PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Consumentencrediet Rusland slaat zijn armen uit Amerika baalt de buikriem aan Leids student bij relletje doodgeschoten Zwarte lonen in Zeeland 190e Jaargang - No 236 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukker^ Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Dinsdag 7 October 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs: 12 ct p.r abonnementsprijs: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux^gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3, teL 02 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. GEBREK AAN GOEDE WIL Terwijl met spanning „ge wacht wordt op het resultaat van nieuwe bemoeiingen van de Veiligheidsraad met het conflict in Indonesië, heeft de republikeinse premier Sjari- foeddin voor het in Djocja vergaderende werkcomité van de republikeinse partij een verklaring afgelegd, die er niet bepaald toe bijdraagt een overeenstemming te verge makkelijken; een verklaring, waarin eisen worden gesteld, die zeer veel verder gaan, dan hetgeen de overeenkomst van Linggadjati bepaalde. Sjarifoeddin begon met de overeenkomst van Linggadja ti eenvoudig te verwerpen: zij is volgens hem zelfs geen ba sis meer voor toekomstige on derhandelingen. Als men be denkt, dat Linggadjati alge meen, door regering èmparle- ment van Nederland, be schouwd werd als het uiterste waartoe Nederland kon gaan en dat deze overeenkomst met name door de republiek vanaf de eerste dag met voeten is getreden, is het overbodig te constateren, dat deze eis be zwaarlijk in overweging kan worden genomen. Sjarifoeddin verlangde ver der, dat de naleving van over eenkomsten met Nederland onder controle gesteld zou worden van een derde mo gendheid en dat de Neder landse troepen allereerst uit de republiek, later ook uit ge heel Indonesië terug getrok ken zouden worden. Ontrui ming van het bezette republi keinse gebied, waar tot dusver een afschuwelijke terreur te gen goedwillende elementen en Chinezen heerste, noemde hij •Vanzelfsprekend. Ten slotte verlangde de republikeinse premier erkenning de jure en de facto van de republiek. Men moet de betekenis van deze verklaring niet onder schatten. Zij wordt afgelegd in de stille hoop, dat de Veiligheids raad ter dege kennis zal ne men van deze nieuwe verlan gens en, onkundig als de leden zijn van de Indonesische ge dragslijn der laatste twee ja ren, deze eisen een redelijke kans zal geven. Gezien het feit, dat niet juridische, maar politieke opvattingen goed deels de houding van de Vei ligheidsraad bepalen, is deze hoop zeker niet ongemoti veerd. Een handige politieke zet dus. Terwille van de volkeren van Indonesië evenwel is het te hopen, dat als de republiek inderdaad deze eisen ter ken nis mocht brengen van de Veiligheidsraad* het gezond verstand' daar zal zegevieren. De wereld heeft geen tweede India nodig. Onze voorlichtingsdienst heeft tot dusver weinig ge presteerd. Er moge dan al een kleine kentering gekomen zijn in de opvatting van het Ame rikaanse en Engelse publiek, het zou dwaas zijn te willen beweren, dat de stemming er pro-Nederlands is. Er doet zich daarom hier een goede gelegenheid voor voor de Regerings Voorlich- tings Dienst in Nederland, zo wel als in Batavia, om de beunhazerij nu eindelijk eens te beëindigen en zo afdoende voorlichting te verschaffen, dat het buitenland, in het aan gezicht van deze nieuwe Indo nesische eisen, die waarlijk niet zonder bedoeling n u worden gesteld, een beslist en afwijzend standpunt gaat hul digen. HET SAARGEBIED. De einduitslag. De officieuze eindresultaten der verkiezingen in het Saar- gebied zijn volgens het Duitse persbureau in de Amerikaan se zone, Dena: Christelijke volkspartij 230.062 stemmen, sociaal-democraten 147,225 stemmen, communisten 37,934 stemmen, democraten 34.253 stemmen. Van het totaal aan tal geldige stemmen hebben de partijen de volgende per centages ontvangen (tussen haakjes gevoegd het percen tage bij de