De gezondheidstoestand op „De Schelde" Ten minste 100.000 vermisten Kappic cn het gcuJschip Seelilw AAonica is verloofd BURGERLIJKE STANDEN ZEEUWSE DAMRÜBRIEK Griep kostte meer dan 10.000 ziektedagen. Uit het jaarverslag 1946 van dr. G. Sissingh. Onlangs is het jaarverslag over 1946 verschenen van de Medische Dienst der N.V. Kon. My. „De Schelde". Het bedrijfsorgaan der Mij. „De Schelde" geeft een samen vatting van het verslag. Het verslag wyst dan aller eerst op de grote betekenis van en de grote belangstelling voor het spreekuur voor be drijfsgeneeskunde en wijst er vervolgens op, dat regelmatig in de verschillende afdelingen van de fabriek contróles wor den gehouden om schadelgke invloeden te voorkomen. Klachten waren er over het branden aan boord van de „Emma", waar loodhoudende gassen vry kwamen. Gelukkig bleken deze geen schadelijke invloed op de gezondheid der arbeiders uitgeoefend te heb ben. T.B.C.-bestrgding. Uitvoerig wordt melding ge maakt van de t.b.c.-bestrgding. In ,1946 werd een begin ge maakt met het doorlichten van alle werknemers, dat onder meer mogelijk werd doordat dr. W. K. Schilling, leider van het Districtsconsultatiebureau voor t.b.c.-bestrgding te Mid delburg, zijn Röntgenapparaat ter beschikking van „De Schel de" stelde gedurende één dag per week. Dit doorlichten maakt het mogelijk t.b.c. zeer vroegtijdig vast te stellen, waardoor de kans op volledig herstel veel groter wordt. In alle twijfelachtige gevallen werd bloedonderzoek gedaan en een Röntgenfoto -genomen. Het volgend jaar zullen over de resultaten uitvoerige medede lingen worden gedaan, als het gehele personeel onderzocht is. Thans wordt slechts mede gedeeld, dat het sterftecijfer van t.b.c. weer het vooroorlog se peil heeft, maar dat de ziek- tecijfers nog te hoog zijn. De §pori in 't kori Wielrennen. De Nederlanders Van Vliet, Derksen en Bijster behaalden te Antwerpen sprintsuccessen. IJshockey. Bij de Olympi sche Spelen zal Canada met aan ijshockey deelnemen. Gymnastiek. Negen landen hebben toegezegd met een da- mesploeg, dertien landen met een herenploeg aan de Olympi sche Spelen deel te nemen. Boksen. De landenwedstrijd Zwitserland—Engeland is in 'n draw 44 geëindigd. Rugby. Het ligt in de bedoe ling van de N.R.B. dit jaar in ons land een rugby tournooi te organiseren. Voetbal. De interlandwed strijd DenemarkenFinland gespeeld te Aarhus, is door de Denen gewonnen met 41. De interlandwedstrijd Ier landSchotland is met 20 Ierland gewonnen. WEDVLUCHT. De vereniging, van postdui- venhouders „De Blauwe Dof fer" te Hansweert hield Zon dag een wedvlucht van Middel burg af. De uitslag luidde als volgt: 1 D. J. van Ertvelde; 2 E. Mollet; 3. J. P. Theenaart; 4 M. H. Krombeen; 5 J. de Leeuw; 6 F. Rijsdijk en 7 P. Wesdrjk. toestand geeft echter geen aanleiding tot ongerustheid. Keuringen. Het .verslag vermeldt voorts, dat er in 1946 820 keuringen van personen, die zich opgege ven hadden óm op „De Schel de" te werken, gedaan werden. Er werden 138 personen afge keurd, onder wie 31 tijdelijk afgekeurden. De meesten werden afge keurd wegens oogaandoenin gen (36), dan volgden long- en borstaandoeningen (16) en hartaandoeningen (11), terwgi wegens algemene slapte 10 personen afgewezen werden. Het ziektecyfer. Nadat melding is gemaakt van de invoering van contróle op de dag van net ziekmelden zelf een maatregel, die zeer gunstig werkt wordt opge merkt, dat het ziektecijfer nog steeds te hoog blijft, maar dat er sedert 1945 toen verbetering merkbaar is. Het daalde name lijk van 5,6 in 1945 tot 4,1 in 1946, wat