PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde vergadering der Staten Generaal Hoge gasten aan boord van de „Karei Doorman" Herfstschoonmaak in Britse regering Commissie van Drie begint haar werk Het achtste leerjaar in Zeeland verdwenen 190e Jaargang - No.238 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drufckénj Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Donderdag 9 Oct. 1947 nummers 5 ct. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprus: ij ct p« mm., minimum p. advertentie z. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 (2 Hlnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turlkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 02 - Terneuzen: BromveriJ.tr. 2 - Poslrek. nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. NU 4 NOVEMBER NADERT Kort na dc vorstperiode za gen de Middelburgers, hoe op het Vlissingse bolwerk een ploeg van rond veertig arbei ders begon met het plan trijp maken van de oude wallengor- del rond de Zeeuwse hoofdstad. Die gordel zag er verre van aantrekkelijk uit. De grond was nat van de dooi, bezaaid met dode resten van de bomen en struiken, die eenmaal aan deze bolwerken een ongeëven aarde schoonheid gaven. Een monnikkenwerk scheen het, te beginnen met enkele tientallen werkkrachten aan het schoonmaken van de bo dem Deze veertig mannen hebben gewerkt. Hard gewerkt. Wie hen regelmatig gezien heeft, is onder de indruk gekomen van hun energie, van de toewijding, waarmede zij him arbeid ver richtten. Met bewondering hebben de Middelburgers de vorderingen van dit plantrijp maken der bolwerken gevolgd en ontelbare malen hebben zij tegen elkaar gezegd: Die ke rels weten wat aanpakken is! In de schrale kilte van het vroege voorjaar staken zij de eerste spade de grond in, hui verend in hun dunne kle ding. En toen de hitte Wal cheren teisterde in het heetst van de zomer', werkten deze veertig mannen voort met een energie, die geen moment verslapte. Hun naakte boven lijven werden koperkleurig ge roosterd door de laaiende zon, maar zij zwoegden voort en vorderden. Nu waait de herfst wind over het land... en vier weken voordat met de herbe planting van Walcheren een begin zal worden gemaakt, zgn deze veertig aangevangen met het plantrijp maken van het Veerse bolwerk, het laatste in de lange rij! Het is goed om ook op deze plaats eens te zeggen, dat deze „plantrijpmakers" van Wal- cherens bodem velen een voor beeld zijn ^geweest en dat hun toewijding en energie een eer lijk respect hebben afgedwon gen. Zij hebben een werk, dat hopeloos scheen om er aan te beginnen, in recordtijd tot een goed einde gebracht. Zij" konden dat doen daar van ziin wij overtuigd om dat zij wisten waaraan zg werkten: aan de toekomst. De zelfde onuitgesproken ar beidsvreugde, die allen bezielt, die het voorrecht hebben een steen bij te mogen dragen aan het hergeven van zijn oude schoonheid aan Zeelands zo deerlijk verminkte tuin, moet ook hen hebben bezield. Zij moeten begrepen hebben, dat 'zonder hun toewijding-het onmogelijk zou zijn om van de 40 November voor Zeeland een historische dag te maken. Welnu: de 4e November na dert. Met toenemende span ning ziet men tot ver buiten de grenzen van onze provincie die da? tegemoet. Dat juist nu het officiële be richt komt, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard od deze voor Zeeland zo blijde dag naar Walcheren ko men om persoonlijk aanwezig te zijn bij het begin der Herbe planting, het is een feit, dat een ieder, die het wel meent met Walcheren en de toekomst van dit eiland, met dieoe vreugde heeft vervuld. Immers: de komst der hoge gasten is niet