PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen veto? Dan boycot! Grote Bankfusie Overdracht Koninklijk Gezag Wijziging woningwet Decentralisatie van de Wederopbouw 190e Jaargang - No.240 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Zaterdag 11 Oct. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ADVEBTENTIEPRIJS: 12 et per ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. teL 02 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 358300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren. Sowjets zullen de Balkan-commissie negeren. Wysjinski-loon maakt opgang. De „Wysjinsky-toon" begint onder de Slavische afgevaar digden bij de Ver. Naties te Lake Success opgang te ma ken. In hun gezamenlijk ver zet tegen de pogingen van Amerika om een eind te ma ken aan het doen binnen sijpe len door de omliggende landen van partisanen in Griekenland, worden zij grof,,en nemen hun toevlucht tot een af en toe hysterische en zelfs recht streeks beledigende taal. Het bontst maakt het wel de Joego slaaf Bebler. Hij zorgde begin dezer week voor de meest stormachtige zitting, ooit door een commissie van de V.N. ge houden. In een schreeuwerig betoog beschuldigde hij de Britten van moord, noemde het Balkan-rapport schandalig, lasterlijk en gemeen, en viel heftig Paul Spaak aan. Een aanmaning van de voorzitter wat kalmer te zijn, leidde *tot een onaangename woordenwis seling. Het was met recht veel ge schreeuw en weinig wol, want de argumenten waren voos of ontbraken geheel. Het is ook niet de bedoeling van Wysjins- ky, Bebler c.s. de assemblee van htm goed recht te over tuigen. Zij schelden voor een verloren zaak, leveren slechts achterhoedegevechten. Het was duidelijk dat het Amerikaanse voorstel, opnieuw 'n' Balkan commissie naar Griekenland te zenden als V.N.-wachtpost, een grote meerderheid zou ver krijgen. En daar geen veto recht afstemmen kon bewerk stelligen, bleef slechts over halstarrige en luidruchtige op positie, ja obstructie. De Rus sen zijn er de diplomaten niet naar een komende nederlaag gelaten te aanvaarden. Een laatste redelijke poging van Zweden een soort compro mis er door te krijgen, misluk te. Het was een voorstel elke beschuldiging aan het adres van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië weg te laten uit de resolutie, zoals die was inge diend door Amerika. „Koehandel", riep Wysiins- ky uit, „onwaardige koehan del, neem de oorspronkelijke resolutie maar aan, als jullie per sé een ultimatum wilt stel len". De politieke commissie van de assemblee liet zich niet af schrikken en keurde met 34 tegen 6 stemmen het „ultima tum" goed. Thans hebben de Russen hun laatste troef uitgespeeld. De Balkan-commissie zal absluut geboycot worden de Sovjet- Unie zal er geep zitting in ne men, noch meestemmen bij de De Pravda over de Kominform. De Prawda. 't orgaan van de Sowjet-Russische communis, tische partij, heeft verklaard, dat de oprichting van het communistische informatiebu reau door negen landen te Belgrado „in het geheel niet betekent, dat een enkele com munistische wereldorganisatie onder controlerenle leiding, ge lijk aan de voormalige com munistische internationale, ge vormd ls." De Komintern heeft reeds lang haar fundamentele taak van l^et kweken van leiders voor de arbeidersklasse en het spelen van een rol in de ont wikkeling van de internationa le arbeidersbeweging vol bracht. DE MENING VAN PIECK In een brief aan United Press bevestigde Wilhelm Pieck, vice-voorzttter van de socialistische eenheidspartij en voormalig