De 12de Boulevardloop te Vlissingen NIEUWS UIT ZEELAND Brandstof en gas Mr. Lantsheer nam afscheid Walcheren Walcheren Weer Belgische overwinningen. J. Fliers de snelste Zeeuw. De 12e Vllssingse Boule- vardloop de derde na de oorlog is sportief zowel als organisatorisch een succes ge worden en ook de belangstcl- Dng van de zjjde van het pu bliek was bijzonder groot. Er werd gestart door 48 lo pers, Belgen zowel als Neder landers, van wie 28 als junio ren en 25 als senioren. En wat wel als een bijzonder kranige prestatie mag worden geno teerd: ondanks de sterke wind liepen alle lopers het parcours volledig uit. Er waren geen uitvallers! JUNIOREN. Het eerst verschenen de ju nioren aan de start, die 1200 m. hadden te lopen. Direct na het startschot zette de hele groep een hoog tempo in, dat de meesten niet zouden volhouden. Na ongeveer 300 m. was er clan ook reeds een kopgroep gevormd, waarin aanvankelijk Van- Troost van Marathon de leiding had, ge volgd door de Gentenaar Lo wagie en Rootsaert uit Aar- denburg. Van Troost kon het tempo echter niet volhouden en zakte weldra af. Rootsaert en Lowagie bleven een felle strijd leveren, welke pas in de eindspurt ten gunste van de Belg werd beslist. Hij won met slechts 0,3 sec. verschil. Voor de jonge, veelbelovende loper Rootsaert van „De Gazelle'^ 'n prachtig succes! De uitslag luidt hier: 1. A. Lowagie („La Gantoise", Gent) 3 min. 52,2 sec.;, 2. W. Root saert („De Gazelle", Aarden burg) 3 min. 52,5 sec.; 3. C. Veriaille („La Gantoise") 3 min. 56,7 sec.; 4. D. de Loof (A.S.V. Oudenaarden) 4 min. 1,5 sec.; 5. C. van Wallendaal (A.C. Capellen, België) 4 min. 4,2 sec.; 6. R. Moreau (A.S. Rieme, België) 4 min. 7,8 sec.; 7. R. de Cocq (A.S.V. Ouden aarden) 4 min. 9,8 sec.; 8. J. dc Waart („Marathon" Vlis singen) 4 min. 13,2 sec.; 9. L. Wesemael („La Gantoise"); 10. W. van Troost („Mara thon"). SENTOREN. De heer A. Willink, voorzit ter van de Nationale Techni sche Commissie van de K.N. A.U., loste het startschot eerst voor de junioren en daarna ook voor de senioren, die juist als de jongeren er ook al terstond een stevig tempo in brachten, hier aanvankelijk met Fliers van „Marathon" Te dure fietsbanden. Naar wg vernemen heeft de prijscontrole ingegrepen, toen bleek, dat de ondervakgroep Broodbakkerij haar leden bij de verkoop van rijwielbanden zon. der bon voor vele duizenden guldens heeft benadeeld door liet berekenen van te hoge pril zen. Oorspronkelijk werd het in het gehele land teveel geïnde^ bedrag op 20.000 geraamd, doch van bevoegde zijde verne men wjj. dat dit toch aan de lage kant geschat is. Ambtenaren en godsdienst. Het Tweede Kamerlid mej. Tendeloo heeft aan de Minister -President vragen gesteld, waarin ztf de aandacht vestigt op Oen oproep om een admi nistratieve kracht voor een rijksbureau in 's Hertogen bosch. welke een bepaalde ge. loofsovertuiging zou moeten hebben. Mej. Tendeloo vraagt de Minister-President of een dergelijke oproep niet in strijd 19 met art. 5 van de Grondwet, dat uitdrukkelijk bepaalt, dat iedere Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is. Handel met Duitsland. Er zjjn weer verschillende handelf overeenkomsten tussen Nederland en het buitenland tot stand gekomen, nl. met de Franse, dc gemeenschappelijke Engels-Amerikaanse en met de Russische zóne van Duits land. Aan de Franse zóne zul len wij aordanpelen (consump tie cn poters) zaaigranen en zaaizaad en vis leveren, aan de Russische zóne superfosfaat. Uit de Franse zóne ontvangt ons land hop en landbouwma chines. uit de