„Beroep op gehele volk" Oost-Indonesisch kabinet NIEUWS UIT ZEELAND Ravage onder de prominenten Prinses Juliana: WALCHEREN Zuid-Beveland Verpleegsters en artsen Indonesië nodig. H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in haar kwali teit van voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, verplegenden en allen, die belang stellen in ziekenver zorging. H.K.H. deed een beroep op hen, om de inwoners van Indo nesië te hulp te komen. Er rust hier op ons Nederlanders een zeer grote verantwoorde lijkheid, die helaas nog lang niet door allen in ons land zo duidelijk wordt gevoeld als wel nodig is. Nadat de Prinses gewezen had op het vele dat in Indië op dit gebied door tallozen is gedaan, zeide H.K.H. dat in verhouding met wat men hier in Nederland gewend is, de hulp. die daar tot dusverre ge bracht werd, niettemin zeer en zeer beperkt is. De Prinses zeide er zeker van te zijn dat dit beroep, om hetzjj in Nederland, hetzij in Indonesië een offer te brengen voor het algemeen belang met opzflzetting van elk persoonlek belang niet vergeefs zal zyn. Zij verwacht van de verpleeg sters, die buiten haar oor spronkelijke beroep een werk kring hebben gevonden een versterking van het verpleeg- sterscorps. Ook van haar, die door een huwelijk het beroep hebben laten varen en van haar, die reeds met pensioen zijn gegaan. Er zal reeds in een zeer grote behoefte voorzien zijn, wanneer zij slechts enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijdsbestek ook zich weer ten dienste stellen van het ziekenhuis-apparaat. De Prinses hoopt daarbij te mogen rekenen op de volle me dewerking <jran de ziekenhuis directies. Dit appèl voor aanvullende arbeid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde Prof. Schermerhorn over de Indonesische kwestie. Prof. Ir. W. Schermerhorn heeft Zondagavond over de Vara een radio-rede gehouden over de Indonesische kwestie, waarin hij er op wees, dat de republiek alle kinderziekten van een opkomende staat ver toont. Er gebeuren allerlei din gen, die op geen enkele wijze zjjn goed te praten. Toch heeft Nederland met deze mensen en organisaties, ondanks alle te kortkomingen, telkens weer te maken, zij immers vertegen woordigen dè ondrestroom in Indonesië. Of zij in staat zijn hun kracht te richten op con structieve arbeid hangt al dus Prof. Schermerhorn me de af van het feit of de Neder landers mee willen werken in de richting van deze onder stroom, die de hoofdrichting van het gebeuren bepaalt Na de historische gang van de bewustwording van het natio nalisme in Azië te hebben ge schetst en dieper ingegaan te zijn op het accoord van Ling- gadjati, kwam prof. Schermer horn tot de conclusie, dat het wederzijds ongeloof in elkan der alles ondermijnd heeft De oud-premier besloot met mede te delen, nog steeds van me- ming te zijn, dat-de schepping van werkelnk-souvereine sta ten van Indonesië de eerste stap moet zijn om de Neder lands-Indonesische Unie tot realiteit te maken. Herdenking gevallen stoottroepen. Drie jaar geleden werden te Beneden-Leeuwen de eerste stoottroepen gelegerd in de voorste linies tegenover de Duitsers. De gevallen stoottroepen worden ieder jaar op de twee de Zondag van October her dacht. Bn deze herdenking waren Zondag nabestaanden der ge vallenen als oud-stoottroepers samengekomen. Ook waren detachementen en stafmuziek van het tegenwoordige regi ment gekomen en vertegen