lid van het secreta riaat van het Moskouse komln. tern, stilzwijgend, dat het nieu we communistische voorlich tingscentrum in Belgrado ln het leven wa9 geroepen om een politieke en idologlsche we reldoorlog- te ontketenen tegen het Marshall-plan en de Ver. Staten. Eggerath president van Thüringen. Werner Eggerath, een com munist van oudsher, werd door de Staatsvergadering gekozen tot minister-president van Thü ringen, als opvolger van lr. Ru- dolf Paul, die vijf weken gele den op raaselachtige wijze in Weimar is "verdwenen. Werner Eggerath bracht de oorlogsjaren door in een Duits concentratiekamp en is de voornaamste zegsman van de onder Sowjet controle staande éénheidspartij in Thüringen. Eggerath legde terstond nadat hii zonder een afwijzende stem en met één onthouding was 8*- kozen de eed af. verkiezingen van haar leden. De boycot is in de plaats ge komen van het veto. Bebler dankte Wysjinsky voor zijn „vriendelijk gebaar", er geen rekening mee houdend, dat dergelijke gebaren op de duur verlammend werken op elke activiteit van de V.N. Te recht laakte Spaak de Sowjet- groep om haar gebrek aan wil tot samenwerking. Het is een uitvloeisel van de tegenwoor dige verhouding, dat de Sow- jet-Unie gedwongen is in alle lichamen van de V.N. de rol van officiële oppositie te spe len, Maar er zijn grenzen, waar men niet buiten kan gaan, zonder de grondbeginse len van de U.N.O. aan te tas ten. Terechtstellingen in Albanië. Het Albanese telegraaf- agentschap heeft medegedeeld dat de zestien betrokkenen bg de „zaak van de groep afge vaardigden,, die verraad pleeg den, spionnen en saboteurs in Brits-Amerikaanse dienst", gistermorgen zijn terechtge steld, nadat het presidium van do volksvergadering hun ver zoek om gratie van de hand gewezen had. Drie der veroor deelden zijn opgehangen, de overigen gefusilleerd. Proces tegen Sidor e.a. Gisteren is te Bratislava het proces begonnen tegen Karei Sidor, de voormalige Slowaak se gezant bij het Vaticaan, en drie andere leidende figuren van de Slowaakse regering van de in April jl. terecht gestelde mgr. Tiso. Sidor, van wie men aanneemt, dat hg zich in het Vaticaan bevindt, wordt bij verstek berecht. Nieuwe demarcatielijn op Java en Sumatra Naar Agence France Pres- s© officieel verneemt, zal Australië 'Zaterdag de Vei ligheidsraad het voorstel doen ,de Nederlandse en Re publikeinse troepen tot op vjjf km. van hun huidige po sitie te doen terugtrekken. Tanganjika zal, als Prin ses Elizabeth het goedkeurt, een diamant als huwelijksge schenk aanbieden. DRAMA TE RIJSBERGEN. In aansluiting op ons bericht van Vrijdag 10 October inzake het drama op de Vloeiweide te Rijsbcrgen in October 1944, waarbij een illegaal zendsta tion werd overvallen, volgen hier nog enige eisen. Tegen een der hoofdschuldi gen, A. J. Zuuring werd bg verstek de doodstraf geëist. C. J. v. d. Kerkhof, uit Breda, J. P. v. Hooydonk, uit Teterin- ?on, J. A. W. v. Doesburg, uit eteringen. D. J. Munnik, uit Breda en H. W. Lion uit Breda hoorden respectievelijk veer tien, twaalf, tien, twaalf en ze ven jaar tegen zich vorderen. Particulieren kunnen bouwen. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp-wet tot wijziging van de woningwet. Aan de memorie van toelich ting ontlenen wij het volgende: De talloze moeilijkheden aan de uitvoering van een rijks bouwprogramma en een juist gebruik van de beschikbare materialen verbonden, zullen onoverkomelijk zgn, indien aan de Kroon, c.q. de met deze taak belaste minister, niet enkele bevoegdheden worden toege kend met betrekking tot de op dit gebied door de lagere or ganen uit te oefenen werk zaamheden. De voorgestelde bepalingen zgn opgenomen in een afzon derlijke wet van tijdelijk ka rakter, waarbij de woningwet gedeeltelijk wordt gewijzigd en aangevuld. In verband met het feit, dat de voorgestelde wet telijke regeling op 31 Decem ber 1950 zal vervallen, wordt op deze wijze niet vooruitgelo pen op de ingrijpende herzie ning van de woningwet, welke wordt voorbereid door een daartoe ingestelde staatscom missie. OVERHEIDSSTEUN. Het verdient voorts aanbe veling een wettelijke basis te RATIONELER BEDRIJFSVOERING NODIG Geen personeelsinkrimping. De Amsterdamse bank N.V. en de Incassobank hebben een communiqué gepubliceerd, waarin zij mededeling doen van het fusiebesluit, dat 'direc tie en commissarissen hebben genomen onder nadere goed keuring van de aandeelhou ders. Zij wijzen er op, dat door de voortdurende stijging van de onkosten de bedrijfsuitgaven thans het dubbele zijn van 1939. Daarnaast moet ernstig rekening gehouden worden met een teruggang der gelden van crediteuren. Samenvoeging schept grote mogelijkheden voor rationali satie. Vereniging van kantoren zal plaats hebben ln steden waar dat geen bezwaar ople vert. Voor nieuwe vestiging of herbouw van verwoeste kanto ren zullen minder uitgaven no dig zgn. Het sociale nadeel, dat in de regel aan een fusie als de onderhavige verbonden is, t,w. het overcompleet worden van een deel van het personeel, ls ln dit ge val niet te duchten. Gelet op de feitelijke on derbezetting bij beide be drijven, kunnen de vrijko mende arbeidskrachten die nen om de overbelasting van de andere beambten op de meest natuurlijke en doeltreffende wijze te be strijden. DE VORM. Terzake van de vorm, waar in de samenvoeging van beide bedrijven tot stand gebracht moest worden, heeft zorgvul dige* beschouwing van alle daarbij betrokken belangen tot de conclusie geleid, dat om re denen van opportuniteit het doel het best kan worden be reikt door die samenvoeging te doen plaats vinden binnen het verband van de Amster damse Bank.N.V., echter met dien verstande, dat beide ban ken naast elkaar als zelfstan dige instellingen zullen blijven voortbestaan in de vorm en op de wijze als in de overeenkomst tussen partijen is vastgelegd. Het aandelenkapitaal wordt •teruggebracht van 85 millioen tot 70 millioen gulden. Er is een regeling getroffen voor deze kapitaalsverminde ring en de afstempeling van de aandelen Incassobank. Van 1 Januari a.s. af zal de Incassobank haar bedrijf uit oefenen voor rekening van de Amsterdamse Bank. Worden de fusieplannen goedgekeurd dan ligt het in de bedoeling dat de directies van beide instellingen uit dezelfde personen bestaan te weten de heren; mr. R. Koole, mr. M. Houwing, C. Flemminga, J. M. Haga, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, H. A. A. de Vos, mr A. Diemer Kool, drs. C. A. Klaasse, mr. M. Tieleman. De personeelskwestie. Op een persconferentie werd door mr. R. Koole medegedeeld dat de beide directies van de gefusioneerde banken het ten zeerste zouden betreuren, in dien de beoogde samenwerking het personeel zou duperen. Men onderstreept daarom na drukkelijk, dat geen enkele vrees behoeft te bestaan, dat deze fusie tot ontslag van per soneel zou leiden. Er is namelijk nog steeds een onderbezetting en het ver loop is dermate, dat steeds nieuw personeel moet worden aangenomen. In 1946 vertrok ken bg de Incasso-Bank door pensionnering, verandering van werkkring, enz. 448 en bij de Amsterdamse Bank 419 be ambten. In 1947 