echter nog twee maal zoveel is als in 1939. Ge zien de veranderde instelling by de arbeiders, wordt voor 1947 een verdere daling ver wacht. In *1946 hadden 2797 ziek meldingen plaats, waarvan er 531 wegens de korte duur niet gecontroleerd zyn. Het aantal yJektecontröles bedroeg 6489. In totaal is het verzuim door ziekte 46.774 dagen, waarvan alleen voor griep 10.553 dagen, di. 22,56 procent van het ge heel. Dit is driemaal zoveel als in 1945. Bij tuberculose is daarente gen een daling in vergelijking met het vorig jaar, n.l. van 5523 dagen tot 3866 dagen te zien. Welke ziekten? Belangwekkend is een der bij het verslag gevoegde sta tistieken, waaruit men kan af lezen, welke ziekten het veel- vuldigst voorkwamen. Na de griep volgt de long- tuberculose (8.27 dan volgen de andere ziekten der luchtwegen (8 dan de huidziekten (6.59 Zeer opmerkelijk is, dat maag- en ingewandsstoornissen zulk een groot aantal ziekte dagen veroorzaken. Maag zweer e.d. veroorzaakten 6.45 procent van het aantal ziekte dagen, andere maagziekten 1.09 procent en diarrhee 3.17 procent In totaal komen dus de maag- en ingewandsaandoe ningen nog voor de tubercu lose, hoewel het aantal griep gevallen toch altijd nog meer dan dubbel zo groot is De regeling der overlijdensacten. Blijkens het commissie-ver slag van de Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp „Voorzieningen t.a.v. het op maken van overlgdensacten", wordt volgens het ontwerp de vermoedelqke datum van over- lyden bij gebreke van nadere gegevens gesteld op de dag, volgende op die, waarop het laatst van het bestaan van de vermiste is gebleken. Er is ook een andere oplos sing mogelijk: alle vermisten worden geacht op dezelfde dag te zijn overleden, bijv. de dag na de bevrijding van Westelijk Nederland, dus 6 Mei 1945. De keuze tussen deze twee stelsels kan van het grootste belang zgn, zowel voor quaes- ties van erfrecht als voor vraagstukken van andere aard, als de wettigheid van tijdens de afwezigheid van een ver miste gehuwde man geboren kinderen. De commissie is er van uit gegaan, dat van ten minste 100.000 vermisten een akte van BOKSEN D.O.S. NAAR ROOSENDAAL Op 18 October a.s. trekt de Vlissingse boksschool D.O.S. met een ploeg boksers naar Roosendaal, waar de volgende partijen zullen worden ge bokst: M. Kerkhoven tegen Knoop (Roterdam) 3x3 min.; J. Meulmeester tegen S. Geers (B. o. Z. 3 x 3) B. Walke te gen A. Geers V(B. o. Z.) 3x2; H. Wondergem tegen O. v. d. Vorm (B. o. Z.) 3 x 2; J. v. Boven tegen M. de Koning (B. o. Z.) 3 x 2; J. Gunter te gen J. v. d. Kuyl (B. o. Z.) 3 x 2; M Riteco tegen Theo Kools (B. o. Z.) 3x3. Op 1 Nov. a.s. zullen in Goes propaganda-wedstrijden tegen Antwerpen gebokst worden. overlijden moet worden opg< maakt. Gaarne zal zij echter vernemen, of de regering om trent dit aantal enigszins be trouwbare gegevens bezit. In het bijzonder interesseert het haar te weten, hoeveel perso nen bij benadering geacht kun nen worden nog in Oost-Euro pa in leven te zgn. Krijgen de Nederlandse amb tenaren, die met de repatrië- rihg belast zijn, voldoende ge legenheid om hun nasporingen te doen en ontplooien zij vol doende activiteit? ATHLETIEK HINKEND OVER DE EINDSTREEP. De junior W. Rootsaert van „De Gazelle" te Aardenburg wist Zondag j.l. in de grote Zwaluwen veldloop te Den Haag, beslag te leggen op de 3e plaats in een een veld van 75 lopers onder wie de besten van Nederland. Op de laatste honderd meter, toen Rootsaert nog een goede kans had op de overwinning, verzwikte hij echter zijn enkel, zodat hy al hlnkend.de eindstreep passeer de. DAMMEN Z.