PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noodwet Walcheren aangenomen csf aefr1UJ w iUilIflLL iLLLU ff L uUUKrtll I Arabieren verwerpen Palestina-rapport Vijftig tot zeventig millioen gulden voor de sanering van het eiland Wild-West overval in Cleveland 300 distribuh'e-ambfenaren 190e Jaargang - No.231 Dit olad verschijnt behalve op (£on- en Christelijke feestdagen Woensdag 1 Oct. 1947 HJ9 BL3 B M BK B B9 B B B I" K ST™ IT" B fl Wfr¥ """S H™ B BIBB RJ U W B abonnementsprijs: h t*r dagelijks, nummers a ct Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJETSTEMMEN AjvmTEMTuipMJS-per Bureau* gevestigd te Vlisslngen Walstr 5K-60. tel 10 (2 HJneni en 51 Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 Goes Turlkadc 15. tel 2475 Oosthurg Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen. Brouwertistr 2 Postrek nr 39930(1 PZC Middelburg. STRIEMENDE NEDERLAAG. Zelden heeft een Nederlands minister een zó striemende nederlaag geleden, zelden een bewindsman zijn politieke ge dragslijn zo eenstemmig ver oordeeld gezien, als minister Mansholt, de beheerder van onze landbouwportefeuille. Hij leed deze nederlaag en onderging dit vonnis tijdens het Tweede Kamerdebat ver leden week over de interpella tie-Vondeling en de daaruit voortvloeiende motie-Groen. De heer Vondeling had maatregelen gevraagd ter ver zekering van een behoorlijk bestaan van alle werkers -in landbouwbedrijven, die econo misch verantwoordelijk zijn op gezet. De motie werd aange nomen met 49 tegen 35 stem men, zoals wij reeds meldden en met belangstelling wordt nu in boerenkringen de nood is er hoog gestegen - uitgezien naar de plannen, die de heer Mansholt zal ont wikkelen om dit doel te be reiken. Deze uitslag is niets bizon- ders. Zij bewijst alleen, dat de Kamerleden in meerderheid overtuigd zijn, dat de boeren stand geholDen moet worden, wil hij in deze abnormale tyd niet ten onder gaan. Geheel anders liep het even wel met de motie-Groen. In deze motie werd verlangd het toekennen van een comoensa- tietoeslag voor de lichtere gronden, een overbruggings- toelage voor de kleine land bouwbedrijven en het alsnog vergoeden van groenten, die de productiekosten niet voor 50 h 70 procent onbrachten. De hier gevraagde maatregelen houden een scherpe veroorde ling in van de priisnolitlek die minister Mansholt tot dus ver hepft gevoerd en h°t was du'deliik. dat als de Kamer deze maatregelen van de mi nister zou verlangen, dit de schatkist on een stevige ader- latino- you knrnen te staan. Minister Mansholt heeft er zich dan ook tot het uiterste tegen verzet. Hij betoogde, dat de aanvaarding van de motie- Groen millio^nen zou kosten, er werd zelfs gemompeld van honderd millioen gulden. Desondanks werd de motie aangenomen met.82 tegen 0 stemmen! Minister Mansholt was ken- neTtik onthutst over deze uit slag. Hij stelde zich onmiddel luk met dr Beel in verbinding vermoedelnk met de vraag wat de p.onqeauefifics znn van deze nederlaag. Ook de heer Ueftinek was allesbehalve in zrin nom'es en keek zuinig./ Voor de boeren heeft de uit slag van deze stemming deze grote betekenis, dat zij in de 1e plaats zeker kunnen zijn van een minimumnrnsregeling en voorts, dat minister Msnshoh voortaan bedacht, zal ztin on een dusdanige prijspolitiek, dat de landbouw een redelijk be staan gewaarborgd is. Zoals het tot dusver ging kon het niet langer. Als land- bouwnroducten meer dan ver dubbelen in prijs tussen pro ducent en consument, zal de tussenhandel met redelijker prüzen genoegen moeten ne men. of een weg moeten wor den gevonden om de produe- ten goedkoper van boer naar verbruiker te doen gaan. De boeren zal hèt nieuwe hoop geven, dat de Kamer zich zo eensgezind schaarde achter een voorstel, dat ten doel heeft hun moeilijkheden te verlichten. Sovjet-blad vergeleek Truman met Hitier. EEN AMERIKAANS PROTEST AFGEWEZEN. Onlangs publiceerde het Moskouse blad, de „Literaire Gazet" een artikel, waarin president Truman met Hitier werd vergeleken. Naar aanleiding daarvan overhandigde de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Be dell Smith op 25 Sept. een protestnota aan Molotov. Daar in werd betoogd, dat zelfs Göbbels zich nog te goed acht te om op zo'n minderwaardige wijze tegen vijandelijke staats hoofden uit te varen. Geëist werd, dat het artikel van of ficiële zijde gedesavoueerd zou worden. Thans heeft Molotov hierop geantwoord. De Sowjet-regering kan vol gens hem de verantwoordelijk heid voor dit artikel niet op zich nemen. Derhalve kan het Amerikaanse protest niet aan vaard worden. Verder verwees -Molotov naar wat al niet in de Amerikaanse pers tegen Rus land wordt geschreven. Amerikanen in het Griekse leger. Amerikaanse functionarissen te Athene hebben de departe menten van Oorlog en van Buitenlandse zaken te Wash ington voorgesteld om een 30 40-tal Amerikaanse officie ren toe te voegen aan de Griekse strijdkrachten, die te gen de partisanen in het veld «taan. Het Wereldgebeuren Rede van Hoesseini In Lake Success, Debatten over Griekse kwestie weer begonnen. Nu de algemene debatten voorbij ^jn, hebben de VN-af- gevaardigden te Lake Success zich gesplitst in commissies, die de vele kwesties afzonder lijk zullenbehandelen. Het eerst zijn deze week aan de orde ge komen de Griekse en de Pales tijnse kwesties. Wat Palestina betreft is het begin al dadelijk weinig veelbelovend geweest. De Arabieren hebben by monde van dr. Jamal Hoes seini, leider van het Arabische Hoge Comité, doen weten, dat het onlangs uitgebrachte V.N.- rapport over Palestina geen basis kan vormen voor bespre king van de situatie in dit land en dat de Arabieren zich met alle tot hun beschikking staande middelen zouden ver zetten tegen een verdeling. De Arabieren, zei Hoes seini, verlangen niets, dat niet van hen is, want zij Hector Mc. Neil, de jonge scherpzinnige Schot, die Enge land vertegenwoordigt bjj de alg. verg. der V.N. Vrijdag staken de Arabieren Een woordvoerder van nel Arabische Hoge comité heeli verklaard, dat de Arabieren van geheel Palestina 3 Octobei van zonsopgang tot zonsonder gang zullen staken als protest tegen het rapport van de com missie voor Palestina der V.N Sovjet-regering aanvaardt Britse uitnodiging. Naar van gezaghebbende zijd1 te Londen wordt verno men. heeft de 'Sovictregerin? de Britse uitnodiging tot bij woning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de ministers van buiten landse zaken der grote vier. over de toekomst van de Ita liaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sov- iet-Unie is overgebracht door de Soviet-ambas^edeur te Lon den, Zaroebir. die na overleg met zijn regering te Tlonden is teruggekeerd. Engeland heeft voorgesteld de conferen te Dinsdag te Londen te ope nen, doch door vertraging bij de voorbereidingen is het mo gelijk. dat zij later in de week wordt begonnen. Aanbod van Gromyko. ITALIË IN RUIL VOOR VIER BALKAN-LANDEN. Gromyko heeft in de Veilig heidsraad Russische toestem ming aangeboden om Italië als lid tot de V.N. toe te laten in ruil voor Amerikaanse toe stemming voor het lidmaat schap, van Hongariie, Roeme nië. Bulgarije en Finland. Het betekent een ruil van vier te gen een, zodat het de vraag is of de Amerikanen hier voor te vinden zullen zijn. Zowel de Britse als de Ame rikaanse afgevaardigde had zich aanvankelijk verzet tegen toelating van Roemenië en Hongarije, op grond van het feit, dat daar de fundamentele nolitieke rechten niet geëerbie digd worden. Vandaag zullen de debatten worden voortgezet. OVERSTROMINGEN BIJ LAHORE. By Lahore zijn ongeveer 1000 gevluchte Mohammeda nen, die zich in een kamp aan een rivier bevonden, verdron ken tengevolge van overstro ming, veroorzaakt door de overvloedige regens. In het lager gelegen gcdeel te der stad moesten duizenden ba? woningen verlaten. zijn altijd in het bezit