze beste fokpaarden. En na de oorlog bleken de Duitse boeren wei nig geneigd het eenmaal ver worven bezit weer af te staan. Onderhandelingen met het 01- denburgs Stamboek hebben er thans toe geleid, dat enige honderden fokpaarden ter be schikking van Nederland zul len worden gesteld. De Duit sers vragen echter een prijs van gemiddeld 3000 per stuk. Kerknieuws evano. luth. gemeente. De Hersteld Evang. Lutherse Gemeente te Zwolle heeft met algemene stemmen besloten zich aan te sluiten bij de Evang. Luth. Gemeente. (Ingezonden mededeling) Wat voél ik me nu «per fU Hbe b het zoo prikkelbaar en ver moeid bengeweest? Totaal verdwcncnl Sinds mijn dokter mij tanned Sana togen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge- .brujkt heb. is alles reeds ander* geworden. - Mijn huisgenooten klagen niet meer over mijn. hu meur: ik heb.woer plezier m mijn werk- Volg mijn voorbeeld: ga ook Sanatogen gebruiken. Uw apotheker of drogist heeft het in voorraad 4500 officieren op de een of andere manier „geliquideerd". Duizend werden er naar werk kampen gezonden, 1200 naar het burgerleven teruggestuurd en de overige 300 verdwenen spoorloos. Het Roemeense leger werd gevormd uit voormalige krijgs gevangenen in de Sow jet-Unie en is geheel volgens Russisch model georganiseerd. Het Poolse leger staat sterk onder Russische invloed. Er zijn 2000 tot 3000 Sowjet-officiëren in, die wel Poolse uniformen dra gen, maar overigens hun nati onaliteit niet verbergen. Veel van het materiaal werd gele verd door het Rode Leger. Toch bouwen de Russen niet erg op het Poolse leger, want zij weten, dat de meeste Polen wantrouwend staan tegenover Rusland. Veel meer vertrouwen heb ben zij in de kracht van maarschalk Tito's leger de andere nationale legers zijn hoogstens van belang als poli- tietroepen. HET LEGER VAN TITO. Hefc Joogo-Slavische leger is ontegenzeggelijk het grootste, best uitgeruste en meest ge oefende leger in Europa, Rus land uitgezonderd. De uitrus ting wordt nog steeds geper- fectionneedr en een Joego-Sla- vische oorlogindustrie |s In volle ontwikkeling. Meer dan 23 van de begroting wordt bestemd voor „de nationale verdediging". „INBRENG" VAN COMMUNISTISCHE LEIDERS. De methodes van de Sow- jets om de Oost-Europese lan den binnen him invloedsfeer te brengen was overal dezelfde. De meeste communistische lei ders. die nu de sleutelposites bezitten, trokken in 1945 tege lijk met de zegevierende Rus sische legers als terugkerende bannelingen de bevrijde landen binnen. De Russen zorgden ervoor dat deze jarenlang in Moskou opgeleide communisten op de juiste posten werden geplaatst in de voorlopige regeringen en hielden er toezicht op, dat ze hun baantjes behielden, nadat de eerste bevrijdingsweken voorbij waren. Op deze manier werd Maty- as Rakosi, vice-premier in Hongarije, Georgi Bimitrov, premier in Bulgarije, Boreslaw Bierut, president van Polen, Klement GottwaJd premier ln Tsjecho-Slowakije. Ook twee vrouwen speelden een belang rijke rol: Herta Kuusingn in Finland en Anna Pauker in Roemenië. ANNA PAUKER. Deze laatste is een merk waardige vrouw, die eigen lijk de heerseres van het land is. Zij zou een kruising kunnen zjjn van een gouver nante en een keizerin. In elk geval heeft ze veel weg van Katharina II van Rus land. Ze is groot van stuk, verstandig- en buitengewoon energiek. Ze is een vrouw, die weet wat ze wil en