Russische 40.000 ton kali. De overeenkomst met de Brits-Amerikaanse zöne strekt tot de levering van 105.000 ton walsfabrikaten aan Nederland als rails cn seheepsbouwmate- riaal. Nederland levert daar voor de nodige brandstoffen cn grondstoffen, o.m. ijzererts van Zweedse, Spaanse en Brazili aans.? oorsprong. TELEGRAMMEN OP LUXE FORMULIEREN. Met ingang van 1 October kunnen gelukstelegrammen te gen betaling van f 0.40 extra ook weer °P luxe-formulieren worden geleverd. Groio goochelaarsprijs voor Nederland. Agence France Pres se deelt mee, dat tijdens de laatste bij eenkomst van 't internationale goocelnarscongres, de grote goochelaarsprijs, de grote aan de Nederlander A. M. Ni- berco. aan de kop. Dit duurde echter niet lang. Bij het haventje van Meijer had de Belg de Marte- laere de leiding reeds overge nomen. Maar ook hij kon het tempo niet volhouden en toen de kopgroep het standbeeld van De Rugter omzwenkte had Herman uit Oudenaarde, die ook winnaar zou worden, zich reeds op de eerste plaats ge werkt. Een prachtige loper trouwens deze Hermans, die dit jaar Belgisch kampioen op de 1500 m. werd. Ter hoogte van de Oprit lagen Hermans, do Amsterdammer De Waart en Fliers aan de kop met een onderlinge afstand van telkens plm. 30 m. en in hun volgorde kwam geen wijziging meer. Wel probeerde Fliers het nog even In de eindspurt, maar de sterke tegenwind bleek daar voor een te zware handicap. De uitslag van de senioren luidt: 1. F. Herman (A.S.V. Oudenaarden) 11 min. 7 sec.; 2. C. de Waart (A.A.C., Am sterdam) 11 min. 16,8 sec.; 3. J. Fliers („Marathon" B-klas- se) 11 min. 19,9 sec.; 4. D. Jansens („La Gantoise" B- klasse) 11 min. 27,6 sec.; 5. J. van Leeuwen (Kruiningen D- klassc) 11 min. 30,4 sec.; 6. A. de Martelaere (A.S. Rieme, België) 11 min. 35,6 sec.; 7. J. van Rietvelde („La Gan toise") 11 min. 41,4 sec.; 8. H. v. d. Munnik („Hercules", Dordrecht) 11 min. 48,3 sec.; 9. H. Witte („Marathon" C- klasse); 10 A. Bilius (Zierik- zee). Direct na afloop van de wedstrijd vond in het Strand- hotel de prijsuitreiking plaats door burgemeester mr. B. Kolff, die de winnaars, speci aal die van de beide wisselbe kers, van harte geluk gewenst. Gromyko nog onverzoenlijk. RESOLUTIE TEGEN GRIEKENLAND. De Sowjet-afgevaardigde Gromyko heeft in de, politieke commissie der V.N. een reso lutie ingediend, waarin Grie kenland verantwoordelijk wordt gesteld voor de ongere geldheden aan de Griekse grenzen en het terugtrekken van alle buitenlandse strijd krachten wordt geëist, alsme de instelling van een commis sie van toezicht op de buiten landse hulp aan Griekenland. In een lange rede beschul digde Gromyko de „fascisti sche" Griekse regering van terreur jegens de democrati sche en progressieve elementen in het land. Men verwacht te Lake Suc ces. dat een van de Latijns- Amerikaanse staten zal ver zoeken om een voorstel op de agenda van de algemene ver gadering der V.N. te plaatsen, waarin de V.N. erkent, dat de beginselen vdn het handvest zijn aangetast in Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Joe- go-Slavië. Agressieve taal van Gandhi. BURGEROORLOG OP KOMST? Gandhi heeft in India op winding veroorzaakt door op een godsdienstige bijeenkomst te verklaren, dat de Indische regering tegen Pakistan te velde moet trekken, indien er geen andere manier is om rechtvaardigheid te verkrijgen. In een artikel in de Hindu stan Times wordt ernstig re kening gehouden met de mo gelijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pa kistan. Het blad maakt reeds als voorbeschouwing