waren deze cijfers tot 1 October voor de A.B. 360 en voor de I.B. 253. scheppen voor het verlenen van financiële steun van overheids wege met betrekking tot het bouwen door particulieren. Het ligt in het voornemen de werkzaamheden met betrek king tot de goedkeuring van werken en de verdeling van bouwmaterialen geleidelijk zo veel mogelijk in handen van de gemeentelijke organen te leg gen. Het verdient de voorkeur de bevoegdheid tot het opleggen van de noodzakelijke medewer king, te geven aan de1 Kroon, nadat Gedeputeerde Staten ter zake zijn gehoord. OVERLEG MET G.S. Het ligt voor de hand te be palen, dat een vastgesteld rijksbouwprogramma ter alge mene kennis wordt gebracht. Het is voorts de bedoeling met Gedeputeerde Staten te over leggen omtrent de wijze van uitvoering van bouwprogram ma's in de afzonderlijke ge westen. Voorkomen dient te worden, dat burgemeester en wethou ders, op grond van het bepaal de in artikel 6, tweede lid, der woningwet, verplicht zouden zijn bouwvergunning te weige ren indien, tengevolge van bgz. tijdsomstandigheden aan in een bouwverordening voor komende voorschriften of aan de uit een bijzondere rooilijn voortvloeiende eisen niet kan worden voldaan. Indien het be lang van een goede volkshuis vesting niet in die mate wordt geschaad, dat het oprichten van een gebouw achterwege dient te blijven, is het verant woord incidentele afwijking van de betreffende voorschrif ten mogelgk te maken. West-Java-conferentie te Bandoeng. Van officiële zijde wordt over de van 12 tot 19 October te Bandoeng te houden confe rentie van vertegenwoordigers van West-Java medegedeeld, dat de vertegenwoordigers him ideeën en verwachtingen ken baar zullen maken en onder linge contacten zullen leggen. De conferentie zal dus geens zins recht op de bevoegdheid hebben zich te beschouwen en te gedragen als een constitu erende vergadering. Zij zal niet anders dan een oriënte rende bijeenkomst zjjn van zo objectief mogelijk aangewezen vertegenwoordigers van de di verse stromingen op West-Ja va. Inmiddels heeft Soeria Kar- talegawa, de leidér van de „Pasoendan-beweging" bekend gemaakt, dat de Pasoendan geen deel zal uitmaken van de West-Java-conferentie. KORTE PREDICATIE TER OVERDENKING. Wat mij aangaat, het zij verre van mg, dat ik tegen den Here zoude zondigen, dat ik zoude aflaten voor u te bidden. 1 Sam. 12:23. En de jongeling Samuël diende den Here. 1 Sam. 3:1 En Hanna zeide: Ik heb mijne ziel uitgegoten voor het aangezicht des Heren. 1 Sam. 1:15. Het eerste woord wordt door Samuël gesproken, als hij oud en grijs geworden is en door het volk is afgedankt. (Zie hoofdst. 12). Dan belooft hg het volk, dat hij voor hen bid den zal. Het tweede woord tekent ons Samuël ln zijn jeugd. Als kind is hij naar de tabernakel te Si lo gebracht en van jongsaf heeft hij den Here gediend. Ook toen kende hij het bid den, getuige die ene nacht, dat God tot hem sprak. (1 Sam. 3). Heei het leven van Samuël staat dus ln het teken van het gebed. Hg heeft van jongsaf gebeden en in de ouderdom wil hij er niet mee ophouden. Hij noemt het zonde, als 1 hij zou a.flatpn te bidden. En hij bidt niet voor zichzelf alleen, hij bidt voor anderen. Hij is 't van zijn jeugd af ge woon geweest zijn eigen noden en die van anderen op te dra gen aan God. Heerlijk zulk een biddend le ven. Kent gij dat ook? Staat ook uw leven ln het teken van de gevouwen handen En voelt eij u b'ezwaard, erkent ge het als zonde, als ge een morgen het bidden nagelaten hebt? En nu de eerste tekst: En Hanna zeide: Ik heb mijn ziel uitgegoten voor het aangezicht deR Heren. Dat 1<? een woord van Samuëjs moeder. En ja, nu begrijpen wij, waarom Samuël zo vroeg het bidden heeft ge leerd. Hij heeft het van moe der gezien. Moeder bad! Heer. lijk als we zulk een moeder hebben, of hebben gehad. E'en moeder, die bidden kon. Moe der bepaalt de sfeer in huls. Moeders hebben, naar de mens gesproken, het heil hunner kinderen ln de hand.