PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Vaticaan contra Moskou Bertrand Russell wenst pressie op de Sowjet-Unie Regering Nadjamoeddin thans afgetreden Walcherens dijken gebombardeerd Spanning in Palestina. Arcen en Velden moeten nieuwe raad kiezen Bellewa^n rèed in kanaal 190e Jaargang - No.233 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg DruKkery Fa F van de Velde Jr Vlissingen Dit oiad verschijnt dageiyks. behalve op Zon- en Algemeen Christelnke feestdagen Vrijdag 3 October 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Fl ABONN&MKNTSPRUS; 25 ct. per week; I 3.20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Bureaux ge.extino te Vli«ine.n W.lstr 5» 80 tel 10 12 Innen, en 51 Middelburg t.onflense Kaai 2a tel 2071 en 1 Goes Turfkad. 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen BrouwerUstr 2 - Postrek nr 359300 P Z C Middelburg. Het Wereldgebeuren Aartsbisschop van York waarschuwt tegen partij-kiezen door de kerk. Twee opvattingen Zo voorzichtig en aarzelend de houding van het Vaticaan was tijdens en vlak na de we reldoorlog, zo duidelijk is ze nu. In het grote conflict tus sen de Ver. St. en de Sow- jet-Unie heeft de Heilige Stoel onomwonden stelling genomen tegeti 'Rusland en voor een Westelijke groepering. MOSKOU IS DE GROTE VIJAND. De onlangs gepubliceerde briefwisseling tussen president Truman en Pdis Pius XII, de felle toon van de Katholieke pers, de herhaalde waarschu wende toespraken van radio Vaticaanstad laten daarover geen twijfel bestaan. Deze openlijke stellingname is be grijpelijk. In Rusland zelf wordt de Grieks Katholieke Kerk bevoordeeld, in Oost Eu ropa de clerus, voor zover zij aan de zijde van de oppositie staat, vervolgd. Het geval Ste- pinac is er één van de meest bekende voorbeelden van. Niet temin bergt de inmenging van het Vaticaan in politieke za ken gevaren in zich. Op deze gevaren heeft de aartsbisschop van York, dr. Garbett, Woensdag gewezen in een gloedvol te Malton gehou den betoog. De Engelse staats kerk, veel minder straf gedis ciplineerd dan de katholieke, meer ruimte overlatend voor individuele meningen, heeft al tijd 'n gematigder standpunt ingenomen in wereldse zaken dan de katholieke. In het bij zonder dr. Garbett toont zich steeds verzoeningsgezind te genover de Sowjet-Unie. Als de wereld permanent in twee vijandige kampen een communistisch en een niet communistisch verdeeld blijft, zeide de aartsbisschop, is een nieu we oorlog onvermijdelijk. Ketterjagerij heeft weer plaats op grite schaal, waarbij vergeleken de Spaanse inquisitie kinder spel is. Dood, verbanning en marteling zijn de wapens van beide richtingen. Het Vaticaan moedigt de ze verdeeldheidspolitiek aan door de Sowjet-Unie als de grootste vijand van de Christelijke beschaving te kwalificeren en overal zo wel de oppositie tegen het communisme als tegen de sociaal-democratie te steu nen. Opnieuw dreigt het ge vaar, dat de katholieken, ook als zij in hun program ma's vooruitstrevend zijn. in feite de kant van de re actie zullen kiezen. Dat zal tot gevolg hebben, dat in die landen,waar links de over winning heeft behaald, de kerk en het clericalisme als politieke vijand zullen wor den behandeld. Het zou dwaas zijn te ontkennen, dat er moeilijk heden met de Sowjet-Unie: zijn, maar het zou fataal zijn deze als permanent te beschouwen en een conflict als onvermijdelijk. De kex'k moet ronduit weigeren te aanvaarden, dat Europa in twee vijandige ideologische blokken verdeeld moet zijn en zij moet hopen en bidden voor een betere verstand houding met het Sovjet volk als uitvloeisel van de nauwere vriendschap met de Russische kerk. De opvatting van dr. Gar bett staat lijnrecht tegen die van Paus Pius en zijn kardina len. Het Vaticaan ziet in het communisme de grote vijand Golf van arrestaties in Slowakije. Do Slowaakse corresponden ten van de Praagse bladen maken melding van een „ver- schrikkeliiko golf van arresta ties" in Slowakije. Van offici ële zijde is geen enkele mede deling gedaan. Het Tsjechische persbureau Ceteka meldt, dat in verband