NIEUWS UIT ZEELAND Noodwet Walcheren Levenslang geëist tegen sadiste van Vught WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Zonder hoofdelijke stemming aanvaard (Vervolg van oagina 1) Wat betreft de gedwongen sanering stelde de heer v. d. Feltz zich op het standpunt, dat dwang te ingrijpend en daarom onaanvaardbaar is. Bovendien als de cijfers van de heer Mes juist zijn, is dwang dan wel nodig? Overigens meende de heer van der Feltz, dat de Walcher- se boeren de toezegging moe ten hebben van bedrijfsklare grond in de N.O.poIder onmid dellijk na hun verhuizing. SPECIALE SCHADE REGELING. Hij verzocht aan minister Mar.sholt bij zijn ambtgenoten te pleiten voor een speciale schaderegeling ten behoeve van Walcheren. Het betoog van de heer Har- tog (P.v.d.V.) bewoog zich on geveer in dezelfde richting: sa nering moet er komen, maar de dwangmaatregel is onsym pathiek. Toch wilde spr.'s frac tie deze maatregel aanvaarden omdat het moeilijk anders kan. maar consequenties voor de toekomst mag men aan deze toegevendheid niet verbinden. Laat men toch vooral duidelijk kenbaar maken waarop de be trokkenen kunnen rekenen, dat zal de vrijwilligheid ten goede komen. De communistische heer Borst bleek eigenlijk voorstan der van grondnationallsatic te zijn. Hij vond de gelegenheid hiertoe althans prachtig. De heer van Dis wees op de mo gelijkheid van landaanwinning in Zeeland zelf (Sloe, Braak man en land van Saeftinge). BLIJVENDE SANERING. Een zeer belangrijke vraag werd nog opgeworpen door de heer Engelbertink (K-V-P.) die met de heer Vondeling wil de weten of de gunstige toe stand op Walcheren als hij eenmaal bereikt Is, van blij vende aard zal zijn. Of zullen de gronden dan weer doof splitsing en verkoop in de oude situatie terugvallen. Een wettelijke voorziening op dat punt is wel gewenst. Van verschillende zijde werd gewezen op de betekenis van een ruime vertegenwoordiging der belanghebbenden in de her- verkavelingscommissie en de raad van beroep. Op de tribune voor genodig den merkten wij op de direc teur van de stichting Herstel Zeeland, de heer van Hcyst, en een aantal bestuursleden van de Stichting Gedupeerde grondgebruikers. Vooral de bezoekers in Zeeuws costuum trokken de aandacht. DE MINISTER AAN HET WOORD. Minister Mansholt had in de avondvergadering nog geen uur nodig om de spre- kers te beantwoorden. Zijn rede had echter een sterk gecomprimeerd karakter en kon dientengevolge nog tal van belangrijke mede delingen bevatten. TWEEDE KAMER Molie's de Groot en Schouten verworpen. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering der Tweede Kanier heeft de heer Wagenaar verlof gevraagd vragen te mo gen stellen aan de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening, naar aanleiding van de door deze minister in zijn radiorede van Maandag 22 September aangekondigde ver laging van enKelc rantsoenen, wélke deze week zal Ingaan. Daarna kwam aan de orde de stemming over de motie van orde van de heer de Groot (C.P.N.) betreffende het ont werpen van een vooratel voor een nieuw politiek accoord met de Indonesische republiek en handhaving van de commissie- generaal. Deze motie werd verworpen met 74 tegen 9 stemmen. De motie van de heer Schou ten (a.r.l, welke mede is on dertekend door de heren Tila- nus (C.H.). Bierema (Vrtjh.) en Zandt (S.G.), betreffende het aanhangig maken van een wettelijke regeling tot tnstel- ling van een „centrale organi satie" en van een „collegiaal orgaan voor Indië". werd ver worpen met 56 tegen 27 stem men. (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatlek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopen de kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere mor gen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstel ling van Kruschen zes mi nerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer on tot jeugdig krachtige wer king. