Geen dollars voor Europa? NIEUWS UIT ZEELAND LAATSTE NIEUWS Sir Stafford Cripps economisch dictator? WALCHEREN Straatverbetering en open bebouwing President Truman confereerde. Op het Witte Huis te Wash ington is Maandagmiddag de zee r belangrijke conferentie begonnen van president Tru man met zyn voornaamste mi nisters en leiders 'van het Congres. Op deze conferentie zal een beslissing genomert worden over de rol. welke de V S. zullen spelen bij de on middellijke hulp aan Europa. De vergadering van het ka binet en leiders van het Con gres is na 2%'uur uiteenge gaan. Naar verluidt, zou men defi nitief tot <le conclusie geko men zijn, dat cr geen gelden mogelykenvjjs beschikbaar ge hield kunnen worden voor voorlopige huln aan Europa, zonder dat het Congres hiertoe het initiatief neemt. De mees ten van de acht Congresleden weigerden zich uit te laten over de besprekingen- en ver wezen «1e verslaggevers naar de vt-rkiaiéng van Truman, die later zal worden bekend ge maakt. Volgens de democratische Senator Scott Lucas zal Tru man mededelen, dat cr geen andere mogelbkhqid is om de gelden te verkrijgen dan het Congres b|jeen te roepen. Lu cas zHde voorts, dat een groot gedeelte van do vergadering in eslag werd genomen door een lange beschouwing van de eco nomische toestand in Europa door Marshall en de ondermi nister van buitenlandse zaken, Lovett Men vervracht, dat president Truman zijn plannen voor „on middellijke actie" betreffende de tussentijdse hulp aan Euro pa bekend zal maken. John Steelman, Trumarj's economi sche raadgever, verklaarde, dat op de vergadering het be drag voor deze hulp op 500 750 millioen dollar werd ge raamd. Leden van het Congres verklaarden, nadat zij het stu deervertrek van de president hadden verlaten, dat Truman van plan was de „raderen van het Congres" in beweging te brengen, ondanks het feit, dat hy geen definitieve steun van de republikeinse leiders had verkregen. Nader wordt gemeld: Presi dent Truman heeft de commis sie voor buitenlandse aangele genheden en de commissie voor toewijzingen van 't Ame rikaanse congres verzocht, zo spoedig mogelijk het werk te beginnen aan het program voor tussentijdse hulp ad 580 millioen dollar aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Een ei voor alle leeftijdsgroepen. Op 9 October a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden ge maakt Duitsers In Doorn „niet gewenst". T|ldens de Maandagmiddag gehouden zitting van de ge meenteraad van Doorn is een motie aangenomen, waarin do raad dezer' gemeente in ver band met de mogelijke terug gave van huizo Doorn en de daarbij behorende bezittingen aan de familie Hogenzollem. als zijn mening uitdrukt, dat iedere terugkeer van of toela ting van Duitsers in de ge meente Doorn volkomen in strijd is met de gevoelens, die daaromtrent onder de Doomse bevolking leven. De strijd in Ned. Indië. Volgens de tot dusver be schikbare gegevens wordt offi cieel gemeld, dat de Neder landse verliezen op 27 en 28 September bedroegen 1 gesneu velde en 19 gewonden. De zui veringsacties vinden goede voortgang. Ten Zuidwesten van Tangerang zijn vliegtuig bommen in beslag genomen. Verder zijn op West-Java re publikeinse benden verdreven. Op Midden-Java duurden de beschietingen voort. In het §ebied van Modan en Palem- ang werden aanvallen afge slagen en republikeinse benden verdroven. Militairen rooien aardappelen. In velband mot het tekort aan arbeidskrachten voor het rcoion van aardappelen in de veenkoloniën is nan militaire autoriteiten om bijstand ver zocht. 