de balans op van de militaire kracht van beide dominions. Als voorzitter van Polder Walcheren. Hartelijke hulde. Op eenvoudige, doch mis schien juist daarom treffende wjjze heeft het bestuur van de Polder Walcheren Zater dagmorgen tijdens de algeme ne vergadering te Middelburg afscheid genomen van mr. H. F. Lantsheer, die kort geleden aan H. M. de Koningin eervol ontslag als voorzitter van de Polder heeft gevraagd. Een van de raden, mr. Ph. Portheine, opende de rij van sprekers, die na het beëindi gen van de rondvraag af scheidswoorden tot de schei dende voorzitter richtten. Na opgemerkt te hebben.dat het dag. bestuur en de commissa rissen mr. Lantsheer's besluit om zich terug te trekken diep betreuren, maar vanzelfspre kend eerbiedigen, zeide spr. 't te begrijpen, dat aller gedacht- ten een moment terug gaan naar de 30 jaren, waarin mr. Lantsheer de voorzittershamer hanteerde. „Wij leven in het besef, dat wij onder Uw lei ding goede jaren hebben mee gemaakt en wjj zijn U hier voor in alle opzichten erkente lijk en dankbaar. Door Uw grote kennis, ijver, bekwaam- eid en ervaring is veel tot stand gebracht in het belang van de Polder en van de Wal- cherse ingezetenen." Mr. Portheine herinnerde in dit verband aan de verbeteringen van de zeewering, de bouw van de electrische gemalen en de verharding van de wegen. Hij wees op de goede leiding in de vergaderingen en be sloot; „Mocht Uw medewer king in de toekomst nog eens officieus ingeroepen worden, Joods immigranlenschip opgebracht. De Britse marine heeft op nieuw een schip met illegale Joodse immigranten onder schept en naar Haifa opge bracht. Bij het aan boord gaan van de mariniers werden schoten gelost, waarbij een Jood werd gedood. Met luidsprekers is medegedeeld, dat de immi granten naar Cyprus zullen worden overgebracht Kom zelf eens kijken Byrnes, de vroegere minister van buitenlandse zaken van Amerika, Morgenthau, de vroegere minister van finan ciën en Stassen, de mogelijke republikeinse candidaat voor het Amerikaanse president schap, benevens drie andere vooraanstaande Amreikanen, zijn door de Joego-Slavische regering uitgenodigd voor een bezoek aan Joego-Slavië, ten einde persoonlijk de waarheid inzake de Joego-Slavische be dreiging van Griekenland te onderzoeken. Suiker relletjes in Frankrijk. Gedurende de laatste 9 da gen heeft de bevolking van Verdun 2 schepen op de Meuse, geladen met 400 ton suiker voor Duitsland, geblokkeerd. Zaterdag arriveerden man schappen om de schepen te lossen en het vervoer van de suiker naar Duitsland te rege len. Enige duizenden mensen omstuwden de 500 man mili taire politie, richtten straat- barricades op en hielden pro testdemonstraties. Zij werden door traan gasbommen uit elk aar gedreven. beschouw dit dan als een uiting van vertrouwen. Wtj hopen, dat U zult blijven me deleven met -et wel en wee van de Polder en nog vele goede paren met Uw gezin zult mogen doorbrengen," MR. LANTSHEER DANKT. Mr. Lantsheer dankte voor deze vriendelijke woorden en de welgezindheid, die hij altijd van de vergadering heeft mo gen ondervinden. Als reden van zijn ontslagaanvrage noemde hij de vermindering van zijn krachten. „Het is noodzakelijk, dat aan 't hoofd van de Polder iemand komt te staan die 'in de komende moei lijke jaren zijn volle krachten aan dit juist nu omvangrijke werk zal kunnen geven. Na enige aardige herinneringen aan het verleden van de Pol der te hebben opgehaald, ein digde mr. Lantsheer met de woorden: „De tijden zijn moei lijk. Doch moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Ik weet, dat gij alle krachten in zult blijven spannen. Een een maal weer bloeiend Walche ren zal U er dankbaar voor zijn." Namens de commissarissen sprak de heer J. C. Blaupot ten Cate enige hartelijke woorden en bood mr. Lantsheer een oude kaart van Walcheren aan. Tenslotte dankte de griffier, mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, de voorzitter namens zich zelf en de ambtenaren voor het vele, dat deze ook voor het ambtenarencorps van de P. W. heeft gedaan. In intieme kring heeft mr Lantsheer reeds afscheid geno men van het dagelijks bestuur. Binnenkort zal hij dit even eens doen van het personeel. Nieuw- en St. Joosland ONGELUK BLJ HET DORSEN Vrijdagmorgen omstreeks half acht heeft bü het dorsen met een dorskas bp de heer Verhage aan de Trekdijk te Nw.- en St. Joosland Oen vrii ernstig ongeluk plaats orehad. Plotseling vloog eC" drijfriem van een wiel van de dorskas en trof de ongeler 30-jariee Geschiere uit Ritthem, die daardoor zijn rechter-onder- been brak. Dr. A. J. de Weerd was spoedig aanwezig en heeft de patiën^ verbonden. Deze is vervolgens naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Middelburg OPENBAAR MINISTERIE Bg K.B. is benoemd tot amb tenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondissement Middel burg mr. Th. Debret, waarne mend ambtenaar van het openbaar ministerie bg voor melde kantongerechten. Piloot A. Viruly voor de Z. V. U. A.s. Woensdagavond spreekt de bekende K.L.M.-vlieger A. Viruly voor de Z.V.U. in de Middelburgse Schouwburg over zijn merkwaardige belevenis sen als K.L.M.-vlieger. Voor deze lezing van een Zeeuw, die het zowel in letterlijke als in figuurlijke zin ver heeft ge bracht in de wereld de heer Viruly werd geboren als zoon van een burgemeester van Westkapelle wordt vanzelf sprekend veel belangstelling verwacht. De gasvoorziening te Vlissingen. Binnenkort zal gelukkig in Vlissingen de gasellende ver beteren. De nieuwe oven, waar van de bouw zolang traineerde, komt over enkele weken ge reed, hetgeen betekent dat de productie dan stijgt van 300 m3 per ton kolen tot 400 m3 f>er ton. Bovendien is er een nstallatie in voorbereiding om ook het waterstofgas door mid del van butaan productief te maken. Ook deze installatie zal spoedig in gebruik genomen kunnen worden. De huismoeders kunnen dus juichen. Toch betekent dit nog niet, dat de zo gevreesde sper- uren verdwijnen zullen. Helaas kan men daartoe nog niet overgaan, maar het betekent wèl, dat de druk en hoe vaak is daardoor het eten niet tijdig gereed geweest hoger zal worden. Half November zal het zover zijn en.daarme? is dan een nieuwe schrede gezet op het herstel van vooroorlogse toe standen. Drs. M. VERBURG. Als opvolger van Drs. Chr. van Paassen is door Gedepu teerde Staten tot sociaal-eco noom, bij de Prov. Planologi sche dienst, benoemd drs. M. Verburg. Hervormd jeugd centrum in Zeeland. De deze zomer door de Clas sis Walcheren der Ned. Herv. Kerk ingestelde classicale jeugdraad (Voorzitter Ds. Aai- bers, te Vlissingen) doet po gingen om ook in Zeeland tot stichting van een z.g. buiten centrum, tevens jeugdcentrum, te geraken, waarvoor haar oog reeds is gevallen op een hier voor geschikt kasteel op Wal cheren. Thans wordt door genoemde raad contact gezocht met de overige classes in deze provin cie voor de vorming van een stichting. Autobandieten Ingerekend. Zeelieden wilden gratis fondrijden. Zaterdagmiddag heeft zich tussen Vlissingen en Middel burg een sensationele jacht op enige autodieven