-VLAAMS DAM KAMPIOENSCHAP. De Terneuzense Damclub is het winterseizoen begonnen met een gongwedstrgd. Zestien spelers waren voor deze wed strijd ingeschreven. Winnaars waren de heren P. J. van de Bulek, Andr. Geensen, J. J. Kaan, P. de Ruyter en J. de Blaey. Voor de clubcompetitie, die in November begint, werd in geschreven door de damver enigingen Terneuzen, Zaam- slag, Hoek en Spui. Iedere club zal twee tientallen afvaardi gen. Bovendien wil men trach ten wedstrijden te organiseren voor het persoonlyk kampioen schap van Zeeuwsch Vlaande ren. FEUILLETON Naar het Engels» VAN BERTA RUCK Door: 4. JORISSEN 29 De ring paste mij uitstekend. „Deze dus maar?" vroeg ik kortaf. „Ja, ik geloof, dat ik die het mooiste vind", antwoordde hg en wendde zich daarop weer tot de jonge juwelier. Ik wist, dat het was, om de ze de prgs te vragen. Ik stond op en ging wat ver derop rondltgken. Ik zag ech ter niet veel van al de schit terende edelgesteenten, want een ander span kwam juist binnen; een meisje ver van knap, hoogst eenvoudig en wei nig elegant gekleed en een jonge man, zoals men ze bij dozijnen tegenkomt, maar toch interesseerden zij mij. Hun gezichten straalden, alsof ze onverwacht een for tuin hadden gekregen, dat hun in staat stelde om zesmaal de waarde van hetgeen in de win kel te zien was, te kopen, maar ik hoorde het meisje geheel ontsteld en opgewonden fluis teren: „Neen, Harry, dat mag je niet doen! Verbeeld je, voor mensen zoals wg „Wij trouwen niet elke dag! Stel je voor! Acht maanden ben ik knorrig geweest, omdat ik mijn sigaar had afgeschaft, omdat ik een mooie ring wilde hebben voor je. En gou ik het opgeven? Ik denk er niet aan." „Ik zal even een chequé schrijven. U kunt dan mijn bank telefoneren. Ik wacht hier dan nog wel een ogen blik", klonk de stem van de Baas. Toen kwam het antwoord van de juwelier. „Ik zou u niet langer wil len ophouden, meneer. Het is in orde." Er volgde een diepe buiging en een nog diepere buiging voor mg. Daarop wendde hg zijn ogen, tanden en krullen naar 't an dere jonge span, dat opge spaard had om eens royaal te kunnen zijn. Ik was benieuwd of hg het verschil zou kunnen opmerken tussen hen en ons. Waarschijn lijk wel, maar het werkelijke verschil zou hy niet weten. „Ik hoop", zei meneer Wa ters beleefd, toen wij op de terugweg waren naar het kan toor, „dat die kleine praatjes maker u niet geërgerd heeft. Het hoort zo bg zijn vak, dat bcgrypt u wel. „Ja, natuuriyk, dat begrgp ik" zei ik onderworpen. „Ik ben blij dat het u niet schelen kon", zei meneer Wa ters. Ik snakte er naar, om te kunnen zeggen „schelen?" Waarom zou het mij meer kunnen schelen dan al het an dere? Wat mg wel schelen kan, is, dat u al die dingen zo onge looflijk onhandig opknapt." Eén troost heb ik echter en die is, dat ik die hatelgke ring van hem alleen maar een ge deelte van de dag voor ver toon behoef aan te hebben en verder niet. Niemand zal blgder zijn dan ik, als ik 's avonds op mgn slaapkamertje nmn ding kan afdoen! HOOFDSTUK VHI. „Al tien minuten over drie- en, dat is later, dan ik dacht", mompelde mgn chef, toen we weer op het kantoor waren. „En ik heb juist zo'n massa brieven, die weg moeten Juffrouw Trant, ik zal u moe ten verzoeken, rechtstreeks naar mijn kamer te gaan en onmiddellijk er mee te begin nen, want ik moet vroeg weg vanmiddag." Ik ging dus met hoed en mantel naar de kamer van de heer Waters en ging aan mgn schrgftafel zitten. Terwgl ik mgn handschoe nen uittrok, bedacht ik, dat witte handschoenen na twee keer al niet meer mee kunnen. Ik