slechts een be wijs van belangstelling, maar mag tevens beschouwd worden als een erkenning en waarde ring van hetgeen op Walcheren wordt verricht. Engels generaal te Delfzijl overleden. De 49-jarige Engelse gene raal Arthur G. Matthew, die met 3 ex-militairen een reis per jacht door Nederland, Bel gië en Noorwegen maakte is te Delfzijl plotseling overleden. Arthur G. Matthew was tij dens de oorlog commanderend generaal bij de bevrijding van Eindhoven. Zijn stoffelijk over schot is in de Karei Doorman- kazerne, te Delfzijl opgebaard. Het zal vermoedelijk naar En geland worden overgebracht. Bevorderingswet officieren. Uit de memorie van toelich ting op het wetsontwerp „voorzieningen ten aanzien van de bevorderingswet voor de landmacht en het reserve- personeel van de landmacht", dat bg de Tweede Kamer is in gediend, blijkt dat bevordering van officieren, die na de be vrijding bij K.B. geschiedde, in haar geheel in de bevorde- ringswetten geregeld zal wor den. Voor de oorlog was de toe stand zo. dat officieren vaak tweemaal zo lang in hun rang werden gehandhaafd, dan ver eist was. Deze toestand zal nu verdwijnen. Het nieuwe^ artikel schept de mogelijkheid na 6 jaar dienst als officier kapi tein te worden, na 12 dienst jaren volgt bevordering tot majoor, na 18 dienstjaren be vordering tot luitenant-kolonel en na 22 jaar dienst kolonel. De officieren, die buiten deze wet om bij K.B. zijn bevorderd en op deze hoge posten goed voldoen zullen worden gehand haafd. Het Wereldgebeuren. Meest linkse minister verdwijnt uit het kabi net. Reorganisatie thans achter de rug. Ruim twee jaar is het ge leden dat Clement Attlee na een onverwacht grote verkie zingsoverwinning een aantal der bekwaamste Labour-man- nen bijeenzocht en uit hen een nieuwe Britse socialistische regering vormde. In die twee jaar is gebleken, dat zijn keus niet altijd even voortreffelijk is geweest. Naast enkele goe de grepen, zoals het benoemen van Bevin tot minister van buitenlandse zaken en Jones tot die van koloniën, waren er misgrepen, werden er deskun digen in sleutelposities ge plaatst, die niet opgewassen bleken tegen de vele proble men en herhaaldelijk mistastten. Dat heeft Attlee'verschillende malen genoopt de tegen hen opgekomen oppositie te luwen door reorganisaties aan te brengen in zijn kabinet. De zware crisis, die Enge land doormaakt en die Labour voor een beslissende kracht proef stelt, eist, dat overal de juiste figuren op de juiste plaatsen worden gesteld en zwakke plekken worden ver sterkt. Het zijn meer dan de theorieën en doctrines de „mannen waar het op aan komt." De kabinetswijziging, die Dinsdagavond werd bekend ge maakt is wel de grootste sinds de Labourregering werd ge vormd. Drie vooraanstaande figuren vielen ten offer aan de „Herfstschoonmaak" in Attlee's ploeg. Het aftreden van Wilmot, de minister van voorziening was reeds lang voorspeld. Hij was tegen de socialistatle van de ijzer- en staal-industrie en daardoor geen persona grata bij de vak bonden en de linkervleugel van de partij. Ook Bellenger, de minister van oorlpg Is nooit iemand geweest, die zich op de voorgrond heeft 'kunnen stellen door een krachtier en gedurfd beleid. Wel verrassend was het heengaan van Shin_ well, een bij de arbeiders vrij populaire figuur, als minister van brandstoffenvoorzienlng. Shinwell was de meest linkse minister in het kabinet en des. wege het mikpunt van de cri- Vandaag ,.is het 3 jaar geleden dat Canadese troepen over de Braakman in West Zecuwsch Vlaan deren landden; ...viert prins Edward, oudste zoon van wijlen de hertog van Kent, zijn 11e verjaardag; ...ia het 350 jaar geleden dat