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet ge ven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het voor uitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld ver kocht. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. Hrj wees er op, dat geen spe ciale noodwet Walcheren nodig was geweest, indien het niet was gegaan over een bedrag van 50 70 millioen gulden, dat nu in Walcheren wordt ge- investeerd om iets beters te krijgen dan voor de oorlog aanwezig was. Een dergelijk bedrag is alleen verantwoord indien er een welvarend land met gezonde bedrijven komt. De mededelingen van de heer Mes over de animo tot verhui zen hadden de minister ver heugd. Toch blijft dwingende bevoegdheid nodig in het al gemeen belang ook al om het grote kapitaal, dat in Walche ren wordt gestoken. PACHTERS. De minister zeide accoord te gaan met de gedachte van de heer Engelbertink om, pach ters in het algemeen eerder tot vertrek te dwingen dan eigenaren van de grond. Voorts wees de minister er op, dat de Walcherse boeren voor keur krijgen voor iets wat dui zenden andere jonge boeren gaarne hebben: namelijk grond In de N.O. polder. Dit voor recht zal later gewaardeerd worden. Bedrijfsschade wordt niet vergoed behalve voorzover de boer zelf een deel van het her stelwerk verricht. DE N.O.-POLDER. Spr. verzekerde, dat alles zal worden gedaan om de 300U hectaren tijdig ter beschikking te hebben. De werkzaamheden op Walcheren en in de N.O. poIder zullen op elkaar wor den afgestemd, zodat de aan fluiting waarnaar de heer Mes had gevraagd goed zal kunnen voldoen. Ook voor de pioniers zal er regelmatig plaats zijn in de N.O.-polder. Wat betreft de kapitaals- eisen voor de vestiging aldaar deelde de minister mede. dat gevraagd zal worden uit ei gen middelen 250 per ha. of dat bedrag aan geleend geld ter beschikking te hebben, ter wijl de boerenleenbanken cre- dieten tot 500 per ha. kun nen geven waarvan de staat de helft garandeert. Teneinde de moeilijkheden, die er dan nog zouden kun nen zijn, nog op te lossen is een aanvullende regeling in voorbereiding. DE DIJKWERKERS Wat betreft de dijkwer kers deed de minister de geruststellende mededeling, dat deze een stuk grond on een geschikte plaats zullen behouden. Neringdoenden zullen voor zover zij een neven bedrijf Je in de land bouw niet kunnen missen, eveneens grond behouden. NIEUW WALCHEREN. Aan het landschapsschoon zal aandacht worden besteed Zeer nuttig werk werd reeds gedaan door de stichting Nieuw Walcheren, waaraan de overheid alle steun zal geven. RIJKSWEG. Het trace voor de Rijksweg Vlissingen-Nieuwland is thans vastgesteld. Wanneer de heer v. d. Heuvel verklaart, dat de vergoedingen voor landbouw- herstel over 1945 maar gering zijn geweest, dan wijst de mi nister er toch op, dat in totaal hiermede een bedrag van f 3.222.136.was gemoeid. Spr. betreurde het lange wach ten op de noodwet, maar de gelden, die reeds werden uit gegeven vielen onder herstel, waarvoor de overheid reeds de gelijk machtiging had gekre gen. Bovendien ging het om een bezuiniging, want door re kening te houden met de her verkaveling konden kortere kavelsloten worden gegraven. DE DWANG. Spr. kon niet ingaan op de gedachte om de volksvertegen woordiging ook bij de uitvoe ring van de wet in te schake len. Indien de wet eenmaal is aanvaard, is daarmee ook de dwangbepaling geaccepteerd. De samenstelling van de hervprkavelingscommissie zal geschieden in overleg met de stichting voor de landbouw. Het is echter niet mogelijk candidaten te laten stellen In openbare vergaderingen. In de commissie zal het ambtelijk element moeten overheersen, omdat met het werk grote be dragen uit de overheidskas zijn gemoeid. De ambtenaren, die veelal uit Zeeland zelf zul len komen, moeten het vertTou- wen van de bevolking winnen en met de belanghebbenden samen werken. Spr. heeft steeds op het standpunt ge staan, dat het van het grootste belang is," dat de hoer particu lier ondernemer blijft. Het streven zal niet