Strijd om de Duitse geleerden Steenproductie te laag De Noodwet-Drees Regeling voor op wachtgeld gestelde militairen Amerika bleef Rusland de baas In afwachting van de atoombom Zeeuwse houtsnijder I) IJ L A I T PO UK NOS 1 N 1 A N T S li n 1 1 I)li i'AIN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 Fantastische projecten van dr. Hermann Honderden Duitse geleerden hebben tydens de Hitier- periode jarenlang hun vernuft in dienst gesteld van de Duitse oorlogsmachine. Byna met catastropliale gevolgen. Waar zijn ze gebleven na de ineenstorting van- het Derde Rflk? Een aantal van hen werkt thans in Rusland, Enge land of Frankryk, maar de meesten zjjn in dienst van het Amerikaanse leger. experimenten. Deze man, die Hitier bijna het middel ver schafte om de oorlog te win nen, is voor de Amerikanen zeer waardeval gebleken. Zij hebben hem toegestaan naar Duitsland te reizen om er te trouwen en hij mocht zelfs zijn vrouw mee terug naar Ameri ka nemen. Von Braun is nu van plan zich te laten naturali seren. De meeste Duitse geleerden in Amerika willen trouwens Amerikaanse staatsburgers worden. Zij beweren bekeerd te zijn tot oprechte democra ten. Het F.BJL, het Federale Bu reau of Investigations, de Amerikaanse geheime dienst, is echter van mening, dat zjj in de eerste plaats willen bij dragen tot een revanche-oor- log tegen Rusland, want al de ze mannen z\jn ervan over tuigd, dat een conflict tussen Amerika en Rusland onvermij delijk is. De "andere Duitse geleerden werken in Fort Bliss (Texas) en in Wright (Ohio). Bij de bezetting van Duit land begon een ware wedloop tussen Amerikanen, Russen en Engelsen om elkaar de Duitse technici weg te kapen. Deze wedloop werd onbe twist door de Amerikanen ge wonnen. Honderden Duitse ge leerden trokken clandestien naar de Amerikaanse zóne om niet gedwongen te worden voor de Sowjets te werken. In wer kelijkheid dwongen de Russen de geleerden niet voor Rus land te werken de groten onder hen niet tenminste. Pre cies als de Amerikanen pro beerden zij hen met verleide lijke aanbiedingen om te ko pen. Zij boden hen 24.000 roe bel per maand aan, belangrijk meer dan de Amerikaanse sa larissen. Bovendien stelden zij grote materiële voordelen in net vooruitzicht: een villa, een dag rantsoen van 3500 calorieën en 25 kg. vlees per maand extra. Vele Duitse technici van de tweede rang lieten zich ver leiden, maar bij de groten van de Duitse wetenschap vingen ztj bot. Wel wisten zij een aantai V2- en pantser-specialisten in dienst te krijgen, maar geen enkele specialist op het gebied van atoom-onderzoekingen. Dr. Heissenberg, atoomphy- sicus no. 1 sloeg de Russische aanbiedingen af en verhuisde naar de Amerikaanse zóne. Overigens sloeg hij daar de Amerikaanse aanbiedingen eveneens af en nam die van de Engelsen aan. Een tijdlang probeerden de Russen en Amerikanen weder zijds elkaar de Duitse specia listen af te snoepen en één keer kwam het zelf tot een scherp conflict tussen de be zettingsautoriteiten, nadat de Amerikanen de uitvinder van de synthetische benzine, dr. Zom, in dienst hadden geno men. Vlak daarop boekten de Rus sen een succes, toen de uitvin der van een nieuw stikgas, dr. Repp, weigerde naar de Ver. Staten te gaan. OPERATIE „PAPER-CLIP' De Amerikanen hadden alles goed voorbereid en een speciaal plan ontworpen voor de „im port" van de beste Duitse tech nici, „operatie paper-clip" ge naamd. Aanstonds na de bezetting werden honderd Duitse geleer den, die zich op de VI en V2 hadden gespecialiseerd, naar de Ver. Staten overgebracht. Ge leerden, die zich hadden ge specialiseerd op atoomvraag stukken werden er eveneens toe overgehaald