19 September 11. kon den de eerste vierhonderd mi litairen worden ingeschakeld. Dit aantal was verleden week reeds gestegen tot 1500 en zal tot maximaal 9000 man wor den opgevoerd. Men hoopt met deze hulp de aardappelen voor het invallen van de vorst uit do grond te krijgen. Sjahrir bij Bevin Volgens Agence Franco Presse heeft Sjahrir, die mo menteel in Londen vertoeft, besprekingen gevoerd met Be- vin en enige andere personen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Na het on derhoud 'zou Sjahrir gezegd hebben: „Bevin is een groot bemiddelaar en wenst, dat de p|jnl|jke situatie, waarin mnn land zich bevindt, zo spoedig mogelijk wordt opgelost." Volgens hetzelfde bericht hoopt Sjharir Bevin nogmaals te ontmoeten alvorens Enge land te verlaten. Torpedojager op een mijn Onder de Amerikaanse tor- pedobootjager Douglas H Fox fs in de Adriatlsche Zee nabij Triëst een mijn ontploft. Drie man z|jn gedood cn zeven ztjn er gewond, terwijl de stuurin richting vernield werd. De Amerikaanse marine-autori teiten vermoeden dat het een oude mijn betreft, die men ver zuimt heeft te vegen. Studerende wederopbouw- arbeiders. Teneinde diegenen onder de in de kampen ondergebrachte wederopbomvnrbeiders, die deelnemen aan de schriftelijke wintercursussen op vakkundig gebied, in de gelegenheid te stellen de lessen voor deze cur sussen in een rustige sfeer te bestuderen, zal in de kamper, voor dit doel een ruimte wor den vrijgemaakt, welke tevens ten dienste zal staan van de geestelijke verzorgers der ker ken. Wanneer in de zomermaan den het aantal arbeiders toe neemt. zal zo nodig de gere serveerde ruimte weer voor het oorspronkelijke doel. de huis vesting der arbeiders. be schikbaar worden gesteld. Amerikanen willen naar Nederland. De radio-omroep der V.8. heeft in haar pro gramma van de volgen de week in de rubriek „hartsverlangen" een prijsvraag aangekondigd met als thema: „waar om ik een reis naar Ne derland zou willen ma ken". De medewerkers moeten over dit onder- werp een brief inzenden. De winnaar krijgt met zijn echtgenote gratis een reis naar Nederland per K.L.M. en een ver blijf aldaar van 10 da gen. De „Willem Ruys" beloodst. Als Dinsdagochtend de Wil lem Ruys koers zet naar de Golf van Biscaye is, tot aan de loodsboot tenminste, de loods G. Spui de man die ver antwoordelijk is voor het wel zijn van het vlaggeschip der Rotterdamse Lloyd. En als hij zijn taak (en dat zal wel) even goed volbrengt als Zon dag zijn collega's de heer L. Aspeslagh en diens assistent de heer A. Lagendijk, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Deze Nederlandse loodsen immers hebben Zondag de Ruys vlot naar buiten ge bracht, vlotter nog, dan zelfs de meest verstokte optimist had durven hopen. Het heeft wel even gespannen toen 's morgens om een uur of elf de wind wat opstak, maar alles is best voor elkaar gekomen. In hoofdzaak was aldus de heer Aspeslagh dit te danken aan de goede organi satie. Vrijdagmiddag was er aan boord van de Ruys verga derd met de loods, de kapitein cn de sleepbootkapiteins en daar is afgesproken, dat alle bevelen centraal yan de Ruys zouden komen. En dat ge beurde. Een mooi resultaat voor al len die er aan meewerkten en van wie de loodsen zeker niet de onbelangrijkste waren. WALCHEREN EN DE N.O.-POLDER. De Z.L.M. heeft een schrij ven gericht tot de agrarische Kamerleden, waarin de positie van de Walcherse boeren wordt uiteengezet en waarin medewerking wordt verzocht om aandrang uit te oefenen op de regering, opdat de voor waarden voor vestiging in de N.O.