-Wat moe der óns geleerd heeft, juist in die stille ogenblikken, wordt nimmermeer door ons verge ten. Heerlijk, als wij ook als kinderen van haar hét bidden hebben geleerd. 'k Sluit mijn oogjes, vouw mijn handjes, Buig mijn knietjes voor u neer, Trouwe Vader in den Hoge, Zie op mij in liefde neer! Leer mij vroeg uw kind te worden Neem mij aan, schoon jong en klein Laat mij van uw grote kudde Ook een heel klein schaapje zijn! Amen. Wemeldinge W. OOST. Inlandse tabak. De prijzen van ruwe inland se tabak, welke door beroeps telers is geteeld, worden bin nenkort vrijgelaten. Het direc toraat-generaal van de prijzen vestigt er echter de aandacht op, dat de prijzen van de pro ducten, die uit deze inlandse tabak worden vervaardigd, hierdoor geen wijziging onder gaan. Voor sigaren, sigaretten én kerftabak uit inlandse be roepstabak vervaardigd, blij ven de bestaande prgsvoor- schriften, zoals deze voor alle tabaksproducten gelden, van kracht. De doopplechtigheid in de Domkerk te Utrecht. Tijdens het uitspreken van de doopformule door de hofprediker Ds. J. F. Berkel. Wetsontwerp door Staten-Generaal goedgekeurd De beide Kamers der Staten-Generaal hebben Vrijdagmid dag in haar verenigde zitting het wetsontwerp tot toepas sing van art. 43 van de grondwet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd Uit het voorlopig verslag der Verenigde vergadering der Staten-Generaal over het wets ontwerp tot toepassing van art. 43 der Grondwet bleek, dat vele leden betreurden, dat het ontwerp zo Iaat was in gediend. Algemeen werd betreurd, dat de gezondheidstoestand van Hare Majesteit de Koningin tot de indiening van dit wetsont werp had geleid. Men sprak de hoop uit, dat daarin spoe dig een wending ten goede zou komen. Enige leden was het niet duidelijk of de regering beoogt de neerlegging van de uitoefe ning van het Koninklgk gezag slechts voor eenmaal mogelijk te maken of dat zulks meer malen zou kunnen geschieden. Sommige leden bepleitten, dat duidelijk zou worden vast gesteld, dat van enige mede werking van een minister, noch bij het neerleggen, noch bij de hervatting van de uitoefening van het koninklgk gezag spra ke zou zgn. De regering heeft op de schriftelijk gemaakte opmer kingen o.m. net volgende ge antwoord De regering betreurt, dat 't, ondanks de betrachte spoed, niet mogelgk was het ontwerp eerder bij de Staten-Generaal in te dienen. Het is echter niet uitgeslo ten, dat in de gezondheid van onze Vorstin na verloop van enige ttfd na de hervatting van de uitoefening van haar taak een terugslag Intreedt, welke II. M. de Koningin zou kunnen nopen de uitoefening van het Koninklgk gezag op nieuw tijdelijk neer te leggen. In de gedachtengang van sommige leden zou dan een nieuwe wettelgke regeling die- Rapport van de Adviescommissie van de Stichting „Herstel Zeeland 1945". Schema voor een taakverdeling. De stichting Herstel Zee land 1945", welke reeds meermalen door rapporten en adviezen nuttig werk ver richtte voor do wederop bouw van onze provincie, heeft enige tyd geleden een adviescommissie ingesteld, welke thans met een rapport voor de dag is gekomen, waarin tal van