speciaal gericht zijn op grote en even min op kleine bedrijven, maar op een harmonisch geheel van grotere en kleine bedrijven door elkaar. Spr. is tegen overbruggings toelagen of schadevergoeding in de vorm van lijfrente, omdat hiervan misbruik gemaakt zou kunnen worden. De kwestie van het later weer terugvallen tot onecono mische bedrijven zal moeten worden voorzien. Een wettelijke regeling van deze moeilijke materie erf recht!! is in voorbereiding. Alles wordt gedaan om ae grond op Walcheren zo spoe dig mogelijk weer in bedrijf te krijgen, maar helaas zijn we Het sigarenbandje. De Vereniging van Verzamelaars van Siga renbandjes (75 man sterk) hield haar jaar vergadering te Brooklyn, die drie dagen duurde. Met spijt werd vastge steld, dat tegenwoordig de sigarenbandjes saai zijn en fantasieloos. De voorzitter. .G. A. Greas- by uit Milwaukee (die een verzameling heeft van 40.000 verschillende bandjes), zei: „Wij heb ben hoop, dat de toe stand zal verbeteren, zo dra weer Nederlandse sigaren worden inge voerd. Die hadden altijd de mooiste bandjes, zo echt rococo!...", aldus „Time". deze zomer weer een eind ach terop geraakt. GEEN KOLCHOZE. Het idee van de heer van Dis om enkele boeren tezamen een Itavel te geven l(jkt, volgens de minister, bedenkelijk op een kolchoze. Die weg wil spr. niet op. Wel is het gemeenschappe lijk gebruik jan bepaalde werktuigen mogelijk. Aan de watervoorziening op Walche ren zal aandacht worden be- "steed. Plannen voor inpoldering in Zeeland zün in voorberei ding en in 1948 wordt reeds met het Zuidelijk deel van het Sloa begonnen. WANNEER GEREED? De minister kon geen voor spelling doen wanneer het ge hele werk fier herverkaveling ge^ped zal zijn, maar hij hoopt in drie vier jaar een behoor lek deel achter de rug te heb ben. Er werd niet gerepliceerd. De artikelsgewijze behandeling verliep In een vlot tempo. De heeren v. d. Heuvel en v. d. Feltz verklaarden zich tegen de dwangben-ipnv jn art. 45. maar dit artikel werd met 43 29 stemmen aangenomen. Een amendement van de heer Engelbertink om eigenaren en zij, die de. grond reeds van geslacht op g-eslacht hebben genc^ht. het laatst tot vertrek te dwingen werd door de minister overgenomen en 1 zonder hoofdelijke stemming eanvaard. Ook de gehele wet werd tenslotte zonder hoofde- iike stemming aangenomen. Te h°lf t»en «vmds was •~<m!ndigd. Massagraf op vliegveld Twente. Dinsdagmiddag ls een begin gemaakt met de opgravingen op vliegveld Twente, waar zich volgens verklaringen van de voormalige S.D.-chef van En schede een massagraf met 80 a 100 lichamen zou bevinden. Hoewel men nog slechts een klein deel heeft opgegraven van het aangewezen terrein, zijn tot dusver reeds 6 lijken gevonden. De aanwezigheid van meer stoffelijke resten is inmiddels vastgesteld. BENELUX-DELEGATIE NAAR AMERIKA. Een delegatie van de Bene lux onder leiding van de Bel gische minister van Voedsel voorziening, de heer Moens deFernig, zal 4 October uit Southampton naar de Vere nigde Staten vertrekken. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandse en een Belgi sche commissie aldus gemeen schappelijk contact opnemen met de Verenigde Staten en Canada, de twee grote tarwe- exporterende landen. Het be zoek houdt verband met het streven van België en Neder land de rantsoenen in beide landen zo veel mogelijk op een zelfde peil te bepalen. Arrestaties achter het ijzeren gordijn. •Volgens verklaringen van afgevaardigden der Slowaakse Christelijk-Democratische par tij is de particuliere secretaris van de voorzitter der Slowaak se ministerraad, dr. Ursiny, die tevens leider is van de democratische partij, in Slo wakije gearresteerd en naar Praag overgebracht, waar hij ter beschikking van de politie is gesteld. Elezek Gulyen, afgevaardig de voor de onafhankelijke par tij van Zoltan Pfeiffer, is Dins dag. niettegenstaande zijn par lementaire onschendbaarheid, in Boedaoest gearresteerd. Hrj werd een uur lang verhoord