PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Koningin zal haar taak tijdelijk neerleggen Zeeland kreeg f 390.600 Nederanders zeiden: Neen! Prinses Juliana regenies Saargebied gaat naar de stembus 190e Jaargang - No.234 Uitgave van de Firma Provinciale reeuwse Courant Middelburg DruKIceni Fa F van de Velde Jt Vlissingen Dit oiad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Algemeen ChristeliiKe feestdagen Zaterdag 4 Oct. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mnrT "minimum p advertentie 1 2. ABONNfcJVLKNTSPKUS. 25 ct. per week: &20 per kwartaal, franco per poel 3.45 per kwartaal Lósse nummers 5 ct Bureaux gevestigd te Vlnssinger» Walsti 5H-60 tel 10 12 «mem en 51 Middelburg l.ondensé Kaai 29 tel 2077 en Goes Turlkad. 15 tel .2475 Oosthurg Gratamasti 3 tel 102 - Temeuzen Brouwerllstr 2 - Postrek ru 4 i PZC Middelburg. Geen reden voor ongerustheid In een yorig bericht is reeds medegedeeld, dat H.M. de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en zich op nieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan y:- eerst doeltreffend zijn wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet Yan de zorg voor de zaken van de Staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij de verenigde vergadering der Staten- Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt, waarin met toepassing van artikel 43 van de Grondwel de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Majesteit, zodra haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uit oefening van het koninklijk gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedu rende welke de Koningin het koninklijk gezag neerlegt H.K.H. Prinses Juliana als regentes van het koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens om terstond na de totstandkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H.M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te de len, dat voor enige ongerustheid voor haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen, welke op haar heb ben gedrukt en nog steeds drukken, niet ongemerkt aan haar gezondheid zijn voorbij gegaan. H.M. DE KONINGIN. Met grote ontroering zal het Nederlandse volk Vrijdagmid dag hebben kennis genomen van het officiële regeringscom muniqué, waarbij mededeling werd gedaan van het voorne men van H.M. de Koningin om althans voor enige tijd haar Koninklijke taak neer te leggen en deze over te dragen aan haar dochter, H.K.H. Prin ses Juliana, die dan als Regen tes de plaats van haar Moeder zal innemen. De berichten van de laatste we'ten hadden on3 allen reeds duidelijk gemaakt, dat de ge zondheid van H.M., onder de druk van de wel zeer zorgelijke omstandigheden van de laat ste jaren, heeft geleden. Kon het eigenlijk anders zijn? Wie zich rekenschap geeft van de zwaarte van de taak, welke sedert Mei 1940 op onze lands vrouwe rustte en vooral van de wijze, waarop zij, zonder eigen krachten ook maar één ogen blik te ontzien, zich aan deze taak heeft gewijd, kan met anders dan in diep respect op zien tot deze vrouw, die deze bijna bovenmenselijke arbeid volbracht op een wijze, die niet alleen in Nederland, maar in geheel de bevriende wereld de grootste bewondering heeft gewekt. Niet alleen in de oor logsjaren, maar ook in de moeilijke periode van herstel en wederopbouw daarna, heeft Koningin Wilhelmina zich Im mers gegeven aan de belangen van ons Nederlandse volk op een wijze, die haar heeft ge stempeld tot een der be kwaamste en waardigste leden van het vorstelijk geslacht, dat het Nederlandse volk in de Oranjes werd geschonken. Bij alle ernst, welke zonder enige twijfel de achtergrond vormt van het belangrijke be sluit, dat door de Staten Gene raal straks in een wet be krachtigd zal worden, zijn in het communiqué toch enkele passages aan te wijzen, welke reden geven tot gepaste blijd schap en dankbaarheid. Het verzoek van de Koningin zelf om er toch vooral de nadruk op te leggen, dat haar gezond heidstoestand geen aanleiding behoeft te geven tot ongerust heid en de mededeling, dat het in- H.M.'s voornemen ligt slechts „voor