PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De „Willem Rüys" voer uit Krijgt van Meegeren zijn schilderijen terug 1 Peten voor Prinses Marijke Staakt het vuren. maar geen vrede Verrassende prestatie van Vlissingen 190e Jaargang - No.229 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit olad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 29 Sept. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs: a ct per mm., minimum p. advertentie 2. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel- 10 (2 Ujnen) en 51 - Middelburg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. teL 2475 Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Temeuzen: Brouwerüstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. LEGE PLAATS. De Willem Ruys ligt op de rede. In groten getale zijn de Vlissingers Zondag aan de ha ven komen kijken naar het vertrek van het schip. Zwij gend hebben zij gekeken naar het zeekasteel, dat Dinsdag wegvaart om niet weer te ke ren. Over het brede Sgheldewa- ter tuurden zij. Naar de grijze romp, die majesteitelijk deinde op de golven. Naar de forse schoorstenen, zwart boven de witte bovenbouw. Naar de ran. ke stalen masten en de blanke reddingsboten. Voelden de Vlissingers wee moed in hun hart? De Willem Ruys, jaren lang slechts bekend als „de 214" dit immers was het bouwnum. mer, was tot een deel van Vlissingen -««worden. De* oor logsgeschiedenis van de Schel- destad is niet los te maken van dit schip. Jaren lang lag in de romp kostbaar materiaal verborgen. De vijand vond het niet. Jaren lang bood de romp een veilige schuilplaats bij luchtaanvallen. En in de nood- winter van 1944'45, toen Vlissingen zonder water zat, heeft toen de 214 niet gezorgd, dat er drinkwater kwam? De zoetwater-installatie maakte het uit zout Scheldewater. Maar dat niet alleen* Hoe veel VTissingers hebben niet meegewerkt aap de bouw van dit zeekasteel! De ingenieurs hebben de plannen ontworpen De tekenaars hun gedachten op papier gebracht. De inko pers hebben de* materialen doen komen, en met welk een .eniergie werd daarna de bouw niet begonnen! Hoe hebben de scheepshamers gerateld! Reeds vóór de oorlog. Kan iemand zich het silhouet van Vlissingen denken in de oprlogsjareiü zonder de 214, hoog boven èjle huizen uit? Op 1 Juli 1946 liep de Wil lem Ruvs van stapel. Driftiger dan ooit werd er nu gewerkt aan de voltooiing. En weer was overal in de Scheldestad de Oceaanreus Nu hebben de Vlissingers de Ruys zien gaan. Voor goed. Langs de kade op de werf van De Schelde gs*ot eon vreemde open ruimte. Dinsdag vaart de 214 weg. Naar de golf van Bis. caye. Om daarna naar het dok in Rotterdam te gaan en weer wat later naar de kade van de Rotterdamsche Lloyd. Maar dan is de Ruys geen levend stuk van Vlissingen meer. Alleen nog maar een trots bewijs van Zeeuws tech nisch kunnen, van Zeeuws meesterlijk vakmanschap, van Zeeuws prestatievermogen. Een lege plek op de Schel- dewerf Maar wie zijn blik afwendt van die lege plek en kijkt naar de plaats, waar eenmaal de kiel van de Ruys werd gelegd, die voelt geen afscheidswee- moed meer. Daar zijn op 15 September de kielen gelegd van twee Franse vrachtboten, de Carbet en de Carimaré. De blik vooruit! DéUtr ligt» het werk voor de toekomst. Daar worden nieuwe juwelen genepen, die eenmaal wederom getuigen zullen van dezelfde goede Zeeuwse eigenschappen, die de Willem Ruys maken tot een schip, dat terecht een vlag- ge-chin mag heten. De Ruys is vertrokken. In November wordt het schip aan zijn bestemming overgegeven. Dan zal de roem van de Schel de naar alle windstreken gaan. Goede vaart in een vredi ge wereld! Dat wenst Vlissin gen bij dit afscheid zijn 214 toe. Arabisch leger bij Damascus. Reuters correspondent te Caïro meldt,"dat volgens niet bevestigde berichten in de na bijheid van Damascus een Ara bisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds. 45.000 man sterk is. Volgens 'n Arabisch week- •blad heeft in Syrië een alge mene mobilisatie plaats sinds het verschijnen van de rappor ten van de commissie der V-N. voor Palestina. Irakse officie ren zijn te Damascus aange komen. Steeds komen groepen van jonge mannen uit de Liba non, Irak, Transjordanië en Palestina die dienst willen ne men. De meeste opleldings- officieren komen uit Egypte. Atoomonderzoek in Amerika. 