Minder koffie, thee en cacao NIEUWS UIT ZEELAND De ttWillem Ruys Haagse bomaanslag Wij rijden weer naar Tholen! WALCHEREN Ajaxieden namen Schimmen uit bezettingstijd RESA-ARNHEM Verdere beperkingen blijven mogelijk. Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer overgelegd de memorie van antwoord op het verslag van de commissie van overleg met de regering, inzake handelspolitieke aange legenheden, naar aanleiding van de nota inzake de devie- zenpositie. Het is geenszins de bedoe ling van de regering, de ar beiders door stabilisatie van het loonpeil de mogelijkheid te ontnemen door grotere prestaties het weekinkomen te doen stijgen. Het college van rijksbemiddelaars kreeg vele voorstellen in behandeling tot invoering van tariefionen. Het college verleent de goedkeu ring daaraan, wanneer de voorstellen verantwoord zijn en indien het de redelijke ze kerheid heeft, dat het voorge stelde systeem tot verhoging van de arbeids-prestatie, dus tot verlaging van de arbeids. kosten per eenheid product leidt. Wat betreft distributie- aangelegenheden deelt de minister o.a. mede: De schoenendistributie zal moe ten worden gesteld op één paar in anderhalf jaar, af gezien van bijzondere ver strekkingen en bepaalde categorieën. Het verbruik van tabak- en levensmidde len zal niet worden uit gebreid, terwijl voor thee, koffie en cacao alsnog ver lagingen noodzakelijk kun nen blijken. In belangrijker mate moes ten besnoeiingen plaats vin den in de aankopen, voor productieve doeleinden, wat te pijnlijker is, daar deze importen de basis zijn van onze welvaart in de toe komst. De voornaamste be perkingen betreffen de aan koop van auto's, aardolie producten en metalen eind. producten. DE TOEKOMST. Het stemt tot voldoening, dat sinds het verschijnen van de nota het tekort op de be talingsbalans voor 1947 goed deels is weggewerkt. Het tekort voor 1948 zal me de afhangen van de vraag of verdere consolidatie van kort lopende credieten mogelijk is. Wel kan worden gezegd, dat dit tekort zeer aanzienlijk zal zijn. De onzekerheden in de toe komst maken, dat de noodza kelijkheid om tot drastische invoerbeperkingen over te gaan, hoe pijnlijk ook voor onze ^consumptie en voor het herstel van het land, op zeker ogenblik alsnog kan intreden, indien de noodzakelijke bui tenlandse financiële hulp niet mocht worden verkregen. 't Kan ook vlug...... Ambtelijke molens he ten langzaam te malen. En ze doen het vaak ook! Maar het kan ook vlug. Het bewijs hier voor werd dezer dagen feleverd in een West- eeuwsch Vlaams dorpje, waar een landarbèider zich Vrijdag bij de bur gemeester meldde met het verzoek hem te hel pen bij het aanvragen van een vergunning voor het kopen van een hor loge. De man werkt ver van het dorp en kan niet op de torenklok zien hoe laat het is. De burgemeester bel de met Den Haag en stuurde ten overvloede ook nog een briefje weg. Precies 24 uur later kon de man zijn horloge reeds in ontvangst ne men. De weg van Zeeuwsch Vlaanderen naar Den Haag en terug is dus tóch niet zo heel erg lang. Behoeft het althans niet te zijn Henry Wallace, de voor malige Amerikaanse minister van handel, zal zich naar Pa lestina begeven om met Ara bieren en Joden te beraadsla gen. Treinongeluk bij Namen In'de buurt van Namen in België zijn bij een treinonge luk. zes personen om het leven gekomen en zes gewond. Twaalf wagons, die geladen waren met ijzer, raakten