afgespeeld, welke mede dank zij de voorbeeldige samenwerking tussen de politiecorpsen van beide steden op een volledi ge nederlaag van de dieven is uitgelopen. De aannemer L„ die zijn wa gen aan het Bellamypark een ogenblik onbeheerd had laten staan, kwam bij zijn terug komst tot de ontdekking, dat deze verdwenen was. Hij waar schuwde terstond de Vlissing- se politie, die binnen enkele minuten een volledig signale ment van de wagen had uit gezonden. En de Middelburgse politie had zowaar succes. De wagen kwam, „bemand" door vier personen, aansnorren, maar de chauffeur voldeed niet aan het bevel tot stoppen. Ook een paar kogels, die hem wer den nagezonden en de wagen troffen, vermochten hem niet tot inkeer te brengen. Onmiddellijk werd een ande re wagen gecharterd i om de achtervolging in te zetten, maar op de weg naar Goes. Arbeiderskampen te Oostburg geopend. Woensdr.gavoud is" de can- tine in het ""beiderskamp te Oostburg officieel geopend.. De waarnemend voorzitter van de Prov. Culturele Commissie, nastoor Fra^e". verrichtte de opening en rchetrip de werk zaamheden van de culturele commissie, n.l. om de arbei ders in de kampen een goede ontspanning te bieden. Gc- "treefd wordt naai' een onder linge samenwerking tussen de cemnbewon0^ en d° >v-*erü Burgemeester Hoekzema dunkt*" de prH^ider". die naar West-Zeeuws-Vlaanderen zijn gekomen om weer op te bou- en. hetgeen dcor de burge rij t«n zeerste wordt gewaar deerd. In de pauze sprak nog de voorzitter van de kampcom missie. Hierna gaf het gezel schap van de Ned. Reisopera een opvoering van de opera Faust. Herbeplanting op Schouwen. De herbeplanting van Schou wen wil niet vlotten. De plan nen zgn wel gereed, maar er ontbreekt een actieve organi satie, die zoals in Walcheren, eens flink aanpakt en de ver werkelijking van deze plannen weet 'door te zetten. Men is aangewezen op dat wat ge meentebesturen en particulie ren kunnen doen met subsidie van het Rijk. Bovendien is het aan particulieren niet toege-' staan op eigen houtje te plan ten. Velen zijn afkerig van de administratieve rompslomp die een aanvrage met zich mee brengt en laten hun erven on- beplant. Het gevolg is dat Schouwen en Duivciand waar schijnlijk langer boomloos zul len blijven, dan andere geïnun deerde gebieden. bleken de dieven 't toch raad zamer gevonden te hebben maar weer om te keren. Weer passeerden ze de politieman nen, die hen weer een schot nazonden, dat een der voor banden trof. De politie-apto moest echter keren, wat de autobandieten weer gelegen heid gaf een voorsprong te ne men in de richting Souburg. Toen de Middelburgse politie daar aankwam, vond zij op het Oranjeplein de verlaten wagen. Van do dieven geen spoor... Weer werd de telefoon te hulp geroepen, nu om de Vlis- vsingse politie van de stand van zaken op de hoogte te bren gen. Dez etrok er onmiddellijk op uit en op de oude weg naar Souburg kwam men, telkens enige honderden meters na elkaar, vier mannen tegen, die werden ingerekend en inder daad de dieven bleken te zijn: vier Nederlandse zeelieden van een coaster in de Vlissingse haven, die Zondagmorgen naar Noorwegen vertrok. De vier autorijders konden de reis nog meemaken daar de politie hen, na procesverbaal te hebben op gemaakt, weer op vrije voeten stelde. Zeeuwen onderscheiden. Bij K.B. is de aan de orde van Oram"? Nassau verbonden ere-medaille toegekend aan de beer A. Monjé te Breskens en de heer G. Gorse te Goes (bei den in zilverï en aan de heer W. K. van Veen te Goes (In brons). In Indonesië gesneuveld. Soldaat A. van