ge weest van Palestina. De Zionisten daarentegen voe ren een agressieve campag ne om zich binnen te drin gen in een land, waarop zij geen enkel recht hebben. Anti-semietisch zijn wij niet, integendeel. Het anti-semie tisme ontstond als product van onverdraagzaamheid ln het Westen, terwijl de Arabische wereld een der zeldzame vluchthavens vormde, waar nimmer pro- groms voorkwamen en waar nimmer ghetto's bestonden. De Arabische gemeenschap pen in het Midden-Oosten vormen één geheel en hel zou onlogisch zijn dit ge heel te verbreken door het inbrengen van een vreemd lichaam als het Jodendom. Er zou een nieuwe' Balkan door geschapen worden. Welke oplossing wensen de Arabieren dan eigenlijk? In het kort deze: Een Palestina als Arabische staat met be schermende rechten voor de Joodse minderheid. Voor Jood se vluchtelingen uit Europa Is volgens Hoesseini best een plaats te vinden in het Joods gebied van de Sowjet-Unie, dat Birobidzjan genoemd wordt. Met de Griekse kwestie Kwam men op de eerste dag van de behandeling geen stap verder. Wat gezegd werd was louter een herhaling van wat reeds vele malen in de Veilig heidsraad te berde is gebracht. De Griel^ Tsaldaris drong aan op onmiddellijk ingrijpen van de V.N., zonder één dag uitstel, de Rus Kesselof be schuldigde Griekenland van systematische uitlokking van grensincidenten en de Brit Mc Neil vond het weinig zin heb ben nog eens opnieuw de be vindingen van de Balkan-com missie regel voor regel na te# gaan, wijl onomstotelijk vast stond, dat Griekenland van luiten bedreigd werd. Er is Weinig variatie in de wederzijdse beschuldigingen, zodat het wachten is op de beslissing, die uiteindelijk de algemene vergadering zal ne men. Daar de Grote Vijf geen recht van veto hebben zal het vVisjinsky niet mogelijk zijn als in de Veiligheidsraad elke de Russen niet welgevallige resolutie eenvoudig weg te itemmen. De vraag is slechts of de Sowjet-Unie een eventuele aan beveling van het hoogste !i- •haam van do V.N., de alge mene vergadering zal na- Komen. Vandaag... is 't 3 jaar geleden, dat het dorp Putten door de Duitsers werd verwoest en de mannelijke bevol king naar Duitsland werd gevoerd. is het 75 j dat de eerst de grond werd gestoken voor de bouw van de St. Gotthard-tunnel. it 75 jaar geleden, eerste spade in 20 nieuwe textielpunten aangewezen. Het Centraal distributiekan toor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textiel kaarten VA 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke ingang worden geldig verklaard de bonnen gemerkt: textiel E één punt, textiel E vijf punten, textiel F één punt en textiel F vtyf puften. De bonnen textiel E reserve en textiel F reserve z\jn der halve niet aangewezen voord0 aankoop van textlelgoedereiy Dwang tot verhuizing naar de N.O. polder aanvaard (Van onze speciale verslag gever). De langverwachte openbare behandeling in de Tweede Ka mer van de Noodwet Walche ren heeft eindelijk Dinsdag plaats gehad en men kan moei lijk zeggen, dat de Kamer er zich gemakkelijk heeft afge- Auto-bandieten in Spanje. In Cleveland in de Ver. Sta ten heeft zich een overval af gespeeld die doet denken aan een wild-Westfllm. Een aantal gemaskerde gangsters met grote puntmut sen op, drongen een club bin nen, waar de bezoekers juis- aan het feesten waren. Op het moment, dat een zangeres mid- ien in een liefdesaria haar ar men ten hemel hief. klom een der gangsters op het toneel, beval de zangeres de handen voorlopig op te laten en ont nam haar haar kostbaarheden. Het publiek dacht, dat een en ander bij de scène hoorde en amuseerde zich kostelijk. Toen schoten weerklonken en andere gemaskerde mannen zich in de zaal vertoonden en de be- zoekers geld en diamanten af namen, onder bedreiging van gewold, sloeg de stemming snel om. Met een buit van ongeveer 200 000 dollar wist de bende te ontkomen. In een geheel ander deel van Hoeveel dollars komt Europa