Bredcvoort door prins Maurits werd ver overd. Sir Stafford Cripps, de nieuwe Engelse minister van econo mische zaken. Turkse generale staf in Amerika. MET VEEL EERBETOON ONTVANGEN. Met veel eerbetoon is giste ren de Turkse generale staf in de Ver. Staten ontvangen. Er was op het vliegveld een muziekcorpg ter begroeting aanwezig, dat het Turkse volkslied speelde en onder de aanwezigen bevonden zich tal van hoge militaire autoritei ten, w.o. generaal Eisenhower. De Turkse generale staf gaat ln de Ver. Staten onder handelen over de wijze van be steding van het Amerikaanse crediet van 100 millioen dol lars, bestemd om de bewa pening van Turkije te verbete ren. Dewey voor groter hulp aan Italië. In een proclamatie ter gele genheid van „Columbusdag" heeft de gouverneur van de staat New York, Dewey, ver klaard, dat Amerika grotere hulp aan Italië moest verlenen om de stichting van een ..ro de politiestaat" te verhinde ren. Politieke delinquenten terug naar de mijnen? De autoriteiten onderzoeken de mogelijkheid of een deel van de politieke delinquenten, die op 6 September uit het interneringskamp te Valken burg naar elders werden over gebracht, naar de mijnstreek zal kunnen worden terugge zonden. Men zou daarbij een dusdanige selectie toepassen, dat de belhamels in elk geval niet voor terugkeer in aan merking komen. Churchills hond verongelukt Beroemd zijn heeft ook I zijn nadelen. Dat onder- vond ook Winston Chur- i chill, of beter zijn hond. Na een congres van de Conservatieve partij in Brighton drong het pu bliek zo om de grote oorlogsleider, dat Chur chill's hond door de op dringende mensenmassa onder een autobus werd geduwd en werd overre den. tiek der oppositie. Hij werd verantwoordelijk gesteld voor de brandstoffencrisis in de vo rige winter en voor de moei lijkheden in de mijnindustrie. Zijn nieuwe urogram voor de verhoging van de steenkool productie wekte niet veel ver trouwen en zijn uitlating, dat hij zich niet zou bekommeren om degenen, die geen lid wa ren van vakbonden, zette bij de oppositie veel kwaad bloed. Tekenend is, dat vooral in in dustriële cn "handelskringen zijn overplaatsing wordt toe gejuicht. door de vakbonden betreurd. Over het algemeen is de ka binetshervorming in de Britse Derq giymtip- ontvangen, al za gen enkele bladen ook nog graag andere ministers, zoals Isaacs, die van arbeid, vervan gen.. De deftige Times wenst Attlee geluk met de energie en de bedrevenheid waarmee de vernieuwing is tot stand ge bracht. Een vernieuwing, die tevens een verjonging Is. De gemiddelde leefthd van de mi nister?, is door de jongste wij ziging een stuk naar beneden gegaan waar ter wereld vindt men een 31-jarige mi nister van financiën. Voorlopig is het nu uit met reorganiseren en zal de nieuwe ploeg moeten tonen wat zij waard is. Veel zal daarbij af hangen van de prestaties van Sr Stafford Cripps, die als op perbevelhebber in de strijd te- ge" de ennnntv.ico'.o ^nd^-^an" Attlee overschaduwt en de belangrijkste man is gewor den In het kabinet. Ontslag majoor Breunese gehandhaafd. Bij Kon Besluit is ongegrond verklaard het beroep van ma joor J. N. Breunese tegen het besluit van do Minister van Oorlog, waarbjj hem onge vraagd eervol ontslag is ver leend uit de militaire dienst. In dit besluit is o.m. overwo gen. dat, hoewel Breunese uit dé ontwikkeling van het Na- tionaal-Socialisme in Duits land kon weten welk hoogst ongewenst gebruik de Duitsers konden maken van een orga nisatie zoals die van de Ar beidsdienst, aangenomen moet worden, dat hij de organisatie en leiding met goede bedoe lingen en in nader overleg met vooraanstaande betrouwbare Nederlanders