met het pas ontdekte complot nieuwe arrestaties in Slowakije hebben plaats gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich enige regeringsfunctionarissen. China wil veto-recht afschaffen. China heeft bii de U.N.O. een resolutie ingediend om het recht van veto van de grote mogendheden te doen verval len bij geschillen, die op vrede lievende wijze tot oplossing moeten worden gebracht. In de resolutie wordt de Veiligheidsraad aanbevolen be paalde aangelegenheden als procedurekwesties te beschou wen, zonder recht van veto. Sekien, de „Al Capone" van Japan, heeft zich aan de politie overgegeven. Hjj stond aan het hoofd van meer dan 2000 gangsters en had een staf van 150 man. van het Christendom, waarte gen in woord en geschrift te velde moet worden getrokken. Waar priesters en prelaten in machtsposities zijn, moeten deze worden aangewend tegen een verdere uitbreiding van de invloedssfeer der Sowjets. Dr. Garbett daarentegen ziet het als eerste taak van de Kerk de tegenstellingen te verzach ten en voor het handhaven van de vrede te arbeiden, zonder partij te kiezen. Welke opvatting de juiste is kan in het midden worden gelaten. Het feit, dat de Rooms-Katholieke kerk, als machtsfactor van betekenis, de eerste opvatting tot de hare heeft gemaakt, is een van de belangrijkste na-oorlogse ver schijnselen. Mooyman had rust nodig. Voor het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage stond te recht de S.S.'er Gerardus Mooyman, die als jongen van 16 jaar by de Waffen-S.S. dienst nam, en door de Duit sers in Nederland als reclame object werd gebruikt. De N.S. B.-burgemeester van Wasse naar wilde zelfs een plein naar hem noemen, wat Mooyman echter weigerde. Volgens Mooyman kon hij geen invloed uitoefenen op de reclame die rond hem werd gemaakt. Da advocaat-fiscaal be schouwde Mooyman als een ge wone militaire collaborateur en eiste 8 jaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De president vroeg nog, waarom Mooyman onlangs was ontvlucht. Mooyman antwoordde hier op: „Ik vond het voor mijn ge zondheid nodig er een poosje tussen uit te gaan". Uitspraak 16 October. Op 15 September werd de vrede bedreigd. Volgens Jenkins, lid van het Amerikaanse Huis van afge vaardigden, is op 15 Sept. in Triëst ternauwernood een ern stig conflict voorkomen. Een Zuid-Slavische officier stelde de Britse troepen er van in kennis, dat het Zuid-Slavi sche leger met geweld het 'ge bied van Triëst zou-' binnen dringen. De bevelhebbers stelden zich in allerijl in verbinding met hun regeringen en kregen be vel, dat zij geen opmars moch ten dulden. Toen de Zuid-Slaven zagen, dat de grens zwaar bewaakt was, gaven zij hun troepen be vel rechtsomkeert te maken. HAAR ECHTGENOOT VERGIFTIGD. Te Hoogwoud by Alkmaar zijn gearresteerd de weduwe Eamon de Valera, minister- W. en haar vriend, die bekend president van Ierland, heeft in he^J)en de 32-jarige J. W. Londen onderhand^ over een J*» handelsverdrag. tenkruit. Redevoering in Den Haag In con redevoering te Den Haag heeft de bekende Britse geleerde en philosoof, Bertrand Russell, een oproep gericht tot alle landen van West Europa om gezamenlijk diplomatieke druk uit te oefenen op de Sow jet-Unie om dit land er toe te brengen het Amerikaanse voorstel voor contröle op de atoomenergie te aanvaarden. Diplomatieke pressie zou waarschijnlijk meer succes heb ben, indien alle Westerse lan den de Ver. Staten zouden on dersteunen. Als deze druk geen resultaat heeft, aldus Russell, zou vroeg of laat een oorlog onvermijdelijk zijn. Indien er èen oorlog mocht komen, zou deze minder des tructief zijn, wanneer hij spoe dig komt, dan-wanneer hij nog op zich laat wachten en ook minder destructief naarmate meer landen de Ver. Staten zullen steunen. De Haganah op haar hoede. Voor het eerst sedert de Arabische opstand van 1936- 39 is de Haganah, de grootste meest gematigde Joodse ondergrondse beweging,' die 75.000 leden telt, opgewekt op haar hoede te zijn. De oproep volgde op be richten «die binnenkwamen bij de geheime dienst van de Ha ganah en waarin werd gezegd, dat de Groot Moefti van Jeru salem, Haj Amin Hoesseini, die in ballingschap verkeert in Egypte, van z'n hoofdkwar tier in Caïro uit een oproep had gericht tot dc Palestijnse Arabieren om Vrijdag als de eerste dag van een „Arabische opstand" in Palestina te be schouwen. De actie van de Arabieren zou samenvallen met een algemene staking.