PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bommen sneller dan geluid Nederlandse militairen toch vrijgelaten Indonesiërs moeten zelf over de Republiek beslissen Scho'enhouw in Zeeland Vissers en juweliers worden het oudst! De doop van Prinses Marijke. 190e Jaargang - No.237 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukker^ Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ADVERTENTIEPRIJS, U P« Woensdag 8 Oct. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lynen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turf kade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3, tel. .02 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren. De Amerikaans-Russische bewapeningsrace, Experimenten in het Poolgebied. Si vis pacem para bellum, „als gij de vrede wilt bereidt U ten oorlog." Deze oude zegs wijze doet in deze tijd meer dan ooit opgeld. Bijna alle regerin gen reserveren vele procenten van 't nationaal budget voor bewapeningsdoeleinden, niet in het minst de beide grote machten van deze tijd, Rusland en Amerika. De Amerikaanse regering besteedt honderden millioenen aan de ontwikkeling van ver re-afstand-projectielen, straal vliegtuigen, stoomwapenen, gifgassen en bacteriën. Hon derden geleerden zijp dagelijks bezig met experimenten, met het zoeken naar nieuwe vin dingen, met de vervolmaking van wapens en uitrusting. Het door president Truman ge stichte bureau van weten schappelijk onderzoek heeft dezer dagen een rapport doen verschynen, waarin hierover tal van bijzonderheden staan te lezen. Zo worden er proef nemingen gedaan met het zen den van, projectielen door de super-stratosfeer, die een gro ter snelheid ontwikkelen dan het geluid. Men is er reeds in geslaagd een radar-contröle systeem te ontwerpen, dat ge bruikt kan worden tegen ato- mische raket-wapens of gas- oorlogvoering. Over de Russische voorbe reidingen is, gezien het vol strekte stilzwijgen, dat de Russen hierover plegen te be waren, minder bekend. De meeste militaire waarnemers zijn het er echter over eens; dat de Sowjet-Unie haar mi litaire kracht zorgvuldig heeft bewaard. Er is geen overhaas te démobilisatie geweest, zo dat het Rode Leger nog altijd het grootste ter wereld wordt geacht. Meer dan eens is de voorspelling geuit, dat de Rus- se» in een minimum van tijd geheel West Europa zouden kunnen bezetten, ondanks te genstand van alle Amerikaan se, Engelse en Franse bezet tingstroepen. De mechanisatie wordt steeds verder doorge voerd, Amerikaanse methoden worden overal in practijk ge bracht, de leiding wordt uit stekend genoemd en de oplei ding der officieren voortdu rend aan de nieuwste metho den der wapenkunde aange past. Slechts wat betreft de productie van verre afstands projectielen, de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypes en de sterkte van de vloot staat de Sowjet-Unie ver ten achter. Dat "klopt niet. Wijlen Hermann Göring en zijn gezin besteedden in 1937 voor 4000 Mark aan voedsel volgens re keningen, die na zijn vlucht naar Beieren in zijn lessenaar werden gevonden. Niettemin gaf hij dat jaar als netto-inkomsten op aan de belasting... 