woordigers van de stoottroe pen uit Indonesië. Talrijke au toriteiten voerden het woord en 's ochtends werden herden kingsdiensten gehouden. offer wordt gevraagd van de Nederlandse artsen. Een zeer aanzienlijk aantal medici, dat jaren lang in Indië heeft ge werkt, is nu aan het einde van zjjn krachten en moet vervan gen worden. De Prinses zeide, dat niet minder een appèl moet wor den gericht tot het gehele Ne derlandse volk, om die medici en verplegenden, die hier wer ken, b(j te staan, opdat aan de hun gestelde eisen ook werke lijk zal kannen worden vol- Hare Koninklijke Hoogheid besloot aldus: Dit beroep, dat meer in het bijzonder tot onze verplegen den en artsen en allen die zich interesseren voor de ziekenver zorging is gericht, mag niet onverhoord blijven, willen wij, met onze beperkte krachten, niet alles hebben gedaan, om deze hoogste taak tegenover onze medemensen te volvoeren. Gij weet, dat het in uw macht is, ieder voor zich, hier in uw eigen, belangrijk aan deel te hebben. Verjsardagpakketten voor de jongens overzee". Na veel tijd van voorberei ding is de Niwin erin geslaagd om pakketten naar de verja rende militairen in Indië te zenden. Het Niwin verjaars- pakket opent de mogelijkheid vanuit Nederland een per soonlijk pakket te sturen, dat op de verjaardag aan de ge adresseerde in Indië wordt uitgereikt. De samenstelling van dit pakket wordt geheel aan de afzender overgelaten, waarbij men zich echter moet richten naar de aanwijzingen, die zijn afgedrukt op het bij de spe ciale dozen behorend pakpa pier. De pakketten worden voor verscheping gecontroleerd. Deze dozen, vergezeld van pa pier, touw, etiket en P.T.T.- adreskaart, kunnen k f 2. worden aangevraagd bij de plaatselijke Niwin comité's en bij de intendance van het Ne derlandse Roode Kruis, Leegh- waterplein 27, Den Haag. Het pakket moet uiterlijk drie maanden voor de datum van de verjaardag worden afge zonden. 20 Jaar voor Katja Schot. Groot was de publieke be langstelling, toen de 21-jarige Katja Schot, „de grootste sa- diste van Vught", medeschul dige aan het verschrikkelijke bunkerdrama, voor het Am sterdams Bijzonder Gerechts hof verscheen, om veroor deeld te worden tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit do burgerrech ten De eis van de procureur fiscaal, mr. M. H. Gelinck, was levenslange gevangenisstraf. HET P.R.A.-PERSONEEL ONGERUST. De P.R.A.-personeelbond hield Zaterdag in Utrecht jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. J. Visser, kwam tot de conclusie, dat de over heid in gebreke is gebleven de talrijke concrete toezeggingen aangaande de toekomst van\'t P.R.A.-personeel na te komen. Het personeel is in een steeds ongunstiger positie gedrongen. Eerste A.M.J.V.-clubhuis Yoor militairen. Woensdagmiddag is onder grote belangstelling van mili taire en burgerlijke autoritei ten te Amersfoort het eerste A.M.V.J.-clubhuis voor militai ren in Nederland in gebruik genomen. Op het voorplein hees de mi nister van oorlog, Lt. Kol. A. H. J. L. Flevez, de driekleur. De A.M.V.J.