voor niets terugschrikt. Toen eens een Roemeens minister tot haar zei; Merkwaardig dat wij elkaar vóór 1944 nooit gezien hebb.en, ant woordde ze koeltjes: Dat is allerminst merkwaardig want tot 1944 was ik in de gevangenis, terwijl u daar entegen minister was. WEINIG DIRECTE INTERVENTIE. Over het algemeen bemoeien de Sowjet-legerleiders zich zo weinig mogelijk met de interne aar ele genheden van de bezet te landen. Ze vertrouwen erop, dat C1- betrokken regeringen uit zich zelf inzien, dat de Sowjet-Unie geen „onvriendschappelijk" ge drag duldt. Een voorbeeld van directe interventie was de arrestatie van de Hongaarse oppositielei der Bela Kovacs, van wie sindsdien niets meer werd ge hoord. Een ander voorbeeld het optreden tegen Ference Nagy, de uitgeweken premier. Het Rode Leger werd voorts gebruikt om Roemenië en Hon garije „er toe over te halen" gezamenlijke handelsmaat schappijen met Rusland op te richten, op een basis van elk de helft der aandelen. Deze maatschappijen beheersen voor een deel het economische^ le ven. De aanwezigheid op'zich zelf van Russische troepen als mogelijke ruggesteun h®eft overigens de communistische partijen driester in hun optre den gemaakt. Over de metho den, die zij gebruiken om aan de macht te komen, in een volgend artikel. Handelsaccoord tussen V. S. en Benelux. Volgens Associated Press Is te Genève tussen de Ver. Sta ten enerzijds en België, Lu xemburg en Nederland, vere nigd in de Benelux anderzijds, een handelsaccoord gesloten. Dit zal een verlaging van de wederzijdse handelstarieven ten gevolge hebben. Amerikaans offer. Alle Amerikaanse distilleer derijen zullen met ingang van 26 October 60 dagen sluiten ter besparing van graan. Het graan van de distilleerderijen komt ter beschikking van de Amerikaanse regering voor export. Rapporten over de toestand in Europa. President Truman heeft een groot aantal Amerikaanse staatslieden en diplomaten op het Witte Huis ontboden om hem volledig in te lichten over de toestand in Europa. De vergadering vond plaats in 't particuliere studeervertrek van de president en duurde een uur. Truman ontving berich ten uit de eerste hand over de Europese toestand van Be dell Smith, ambassadeur te Moskou, Lewis Douglas, am bassadeur te Londen, generaal Lucius Clay, de militaire gou verneur in Duitsland en van zijn politieke adviseur Robert Murphy. Engeland's dollarposide. De Amerikaanse afgevaar digden in de Engels-Ameri kaanse bizonale conferentie te Washington, hebben En geland verzocht om in De cember alle dollarkosten voor het aankopen van voed sel voor de gezamenlijke be- zettingszóne van Duitsland (naar schatting totaal 70 mll üoen dollar) op zich te nemen. Terwijl de afgevaardigden er op gewezen zouden hebben, dat de V.S. bereid zijn in 1948 het leeuwenaandeel te hebben ln het instandhouden van de beide zönes, zouden zij tevens Engeland verzocht hebben de aanzienlijke sterlingfondsen, waar het importbureau over beschikt, in ^dollars te conver teren. De Engelse afgevaardigden zouden verklaard hebben, dat van inwilliging van dit verzoek met het oog op de huidige dollarpositie van Engeland geen sprake kan zijn. Spaak heeft nog hoop. De Belgische premier Spaak heeft in een persconferentie de toestand in de Vergadering der Ver. Naties slecht genoemd. Hij achtte echter een compro mis tussen de Westelijke en de Oostelijke mogendheden nog wel