2595 Mark. Zijn onkos ten bedroegen 13.200 Mark. Uit oude aanslag biljetten bleek dat Gö ring slechts 190 Mark en 32 pfennig aan inkom stenbelasting betaalde. Daar de kortste afstand tus sen de Ver. Staten en Rusland via de Noordpool leidt, wordt in beide kampen enorm veel belang gehecht aan de Pool gebieden. De strijd om het be zit van gunstige militaire steunpunten k in volle gang. Reeds tekenen zich duidelijk twee fronten af in het Pool gebied: het Amerikaanse-Ca- nadese. dat van de Hudson- baai dwars door Groenland naar IJsland loopt en het Rus sische, dat van Moermansk over Spitsbergen naar N.W. Groenland reikt. Achter beide fronten is het uiterst bedrij vig. Expedities worden uitgerust, nieuwe gebieden in kaart ge bracht, atmosferische omstan digheden bestudeerd, manou- vres gehouden en materiaal opgestapeld. Hét aantal Rus sische metereologische stati ons wordt op 100 geschat, de Ver. Staten hebben er 39. De Amerikanen, vrezend dat de Russen op de duur veel beter bestand zullen zijn tegen de kou dan de eigen troepen, trachten vooral hun techni sche voorsprong te behouden. De Pooluitrusting van een en kele Amerikaanse' soldaat kost liefst 1200 dollars. De pogingen van de Ver. Naties om tot bewapeningsbe perking te komen en tot een internationaal leger, doen te gen de achtergrond van deze gigantische voorbereidingen wat onwezenlijk en naief aan. Toch is het zaak, zich niet te laten lelden door een somber fatalisme, maar te blijven ho pen, dat deze voorbereidingen uiteindelijk onnodig zullen zijn. De 44-jarige Comelues Kooymann uit Amsterdam, ka pitein van de „Noordwijck" is te Straatsburg bij het aan boord gaan van zijn schip te water geraakt en verdronken. Duitsers vragen annexatie door België. Niemand beter dan de Duit sers, die langs de grens wonen en die in het algemeen een aardige duit verdienen in de smokkelhandel, weten hoe goed het wel in België is en velen zullen het betreuren, dat de loop der historie het niet zo beschoren heeft, dat de grens juist nog enkele me ters om him eigen huis heen loopt. De inwoners van Los- heim, een landelijke gemeente aan de Duits-Belgische grens, menden er zelf iets aan te moeten doen en gezamenlijk richtten zij zich met een ver zoekschrift tot de Belg. ge meente Manderfeld, waarin zij de annexatie van Losheim door België verzoeken. Zij beroepen zich op het feit, dat zij volgens het Verdrag van Versailles waren geannexeerd, dat zij gedurende twee jaar Belg waren en slechts weer Duitsers werden als gevolg van een overeenkomst tussen de regeringen van België en Duitsland. J. Harold Wilson, de 31-jarige Engelse minister van financiën. Vrijgezel leeft korter dan gehuwde man. Merkwaardige gegevens uit Tweede Oceaanvlucht zonder piloot. Slechts enkele toeschouwers waren getuige van het vertrek van de Amerikaanse sky- master, die van het vliegvled Lyneham in Wiltshire (Enge land) opsteeg voor de retour vlucht over de Atlantische Oceaan zondet- piloot. Kolonel Gillespie taxiede de viermoto rige machine naar de startbaan en zette dan de handle over, waardoor het vliegtuig op het „automatische brein" werd overgeschakeld. Op perfecte wijze startte de machine, zon der een mensenhand aan zijn stuurinrichting, voor de reis van 3840 kilometer naar Stephanville op Newfoundland. Het vliegtuig had elf passa giers aan boord, waaronder de zelfde nood-bemanning van ze ven koppen als op de heenreis naar Eneéland. Complot ontdekt In Portugal. DOEL: HERSTEL DER MONARCHIE. In Portugal is opnieuw op tijd een complot ontdekt om het regiem van Salazar omver te werpen. Zes hoge militairen, waarvan vijf generaals en een admiraal werden gearresteerd. Bovendien waren er een aantal andere hoge officieren by be trokken. Het doel schijnt ge weest te zijn: herstel van de monarchie in Portugal. Sala zar werd van Spaanse zijde van het complot op de hoogte gebracht. moderne statistiek. Statistieken worden overal van aangelegd. Er bestaan zelfs statistieken, die door gro te