-vlag werd daarna door de directeur van de A.M. J.V., de heer W. van Vliet, in een tweede vlaggemast gehe sen. „Geforceerd-brede basis". Z^erdagmiddag is de sa menstelling van het nieuwe Oost-Indonesische kabinet be kend gemaakt. Minister-president, tevens minister van gezondheid, dr. S. J. Warouw; binnenlandse zaken, tevens plv. premier: Anak Agoeng Gde Agoeng; financiën: Hamelink; vice-mi nister financiën: R. J. Meta- kohy: economische zaken: J. Tahija; vice-minister economi sche zaken: Hoesain; voor lichting: Sonda Daeng Matta- jang; vice-minister voorlich ting: R. Claproth; sociale za ken: Abdoellah Daeng Ma- poedji; vice-minister sociale xaken: drs. Tan Tek Heng; on derwijs: Katoppo; verkeer en waterstaat: ir. Semawi; justi tie: mr. dr. Soumoukil. Uit de regering zijn derhal ve verdwenen Nadjamoeddin, Pantouw, Tjia Kok Tjiang en Bachmid. De correspondent van Aneta te Makassar meldt, dat poli tieke kringen in Makassar verheugd zijn over het feit, dat dr. Warouw in zijn kabi netsformatie geslaagd is, doch dat men niettemin weinig enthousiast is over het feit, dat in het kabinet een aantal figuren is opgenomen, uitslui tend ter verkrijging van „een geforceerde brede basis". Men verwacht dan ook, dat de ko mende zitting van het parle ment nog tot enige correctie zal leiden. Zaterdagmiddag zijn de nieuwe ministers door presi dent Soekawati beëdigd. Handhaaf de mannenrechten. Te Londen is opgericht het anti-vrouwengenoot schap voor mannenrech ten. Stichter en voorzit ter is de heer Fred Wor muil. „WH zijn geen vrouwenhaters". aldus de heer Wormull, „maar wtj geloven, dat de vrou wen te veel inbreuk ma ken op de mannenrech ten en dat zy de man nen, als men haar niet in toom houdt, van hun zelfstandigheid zullen beroven". Het doel van de bond is o.m.: het doen ophou den van vrouwelijke in filtratie op specifiek mannelijk terrein en het aanmoedigen van het huwelijk. Nieuws in een notedop De Times heeft een hoofd artikel gewijd aan Koningin Wilhelmina, bij gelegenheid van het tijdelijk neerleggen van haar koninklijk gezag. Pastor Niemöller is door we wetgevende synode van de Evangelische kerk in Hessen en Nassau tot kerkvoorzitter benoemd. In Turks Thracië is een Roemeens vliegtuig geland met twee jonge Roemeense officieren aan boord, die zel den politieke vluchtelingen te zijn. De Amerikaanse krijgs raad te Dachau heeft dr. Otto Hellmuth, voormalig gouwlei der van het district „Main Franconia", tezamen met 7 an deren, tot de strop veroordeeld. De cholera-epidemle in E|ypte breidt zich gestadig Zaterdag werden 312 nieu we gevallen gemeld, terwijl 69 personen stierven. Zaterdagavond arriveerde Bruno Walter, die als gastdiri- genfc in Amsterdam en Den Haag zal corcerteren en twee weken in ons land zal blijven op Schiphol. Zaterdag verrichtte mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, de officiële opening van 't kasteel „Den Halder" te Valkenburg, dat door de gemeente Valken, burg aan de Limburgse federa_ tie voor vreemdelingenverkeer werd overgedragen. Het hoofdbestuur van de „Partai Rajat Pasoendan", heeft verklaard, dat zij niet zal deelnemen aan de aanstaande conferentie te Bandoeng. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Bergen voor Zoom A. Donker drecht. op Moor- Bedankt voor Westkapelle Ds. R. E. Plomp van Ooster hout. Zeeuwse prijzen- commissie bijeen. Op Vrttdag 17 October a.s., te 14 uur, zullen in Hotel Centraal te Goes de Zeeuwse prjjzencommissies vergaderen. Op deze verga dering zal o.m. het woord worden gevoerd door Drs. M. Behrens, plaatsvervan gend directeur-generaal van de pryzen. Er zal gelegenheid bestaan de bijzondere moeilijkheden, waarvoor de prijzencommissies zich in Zeeland gesteld zien, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Ook