mogelijk. Het Veto-recht moet worden afgeschaft, aldus Spaak. „Wanneer dit geschiedt, zal de Sowjet-Unie met geïso leerd worden, zoals zij vreest". Spaak meende, dat aan de kwestie van de Kominform meer aandacht is besteed, dan deze verdiende. Hevige aardbeving in Perzië. Vijf dorpen zijn door een aardbeving in de buurt van Birdsjan in de Perzische pro vincie Chorassan volkomen verwoest. Tot nog toe zijn 210 lijken uit de puinhopen te voorschijn gehaald. - Franse successen in Achter-lndië. Volgens het Franse legerbe- richt volvoeren de Franse troe pen met succes de operaties ten Noorden van de stad Ha noi. Ondermeer werden enke le belangrijke plaatsen bezet. De Vietnamese eenheden bo den slechts hier en daar te genstand. Bij de gevechten te Son-Tay hebben zij 100 doden en een groot aantal gevangenen ver loren, bij Nam-Dinh 50 doden. Een groep partisanen in Co- chin-China leed zware verlie zen. Van de Fransen werden drie manschappen gedood. Program der Turkse regering De nieuwe Turkse regering, die op 10 September door Ha- san Saka werd samengesteld, heeft het Turkse parlement 'n program voorgelegd, waarin de afschaffing van anti-democra tische wetten en gelijke behan deling van politieke partijen wordt beloofd. Wil Sowjei-Unie verdeling van Palestina? Associated Press verneemt uit Lake Success, dat de Sow jet-Unie een verdeling van Pa lestina in een Joodse en een Arabische Staat zou voorstaan, doch dat de Russische voor stellen in deze sterk zouden af wijken van het oordeel der Ver. Naties. De secretaris van de Arabi sche Liga zal nog dit jaar een conferentie hebben met het Staatshoofd van Spanje, Fran co. Daar ligt het buitenland Twee oude dametjes zitten in het bezoekers restaurant op Schiphol, gezellig keuvelend over „de goede oude tijd" toen er nog trekschuiten en paardetrammetjes waren. De windrichting heeft voor deze ochtend bepaald, dat „baan 32" in gebruik is, zodat de vliegtuigen laag over het barakken-complex bin nenkomen. Dit ontlokt een der dametjes de vraag: „"Hoe zou het toch komen, dat die vliegmachines alsmaar van een kant binnen ko men?" Het andere oudje weet het wel: „Dat is nogal logisch", zegt ze, „daar ligt immers het buitenland". Het zwaard voor generaal Eisenhower. Mr. van Kleffens zou Dins dagochtend op de Nederlandse ambassade te Washington het door Koningin Wilhelmina ge schonken zwaard aan generaal Eisenhower overhandigen. Verschillende hoge Ameri kaanse burgerlijke en militaire autoriteiten zullen de plechtig heid bijwonen. Amerikaanse interesse voor Celebes. De minister van financiën van Oost-Indonesië, de heer M. Hamelink, heeft op een pers conferentie te Makassar ver klaard, dat twee Amerikaanse ondernemingen interesse heb ben Voor de exploitatie van de rijke nikkelertslagen op Cele bes. Er bevinden zich reeds Amerikaanse ingenieurs op Ce lebes. Dan heeft men, volgens de heer Hamelink, een project in bewerking om in Zuid-West Celebes suikerfabrieken op te richten. Begonnen wordt met een fabriek, die 25.000 ton per campagne zal produceren. Boete van 100.000 Het Maastrichtse tribunaal heeft geadviseerd de N.S.B.