los en reden in volle vaart de helling af. Zij stootten op een achterop komende Micheline vol reizigers, die juist uit Meix was vertrokken. De los gelaten wagons plus de Mi cheline reden terug naar het station van Meix, alwaar alles ontspoorde. Een aantal wa gons kwam dwars over het spoor te staan. Leelt Hitler nog De voormalige Duitse piloot Peter Baumgart, die als Duits krijgsgevangene verdacht van oorlogsmisdaden door de geal lieerden aan Polen is uitgele verd, heeft weer een nieuw verhaal toegevoegd aan de vele bestaande over mogelijk in leven zijn van Hitier. Baumgart heeft te Warschau beweerd, dat bij Hitier en Eva Braun 26 April 1945, enkele dagen vóór de datum, waarop meff dacht dat zij zelfmoord hebben gepleegd, van Berlijn naar Denemarken heeft, ge vlogen. Conflict in Staten van Curasao. De statenleden J. Jonckheer, dr. P. H. Maal en Henny Email, hebber. Donderdagavond de zitting van de Staten van Cu rasao verlaten, nadat het voor stel van de heer Jongkheer om de besprekingen over het indie nen van de candidatenlrjst voor <ie rondetafelconferentie uit te stellen, met zes tegen drie stemmen verworpen was. Door dit vertrek was niet maakt voortreffelijke werf tocht Hoge snelheid bereikt. Zaterdagmorgen te tien uur lag de „Willem Ruys" ge meerd aan de Lloydkade te Rotterdam, nadat het schip te half acht des morgens te Hoek van Holland de pieren was ge passeerd. Kapitein C, H. Vellenga, toonde zich verrukt over zijn nieuwe schip. „De werfproeftocht, zeide hij, is prachtig verlopen. Het is eigenlijk tè mooi weer ge weest om alles goed te probe ren, maar alle stuur- en draai. proeven slaagden voortreffe lijk". De „Willem Ruys" gaat Maandagochtend in het dok van Witon-Fey.enoord om schoongekrabt te worden, want de aangroei met mosselen en schelpenis in de Vlissingse haven groot geweest. Bovendien moeten nog enke le helllngjjzers van het casco verwijderd worden. Pas als de romp geheel schoon is. ziin alle voorwaarden aanwezig voor de volle kracht proef. j SCHFJLDEPERSONEEL. Honderd vijftig man Schel- de-personeei heeft de werf proeftocht van de „Ruys" meegemaakt. Ze waren trots op hun schip en die eerste werftooht heeft bevestigd, dat die trots gemotiveerd was. De machtige motoren deden het ten volle en meer meer het vereiste stemmenaan- tal aanwezig. De democraten wensten uit stel tot de nieuwe leden W. van der Meer en J. E. Irausquin, die nog niet door de gouverneur beëdigd zijn geïnstalleerd wa ren. De wnd. president, J. Flantz. besloot toch over te fjaan tot het indienen van de ijst. Op een mijn gelopen. Het Nederlandse motorschip „Caribia", op weg van Lyse- kim naar Antwerpen, is ter hoogte van Grenam op een mijn gelopen en ernstig be schadigd. Het schip heeft de haven van Grenam kunnen bereiken. POST VOOR DUITSLAND. Op alle correspondentie, be stemd voor Duitsland, be hoort op de adreszijde de taal, waarin het schrijven is gesteld, tc worden vermeld. Hoge straffen voor schuldigen. De krijgsraad te velde heeft Zaterdag de daders van en medeplichtigen aan de bomaan slag op St. Nicolaasavond te 's Gravenhage, waarvan de heer Boer, zijn echtgenote en dienst bode slachtoffers werden, als mede van een vroegere aanslag op Boer, het „kidnappen" van de hotelhouder van Rijswijk uit Renkum en voorgenomen aan slagen op twee hoofdofficieren en een burger als volgt ver oordeeld: Kapitein F. J. J. Baron van H. tot 