op zich heeft ge nomen. Vast staat ook. dat de appellant veel goeds in het be lang van de Nederlandse mili tairen heeft verricht. Hij heeft evenwel in woord en geschrift uitlatingen gedaan, waarvan hij kon vermoeden, dat zij aan de geleidelijke Duitse penetra tie voet gaven. Thans ook Arabieren ontvoerd. Woensdag hield de Commis sie van Drie uit de Veilig heidsraad, welke zich zal heb ben bezig te houden met de Indonesische kwestie, haar eerste vergadering te Lake Succes. In een communiqué wordt gezegd, dat de leden zich be reid hebben verklaard onver wijld naar het betrokken ge bied te vertrekken met het. eerste vliegtuig dat beschik baar is. Evatt vertegenwoordigde Australië op deze vergadering, daar Kirby. te Sydney vertoeft. Verdere beslissingen zullen al daar worden genomen. Men neemt aan, dat de Commissie, na te Sydney te hebben verga derd, naar Indonesië zal ver trekken. REPUBLIKEINSE DELEGATIE. Volgens een bericht van Antara, is de republikeinse delegatie voor de besprekin gen met de Nederlanders, als volgt samengesteld: Sjarifoed- din, voorzitter; Isak Tjokro Hadi Soerio, secretaris. Leden zijn: Ali Sastro Admidjojo, Hadji Agoes Salim, Djoeanda (minister van verbindingen) en Sjahrir De beide Kamers der Staten-Generaal zijn Woensdagmid dag in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde verga dering bijeengekomen ter behandeling van het wetsontwerp tot toepassing van artikel 43 der Grondwet. Bij de opening verklaart de president, prof. mr. R. Kra nenburg, terwjjl de leden zich van hun zetels verheffen dat de Kamers van ganser harte zich aansluiten bij de wens der regering, waarmede de memorie van toelichting besluit: „het is de vurige wens, dat de omstandigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren." Na schorsing deelde de voorzitter mede, dat tot voorzit ters der afdelingen gekozen zijn de heren Kolff (C.H.), Teu- lings (K.V.P.), Bierema (Vrijh.), Woltjer (A.R.), van der Goes van Naters (Arb.), Anema (A.R.) en Romme (K.V.P.) Tot leden der commissie voor de verzoekschriften zijn ge kozen de heren de Ruiter (C.H.), Joekes (Arb.), de Wilde (A.R.) Nederhorst (Arb.), Molenaar (Vrijh.), Andriessen (K.V.P.) en Spijkers (C.P.N.). Besloten werd het wetsontwerp tot toepassing van art. 43 der grondwet terstond in de afdelingen te onderzoeken. Te 2.10 uur werd de vergadering geschorst tot 4 uur. Na dc heropening werd medegedeeld, dat de heer van Schaik is benoemd als voorzitter van de Commissie van Rapporteurs en de heer de Wilde tot voorzitter van de Com missie voor de verzoekschriften. Aangezien de stand van de werkzaamheden niet toeliet het wetsontwerp nog deze zelfde dag in openbare vergade ring te behandelen, werd de vergadering verdaagd tot Don derdagavond. Later werd echter besloten de vergadering weer bjjeen te roepen tegen Vrijdagmiddag, 1 uur. ARABIEREN VRAGEN HULP. Het hoofd der Arabieren te Poerwokerto heeft hulp ver zocht naar aanleiding van de ontvoering van 600 Arabische mannen, vrouwen en kinderen uit de omgeving van Boemia- 1oe. ARRESTATIES TE MAKASSAR. In het.kader van de zuive ring zijn te Makassar enige arrestaties verricht. De gear resteerden zijn A. M. Sjadley, laatstelijk handelsconsulent, en N. Djaja, ambtenaar aan het Oost-Indonesische mini sterie van economische zaken. Binnenkort kunnen meer ar restaties worden verwacht. Djaja had voor de oorlog een bescheiden betrekking, doch zijn vermogen wordt thans op meer dan een ton geschat. Ontslag kapitein Hasselman vernietigd. De kroon heeft een beslis sing gegeven op het beroep van de kapitein van de gene rale staf B. R. P. F. Hassel man, aan wie ongevraagd eer