-Polder zo gunstig moge lijk worden vastgesteld. Hongerig Frankrijk. Slechts 150 gram brood per dag? Volgen,, de Partfse corres- (►ondent van de Daily He il heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van landbouw medegedeeld, dat de Franse regering, al» zij er niet in slaagt in de eerstkomende weken een mniioen ton graan in te voe ren, gedwongen zal zijn het broodrantsoen te verlagen tot 150 gram per dag, liet laagst© rantsoen In Europa. De voorraden zijn nauwelijks voldoende om het bestaande rantsoen tot eind November te handhaven. Onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de invoer van anderhalf millioen ton hebben tot dusverre geen succes opgeleverd, terwijl Frankrijk de Argentijnse prij zen niet kan betalen. Men verwacht, dat minister Bidault, die de vergadering der Ver. Natie.s in New York bij woont, zich naar Washington zal begeven on\ deze crisis met BRITS KABINET GEREORGANISEERD. Coördinatie was nodig. Dc Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft belang rijke wijzigingen in het Brit se kabinet bekend gemaakt. Zo is sir Stafford Cripps be noemd tot minister van cco- nomischo zaken, Jamed Harold Wilson, die thans minister van buitenlandse handel is, wordt minister van handel, de minis ter zonder portefeuille Arthur Greenwood heeft z|jn ontslag als minister ingediend. De officiële tekst van de be kendmaking zegt, dat de ver antwoordelijkheid voor de co ördinatie der economische po litiek tot dusverre verdeeld was. Do huidige economische si tuatie vereist een veel nauwe re verweving van do economi sche politiek voor binnen- on buitenland. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die z|jn aandacht onverdeeld kan schenken aan economische kwesties in bin nen- cn buitenland. Het ligt niet in de bedoeling een de partement oj? tc richt In d« geest van het ministerie van productie tijdens de oorlog, al dus de bekendmaking. De minister van economi sche zaken, zo wordt vervolgd, zal de beschikking hebben over een kleine persoonlijke staf en worden bugestaan door een staf voor de centraal- economische planning, een af deling voor economische voor lichting cn een economische afdeling van het kabinetsse- eretariaat. Er zal voorts een nieuwe ministeriële commissie voorde economische planning worden gevormd, die zich zal bezig houden met de voornaamste politiek voor binnen- en bui tenland. Met het oog op de ernst van de huidige economi sche toestand zal de eerste mi nister zelf voorlopig het voor zitterschap van aeze commis sie op zich nemen. Nog meer wljztgingen in de regenng worden overwogen en zullen later bekend worden worden gemaakt aldus be sluit communiqué. president Truman te bespre ken. Hij hoopt een voorlopige dollarlening te kr»"en, waar door Frankrijk graan uit de Ver. Staten zou kunnen invoe ren. De Franse franc In gevaar. Naar uit Pari|8 wordt ver nomen, zal minister-president Ramadier op 20 October 3 weken voor de vastgestelde tjjd de Franse nationale ver gadering bijeenroepen voor het behandelen der voorgestelde noodmaatregelen „om de franc te redden". Ramadier heeft de Amer'Uap-nse min:?ter van fi nanciën- Snyder bij dien8 be zoek aan Parijs gewezen op Frankriiks kritieke dollarnosi- tie en op de Franse plannen om de begroting in evenwicht te houden. Gepensionneerde militairen doen beroep op regering. In een buitengewone alge mene vergadering der afdelin gen Vlissingen, Middelburg en Goes van de Algemene Militaire Pensioenbond, te Vlissingen gehouden, is een motie aangenomen, waarin de regering met klem verzocht wordt met spoed maatregelen te treffen, welke tegemoet komen aan de noodtoestand waarin de gepensionneerde. mi litairen en weduwen van mi litairen van land- en zeemacht en uit de overzeese gebieds delen, in het bijzonder de oud- gepensionneerden verkeren. De motie is ter kennis gebracht van de Minister-President en van de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer der Sta ten Generaal. Massamoordenaars staan terecht. Heden is te Neurenberg het proces begonnen tegen 23 vroe gere officieren van S.S.