naar Amerika over te steken, minder omdat men ze daar nodig had, dan wel omdat men ze nergens anders wilde laten werken. Sinds de zomer van 1945 heeft het Amerikaanse leger in to taal 450 Duitse geleerden ge ïmporteerd. Daaronder bevinden zich ge leerden van naam: Werner von Braun, de uitvinder van de V2, dr. Helmut Heinrich, de uitvinder van een nieuwe para chute, dr. Rudolph Hermann, die fantastische plannen op stelden voor het" bouwen van militaire basis op andere pla neten. Vanaf deze buiten de aan trekkingskracht van de aarde liggende bases zoii het moge lijk zyn elke plaats op aarde met V2's te bombarderen. Dr. Hermann eist» intertyd van Hitier een termijn van drie jaar voor de verwezenlijking van deze fantastische projec ten. Hoe nuttig voor de Ameri kanen deze specialisten in kor te tijd geworden zijn, blijkt uit een op 6 Sept. met succes uitgevoerd experiment van de U.S.-marine. Men slaagde erin een V2 af te vuren vanaf een schip. In marinekringen verwacht men daarvan een ware revolu tie in de oorlogvoering ter zee. De kennis en de onderzoekin gen van de Duitse geleerden nebben de Amerikaanse we tenschap bijna tien jaar ver der gebracht, hetgeen een be sparing van 750 millioen dollar betekent. TEGEN RUSLAND. De 450 Duitse technici-spe cialisten in de constructie van vliegtuigen, in de radio-tech niek, in de fotografie, physici en chemici, zijn over de ver schillende onderzoekingscen tra van leger en marine ver deeld. In de woestijn van Nieuw Mexico, in White Sands, werken 100 van hen, tezamen met Amerikaanse geleerden aan nieuwe raketkanonnen met grote draagwijdte. Wemer von Braun leidt de "gassen kunnen" Wer" niét bl goedkope specialisten Tot op heden heeft de parti culiere industrie, behalve de oude dr. Eckener, de Zeppelin specialist geen enkele Duitse geleerde in dienst kunnen ne men. Alle geleerden zyn naar Duitsland gegaan op grond van een contract van twee jaar met het Amerikaanse leger. De bepalingen in dit contract zijn in financieel opzicht maar matig. De beste technici kry- gen 10 dollar per dag, met een toelage van 7 dollar, hetgeen een tiende is van wat zij in de particuliere industrie zouden krijgen. Als zy getrouwd zijn, wordt 10 dollar per dag aan hun vrouw in Duitsland uitbe taald. Sedert enige maanden hebben de Amerikaanse auto riteiten in Duitsland de vrou wen van deze technici in een groot, geriefelijk kamp in Landshut samengebracht. En kele geleerden hebben het klaar kunnen spelen hun vrouw en kinderen naar Amerika te la ten overkomen. engeland en frankrijk. Engeland en Frankrijk zyn ver achtergebleven in de wed loop om de Duitse geleerden. Engeland heeft vooral vlieg- tulgspecialisten geïmporteerd. De Engelse ingenieurs verzet ten zich daar echter tegen, zo dat hun aantal beperkt is ge bleven. Wel heeft Engeland beslag kunnen leggen op de Duitse atoom-onderzoeker, dr. Hahn, de Nobelprijswinnaar. Een Oostenrijkse geleerde, dr. Frisch, leidt de experimenten in Dydrot, de Engelse „atoom- stad". Frankrijk heeft slechts 200 Duitse geleerden van mindere rang kunnen verbinden. DE OORLOGSINDUSTRIE ONKWETSBAAR. Als er ooit een derde wereldoorlog uitbreekt (en de vrees - hiervoor is helaas niet ongegrond) dan zal zelfs de atoom bom geen spoedig einde aan die strijd kunnen brengen. Want de eens zo kwetsbare industrie is in tal van landen bezig zich langzaam in te graven en daarmede verdwijnt een onafhankelijke oorlogsproducti e, die geen vijand uit kan scha kelen, volledig onder de grond. De dreigende Duitse invasie heeft het eerst de Zweden op het idee gebracht, om fabrie ken te bouwen in de rotsen. Onder steenmassa's van veer