vrees, dat een groot ge deelte van mgn zuur verdien de tien pond in de week aan dergelgke kleinigheden zal gaan, nu ik juist overal heen moet, waar toilet gemaakt wordt. Onder het schrijven door was ik my steeds bewust van het gewicht van de pas ge kochte ring, die mg nu wel zo zwaar was als een «deurknop leek. Ik was blij. dat ik hem niet dadelijk had behoeven te ver tonen" m de kleedkamer; biy dat ik een uur uitstel had ge had, al had ik hard moeten werken in dat uur. Al te gauw klonken mg echter de woor den in de oren: „We zyn er juffrouw Trant." Ik schoof mijn stoel wat terug en stond op. Ik dacht wel dat het onno dig zou wezen, een woord te zeggen tegen de meisjes. Het zou zeker voldoende zyn, als ik naar myn tafel toeging, mijn schrgfmachine opendeed en het licht aanstak, om drie paar ogen onmiddellgk op mij gevestigd te zien. (Wordt vervolgd). 39. „Kyk, daar zie ik wat!" zei de Maat. „Daar is een gatdat heeft iemand gegraven en dat ben ik niet geweest... Hè, dat is vreemd! Hoe komt dat gat daar? Ik zou wel eens willen weten wie dat gedaan heeft! Het leven is toch wonderlgk! Ik zal er maar eens door kruipenJe kunt nooit weten hoe een koe een haas vangtHet is al leen jammer dat ik zo'n last van m'n eksteroog heb: dat kan nooit iets goeds betekenendaar volgt altyd narig heid opDe Maat verdween en een seconde later stond Leep hem om de hoek van het gat na te kyken. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Klap, 29 j. en H. de Kraker, 28 j.; P. de Quelereg, 26 j. en G. H. de Smit, 21 j.; J. C. Flipse, 21 j. en N. Grootjans, 18 j.; A. D. Kryger, 30 j. en L. W. Schou- wenaar, 23 j. Getrouwd: A. de Visser, 30 j. en J. Stroo, 20 j.; P. de Rijcke, 44 j. en M. M. Minder- houd, 46 j. Bevallen: M. E. de Kam Danckaerts, d.; J. P. Cevaal Jacobse, z.; I. J. Alewijnse van der Linden, z.; H. Geer- naertSchilde, z.; J. van Sluysde Kok, z.; P. J. Duin houwerde Bil, z.; C. Natte Zomer, d.; H. M. van Dalen Bergman, z.; D. Flipse Brasser, d.; C. P. van Ham Roeide, z.; Chr. M. A. Negen hofDogge, z. Overleden: R. W. van Leeuw aarden, 4 m.; J. M. Geers, 52 j., echtgen. van J. Bremer; J. B. van Splunder, 57 j., echtgen. van G. A. Woltman; M. P. D. Bogerd, 74 j„ echt- fen. van N. J. Vader; G. chroevers, 45 j. echtgen. van L. van de Ketterg. MIDDELBURG. Bevallen: G. H. van Vller- Cosijn, z.; G. Schets-Buijs, z.; A. P. Geers-Suurland, d.; M. M. Vergouwe-Verpoorten, z.; C. S. Triou-Sinke, d.; W. A. van Helteren-van Heyi, z.; C. T. Acda-v. d. Bogert, zT. van Schaik-dc Jonge, z.; C. Bruggeman-Bugs, d.; M. J. Schutte-Meijers, d.; E. Drost- Legnse. z.; P. Geldof-Maas. z. Overleden: T. T. Koets, 55 j„ geh. met J. H. Noorlander; J. A. Maree, 81 j., wedn. M. G. Hartog; P. de Lange, 77 j„ wedn. M. Geldof; J. S. Löwen- stegn, 60 j. geh. met S. Coen- raet; C. H. M. Verdaasdonk, 71 j., wed. A. Louwerse. Ondertrouwd: D Davldse, 31 j. en M. J. de Munck, 25 i.M. Mulder, 27 j. en A. W. Flores- se, 21 j.; A. A. de Boevere, 24 j. en D. E. de Lange, 23 j. Getrouwd: M. J. Waterman, 27 j. en A. P. Geuze, 23 j.; R. E. Kampman, 55 j. en W. J. Barentsen, 45 i.; C. Bervoets, 23 j. en A. J. Poppe, 20 j.; J. Damman, 33 j. en A. Fr. Ver- sluijs, 34 j.; G. C. Slimmen, 25 j. en J. Verstraate, 23 j. OOSTKAPELLE. Bevallen: M. H. Maranusde Jong, 2 d.; D. S. Coppoolse Jobse, z. Getrouwd: J, Wattel, 31 j. en Redacteur: W. LENTE. Koepoortstraat 13, M'burg. OPENIN GS-PERIKELEN Eén der moeilgkheden in de damopening .zowel voor be- gnners als sterkere spelers, het doorstoten, op een gege ven moment, van een schgf in het