-er J. H. Stegelhuis, die o.m. de W.A. met zijn auto heeft ge holpen, te varoordelen tot een geldboete van honderdduizend gulden en een jaar internering voorwaardelijk. Nederlandse politieke partijen op Java. De verbonden politieke par tijen te Batavia hebben tot dr. van Mook het verzoek gericht niet langer te spreken van de republiek Indonesia, maar van de republiek Djogja. Voorts hebben een aantal politieke partijen, waar toe behoren het I.E.V., de I.K. V.P., de C.S.P. (allen Neder landse partijen) en de Pasoen- dan-partij een request aan dr. van Mook gericht waarin zij de instelling verzoeken van een raad van bijstand, die 'n scherp omlijnd program zou moeten opstellen voor de toekomst van Ned. Indië. In die raad van bijstand willen de requestran- ten zitting nemen. Russische visie op Griekse kweslie. In de politieke commissie van de Verenigde Naties is 'n Russische resolutie, die de vol ledige schuld voor de burger oorlog toeschrijft aan de Griek se regering, verworpen met 40 stemmen tegen 6 stemmen voor en 11 onthoudingen. Gemeenteraadsverkiezingen te Rome. Uit de voorlopige uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen te Rome blijkt, dat de partij der Christendemocraten haar positie belangrijk heeft versterkt. Zij houdt ongeveer gelijke tred met het Volks- blok, terwijl de rechtse partij van de kleine man, „Üomo Qualunque" practisch van het politieke terrein is verdwenen. Complot tegen Bevin? De Evening Standard meldt, dat Scotland Yard een complot heeft ontdekt om de minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, van het leven te beroven. Een speciale afdeling van Scotland Yard, zou hebben medegedeeld, dat de detectives, belast met de bewaking van de minister, Maandag gewaarschuwd zijn dat terroristen waarschijnlijk spoedig hun slag zouden trach ten te slaan. Een woordvoerder van Scot land Yard heeft echter mede gedeeld, dat in het geheel geen complot is ontdekt. Stakingen in Frankrijk. Dinsdagmorgen (aldus is be sloten) begint te Part's de al gemene staking onder het per soneel der openbare vervoer middelen. Uit Marseille wordt gemeld, dat officieren en matrozen der koopvaardijvloot hebben beslo ten Donderdagmorgen het werk neer te leggen, tenzij aan hun eisen tot salarisverhoging wordt voldaan. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Beroepen te Borssele-Driewe- gen ds. H. Moolhuizen te Aar- landerveen. Beroepskeuze-voorlichting door het G. A. B. Met ingang van 1 Januari a.s. zal aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg een afdeling Voorlichting inza ke Beroepskeuze worden ver bonden. Een van de ambtena ren van het bureau, die daar voor een speciale cursus heeft gevolgd, zal adviezen geven en testen afnemen, waaruit kan blijken, of men voor een be paald beroep al dan niet ge schikt is. Dit alles is geheel kosteloos. Tot nu toe belastte het Cen traal Bureau voor Beroepskeu ze te Middelburg zich speciaal met dit werk. Het Rijk heeft thans de. beroepskeuze-voor lichting meer aan zich getrok ken en heeft de psychologische leiding opgedragen aan psy chologen. Sedert 1 September jl. kan men op het Gewestelijk Arbeidsbureau tevens alle ge wenste inlichtingen over be roepen krijgen. In Temeuzen zijn reeds uit gebreide proeven met beroeps keuzevoorlichting door middel van testen in de Ambachts school aldaar verricht. Deze hadden een alleszins bevredi gend resultaat. Centrale hengstenkeuring. De jaarlijkse Centrale Heng stenkeuring zal te Goes worden gehouden Donderdag 12 Fe bruari 1948. Zeeuwse vereniging in Den Bosch. Een vijftal oud-Middelbur gers in Den Bosch en Vught, hebben het plan opgevat te trachten