-Ein- satzgruppen, welke door de nazi's waren opgericht voor m&ssamoord op Joden, zigeu ners en andere niet-germanen en anti-nationaalsocialisten. In de tenlastelegging werd verklaard, dat deze Elnsatz- gruppen gedurende twee jaar gemiddeld 50 mensen per uur vermóórd hebben. De beschuldigden, onder wie generaal-majoor der S.8. Otto hlendorf. verklaarden on schuldig te zijn. Vele dorpen in Louisiana, die door de vloedgolf werden overstroomd z|jn onbewoon baar geworden door de vele giftige slangen, die door de golf ziin aangespoeld. Polder Walcheren. Vergadering in sneltrein tempo. In bijzonder snel tempo heeft de Algemene Vergade ring van de Polder Walcheren Zaterdagmorgen in de boven zaal van het Schuttershof te Middelburg een elf onderwer pen tellende agende afgewerkt. Het was de laatste alg. ver gadering van het Polderbe stuur, die gepresideerd werd door de scheidende voorzitter, mr. H. F. Lantsheer. Het onderzoek van de ge loofsbrieven van de herkozen commissarissen de heren K. J. van Loo en J. Osté leidde tot het advies deze heren opnieuw toe te laten tot het algemeen bestuur. Het oudste lid van de financiële commissie, de heer J. Lools Hzn., die rapport uit bracht over de polderrekening 1946, stelde vervolgens na het uitspreken van de door de voorzitter, geestig betitelde „millioenenrede" voor, deze rekening goed te keuren. Dit geschiedde, waarbij het dag. bestuur geacht werd zich van stemming te hebben onthou den. Na het aannemen door de vergadering van het door het dag. bestuur gedane voorstel tot heffing van dijkgeschot in 1948. merkte de voorzitter op. dat de polderlasten zo hoog worden, dat er z.l. in de naas te toekomst door de polderbe sturen een ander systeem, dan thans geldt, zal moeten worden toegepast. Zonder hoofdelijke stemming werden de voorstellen tot het aangaan van een geldlening van f 850.000. tot verkoop van een perceel grond bij de Veeree weg aan de gem. Middelburg, tot verhoging van het bedrag van in 1947 op te nemen kas geld en tot opnemen van kas geld in '48. tot verlening van een vacantietoelage aan het personeel en van een opbouw- toelage voor '47, e.a. aangeno men. Bij de rondvraag informeer de de heer K. J. van Loo er naar. of de bouw aan het Pol derhuis nog geen voortgang kan vinden. De voorz. ant woordde, dat er een nieuwe be groting en nieuwe tekeningen gemaakt moeten worden, om dat de bouw sterk versoberd zal worden. Het is nog niet be kend of er permissie tot ver dere bouw zal worden gegeven, doch onwaarschijnlijk ls dat niet. Geen sabotage. Het dagblad „De Stem" meldde, dat Zaterdag in ver band met geruchten over sa botage van Indonesisch perso neel de bedrijfspolltie van de N.V. De Schelde en de brand weer aan boord van de „Ruys" bijzondere bewakingsdiensten déden. Dit bericht is ten ene- male onjuist. Wel zijn er speciale bewakingsdiensten verricht, maar die hielden geen verband met enig gerucht over het Indonesisch personeel. Men heeft deze diensten in gesteld om op allep voorbereid te zijn en achteraf bleken zii gehiel overbodig. Katholiek opbouw- orgaan In Zeeland. Bezwaren legen