13 jaar gevangenisstraf met aftrek (eis 15 jaar en 3 maanden). Verdere straf ont slag uit de dienst en ontzeg ging van het recht bij de ge wapende macht te dienen. Sergeant A. T. de B. 13 jaar (Ingezonden mededeüng) gevangenisstraf met aftrek (eis 11% jaar). Korporaal J. P. J. P. 9 jaar gevangenisstraf met aftrek (conform de eis). Soldaat J. J. H. van H. werd wegens het door zjjn schuld ontploffen van een handgra naat, de 'verwonding van een ander tengevolge hebbend, ver oordeeld tot 1jaar gevange nisstraf met aftrek (eis 1 jaar). Sergeant S. W. H., tegen wie 4 jaar geëist Werd wegens me deplichtigheid aan de vrijheids beroving van de Renkumse ho telhouder. werd tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. A. T. kreeg wegens het schaden van de dienst door verzwijging van een voorgenomen straf baar feit, 6 maanden gevange nisstraf, conform de cis. De beklaagden W. F. S. en J. G. H. kregen wegens mede plichtigheid aan opzettelijke vrijheidsberoving. ieder 9 maanden gevangenisstraf. De eis was tegen ieder 1 jaar. Beklaagde B., tegen 'wie we gens medeplichtigheid aan de ontvoering 8 maanden werd ge elst, werd vrijgesproken. De verdediger van sergeant dc B. gaat vbor ztfn cliënt in appèl tegen het vonnis bij het Hoog Militair Gerechtshof. dan dat. Er was berekend, dat het schip nu het nog vuil was 21 mijl zou halen, maar het liep reeds 24 h 25 «H|l. Viissingen heeft het vertrek van de Ruys gezien ,en het schip enthousiast uitgeleide gedaan. Rotterdam heeft het enthousiast begroet. De Vlis- singers, die aan boord waren, kregen het gevoel, dat ze een triomftocht maakten langs de Waterweg' en vele van hen dachten daarbij terug aan de vele wederwaardigheden, die de Ruys sedert de kiellegging meemaakte. Het Schelde-pcrsoneei heeft in de week op zee nog hard gewerkt. Zaterdagmiddag is hte per autobus van Rotterdam teruggebracht naar Viissingen. Om half vier waren de man nen weer thuis, vol lof over de prettige samenwerking, die aan boord had gehéerst, over de hulpvaardige tegemoetko ming van de Lloyd-dlrectie en over de reis. die zowel voor de N.V. De Schelde ais voor het personeel een bekroning ts ge weest op jaren van noeste ar- b"'-* Zutphen-Winterswijk heropend. Er heerste Zondag in de Gelderse achterhoek een fees telijke stemming: voor het eerst na precies 5 maanden stoomden er weer personen treinen van de Ned. Spoorwe gen over het baanbak Zut- phenWinterswijk. Wegens materiaalgebrek hadden de spoorwegen deze dienst 4 Mei jl. opgeheven, waartegen een storm van protest oprees. Te Praag is onmid dellijk na een periode van 2 maanden bijna tropische hitte, de eerste nachtvorst geregis treerd. Vestiging van Kaderschool te Middelburg uitgesteld. GEDEELTE BLIJFT TE KAMPEN GEVESTIGD. Naar wij te Kampen verne men, is de verplaatsing van een gedeelte van de kader- school van de C.O.A.K. van deze stad naar Middelburg, uitgesteld van medio October tot de tweede week van De cember van dit jaar. Vóór de oorlog was in de Zeeuwse hoofdstad de kader- school van de S.D.O.A., de op leiding van onderofficieren van het Nederlandse leger, ge. vestigd. Na de bevrijding werd deze school, inmiddels uitgebreid met de opleiding van officieren en omgedoopt in Centrale Opleiding Admini- statief Kader, voorlopig in Kampen gevestigd. Destijds werd aangekondigd, dat de kaderschool in de loop van 1947 naar Middelburg zou te rugkeren. Daar