over ziin activiteit in het ver loden. Daarna werd hij vrijge laten. Het communistische avond blad Sfeabad Nep meldde, dat vier partijen van de regerings coalitie gezamenlijk een peti tie opstellen voor opheffing van de mandaten van Pfeif- fors partij, daar de handteke ningen op de documenten der candidaten vervalst zouden zijn. Afschuwelijk bunkerdrama in Januari 1944. „Ik kan me niels herinneren" In Januari 1944 ontdekten de gevangenen in het vrouwen kamp Vught een verraadster in hun midden. De vrouw, ver afschuwd door de anderen, werd kaal geknipt. Dit vormde de inleiding tot een afschuwelijk drama. Za terdag 15 Januari 1944 wer den 91 vrouwelijke gevange nen bijeengedreven en naar twee cellen vervoerd. 17 Vrou wen werden in een cel van 2 bij 4 meter geduwd, de aridere 74 werden in een cel geperst, die niet veel groter was. Toen na 24 uur de cel open ging. waren er doden, bewuste lozen en zelfs een waanzinnige. Slechts veertig vrouwen waren in staat op eigen kracht naar buiten te strompelen. Zij wer den opnieuw naar een andere cel gebracht en konden dezelf de marteling nogmaals 24 uur doorstaan. De „aufseherin", Katja Schot, ging daarna met een Duitser uit en bekommer de zich niet in het minst om het hulpgeroep van de gevan genen. Vorige week herleefde dit afschuwelijke drama voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, toen Katja Schot. Amerikaanse waar nemers in Batavia. Na een vertraging van en kele weken arriveerden Maan dagochtend 8 Amerikaanse of- ficieren, die als militaire waar. nemers de consulaire com missie zullen bijstaan. De ver traging werd door de officie ren toegeschreven aan het slechte vliegweèr boven Manil. la en aan technische moeilijk heden. Het gezelschap bestaat uit 3 kolonels, 4 luitenant-ko lonels en 1 majoor. De luite nant-kolonel O. O. Dixon, die deel van het gezelschap uit maakt, is reeds eerder in In dië geweest, in Mei jl. heeft hij In opdracht van het Ame rikaanse ministerie van oor log een reis door Nederlands en Republikeins gebied ge maakt. Dr. van Mook naar Sumatra. Maandagmiddag is dr. van Mook naar Palembang gegaan met het doel de plaatselijke toestand in beschouwing te ne men en om de onder de bevol king van Sumatra's Oostkust levende verlangeng te bestude ren. Dr. van Mook reist in een Mdtchell vliegtuig van de le gercommandant en zal worden vergezeld door adviseur* Dinsdag zullen zij Medan bezoeken, waarna het gezel schap Donderdag naar Batavia zal terugkeren. „de grootste sadiste van Vught", terecht stond. Op alle bezwarende getuigen verklaringen had ze maar één verweer: „Ik kan me het niet herinneren". Niets kon Katja zich herin neren. Het aschuwelijke bun kerdrama niet. de treiterden, als 24 uur geen eten, niet. Ze herinnerde zich ook niet. dat ze kinderen van gijzelaars, onder wie kleuters van 3 jaar, op appèl liet staan en kinderen aanwees die „een gezicht voor het crematorium hadden". Maar de getuigenverklarin gen waren te bezwaarlijk en de getuigen herinnerden zich alles wel. De officier van justitie eiste voor Katja Schot dan ook le venslange gevangenisstraf. Het Hof zal op 8 Octobex uitspraak doen. Achilles 25 jaar. De Middelburgse gymnas tiek- en atletiekvereniging „Achilles" hoopt in Febniari 1948 haar 25-jarig jubileum te herdenken. Aan de voorbe reiding van een luisterrijke viering van dit feest wordt ge werkt. Het zal tevens een ju bileum zijn voor de populaire en sympathieke leider van Achilles, Jan Bal, die dan 25 jaren lang in deze vereniging de scepter heeft gezwaaid. De Thoolse brug. In de jongste zitting van de gemeenteraad van Tholen is besloten dat met ingang van 1 October 1947 de overtocht over de Eendracht tolvrij zal zijn. Voorts werd door de Raad besloten op passende wijze deel te nemen aan de officiële opening van de brug op Vrij dag 10 October a.s. des namid dags 4 uur. De bossen van Domburg en Oostkapelle. De Domburgse en Oostkap- pelse bossen worden thans van hun