levensverzekeringsmaat schappijen op grond van onze levenswijze, ons beroep, onze gewoonten en onze levensvoor waarden zrjn aangelegd en die met de gróótst mogelijke nauwkeurigheid antwoord ge ven op de vraag hoe oud u zou kunnen worden. In het Engel se blad „Answers" lazen wij hierover het volgende: Déze verzekeringsstatistie ken tonen b.v. aan dat de ge middelde twintig-jarige zo goed als zeker nog twee-en- veertig jaar kan leven. Zo kun nen 30-jarigen er vrij zeker van zijn. dat zij 65 jaar zuLen worden, 40-jarigen kunnen ge rust met hun 68ste en 50-jari- gen met hun 73ste verjaardag rekening houden. En bij al de ze gevallen heeft u nog een mooie kans om de veronder stelde leeftijdsgrens te over schrijden. Bg het bepalen van het aan tal jaren dat u nog te leven hebt is de aard van. uw beroep van grote betekenis. Het blijkt dat vissen de ge zondste bezigheid is. Een vis ser kan op een ongeveer 27 langer leven rekenen dan de Centraal bestuur voor Brits-Amerikaanse zone Naar van gezaghebbende zyde te Washington wordt ver nomen, zullen de V.S. op de Engels-Amerikaanse conferen tie over de Westelijke zóne van Duitsland, waarschijnlijk voorstellen indienen om een ge heel gecentraliseerd bestuur van de zöne in te stellen. De Britse delegatie zal ech ter, naar verluidt, onvermurw baar zijn. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat de V.S. eventueel het Britse argument, dat Engeland geen dollars heeft om de bezettingskosten te betalen, zullen aanvaarden, doch anderzijds zullen aandrin gen -op grotere Amerikaanse zeggenschap in de gemeen schappelijk zöne, om het plan bij het congres ingang te doen vinden. Belgische vrouwen krijgen kiesrecht. Tijdens een vergadering van de Katholieke Volkspartij ver klaarde de Belgische minister van justitie, Struys, dat het vrouwenstemrecht spoedig ver- 'wezenljjkt zal worden. gewone „man uit de straat". Daarop volgen juweliers, do- miné's en boeren, die allen kans maken op een hogere leeftijd dan de gemiddelde mens. Vrijgezellen zullen hun vrij heid misschien minder lief hebben als zij horen, dat een getrouwd man een hogere leef tijd kan verwachten dan zij. Oude vrijsters zullen waar schijnlijk langer leven dan ge trouwde vrouwen. Sedert men begonnen is met het aanleggen van deze statis tieken hebben vrouwen, hoewel zij lichamelijk zwakker zijn ge middeld 10 langer geleefd dan mannen. De wetenschap bestrijdt, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat mannen meer werken dan vrouwen. Oude mannen sterven dikwijls door het opge ven van de arbeid, die hun stof tot denken gaf en hun denk vermogen fegen afstomping beschermde. De stoet waarmede dc Ko ninklijke familie en hare gas ten Donderdag van Soestdijk over Bilthoven naar Utrecht zal rijden, zal bestaan uit ze ven hofauto's. Vooraf gaat een militair escorte van twaalf motorrijders. In de eerste auto zullen H.M. de Koningin en de Groot-Hertogin van Luxem burg plaats nemen, in de laatste auto het prinselijk paar met de dopeling. In de tweede auto zullen plaats nemen prins Felix van Luxemburg en prinses Arm gard, in de derde: de Zweedse gezant cn mevrouw Churchill, in de vierde mevr. Roëll Feith en prins Aschwin, in de vijfde: mevr. Post en André Wilkens en in dc zesde auto de prinsesjes met mevr. Pen- nings. Langs de route door Utrecht staat een erehaag, ge vormd door militairen uit deta chementen van marine-, lucht en landmachtstrijdkrachten. Elke drie meter langs het par cours staat een militair opge steld tot bij de ingang van de Domkerk. Rechts van de In gang staat een