de kazerne grotendeels door brand ver woest was, werd begonnen het Militair Hospitaal en het gespaard gebleven kazemege- deelte voor de legering van de militairen in gereedheid te brengen, terwijl de secretarie, de distributiedienst en de ge meente-ontvanger het school gebouw aan het Molenwater, waarin deze diensten tijdelijk waren ondergebracht, ont ruimden. De overplaatsing van de C. O.A K. naar Middelburg is uitgesteld, omdat de mogelijk heid tot ontvangst der mili tairen nog niet geheel aanwe zig is en omdat men het toe komstige kader de primaire training, die aan de lessen voorafgaat, in Kampen wil geven. Het is daardoor niet nodig, dat he personeel, dat met de africhting is belast, naar Middelburg wordt over geplaatst. In verband met de geringe legeringsruimte zullen alleen de tweede en derde compagnie van de C.O.A.K. in December naar Middelburg verhuizen. Het betreft hier 400 man. De staf en de le compagnie blij ven in de Korenmarktkazeme te Kampen gevestigd. De al gehele leiding berust bij over. st~ W. J, Pluym te Kampen, terwijl de compagniescom mandanten ltn. Hn. P« van Esch en ltn. L. iï. Verhoef, de leiding hebben over de ir Middelburg gelegerde militai ren. Voorts zullen nog zeven officieren en acht sergeants majoor naar Middelburg ko men. De cursus neemt onge veer een half jaar in beslag. Visser verdronken. De ongeveer 70-jarige visser T. Cortvriendt is Donderdag in een kreek te Spui onder de ge meente Axel verdronken. C. Was met zijn hond weggegaan en toen het dier zonder zijn baas huiswaarts keerde, ging men op onderzoek uit. De boot van de visser werd leeg in de kreek gevonden. Na enig zoeken werd het ljjk van de visser opgehaald. DE BRUG BIJ SLUISKIL. Naar wij vernemen zal de brug bij Sluiskil in de tweede helft van deze maand gereed komen, wat de verbinding tus sen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen aanzienlijk zal ver beteren. Over de Thoolse brug. Vandaag Maandag 6 October rijden dc eerste vrachtwagens over de nieuwe Thoolse brug. Dat is een grote dag voor Tholen en voor Zeeland. Hoewel de officiële opening eerst Vrijdag a.s. zal plaats hebben, ls de brug nu reeds opengesteld voor éénrichtings verkeer, omdat daardoor een volle werkweek wordt uitge spaard voor de vrachtrijders, die al zolang de nadelen van het pontje hebben gedragen. De brug had 2% niaand ge leden gereed moeten zjjn, maar de strenge winter heeft het werk ongeveer 10 weken ver traagd. Die winterweken zullen de Tholenaars vermoedelijk lang heugen, want alle goede ren, welke toen van en naar Tholen vervoerd werden, moes ten met mankracht over het voetpad gedragen worden, dat over de montagestelling van de brug liep. Met de reparatie van de brug werd in April 1946 be gonnen. De staalconstructie lag toen in drie stukken gesneden in de rivier, als aanklacht te gen het vandalisme der Hitier- knechten. Op Kerstdag 1946 kon met het lichten van de stukken worden begonnen. De beide eindstukken zijn ter plaatse ge repareerd en door de drijvende bok „Ajax" op hun plaats ge zet. Het grote middenstuk werd 'geheel gedemonteerd, om daarna door de firma Kloos te Kinderdijk opnieuw in elkaar gezet te worden. De nieuwe brug heeft, be halve een rijweg, een voet pad en een rijwielpad. Daarvan zal de rijweg Maandag in gebruik geno men worden, terwijl het rijwielpad tijdelijk zowel voor voetgangers als wiel rijders zal dienst