enige tijd" ge bruik te maken van de moge lijkheid, welke haar op grond van art. 43 van onze constitu tie geboden kan worden, be wijzen dat er goede redenen zijn om aan te nemen, dat Koningin Wilhelmina straks zelf haar Koninklijke taak weer zal kunnen opnemen. De gedachten van het Ne derlandse volk zullen in deze dagen meer dan ooit uitgaan naar de draagster van de Kroon, die zich omringd zal weten door de wensen en ge beden van haar onderdanen, die vurig hopen, dat dit tijd stip spoedig zal aanbreken en dat het H.R^ gegeven zal wor den in de rustperiode volko men herstel van krachten te vinden. Daarnaast bidden wij Prinses Juliana de kracht toe om de moeilijke taak, welke zo plotseling op haar schou ders wordt gelegd, te volbren gen met dezelfde wijsheid en beslistheid, welke haar Ko- niri'tlnke Moeder steeds hebben gesierd. Geve God, dat onze Ko ningin, wier gouden regerings jubileum wij in 1948 hojfcn te vieren, spoedig in volle ge zondheid haar plaats aan het hoofd van ons volk zal kun nen hernemen. Congres ex-politieke gevangenen. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Nederland, se vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd. is besloten dat het jaar lijks congres zal gehouden worden op 28, 29 en 30 en 31 October a.s. in de stadsgehoor zaal te Leiden. Naar aanleiding van het be richt, waarin wordt medege deeld, dat H.M. de Koningin korte tijd rust zal nemen, kan nog worden opgemerkt, dat de mogelijkheid om de koninklijke waardigheid tijdelijk te doen waarnemen door een regent, bij de grondwetsherziening van 1922 in de grondwet is op genomen. De Grondwetgever is daartoe gekomen, in verband met de destijds wel eens ge opperde gedachte ener reis van H.M. naar Nederlands Indië Men heeft deze mogelijkheid in de Grondwet ook opgenomen voor het geval de koning een reis naar het buitenland zou willen maken, of de- regering tijdelijk zou moeten neerleg gen tot herstel van gezond heid. Het artikel, dat hierbij in het geding is, luidt: „Het koninklijk gezag wordt mede waargenomen door een regent, in geva) de koning krachtens ene wet, waarvan het ontwerp door hem is voorgedragen, tijdelijk de uitoefening van het koninklijk gezag heeti neergelegd. Over het ont werp dier wet, welke tevens in de benoeming van de re gent voorziet, beraadslagen en besluiten de Staten-Ge- neraal in verenigde verga dering". Verwacht mag dus worden dat binnenkort een op dit ar tikel steunend wetsontwerji aan de Staten-Generaal _;ai worden aangeboden. DE PROCEDURE Zoals uit de tekst van het artikel blijkt, is Prinses Ju liana in tegenstelling tot het bepaalde bij andere grond wetsartikelen, op regen^soha" betrokking hebbende in dit geval niet automatisch regen Ds. Aris overleden Te zrjnen huize is plotseling ->ver!e'en in de leeftijd van 4? jaar, ds. B. J. Aris, predikant bij de Ver. van Vrijzinnig Her vormden te Amsterdam. Hij was sedert 1932 als pre dikant te Amsterdam werk zaam. Op velerlei terrein ver kreeg ds. Aris bekendheid, o. a. door zijn bijbelvertellinger voor ds nvrro'oon der V.P.R O. sinds 1932. Ook in het werk van gemeente-opbouw nam h^' een voo-aP-nr+ae^de plaats in. Doodstraf voor „de schrik van de Veluwe" Voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem heeft terecht gestaan de beruchte Puttense S.S.-er, de 33-jarige G. van der Wal, „de schrik van de Velu we". Hij heeft tal van arresta ties verricht en is aanleiding Teweest tot de dood van eer aantal illegale werkers. Hii mishandelde zijn gevangenen en streed aan verschillende fronten, o.m. bij Arnhem en Wageningen. Aflevering spijsolie. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat zij, die op de bonnen K 01 algemeen, wel ke van 17 Augustus t.m. 13 September jl. recht gaven op het kopen van 120 gram spijs, olie, geen olie hebben kunner verkrijgen, deze bonnen tot uiterlijk 6 Oct. a.s. in kunnen 'everen bil een detaillist. Bij een volgende verstrek king zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd. tes. Het wetsontwerp zal de aanwijzing van Prinses Julia na tot regentes bevatten. De voorzitter van de Eerste Kamer roept de Staten-Gene raal in verenigde vergadering bijeen. De behandeling, waar aan de gewone procedure van het onderzoek m afdelingen (zeven), het opmaken van een verslag door een commissie van rapporteurs enz. vooraf gaat, zalweinig tijd behoeven te kosten Volgens het regie ment van orde voor de Ver enigde vergadering kan geen besluit worden genomen in dien niet 76 leden aan de stemming deelnemen. Is het wetsontwerp wet ge worden, dan zal Prinses Julia na in een verenigde vergade ring der Staten-Generaal be edigd worden. Zij legt de eed of belofte in handen van de voorzitter af. Vandaag is het 3 jaar ge leden, dat Britse troe pen in Griekenland en Albanië landden; is het zeven jaai geleden dat op de Bren ner een ontmoeting -ilaats had tussen Hitlei en Mussolini. MORGEN herdenkt Portu gal de proclamatie der -epubliek (1910); viert Bulgarije zij ^nn^onkelijkheidsdag '1908). MONUMENTEN VAN DE GROTE STRIJD. Ook twee gedenktekens in Zeeland. De Nationale Commissie voor oorlogsgedenktekens heeft de minister van onder wijs advies uitgebracht ovei op te richten nationale monu menten. Zijn wij wel ingelicht, dan zal als vaststaand mogen wor den aangenomen, dat na ver loop van tjjd de volgende mo numenten zullen verrijzen: Een centraal nationaal op de Dam te Amsterdam, een legermonument op de Grefcbe- berg, een marine monument te Scheveningen, een koopvaardrj- monumenl te Rotterdam, mo numenten. op de erebegraaf plaats te Bloemendaal en bij de drie concentratiekampen te Vucht, Amersfoort en Wes- terbork, monumenten gewiju aan Britse, Amerikaanse en Canadese geallieerden te Arn hem, Maastricht en Walche ren, een monument te Eedc in Zeeuwsch Vlaanderen, en tenslotte een gedenkteken te Wageningen waar de wapen stilstand werd gesloten. Om de nationale verbonden neid en ook de band tussen Amsterdam en de provincie*- in een Amsterdams monument te symboliseren zullen de com missarlssen der Koningin uit alle provincies op een nadei te bepalen tijdstip op plechtige wijze grond uit hun provincie naar het bouwterrein te Am sterdam overbrengen. Deze grond zal afkomstig zijn van - speciaal gedenkwaardige olaatsen in iedere provincie Omgekeerd zal 'n hoeveelheid aarde uit Amsterdam naar de provincies worden terugge bracht. De gelden zullen worden bij eengebracht door een nationale mzameling. waartoe affiches met het motto: „Wij bouwen het monument van de grote strijd" zullen uitnodigen. 1 November begint de inza nelingsactie. Mr. Oud uit de P.v.d.A getreden. Naar het A.N.P. verneemt, beeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, be tankt als lid ran de Party ran 'o. s-h-H. KORTE PREDICATIE BIDDEN HELPX. Uw wil geschiede Matth. 6 vers 10. Enige tijd geleden was ik ergens op huisbezoek. We wa ren al enige tfld aan het pra ten, maar men bleef liever op een afstand van al wat met Kerk te maken had. Er werd gepraat over zieke mensen. Er was juist een gemeentelid heel erg ziek. Ongeneeslijk. Hij zou het niet lang meer maken. Ik vertelde, dat ik vaak met hem bad. „Och dominee", liet de heer des huizes zich toen ont vallen, „dat zal dan ook niet meer helpen". Hoewel er niet vaak hardop zó over gesproken wordt, wordt er wel vaak zo over gedacht. Daarom was het goed, dat het eens eerlijk werd gezegd. Ik heb toen geantwoord, dat ik er van overtuigd was, dat bidden ook deze man geholpen had. Ondanks dat hij niet méér beter worden zou, wat hij toch zo gaarne wilde. Begrijpen we wat waarach tig bidden is? Bepaalt het zich er toe om God ome verlan gens kenbaar te maken? Is een gebed niet verhoord voordat aan deze verlangens is vol daan Ik geloof het niet. Wanneer wij bidden, dan is het om ons onder Gods hoede te stellen. Wij bidden ook om dat wij er ons van bewust zijn. dat onze krachten tekort schie ten: wii weten het niet meer Wij vragen: ..Heer, weet Gg het voor ons". Ook Jezus vroeg zijn Vader niet te hoeven lijden. Bovenal vroeg Hij: „Uw wil geschie de". Dat gebed werd verhoord en hielp, Zoals het onze zó ver hoord worden en helpen zal. Het Wereldgebeuren. „AUTONOMIE OF ANSCHLUSS". Geen