dode bomen en overtollig onderhout gezuiverd en plant rijp gemaakt, waarbij ook mo torkracht de mens te hulp komt. De schijveneg vlakt de grond, de rupstractor trekt de zware worteltronken van eiken en essen uit de, aarde. Ze lig gen v^oreid als kiezen van ontzaglijke voorwereldlijke dieren. Tarieven voor bietenvervoer De dienst der Prjjsbeheer- sing had voor 1947 nieuwe ta rieven ingevoerd voor het ver voer van bieten naar de sui kerfabrieken. De organisaüe „Wegtrans port" wierp tegen deze nieuwe tarieven bezwaren op, in ver band waarmee deze tariefswij zigingen thans zijn opgeschort. De oude tarieven zijn dus van kracht gebleven. Intussen ver gaderden, naar wij in 't Bra bants Nieuwsblad lezen, de be roepsvervoerders te Roosen daal om overleg te plegen over het bietenvervoer naar de sui kerfabrieken in West-Brabant. Biervliet houdt van opschieten Dat er, wanneer de goede wil aanwezig is. achter de we deropbouw ondanks alle admi nistratieve rompslomp vaart gezet kan worden, heeft men te Biervliet bewezen. In een tijdsbestek van: slechts drie weken heeft men daar de plan nen voor de bouw van 15 ar beiderswoningen ontworpen en zijn deze door de betreffende instanties goedgekeurd en aan besteed. Reeds zijn de eerste werkzaamheden aan de bouw van de woningen begonnen. AFSCHEID DS. DROST. Zondag 26 October te 5 uur zal Ds. J. E. Drost. Ned. Herv. predikant te Kapelle afscheid r.emen van zrjn gemeente. Nu daar een woning beschikbaar is gekomen, vertrekt hü naar ;iin nieuwe gemeente Aerden- hout. Middelburg jaarvergadering „eiland walcheren". Dezer dagen hield de Coöp Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in Middelburg. De voorzitter opende de by eenkomst met een korte toe spraak, waarin hij onder meer zeide, dat de Walcherse boe ren, die thans in zeer moei lijke omstandigheden verke ren, trouw blijven aan de coöperatie. Hij sprak de hoop uit, dat dit in de toekomst zo zal blijven, want alleen door samenwerking kunnen posi tieve bedrijfsresultaten wor den behaald. De verschillende agenda punten werden vervolgens vlot afgewerkt. De balans vertoont een éiridtèUing Van 368.533,73. Het bedrag van het batig slot zal in de zg. ver- nieuwingskas worden gestort. Dit keurde de vergadering goed, evenals de aanvrage voor verhoging van crediet en lening grondkapitaal. Tot voorz. werd gekozen de heer A. W. Gevaal en tot com missarissen van de kringen Biggekerke, Nieuwland.Seroos- kerke en Souburg, werden resp. benoemd de heren L. de Pagter, D. A. van Nieuwen- huiz, K. Besuyen, A. Won- dergem en P. Besuyèn. Als lid van de financiële commissie Ritthem werd gekozen de heer W. J. CevaaL De directeur, de heer Ik- kink, hield tenslotte een korte inleiding over de positie van de landbouw en de coöperatie in de naoorlogse tijd. vakschool voor de tuinbouw. Indien er voldoende leerlin gen zijn, zal de in Middelburg op te richten vakschool voor de tuinbouw naar alle waar schijnlijkheid in Decembei geopend kunnen worden. De ze school sluit aan op de la gere tuinbouwcursus en de la gere tuin- en landbouwscho len. Niet alleen voor toekom stige groentetelers is het vol gen van de lessen aan deze school van veel belang, doch ook voor de jongens, die met een gemengd bedrijf te ma ken krijgen. afdelingspresidente gekozen. Op een bestuursvergadering van de afdeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Gezondheidskolonies is tot presidente gekozen mej. dr. Elisabeth van Konijnenburg. Vlissingen Jubileumconcert VHssJngs Mannenkoor. aanbieding van een vaandel. Het Vlissings mannenkoor „Door Oefening Uitspanning" bestond in 1946 50 jaar. Door verschillende omstandigheden werd het jubileum toen niet gevierd. Er bestaan thans plannen om dit heugelijk feit te herdenken. Zaterdag 18 October zal in het Concertgebouw een jubi leum-concert worden gegeven. Op dit concert zal een nieuwe vlag wordën aangeboden, daar het vorige vaandel tijdens de inundatie van Walcheren ver loren