- uit protest tegen het rapport van de speciale UNO-commissie voor Palestina, waarin verde ling van het heilige land wordt voorgesteld. Het bevel is door de Haganah uitgegeven, dat op discrete wyze synagogen, bioscopen en publieke gebouwen en pleinen beschermd moeten worden, alsook verafgelegen nederzet tingen voornamelijk Negev aan de Syrisch-Libanese grens van de Jordaan-vallei. Het belangrijkste gevolg van een toekomstige oorlog zou zijns inziens 2ijn de oprichting van een internationale rege ring. In dat geval zou de eerst komende oorlog misschien de laatste zijn. Waarschijnlijk zal de Russi sche regering toegeven en zo niet, dan zal men. als de be slissing binnen een of twee jaar geforceerd wordt, slechts aan één kant over atoombom men beschikken, waardoor de oorlog kort genoeg zou zijn om geen volslagen ruïne te veroor zaken. Op een vraag over zijn paci fistisch standpunt gedurende de oorlog 1914-1918 ant woordde Russell. De Nazi's hebben me van standpunt doen veranderen. Vandaag la het zes jaar geleden dat Hitier beweerde: „Ik spreek het eerst heden uit, omdat ik het heden zeggen mag, dat deze te genstander (Rusland) reedg gebroken ig en nooit meer zal opstaan. Paarden- en koeien- moordenaar. In de nacht van Zaterdag op Zondag is door een onbekende dader een mooie stamboek- hengst in Klarenbeek doodge stoken. Gedurende de laatst? anderhalf jaar is dit in de om geving van Apeldoorn en Dé- venter het twaalfde paard, dat op deze wijze werd afgemaakt. De moordenaar heeft ook voor koeien belangstelling en steeds zijn het de mooiste dieren die worden doodgestoken. In December weer spijsolie LEVER LEDIGE SPIJSOLIE- FLESSEN WEER SPOEDIG IN. By de distributie van spijs olie in Augustus is een groot aantal flessen onder het pu bliek gekomen, waardoor de flessenvoorraden bij de fabrie ken thans zeer klein zyn. Hoewel hieromtrent nog niet de minste zekerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. De uitvoering van deze dis tributie zou practisch onmoge lijk worden, indien de thans in omloop zijnde flessen niet t\j- dig bij de winkelier terug wor den bezorgd. Onregelmatigheden als gevolg van rivaliteit. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in de Noord-Limburgse gemeenten Arcen en Velden hebben zich in 1946 onregelma tigheden voorgedaan, voort vloeiende uit de rivaliteit tus sen beide dorpen. Velden had steeds de meerderheid ln de R. maar-in 1946 werd de-verhou ding met miniem - verschil ten gunste van Arcen gewijzigd. Juist omdat men wist, dat slechts enkele stemmen de doorslag zouden geven, werd Twee arbeiders verdronken Donderdagmorgen omstreeks uur reed onder de gemeente Ter Aar een bellewagen van de teerfabriek uit Hoorn, waarmede personeel van dit bedrijf uit Alphen aan de Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd, langs het Aarkanaal. Uit tegenover gestelde richting naderde een melkauto van de zuivelfabriek Aardam. Vermoedelijk heeft de be stuurder van de bellenwagen, J. Blyleven, bij het ontwaren van de melkauto te schielijk geremd, waardoor de wagèn op het gladde wegdek is gaan slingeren. Bij het passeren is de bellenwagen met de melk auto in botsing gekomen. De bestuurder van de bellenwagen geraakte daarbij waarschyn- lijk de macht over het stuur geheel kwijt, met het gevolg, dat de wagen regelrecht het diepe kanaal inreed. Van de vijf Inzittenden kon den drie door de bestuurder van de melkauto tydig op het droge worden gebracht, twee hunner echter, de arbeiders J. Kauwenhoven uit Alphen aan de Rijn en G. L. Morsing uit 'Avammerdam, zijn waarschijn lijk door de val bewusteloos geraakt en verdronken. Hun lyken zyn later opgehaald. de verkiezingscampagne zeer heftig gevoerd. Inmiddels besloot de raad na de