doen. Hier volgen enkele cijfers: de stalen brug weegt 704 ton, het betonwerk weegt ruim 700 ton. Er zijn rmm 160.000 klinknagels gebruikt. Het ontwerp voor de nieuwe brug werd gemaakt door de Rijkswaterstaat, afd. Bruggen, Den Haag. en het werk werd uitgevoerd onder leiding van de heer G. M. Barentsen. De staalconstructie is van Kloos en de betonconstructie van de firma H. Timmenga te Vught. GEDENKPLAAT. De oorspronkelijke Thoolse brug was voorzien van een ge denkplaat, waarop de namen stonden van de Thoolse bur gemeester mr. A. J. v. d. Hoe ven en zijn wethouders, die de bouw van de eerste Thoolse brug tot stand brachten. Deze plaat is verloren gegaan, maar er is^een nieuwe plaat gego ten; die bij de officiële opening onthuld zal worden en die dé herinnering aan de eerste Thoolse brug levendig zal hou den. Wiener Sahgerknaben. Voor het eerst sinds de oor log maken de „Wiener S&nger- knaben" een tournee door ons land. Sinds de z.g. „Anschluss" van Oostenrijk maakte het in stituut een zeer moeilijke tijfl door. De nazi's ontzagen zich zelfs niet de naam van de „Sangerknaben te misbruiken. Na de bevrijding in 1945 werden de oude leerkrachten, waarvan er enkelen in het con centratiekamp terecht waren gekomen, weer tezamen ge bracht, en de Wiener S&nger- knaben konden hun oude plaats in het Weense muziek leven hernemen. Dit - jongenskoor concerteert deze week ook in Zeeland, en wel Woensdag 8 October in Middelburg, Vrijdag 10 Octo ber in Viissingen en Zaterdag 11 October in Goes. SCHADE-COMMISSIE VOOR HET BOUWBEDRIJF. In navolging van Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat sinds kort ook in het middendeel van onze provincie een schade-commissie voor het bouwbedrijf „Walche ren en de Bevelanden". Het doel van deze commissie, waar van het merendeel der onder aannemers, fabrikanten, han delaren, schilders enz., lid is, is te komen tot gezondmaking van het bouwbedrijf door uit schakeling van onsolide aan nemers en andere opdrachtge vers. Daartoe is een onderlinge inlichtingendienst in het leven geroepen, benevens een soort coöperatief incassobureau voor onwillige debiteuren. Zaterdag kwam in het Schuttershof te Middelburg deze commissie bijeen voor haar eerste algemene verga dering. Vele firma's -uit de bouwnijverheid waren daarbij vertegenwoordigd. Er werd een bestuur gekozen, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende vakgroepen, met als voorzitter de heer F. De- sein uit Viissingen. Zeeuwen onderschelden. Wij meldden reeds, dat Maandag 6 October door Z.K. H. Prins Hendrik in de burger zaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam een aantal oor logsonderscheidingen uitge reikt zouden worden. Tot de onderscheidenen beho ren o.m. de heer C. B. Goos- sens, inspecteur van pol. le kl. in Ned. Indië, thans wonend te Draaibrug bij Aardenburg, die de bronzen leeuw ontvangt, evenals de sergt. J. M. A. F. van Rooyen te Sluis en de res. le luit. inf. H. P. Everwijn te Zuïdzande. de Haarlemvesiing Het Oosten viel in tw ee groepen uiteen. N.O.A.D. gedislancieerd. In IV geen ongeslagen ploeg DISTRICT L Trots ging Haarlem aan de kop, maar de bestorming van hun vesting door de Ajaxieden was een te zwaar offensief en het werd een val. Eindelijk kon Nentunus tot een overwinning komen, maar ten koste van een andere oud-prominente, de Volewijckers, die nog in de rij blijven staan voor hur. eerste