zal wor den nagegaan wat de commis sies in bepaalde opzichten heb ben bereikt en wat in de toe komst nog van de commissies verwacht kan worden. Verbond van Nederlandse Werkgevers. Op de algemene ledenverga dering in het Kurhaus te Sche- veningen van het „Verbond van Nederlandse werkgevers" hield de voorzitter, de heer H. P. Gelderman, Donderdagmiddag een rede waarin hij opmerkte de financiële maateregelen van minister Lieftinck als min of meer noodzakelijk te beschou wen, doch de druk op het be drijfsleven van blokkeringsbe- sluiten en belastingen als een ernstige rem op expansie te voelen, Brilse onderscheiding voor ir. J. A. Ringers. In de tuin van de Britse ambassade aan het t Westeinde te Den Haag omhing Sir Ne- vile Bland vanmiddag oud-mi nister dr. ir. J. A. Ringers met de versierselen van de on derscheiding „commandeur van het Brits imperium." De Engelse Koning verleen de ir. Ringers deze onderschei ding als „erkentelgkheid voor de waardevolle diensten aan het Britse volk bewezen ge durende de overstroming van het district Fen in de maan den Maart en April 1947." Hij was vrij. Te Gulpen liep een zekere L. S., die in de oorlog bij de Waf- fen S.S. had gediend, al enige tijd vrij rond door zgn geboor tedorp. Iedereen leefde in de veronderstelling, dat de man, die in voorarrest had gezeten, daaruit ontslagen was, en S. sprak dit niet tegen. Thans is echter gebleken, dat de man uit het interne ringskamp was gevlucht en brutaalweg in Gulpen was gaan wonen, zonder dat zulks argwaan wekte. Hij stond in het opsporingsregister *bjj de politie gesignaleerd. Toen de politie vernam, dat S. zich te Gulpen bevond, werd hij onmiddellijk weer gear resteerd. Ajax, Feyenoord en De Spechten geslagen. Rustig in Noord. Verrassingen in Oost. DISTRICT L Het gelijk spel van Haarlem tegen 't Gooi is minder ver wonderlijk dan de zege van de Volewijckers op Ajax, Voor Ajax is dit de eerste nederlaag, terwgl de Volewtjckers voor het eerst hun kunnen hebben getoond. Ook in Xerxes heeft Neptunus de meerdere moeten erkennen. Zeeburgja heeft in ztjn derde wedstrijd in de le klasse van zich afgebeten en daarvoor als contraprestatie een veiliger plaats veroverd. Met deze overwinning plaatst Hermes DVS zich aan het hoofd van zijn district, terwyi HBS hiervoor het gelag moet betalen. DISTRICT IL Stormvogels heeft zijn beste beentje voorgezet en ADO het nakijken gegeven. DFC moest in Blauw Wit haar meerdere erkennen, terwijl Sparta DOS haar plaatsje op de ranglijst afhandig maakte. Hoewel Feyenoord het lelijk tegen DHC heeft laten zitten, kon zij de leidersplaats in haar dis trict tot heden nog behouden. Excelsior doet haar naam geen eer aan, want in plaats van steeds hoger, blijft zy nog steeds de laatste plaats bezet ten. DISTRICT Hl. In de strgd om de hegemo nie moesten Heracles en Wage- ningen ieder een veer laten, zodat NEC en AGOW met de punten gingen strijken. Vites se was niet vlug genoeg om het met Enschedé klaar te spelen, zodat Enschedé bij de topgroep gaat behoren. Ook Enschedése Boys is gestart en heeft met een van haar zwak ste tegenstanders de punten gedeeld. Quick heeft zich bo ven verwachting op een zelfde niveau als haar tegenstander Go Ahead geplaatst DISTRICT IV. Door deze overwinning op Helmond plaatst Juliana zich, zg het dan misschien tgdelgk. aan het hoofd van haar dis trict. Willem LL moest tegen de kampioensploeg van het vo rige