verkiezingen in 1946 de zes nieuw gekozen leden uit Vel den niet in zijn midden toe te laten. Dit raadsbesluit werd door Ged. Staten van Limburg vernietigd. De Veldense raads leden zagen hierdoor echter niet de toegang tot de raads zaal vrijgemaakt, want de raad legde zich by het besluit van Ged. Staten niet neer en maak te de zaak aanhangig by de Kroon. Deze heeft een onder zoek doen instellen, dat ge ruime tijd in beslag nam, ge durende welke periode de ge meente Arcen en Velden steeds- zonder het normale gemeente lijk apparaat werd bestuurd. IN HET GEÏ.7'1 GESTELD Het onderzoek is thans ge sloten en de gemeenteraad van Arcen'en Velden is op de hoog te gesteld van het besluit van de Kroon, waarby het besluit van Ged. Staten van Limburg nietig verklaard werd. Hier mee ls de beslissing van de raad, om de Veldense leden niet toe te laten, gesanction- neerd. Dit heeft tot gevolg, dat een nieuwe gemeenteraadsver kiezing zal moeten plaats heb ben. 3 Odöb er 1944) HET ONHEIL DAALDE OP ZEELANDS TUIN. „De dijk moet dicht' 3 October 1944. De anders zo geestdriftige stem van Ra dio Oranje -is zwaar van ernst en plechtig vallen de woorden uit de luidspeakers. „Het geallieerde hoofd kwartier maakte heden avond bekend, dat de West- kappelse Zeedijk vanmiddag door vliegtuigen van de Royal Air-Force is vernield. Piloten hebben waargeno men, dat 't zeewater Wal cheren overstroomt, 't Doel van deze operatie is de zware Duitse batterijen, die op Walcheren staan, buiten gevecht te stellen." En terwijl duizenden Neder landers elkaar naast hun clan destiene luidsprekers zwijgend, maar veelbetekenend aanke ken, trok een lange rij man nen, vrouwen en kinderen van Westkapelle in de richting Aagtekerke. Verslagen en schreiend om hen, die zij zo plotseling verloren in de re gen van bommen cn het wild cloor het gat in de dijk opstu wende water. In do morgen waren de pam fletten en de radio-waarschu wingen gekomen, maar do be volking. hokvast, aarzelde te gaan cn toen tegen één uur van over zee het motorgeronk aanzwol was het al te laat. Twee uur en een kwartier duurde het bombardement en toen de overlevenden uit hun schuilplaatsen opdoken was de „Arke" reeds een woestenij van zand en modder, het Zuid westelijke deel van het dorp was verdwenen en de molen werd een massagraf voor wie er een schuilplaats in meende te hebben gevonden. In Westkapelle, opgeofferd aan de bevrijding van ons land, voltrok zich het begin van het drama. Opnieuw suisden enkele da gen later eveneens de bommen neer. Door vier gaten gulpte het water naar binnen. Bij Westkappel, by Veere, Vlissin gen en Ramm ekens. Maar diezelfde derde Octo ber viel ook de beslissing. Naast hun luidsprekers met de klank van dén Doolaards ernstige stem nog in hun oren. hebben duizenden Nederlan ders gezegd; „Walcheren moet herrijzen" en op weg naar Aagtekerke zelden grimmige en verbeten boeren: „De dijk moet dicht." DE DICHTING. En op een dag hebben er rond een drjkgat van enige honderden meters, waardoor 't water het eiland binnen gulp te een handjevol mensen ge staan. Ze hebben zich nietig Nieuw onderzoek legen Piek. Zoals gemeld heeft de raad van cassatie besloten een nieuw onderzoek te doen in stellen in de zaak teven de oud-directeur van „Winter hulp", C. Piek. Dit onderzoek zal geschieden door de raads heer-commissaris bij het bij zondere gerechtshof te 's-Gra venhage. Blijkens de overwe gingen van de raad van cassa tie 'zal dit onderzoek zich uit strekken over de aard en de omvang van reqtiirants werk zaamheid in de zogenaamde inlichtingendienst van de Ger maanse S.S. in Nederland in het voorïafir van 1943 en naar hetgeen hij werkelijk verricht heeft in de tijd toen hij bekleed was met een officiële functie in Frankryk. gevoeld. Nietig om hun be perkte kracht en hun beroer de materieel, maar ze hebben elkaar aangekeken, aan hun potloodjes gelikt, krabbeltjes gemaakt en precies hetzelfde gezegd wat al die duizenden Nederlanders zeiden, die van waterbouwkunde alleen maar weten, dat dat met water, dij ken en bruggen te maken heeft. Is het een symbool, dat