wensen en verlangens ten aanzien van de reorganisatie van de we deropbouw zijn vastgelegd. Deze adviescommissie, welke onder voorzitterschap van de heer C. Zwagerman te Mid delburg haar werkzaamhe den verrichtte, bestond uit 13 leden, die verschillende takken van gemeentedien sten en gemeentebestuur uit geheel Zeeland vertegen woordigen. Wanneer men het rapport, dat een goed gefundeerde en doorwrochte indruk maakt, be studeert, springt als belang rijkste resultaat direct één feit in het oog: Decentralisatie! De commissie stelt immers al dadelijk vast, dat onver minderd de dringende noodza- W. kelgkheid op zeer korte ter mijn tot een nieuwe wettelij ke reorganisatie van de weder opbouw te geraken, de tot standkoming van een voorlo pige speciale noodwet, welke een snelle overdracht van be voegdheden door hogere aan lagere instanties (provincie en gemeente) mogelijk maakt, niet gemist kan worden. Ma£r tevens acht de commissie het dringend gewenst, dat reeds binnen het kader van de moge lijkheden van dit ogenblik ge streefd zal worden naar decen tralisatie en beperking der de mocratie in hei apparaat van de wederopbouw. SCHADEVERGOEDING. Maar er is nóg een punt, waarop reeds vele malen met klem de aandacht is gevestigd. En ook de commissie-Zwager man laat niet na de vinger te leggen op deze nog steeds wondo plek: het uitblijven van een bevredigende regeling van de vergoeding der materiële oorlogsschade. De schadeloosstelling dient toch zó te zijn, dat alle gedu peerden in staat gesteld wor den te herbouwen of te her stellen, althans voor zover dit in het economisch belang van de gemeenschap en de getrof fenen kan worden geacht. De huidige schaderegeling staat een werkelijke wederop bouw in de weg, daar de ver goedingen tè gering zijn om gedupeerden het herstel finan cieel mogelijk te maken. En de overheid, welke tóch wil zien houwen, heeft dientengevolge in het systeem van de woning wetwoningen moeten vluchten. De commissie geeft dan ook enkele richtlijnen aan, welke bjj de opstelling van een bevre digende schaderegeling h.i. in acht genomen dienen te wor den. Basis dient te zijn de ver van gin es waar de, waarbij de vergoeding steeds zodanig zal moeten zijn, dat de gedupeerde kan bouwen of herstellen zon der in credietmoeiiijkheden te geraken. De kosten van nieuw voor oud en die van uitbreiding zijn vanzelfsprekend voor re kening van de gedupeerde, die hierdoor tevens zal worden aangespoord tot zuinigheid. AANWIJZINGEN. De commissie geeft voorts een schema voor decentralisa tie van het wederoohouwwerk via centrale overheid, provin cie en gemeenten. De voor naamste verantwoordelijkheid zal bij de gemeenten moeten komen te liggen. Reeds thans zal aandacht moeten worden besteed aan de vorming van gemeentelijke en provinciale wederopbouworganen en aan overdracht van uitvoeringsbe voegdheden aan bestaande ge meentelijke organen. Tot dé taak van de centrale overheid behoort o.m. het stel len van algemene richtlijnen, alsmede van de verantwoorde lijkheden van de gemeentelijke en provinciale organen en het houden van preventief èn con- trólerend toezicht Als instantie, welke namens de provinciale overheid de vraagstukken van de wederop bouw behandelt, ware een com missie samen te stellen, waar in Ged. Staten, de hoofdinge- nieuf-directeur van de Volks huisvesting, zwaar getroffen gemeenten, de Stichting van de Landbouw, van de Kamer van Koophandel en van organisa ties van gedupeerden vertegen woordigd dienen te zijn. Deze commissie zou o.m. het be schikbare bouwvolume en de