tekort EEN RAMING VOOR 1948 Het Paryse rapport raamt voor 1948 de dollar-tekorten van de. verschillende Europesc- ianden, uitgedrukt in millioe- nen dollars, als volgt: Engeland 2630, FrankrijK 1780, Enge, s- Amerikaanse zóne 1150, België 320, Dene marken 210, Griekenland 510. (talie 930, Nederland 630. Noorwegen 50, Zweden 150. Zeeland heeft nog Sedert 1 Januari I94ó werd hun aantal gehalveerd- Weinig knoeierijen. De millioenennola heet» ons dezer dagen geleerd, dat ook by de Regering en zeker oij de ministei van Financiën de wem- leeft om ons omvangrijk ambtenaren ipparaat wai in te .krimpen. En er kan inderdaad* wel .wat van al. Trouwens: er is al nel een en andei van af. Dai leren vergelijkende cijfers met vorige ïaren, De inkrimping van hei ambtenaren-corps strekt zich over vrijwel alle sec toren van óns ambtelijk apparaat uit, ook in Zee land, maar één yan die sectoren, welke bij het pu bliek altijd sterk in de be langstelling staat is die van de distributie. Dezer dagen hadden wij een onderhoud met de chef-inspec teur van de Distributiediensl voor Zeeland, de heer Ph. J. A. Waller te Goes, die ons enkele merkwaardige cijfers kon me dedelen t.a.v. de Zeeuwse dis tributiediensten. Telden de distributiediensten in Zeeland, de inspectie inbe grepen, op 1 Januari 1946 nog plm. 600 ambt< uaren, thans, iii September 1947, is dit reeds teruggebracht kunnen worden tot plm. 300. Waar het hier, behalve de Inspectie, elf dis tributiekringen betreft, kan men dus zeggen, dat gemiddeld de bezetting is gedaald van 50 tot 25. De helft er af! 't Is inder daad niet gering, maar wan neer men boveniüen weet, dal dit op de salarispost een bpzui niglng van zeker een half iil- llóen per jaar betekent, dan moet men toch wel erkennen, dat men aithans op 't terrein van de di -ribntfe niet heef! ge schroomd he- mes er ln te zet ten. Deze bezuiniging was na tuurlijk mogelijk door ver- lillende omst: ndigheden. In de eerste plaats zijn ei Kringen gecombineerd kunnen worden. Met name zijn ver stallende plattelandsgemeen ten bij de steden gevoegd, iets wat men 'ange tijd voor on mogelijk heeft gehouden. De praktijk heeft echter bewezen dat het wèJ kon Daarnaast is de werkwijze op der. duur ra tioneler geworden, terwijl ook het ,,van de bon af doen" van enige artikelen als byv. pe troleum en benzine, inkrim ping van de personeelsbezet ting mogelijk heeft gemaakt. Gelukkig konden vele van de afgevloeide ambtenaren inmid dels terugkeren bij de bedrij ven, waaruit zij oorspronkelijk afkomstig waren, in Zeeland o. m. de Scheepvaart-Maatschap pijen. DE „LOTERIJ." Maar er is nog een andere factor: de veel gesmade „lote rij" voor schoenenbonnen en de laatste tijd ook voor rijwiel banden. Nu krijgt ieder op zijn tijd een bon, maar vroeger, toen aanvragen ingediend en dus ook beoordeeld en soms afgewezen moesten worden, regende het klachten, brieven, bezoeken op spreekuren, enz. Uren werk voor tal van amb tenaren, die nu niet meer no dig zijn Er zijn ook nog enkele an dere dingen op distributiege- bied in Zeeland, die wel eens de moeite waard zijn om er kennis van te nemen. Bijv. de kwestie van de stad- en landbonhen. een systeem, dit aanvankelyk nodig werd geoordeeld om te voorkomen lat vele bonnen van het plat teland naar de st.a verdwenen U moest eens weten hoeveel minder brood en meikbonnen er ln Zeeland worden ingple- verd dan uitgereikt. Maar het de wereld, in Spanje, werd een soortgelijke wild-West overval gepleegd. Enkele gewapende lieden hielden bij de Franse grens twee autobussen aan en hiel den de passagiers revolvers inder de neus. Zij werden ge- lwongen hun geld en kostbaar heden af te geven. Ten- enkele nassagiers weigerden, vielen er schoten, waarbij één dode en enkele gewonden vielen. Staking Amerikaanse piloten. De voorzitter van de Ame rikaanse bond van luchtlijn piloten, Davld Behncke, deelt mee. dat Amerikaanse vlieg-, tuigen, die