de man die dit gigantische werk begon en uitvoerde de meest gewone Nederlandse naam droeg. Duizenden Jansens tel de ons vaderland en al die Jansens zeiden wat hij zei. Tot aan hun knieën stonden ze in het water. Vier dagen en vier nachten werkten ze door toen de 25e September 1945 de ge dichte Nolle weer doorbrak. Gewerkt hebben ze. tot hun ogen traanden en hun ruggen pijn deden. Maar de dyken kwamen dicht. Een jaar na het eerste bom bardement op Westkapelle ging de verheugende medede ling de wereld in, dat het gat bij Westkapelle nagenoeg ge dicht was. Op 12 October was het 600 meter brede gat wer- kelyk dicht. Het was het twee de dijksgat, want het gat in de Nolle was 3 Sept. dicht, 25 September brak het weer door, maar een week later, 2 October 1945, was het eerste gat ln de Walcherse dijken de finitief dicht. Na Westkapelle, volgde op 23 October Veere. Machtige pompen zogen het water weg van het verdronken eiland en toen, op 22 Februari 1946 ook Rammekens dicht ging, was Walcheren gered en 't Zeeuw se devies „Luctor et Emergo" opnieuw bewaarheid. Als muziek klonken de woor den in de harten van alle Ne derlanders, die elk? ar op 3 October 1944 zwijgend hadden beloofd, dat Walcheren niet zou ondergaan. Indonesiërs wensen ga rantie van derde voor overeenkomsten met de Nederlanders. Linggadjati geen basis A.F.P. meldt uit Batavia, dat het Oost-Indonesische ka binet is afgetreden. Dit aftreden is echter niet te beschouwen als een kabi netscrisis. De Oost-Indonesi sche regering heeft een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt verklaard: „In verband met de situatie ont staan door het besluit van de waarnemend-president, waar bij aan de minister-president Nadjamoeddin ontslag werd gegeven, hebben de overige leden van het kabinet beslo ten hun portefeuille ter be schikking te stellen en de no dige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volle dig kabinet te geraken. De president heeft de terbe schikkingstelling aanvaard en de leden van het kabinet ver zocht tot het tijdstip van de constructie van een nieuw ka binet de lopende zaken te blijven waarnemen. VERKLARING VAN SJARIFOEDDIN. Volgens radio Djocja ver klaarde Sjarlfoeddin heden voor het werkcomité van de K.N.Ï.P., dat hij Linggadjati geen basis voor de toekomsti- Minister Drees kondigt Volksverzekering aan. De minister van Sociale Za ken, de heer W. Drees, is tij dens een feestelijke bijeenkomst van de P.v.d.A. in de Haagse Dierentuin gehuldigd ter ge legenheid van de eerste Uitke ring inzake de wet op de ou derdomsvoorziening. In de loop van de avond voerde de minis ter ook zelf het woord. Spr. herinnerde aan de soci alistische stryd in de loop der jaren en zeidè, dat na het ver krijgen van hot algemeen kies recht staatkundige gelijkbe- rechtigheid ontstond, waarop de economische gelijkberech- tigheid moet volgen. Deze nieuwe regeling is een stap in die richting. De verzekerings gedachte heeft het hierbij ge wonnen van het streven naar staatspensioen. Het ligt in de bedoeling, al dus spr., een blijvende voor ziening, een algemene volksver zekering tot stand te brengen, die in de plaats moet treden van de onderhavige regeling, die een versmelting van sy stemen is en voorlopig voor drie jaar werd opgezet. Het organiseren van deze volksver zekering zal tientallen jaren vergen. Lonen stijgen. Het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft een overzicht van de ontwikkeling van de lonen over het eerste halfjaar van 1947. Gemidd. Land- Datum 24 takken bouw v. nijverheid 1 Jan. 164.8 240.6 31 Jan. 164.8 240.6 28 Febr. 165.6 240.6 31 Maart 165.6 240.6 30 April 165:3 240.6 31 Mei 165.2 243.9 30 Juni 166.4 243.9 31 Juli 166.6 243.9 31 Aug. 169.0 243.9 Bijen stalen suiker. De C.C.D. werd dezer dagen betrokken in een zeer ongewoon onder zoek. Een grossier in le vensmiddelen te Groes- beek. een oorlogsslacht offer, was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. In de buurt hiervan ston den vele bijenkorven, welker bewonèrs plotse ling de lucht kregen van de guiker, die in dit pak huis lag