centrum. Bedoeld wordt het brengen van een stuk op veld 23 voor wit, of op veld 28 voor zwart. Dit opdringen in het midden, zo vroeg ln de par ty, wordt door zeer vele dam mers niet eens als mogelgk- heid voor het bord gezien, en is zulks wel het geval, dan deinst men nog voor een der gelijk „gewaagd" optreden te rug. Zo passen sterke spelers soms de tactiek toe, zodanig te spelen, dat zy hun zwakkere tegenstanders gelegenheid ge ven tot bovengenoemd opdrin gen, Verzuimen deze dit, dan krggen zg veelal een gedron gen stelling, zonder te besef fen waaraan dit te wijten is. Zg hebben toch voor hun ge voel steeds de beste positiezet- ten gedaan... Hier volgen een tweetal voorbeelden: 1. 32 18—23; 2. 33—29, 23.x 32; 37 x 28, 19-24; 4. 39—33, i6—21; 5. 44—39, 11—16. Nu ïykt 31—26 slecht wegens 21 27, waarna 41 of 4237 niet gaat wegens 2731 en 1721, en na de afruil met 3832 staat wit positioneel slecht. Meestal wordt dan ook ge speeld 5044 of 41—37. Veel interessanter is hier toch 31— 26, 21—27, en nu 8. 28—23! Het beste lijkt voor zwart nu wel 1318, waarna zéér moei lijk spel ontstaat. Speelt zwart hier 817—21; 9. 26 x 17. 12 x 21, dan volgt 5044! met- buitengewoon lastig spel voor zwart. Men ga de diverse mo gelijkheden zelf eens na! Nu nog een voorbeeld uit de prac- tijk, n.l. uit de party de Jonge Lente voor de bordbezetting van de Middelburgse Damclub: 1. 33—29, 19—23; 2. 39—33, 14 —19; 3. 44—39, 10—14; 4. 29 —24, 20 x 29; 5. 33 x 24, 19 x 30; 6. 34 x 25, 14—19; 7. 50— 44, 5—10; 8. 39—33, 10—14; 9. 44—39, 17—22; 10. 31—26, 11—17, 11. 37—31, 7—11; 12. 41—37, 1—7; 13. 46—41. Hier is 't critieke moment. Zwart kon hier bgv. 19—24 spelen, maar dan volgt 3228, 23 x 32 en 38 x 27 en zwart staat ln Levenslustig Nederland Een Amerikaanse boer, die met een aan tal collega's een reis door Europa maakt en ook ons land bezocht, heeft tijdens zgn verblijf in Friesland verklaard, dat hij de toestanden in Frankrijk en Engeland niet te best heeft bevon den. In Duitsland vond hij de toestand zeer slecht. Zijn conclusie over Zwitserland was heel gunstig. Mensen met geld kunnen er al les kopen. Maar toch, zo ging hij voort, vind lk het hier in Nederland beter. Misschien niet als wij 't alleen maar mate- riëel bezien, maar de mensen hier zgn levens lustiger. een lastige opsluiting. Ook 14 —20, 25 x 14, 9 x 20 is natuur- lgk speelbaar, maar ook dan blijft het initiatief aan wit. Daarom koos zwart hier de feet 13... 23—28! 14. 32 x 23, 19 x 28, en weer is door dit opdringen in het centrum een buitengewoon inhoudrijke stel ling ontstaan. De partij werd uiteindelgk remise. YVg raden de lezer aan, eens enige voort zettingen te bestuderen. Aar dig is bgv., dat 15. 31—27, 22 x 31; 16. 33 x 22. 18 x 27; 17. 37—32, met de bedoeling om met behoud van een goede stand, de schgf terug te win nen, niet opgaat door 17 31—37! MINIATUREN. Tot de fraaiste en geestigste voortbrengselen op het gebied der dam-problematiek mag men zonder twgfel de mlnatu- ren rekenen. Het zyn proble men met .uitsluitend schijven in de beginstand, en wel hoog stens zeven van elke kleur. Enige jaren geleden verscheen een damwerk, dat uitsluitend deze soort problematiek be handelt, n.l. „1001 Miniaturen" door Gortmans. Het werd in korte tijd één der populairste boeken over het damspel en niet ten onrechte. De meer ge vorderde speler „leest" het a.h.w., hij is in staat alle, of bijna alle, daarin voorkomende compositlps van het blad op te lossen. En voor de beginner wordt het terecht genoemd: „een oefenschool in het slag- spel". Er zijn reeds duizenden miniaturen gemaakt, ondanks de beperkingen, die de proble mist zich in dit genre moet opleggen, en als men dan in deze vorm weer eens iets wer- kelgk „nieuws" ziet, een nieu we idee of finesse, is men steeds opnieuw verbaasd over de schijnbaar onuitputtelijke ideeënrijkdom van het damspel. Hieronder volgen een viertal miniaturen, die een goed beeld geven van het geestige in deze compositievorm. Probleem No. 26. Auteur J. Gabriëlse, B. o, Z. Zwart 7 sch. op 7, 8, 9, 10, 12. 