op Shannon, Lon ten en diverse steden van het Europese vasteland vliegen, niet hebben kunnen vertrek ken wegens een staking van niloten. welke staking het ant woord is op de tactiek van de directie der „American Over seas Airlines" bij het vernieu wen van de contracten der niloten. maakt. Niet minder dan negen sprekers hebben in eerste in stantie het woord gevoerd en hun redevoeringen, welke in het algemeen diep op de ma terie ingingen, namen de gan se middag in beslag. Een punt, dat door verschei dene sprekers werd aangeroerd betrof de verklaring van mi nister Mansholt in zijn memo rie van antwoord, dat op Wal cheren geen financiële nood toestand zou heersen, althans niet ernstiger, dan in menig ander gebied. Daarover kon de heer Mes (K.V.P.) de minis ter anders inlichten en de heer v. d. Heuvel (A.R.) sprak zelfs van economische ontreddering, welke volledig te gronde gaan ten gevolge zou kunnen heb ben. PROBLEEM No. 1. De heer v. d. Heuvel wenste dan ook de regeling van de oorlogsschade-vergoeding als probleem nummer één te stel len en gings zelfs zover, dat h\j aan de minister adviseerde maar liever een tiende deel van de herverkavelingskosten, die tussen 4 en 5000 gulden per hectare zullen belopen, voor herstel beschikbaar te stellen en dan later nog eens over herverkaveling en sane ring te praten. De heer Mes, wiens betoog juist door zijn sobere zakelijk heid grote indruk maakte, vroeg in elk geval méér aan dacht voor de financiële moei lijkheden op Walcheren, daar bij wijzende op de grote geld- schaarste. Als de bedrijven het niet langer zouden v»lhouden zou dat een ramp voor Wal cheren betekenen. De heer van Dis (St. Ggref.) was nog somberder en meende zelfs, dat er reeds boeren in handen van woekeraars zijn ge- „Wtllem Buys gereed om de sluizen te passeren op weg naar open water. middel baatte maar weinig, 't Nederlandse publiek weet al tijd wel weer een gaatje te vin den. En dus heeft men het systeem van stad- en landbon- nen maar weer losgelaten. CHOCOLADE IN TREK! Een ander merkwaardig ding: in het algemeen is het niet zó moeilijk een tabakskaart te ruilen voor 'n zg. gemengde kaart. Maar in Zeeuws Vlaan deren is het precies andersom De gemengde kaart is daar zeer in trek, omdat de choco lade, die er op gekocht kan worden, in België duurder is dan aan deze kant van de grens en dus gemakkelijk in méér cigaretten kan worden omge zet. ONEERLIJKE LIEDEN. Dan is er nog de kwestie van de vervalsingen, dat in Zeeland in het algemeen maai weinig voorkomt. Een enkele maal duikt er wel eens een vals tabaksbonnetje of een textielpunt op maar dan blijkt de „bron" toch a ltijd bui lm Zeeland te liggen. Particulier geknoei met door geknipte en weer anders aan elkaar ge plakte bonnetjes komt even eens weinig voor. Wel zyn er op de fabriek te Sas van Gent eens valse sui kercoupures ontvangen ook al afkomstig van buiten Zee land die inderdaad buiten gewoon goed nagemaakt wa ren. Ten slotte heeft de distribu tie-inspectie nog te maken met de gevallen van vermissing van distributiebescheiden. Niets is moeilijker dan dat! Wie zal uitmaken welke bonnen wer kelijk verloren werden en wel ke verliezen maar gefantaseerd werden? Want dis het lukt, krijg je toch altyd nog wel een gedeeltelijke vergoeding. Dat zijn zo de dlstributle- f'erikelen, waarmede de inspec- ie te maken heeft. Dat zij en de onder haar toezicht werken de kringbureaux het thans af kunnen met ongeveer de helft van de ambtenaren, die ander half jaar geleden nog nodig waren, stemt in elk geval tot vreugde. Niemand wil van de distributie natuurlijk niets kwaads zeggen, ir inr we hi> pen toch allemaal, d-1' zij bin nen de kortst mogelijke rij i g*Ü*el zal verdwijnen. vallen. Hij adviseerde de rege ring dan ook de bepaling van de Centrale Herstelbank, dat pas financiële steun kan wor den gegeven, wanneer de boer zelf alle andere middelen heeft uitgeput, dat