opgeslagen. Met duizenden kropen de bijen door kieren cn ga ten en stortten zich op de suikerzakken, die weldra overdekt waren door een wriemelende hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indrin gers te lijf. Ondanks de vele riachtofferg moest hij tot zijn verdriet vast stellen, 'dat hij 350 kg. suiker armer was gewor den. De imkers waren over de slachting vertoornd en zochten steón bii de riiksbijenconsulent, die slechts ko' i adviseren de korven minstens 6 K.M. van het pakhuis te ver wijderen. ge onderhandelingen met de Nederlanders achtte. Voorts zeide Sjarifoeddin, dat alle toekomstige overeen komsten met de Nederlanders moeten worden gegarandeerd en onder toezicht gehouden van een derde partij. Sjari foeddin herhaalde, dat het noodzakelijk was, dat de Ne derlandse troepen uit Indone sië zouden worden terugge trokken. De republikeinse relaties met het buitenland zijn goed, aldus de premier, en de repu bliek heeft vertrouwen in de toekomstige Nederlands-In donesische onderhandelingen. Doel van het Indonesisch nationalisme is de erkenning »,de jure én de facto" van het gezag van de Republiek. Vervolgens kondigde Sjari foeddin aan, dat de republi keinse regering plannen heeft om de export met de buiten wereld ter hand te nemen en dat zij voor dit doel twee nieuwe havensteden heeft ont worpen, welke havens capaci teit zullen hebben voor sche pen van 8000 ton. Hij voegde daaraan toe, dat een uitbrei ding van de spoorwegen in studie is om dit exportplan uitvoerbaar te maken en dat de blauwdrukken reeds ge reed zyn. Tenslotte kondigde hij aan, dat het onderwijs zou worden geïntensif iceer d SINGAPORE Aangezien pas Woensdag een Amerikaans vertegen woordiger van de Commissie van Drie voor de aanbieding van goede diensten bij het Nederlands-Indonesische ge schil is aangewezen, kan er op dit tijdstip nog geen aanwij zing zijn, waar de toekomstige Nederlands-Indonesische on derhandelingen zullen plaats vinden. Van Nederlandse zij de zal men uiteraard afwach ten, wat de Commissie van Drie dienaangaande zal voor stellen. DE „TERNATE" BESCHOTEN. Hr. Ms. kornet „Temate" werd gedurende een onder zoek van voor anker liggende prauwen nabij Selat Pandjang in de buurt van straat Beng- kalis bij de Oostkust van Su matra vanaf de wal bescho ten. Het vijandelijk vuur werd tot zwijgen gebracht. Aan Nederlandse zijde wer den noch verliezen, noch schade geleden. Treinramp bij Malang. Uit Djocja wordt gemeld, dat 25 Indonesiërs werden gedood en 70 ernstig gewond, toen een tram op een helling by Malang enkele wagons afhaakte. Eerst na het afhaken bleek, dat de remmen niet functionneerden, waardoor de wagons met de inzittenden naar beneden gle den en twee daarvan verplet terd werden. Kleine boeren moeten geholpen worden. 't R.K. Centrum v. Staatkun dige Vorming belegde een pers conferentie, waarin een door dit centrum ingestelde com missie een rapport over de be tekenis van het kleine land bouwbedrijf behandelde. Vol gens de commissie bezit het kleine boerenbedrijf een dus danige sociaal-eoonomische waarde, dat al het mogelijke gedaan moet worden om hier aan een gezonde basis te ver schaffen. De commissie wfjdt vooral haar aandacht aan het feit dat het aantal kleine be drijven in de laatste decennia sterk is toegenomen. Deze ster ke toename is te verklaren uit de wanverhouding, die bestaat tussen het aantal personen, die een zelfstandig bedrijf willen beginnen enerzijds en de be schikbare cultuurgrond ander zijds. Een en ander is de oor zaak, dat vele kleine bedryven aan hun exploitanten zelf? geen landarbeidersinkomen verschaffen. Als positieve middelen tot verbetering wil de commissie aanwijzen: vergroting van de oppervlakte grond, rationalisa tie van het grondbedrijf, ver betering van bedrijfsvoering en vermindering vati financiële lasten. Tenslotte concludeert de commissie, dat indien men zou overgaan tot vermindering van het aantal kleine bedryven, de verhouding vhn de boerenstand tot de andere bevolkingsgroe pen nog ongunstiger zou wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1