animo voor Duitsland. Zuidzande. TERBEEK. .Autonomie contra Anschluss" s de voornaamste Inzet van de verkiezingen, die mor gen in het door Frankrijk be zette Saargebied zullen wor den gehouden. De normale po litieke partijen, met uitzonde ring van de zwakke commu nistische groep, zijn het erover eens, dat Frankrijk weliswaar de economische controle dient te hebben over de steenkolen bekkens van het Saargebied, maar aan de andere kant me nen zg dat de Saar een auto nome staat moet gaan vormen onder een internationaal sta tuut. Hun standpunt nu wordt hef tig aangevallen door de „on politieke" M.R.S. (beweging tot aansluiting van het Saar land aan Frankrijk), die luide de trom roert ten gunste van een volledige politieke unie met Frankrgk. De M.R.S. zegt een 100.000 leden ingeschre ven te hebben (het aantal kie zers in de Saar bedraagt 500.000). De kwestie is vooral belang rijk, omdat de 50 leden der wetgevende vergadering, die gekozen zullen worden, de grondwet voor het Saargebied zullen moeten opstellen en voorleggen aan de Franse mi litaire autoriteiten. Anders dan ten tijde van 't plebisciet van 1935, is 't thans geen vraag meer of de Saar Frans of Duits moet zijn. De Commissar dr. Wimmer over de bezettingstijd. Dr. A. E. Cohen, het hoofd van de afdeling voorbereiding publicaties van het tigksinsti- tuut voor oorlogsdocumentatie heeft tgdens een reis door Duits.and In Dachau de gele genheid gehad om dr. Wimmer, de minst beruchte van de vier commissarissen in ons land (Rauter, Fischboch, Schmidt, Wimmer) te ondervragen. De onenigheden tussen Hit iers naaste medewerker in de Partij, Bohrmann en de Relchs- führer der S.S., Himmler, wer den grotendeels door Hitler's tweeslachtige natuur en zijn tegenstrijdige beslissingen, die dikwjjls vóór tweeërlei uitvoe ring vatbaar waren, veroor zaakt. aldus dr. Wimmer. Seys Inquart heeft Wimmer leren kennen in 1936 op een bijeenkomst van eenbij bellezing, waar Seys een inlei ding hield. Volgens# hem had Seys Tnouart een vage sympa thie voor het Nederlandse volk. Een grote depressie maakte zich van de Rijkscom missaris meester toen in 1941 de Nederlanders met een mach tige staking tegen het Duitse regiem protesteerden. Als grootste fout in de Duitse po litiek hier te lande merkt (tr Wimmer aan: de onbekendheid met de Nederlandse aard. Ne derlanders waren Meden die graag „neen" zeiden. Schmidt, die zelfmoord pleegde door in Frankrijk uit een rijd énd e trein te springen, werd door Wimmer geschil derd als een fanaticus. Rauter, die een fel tegenstander van Schmidt was, weigerde aan vankelijk bg de begrafenis te Munster aanwezig te zijn, maar werd door Himmler hier toe gedwongen, omdat anders het gerucht als zou Schmidt door de S.S, vermoord zyn meer voedsel zou vinden. Deze overzichten van dr. Wimmer worden thans troeven in de hand der Nederlandse justitie in het proces tegen S.S. Gruppenftlhrer en General- leutnant der Polizei Rauter. belangrijkste politieke partyen (Christelijke volkspartij, Socia listen en Liberaal-democraten) hebben zich onherroepelgk uit gesproken. Zij zonden destgds telegrammen naar de confe rentie van ministers van bui tenlandse zaken te Moskou, bepleitende dat Frankrgk krachtens een internationaal statuut contróle over 't Saar gebied zou krijgen. Deze Fran se controle immers betekent voor de bevolking voedsel, kle ding en goed geld, terwyi het een hoogste rantsoen van 1550 calorieën, geen kleren en- waardeloze marken zou bete kenen als zg Duits bleven. De Franse autoriteiten heb ben, gedreven door de wens de steenkoolproductie op te voeren, voedsel uit Frankrgk geïmporteerd en zelfs de rant soenen in de overige gebieden der Franse bezettingszone ver laagd om de mijnwerkers van de Saar een rantsoen van 4000 calorieën plus extra'tjes voor hun gezinnen te kunnen ver schaffen. Het spoorwegnet is reeds afgesneden van de Duit se „Reichsbahn" en de Rgks- mark is vervangen door de Saarmark, die gemakkelijk aan de franc gekoppeld zou kun- nen worden. WEL VOOR FRANKRIJK. De M.R.S. en haar aanval op de autonomie-beweging worden geleid