verkiezingen in 1946)christelijke volkspartij 51,2 (50 sociaal-demo craten 32.8 (26.1 com munisten 8-4 (9.1 Kolonel Grandval, de gou verneur van het S aar-gebied, heeft te kennen gegeven, dat de resultaten der verkiezingen een bewijs vormen van de wens der Saarlanders om het ont werp grondwet te steunen, dat gebaseerd is op economische vereniging van het Saargebled met Frankrijk. Het Wereldgebeuren. Politieke oorlogsverklaring aan Ver. Staten. Scherpe critiek in Engeland en de Ver. Staten. Het besluit van de commu nistische partijen in Joego Sla- vië, Bulgarije, Roemenië, Hon garije, Polen, de Sowjet Unie, Frankrijk, Tsjecho Slowakije en Italië om een gemeenschap pelijk informatiebureau te stichten, 'xeeft in de rest van de wereld zeer veel opzien ge baard en wordt algemeen be schouwd als een herleving van de Komintern. Men kent de geschiedenis: er bestond een communisti sche staat in het vooroorlogse Europa. Dat was Sowjet-Rus- land. Maar daarnaast bestond er de Komintern, de bond van communistische partijen in al le landen, ter wereld. Deze communistische internationale was uitermate bedrijving en jaren lang heeft zij de nodige onrust in de wereld verwekt De communisten streefden de wereldrevolutie na, de commu nistische partijen waren de vooruitgeschoven posten van het communisme en er bestond tussen de bij de Komintern aangesloten partijen en Sow- Jet Rusland een zeer nauwe iand. Kwam het tot diplomatieke incidenten, tot conflicten, ae Russische regeerders konden altijd betogen, dat men een duidelijk verschil diende te maken tussen de staat Sowjet Rusland en de Komintern. Officieel immers wisten bei den nauwelijks iets van elkan ders bestaan. In werkelijkheid waren Sow jet Rusland en de leiding der Komintern wel degelijk één maar Moskou was volmaakt onschuldig aan wat'de Komin tern uithaalde. De Komintern was verre van populair. En de Sowjetleiders wisten dat ook zeer goed. Merkwaardig genoeg hebben Stalin en de zijnen in 1943, met name op de vijftiende Mei van dat jaar, eensklaps beslo ten om "de Komintern op te heffen. Rusland bevond zich toen nog midden in de oorlog en de communisten in ver schillende West Europese sta ten bleven tegenstanders van de oorlogvoering. Onder die omstandigheden werd de Ko mintern van het toneel ge schoven en de communistische partijen in alle landen kregen opdracht om voortaan met al le kracht de strijd tegen de fascistische staten te steunen. Dit besluit baarde toen zeer veel opzien, maar niemand liet zich er door om de tuin lei den. Men begreep, dat deze opheffing slechts tijdelijk zou zijn en dat zodra meer norma le toestanden zouden terugke- Paling in... een tankgracht. Santpoort bezit onder meer een tankgracht als herinnering aan de oor log. Men is met man en macht bezig deze te dempen en toen dezer dagen nog maar een klein plasje was overge bleven, bleek zich in het restant water een kos telijke verzameling pa ling op te houden. Het nieuwtje lekte uit en tientallen Santpoorters spoedden zich naar de vaak verguisde Duitse erfenis. Met een flinke palingbuit, die daar maar voor het opschep pen lag, keerden zij naar huis terug. ren de Komintern in een of andere vorm herleven zou. Blijkbaar is het ogenblik thans aangebroken om de oude methoden weer ter hand te nemen. De Komintern is herleefd en de Russen maken van hun bedoelingen geen ge heim. Russische commentators verklaarden aan vertegen woordigers van de socialisti sche Daily Herald, dat het communisme zijn armen weer uitstrekt om de gehele we reld! Zo wordt ook door het bui tenland de vorming van het internationale informatiebu reau opgevat. Zowel in de En gelse als ln de Amerikaanse pers wordt het nieuws" in enor me opmaak gebracht en men is algemeen van oordeel, dat Rusland de zaak van de vrede geen goede dienst bewezen heeft. Amerika acht de nieuwe Ko mintern een politieke oorlogs verklaring aan de Verenigde Staten en dus zal de interna tionale toestand er inderdaad wel niet beter op worden. Rusland echter zegt offici eel, dat men alleen de bedoe ling heeft, de vrede te dienen. D.D.T.