vol ontslag uit de militaire dienst is verleend op grond van het zuiveringsbesluit. Kapt. Hasselman was in be zettingstijd hoofd van het Af- wikelingsbureau van het de partement van Defensie. Als vaststaand wordt aan genomen, dat het aanvaarden zelf niet als een laakbare han deling kan worden aangere kend, welke grond oplevert voor een zuiveringsmaatregel. Het is slechts de vraag, hoe hg deze functie heeft bekleed, in het bijzonder of hij daarbij al dan niet het Nederlandse belang heeft gediend. Gecon stateerd moet worden, dat de appellant zich steeds door het Ned. belang heeft laten leiden. Hij heeft steeds scherp front gemaakt tegen de N.S.B. en onjuiste maatregelen van de bezetters trachtte hij steeds te keren of te verzachten. Appellant heeft ook vele en belangrijke resultaten bereikt ten voordele van de Nederland se zaak. Op deze gronden heeft de kroon het besluit van de minister van oorlog vernie tigd. Textlelbonnen. Aangezien in gevallen van verlies vergoeding uitgesloten is, wjjst het ministerie van economische zaken er nog maals op, dat de bepaling volgens welke losse textiel- bonnen ongeldig zgn, is ko men te vervallen. Ieder wordt dan ook aangeraden om by het doen van textielinkopen 'n beperkt aantal bonnen mede te nemen. GELDIGE BONNEN. Hieronder volgt nog een overzicht van de thans geldige textielbonnen Van de textlelkaarten VA t/m VE 605 zijn geldig de bon nen 101 t/m 110, alsmede de letterbonnen b, c, d, e, en f elk ter waarde van vtff pun ten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t/m 200, textielkaarten VA 705. Van de kaart 705 zijn gel dig de stroken a, b, c, d, e en f elk bestaande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „reserve." a, b, c, d, e en f zijn niet gel dig voor de aankoop van tex- tielgoederen. Rechtspersoonlijkheid voor ziekenfondsen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp in verband met de rechtsper soonlijkheid van ziekenfondsen heeft minister Drees o.m. ge antwoord, dat hij het wenselijk acht, dat een algemeen zieken fonds, hetwelk zulk een ge wichtige taak heeft op het ge bied van de sociale verzeke ring en de volksgezondheid en dat in verband hiermede be heer dient te voeren over be langrijke bedragen, rechtsper soonlijkheid bezit. Het ligt dan ook in het voornemen in de toekomstige Ziekenfondswet t.e bepalen, dat een ziekenfonds, hetwelk geen rechtspersoon lijkheid bezit, deze verkrijgt door het feit zijner erkenning of toelating. Jhr. van Vredenburgh buitengewoon gezant. Naar wg vernemen is bin nenkort de benoeming te ver wachten van jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburch, chef van de afdeling politieke zaken op het departement van buiten landse zaken, tot buitengewoon gezant en gevolvolmachtigd minister. Jhr. van Vredenburch is op het ogenblik onderweg naar Batavia. Ook aan het zevende wordt geknabbeld, Strenge bepalingen tegen ongeoorloofd schoolverzuim Op 1 September jj. trad de nieuwe leerplichtwet in werking, die het achtste leerjaar niet meer dwin gend voorschrijft. Het effect was in Zeeland pijnlijk maar duidelijk: het achtste leerjaar verdw.een. Blijkbaar stelde de Zeeuwse bevolking reeds voordien geen prijs meer op het achtste leer jaar en zond men zrjn kinde ren alleen daarheen, omdat de wet daartoe verplichtte. In. de inspectie Goes, die de beide Bevelanden, Schouwen en Duiveland, St. Philipsland, Tholen en Oost Zeeuwsch Vlaanderen omvat, bezoeken, wat het openbaar onderwijs betreft nog slechts 13 leerlin gen vrijwillig het achtste leer jaar. Voor het bijzonder onderwijs in dit cgfer naar verhouding even laag! Nu zijn er nog wel enkele