door dr. W. Sen der, die volhoudt, dat het Saargebied alleen, maar be schermd kan wordén tegen „verdere ruïnering door Prui sische en Duitse overheersers" door een aansluiting bg Frank rgk. De politici van de partgen stellen daartegenover dat de problemen van de Saar niet alleen behandeld moeten wor-0> den met het oog op Frankrijks belangen, maar met het oog op die van de gehele Europe se economie. Alleen een auto nome staat is in het beste be lang van alle volken, zo zeg gen zy. De 500.000 kiezers van de Saar zullen morgen het antwoord moeten geven door of eventuele candidaten der M.R.S. te steunen of te stem men op candidaten der politie ke partyen,-die met de opvat tingen der M.R.S. verklaren in te stemmen, of wel hun stem te geven aan tie party- leiders sdie „Autonomie" boven „Anschluss" steden. Geen republikeins legerbericht. Publicatie-verbod te Batavia. Bij bevelschrift krachtens de staat van beleg en getekend door het hoofd van het t\jde- Ujk bestuur te Batavia, mr. A. Zwagers is het de dagbladen en andere periodieken verbo den republikeinse legerberich- ten op te nemen. Het bevelschrift, dat 26 September gedateerd is en op die dag is ingegaan, is pas 2 October bekend geworden. WAT ER MEE BEREIKT EN NOG NIET BEREIKT WERD. Zeeland" ontving verleden jaar November uit het -Fonds Noodgebieden van Nederlands Volksherstel een bedrag van 390 600 Wat is er met dit geld na een jaar tot stand gebracht en geschied Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de penning meester van de afd Zeeland van Nederlands Volksher stel, de heer D F. P Hoegen te Middelburg en deze verklaarde zich bereid ons van antwoord te dienen. Niet overal voldoende o activiteit en samenwerking. Het zal u wellicht verwon deren, zo zeide de heer Hoe gen, dat nc£ niet de helft van het toegekende bedrag tot dus ver is uitgekeerd Ook wij heb ben ons hierover even verwon derd. Walcheren kreeg f 149.690,— en na 8 maanden was uitgekeerd een bedrag van f 76.869,78. West Zeeuwsch Vlaanderen kreeg toegewezen f 119.330,— en heeft tot dus ver nog maar f 28.820 ge bruikt. Zuid Beveland. Tholèn en Philippine in O. Z. VI. kre gen f 33 050 en verbruikten nog maar f 1570.30 en Schou wen en Duiveland kregen f 70 500 en verbruikten nog maar f 16 569,97. Van het al gemeen provinciaal uitgetrok ken bedrag van f 18.030 werd tot dusver f 12.600 besteed. Mag hieruit nu de con clusie getrokken worden. er een gebrek aan activiteit in Zeeland is geweest en dat Zee land gelden aanvroeg voor din gen, die minder dringend wa ren, dan aanvankeiyk te ken nen werd gegeven? vroegen wy. Ik kan u daarop antwoor den, aldus de heer Hoegen, dat gelden slechts dan worden uit betaald, als rekeningen of be grotingen zUn overgelegd. Nu doet zich en dat is ook begry- peiyk. het geval voor, dat goe deren en materiaal, waarvoor bedragen beschikbaar zijn ge steld, niet te krijgen zUn. Maar inderdaad doen zich toch ook gevallen voor, waarin door ge brek aan activiteit en door ge brek aan goede samenwerking vooral, minder bereikt is, dan mogelijk was geweest. Dit valt te betreuren, want het overleg over een tweede uitkering uit het Fonds Nood gebieden is in volle gang. de uitkering zelf staat voor de deur en het is toch een belang voor Zeeland, dat het ook dit maal als noodgebied zgn aan deel verkrggtl WAT BEREIKT WERD. Welke dingen werden wel bereikt? informeerden we. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de bedra gen, die werden beschikbaar festeld voor gezinszorg oplei- ing, kleuteronderwgzeressen wgkverpleging en Stichting Nieuw Walcheren hun bestem ming vlot hebben gevonden en ook nuttig werden aangewend. Hier heeft Nederlands Volks herstel dus een positieve bg- drage geleverd aan de opbouw van Zeeland. Maar ook op an der gebied hebben we goede resultaten bereikt. Middelburg beschikt bijvoor beeld nu over een prachtige concert- en gehoorzaal en deze kon met gelden uit het Fonds Noodgebieden voorzien worden van stoelen en een vleugel. De Zeevaartschool te V'dssingen heeft kort geleden haar Inter naat kunnen openen en dit is tot stand