der Werve van 38 R.I.. afkomstig uit Noord gouwe, is op 21 Septem ber bij Bandjarsari gesneuveld. KATHOLIEKE ONDER WIJZERSDAG. De katholieke onderwijzers uit Zeeland vergaderden te Terneuzen. Er werden refera ten gehouden door de heren Sarneel, Aarts en Paap. Het was voor het onderwijzend per soneel een alleszins leerzame dag. De conferentie werd ge presideerd door de heer Cor- nelis uit Uzendijke. Minimum-exportprijs voor oesters. Door het Bedrijfschap voor Visserijproducten zijn de mini mum-exportprijzen voor oes ters voor seizoen 1947-'48 als volgt vastgesteld: Voor Engeland: 0000 £19.12.0: 000 £16.12.0; 00 £14.02.0 per 1000 stuks franco Londen. Voor België: 00000 t 260. 0000 f 210.—; 000 f 180.—; 00 t 150.—; 0 f 120.—: Ie soort f 90.per 1000 st. franco Ne derlandse grens. Voor Denemarken: 00000 f 301.— 0000 f 261.— 000 f 226.—; 00 f-206.—; 0 f 186.—; Ie soort f 156.per 1000 st. franco Nederlandse grens. Voor andere niet met name ge noemde landen, gelden de prii* zen zoals voor België bestaan. Verbetering busverkeer. Tussen de autobusonderne mers Krijger (dienst Stavenis. seTholen) en v. d. Klundert (dienst St. Annaland—Tholen) is een dezer dagen een fusie tot stand gekomen onder de naam „Thoolse Autobusdienst". Na het openen van de brug over de Eendracht, vermoede lijk reeds met ingang van 7 October a.s. treedt een nieuwe dienstregeling in werking. De bussen zullen dan doorrgden naar Bergen op Zoom. Dit betekent een grote ver betering voor het reizigersver keer van. en naar het eiland, temeer waar de lijn van de B.B.A. op Bergen op Zoom zal worden gehandhaafd. Het is nog niet bekend of de B.B.A. alle diensten zal blijven rijden. Het is jammer dat nog geen regeling getroffen werd voor een verbinding tussen de ge meenten Stavenisse en St. An naland. CREDEETVERLENING BOERENLEENBANKEN Een afvaardiging van de Prov. Stichting v. d. Land bouw en de Ring van Boeren leenbanken heeft een bespre king gevoerd met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht over de regeling van het bizondere bedrijfscrediet. Daar de richtlijnen van de Herstelbank een onbevredigen de werking inhouden, is ten sterkste aangedrongen op een interne vlotte regeling voor 't verstrekken van bedrijfscredie- ten. De Bank bleek niet onge negen in principe met de wen sen rekening te houden. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Partij van de Vrijheid Is o.m. tot lid van het definitieve hoofdbestuur gekozen de heer ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes. Walcheren-actie van Rijksambtenaren. De Vereniging van Rijks ambtenaren in Midden-Neder land, is bezig zoals wij reeds gemeld hebben gelden in te zamelen voor de herbeplanting van Walcheren. Wij ontvingen nu het 22 Sep- tember-nummer van het or gaan der vereniging. Daarin komt een oproep voor om deel te nemen aan een puzzle-wed strijd, waarvoor twee honderd prijzen beschikbaar zijn ge steld. De opbrengst van de wed strijd komt ten goede aan de bomen-actie. Het blad bevat enkel? goede foto's van het verwoeste Wal cheren en onder het suggestie ve opschrift: „Die grauwe modder moet van lyalcheren af!" wordt een beroep gedaan op de ambtenaren om hun steentje bij te dragen voor de 1.5 millioen bomen, die nodig zijn. HERTENKAMP GROEDE. De drie hertenkalveren, welke door ELM. de Koningin aan de gemeente zUn geschonken, komen a.s. Dinsdag na&r Groede. Zij zullen voorlopig onderge bracht worden in het noodher- tenpark, dat is aangelegd In de boomgaard van de heer C. Cgsouw aan de weg van Groe de naar