-poeder boven Cairo. Vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht hebben Cairo en omge ving Maandag met D. D.T.-poeder bestrooid om de vliegen, die de cholerabacil overbren gen, te vernietigen. De besproeiing duur de twee uur. Het mini sterie van gezondheid had de bevolking per radio dringend aangera den om binnenshuis te blijven, doch de ven sters open te laten ten einde het D.D.T. de hui zen binnen te laten ko- Prinselijk paar naar Goeree-Overflakkee. Prinses Juliana en Prins Bernhard zün voornemens op 27 October a.s. een officieel bezoek te brengen aan Goeree en Overflakkee. Generaal Omurtak, chef van de Turkse generale staf, is aan het hoofd van een de legatie van 15 officieren van zijn staf per vliegtuig naar de V.S. vertrokken. bepaald met succes bekroond. In Amerika noch in Europa. Voorlopig verwachten we van deze nieuwe actie dan ook niet veel. Maar wie weet. In ieder geval Is het verschijnsel, dat de leidende figuren in Ameri ka een dringend beroep op 't Amerikaanse volk doen ten bate van Europa, belangrijk genoeg om gesignaleerd tc worden. GEEN VLEES OP DIN SDAG, GEEN VOGELS EN EIEREN OP DONDERDAG. Ter wille van Europa. Niemand minder, dan de president der Ver. Staten, Tru man, zijn minister van buiten- tenlandse zaken Marshall, de minister van landbouw Ander son en de minister van handel Harriman hebben Zondagavond een beroep gedaan op alle Amerikanen om in hun maal tijden meer soberheid te gaan betrachten. Dinsdags geen vlees en Don derdags geen gevogelte en ei eren en iedere dag een snede brood minder. En in de restau rants alleen boter op ver zoek...... Dat is wat Truman en zijn ministers vroegen van het Amerikaanse volk. Zij deden dit beroep op de natie voor de radiomicrofoon en moti veerden het met klemmende argumenten. „Als wij niet so berder zijn en vrijwillig wat van onze overvloed aan voed sel sparen, dan betekent dat, dat in Europa hongersnood zal gaan heersen. En als er gens, honger heerst, terwijl el ders de overvloed niet op kan, ontstaat er vijandschap. Uit vijandschap groeit oorlog en zo zou een Amerikaanse wei gering om voedsel te delen met hongerende medemensen er toe kunnen leiden, dat de vre de verloren gaat. Als dit in derdaad zou geschieden, zou t het meest tragische voorbeeld van een verloren vrede in de wereldgeschiedenis zijn." Marshall zette nog uiteen, dat door dit beroep op het Amerikaanse volk de buiten landse politiek haar intrede heeft gedaan in de Ameri kaanse huiskamers. Alleen als er voedsel aan Europa wordt verstrekt, kan Europa er weer boven op komen en alleen als het Europa goed gaat, kan Amerika welvarend zijn, zo betoogde hij. De vraag is nu maar, of t helpen zal. Tot dusver zijn oproepen tot vrijwillige versobering niet Atoomenergie en brandstofgebrek. GEEN OPLOSSING. Lilienthal. voorzitter van de burgerlijke commissie voor atoomenergie in de V.Sbeeft verklaard, dat men er niet op kan rekenen, dat atoomenergie binnen afzienbare tjjd het vraagstuk van het brandstof gebrek in Europa zal oplossen. Lilienthal achtte het van in ternationaal belang om deze openhartige verklaring af te leggen, omdat in het buiten land verhalen de ronde doen. dat de V.S. Europa voor een koude winter kunnen behoeden en de verwarmings- en elec- triciteitsvraagstukken kunnen oplossen door de atoomenergie vrij te geven, waanover zij be schikken. Uitbreiding van cholera in Egypte. Een derde deel van de op pervlakte van Egypte is thans officieel door de cholera be smet verklaard. De epidemie breidt zich nog steeds uit. In 6 provincies zijn nieuwe ge vallen geconstateerd. Het be smette gebied strekt zich thans met enkele onderbrekin gen uit van de Delta van de Nijl af tot 500 kilometer ten Zuiden van Cairo in boven- Egypte. Van 4 October af zjjn de prijzen voor pap en yoghurt met 1 cent per liter verhoogd. Matig succes in Zeeland, Aantal gegadigden laag. Het