erèwacht van de studentenweerbaarheid op gesteld. Prinses Margriet niet naar Utrecht. NOG NIET HERSTELD Naar wij vernemen zal prin ses Margriet by de doopplech tigheid in do Domkerk te Utrecht niet aanwezig kunnen zijn, daar zij nog niet geheel is hersteld van een midden oorontsteking. Fruit naar. Engeland VOORLOPIG IN DE KOELHUIZEN. Onlangs sloot Engeland zijn grenzen voor invoer van Ne derlands fruit. Na 3 October zou men overwegen de invoer weer toe te staan. Tot nu tor is een dergelijke vergunni'- echtcr nog niet verleend, f afwachting van een regeling men er thans toe overgegati fruit, voornamelyk peren en druiven, in de koelhuizen op te slaan. Ambtenaar leidde vrolijk leventje. TIENDUIZENDEN GULDENS VERDUISTERD. De corruptie-afd. der Haagse politie heeft een 49-jarige oud- ambtenaar van het Bureau Oorlogsbuit in Den Haag ge arresteerd, die kans had ge zien vele tienduizenden gul dens te verduisteren. Van dit geld had hij zo weelderig ge leefd, dat hy by zijn aanhou ding volkomen aan de grond zat. Gedurende twaalf maanden heeft hij als een vorst geleefd. Hij had een grote kring kost bare vriendinnen om zich heen verzameld. Een orkest, dat in een der talrijke door hem bezochte ge legenheden speelde, liet hij drie achtereenvolgende avon den uitsluitend verzoeknum mers spelen, wat hem op een slordige duizend gulden kwam te staan. Een van zijn vriendinnen gaf hij allien voor twaalfhonderd gulden aan bloemen ten ge schenke. Andere dames over stelpt hij met nylon-kousen en nog veel duurdere cadeautjes. Binnenkort moet deze amb- tenaar-„Don Juan" zich voor de Haagse rechtbank verant woorden. Vandaag is het 3 jaar gele den, dat aan het einde van de conferentie te Dumburton Oaks (U.S. A.) de plannen voor de veiligstelling van de vrede werden gepubli ceerd. wordt Alkmaar's ontzet herdacht. Geen extra-toeslag voor gepensionneerden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer betreffende de toekenning van een extra toeslag aan gepensionneerden in 1947, heeft de minister van binnenlandse zaken geant woord, dat bij zijn ministerie twee ontwerpen van wet in voorbereiding zijn. Het ene be treft de herziening van &e pen sioenwet 1922 en het andere de verhoging der pensioenen, te rekenen met ingang van 1 Januari 1947. Eerlang zal de indiening bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal van beide wetsont werpen kunnen plaats vinden. In verband hiermede ligt het niet ln 't voornemen der reg. thans nog maatregelen te tref. fen tot verstrekking aan ge- pens. van een extra-toeslag over het jaar 1947, zoals ln 1945 en 1946 heeft plaats ge had. Wie controleert het gebied van Pameungpeuk De Republikeinse regering heeft besloten <le drie Neder landse militairen, die gevangen werden genomen nadat een Amerikaans vliegtuig, waarin zg tezamen met Amerikaanse waarnemers weiden vervoerd, een noodlanding had gemaakt, vrij te laten. De Amerikaanse Beechcraft is thans weer naar Pameung peuk teruggekeerd en wordt Dinsdag met de Nederlandse militairen in Batavia ver wacht. In de mededeling van de Re publikeinse regering wordt ca tegorisch verklaard, dat de Beechcraft boven republikeins gebied vloog, hetwelk in te genstelling tot de Nederland se beweringen nog steeds volkomen onder contróle van de republiek staat. Voorts verklaarde de repu blikeinse regering, dat de ge dwongen landing van de Beechcraft duhlelyk heeft be wezen, dat de Nederlandse troepen op het huidige ogen blik slechts ee naantal steden en hoofdwegen alsmede ver schillende geïsoleerde gebieden bezetten en de bevolking