jaar met een gelijkspel genoegen nemen. Sittardse Boys hebben de Spechten het heft uit handen geslagen en haar het leiderschap ontno men. Een gelgkspel van TSC tegen Longa is voor de Ooster- houters een behoorlgke presta tie, terwijl De Baronie DNL en Maurits eveneens de punten deelden. DISTRICT V. Frisia en Leeuwarden waren blgkens de uitslag aan elkaar gewaagd. Velocitas moet door deze nederlaag tegen GVAV haar plaats aan deze club in de kopgroep afstaan, terwijl Sneek in Be Quick de meerde re moest bekennen. Heeren veen handhaaft zich nog steeds als ongeslagen kampioen en het arme Emmen was dit keer het kind van de rekening. Veendam en HSC wisten het niet beter te doen dan de pun ten broederlijk te delen. Padvinders-leiders op paleis Soestdijk. Op uitnodiging van het Prinselijk Paar zijn de drie Engelse padvinder-leiders, de Chief-Scout v. Engeland Lord Rowallan, de commissaris voor het buitenland, mr. Bin- cham en de zoon van de op richter der padvindersbewe ging, Lord Peter Baden Powell, die een reis in ons land maken, vergezeld van generaal H. F. M. van Voorst tot Voorst, hoofdcommissaris van. de Ned. R.K. Verkenners en de heer Roest van Limburg, hoofdcom missaris van de Ned. Padvin ders Vereniging Zondag morgen op het paleis Soestdgk ontvangen. Het gezelschap ge bruikte er in de huiselgke kring van het Prinselgke Paar met de drie oudste Prinsesjes de lunch en verliet het paleis ruim een uur later. Feest in Thoien. Van vele kanten waren Vrij dagavond bezoekers in Thoien aanwezig om de feestvreugde ter gelegenheid van de brug- opening mede te beleven. De draaimolen op de markt trok de belangstelling van jong en oud, evenals de kramen. De Verlichte toren van de Ned. Herv. Kerk maakte een heel aardig effect. Het fanfarecorps van Hal steren „Sint Caecilia" vrolijkte met muziek de feestelijkheden op en op het marktplein werd onder grote hilariteit de aloude stoelendans gedaan. Er werd ook een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt Tot laat in de nacht duurde het feestbetoon. Zaterdag was er feest voor de schoolkinderen, aan wie een filmvoorstelling werd aangebo den. Ook werden zy in het „Hof van Holland" getracteerd op gebak. Tarieven oogstwerk bindend verklaard. Het College van Rijksbe middelaars heeft de reeds eer der vastgestelde tarieven voor oogst- en verplegingswerk- zaamheden in akkerbouw en veehouderg, welke een onder deel vormen van de provinci ale en districts-loonregelingen van Groningen, Overijssel, Gel derland, Utrecht, N. Holland (Inclusief Wieringermeer), Z. Holland (Z. H. eilanden, West- land, en Delfland), Zeeland, N. Brabant en Limburg ook bindend verklaard voor de niet-georganiseerde werkge vers en werknemers en zulks met terugwerkende kracht vanaf 1 Mei 1.1. De tarieven zgn maxima. Deze mogen geeh aanleiding vormen tot verhoging van de prgzen voor de landbouwproducten. Motie van afkeuring tegen wethouder. In de gemeenteraad van Schoondijke deelde de voor zitter Vrijdag jl. mede, dat het basisplan voor de wederop bouw der gemeente door de algemene commissarissen voor de wederopbouw is goedge keurd. Voorts werd in deze raads vergadering een motie van af keuring aangenomen, waarin het optreden van wethouder J. Risseeuw in de raadsverga- der^g van 10 September jL werd gegispt. Het betrof hier een persoon lijke aanval op de burgemees ter voor zijn beleid in de be zettingstijd. De motie van afkeuring