een Zeeuwse Vereni ging voor Den Bosch en om streken op te richten. De bedoeling is de op te richten vereniging hetzelfde karakter en dezelfde vorm te geven als de reeds bestaande Zeeuwse verenigingen te Rot terdam, Amsterdam, Den Haag en Hilversum. Het voorlopig bestuur be staat uit de heren L. Louwer- se, J. D. Heijliger, P. J. C. Smith, W. Kingmans en D. de Bree. Nieuwe fabriek van „Van Melle" te Rotterdam. Vrijdag zal te Rotterdam de eerste steen gelegd worden van de biscuitfabriek Van Melle te Rotterdam. Dit bericht moge verheugend zijn voor de weder opbouw van de Nederlandse in dustrie, voor Zeeland heeft het een enigszins sombere klank: een herinnering aan iets_ wat voor Zeeland en in het bijzon der voor Breskens verloren ging. Overschot aan landarbeiders. Het bijzondere vlotte verloop van de jongste oogst op Schou wen en Duiveland opent een weinig gunstig perspectief voor de werkgelegenheid in de landbouw. Het aantal aanvra gen voor landbouwarbeiders was in de achterliggende veer tien dagen abnormaal laag en op tal van boerderijen worden arbeiders aan het werk gehou den met slikdelven. Men ziet dan ook^in de krin gen van de landarbeiders en van hen. die zich met arbeids problemen bezighouden, de snel voortschrijdende mechani satie van de landbouwarbeid met gemengde gevoelens aan. De vrees bestaat, dat werk loosheid onder de landarbeiders spoedig weer een verschijnsel zal zijn waarmee ernstig reke ning gehouden moet worden. Paardenfokdagen. Door de Bond van paarden fokkers wordt een aantal toon- dagen van iy2-jarige paarden gehouden en wel te IJzendijke op 25 Nov., te Axel op 26 Nov., te Goes op 27 Nov. en te St. Philipsland op 28 Nov. a.s. In ons blad van Zaterdag is abusief vermeld dat deze dag te Axel op 25 November zal worden gehouden. GRAAF v. LYNDEN No. 1 OP VOORDRACHT. Naar wij vernemen heeft de Polder Walcheren de volgende personen by de Kroon aanbe volen voor de functie van voorzitter van de Polder als op volger van mr. H. F. Lants- heer: no. 1 mr. dr. R. W. Graaf v. Lynden, griffier van de Pol der Walcheren; no. 2 jhr. dr. H. L. Boogaert, burgemeester van Domburg; no. 3 jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, bur gemeester van Fijnaart, c.a. Zeeland heeft 1300 minder valide arbeiders. Naast de werkplaats te Mid delburg zullen in Zeeland spoe- dignog vier of vijf werkplaat sen voor minder-valide arbei ders gesticht worden. Deze uitbreiding zal gedeeltelijk ge financierd worden uit het be drag van 4000 dat het Co mité tot rehabilitatie van min der valide arbeidskrachten heeft ontvangen van de stich ting „Scheldemonden". De werkplaats te Middel burg is van de kleine behui zing in de Pijpstraat overge plaatst naar een pakhuis aan de Kinderdijk. Er werken hier thans 27 invalide, minder-va lide en onvolwaardige arbei ders. Het totaal aantal invalide en onvolwaardige arbeiders in Zeeland bedraagt ruim 1300. Een groot gedeelte hiervan heeft echter een vaste.werk kring. DE VLAKE-BRUG. Aan de Vlakebrug over het kanaal moeten nog enkele voorzieningen worden getrof fen, die nog enige weken in beslag zullen nemen. Verwacht mag thans worden, dat in de eerste of tweede week van No vember deze brug in gebruik kan worden genomen. Herscholingscursussen. Voor oudere arbeiders. Het gewestelijk arbeidsbu reau Middelburg gaat bepaalde Zeeuwsé industrieën, die drin gend behoefte hebben aan