hier Prof. Romme sprak in Den Helder. In een vergadering van de kring Den Helder van de Kath. Volkspartij heeft prof..mr. C. M. Romme o.m. gesproken de Indonesische kwestie, betoogde, dat over het der politiek t.a.v. Indone- •nlnder verschil van me- r bestaat dan over het te volgen beleid. Vele van de vroe gere tegenstanders van de re- geringspolitlek erkennen nu, dat het beleid van het kabinet. Beel de Indonesische kwestie een groot eind tot oplossing heeft aebracht. Gedurende zijn verblijf in Indonesië heeft spr. ervaren, dat er onder de Indo nesiërs voor- en tegenstanders zijn van de Republiek, maar ook de tegenstanders waren over het algemeen verheugd over de overeenkomst van Linggadjati. In en buiten.het parlement is er nog een ernstig verschil van mening over de vraag, of de Republiek vernietigd moet worden, ja dan neen. Als men met de Republiek bedoelt het terreur-regime, dan zegt spr. Vlucht naar de „Doorman" ging niet door. Dinsdagmiddag zou van het Malieveld te 's-Gravenhage 'n hefschroefvliegtuig starten met o.m. aan boord de chef van de marinestaf, vice-admt- raal ihr. E. J. van Holthe. De vlucht had tot doel het Hr. Ms. huiPvlieakamoschip „Ka- rel Doorman". Deze vlucht Tina niet door daa- de minister van verkeer en waterstaat geen toestemming had gegeven de helicopter van de stad uit te laten opstijgen. volmondig ja, al voegt hij er direct aan toe, dat degenen, die deze vraag stellen, zich on. geukklg uitdrukken. ZELF BESLISSEN. De vraag, of de Republiek moet blgven of niet; daarover moet door de Indonesiërs zelf worden beslist, natuurlijk in omstandigheden van volledige vrijheid. Met nadruk zeide spr. reke ning te houden met de ernstige waarschgnlijkheid, dat voor een deel van Indonesië de Repu bliek een realiteit is en voor een nog groter deel een uit drukking van de opmars naar een vrij en zelfstandig- volk, een begrip, dat men heeft te ontzien. Onze belangrijkste taak in Indonesië ligt niet in de op lossing van de moeilijkheid met de Republiek, maar in het con. solideren van de bevrijde ge bieden, waar wij moeten tonen de rust en veiligheid te kun nen waarborgen en gelegeru- heid moeten geven aan de In donesiërs tot het vormen van eigen bestuur. Het iq een strikte gewetens zaak, dat wij alles dienen te vermijden, dat het noodzakelij- ke vertrouwen van de Indone siërs in hun blanke broeders aan het wankelen kan bren gen. Alleen een Christelijke ordening zal ook hier de op lossing brengen. de republikeinse regering als het enige wettige gezag er kent. De vrijlating van de Neder landse militairen wordt gemo tiveerd „als een tegemoetko ming aan het verzoek van captain Maccallum." VAN ZEELAND IN NEW YORK. Paul van Zeeland, voorma lig Belgisch premier en lid van de Commissie van Drie. is op het vliegveld Laguardia te New York aangekomen. Van Zeeland liet zich opti mistisch uit over de werk zaamheden van de Commissie en gaf te kennen, dat de le den der Commissie misschien spoedig zouden kunnen ver trekken, precies waarheen wist hij echter niet. BESPREKINGEN OVER SUMATRA Dr. Mansoer, voorzitter van het voorlopig comité van Su matra's Oostkust, en enige le den van dit comité, die Maar dag in Batavia zyn gearri veerd, voerden de eerste be sprekingen ten paleize. WEST-BORNEO RAAD. Tijdens de slotzitting van de West-Borneo-raad is een motie aangenomen, waarbij besloten is bg de regering aan te dringen op een toekenning van regionale cluurtetoeslagen voor de onderwijzers der volks scholen en voorts de regering te verzoeken toestemming te verlenen voor de invoering van een