tig meter dikte bevinden zich thans de geweldige werkruim ten, waar duizenden arbeiders in een constante temperatuur opgewekt hun Werkzaamheden verrichten. In twee jaar tijds zijn ontelbare met springstof uitgeholde industriecomplexen met volledige installaties inge richt. Speciale voorzieningen zyn getroffen tegen vyandelfl- ke aanvallen: bombardementen kunnen op de productie geen invloed uitoefenen: elk begin van brand kan door afsluiting van de luchttoevoer in de kiem gesmoord worden... hitler kwam te laat Hitler, die wel zichzelf een veilig onderkomen bezorgde bij Berchtesgaden, kwam te laat met de uitwerking van zyn plan voor een in de bergen uit gehouwen oorlogsindustrie. Dank zij deze fout heeft de af- gelonen wereldbrand niet lan ger behoeven te duren. Tegen woordig zorgen de grote mo gendheden tijdig voor de on- l^vestbaarheid van hun fabrie ken. En we denken aan de Rus sische spooksteden in Siberië, waar nog steeds tanks, vlieg tuigen, alle soorten geschut en ontzaglijke voorraden munitie vandaan komen; aan de ge heime stad Oak Ridge in Ame rika, die op geen enkele kaart vermeld staat omdat er de atoombommen gemaakt wor den; we zagen de zeven on dergrondse electrische centra les, die China met behulp van buitenlandse ingenieurs uit of liever in de grond stamp te. Boven op de bergen ver raadden slechts onschuldige pagodes, waar de zig-zag tegen bominslag beschermde schoor stenen aan de oppervlakte uit monden. in zweden. Alleen in Zweden is het ge oorloofd een bezoek te bren gen aan het inwendige. Om dat men daar geen sinistere bedoelingen koestert en er alleen onder de grond, blijft zitten, omdat de onderhouds kosten en de verwarming er zoveel voordeliger zijn. Geen schilderwerk, geen reparaties, geen glaskosten aan het ge bouw. Een luchtverversingsin stallatie zorgt voor een gelijk matige temperatuur 's zomers en 's winters. Geen teveel aan vocht, geen roest, geen lekka ges. geen hinderlijke pilaren, wat wilt u nog meer? Zelfs het gezichtsvermogen van de arbeiders bleef by het constan te kunstlicht beter dan bij zon licht Ergens bij een boerderij stop pen zware vrachtwagens. Een muur schuift open. Langzaam rijden de auto's de bergen bin nen. De dubbele stalen bepant sering sluit hermetisch; gif- nendringen. Dan ligt een brede, electrisch verlichte tunnel voor ons. Maar we rijden niet recht uit. Er zijn hoeken gemaakt, om eventuele radio-actieve stralen en andere gevaarlijke aanvallen de pas af te snijden. Minutenlang duurt de tocht tot de los- en laadplaatsen be reikt worden. Langs de hoge zoldering rol len de machtige hijskranen en transportbanden. Complete tractors en landbouwmachines schuiven aan Ertsen en steen kool glijden in onafzienbare kokers omlaag, naar de nog onzichtbare machinekamers en ketelruimten. Met een lift sui zen we naar beneden. geluiddichte kamers Geluiddicht zijn de wanden van de kamers, waar onafge broken de motoren daveren Ergens op een noodschakei- bord bevinden zich de signalen voor brand, luchtaanval, en dergelijke. Eén druk op de knop en de luchtkanalen zijn gesloten: ontoegankelijk voor gas en met lood beschermd te gen radio-active delen van de atoombom. Vierentwintig uur kan de fabriek op volle capa citeit doorwerken zonder lucht verversing. Inwendige branden kan men smoren binnen zes acht minuten, zonder dat het vuur schade van betekenis kan aanrichten. In noodgevallen kunnen alle arbeiders in twee minuten de bergen uit. We ryden op een electrische lorrie, diep onder de grond. Groene lichten wijzen ons de weg door onafzienbare lange tunnels. Hier maakt men slechts landbouwwerktuigen. Maar wat maakt men in Ame rika