algemeen opbouworgaan van de provincie. Te Terneuzen zond de op richting plaats van een Ka tholieke Zeeuws j Centrale voor maatschappelijke en culturele zorg. Op de vergadering, wel ke daartoe besloot en die op initiatief van de kerkelijke overheid bijeengekomen was, waren ruim twintig organisa ties vertegenwoordigd. Nft een inleiding van de heer van Loon uit Tilburg, die vaststelde dat een provinciaal opbouworgaan op voor Katho lieken onaanvaardbare grond slag op het punt staat opge richt to worden, besloot de vergadering de Commissaris der Koningin van dit stand punt in kennis te stellen en de hoop uit te spreken, dat als nog een organische opbonw van het orgaan zal worden nagestreefd. AFLEVERING VAN STRO De provinciale voedsclcom- missaria in Zeeland heeft voor schriften uitgevaardigd voor het aankopen van stro, ten be hoeve van paarden en koelen. Voor landbouwbedrijven kan 2ÖU kg stro per koe of paard besteld worden bij erkende handelaren en door stadspaar- denhouders kan circa 1000 tot 1500 kg stro per paard wor den besteld. Men kan bp de voedselcom- mis8aria inlichtingen krijgen over de bepalingen, welke by deze bestellingen en bij 't ver voer van het stro in acht ge nomen moeten worden. JUBILEUM B. J. DOOTJES. In de jongste bestuursverga dering van de Z.L.M. heeft de voorzitter de concierge, de heer B. J. Dootjes, die 30 jaar als zodanig in dienst was op 10 September en enkele dagen later 65 Jaar werd, kort genui- digd en gewezen op de vele goe de diensten, die hij de Z.L.M. heeft bewezen. Namens be stuur en personeel bood de voorzitter een gouden horloge met inscriptie -aan. Namens het personeel spraken nog de heren Cappon en van Koeve ringen. Het ongeluk mei de Bru 14. Over het ongeluk met de "„BRU 14" vernemen wy nog nader Het mosselvaartulg was met een lading mosselen op weg naar Yerseke. Dicht bij deze plaats kreeg het kleine scheep je zoveel water binnen, dat het vol liep en zonk. De schipper 8. Otte kon nog over boord springen, doch diens zoon, C. Otte. verdween mee in de diep te. Gelukkig kon hij, toen hij weer boven kwam en in het rond zwom, de stuurkast, die los van het vaartuig sloeg, grijpen en zich daarop drijven de houden. Daar de mast nog plm. 1 meter boven water uit kwam, kon de vader, S. Otte, deze bereiken en zich daaraan vasthouden. Schipper Otte werd opge pikt door het vissersvaartuig „YE 59", schipper A. Ver- schlere, de zoon, C. Otte, werd opgepikt/ door het vissersvaartuig „YE 33", schip per M. van Liere. Beiden hadden toen plm. een half uur in het water vertoefd. Men heeft getracht het vaar tuig te berden, doch men daar nog niet in geslaagd. Voor de betrokkenen e ernstige schadepost. TYPOGRAFEN OP STAP Zaterdag 27 Sept. heeft de Vakstudieclub van typografen een excursie gemaakt naar Drukkerij v.h. Siepman i.b. te Goes. De opkomst was zeer groot. Omstreeks 4 uur werd de groep door de bedrijfsleider, de neer P. Nagtegaal, welkom geheten. In de drukkerij werd een Planeta-pers in werking bezichtigd. De heer P. Ploe- faert had zich bereid ver- laard deze machine te bedie nen. Van de door de bedrijfs leider geboden gelegenheid om vragen aan hem te stellen, werd druk gebruik gemaakt. Vervolgens werden verschil lende binderijmachines, die be diend werden door de heer Mulder, bekeken. Omstreeks 6 uur werd deze nuttige en leerzame excursie besloten. Middelburg GROTE GEBEURTENISSEN WERPEN HUN SCHADUW VOORUIT. Dezer dagen is men op de plantklaar gemaakte bolwer ken van Middelburg, waar op 4 November de planting van honderden bomen zal begin nen, aangevangen met de