werd met algemene stemmen aangenomen. Wethouder Risseeuw was zonder kennisgeving afwezig. Nieuwe tijdelijke waterwinplaats. PROEFBORINGEN TE ORANJEZON. Binnenkort zullen op het terrein van het Gemeente Wa terleidingbedrijf van Middel burg te Oranjezon proefborin gen worden verricht Het ligt in de bedoeling een laag wa ter, die zich aldaar in de bo dem bevindt, te gebruiken als prise d'eau. Wanneer deze proefborin gen het gewenste resultaat hebben, zullen definitieve bo ringen worden uitgevoerd en het water uit de bodem ge pompt worden. Deze tijdelijke prise d'eau zal een welkome aanvulling zijn op de bestaan de, in het bijzonder in een strenge winter, wanneer een deel van de watervoorraad te Oranjezon bevriest. Financiering Stichting voor de Landbouw. De minister van Landbouw heeft goedgevonden, dat de bedrijfsschappen voor zuivel-, suiker-, aardappelen en groen ten en fruit, ten behoeve van de Stichting voor de Land bouw, over 1947 van de land bouwers heffingen inhouden van 2Vz ct. per 100 kg. melk, 12% ct. per 1000 kg. suiker bieten, 10 ct. per 1000 kg. fa brieksaardappelen en 30 ct. per 1000 kg. pootaardappelen en 0.1 pet. van de veilingsom- zet voor groente en frpit, tot een totaalbedrag van 1M mil- lioen gulden. Het ligt in de bedoeling deze heffingen ook in 1948 voort te zetten. De drie centrale landbouworgani saties en de drie landarbei dersbonden, die in de Stich ting voor de Landbouw sa menwerken, en tezamen on geveer 60 van de landbou wers, tuinders en land- en tuinarbeiders vertegenwoordi gen, steunen dit jaar de Stich ting elk met 60.000, of teza men met 360.000. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze Burgh- en Westlandpolder, als vertegen woordiger van die polder M. W Dalebout te Haamstede, J. C. Hanse te Burgh en A. van Zuijen te Burgh; Eerste oesters naar Engeland Vorige week zyn uit Yerseke de eerste oesters naar Enge land verzonden. De oesters bleken flink van stuk te zyn. Bovendien ztin ze uitstekend van kwaliteit. Toondag ie Axel. Op 25 November a.8. zal door de paardenfokkersvereniging VVZF" te Axel en „Door Eendracht Sterk" te Hulst, op het concoursterrein te Axel 'n grote toondag van anderhalf- jarige paarden worden gehou den. Brug bij Sluiskil. i IJzerconslruciie geplaatst, t In de nacht van Zondag Op Maandag is de driedelige (jwfe- ■constructie geplaatst van do brug bij Sluiskil over het ka naal GentTemeuzen, waar door de verbinding tussen 'het Noordelijk en Zuidelijk deel van. Oost-Z.-Vlaanderen vreP- ke tot-heden door een portd in stand wordt gehouden, bin nenkort wed^- via eon vaste verbinding óndediooden kan worden. Het licht in de bedoeling btev- nen enkele dagen de bieten- trau,sporten voor de suiker fabriek te Sas van Gent reeds oyer deze brug te doen ge schieden. Middelburg Metaalbewerkers 40 jaar georganiseerd. Dezer dagen is het 40 jaar geleden, dat de afdeling Mid delburg van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkers- bond opgericht werd. Men begon in 1907 met 9 leden, hoofdzakelijk personeel van de Ijzergieterij Boddaert Co.. terwgl dit aantal bg 't uitbreken van de oorlog onge veer 250 bedroeg. Toen het N. V. V. in het nat. socialistische N.A.F. overging, bedankte 95 van de leden. Op 1 Janu ari 1945 begonnen de Bestu ren bond en de Metaalbewer- kersbond in Middelburg weer met de arbeid, laatstgenoemde met 90 leden. Op 1 Januari 1946 was dit gestegen tot 317 en in 1947 reeds tot 388 leden. Thans heeft men het 453e lid ingeschreven. De afdeling Middelburg heeft in de afgelopen 40 jaar slechts enkele malen met ernstige moeilijkheden te maken gehad. Het gewezen gemeenteraads lid W. P. Comekssen is de eni ge van de oprichters der af deling Middelburg, die nog in leven is; de voorzittersfunctie wordt thans bekleed door de heer Chr. Bank, de secretaris functie door de heer L. J. Geers. FEESTAVOND. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der afdeling Middelburg van de Algemene Ned. Metaalbewerkersbond werd Zaterdagavond in het Schuttershof een feestavond gegeven, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Temidden van talrgke bloem stukken hield de voorzitter, de heer C. Bank, een openingsre de, waarin hg de leden op wekte om mede te werken aan de uitbouw van de afdeling. Daarna trad de tweede voor zitter van de bond het toneel en sprak een geestig propa- gandawoord. Het cabaret-ge zelschap „A tot Z" uit Zwol le bracht vervolgens een ca baret-revue op de planken on der de titel „Hoe kan het an ders", welke uitblonk door be schaafde humor en tempo. De scenes „De Schandpaal", waar in gewerkt werd met fluorisce- rend licht en „Jongens in In donesië" kwamen ver boven het peil van het doorsnee-ca baret. Een bal besloot deze geslaagde avond. Zaterdagmiddag hield het bestuur een receptie in het Schuttershof, die druk bezocht werd. VOORDRACHTMIDDAG VOOR „MIDDELOO." Tot steun van het oplei dingscentrum „Middeloo droeg mevr. A. C. Kuipersv. d. Mey, Zondagmiddag in het Schuttershof te Middelburg 'n aantal gedichten voor. Mevr. Kuipers beschikt over een warm stemgeluid en een goede dictie, doch haar voor dracht was voor de pauze wat vlak. Aangrypend was de „Do denmars" van Clara Eggink, muzikaal geïllustreerd door Henriëtte Bosmans. De heer J. Kuiler accompagneerde mevr. Kuipers op verdienstelgke wg- ze. „Het ezeltje", één van die meesterlijke," typisch-vrouwe- lijke gedichten van M. Vasalis, werd door de declamatrice zeer goed gezegd. Met meer overgave dan daarvoor werd na de pauze tenslotte 't lange poëem „Ma ria Sybille Merian" van Ber- tus Aafjes voorgedragen, be heerst maar zeer gevoelig. Een dankbaar gehoor beloon de mevr. Kuipers na afloop met een hartelgk applaus. DRUKBEZOCHTE BAZAR. Ingeleid door een rondwan deling van het tamboers- en Pijperscorps „Juliana" en een druk bezochte uitvoering in het „Schuttershof" heeft de afdeling Middelburg van de Chr. Jongemannen Vereniging Donderdag, Vrijdag en Zater dag in haar clubgebouw in de Singelstraat een bazar gehou den. Er waren aantrekkelijke stands, vele attracties en lote rijen met fraaie prijzen. De pu blieke belangstelling was zeer groot, zodat het béstuur van de C.J.M.V. met deze bazar veel succes heeft geoogst. Vlissingen KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES. De afdeling Vlissingen van bovengenoemde vereniging hield Vrijdagavond haar alge mene vergadering. De voorzit ter, de heer H. B. J. Knoop, 'de afdeling. In dit verband be tuigde hg dank aan mevrouw Wesseling, die in korte tijd 132 leden voor de afdeling kon in« 'schrijven. Uit het verslag van de secre taresse, mevr. SpuymaU, bleek, dat dit jaa^ 35 kinderen wer den uitgezonden, terwtjl er nog heel wat op uitzending wach-, ten. Tot penningmeesteresse werd gekozen mej. M. B. Linse. Besloten werd de propaganda voor ledenwerving krachtig voort te