materialen over de gemeenten moeten verdelen en voorts moeten bemiddelen bij de voor ziening met vakarbeiders. DE TAAK DER GEMEENTEN. Tot de taak van de gemeen ten behoort o.m. de vaststel ling der wederopbouwplannen en de onteigening (beide be houdens hogere goedkeuring), de herverkaveling, de beslis sing omtrent de opheffing en overdracht van de herbouw- plicht, de verdeling van de toewijzing van bouwvolumina en materialen, enz. ZEVEN ORGANEN NODIG Voor Zeeland zal met zeven gemeentelijke of streekorganen kunnen worden volstaan, te weten: Middelburg met de plattelandsgemeenten van Wal cheren, Vlissingen, West Zeeuwsch Vlaanderen, Oost Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid- en Noord Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Phi- lipsland, Prov. Bureau Weder opbouw Boerderijen. De finan ciering dient door het Rjjk te geschieden. nen te worden getroffen. Is de wetgever er van over tuigd. dat de voorgestelde maatregel door de omstandig heden is verantwoord, dan ver- lene hg de vereiste machti ging, ook opnieuw het gezag neer te leggen, .het daarbg aan de Koningin overlatende de tijdstippen te bepalen, ge durende welke de uitoefening van het Koninklgk gezag zal worden neergelegd. De Staten- Generaal staan voldoende mid delen ter beschikking om, in dien zij de indruk zouden krij gen, dat van de machtiging een ander gebruik zou worden gemaakt dan bij de indiening van het wetsontwerp werd be oogd, hun invloed te doen gel den. Mochten andere omstandig heden dan die, welke thans tot indiening van het wetsont werp leiden t.z.t. eveneens tot het tijdelijk neerleggen van 't Koninklgk gezag nopen, dan zal de regering ook naar haar oordeel opnieuw een wetsont werp moeten indienen, ten einde het verlenen van de met het oog op die omstandighe den vereiste machtiging te be vorderen. Hetzelfde geldt dan ten opzichte van de waarne ming van het Koninklijk ge zag door de regent. Het ligt ln de bedoeling in het thans uit te vaardigen be sluit, waarin het tijdstip be paald wordt, waarop de uitoe fening van het Koninklijk Ge zag wordt neergelegd, mede 't tjjdstlp te bepalen, waarop de uitoefening van dat gezag zal worden hervat. Het gewijzigde wetsontwerp luidt nu: Artikel 1. 1. Wanneer redenen van gezondheid ons daartoe aanleiding geven, leggen wg de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer. 2. Wg bepalen het tijd stip, waarop wg krachtens het eerste lid van dit ar tikel de uitoefening van 't Koninklijk Gezag neerleg gen, alsmede het tijdstip, waarop wij deze zullen hervatten. Artikel 2. Voor de, gevallen, waar in wij krachtens artikel 1 de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag tijdelijk neerleggen, wordt mits de ze onze beminde dochter Prinses Juliana der Ne derlanden tot regentes van het Koninkrijk benoemd. Artikel 3. Het regentschap eindigt met ingang van het tijd stip, waarop wij de uitoefe ning van het Koninklijk Gezag hervatten. HERZIENING H.O. EN M.O. WET. het voorlopig ver- Kaïr Blijkens r_ slag van de Tweede' Kamer hebben een aantal Kamerleden bezwaar gemaakt tegen de re geringsvoorstellen tot wijzi ging van de H.O. en middel- baaronderwijswet nu een alge hele herziening van die wet binnenkort zal plaats hebben. Zij wilden de tussentijdse wijzigingen liever uitstellen. Enkele leden wilden aan de bij zondere hogere burgerscholen meer vrijheid toestaan b\j het bepalen van het leerplan. Over de voorgestelde opneming van het vak muziek- en zang werd verwWllend geoordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1