plaatsing van palen, waaraan de jon^e bomen zullen worden bevestigd. Op de gereedgeko men bolwerken z|jn- de plant- valtken reeds door kleine paal tjes aangegeven. Hierin zal het plantmateriaai, dat reeds in de kwekerij aanwezig is en dat naar de bolwerken zal worden overgebracht, voorlopig wor den ingekuild. Vlissingen Bouw van 193 woningen aanbesleed. Op het Stadhuis te Vlissin gen vond de aanbesteding plaats van de bouw van 138 woningen, t.w. 94 ééngezlns- 18 beneden- en 27 bovenwonin gen, voor de woningbouwver. „Goed Wonen". De Inschrij vingen waren alg volgt: C. van der Aa, Wassenaar 1.804.000; P. Groeneweg, Barendrecht 1.767.000; Fa. Mosselman en Korteweg. Rotterdam voor f 1.750.000; Th. Commissaris, "Dlnteloort, f 1.946.000; Fa. G. J. Spuybroek en J. Ridderhof, Rotterdam 1.650.000; Fa. Van Luik, Vlissingen voor 1,493,363; Fa. A. W. van de Pol, Heemstede 1.463.500; Fa G. W. Polderman, Spaam- dam 1.413,900. DE BOULEVARDLOOP. Tijdens de prijsuitreiking na afloop van de Boulevardloop te Vlissingen, heeft burgemees ter, mr. B. Kolff, nog gewezen op het belang van de Boule vardloop voor x Vlissingen, waarbij hij ook nog de beteke nis van ae terugkeer van de Mij. „Zeeland" naar Vlissingen voor j deelneming van En gelse lopers aan de Boulevard loop memoreerde. Namens de Belgische deel nemers sprak de neer Bruy- ninckx, voorzitter van de A. C. Capellen een woord van dank. De heer Willink, voorzitter van de Nationale Technische Commissiè van de K.N.A.U., dankte het gemeentebestuur voor z|jn belangstelling voor de sport, maar vestigde tevens de aandacht op 't tekort aan sportvelden in Vlissingen. Voor deelneming van lopers, ook uit het Noorden van het land. achtte spr. het noodzakelijk de loop op Zondag te handhaven. De neer J. C. Dert, voorzit ter van de organiserende ver eniging „Marathon", sprak tot slot een algemeen dankwoord. Rest nog te vermelden, dat de verenigingsprys voor junio ren werd gewonnen door „La Gantoise", die voor. senioren door „Marathon", de laatste met slechts één punt voor sprong op „La Gantoise". Veere GEMEENTERAAD. Vriydagavond kwam de ge meenteraad van Veere onder voorzitterschap van ihr. I. F. den BeerPoortugael bijeen. Een verzoek van de heer R. Repko als gemeente-ontvan ger om rechtsherstel, werd wel en dat van de heer J. Hir- des als inner der kadegelden, werd niet aangenomen. In de vacature van gemeen te-ontvanger werd met alge mene stemmen gekozen de heer L. v. d. Hiele, gemeente secretaris. Tevens werd de heer L. v. d. Hiele eervol ont slag verleend als administra teur van het gemeentelijk vis mijn bedrijf. Een voorstel om medewer king te verlenen aan de op richting van een school voor bijzonder lager onderwijs te Middelburg, hetgeen met stichtingskosten en exploita tiekosten voor de gemeente op 240 per jaar zal komen, werd aangenomen. De verordening op de rei nigingsrechten werd vastge steld. Op een voorstel van B. en W. tot de bouw van een lijken huisje, hetwelk is geraamd op 2200, vroegen B. en W. ook machtiging, indien bij de aan besteding blijkt dat de kosten hiervan 2500 zullen belopen. Dit iverd gunstig geadviseerd.