consumentencrediet in Nederland heeft niet de om vang gekregen, die de orga nisatoren daarvan verwacht hebben. De lust tot opnemen van het crediet was overal matig en er is maar de helft opgenomen van het totaal' bedrag, dat de regering oor spronkelijk voor dit crediet had geraamd. Ook voor Zeeland geldt deze algemene afkerigheid, waarbij dan nog komt, dat de geaard heid der Zeeuwse bevolking al tijd een zekei'e reserve tegen over credietverplichtingen heeft meegebracht. De Zeeuw neemt nu eenmaal niet graag schulden op zich. IN MIDDELBURG. In Middelburg dat ruim 20.000 inwonex-s telt kwa men voor de eerste credietver- strekking 558 aanvragen bin nen, waarvan 44 werden afge wezen, terwjjl 38 aanvragers do voorwaarden niet aanvaard baar vonden. Voor de tweede credietverstrekking kwamen 220 aanvragen binnen, maar daarvan werden 51 afgewezen en 58 weigerden, zodat de helft afviel In totaal werden uitgereikt 687 boekjes en daarop werd f 243.925.verstrekt. Van dit bedrag moet ruim f 44.000. worden terugbetaald. Bijna twee ton is dus geschonken aan Middelburgers wier finan ciële omstandigheden niet toe laten, dat zij het opgenomen crediet terugbetalen. IN GOES. In Goes met 13.000 inwo ners kwamen by de eerste openstelling 281 aanvragen binnen en bij de tweede 178. Van de aanvragers weigerden 53 het crediet en 42 werden af gewezen. Er lopen thans 345 bonboekjes met een totaal f 135.825.waarvan f 25.131,25 terugbetaald moet worden, zodat ruim een ton geschonken wordt aan de min vermogende crediet-opnemers. IN VLISSINGEN. In Vlissingen was het aan tal credietaanvragers heel wat hoger dan in de andere steden van Zeeland. Bij een vrijwel gelijk inwoneraantal als Mid delburg had Vlissingen voor de eerste openstelling 832 aanvra gers en voor de tweede open stelling 463 aanvragers. Men wees 128 aanvragen af en 210 aanvragers weigerden tenslotte het crediet. In totaal werden 948 bonboekjes uitge reikt met een credietbedrag van f 334.350.waarvan f 74.306,25 terugbetaald moet worden en dus ruim f 260 000.- aan min-vermogende Vlissin- gers direct ten goede komt. IN TERNEUZEN. In Terneuzen ruim 12.000 inwoners kwamen bij de eerste openstelling 360 aanvra gen binnen en bij de tweede openstelling 289 aanvragen. Er werden 86 aanvragen afgewe zen en 71 trokken zich terug. In totaal werden 492 bonboek jes- uitgereikt, met een crediet bedrag van f 185.375.waar op f 33.593.terugbetaald moet worden. HET RESULTAAT. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat globaal 4 van d.e Zeeuwse bevolking gebruik heeft gemaakt van het consu- mepten-crediet en dat van de leningen slechts iets meer dan 20 wordt terugbetaald en 80 voor rekening komt van de regering. Noodlottig gevolg van dronkenschap. Zondagavond werden te Leiden twee agenten er door een onbekende man op attent gemaakt, dat op de Stations weg een man liep, die onder de invloed van alcohol het pu bliek lastig viel, o.a. door bur gers de hoeden van het hoofd te slaan. Toen de agenten de man wilden ovex*brengen naar het bureau verzette deze, de 26-jarige student S., zich hiertegen. Hierbij ontstond een vechtpartij, waarbij zich ook een aantal militairen en burgers mengden, die zich eensgezind tegen de politie keerden. Nadat enige waar schuwingsschoten gelost v/a- ren, konden de agenten zich met hun arrestant naar de woning van een arts begeven om hem te laten verbinden. Toen zij zich op de stoep van deze woning bevonden, drong het publiek in massa op om de student te ontzetten. Hier bij werden de agenten ge scheiden en werd van het pu bliek uit met stenen gegooid, waardoor een hunner aan het hoofd werd getroffen. Deze agent trok daarop zijn pistool en loste een waar. Chinees zeeman bereidde opium. Bij een inval in het huis van de 54-jarige Chinese zeeman L. K. T. aan deAtjehstraat betrapte de Rotterdamse poli tie deze juist op het bereiden van opium. Sr werden ruwe opium, bereide opium en attri buten om te schuiven in beslag genomen en tevens f 3362 en 3270 