is gegaan. Met steun van Gemeentcbe- Canada en Argentinië lid Veiligheidsraad. Canada en Argentinië zijn tot leden van de Veiligheids raad gekozen, beide met 41 stemmen. Zii zullen twee jaar zitting hebben. Groot Brlttannlë heeft op de voorgeschreven wHze het voor stel gedaan dat Pakistan en Jemen bij acclamatie zullen worden toegelaten tot de al gemene vergadering van de Ver. Naties. Pakistan werd toegelaten met 53 stemmen vóór en één tegen. Afghanistan stemde tegen, als gevolg van het geschil met Pakistan over het N.W. grensgebied. De toe lating van Jemen geschiedde met algemene stemmen. De tol der Griekse burgertwisten. Volgens het Griekse ministe rie van openbare orde hebben de communisten ln de periode van 12 October 1944 (De Griek se bevrijdingsdag) tot 25 Sep tember 1947 45.214 burgers gedood. Daarenboven zouden nog" 316 officieren en 2715 man van de veiligheidstroepen door guerilla-striiders terechtge steld of gedood zijn. De ge bieden waar de strijd het he rigst was waren Attica, Saloni. ki en Boeotia. Daar zouden resp. 15.685, 1964: en 800 man gesneuveld ztjn. Hevige aardschok in Perzië. Tengevolge van een zeer he vige aardschok zijn meer dan 40Ö person«n in Ghaen in de provincie Khorassan, in het Noord-Oosten van Perzië om het leven gekomen. Cholera-epidemie bedreigt Palestina. De Britse Hoge Commissa ris voor Palestina spreekt in een bekendmaking de vrees uit, dat „de gezondheidstoe stand in Palestina door de cho lera in een naburig land ern stig gevaar loopt". .De waar nemend directeur van de Pa lestijnse gezondheidsdienst is bevoegdheid verleend nood maatregelen te nemen om te voorkomen dat de cholera-epi demie in Egypte naar Palesti na zal overslaan. De hulp van Europa. Vóór November zullen de V. S. geen bepaalde voorstellen gereed hebben voor onmiddel lijke hulp aan Europa, aldus de senator Vandenberg, lid van de Commissie voor buitenland se betrekkingen uit de Senaat. Tegen 10 November zal de ze commissie haar onderzoek met betrekking tot het pro gramma voor de hulp begin nen. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden be gint haar werkzaamheden on- o-eveer tezelfder tijd, terwijl de Senaatscommissie voor de toe wijzingen tegen midden No vember opnieuw bijeenkomt. Indonesië In de Veiligheidsraad. Het tussenrapport van de consulaire commisrie over In donesië is door#de Veiligheids raad op de agenda van heden geplaatst. EEN MEEVALLERTJE. 700.000 Engelse mijnwerkers zullen een bonvrij voedselpak ket krijgen tegen de kostprijs. Moeder verdronk haar kinderen. Een Amsterdamse "vrouw heeft Dinsdagmiddag haar 5- jax-ig zoontje in een wasteil verdronken. Toen et 7-jang dochtertje na schooltijd thuis kwam, heeft zij dit op de zelf de wijze van het leven be roofd. De beide kinderen leg de zij naast elkaar in bed. 's Avonds heeft zij zich bij de politie gemeld. De vrouw blijkt ongenoegen te hebben met haar man, die in militaire dienst is. Vroeger is zij gedu rende enige tijd in het krank zinnigengesticht te Santpoort vei-pleegd. Kleuters krijgen weer bananen. In de bonnenlijst van Don derdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen be kend worden gemaakt. Aange zien de verstrekking van ba nanen afhankelijk is van aller lei factoren, die met de tran sitohandel in dit product sa menhangen, is het noodzake lijk dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedis tribueerd. Voor zover op de op 13 Augustus j.l. aangewezen .bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voor rang hebben op de nieuwe. NEDERLAND KRIJGT KALI UIT DUITSLAND. Duitsland zal 40.000 ton ka- lizout voor Juni 1948 aan ons land leveren. In ruil hiervoor zal Nederland eenzelfde kwan tum superfosphaat naar de Russische zóne van Duitsland uitvoeren. De verscheping zal voor het grootste gedeelte via de Baltische havens geschie den. stuur, bevolking en verschil lende vereniging^ is door een commissie, bestaande uit de heren C. W. Wolf, J. Geljon