puntjes. Zecburgia mag hen gezelschap blijven houden, om dat ook zij hun eerste klasser- schap nog niet met een winst je hebben kunnen vieren. De uitslagen zijn echter steeds aan de schrale kant voor de tegenstanders en deze nieuwe lingen zullen de balans, als ze eenmaal ingewerkt zijn. wel weten te doen omslaan. De Kraaien, het aloude HBS, kon het herooireden ook weev niet met een overwinning vieren. Een première met V.S.V. als tegenstander kan ook gemak kelijk in het water vallen. R.F. C. dat zo aardig op eang wa? gekomen, kreeg een koude douche van Xerxes, welk elftal toch wei doelpunten in de slof fen heeft. DISTRICT II. Veel gelijkwaardige ploegen brengen veel gelijke spelen, positieve uitslagen tegenover zeven gelijke spelen toont vol doende aan, hoe de zaken- staan. A.D.O. moest een puntje afstaan aan Excelsior, waar uit de zwakte van A.D.O. kan blaken. D.F.C. had het beter moeten doen tegen Stormvo gels, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat de Umuidenaren altjjd met een ploeg op het tapijt komen, waarmee rekening te houden valt. Blauw Wit wiste de nul van het aantal gewon nen wedstrijden uit en noewel het geen grote zege werd, kun nen de Amsterdammers tevre den zijn nu deze tegen D.O.S. in een uitywedstrijd behaald' werd. Feyenoord maakte van de derde wedstrijd ook een der de overwinning en dat in een Elaatselijke ontmoeting tegen parta. D.W.S. en D.H.C. hiel den het ook al bij een verde ling der punten en bevestigden nog eens het geringe verschil in Krachten. DISTRICT m. Duidelijk gaat zich hier de zaak in twee groepen splitsen. De éne groep gaat knobbelen om de bovenste plaats en de andere dringt om van de on derste weg te komen. Deze strijd bx-engt ook al een groot aantal gelijke spelen mee. Zon dag was het er slechts één en wel in de kopgroep. De stand zou doen vermoeden, dat dit Het lijstje van District U toont een respectabel aantal. Acht van Go Ahead een slechte beurt is. maar de tegenstan ders Be Quick behoren ook nog net tot de bovenste helft. Wa- geningen had veel moeite met Quick, dat nog niets won, maar zich toen niet zonder meer naar de tweede groep liet dringen. A.G O V.V. ver oordeelde Zwolse Boys tot club van het tweede plan en drong zich in dezelfde positie als N.E.C., dat met Vitesse niet moest sukkelen. De plaat selijke ontmoeting in Enschede is een te grote zege voor de Boys geworden en zegt heel weinig over de juiste krachts verhouding. DISTRICT IV. De Spechten pikten behoor lijk raak en de Baronie zakte meteen naar de laatste rang Longa verraste vriend en vij and door-het zo goed begonnen Eindhoven een behoorlijke tik te verkopen. Sittardsè Boys. dat erg zwakjes was begonnen, nam do kans tegen Mauri ts waar en, ztf het met een zeer gering verschil, haalde de eer ste overwinning binnen. De Boys moeten het beter gaan doen om een vooraanstaande rol te kunnen spelen. T.S.C. kwam van een koude kermis thuis in Den Bosch. De onder ste plaats was de eer der Bos- senaren te na en zich door de benjamin laten slaan was te veel van hen gevergd. Willem II knapte het zware werk te gen Juliana behoorlijk on. In tussen is in IV geen enkele on geslagen ploeg 'meer. DISTRICT IV. De Spechten 3 2 0 1 115 Willem II 3 2 0 1 119 3 2 0 1 4—6 3 111 10—8 Eindhoven Longa Juliana Sitt. Boys BW Helmond Maurits TSC 3 111 3 111 2 10 1 2 10 1 3 10 2 3 10 2 De Bar. DNL 2 0 11 9—8 5—5 5—4 1—1 6—8 4—8 