'Het presidentiële bureau voor wetenschappelijk onder zoek in Amerika, heeft aan president Truman een rapport voorgelegd over de stand van zaken. In het rapport worden bijzonderheden gegeven over de ontwikkeling van 't atoom onderzoek. In Juni jL waren 41.000 personen, van wie 2500 geleerden, bjj dit onderzoek betrokken, terwijl in de oorlog dit aantal meer dan een half millioen was. Men bestudeert op het ogen blik de mogelijkheden om atoomenergie te gebruiken voor de aandrijving van vlieg tuigen. EERSTE RAPPORT VAN DE CONSULS. SJAHRIR BIJ BEVJN. Naar Reuter verneemt is 't eerste rapport der consuls Za terdag aan de vergadering der Ver. Naties overhandigd. Het rapport zou zich voorna melijk bezig houden met het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uiteindelijk rapport over ongeveer twee maanden ge reed zyn. De New York Herald Tri bune meldt, dat het eerste vertrouwelijke rapport van de consuls verklaart, dat de or der „staakt het vuren" er niet in geslaagd Is algehele vrede te brengen. Zich onthoudend van een beantwoording der schuldvraag zouden de con suls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tus sentijdse maatregel te advise ren voor waarborging van 'n effectiever naleven van de or der „staakt het vuren." Volgens het rapport zjjn de Nederlandse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van 4 Augustus opgerukt. Het rap port maakt melding van roof partijen, in het bijzonder op Chinese bezittingen en toege schreven aan individuele In donesische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechts 300 a 400 woorden lang zijn. Een vollediger rapport wordt tegen Dinsdag ver wacht. CONSULS TERUG. Zaterdag keerden de 5 con suls, die Vrijdag naar Djocja zijn gegaan, om .daar de me ning van de- republikeinse autoriteiten ten aanzien van een aantal punten betreffende het consulair onderzoek te vernemen, terug te Batavia. De correspondent van Ane- ta, die de reis meemaakte en als eerste Nederlandse corres pondent Djocja heeft bezocht sedert de politionele actie, schrijft, dat hij en een Neder lands collega niet tot het pa leis van Soekarno werden toe gelaten, waar buitenlandse correspondenten uitgenodigd waren om een opvoering van Javaanse dansen voor de con suls by te. wonen. DE PASOEND AN. De Partai Ra'jat Pasoen- dan heeft er in een uitvoerig communiqué de nadruk op ge legd, dat reeds op 4 Mei 194? te Bandoeng door haar een vrije Negara Pasoendan werd China Rusland 8 5. Volgens een Russisch blad heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vrjfling ter wereld ge- bracht, de eerste vijfllng in de Sowjet-Unie. Als men het Chinese blad Sien Pao mag ge loven, betekent dit ech ter nog niets. Volgens dit blad heeft een Chi nese vrouw in de provin- Nonei het leven ge. schonkén aan een acht- ling, allen jongens. Een i--"V—i overle den, de overige zeven verheugen zich in een uitstekende gezondheid. geproclameerd als deelstaat van de Ver. Staten van Indo nesië. Er kan dan ook geen sprake zijn van een ronde ta felconferentie, waarbij „van gedachten zou worden gewis seld over de toekomstige sta tus", gelrjk onlangs in „Het Dagblad" werd gemeld. Er wordt, aldus het commu niqué, een campagne gevoerd tegen de Partai Ra'jat Pa soendan, maar wanneer straks onverhoopt een reactie ont staat van het Soendanese volk, welke de huidige situ atie nog moeilijker zou maken, kan niemand daarvan de P.R. P. een verwijt maken. SJAHRIR IN LONDEN. Sjahrir, die te Londen een onderhoud heeft genad met Mi nister Bevin, verklaarde na afloop daarvan er van over tuigd te zijn, dat de Britten het gebruik van wapens door de Nederlanders in Indonesië niet goedkeuren. Sjahrir heeft overigens zijn hoop thans geheel gevestigd op de Ver. Naties. Verwacht wordt, dat hij tegen het einde van deze week naar Kairo zal vertrekken. MINISTER NEHER NIET NAAR INDUS. Naar het A.N.P. van