35 en 38. Wit 7 sch. op 17, 20, 21, 24, 25, 29 en 48. Probleem No. 27. Zwart 7 sch. op 10, 29, 32, 33, 34, 37 en 38. Wit 7 sch. op 17, 18, 20. 24. 27. 46 en 48. Probleem No. 28. Zwart 7 sch. op 8, 17, 18, 24, 34, 36 en 40. Wit 7 sch. op 26, 27, 31, 37, 38, 46 en 50. Probleem No. 29. Zwart 7 sch. op 14, 23. 27. 29. 30, 32 en 34 Wit 7 sch. od 25. 38, 41, 42. 48. 49 en 50. Voor alle vier geldt: wit speelt en wint, en voor No. 27: eindspel aangeven. Oplossingen inzenden binnen 14 dagen. De namen der goede worden gepubliceerd. M. J. de Dreu, 28 j.; C. den Hollander, 64 j. en N. Paa- senler, 55 j.; M. Visser, 24 j. en J. A. van der Haagen, 31 j. Overleden: P. Provoost, 74 j„ echtgen. v. S. Francke. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen: 7 Oct. Oranje v. Antwerpen. Vertrokken: Oranje n. zee. Gepasseerd n. Antwerpen Elizabeth v. zee, Activia v. Amsterdam, Zwgndrecht v. Rotterdam. Borelli v. Arenas. Gepasseerd v. Antwerpen: Wega n. Londen. Amsterdamse beurs A.K.U. Calvé Unilever Fokker VI. Ned. Ford Philips Billiton Kon. -Petr. Amsf. Rubb. H.A. Lyn Scheepv. U. H.V.A. Deli B. Mij. De effectenbeurs te Amster dam had heden een enigszins onregelmatig verloop. Aanvan kelijk bestond er op de mees te afdelingen nog enige vraag. Het gevolg hiervan was. dat de hoofdkoersen afgeleid wa ren aan de vorige slotnoterin gen, of iets hoger waren, zij net dan ook. dat er uitzonde ringen op te merken vielen, maar grote variaties deden zich niet voor. 6 Oct. 7 Oct. B. 100 '100% 183 184% cv. A 180 180 301% 300 208 208 440 440 388% 386% 387 383 450 449% 143% 145 224 222% 189% 189 229 227% 132% 136% \ieuws in een notedop Ook Harold Stassen, re publikeins eandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen, heeft maarschalk Ti to's uitnodiging om Joego-Sla- vië te bezoeken van de hand gewezen. De Britse kapitein Far- ran, die te Jeruzalem.voor de rechtbank was verschenen, on der beschuldiging van moord op de 16-jarige Jood Rubowitz, is vrggelaten. De rechtbank achtte geen termen voor rechtsvervolging aanwezig. De adjunct-burgemeester van Keulen is uit de commu nistische partij gestoten omdat hij de order van de partglei- ding om zgn functie neer te leggen, niet opgevolgd heeft. Nieuw geneesmiddel tegen kinderverlamming. Naar de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, heeft dr. Oldshausen van Sleeswyk- Holstein een nieuw middel te gen kinderverlamming gevon- nen, dat, wanneer het op het juiste ogenblik door middel van een injectie wordt toege diend, zeer snel werkt. Het middel bestaat uit een oplos sing van druivensuiker, waar- zich een aantal andere stoffen bevindt, o.a. zilver. Tot dusver zijn slechts kleine hoeveelheden van het middel beschikbaar. Wanneer toe stemming zal zijn verkregen voor het gebruik van de be nodigde grondstoffen, kan tot productie op grote schaal wor den overgegaan. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Vannacht en morgenochtend of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden in de hogere ni- veaux. Veranderlgke wind. Weinig verandering van tem peratuur. De Bilt registreerde een aardbeving. Gisteravond om 9 uur werd door de seismogrnfen van het K.N.M.I. te .de Bilt een buiten gewoon sterke aardbeving op getekend, waarvan de oor. sprong in Turkije is gelegen, vermoedelijk in de omgeving van Smyrna. ZON EN MAAN. Donderdag 9 October 1947 Zon: op 6.52, onder 18.02 Maan: op onder 16.45 Officleele Publicaties. DRANKWET. B. en W. van Vlissingen; ge let op artikel 45 der Drank wet: doen te weten, dat bg hen is ingekomen een verzoek van J. Th. van der Steeg-Dubbel man om verlof tot de verkoop van zwak alcoholische drank in het klein (verlof A) voor de benedeniocaliteit van het per ceel Wagen aarstraat 5; dat van heden af gedurende twee weken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren worden ingebracht bfi hun college. Vlissingen, 4 October 1947. HINDERWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: de Caltex Petroleum Mij. (Nederland N.V.) te 's-Gra- venhage om vergunning tot het oprichten van een benzlne- handpompinstallatie in per ceel Nieuvvstraat 24; A. G. Verslugs te Middelburg om vergunning tot het exploi teren van een noodbakkerij in perceel St. Janstraat 13. Op 10 October a.s., resp. des v.m. 11 en 11.30 uur, zal ge legenheid bestaan om bezwa ren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake in- eekomen schrifturen. Middelburg, 26 Sept. 1947. HINDERWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bglagen van: Standard Amerikaanse Petroleum Com pagnie N.V., om vergunning tot het oprichten van een on dergrondse benzine-bewaar- plaats met aftapinrichting in perceel Markt-Gravenstraat; A. Pouwer te Middelburg om vergunning tot het plaat sen van 2 motoren en het ex ploiteren van een vlasbedrgf in perceel Kanaalweg (onge nummerd). Op 11 October a.s. resp. des v.m. 10 en 11 uur, zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelgk tóe te lichten. Zowel de verzoeker, als zg die bezwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen vóór het bovengemelde tgdstip, ter se cretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Middelburg, 27 Sept. 1947. Radioprogramma's DONDERDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9.30 Kerkorgelmu- ziek; 11 Nat. programma, doopplechtigheid van Prinses Maria Christina in de Dom kerk te Utrecht; 12 Gramo- foonmuziek; 13 Ber.; 13.45 Deanne Durbin zingt; 14.20 Bertus Bakker, fluit. Henk Franke, cello en Annie Fran- ke-Hendriks, piano; 15 Voor zieken en gezonden; 17 Kalei- doscoop; 17.30 Orchestre des concerts; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.15 Dolf v. d. Lin den en zijn Metropole ork.; 20 Ber.; 20.15 Het Radio Philh. ork.; 21 De familie Barrett, hoorspel; 22.30 In de schyn- werper; 23 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; 10.45 Giinther Ramin, orgel; 11 Nat. programma, doopplech tigheid van Prinses Maria Christina in de Domkerk te Utrecht; 12.03 Lichte orgelbe speling; 13 Ber.; 13.25 lunch concert: 14 Vrouwenkoor; 15.30 Vioolrecital; 16.45 Radio Cembalo-Gezelschap; 17.15 Het Londens Philh. orkest; 18 Land- en Tuinbouw; 18.30 On ze Nederl. Koren en Korpsen: 19.45 Gramofoonmuziek; 19.55 Het Bach-Koraal; 20 Ber.; 20.15 De studio-steravond; 21.50 Met band en plaat voor U paraat; 22.30 Ber. u. -f NAP 9 October. Vlissingen 8.59 1.46 Terneuzen 9.34 1.64 Hansweert 10.1.76 Zierikzee 10.09 1.16 HOOG WATER u. -j-NAP LAAG WATER y. —NAP u. —NAP 22.— 1.72 22.30 1.91 23.02 2.02 23.07 1.47 2.50 1.45 3.23 1.54 1.50 1.70 *.11 1.14 15.45 1.60 16.17 1.71 16.43 1.87 17.43 1.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3