Oostburg. Met de aanleg van het de finitieve hertenkamp zal dezer dagen worden begonnen. Verwacht mag worden dat het kamp klaar zal zijn Mei 1948. Op dat tijdstip zullen ook de andere toegezegde herten naar Groede komen. WRAKKEN WORDEN GERUIMD. Men .is t.han9 bezig de Du^- se Landingsvaartuigen, die voor de wal van Bruin Isse aan de grond gezet zijn, te slopen. Daartoe maakt ri->en ook ge bruik van springladingen en doffe knallen weerklinken ver schillende malen. Dit slopen blijkt niet zonder eevaar. want gisteren was de lading iets te zwaar met het gevolg dat een stuk ijzer eep paar honderd meter ver \v-prd weggeslingerd en terecht kwam-bij 'de men sen. die bezie- wapen met Ae dragline dé sloot langs de Boomdjik aehopn te maken. De politie werd va^n één en ander in kennio e-esteld. Gemeenteraad Vlissingen. Melk voor schoolkinderen. In vlot tempo heeft de Vlis singse gemeenteraad Vrijdag middag de agenda afgewerkt. Met algemene stemmen be noemde de Raad tot directeur voor de gemeentelijke Dag school voor Nijverheidsonder wijs de heer C. van Wagen voorde, directeur van de Avondschool voor Nijverheids onderwijs, en tot onderwijzer aan de openbare school A de heer A. van Iren te Middel burg. Tot leden van de commissie van advies inzake de Woon- ruimtewet werden benoemd voor kamer A mej. M. B. Lin- se en de heren A. de Landme ter, J. P. Ventevogel, J. Ma- rjjs en J. Post. Ir: kamer B werden benoemd mej. J. Dage vos en de heren M. J. Corve- leijn, J. A. Smits, E. Andries- sen en J. Visser. Het salaris van de hoofdop zichter bij gemeentewerken werd verhoogd. Voor de heren J. P. Ventevogel (C.H.) en J. van Poelje (P. v. d. A.) vvas dit aanleiding om er op aan te dringen de salarissen der gemeenteambtenaren te feer- zlen. Z.h.s. werd besloten: de ge meente borg te stellen voor een door „Goed Wonen" aan te gane geldlening van 19.000 voor het herstel van de bad inrichting; tot wijziging van de begroting van de gemeentelijke reinigingsdienst voor het jaar 1945; aan de Ver .voor Chris telijke ULO gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen van 4 kachels en aan B. en W. een crediet van 2700 te verlenen voor het aanschaf fen van een nieuwe motor voor de wals. De nieuwe straten in plan ten Westen van de Koudekerk- se weg zullen namen krijgen. De badinrichting aan de Paul Krugerstraat en het ge bouw daartegenover zullen door de gemeente voor resp. 2800 en 400 worden ge kocht en voor 75 per maand verhuurd worden 'aan particu lieren. RONDVRAAG. Burgemeester Kolff beant woordde eerst een schriftelijke vraag van de heer Corveleg'n bushalte op het Betje Wolff- plein. Naar de mening van B. en W. is dit een taak voor de Stoomtram Walcheren en zij zullen dan ook de aandacht vestigen op het oude wacht huisje van de tram. Op een vraag van de heer Ventevogel deelde het gemeen tebestuur mede, dat de ge meentelijke Handelsavond school haar cursus niet ver lengd heeft, daar de gemeente de meerdere kosten groot 1.300, zou moeten dragen. Men wil eerst nagaan hoe dit in andere gemeenten geregeld is. De heer Van Rooijen had en kele vragen ingediend over de afwikkeling der huurvergoe- ding. Op de beantwoording hiervan gaf wethouder Van Oorschot nog een nadere toe lichting en hij deelde mee, dat aan huurvergoedingen reeds 1.100.000 is betaald en dat binnen 3 4 maanden alle huurvergoedingen zullen zijn afgewerkt. Op een vraag van de heer Van Rooijen betreffende de brandstoffenvoorziening voor de geïnundeerde gebieden, werd medegedeeld, dat deze bewoners voorrang hebben voor extra