ar beidskrachten, helpen door op leidingen te stichten, waar oudere arbeiders, die niet meer naar de Ambachtsschool kun nen, voor de metaalindustrie worden opgeleid. Deze oplei ding zal volledig zijn en zowel op theoretische als op practi- sche vakken betrekking heb ben. Gegadigden voor deze oplei ding kunnen zich op het ge westelijk arbeidsbureau te Mid delburg of op een der bijkan toren in Zeeland aanmelden. Er zal in deze een beroep gedaan worden op de ge meente-besturen en do vakver enigingen. De mogelijkheid be staat, dat in bepaalde gemeen ten zitting wordt gehouden, voor het geven van inlichtin gen over deze cursussen. Provinciaal opbouworgaan. VOORBEREIDINGEN TOT STICHTING BE ËINDIGD. De commissie, bestaande uit door de Commissaris der Ko ningin aangezochte vertegen woordigers der verschillende bevolkingsgroepen, heeft de voorbereidingen tot stichting van een provinciaal opbouwor gaan in Zeeland beëindigd. De verdere omlijning der plannen zal geschieden in overleg met de binnenkort te benoemen di recteur van dit orgaan. DRANKWEERMU SE L) AL Te Goes, Middelburg en Vlissingen zullen deze week filmvoorstellingen worden ge houden, onder auspiciën van het Reizend Drankweermü- seum. Vertoond wordt de ge luidsfilm „Stephen Forster" Te Goes wordt de voorstelling Dinsdag gehouden in het Schuttershof, te Middelburg in de Bogardzaal en Donderdag te Vlissingen in het C.J.M.V.- gebouw. Vlissingen SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Woensdag 15 October a.s. is de wethouder van onderwijs te Vlissingen verhinderd spreekuur te houden. Veere GARNALEN AANVOER. In de week van 6 t/m 11 Oc tober werden te Veere 20,944 k.g. consumptiegarnalen en 50.582 drogerijgarnalen aange voerd. ONGEVAL. Zaterdagmorgen gebeurde te Veere, bij de aanvoer van sui kerbieten een ongeval, dat vrij goed afliep. Een ledige wagen bevond zich op de oprit aan het einde der kade en ging er plotseling vandoor. De wagen ging vrij snel de hoogte af en de voerman, die achter de wa gen aan holde, kon niet voorko men, dat de wagen met volle vaart tegen een huis op liep. Een flink gat werd in de voor pui gedrukt. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Oostkapelle „EENDRACHT MAAKT MACHT" GAAT WEER REPETEREN. Het bestuur der Zangvereni ging „Eendracht maakt macht" te Oostkapelle, zal trachten de repetities, welke sinds 1940 niet meer gehouden werden, opnieuw te beginnen. Een repetitielokaal is reeds beschikbaar. De oude leden en zo mogelijk ook nieuwe leden zullen per advertentie worden opgeroepen. O.- en W.-Souburq UITVOERING MANNENKOOR. Voor een goed bezette zaal gaf het „Souburg3ch Mannen koor" Zaterdagavond in „Re- hoboth" een uitvoering onder Piet van der Pol te Goes Het afgelopen week-end ver toefde de heer Piet van der Pol, die kortgeleden' het we reldkampioenschap biljarten kader 45-2 behaalde, te Goes en hij heeft in het café Baa- rends, waar het clublokaal van A.L.M. is gevestigd, van zijn kunnen doen blijken. Zaterdagmiddag hebben de Goese Biljartclub „A.L.M." en de kring WalcherenZuid Be veland van de N.B.B. de kam pioen gehuldigd. Namens A.L.M. sprak de vice-voorzitter, de heer H. J. Molhoek. Hij wees er op, dat het een grote eer is, dat men te Goes de wereldkampioen het eerst in zijn midden heeft. Spr. wenste de heer v. d. Pol har telijk geluk met dit bijzonder groot succes en wees er op, dat de