5 4 4 4 3 3 3 2 2 2 2 9 1 DISTRICT V. Veendam brengt er nog niet veel van terecht en Met zich door Leeuwarden passeren. Emmen blijft echter in de buurt, maar dat was tegen Be Quik niet anders te verwach ten. De cijfers bewijzen het verschil. Frisia en G.V.A.V. schijnen werkelijk van gelijke kracht, hetgeen ons van Frisia meevalt. Dat Velocitas geen baas kon blijven over Achilles was niet verwacht, evenmin als het magere resultaat van Sneek tegen H.S.C. Middelburg 'CIRCUS OP HET MOLENWATER. Zaterdagavond heeft het Circus van Bever, dat In snel tempo zijn tenten heeft opge slagen op het terrein bij de Zuidsingel, voor een niet geheel uitverkocht „huis" de première voor Middelburg gegeven van een circusprogramma, dat klonk als een klok en dat zeer veel instemming van de be zoekers oogstte. Het gemis aan tygers, kame len en olifanten typische circus-attracties! deed zich nauwelijks gevoelen, omdat al de overige evenementen, die men in een circusprogramma pleegt aan te treffen, zoals paardendressuur, clownerie, acrobatiek en jongleurskunsten van uitstekend gehalte waren. Een apart genoegen was het aanschouwen van de gedres seerde Engelse en Zwitserse varkens en de verrichtingen van de Vlaamse clowns, die bezitten, wat zovele varr hun collega's ontberen: originali teit en die bovendien muzikale acrobaten bleken te zijn. Een uitvoerige bespreking trof men vorige week reeds in ons blad aan, zodat wij verder kunnen volstaan met een aan beveling om dit voortreSjgliike circusprogramma niet ontzien te laten En is men beu van „Internationale wereldstad attracties". en wat dies meer zij, dan kan men gaan om het genot enkele uren te leven in de kleurige "circussfeer met het vele licht en de specifieke geu ren van zaagsel en paax-den, in de werpld van de schijn, die misschien wel vals is, 'maar o zo aantrekkelijk, NED. HERV. MANNEN- VERENIGING. In verband met de omzet ting van de in de oorlog ver boden Chi\ Nat. Werkmans bond, door de Generale Synode in een Ned. Hei*v. Mannenver- eniging.besloot ook de afd. Middelburg van genoemde Bond die vóór de oorlog ca. 200 leden telde in een dezer dagen gehouden vergadering, tot oprichting van een Ned. Herv. Mannenvereniging. Viissingen Propaganda-feestaVond „Mercuris". Zaterdagavond gaf de afd. Viissingen van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius" een propa- ganda-feestavond in het Con certgebouw te Viissingen. De voorzitter van de afd. Viissin gen, de heer Kok, "sprak een openingswoord. De heer K. F. Pieterse, districtsbestuurder voor het Zuiden, wees op de moeilijkheden, die zich voor doen bij het ox-ganiseren van kantoorbedienden en op de voordelen, die de organisatie brengt. Spr gaf antwoord op de vraag, hoe men de passi viteit van de ongeorganiseer den kan overwinnen. Hierna werden de heer Appel van de afd. Middelburg en de heren Huisson en de Nooijer van de afd. Viissingen, die al sedert de oprichting lid van de orga nisatie zijn, gehuldigd. Na het officiële gedeelte presenteerde het A tot A-ca baret de revue „Hoe kan het anders", die in vlot tempo werd uitgevoerd. Vooral de ernstige schetsen in deze re vue kwamen boven het mid. delmatige uit. Na afloop was er een gezellig samenzijn met muziek van Jan Wijnen's or kest. SOCIALE ZAKEN VLISSINGEN. De wethouder van sociale zaken zal op Dinsdag 7 Octo ber spreekuur houden op het gemeentelijk bureau voor so ciale zaken, Hendrikstraat 12, van 2.304 uur. Bijzonder Gerechtshof 20 jaar geëist tegen S.D.