gaspenningen. Hij werd onverwijld opgesloten in het hoofdbureau van politie. schuwingsschot. Direct daarop schoot hij weer, met het ge volg, dat zijn arrestant in het onderlijf getroffen werd. Toen deze ineenzakte, liet het pu bliek zijn aanvalshouding va ren en trok zich terug. De ge troffen student S. werd naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij in de afge lopen nacht is overleden. Een der agenten, van wie het uniform gescheurd was en de linkerarm gekneusd, werd eveneens in dit ziekenhuis verbonden. Te dure broodjes. Het komt herhaaldelijk voor dat luxe broodsoorten onder de benaming Winstons, Galles, stokbrood enz. in de handel worden gebracht en dan voor buitensporige prijzen worden verkocht. Het Directoraat-ge neraal van de Prijzen vestigt er de aandacht op dat alle soorten groot brood vallen on der de broodprijsverordening 1942 en behoudens toegestane uitzonderingen tegen de hierin genoemde prijzen mogen wor den verkocht. Aan de ambtenaren der prijs controle is opdracht gegeven op de naleving der broodprijs- verordening streng toezicht te houden en bij overtredingen onmiddellijk proces-verbaal op te maken. Katerveerbrug weer open. Zaterdagmiddag om vier uur knipte minister Vos het rood-wit-blauwe lint door. dat de toegang tot de nieuwe Ka terveerbrug over de IJssel bij Zwolle nog symbolisch ver sperde. Hiermede is opnieuw een uiterst belangrijke schakel in ons verkeersr.et hersteld en zijn het Westen en Noord- Oosten van ons land weer de finitief vei-bonden. De bekende chemische „Leuna-fabrieken" ln Saksen, die ge durende de oorlog meermalen door dc Geallieerden werden gebombardeerd, draaien thans weer op volle toeren. De hoofdingang van de fabriek, die in de Russische zone ligt, is versierd met de Sowjet-ster en voorzien van „vermanende" opschriften Amerikaans vliegtuig nog niet terug. In aansluiting op vorige be richten meldt Reuter, dat het Amerikaanse Beechraft vlieg tuig met 3 Amerikaanse mari ne officieren aan boord, naar Pameung Peuk is teruggevlo- gen om captain Captain Mc. all-um, die met de Nederlan ders was achtergebleven, en de 3 Nederlandse militairen te halen. Sinds de landing hoorde men 3 uur lang niets meer van het vliegtuig. In verband hiermede is een vliegtuig van de Neder landse luchtmacht gezonden teneinde een onderzoek ter plaatse in te stellen. Uit verkregen radiocontact is gebleken, dat de Beechcraft van Pameung Peuk naar Djocjakarta is gevlogen, ech ter zonder de Nederlanders aan boord, terwijl niet bekend is of Mc.Callum zich aan boord bevond. GEVANGENEN. Volgens een mededeling van Radio-Djocja heeft aircommo dore Soeriadarma, bevelheb ber van de republikeinse lucht macht. verklaard, dat de drie Nederlandse militairen worden beschouwd als „militaire ge vangenen", omdat Pameüng Peuk tot het onder republi keins gezag staande gebied be. hoort, .,ook al behoort het volgens de demarcatielijnen van Van Mook tot het door de de Nederlanders bezette ge bied." Soeriadarma zeide, dat dit nu een principieel probleem was, iedere verbinding met het vliegveld Pameung Peuk, zo heeft de republikeinse regering vastgesteld, dient tot stand te worden gebracht via de cen trale republikeinse regering te Djocja en via de republikeinse luchtmacht aldaar. VORIGE WEEK 13 EN 4 DODEN. Het aantaldoden tussen 29 September en 6 October ann Nederlandse zijde bedraagt^ volgens het Nederlandse com muniqué 18. Voorts wordt mel ding gemaakt van 60 gewon den en 1 vermiste. De Republikeinse communl- qué's sinds 29 September ge ven gëen gedetailleerde opga ven van de verliezen. Sinds die dag ziin 4 doden on I gewonde gemeld. Prins Bernhard reilde onderscheidingen uit. Gedurende ruim een uur heeft Z.K.H. Prins Bernhard Maandagochtend in de impo sante Burgerzaal van het Ko ninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam onderscheidingen uitgereikt aan leden en voor malige leden van Landmacht, Marine, Koopvaardij en Kon. Ned. Indisch Leger voor da den van dappei-heid verricht in de jaren 1940 t.m. 1945. Vijf militairen werden tot ridder geslagen, t.w. de luit. ter zee lc 'classe J. F. van Duim .kapitein der mariniers A. F. van Velsen, korpox-aal der mariniers oorlogsvrijwilli ger A. Hoeben, res. lt.