leerlingen, die nog onder de leerplicht voor het 8ste leer jaar vallen, maar vpor alle scholen in deze Inspectie is iat totaal en er zrjn vele ien tallen scholen! niet meer dan 125/ Er is dus geen sprake meer van een werke lijke 8ste klasse! Nu zou het verdwijnen van het achtste leerjaar op zich zelf niet zo ernstig zijn, wan neer men maar stevig vast hield aan de handhaving van het zevende leerjaar. Helaas blijkt, dat een deel van Zee- land's vissende en landbouwen de bevolking ook geneigd is daaraan te knabbelen. Zo gebeurde het kort ge leden, dat in een school waar het zevende leerjaar 22 :erlingen moest tellen, maar tien van hen regel matig de lessen wensten te ilgen. De overigen wer den door dc ouders thuis gehouden om -llerlei ar beid te verrichten. Dat mag niet en daarom is het misschien nuttig even me de te delen, dat de nieuwe leerplichtwet, die voorziet in een gedeeltelijke opheffing van het achtste leerjaar, zeer ver scherpte bepalingen bevat te gen ongeoorloofd schoolver zuim. EI* DE DER LEER PLICHT. De nieuwe wet geeft aan, dat- de leerplicht eindigt zodra 't kind zoveel klassen van één of meer scholen in de zin dezer wet heeft doorlopen als samen een leertijd van zeven jaren omvatten, met di enverstande dat de leerplicht nimmer ein digt voor het kind de dertien jarige leeftgd bereikt en het de klasse waarin hy bij het bereiken van die leeftijd zat, heeft doorlopen. De leerplicht eindigt in elk geval by het bereiken van de leeftijd van veertien jaar. Er is nu namelijk ook toe zicht op leerlingen, die de L. S. verlaten om nog gedurende hun leerplichtige leeftgd over te gaan naar buitengewone lagere scholen of inrichtingen voor U.L.O. of Voortgezet On derwijs dan wel naar scholen die behoren tot het Middel baar of Voorbereidend Hoger Onderwijs. Het toezicht strekt zich eveneens uit tot Nijver heidsscholen en Lagere Land bouwscholen. COMMISSIE. Heeft ongeoorloofd school verzuim plaats, dan zendt het hoofd van de onderwijsinrich ting bericht aan de commis sie tot wering van schoolver zuim en aan de onderwysin- spectie. De commissie verga dert om te beslissen over het vergrijp en brengt advies uit aan de onderwijsinspecteur voor het proces-verbaal. Daarna volgen dan de straf fen, die bij een eerste over treding tot 100 boete kun nen belopen, bij een tweede ook hechtenis omvatten en bij een derde overtr°ding uitslui tend uit hechtenis bestaan. Er is ook voorzien in be straffing van schoolhoofden, die geen rapport maken van ongeoorloofd schoolverzuim. De bedoeling van deze stren ge voorschriften is. te berei ken dat alle kinderen, die nog geen veerti n jaar oud zijn of nog in het, zevende leerjaar zitten, gedurende de schooltij den geen arbeid verrichten. de oorzaak. De grote vraag naar ar beidskrachten en de aantrek kelijke lonen, die jon^e ar beidskrachten in sommige be drijven kunnen verdienen, zgn oorzaak van de mindere be langstelling voor het achtste en het zevende leerjaar. In dit verband moet opge merkt worden, clat het Neder landse volk het zevende en achtste leerjaar destijds heeft gewenst en "dat het zich daar voor belangrijke financiële of fers heeft getroost. Thans wordt er in Zeeland wel wat al te luchthartig over deze belangrijke onderwijs voorziening heen gewandeld. Opmerkelijk ls, dat de ver flauwde belangstelling voor de hogere leerjaren zowel voor de openbare als de protestant se en katholieke scholen geldt. Een algemene opwekking om tijdelijk financieel voordeel niet te laten gaan boven de blijvende waarde van een goe de school-opleiding schijnt daarom wel nodig. De P.T.T. zorgde voor een verrassing. Tocht op de Noordzee. Op uitnodiging