en... in Rusland? v. G. Nederlandse fakir. De filmkeuringscom missie te Leicester (En geland) heeft het draai en van een documentai re verboden, waarin ver toond wordt hoe een Ne derlander zich met een degen laat doorboren gedurende een proefne ming op hypnotisch ge biedt De film was voor het eerst te Leicester ver toond op Zaterlag jl. Verscheidene toeschou wers vielen flauw, ver lieten de zaal of bedek ten hun ogen om niet verder te hoeven zien. Maandag, tijdens het verlangzaamde afdraai en van de film voor de commissie, voelde de di recteur van de bioscoop zich plotseling onwel. Enkele uren later is hy overleden. Coöperatieve verenigingen. Blijkens een overzicht door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengesteld uit de ">ogaven van de Kamers van Koophandel en Fabrieken be droeg in ons land het aantal wettelijke coöperatieve vereni gingen op 1 Jan. 1947 totaal 3755 (in 1940 3371), waarvan in de landbouw 2818, (ruim 75 van industriëlen en am- hachtei^J^ 519, van consu menten 583. Van de 2818 land- bouwcoöneratieq w-^en er 442 zulvelcoöperaties, 201 dorsver- enigingen, 36 grasdrogerijen. 44 coöp. aardappelmeel-, car ton-. beetwortel-, suiker en vlasfabrieken, 955 aan- en ver koop-coöperaties, 71 veilings- •^ï-rtr)iTlrjq-pn VOO- ST^enten eT" fruit, 24 pluimveecoöperaties, 70 pootar""dar>^°,-bewaarT)laat- sen en 86 tuinbouw-coöpera- ties, 802 credietcoöperaties, 42 vee-, hagel, en brandverzeke- rlnescoöperaties en 45 overige coöperaties (weegbruggen, verbetering paardenras, land- bouwboekhoudbureaux)De landbouwcoöperaties zijn over nrovmciën alg volgt ver deeld: Groningen 339, Fries land 235, Drente 307, Overijs sel 234, Gelderland 363, Utrecht 77, Noord-Holland 282. Zuid- Holand 277, Zeeland 134, N. Brabant 361 en Limburg 209. Van Hoogstraten naar Nederland. Aneta verneemt, dat de heer van Hoogstraten, directeur van economische zaken te Ba tavia, binnenkort naar Neder land zal gaan teneinde aldaar verschillende besprekingen te voeren. Het is niet uitgesloten dat de heer van Hoogstraten daarna naar Engeland en Amerika zal doorreizen. Landbouwprijzen oogst 1946-1947. Het laatste nr. van het maandschrift van het C. B. v. d. St. bevat over het oogstjaar 1946/'47 (oogstjaar is van 1 Juli t.m. 30 Juni) de indexcij fers van de prijzen van de landbouwproducten loco-boer derij. Op basis 1924'29 100 was dat indexcijfer van de ak kerbouwproducten 168 tegen 138 oogstjaar 1945/'46 en 62 oogstjaar 1938C39, voor de veeteeltproducten 172 tegen resp. 150 en 64 en van de totale landbouwproducten 171 in 1946/'47 tegen 147 in 1945/'46 en 63 in 1938''39. Van de prij zen der meststoffen was hèt indexcijfer in het afgelopen ooestiaar 182 tegen 178 in 1945/'46 en 100 in 1924-'29. Nieuw Eerste Kamerlid. In de vacature-Stufkens (P.v.d.A.) heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. C. J. van Heuven Goedhart te Bussum. De uitkeringen komen! De Raad van Arbeid te Mid delburg schrijft ons: Uit verschillende opmerkin gen, o.a. in de pers, is geble ken, dat de Noodvoorziening voor Ouden van dagen krach tens bovengenoemde wet zich in een grote belangstelling mag verheugen. Reeds werd een zeer groot aantal aanvra gen ingediend en via de Ge meentelijke Commissiën van Onderzoek bij de Raad van Ar beid ingediend, zodat reeds de overtuiging bestaat, dat zy die voor hun levensonderhoud op deze wet zijn aangewezen een aanvraag hebben ingediend. Het is uiteraard mogelijk dat sommigen, die b.v. slechts voor een deel op deze Inkomsten zijn aangewezen, nog geen ge bruik hebben gemaakt van hun recht om een aanvraag in te dienen. Men late zich niet door overwegingen van