gekomen mede dank zij een gift van f 15.000 van Ned Vo^sherstel. In Zeeuwsch Vlaanderen werd de Stichting Rozenoord te Sluis heropend, mede als re sults t van de schenking van f 10 000. die wii konden doen en ook het ziekenhuis St. An- thonius te Oostburg kreeg f 10 000 als bijdrage voor de aanschaf van een nieuw thera- nieaoparaat. En vergeet vooral Schouwen en Duiveland niet, waar een wiikgebouw te Brui- nisse met douche-inrichtingen werd gesticht, waaraan Volks herstel ook al met een bedrag van f 10 000 bijdroeg en dan Tbn'en dot bozig is een Tehuis voor Ouden van Dagen te stichten «""in Vo'ksherstel voor f 18 450 bgdraagt. WAAR HET HAPERDE En waar haperde het? luid de onze volgende vraag aan de heer Hoegen? Laat ons daar niet al te diep op ingaan, luidde het ant woord. Maar om een paar spre kende voorbeelden te geven: Vlissingen werd verrast met een bedrag van niet minder dan f 30.000 voor sportvelden. Het is voor Walcheren ln het algemeen en voor Vlissingen ln het bizonder wel teleurstel lend, dat er op dit gebied nog niets gebeurd is. Gebrek aan op de practyk gerichte activiteit? Gebrek aan samenwerking? In ieder geval heeft het ook in het Hoofdbestuur van Volksherstel een teleurstellende indruk ge maakt. We horen nu dat de la gere Vlissingse elftallen voor lopig niet kunnen voetballen en dat er hals over kop noodvoor zieningen getroffen moeten worden, terwijl er een jaar lang f 30.000 gereed lagen om de noodtoestand op te heffen. IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. In Zeeuwsch Vlaanderen is f 30.000 voor een Jeugdcen trum beschikbaar. Er bestond daaraan een zeer dringende be hoefte. Gebrek aan samenwer king was hier een rem, maar gelukkig openen zich hier nu toch betere perspectieven. Jammer is, dat kruisvereni gingen. muziekverenigingen en kleuterscholen nog weinig op namen. Ook werd het geld voor recreatieruimten nog niet nut tig besteed. Merkwaardig is hier, dat verschillende kleuter scholen en verenigingen wel kans zagen Jiet gewenste te veroveren en dat anderen niets bereikten. Ook hier vermoedelijk ge brek aan activiteit, helaas Inderdaad, het was mooier geweest, als we na een iaar verder waren geweest met de gelden van Volksherstel. Bulgaarse regering antwoordt Engeland. De Bulgaarse regering heeft een nota aan Engeland gezonden, waarin het protest inzake de executie van Petkof wordt verworpen, zijnde in strgd met alle principes van het internationaal recht. De Bulgaarse regering geeft haar „verbazing" over het protest te kennen en verklaart, -dat geen enkele staat het recht heeft zich in de binnenlandse aangelegenheden van het land te mengen. Oostenrijk voelt' zich bedreigd. DR. GRUBER OVER HET COMMUNISME. Dr. Karl Gruber, de Oosten rijkse minister van buitenland se zaken, heeft in een artikel in de „Tageszeitung" het or gaan van de volkspartij ver klaard, dat het uitleveren van Oostenrijk aan de dictatuur van een minderheid stellig een der meest zekere oorzaken van een nieuwe oorlog zou worden.De communistische propaganda, aldus de minister, zou niet zo gevaarlgk zijn wan neer Oostenrijk aan de golf van Biscaye of het Engelse ka naal ?ou liggen in plaats van aan de Donau. De positie van een democratisch ïand. dat wordt omgeven door commu nistische staten, is delicaat Het is niet de omvang van de communistische party in Oostenryk, aldus Gruber, dio ons met zorg vervult doch de schaduw van een grotere macht die over ons land valt en waarvan de invloed dage- ïyks merkbaarder wordt. Wordt Monnet de Franse Stafford Cripps? Het Franse blad „Combat" meent te weten, dat de Franse regering overweegt een com missariaat voor economische zaken in het leven te roepen, dat het werk van de ministe ries van voedselvoorziening, economische zaken, landbouw en misschien zelfs dat van het ministerie van industriële pro ductie in zich zou verenigen. Monnet de ontwerper van het bekende economische plan, zou aan het hoofd van het commissariaat komen, terwijl de betrokken ministers als se cretarissen-generaal zouden aanblijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1