zetten. Westlcapelle zanguitvoering. Zaterdagavond gaf de ge mengde Chr. zangvereniging „Looft den Here" een uitvoe ring in de cantine van het Zwitsers barakkenkamp te Westkapelle. Onder leiding van haar directeur de heer M. P. Ventevogel werden behalve een aantal kleinere liederen ook uitgevoerd de cantate „De starrenhemel" van J. Nauta, gecomponeerd voor gemengd koor en soli met orgelbegelei-» ding. De goede vertolking van het gebodene werd door de luiste raars bgzonder gewaardeerd. Na de pauze bracht de afde ling toneel van de vereniging het spel „Plicht of Liefde" voor het voetlicht. Men was gul met applaus. Uit de grote belangstelling bleek wel, dat deze ontspan ningsavond te Westkapelle werd gewaardeerd. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. De voorzitter de heer J. Vrghoef opende en sloot op de gebruikelijke wyze. Goes cabaret. Het Ned. Cabaret-Gezelschap onder leiding van Fran.q Nien- huls, dat Dinsdagavond te VIis_ sing-en speelt, treedt Woens dagavond vöpr de afd. Goes v?an de Cëntr. Bond van Transportarbeiders op in de „Prins van 'Oranje':" wiener s&ngerknaben. Ook te .Goes was de belang- stelling voor'het optreden van de „Wiërier S&ngerknaben" zeer groot. Ongeveer 850 per sonen waren Zaterdag in de zaal „Juliana" van de heer Krijger bijeen en gaven door dankbaar lui'd applaus blgk 't gebodene op hoge prijs te stellen. Het was zeker een goed idee om aan de uitgang een collecte te houden voor de „Jongens in Indië", waarvan de opbrengst 181 bedroeg. Kapelle EINDLES BIJENTEELT. Dezer dagen werd te Ka pelle de elndleg gegeven van de cursus Bijenteelt onder lei ding van de heer M. Jansen uit Goes. By deze laatste les was ook het bestuur van de Bgeiiteeltvereniging Kapelle Biezelinge aanwezig. Aan de volgende personen die de cursus met goed gevolg doorliepen werd een diploma uitgereikt: Joh. Wabeke, Joh. Zegers, J. Joosse, A. Nijsse, M. Dekker, L. Dekker, L. Klap, allen te Kapelle en M. Lokerse, te Hansweert, en H. Steene- poorte te Schore. herinnerde er aan, dat de afde ling na de bevrijding weer ge heel opnieuw moest beginnen. De koloniehuizen zijn weer in gebruik genomen. Spr. hoopte, dat vele ingezetenen dit mooie sociale werk zullen steunen, door toe te treden als lid van Marktberichten veiling KAPELLE—BIEZELINGE. 10 October 1947. Appelen: Cox's Orange Pippin 1463; Allington Pippin 1328; Lax- ton's Superbe 1141; Jona than 865; Goudreinette 14 39; Sterappel 1222; Zure Bel lefleurs 922; Glorie van Holland 1737; Franse Rei- nette 1625; Bramley's Seed ling 1016; Golden Delicious 8—15; Ermgaard 15—17; Notarisappels 1535; Pomme d'Orange 1017; Zoete Appels 6%19; Lanes Prince Albert 9%18; Campagnezoet 17; Princesse Noble 711; Gold Permain 18; Hondsmuil 819; Jacq. Lebel 14; Peren: Beurré Clalrgeau 1425; idem Ale xandre Lucas 4%26; Doyenné du Cornice 1047; Conférence 624; Legipont 16 29; Bonne Louise d'Avran- ches 1330; Nouveau Polteau 416; Comtesse de Paris 4 26; Zwgndrechtse Wijnpeer 4 14; Saint Remy 1024; Ponds. peer 8%23; Chaumontel 7% 14; Jodenpeer 4%13; KI ei- peer 27; Gleser Wildeman 9 34; Emii d'Heijst 327; Maag_ denpeer 16; Wintersuikerg 7 13; Brederode 1826; Bezy v. Sehonauwen 6%14; Kwee peer 39; Dorothea Royal 4%; Diversen: Andijvie 23; Blauwe druiven 99115, alles per k-g.; Knolselderij 5; Meloenen 22; Komkommers 7%; Noten 3.40 4.90 alles per 100 stuk»,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2