-kolonel der infanterie H. Mulder en res. It.-kolonel der infanterie C. F. O ver hof f. De „Willem Barendsz" weer uitgevaren. Zaterdag is de Nederlandse walvisvaarder Willem Ba rendsz voor de tweede maal uitgevaren, naar de antarcti sche gebieden; gezagvoerder is kapitein Klaas Visser. Alleen a! in de vier genoem de steden past de regering op dit crediet 7 ton bij! DE BESTEDING. Voor geheel Nederland is, naar wij in de „Stem van Ne derland" lezen, 'n aantal ge zinnen, dat van het consumen- ten-crediet profiteert, tot on geveer 400.000 opgelopen en 't femiddelde credietbedrag, is 400. Men heeft in enkele plaatsen reeds een onderzoek ingesteld naar de wijze, waar op het crediet wordt besteed en in het algemeen is geble ken, dat de besteding zeer cor rect is. Zo bleek bijvoorbeeld, dat van een aantal a-sociale gezinnen te Rotterdam, van wie men een slechte besteding moest verwachten, 90 c/o van het geld geheel correct was besteed en dat de resterende 10 wel beter besteed moes ten zijn, maar toch niet uit gesproken verspild waren. Uiteraard zijn er in Neder land wel enkele gevallen van verspilling opgemerkt. Zo zijn er bontjasjes ad 200 op de bonnen gekocht, schoenen van 65 per paar, hoeden van 70 tot 80 en japonnen van 190. Daartegen za! bij de contróle streng worden opge treden. Maar zoals gezegd: in het algemeen is de besteding van het consumenten-credief zeer correct. Onverbrekelijk verbonden met de prijzen. Nog steeds overtredingen In de provincie Zeeland valt een lichte verbetering te constateren wat betreft het betalen van zwarte lo nen. Er zün in de .jongste oogsttijd niet meer zovele en zo ernstig overtredingen gepleegd als bet voorgaan de jaar. Dat is een goed verschijnsel, want de ervaring leert, dat daar waar met de lonen wordt geknoeid ook geknoeid wordt mte dc prijzen en dat het klei ne loonvoordeel voor de arbei ders gx-if wordt doorberekend in een ontoelaatbare prysop- drijving. Bij de jongste looncontrole's in Zeeland zijn een beperkt aantal processcen-verbaal te gen loonovertreders opge maakt. De omvangrijkste overtre ding was begaan in een con- servenfabriek, waar aan on geveer 100 jonge werknemers bij de verwerking van de groenten-oogsten lonen wer den uitbetaald, die voor 16- jarige jongens liepen tot f 77 voor 16 arbeidsdagen. Daarnaast werden ook in 'n aantal andere bedrijven loon- overtredingen geconstateerd, namelijk ln enkele kappersza ken, banketbakkerijen, in de bouwnyverheid en in wit-was- serrjen. Êen van de ergste overtre ders was wel een aannemer in Zeeuwsch-Vlaanderen, die aan het feit, dat hij zwarte lonen betaalde, het recht ontleende zijn cliënten prijzen te bereke nen, die ontstellend ver uitgin gen boven de geoorloofde prij zen. De gevolgen van de te hoge Ionen werden ook geconsta teerd in een aantal banketbak kerijen, waar de koekjes twee cent per ons te duur waren, do eierkoeken en bolussen vier cent per stuk te duur, enz. Dit toont wel duidelijk aan hoe nodig het is ,dat naast de prijsvoorschriften ook de loon- voorschriften strikt worden gehandhaafd. Tenslotte zijn ook in enkele landbouwbedrijven processen- verbaal gevallen. Vijf landbouwers te Axel, Clinge en Zuiddorpe zullen zich moeten verantwoorden. Een van de gevallen betrof het poten van aardappelen, waar voor f-18.per ha teveel was betaald. „Hofplein-lijntje" weer electrisch. Met ingang van 5 Oct. zal het „Hofplein-lijntje", dit Is de ljjn Den HaagRotterdam-Hof- plein, weer met electrische halfuur diensten bereden wor den. De officiële openingsrit werd reeds volbracht in tegen woordigheid van de president directeur der N.S. ir. T. Q. den Hollander, gesecondeerd door tal van hoge spoorwegautori teiten en genodigden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1