en J. van de Velde, voor dit nieu we vaandel een flink bedrag ingezameld. De ontwerper van de vlag heeft de overstroming van Walcheren symbolisch in het vaandel verwerkt. Het hoofd motief wordt gevormd door de spreuk „Luctor et Emergo", een harp en het Vlissingse wa pen. Aan de Burgemeester van Vlissingen is verzocht deze vlag welke vergezeld zal gaan van een oorkonde op het jubileum-concert aan te bieden. De heer Adr. J. Hollaers, die sinds enige jaren de leiding van het mannenkoor heeft, hoopt op het concert een uitge zocht programma uit te voe ren. •De zusters A. L. van Drlel en M. v. d. Slikke uit het zie kenhuis „Bethesda" te Vlissin. gen, behaalden het kraamdi- ploma. Vrouwenpolder gemeenteraadszitting. Donderdag- zaï de gemeente raad van Vrouwenpolder in openbare zitting bijeen komen, om 7 uur in de afd. Gapinge. Serooskerke Intrede van predikanten. Zondag 28 September was voor Serooskerke een blijde dag, daar zowel de Nederlands Hervormde gemeente als de Gereformeerde Kerk haar nieuwe predikant mocht ver welkomen. Ds. K. de Lange uit Arn hem, een vriend van de beroe pen Hervormde predikant, can didal F. H. A. van der Wind, afkomstig uit Woerden, trad op als diens bevestiger. Hij had als tekst gekozen Ps. 100 5. Zowel ds. J. P. Valeton te Vrouwenpolder, de consulent van Serooskerke, als ds. H. A. van Loon te Grijpskerke waren bij deze bevestiging tegenwoor dig. Des namiddags deed de nieuw benoemde predikant in trede, waarbij hij als uitgangs punt had gekozen Matthëus 25:14-36, de gelijkenis van de talenten. Na de predikatie richtte hjj zich tot het bestuur der burgerlijke gemeente, tot kerkbestuur en kerkvoogdij, tot zijn bevestiger en daarna tot de gehele gemeente. Een vertegenwoordiger van het kerkbestuur van Woerden richtte afscheidswoorden tot hem; met waardering werd gesproken over zjjn vele werk. zaamheden aldaar voor de jeugd. Vervolgens sprak ds, Valeton enige hartelijke woor den, die de gemeente verzocht haar nieuwe dominee toe te zingen Gezang 94. in de geref. kerk. In de Gereformeerde kerk vond des morgens plaats de bevestiging van ds. S. van Woirwe, afkomstig uit Marum. De bevestiger, ds. J. Koppe uit Appingedam had tot tekst Ezechiël 33:7. In een stampvolle kerk aan vaardde ds. van Wouwe des middags zijn bediening met een predikatie over Galaten 6:14 16. De predikant richtte zich daarna tot de kerkeraad, de commissie van beheer, speciaal - voor de wijze van overkomst en ontvangst, tot zijn bevesti ger, tot de vele vertegenwoor digers van classis en van de naburige gemeenten, alsmede tot de burgemeester. De jeugd organisaties bracht hij zijn dank over voor het tastbaar bewijs van dankbaarheid dat deze hadden geschonken in de vorm van een bloemstuk. De wnd. praese^ van de kerke raad, de heer P. Meijers ver tolkte de dankbaarheid van de gemeente nu de vacature werd vervuld. Op zijn verzoek werd eezamenlijk gezongen Ps. 150: 1. Namens de clarsis snrak ds.- J. W. Deenik te Oostkapelle. Ds. van Wouwe treedt tevens op als consulent van de kerke. Mike gemeente te Gapinge. Kerknieuws geref. kerken. Beroepen te Wolfheze ds. D. Kuiper te Rilland-Bath. Marktberichten VEILINGSVER. „WALCHEREN". 29 September 1947. Groenten: Andijvie 227; Stokprincessen 1.04—1.27; Pronkbonen 4649; Boere kool 17; Rode kool 1426; Savoije kool 25; Witte kool 14; Poste lein 3448; Spinazie 4047; Uien 1617; Koolrapen 610, alles per kg.; Bloemkool n 17 —57; idem Hl 10—25; Plat- glaskomk. I 17—19; idem II 13—18; idem H 8—12; Natuur- sla n 415, alles per stuk; Peen 6—21 per bos. Fruit: Appels: Cox's Orange Pippin 2854; Glorie van Hol land 29»—40, beiden per kg. Peren: Légipont 2131; Bonne Louise 24—32; Beurré Clairgeau 1925; Maagdepeer 1014; Nouveau Poiteau 11 16; Zwijnd rechtse Wijnpeer 15 23. alles per kg. Druiven: Frankenthaler 80 87; Alicante 7791, beiden per kg. DiversenTomaten 1637 per kg.; Suikermeloen 834 per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2