van de mi nister van marine hebben een aantal leden van het kabinet, de Raad van State en de beide kamers der Staten-Generaal Dinsdag een tocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman onder commando van kapitein ter zee A. de Booy. Een gezel schap van omstreeks 120 per sonen scheepte zich 's morgens om negen uur in aan de Mer- wehaven te Rotterdam. Onder de aanwezigen waren vier mi nisters, n.l. de heren J. J. Gie- len, S. L. Mansholt, Ir. H. Vos en J. J. A. Schagen van Leeu wen. De overige ministers had den zich doen vertegenwoordi gen. Voorts warén met de vice- f(resident Jhr. Mr. F. Bee- aerts van Blokland een aantal leden van de Raad van State aanwezig en een aantal leden der Eerste en Tweede Kamer met de president van laatste- genoemd college, Mr. J. R. H. van Schaik. Ook de hoofden van dienst van beide laatstge noemde colleges maakten de tocht mede evenals de Britse marine-attaché, de heer Ne ville. De minister van marine heeft in de grote hangar zijn gasten verwelkomd, daarbij enige woorden wijdend aan de „Karei Doorman van welk schip het hoofd van de machi nekamer tal van wetenswaar digheden, vooral op technisch gebied, vertelde. Het gezelschap heeft vervolgens, in groepen verdeeld, een rondgang door het schip gemaakt. Verder was men getuige van schietoefe ningen met een „pom-pom" op meteo-ballons en van de lan ding van een helicopter, welke van het vliegveld Ypenburg was opgestegen met aan boord de chef van de marinestaf, vi- ce-admiraal Jhr. E. J. van Bolthe. De helicopter hield eni ge demonstraties. Minister Vos ia later op de middag met het toestel naar Ypenburg terug gevlogen. Toen de helicopter aan boord landde werd er een miniatuur postzakje uitgedragen, welke voor alle genodigden ter her innering aan deze tocht een .Helicopter-brief" met speciaal stempel bleek te bevatten. De Directeur-Generaal der P.T.T., 1 de heer T. van Houwelingen, I zond daarin de deelnemers de ze groet: „De eerste practische toe passing in Nederland van een nieuwe mogelijkheid in het postverkeer stelt het staatsbedrijf der P.T.T. in de gelegenheid u deze groet aan boord van Hr. Ms. es corte-vliegkampschip „Karei Doorman" te zenden. Door deze vlucht en de daarop nog volgende proefnemingen zal moeten worden aange toond of het hefschroefvlieg- tuig reeds thans of in de naaste-toekomst kan worden gebezigd als een nuttige aanvulling en vervolmaking van het postale vervoersap- paraat". Tijdens de tocht heeft de heer van Houwelingen nog het woord gevoerd. De minister van Marine sprak tenslotte een afscheidswoord, waarna de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Mr. J. R. h. van Schaik, namens de gasten woorden van dank heeft ge sproken. Te ruim zes uur meerde de „Karei Doorman" weer in de Merwehaven. Zwijntjesjaqerij op zwijnen. De jachtpartyen op fazanten en kongnen gaan verbleken bij de jacht op wilde zwijnen, die de laatste tijd nogal in Ooste lijk Nederland voorkomen. De heer Borkus te Wijnbergen ge lukte het zo'n beestje neer te leggen. Het dier woog 160 oond. Dodelijk ongeluk in de mijnen. De mijnindustrie heeft de laatste dagen twee mensenle vens opgeëist. Op de staatsmijn Maurits te Lutterade werd de 27-jarige, ongehuwde houwer F. H. F., uit Heerlen in een vul-pijler door stenen uit de blaasleid'ing zo ernstig gewond, dat hij overleed. Op de mijn Laura te Eygels- hoven werd de gedetineerde J. B. bij het ontkolen door een van een geringe hoogte uit het dak der mijngang vallende steen in de nek getroffen. Hij werd in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen, waar hg is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1