valse schaamte of anderszins weer- Koewachterszoon maakt zijn vrije tijd ten nutte. In 't hart van de Vlooswijk- polder, bij Temeuzen, in een dubbelwandige noodwoning, zo ruim en geriefelijk, dat menig stedeling er direct zyn boven- huisje voor zou geven, woont Cornells Walhout. Een doodge wone naam en een doodgewone man en velen zullen misschien Amerikaanse bladen contra Truman. Zowel de republikeinse „New York Herald Tribune" als de onafhankelijke „New York Ti mes" oefenen scherpe critiek op president Truman, wegens wat zy noemen zyn werkeloos heid inzake de Europese be hoefte aah tussentijdse hulp. Beide bladen hadden verwacht, dat de buitengewone confe^ rentie van de president met de Congresleiders zou leiden, tot de beslissing het congres in speciale zitting bijeen te roepen. „Zelft als hij zegt' aldus de „Times", „dat de toestand in Europa zeer cri tiek is, weifelt hij nog vastbe raden stappen te doen. Wat de voedseltoestanden betreft", gaat het blad voort, „geeft Truman er blijkbaar de voor keur aan op een wonder te wachten, dat hem zal ontheffen van het nemen van een beslis sing, die uit politiek oogpunt bezien misschien onpopulair zou zijn". De „Tribune" schrijft: dat Truman geen benul heeft van het optreden, dat een crisis eist. Ingediend is een wetsont werp, inhoudende „regelen in zake de voor pensioen geldige diensttijd en de pensioengrond slag van tijdens de bezetting op wachtgeld gestelde, dan wel o-epenslonneerde militairen dei- Koninklijke Landmacht". Het ontwerp van wet heeft de strekking om als werkelijke dienst aan te merken de tijd nè. 14 Juli 1940 tot het berei ken van de leeftijd van 60 jaar. dan wel, ook al is deze leeftijd niet volbracht, tot een werke lijke dienst van 40 jaren kan worden geldend gemaakt. Al leen indien een van beide om standigheden zich voordoet na 4 Mei 1945, wordt de gehele tijd van 15 Juli 1940 tot- 5 Mei 1945 als werkelijke dienst aan gemerkt. Met betrekking tot de pen sioensgrondslag, waarnaar het pensioen is of zal worden be rekend van hen, wier dienst verband tijdeng de bezetting werd verbroken wordt opge merkt. dat deze grondslag voor hen. die met ingang van 15 Juli 1939 tot 15 Juli 1940 zijn ontslagen, wordt gevormd door het vaste bedrag van geldelij ke inkomsten, waarop zij over het tijdvak van 15 Juli 1939 tot 15 Juli 1940 recht hebben kun nen doen gelden. Een bepaling inzake de be rekening der pensioensgrond slagen houdt In, dat de pensi oenen waarop de tijdens de be zetting ontslagen militairen recht hebben verkregen of als nog zullen verkrijgen, zullen worden berekend naar de ho gere bezoldiging waarop be trokkenen recht hadden kun nen doen gelden. indien zij op 14 Juli 1940 niet waren ontsla. Ten. Ook voor de nabestaanden van overleden militairen wordt een regeling in het leven ge roepen. nog nooit hebben gehoord van deze stille Zeeuw, Bevelander van orgine, die met zijn vrouw aan de overkant een thuis vond. Maar Canadese en Engelse soldaten, teruggekeerd naar huis, hebben voor hun „girl friends" hun „kitbag" openge maakt, er een houten messen- heft of een fraai besneden broodplank uitgehaald en ge zegd dat dit „typical Dutch" was en dat een zekere mister Walhoat deze dingen maakte. Cornelis Walhout, de stille, onbekende Zeeuw, die overdag rustig op een markiezen- of roiluikenfabriek werkt, maakt deze dingen en het maandblad Ambacht vindt het belangrijk genoeg om een artikel aan hem te wijden. En dat is hy ook. Op de Hol land-Show te Michigan is zijn werk zelfs te bezichtigen en verder werkt hij voor een zil versmid in Goes. vrije tijd. In zijn brede knuisten zit vaar digheid. En niet alleen dat, ook