zoutbelastlng. Met de zelfbestuurders werd principieel overeenstemming bereikt ten aanzien van de volgende punten: a. de West- Borneoraad is een onverbreke lijke federatieve eenheid; b. de zelfbestuurders staan, be houdens enkele uitzonderin gen, alle bevoegdheden af aan de West-Borneoraad. Eerste nieuwe schoolgebouw te Ellewoutsdijk, De urgentielijst. De provincie Zeeland heeft vele nieuwe school gebouwen nodig voor zijn lager onderwijs. Ruim 32 gebouwen, die geheel aan het oorlogsgeweld ten offer vielen, moeten opnieuw op getrokken worden en dan zyn er nog enige tientallen schoolgebouwen, die reeds voor de oorlog zo ernstig verouderd waren, dat ze feitelijk onbruikbaar zijn. Tenslotte zijn er in de laat- sto jaren ook nog nieuwe scholen, die uit hun gebouwen groeien door aanwas van het leerlingen-aantal. Ook daarin moet voorzien worden. Vorige maand is aan de bei de onderwijsinspecteurs in Zeeland, de heren C. Kuiper te Goes en A. A. Leenhouts te Middelburg opgedragen een urgentielijst samen te stellen, die straks gebruikt zal wor den als in Den Haag de hoe veelheid bouwmateriaal voor scholenbouw wordt verdeeld. Ook het vorig jaar is zo'n lijst opgemaakt, maar het ef fect' is niet groot geweest, want van de vijf en twintig geprojecteerde nieuwe school gebouwen in Nederland, kwa men cr maar heel weinig in het stadium van aanbouw. Voor Zeeland was het er slechts één! Het eerste nieuwe school gebouw voor de provincie Zeeland verrijst thans te Ellewoutsdijk. 't Wordt een klein gebouw, dat niet meer dan f 28.000.zal kosten, maar het is de eer ste stap op het pad van de nieuwbouw' en dat betekent veel. Over de urgentielijst 1948 konden de beide onderwijsin specteurs ons geen mededelin gen doen. De opstelling van zo'n lijst brengt, reeksen van moeilijkheden mee. Het is ech ter vrijwel zeker, dat bepaalde zwaar getroffen gemeenten in Zeeland het volgend jaar een of meer schoolgebouwen op deze urgentielyst krggen. Voor het ogenblik is de hoofdzaak, dat alle Zeeuw se kinderen onderwijs kry- gen en dat vergeleken bij het vorig jaar de huisves ting der scholen reeds aan- zienlyk is verbeterd. Dat is te danken aan dc ac tiviteit van diverse gemeente besturen, aan de grote mede werking van Gedeputeerde Staten en aan de opofferingen die het onderwyzerscorps zich vooral het eerste jaar na de bevrijding heeft getroost. GOEDE NOOD- SCHOLEN. Een aantal scholen zijn zo danig hersteld en verbouwd, dat ze beter zijn dan voor de oorlog. Dan zijn er in enkele gemeenten zulke goede nood- scholen gebouwd, dat men daar de eerste jaren met die nood schoten redelijk kan toekomen. De huisvestingsmoeilijkhe den zijn thans wel het grootst in de gemeenten, waar men gerekend heeft op spoedige vergunning voor definitieve nieuwbouw. Daar vindt men nog scholen, die ln drie ver schillende gebouwen zijn on-, dergebracht, of zelfs in drie consistoriekamers ('s-Graven- polder welke twintig minu ten gaan van elkaar liggen. Voor deze gemeenten is de hoop gevestigd op het urgen tieprogram van het koménde jaar. Daarbij zal uiteraard veel afhangen van de activi teit der betrokken gemeente besturen, wter moeilijkheden men overigens niet moet on derschatten. Er komt heel wat kijken, voordat er bijvoorbeeld in een Zeeuwsch Vlaamse gemeente een kwart millioen gulden op tafel ligt voor de bouw van een paar nieuwe scholen. Maar gebouwd zal er worden in het komende jaar, ook al zal het aantal nieuwe school gebouwen klein zijn en zal men moeten volstaan met het voorzien in de allerergste nood. Nieuwe Belgische ambassadeur. Naar