brandstof, indien deze alsnog wordt verstrekt. Mevrouw Hartjes informeer de naar de gasvoorziening die naar de voorzitter mededeelde medio November verbeteren zal. Op een vraag van de heer J. van Schijndel (P. v. d. A.) antwoordde wethouder Poppe tenslotte, dat half October be gonnen zal kunnen worden met de uitreiking van melk aan schoolkinderen en dat de ze melkvoorziening gegaran deerd is. Oostkapelle NIWIN-COLLECTE. Het plaatselijk NIWIN_co- mité te Oostkapelle heeft be sloten op Zaterdag 4 Octiber een collecte te houden. De op brengst is bestemd voor aan koop van muziekinstrumenten over een wachthuisje voor de voor de soldaten in Indië. Vlissingen De herbeplanting van Vlissingen. In het gebouw Concor dia te Vlissingen hield Vrij dagavond de heer C. P. Broer- se, landschapsarchitect van de stichting „Nieuw Walcheren" voor een (helaas) "klein, doch (gelukkig) zeer aandachtig gehoor een voordracht over het herheplantingsplan van Vlissingen. De heer J. L. Verhagen, voorzitter van „Nieuw Wal cheren", opende de bijeen komst en releveerde kort de bemoeiingen van de stichting voor het herheplantingsplan van Walcheren, o.a. door de bomenactie en de oprichting van het landschaps-architecto- nisch bureau. Na de geschiedenis van Waï- cherens oude beplanting ge schetst te hebben, ging de heer Broerse in zijn voor dracht de eisen na voor de moderne beplanting, waarbij het landschap in de stad en de stad in het landschap moet overvloeien. Na een uiteenzetting over de nieuwe gedaante van het Belldmypark sprak de heer Broerse over de voortuintjes. Als de bewoners uit éénzelfde straat de handen in een wil- lèn slaan, kan ook hier iets goeds bereikt worden en in vele de lelijke veel-vormig- heid van hekken en hekjes verdwijnen. Bij de Maycrete- woningen zal dit systeem worden toegepast. Na de pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd dank baar gebruik gemaakt en de heer Broerse verschafte allen de gewenste inlichtingen. De heer J. L. Verhagen sloot de avond en dankte de heer Broerse voor zijn leer zame en interessante voor dracht. CIRCUS VAN BEVER. Het Circus van Bever, dat tot en met Donderdag voor stellingen in Vlissingen geeft om dan naar Middelburg te trekken, had reeds Zaterdag avond bij zijn openingsvoor stelling succes: een bijna ge heel uitverkochte tent, waarin de troep een uitstekend pro gramma bracht, dat door het publiek dan ook zeer gewaar deerd werd. Geen Wbnder trou wens, want de voorstelling bood alles, dat men in een echt circusprogramma maar wensen kan: een prachtige collectie paarden, voorgesteld door de directeur zelf, zjjn èchtgenote Madame van Bever of door de Hongaarse dresseur Karoly. Vooral de fiere Perzi sche volbloeden, de stoere Zeeuwse hengsten Leo en, Carlo en ook de prachtige Friese hengsten genoten de algemene bewondering. Maar er waren ook gedres-. seerde varkens, enig in Euro pa, waarvan een zelfs in de muziek vorderingen bleek te hebben gemaakt. En dan de accrobatiek: daar in herleefde de oude circus- romantiek in haar volle glo rie; adembenemend trapeze- werk van Mademoiselle Vera Violetta, beangstigende „evo luties" van Roemeense scho nen aan een balanceermast, een apachennummer, vijf le nige Marokkaanse springers en „pyramidebouwers" en Cu- bonos' „spel met de dood" in de top van een zwiepende sta len mast. En dan ten slotte de Belgi sche clowns Piétro en Toto, die met htm grappen enorm succes hadden en zich boven dien nog ontpopten als muzi kale virtuozen en acrobaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2