liefde voor het werk dat hij in zijn vrije uren doet. Het it ver bazend wat voor tere dingen, sierkurken, pijpuitpluizers, vin- gerdoekringen, slalepels en -vorken, papiersnyders en broodplanken, die sterke brede handen kunnen maken. Hij is de zoon van een koe wachter uit Beveland, die, als vele koewachters over heel de wereld, zijn tijd met de beesten aan de dijk productief maakte door houtsnijden. Hy sneed messenheften welke vooral te- fen de kermistijd opgeld de en. Cornelis nam de liefheb berij van zijn vader over; hy erfde diens gereedschap en voorraadje hout en ook de mo tieven voor zijn werk. Die motieven zijn paarden, langstaartige, forse Zeeuwse paarden, altijd in span of met de kop boven de ruif, reigers, duiven, vogeltjes, erwten- en perebladen. Zeeuwse tarwe- aren, ploegers, zaaiers en oog- sters, zichters en dorsers, mo lenaars en bakkers, maar nooit is er, merkwaardig feit voor de zoon van een koewachter, een koe bij. Toch niet zo verwon derlijk als ge denkt, want bij alle koewachters die snijden, Hongaren in perenhout, cow boys in acacia- of Zeeuwen in palm- of doornhout, vindt ge geen afbeeldingen van een koe. Misschien hebben ze er teveel gezien. Maar ook zonder koeien Is het werk van deze Zeeuwse houtsnijder alleszins de moeite waard. En heus niet alleen voor hem zelf, wiens hobby dit nu eenmaal is. Twente kwam niet op toeren 50 pet. arbeiders tekort. Het is wel opmerkelijk dat juist in deze tijd van wederop bouw de steenindustrie in een noodtoestand verkeert. Voor het bouwprogram van de ko mende jaren was één milliard stenen nodig, waarvan 300 millioen door de kalkzand steenfabrieken en 700 millioen door de metselbaksteenindus- trle geleverd zouden worden. Nu is het al lang mis met de steenindustrie. Kolengebrek maakte dat in 1945 nog niet op volle toeren gedraaid kon worden. Eerst in 1946 kwam de wederopbouw in volle gang, doch toen bleek dat vele steenbakkeryen het hard nodig hadden dat ze wer den opgeknapt. Dit. en het feit dat Van de benodigde 20.000 man personeel slechts ruim 11.000 man beschikbaar was, maakte modernisering van het bedrijf meer noodzakelijk. De noodtoestand in de steenindus trie heeft reeds de aandacht van de regering. Minister Huysmans benoem de een speciale referendaris die de materie der metselbak- steenindustrie in studie nam. In Twente ziet het er bijster slecht uit met de steenindus trie. Ofschoon Twente toch de rijkste leemlagen van Neder land bezit, is hier een produc tie van bijna 30 millioen stenen per jaar door stillegging van bedrijven uitgevallen. Financiële steun om moder nisering van de bedrijven mo gelijk te maken is hier bijzon der dringend. Indien men thans de steen industrie niet zou helpen, zou ze op de rijkste kleilagen van Nederland uitsterven en dat zou wel heel ernstig zijn. I vk w- N SPUOULATEimS I'D 1)1» NOS houden zich te vergewissen (by de Gemeentelijke Commissie) of men recht op een uitkering heeft. De Commissiën zijn op de hoogte van de maatstaven welke plaatselijk voor het recht op de uitkering; gelden. wanneer? De grote vraag voor de be trokkenen is natuurijk: wan neer zal ik de uitkering kun nen ontvangen? Het is moeilijk daarop een concreet anfcroord te geven. Er wordt zsjbder twjjfel alles op gezet omAe bereiken dat men zo vlug mogelijk de gang naar het postkantoor kan on dernemen, maar men begrypt, dat het volslagen onmogelijk is om tienduizenden gerechtigden tegelijk en binnen luttele we ken aan uitbetaling te helpen. Eén ding- staat vast: de gene die vóór 1 October aan vroeg kan er zeker van zijn dat hij uitkering ontvangt van 1 October af. Al komt de uit kering eerst over enkele