gezag hebbende zijde verneemt, is minister Neher geenszins voornemens opnieuw een reis naar Indonesië te ondernemen, zulks in tegenstelling tot be richten van Zaterdag, welke melding maakten van de mo gelijkheid van een dergelijke reis. RIJKSEENHEID PROTESTEERT. Het Comité „handhaving rijkseenheid" heeft het volgen de telegram gezonden aan H. M. de Koningin: „De uit alle delen des lands samengekomen deelnemers aan de landelijke meting in het gebouw van K. en W. en de Dierentuin te 's-Gravenhage op 27 September 1947 betuigen Uwer majesteit hun aanhan kelijke trouw, doch proteste ren ernstig tegen het uit de regeringsverklaring van 23 September op: ieuw gebleken slappe beleid betreffende Ne- derlands-Indië, de nog steeds voortgaande verzaking van onze plicht als lid der Verenig de faties jegens de inheemse bevolking en de dagelijkse on nodige opoffering van onze soldaten aldaar." Nieuwe portefeuille voor Mr. Jonkman. Voor de reorganisatie van het Koninkrijk. Minister Jonkman zal bin nenkort zeer waarschijnlijk een nieuwe portefeuille, n.l. die voor de reorganisatie van het Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. Een crematorium in Zwolle. Tijdens .de jaarvergadering van de Vereniging voor facul- catleve lijkverbranding, die te Zwolle werd gehouden, is me degedeeld, dat met het ge meentebestuur van Zwolle in principe overeenstemming is bereikt inzake de vestiging van een tweede crematorium voor ons land in de Overijsselse hoofdstad. Men hoopt in 1949 met de bouw te kunnen begin nen. Zijn zaak komt op 29 October voor. De rechtbank te Amster dam zal op Woensdag 29 October een aanvang ma ken met de behandeling van de zaak tegen de thans 57- jarige kunstschilder Han van Meegeren, die ervan wordt beschuldigd acht schilderijen te hebben ver vaardigd en deze gesigneerd te hebben met de namen Vermeer of Pieter de Hoogh Van Meegeren wordt in eer ste instantie oplichting ten laste gelegd, ten aanzien van verschillende door hem ver vaardigde schilderijen, die hij valselijk heeft gesigneerd met de namen Vermeer of Pietei de Hoogh. Hiervoor kan hij veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van ten hoog ste 3 jaren. Subsidiair kan de kunstschilder tot een gevan genisstraf van 2 jaren of een geldboete van ten hoogste 5000 worden veroordeeld wegens het „opzettelijk een werk van letterkunde, weten schap, kunst of nijverheid, waarbij of waarin valselijk enige naam of enig teken is geplaatst of vervalst, verko pen, te koop aanbieden, enz., als ware dat werk van de hand van diegene, wiens naam daarop valselijk is aange bracht." Van de zijde van het open baar ministerie zal een twin tigtal getuigen worden gedag vaard, waaronder deskundi gen, zoals vooraanstaande schilderijenexperts, enkele ko pers van de betreffende schil derijen, alsmede lieden, die bij de verkoop bemiddeling heb ben verleend. Naar bekend verkeert van Meegeren in staat van faillis sement. De kopers vorderden, toen de valse signateurs wa ren ontdekt, de koopsom te rug, maar wensten geen af stand te doen van de schilde rijen. Het bedrag, dat van Meegeren voor de van de sig natuur Vermeer of de Hoogh voorziene werken heeft ont vangen, wordt op vier a vijf millioen gulden geschat. De kunstenaar had daarvan ech ter weinig over, zodat hij aan de vordering tot restitiitie niet kon voldoen. De rechtbank zal dus kunnen beslissen of aan van Meegeren een civiele vordering ten gunste van de kopers moet worden opge legd. Weliswaar zou hij daar aan niet onmiddellijk kunnen voldoen, maar het wordt al gemeen aannemelijk geacht, dat hij in de toekomst voor zijn werken hoge prijzen zal kunnen bedingen. Intussen heeft de justitie verleden jaar beslag gelegd op de verkochte schilderijen, voor zover zij dio kon achter halen. De rechtbank zal nu volgende maand beslissen wat er met deze werken zal ge beuren. Indien van Meegeren veroordeeld wordt tot restitu tie van de koopsommen, dan moeten de kopers afstand doen van de schilderijen. Met gejuich en vlaggen in top! Zondagavond lag voor het eerst op de rede van Vlissin gen als een juweel vol stralende