-chauffeur. Onder grote publieke be langstelling heeft het Bijzon der Gerechtshof te Middelburg de zaak behandeld tegen de 34- jarige chauffeur A. A. Joosse uit Middelburg, die in dienst trad als burgerchauffeur bij de S.D. en tezamen met leden van deze meest gevreesde Duitse instelling talrijke huiszoekin gen verrichtte, zonder opspo ringsbevoegdheid te bezitten. In 1943 zou hij zekere Vos in Goes hebben gearresteerd en overgeleverd hebben aan de S.D. Vos, die illegaal werker was, heeft 2 jaar gevangen gezeten, werd te Utrecht ter dood veroordeeld en is later naar Duitsland overgebracht. Hij getuigde, dat Joosse hem met een revolver had bedreigd, hetgeen deze ontkende. In de jaren '43 en '44 ver leende Joosse assistentie bjj huiszoekingen door Duitsers naar radiotoestellen en onder duikers. Er werden talrijke ge tuigen gehoord, die hiervan het slachtoffer waren: ver schillende van hen verklaar den, dat Joosse met een pistool had gedreigd, terwijl tijdens en na de huiszoekingen meubilair, levensmiddelen, e.d. waren weggeroofd. Volgens verdachte hadden de Duitsers hem hier van echter nimmer iets gege ven. Tn November 1944 was hij te Rotterdam toegetreden tot de Ordnungspolizei. De procureur-fiscaal achtte Joosse's handelingen buitenge woon ernstig en vroeg derhal ve een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek. De verdedi ger. mr. H. C. M. van Son, leg de er de nadruk op, dat verd. zich nimmer aan verraad heeft schuldig gemaakt. LANDWACHTER ONTKENT. 12 jaar met. aftrek van voor arrest werd geëist tegen de 39-jarige kantoorbediende A. A. van de Perel uit Middel burg. Deze man was in 1941 toe getreden tot het Vrijwilligers legioen Nederland en 3 jaar later, verplicht, zoals hij zeide, tot de Landwacht. Hij 'contro leerde persoonsbewijzen en „Ausweise" en zou bij deze ar beid een zekere E. de Redelijk heid hebben aangehouden, en aan een commandant hebben overgeleverd. Volgens de dagvaarding zou beseh. ook aan enkele huiszoe kingen hebben deelgenomen. Verdachte beweerde thans in het geheel niet bij deze ïxuis- zoeking aanwèzig geweest te zijn. Uxtspraak 17 Oct. UITSPRAKEN. Het B. G. deed de volgende uitspraken: P. E. Praet, mos selvisser te Nieuw Namen. 3 j. met aftrek en ontzetting rechten voor het leven (onmid dellijk in vrijheid gesteld): P. Kloet, knecht te Zierikzee, 1 j. voorw. met proeftijd van 3 j., onder toezichtstelling S.T.P.D., ontzetting rechten v. 10 j.; M. D. v. Leenen, arbeider tè Zie rikzee, 3 j. met aftrek; T. Koe man, glasbewerker te Kloetin- ge, 4 j. met aftrek; G. J. Tem merman, winkelier te Goes, 8 j. R.W.I. met aftx-ek sedert 8 Mei '45, ontzetting rechten voor het leven (recht tot be roep op cassatie). Bij beschik kingen van de Raadsheer, be last met de vereenvoudigde ge rechtelijke afdoening van strafJ zaken bij het B. G. werden od 24 Sept. veroordeeld: A. de Koster te Graauw, 3 j. met af trek sedert 4 Nov. '45, ontzet ting kiesrechten 15 j.; J. Kloosterman te 's-Heer Abts- kerke. 3% jaar met aftrek se dert 25 Mei '45, ontzetting rechten v. h. leven; H. G. Deurlo te Tholen, 4 jaar met aftrek sedert 24 Aug. '46. Kerknieuws GEREF. GEM. Bed»nJtt voor Bruinlsse en Terneuzen M. Blok te Zeist MIDDELBARE AKTEN Geslaagd dankyzij BekendeSchriftelijke Cursus)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2