maan den tot stand, dan ontvangt men een bedrag, berekend met ingang van 1 October. samenvoeging. Een der omstandigheden welke het onmogelijk maakt alle renten in de loop van Oc tober betaabaar te stellen is. dat velen reeds krachtens een of andere sociale verzekerings wet een rente ontvangen. De uitbetaling daarvan móét met de nooduitkering worden sa mengevoegd om fouten te ver mijden. Alle lopende renten móeten dus bij de postkanto ren worden stop gelegd en te gelijkertijd door andere be dragen worden vervangen. Dit moet centraal gebeuren en wel door de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, omdat deze tot dusver alle bestaande renten administrateerde. De meeste uitkeringen moeten dus deze administratie passeren en men begrijpt dat dit enorme werk tijd vordert. Degenen, die tot nu toe nog geen andere rente ontvingen kunnen letg sneller worden ge holpen, maar ook dit eist nog heel wat administratie. Bo vendien gebiedt de billijkheid deze gevallen op één lijn te stellen met de overigen; het zou niet aangaan deze weg,ens eenvoudiger administratie te laten voorgaan. Ook voor hen geldt dus; rustig afwachten. Wat heeft men er aan, wan neer door haast een grote ver warring- ontstaat? Hier moet degelijk werk worden geleverd. Iedere belanghebbende kan ervan verzekerd zyn dat hij het zijne zal ontvangen, mitg men aan de administratie de nodige tijd laat om deze za ken goed te regelen- Alle aanvragen zijp naar volgor de van bln»e>ütonist genum merd en worden met m acht nea»n vaa het voorgaande in dié vó&orde afgedaan. A^n verzoeken om de behan deling te bespoedigen kan dan ook niet worden vót- Wie zich wil overtuigen of er wordt opgeschoten, wandele 's avonds eens langs het ge bouw van de Raad van Arbeid te Middelburg. Hij kan dan zien dat er tot late uren wordt gewerkt om alles zo goed en zo vlug mogelijk klaar te krij gen. Waar blijft de melk? Franse moeders demonstreren In de straten omdat zij menen, dat speculanten ten koste van haar kinderen rijk worden. Post naar Duitsland. De Amerikaanse bezettings autoriteiten in Duitsland hebben de mogelijkheden voor verzen ding van post van en naar de Amerikaanse zóne van Duitsland aanzienlijk uitge breid. Van nu af aanzullen ge drukte stukken naar dit gebied worden verzonden. Als uitbreiding van de be staande mogelijkheden kunnen naar geheel Duitsland gebon den worden: akten (t.m. 2 kg) en monsters (t.m. 500 gram), beiden niet-aar.gctekend. Verder mo^en nu op de en veloppen afbeeldingen staan voor reclame en andere doel einden. Deze afbeeldingen mo gen echter geen agitatie po gen te verwekken, propaganda te maken dan wel gericht te zijn t.ege'1 de voorschriften van de bezetter. Benoeming sir Stafford Cripps toegejuicht. De Times (onafh.), de News Chronicle (lib.) en de Daily He rald (soc.), juichen de benoe ming van Sir Stafford' Cripps tot minister van economische zaken ten zeerste toe en zelfs de conservatieve Dail- Mail, of schoon zij opmerkt dat de ver andering geen bijzondere op winding in het land zal ver oorzaken, is van mening, dat men geen betere man od die plaats had kunnen uitkiezen. invoering nieuwe dienstregeling. Op Zondag 5 October gaat de nieuwe beperkte dienstre geling van de Nederlandse Spoorwegen in. Omtrent de overgang van de thans gelden de dienstregeling op de beperk, te dienstregeling van 5 Octo ber wordt het volgende be paald: De reizigerstrein, welke in de nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 October loopt, zaL tot 5 uur volgens óe bestaan de dienstregeling lopen en van. 5 uur af volgens de nieuwe re geling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5