wereldkampioen niet tegenstaande zijn grote presta tie zeer eenvoudig en beschei den is. Namens A.L.M. bood spr. aan de heer v. d. Pol een reisnecessaire aan en aan zijn echtgenote bloemen. De voorzitter van de kring, de heer C. Nobels, die tevens voorzitter van A.L.M. is, voeg de zijn gelukwensen bij die van de heer Molhoek en bood een tweetal grammaphoneplaten en een luxe-map postpapier aan. De kampioen dankte voor woorden en geschenken. Hij kwam het eerst naar Goes om dat hg bij overwinningen steeds het eerste van A.L.M. een ge lukwens ontvangt. De heer v. d. Pol heeft zich de laatste dagen 5 maal geme ten met de heer C. Baarends, lid van A.L.M. en kon daarbij gebruik maken van een der 3 pas opnieuw beklede biljarten. Donderdagavond maakte hij in 10 beurten 500 tegen B. 81; Vrijdagavond in 10 beurten resp. 592 en 197; Zaterdagmid dag in 9 beurten 500 en 32. Een grote prestatie was het Zaterdagavond, toen in 6 beur ten 643 punten werden be haald, met 329 als hoogste se rie en een gemiddelde van 107 punten. De heer Baarends maakte 168 punten, gemiddeld 28 en 51 als hoogste serie. Zondagavond speelde de we reldkampioen de laatste partij tegen C. Baarends. In drie beurten, waarvan de eerste een poedel was. maakte hij de 500 punten, door eerst een serie van 347 en toen een van 153 te maken. Baarends had 49 pun ten met 45 als hoogste serie. leiding van de heer H. K. van Duijvenvoorde. Na een inlei dend woord van de heer L. M. Naaktgeboren werd begonnen met het Wilhelmus. Hierna werd op vlotte wijze een geva rieerd programma afgewerkt. Ter nagedachtenis van de ge valle^ leden werd staande aan gehoord het „Beat Mortni" van f. Mendelsohn-Bartholdy. In de pauzes speelde een strijkje. Tot slot werd een klucht in twee bedrijven opgevoerd. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: J. H. Mesde Jon ge, d.; J. van de Ketterijvan Belzen, z.; e. 't Gilde—Bodbijl, z.D. Frumeau—Kothuizen, d.; J. S. KallemijnLorier, z.; A. K. CevaalVerhoeff, z.; J. Geuze—van Belzen, z.; L. JoosseBarentsen, z. Overleden: P. F. van der Harst, 78 j. Ondertrouwd: j. L. Fr. La- gaaij, 26 j. en A. J. Versluijs, Getrouwd: J. A. de Koster, 23 j. en W. W. Roskam, 23 j.; J. A. de Ruijter, 25 j. en e. V. Tres, 24 j.; A. M. Hofman. 25 .1. en S. Rouw, 24 j.; W. Abra- hamse, 24 j. en J. van Flieren- burg, 24 j.; G. Huijsman. 34 j. ®n L. Sluiter, 31 j.; H. Minder hout, 21 j. en J. Gregory, 22 j. meuskerke. Getrouwd: M. Siereveld, 23 j. en S. Melse, 28 jaar iYERSEKE. OndertrouwdB. Nieuwen- huijse, 29 j. en F. van Boven. 24 j. Bevallen: M. J. Vlaming- Hollebrandse, z.; C. J. Slabbe- koorn-Minnaard, z.A. Pekaar- Gerritse, z.; J. A. Stamp-Beef- tink, d. Nagekomen advertentie Midden in de herden king van ons 40-jarig hu welijk nam de Heer, na een hevige ziekte van slechts twee dagen, van onze zijde weg onze in nig geliefde Dochter en Zuster ANNA MARIA ALIÖA, in de bloeiende leeftijd van ruim 24 jaar. Sterke de Heer ons in deze zeer zware beproe ving. W. REUS, em_ pred. van West- kapelle, Hulpprediker te Amsterdam. H. W. REUS— BUITENHUYS. W. F. REUS. Sarphatipark 76 huis. Amsterdém-Z., 11 Oct. '47 Gen. 45 4 Nadert toch tot Mij. De teraardebestelling zal plaats hebben op Don derdag 16 October a.s. te 2 uur op de begraafplaats Zorgvlied, Amsteldijk te Amsterdam. Vertrek van Sarphatipark 76 te 1.30 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2