de Nieuwe Gids haar uitgave van Dinsdag morgen mededeelde schynt het thans vast te staan dat de heer Graeffe als eerste der beroepsdiplomaten in aanmer king komt. voor benoeming tot ambassadeur bij de Nederland regering te Den Haag. De benoeming van Graeffe zou in de kringen der hogere ambtenaren voldoening wek ken, omdat er een tijdlang sprake van was een politieke persoonlykheid te benoemen. In dit verband zijn de namen van oud-minister Herman Vos, de minister van landbouw Or- ban en van Kamiel Huysmans genoemd. Het blad wijst er tenslotte op, dat een benoeming van Graeffe, die Waal is, in Vlaam se kringen met gemengde ge voelens zou worden ontvan gen. Brandschade van één millioen. Dc directie der N.V. Diddens van Asten, textielfabrieken te Helmond, heeft medegedeeld dat de schade van de brand, welke Vrijdag twee fabrieks complexen en ruim 400 ton grondstoffen, hoofdzakelijk ka toen en wol, in vlammen deed opgaan, thans geraamd is op één millioen gulden. Minister van Marine. Bij K.B. ls bepaald, dat voor het tijdperk, dat de minister van marine kapitein-luitenant ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen in verband met zijn verlof afwezig zal zijn, het be heer van het departement van marine ad interim zal worden waargenomen door de minister van oorlog luitenant-kolonel A. H. J. L. Fievez. Met ingang van 26 Octo ber zal de lucifersprijs met enkele centen worden ver laagd. Democratische Volkspartij opgericht. MR. OUD VOORZITTER. Op uitnodiging van mr. P. J. Oud zijn een aantal niet-socla- listische democraten Zaterdag jl. to Utrecht ln vergadering bijeengekomen. Na een uitvoe rige gedachtemvlsseling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de oprichting van een de mocratische volkspartij. Alle aanwezigen, ten getale van 72 personen, traden als lid van het comité toe. Mr. Oud werd voorzitter. Tot de bestuursleden behoort de heer D. van Leeuwen te Vlissingen. Als secretaris zal optreden nir. J. G. Bettink te Haarlem. 600 suikerbonnen in beslag genomen. Van de S. uit Raamsdónks- veer is door de rijkspolitie te Waspik voor de tweede maal in verzekerde bewaring ge steld. Betrof het de eerste keer vervalschte coupures, thans werden zeshonderd suikerbon nen in beslag genomen. Koe had honger. William Marsh een boer uit Garston eiste 18 pond 10 shilling 198) schadevergoeding tegen R. L. Jordan een andere boer uit Garston, omdat Jordans koe zijn moes tuin was binnengedron gen en daar 50 frambo- zenstruiken, een dubbel^ rij erwten (ter lengte van 7%^ meter), een rij bonen (éveneens 7% me ter lang), 250 savoye- kool-planten, 60 savoye- kolen en 40 bloemkolen had opgegeten. Rechter Whitmee stond Marsh 12 pond 128) vergoeding toe. zeggende: „Koelen plegen een geweldige eetlust te hebben, maar het moet wel een zeer hongerige koe zgn ge weest, die al deze dingen achter elkaar heeft kun nen oppeuzelen". Wal verdient de boer? Blykens een overzicht in het Hollands Landbouwweekblad hebben over 1945—'46 de ge zinsinkomens per ha. cultuur grond, met inbegrip van het loon van de handenarbeid van de boer en gezinsleden, voor de landbouwers, volgens op gaaf boekhoudbureau bedra gen: akkerbouwbedrijven: Haarlemmermeer-, Houtrak- en IJpolder 220.08, Zuid- Hollandse eilanden f 204.84, Zeeland f 200.16 en West-N. Brabant f 143.10. Door de vermenigvuldiging van voormelde bedragen met de gemiddelde grootte der be drijven per gebied, welke va rieert van 11 tot 42 ha., wordt het gemiddelde gezinsinkomen per bedrijf verkregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1