- Aangenomen werd een voor stel van B. en W. tot wijzi ging salarisverordening secre tarie-personeel. Met het oog op ontslagaanvrage van mej. M. v. Strien zal een oproeping worden gedaan voor een twee de ambtenaar ter secretarie tegen een wedde van 900 tot 1200 per jaar. In de rondvraag vroeg de heer Luflk de voorzitter om beter politietoezicht op de Ka de, daar de jeugd zich veelvul dig schuldig maakt aan het werpen van suikerbieten in de Ritthem NOG GEEN GOEDKEURING STRAATAANLEG. Dinsdag kwam de raad te Ritthem in spoedvergadering b|jeen, waarin de Voorzitter mededeelde, dat nog geen goedkeuring kon worden afge geven voor de aanleg van de nieuwe straat voor de woning wetwoningen door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, omdat het nieuwe Herbouwplan nog niet door genoemd College is goedgekeurd. In afwachting van deze goedkeuring zou de financiering door de gemeente zelf dienen te geschieden, des noods met een tijdelijke kas geldlening. Daar do aannemer, de heer Wandel als laagste in schrijver (f 16.800) nog f 3000 beneden de raming bleef, is er alle reden om door te zetten, daar de aarden weg voor deze woningen bij regenweer een ware modderpoel is. Tot leden van de 'woningcom missie zijn aangewezen de he ren: H. K. Allaart, W. Cevaal Az., Jac. Osté, H. C. A. Varel en J. H. Vink. Afwijzend werd beschikt op het verzoek om subsidie voor de Ned. Vereniging van Brand weercommandanten. Voorts werden inlichtingen gevraagd door wethouder Boo gaard, inzake de kabel, die door de P.Z.E.M.in de Rit- themse straat te Souburg wordt aangelegd, door wethou der Cevaal inzake vergoeding van verloren vuurwapens ten gevolge van de inlevering in Mei 1940 en door P. J. de Pag- ter inzake de bewoning der gereed gekomen woningwet woningen. Chr. Nat. Vakverbond. Dislriclsvergadering le Goes Te Goes werd Zaterdag een districts-vergadering gehou den van het Chr. Nat. Vak verbond met de Chr. Besturen bonden in Zeeland. Deze zeer druk bezochte bij- eenskomst stond onder leiding van de heer A. de Lange, voor zitter van de Goese Chr. Be sturenbond. Als spreker trad op de heer Fu|jkschot, die uitvoerig de prijs- en loonpolitiek der rege ring besprak en onder het oog zag of een derde ronde van loonsverhoging wenselijk was. Spr. constateerde, dat de prijs- verlagingspolitiek der rege ring mislukt is. De Stichting van de Arbeid heeft zich%ern stig beraden over de vraag of er bij de regering aangedron gen moet worden een nieuwe algemene loonsverhoging toe te staan. Loonsverhoging zou echter onvermijdelijk leiden tot verdere prijsstijging en men weet niet, waar men dan zal eindigen. De regering heeft ernstige bezwaren tegen een derde loon- ronde. Er zullen echter wel belangrijke looncorrecties moe ten komen en er is een com missie benoemd om dit belang- rijkee vraagstuk nader te on derzoeken. De vakbeweging zal er ten zeerste op aandringen, dat zo lang mogelijk lonen en prijzen in de hand worden gehouden. De regering wil o.a. de subsi die voor de landbouw afschaf fen, hetwelk een bedrag van 1 milliard gulden minder zou betekenen. Onvermijdelijk zal echter zn dat tot huurverho ging moet worden overgegaan. Er komt een nieuwe werk loosheidsverzekering. vermoe delijk met 80 uitkering van het loon. Gezocht wordt voorts naar een betere regeling van wettelijke ziekengeld- en on gevallenverzekering. Het Chr. Nat. Vakverbond staat op het standpunt dat alle sociale ver zekeringswetten uitgevoerd dienen te worden door middel rler takken van de bedrijfsor ganen. De commissie-Van Rijn voelt echter voor uitvoering door Staatsorganen. Verder is er reeds een commissie inge steld die de ouderdomsvoor ziening en de bedrljfspensioen- f ndsen in studie neemt, In verband met het eindigen der noodvoorziening in 1950. Tenslotte besprak de heer Fuykschot de propaganda in de a.s. winterperiode in de maand November zullen weer in het gehele land propagan- da-vergaderingen worden ge houden en de plannen met betrekking tot de sociale scho ling. benevens het jeugdwerk. Er volgde een levendige dis cussie op deze rede. BENOEMING. Bij Koninklijk besluit van 20 September 1947 no. 40 Ls benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Middelburg, mr. Th. Lebret, waarnemend amb tenaar btf voormelde kantonge rechten. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het ~yz. gerechtshof te 's-Herto- genbosch voor Zeeland hebben wederom 8 perrenen voorwaar delijk en 18 onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Gemeenteraad Souburg Wordl herbeplanling uitgesteld? In vlot tempo heeft de ge meenteraad van Souburg Vrij dagmiddag een lange agenda afgewerkt. De punten gingen zonder discussie of hoofdelijke stemming onder de voorzii-n --ham9-' door. De be langrijkste hiervan waren voorstellen tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake het buitenge woon L. O., tot het verlenen van medewerking voor herstel en verbetering van de Juliana- en de Marnixscholen, tot het aanvragen van een voorschot voor de bouw alsmede een bij drage van het Rijk in de jaar lijkse exploitatiekosten van 6 woningen in het Tuindorp en tot toetreding als lid van de Stichting Nieuw Walcheren. VERBETERINGEN. Het voorstel tot herstel en verbetering van verschillende straten en "pleinen bracht de heer C. Roelse (C. H.) er toe te vragen, of ook de Ritthem- se straat, de Spoorstraat en de O. Vliss. weg hersteld zul len worden. De voorz. ant woordde, dat dit met de Spoor straat inderdaad geschiedt. Wat de andere twee straten betreft, is het gemeentebe stuur niet in gebreke gebleven. Het onderhoud hiervan valt resp. onder de gem. Ritthem en de Commissie voor de O. Vliss. weg. Deze zullen echter ook niet tot herstel overgaan, omdat beide wegen onder de Noodwet Walcheren vallen en het R|jk hier dus over gaat. De heer A. J. Arendse (A.- R.) Informeerde er naar, of Souburg niet in conflict kan ko men met de Pachtkamer door 3000 per ha. te betalen voor een stuk grond ten behoeve van de rioolwaterzuiveringsin stallatie. Hierop werd geant woord, dat taxatie niets te - wensen overlaat. Het betr. voorstel werd aangenomen en zal, alvoreng naar G. S. te gaan, in handen worden ge steld van de Pachtkamer ter beoordeling. STRAATAANLEG. Bij de behandeling van het voorstel tot onderhandse aan besteding van de aanleg van een stratencomplex, op 't plan Vaarvan een variant bestaat, pleitte de heer Arendse voor plan-A, terwijl de heer A. W. Bouff (Arb.) meer voelde voor plan-B (open bebouwing). De burg. merkte op, dat deze kwestie niet op de agenda stond, maar deelde als zijn overtuiging mede, dat plan-B de voorkeur verdient; de kos ten zijn wel hoo-er, maar de uitvoering heeft belangrijke aesthetische en practische voordelen. Naar aanleiding van een schrijven van de waarn. ge meentesecretaris, de heer C. C. Mantz, b|j de ingekomen stukken, verklaarde de heer M. A. v. d. Putte (A.-R.) namens z|jn fractie, dat h|j de heer Mantz als een bekwaam amb teraar beschouwt en z|}n heen gaan betreurt. Het is met hem prettig samenwerken ge weest, l>e neren »T. de Priester (Arb.) en G. J. Janse (C. H.) sloten zich namens hun frac ties bij deze woorden aan. Brj de rondvraag vroegen verschillende raadsleden ver betering van de straatverlich ting en brak P. den Boer (Arb.) een lans voor de ge- evacueerde inwoners. Op een vraag van dé heer Simonse (A.-R.), of de herbeplanting tot volgend jaar zal worden uitgesteld, antwoordde de voorz., dat, wanneer het niet spoedig aanhoudend gaat rege nen, het gevaar hiervoor zeker niet denkbeeldig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2