wil zeggen zijn bezittingen tot het uiterste heeft bezwaard, te laten ver vallen. Onmiddellijk na deze financiële kwestie stond de ge dwongen sanering in het brandpunt van de belangstel ling. Hier liepen de meningen het sterkst uiteen. De heer Vondeling (P.v.d.A.) en de heer Borst (Comm. P.) achtten de gedwongen sanering zeer wel aanvaardbaar en za gen er weinig minder in, dan een eerste stap een experi ment wellicht op de weg van de sanering van de Neder landse landbouw in zijn geheel. GEDWONGEN SANERING. Ook de heer v. d. Heuvel zag dit perspectief, maar hij juist als een gevaar en als een re den om de minister op de voor gestelde weg van „deportatie" niet te willen volgen. Voor de heer Mes was de dwang tot. vertrek naar andere gebieden aanvaardbaar al3 on misbaar sluitstuk van het ge heel. „Er moet iets gebeuren". De Walcherse bevolking weet dit en daarom was spr. ver heugd te kunnen mededelen, dat blijkens een ingesteld on derzoek de animo om vrflwillig te verhuizen niet gering is. De heer Me3 had hierover cijfers, welke uiteraard slechts een voorlopige betekenis kunnen hebben, maar die toch zeer hoopgevend zijn voor het sla gen van een vrijwillige sane ring. Uit de bedrijven van minder dan 5 ha hebben zich 10 vrij willigers aangemeld, tot 10 ha 40. tot 15 ha 45. tot 20 ha 26. tot 25 ha 25. tot 30 ha 5, tot 40 ha 6 en daarboven 2. In totaal dus 159 met onge veer 2800 ha grond, een getal, dat de in het uitzicht gestelde 3000 ha zeer dicht bénadert. DE NOORDOOSTPOLDER Toch legde de heer Mes nog eens de nadruk op de noodza kelijkheid van een zeer posi tieve toezegging betreffende beschikbaarstelling van grond elders, in welk verband Baron v. d. Feltz (C.H.) er overigens nog eens op wees, dat een eventuele opvolger van Minis ter Mansholt zich wel eens niet niet meer door een memorie van toelichting gebonden zou kunnen achten. In elk geval, aldus de heer Mes. zal er ter stond bij het vertrek van de Walcherse boeren grond in de Noordoostpolder beschikbaar moeten zjjn. De zaik moet aansluiten en er mag geen twn'fel bestaan, dat de boer op Walcheren kan blijven werken, tot hü zijn hedriif in de Noord oostpolder kan betrekken. TIJDVERLIES. Natuurlijk was de algemene mening, dat de toestand van voor de oorlog op Walcheren niet kan terugkeren, maar evenzeer, dat de thans in be handeling genomen wet, die reeds meer dan een jaar gele den in .grote lijnen gereed moet zijn geweest, veel te lang een onderwerp van interdeparte mentaal overleg is geweest. De heer v. "d. Heuvel ver weet aan minister Mansholt zelfs, dat hij tegenover zijn collega's niet met de vuist op tafel had geslagen. Door ver scheidene sprekers werd ten aanzien van de wettelijke rege ling der oorlogsschade-vergoe ding op spoed aangedrongen. Waarbij enkelen dan nog be toogden. dat ook hier een spe ciale regeling voor Walcheren zeer zeker op haar plaats zou zijn. ZEELANDS TUIN. Tot dusver hebben wij ons tweede Zeeuwse Kamerlid, de heer v. d. Feltz (C.H.) weinig of niet aan het woord gelaten. De oorzaak hiervan is, dat rijn rede typisch van een geheel an dere geaardheid was dan die van de heer Mes. De heer v. d. Feltz raakte meer de gevoels snaar. Hii schetste de schoon heid van Walcheren en de rijk dom van Zeelands tuin voor 1940. Daartegenover stelde hij de huiveringwekkend dorre eenzaamheid van thans. Diepe bewondering uitte sor. voor de Walcherse boeren, die dit alle3 in een waarachtig godsdiensti ge berusting hebben aanvaard. PRIORITEIT. Helaas is de regering nog niet zo ver, dat rij reden ziet voor een zekere prioriteit, die door de gebrachte offers ze ker gerechtvaardigd wordt. Er i9 immers een principieel onderscheid tussen Walcheren en andere noodgebieden, omdat dit eiland opgeofferd werd krachtens besluit van het ge allieerde opperbevel en met toestemming van onze regering te LnMten. iVcrvolj op pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1