bril jantjes, tegen het don kerblauw van Scheldewater en avondhemel, de verlichte „Willem Ruys" met ztfn honderden flonkerende lichten. Het schip neemt na jaren afscheid van Vlissingen en Zee land een afscheid voorgoed, want het is niet de bedoe ling, dat dit tweede schip van Neerland's koopvaardijvloot er nog zal terugkeren. Afscheid van Vlissingen HET VIEL ntïE. Sommigen hebben het ver trek van de Ruys uit de Vlis- singse haven met bezorgdheid tegemoet gezien. Er is nog al wat alarm gemaakt over de toestand van de haven. Welnu, dat viel mee. De ge troffen voorbereidingen waren zodanig, dat zelfs een schip als de „Willem Ruys" vlot gehan teerd kon worden. OPINIE'S! De kapitein van de „Willem Ruys", de heer C. H. Vellinga, zag' geen bijzondere moeilijk heden. „Het is wat nauw, maar we zullen de schuit naar buiten brengen", zei hrj. De vertegenwoordiger van L. Smit en Co., de heer J. Ren ders, zeide ons. dat hij als Vl's- singer wist wat *er in deze ha ven mogelijk was en dat het in orde kwam. Kapitein J. v. d. Snoek, van de zeesleepboot Blankenburg, glimlachte 'n tikje meelijdend en begon te praten over zijn sleepreizen met Engelse pon tons door de Golf van Blscaye. „Veel zullen we met de „Rnys" niet hoeven te doen het Is hard trekken of zacht trekken, maar d'r uit gaat ie." En de Ruvs ging er rustig en majestueus uit! Dank zij de goede voor bereiding. samen met de bekwaamheid van de Ruys- bemanning en de grote vaardigheid van de sleep bootmensen, werd het schip Ook Winston Churchill uitgenodigd. Naar wij vernemen zullen bij de doopplechtigheid van Prinses Marijke als peten worden uitgenodigd de Groot-hertogin van Luxem burg, de Kroonprins van Zweden, mr. Winston Churchill, mevrouw Roëll Feith, mevrouw J. Post- Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens. De groothertogin van Lu xemburg is een nicht van H M. de Koningin. Daarenboven bestaat er een persoonlijke vriendschap jtussen de Ko ninklijke familie en de Groot hertogin, welke tijdens het verblijf in Canada en Enge land nog hechter is geworden De Kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze Koninklijke familie. Prinses Juliana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen. Het Prinselijk paar was ook zeei bevriend met zijn oudste zoon. die kort voor de geboorte van Prinses Marijke op paleis Soestdijk logeerde en op de thuisreis om het leven kwam Churchill, grote oorlogslei der, heeft onze Koninklijke familie tijdens de oorlog en ook daarna in ons land veel ontmoet, een kennismaking, die tot persoonlijke vriend schap gegroeid is. Mevrouw RoëllFeith heeft gedurende 8 jaren, waaronder de 5 oorlogsjaren, voor de Prinsesjes gezorgd en met het Prinselijk gezin lief en leed gedeeld. Zij was de rechter hand en persoonlijke vriendin van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van „Johannes", een der lan delijke hoofdfiguren van de K. P., die gevallen is bij de over val op het huis van bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam. De heer Andree Wiltens was de voorzitter van de Raad van Negen uit het studentenverzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Nederland. In record-tijd uit het dok en door de sluis „gejong leerd" als kinderspeelgoed. Het was verbluffend en een voudig tegelijk. HET yERTREK. Zaterdag werd het schip vaarklaar gemaakt in het dok van de N.V. „De Schelde", waar kort te voren vgf sleep boten van L. Smit en Co. wa ren gearriveerd om de kolos naar buiten te slepen. Zondagmorgen zeven uur maakten de sleepboten de tros sen vast en ving het sleep- werk aan. Om acht uur 's mor gens stak de neus van het schip in het vaarwater naar de Keersluis-brug en om negen uur lag het met de achterste ven naar voren gemeerd voor de sluis om op hoog water té wachten. Te kwart voor twaalf gin gen de sluisdeuren open. Een kwartier lang werd ge manoeuvreerd om het schip in de juiste positie te krijgen en toen png het met een stevig vaartje de buitenhaven in. Drie sleepboten, de Phoenix, de Hector en de Delfshaven, trokken het schip op. Twee sleepboten, de Blankenburg en de Pernis, hielden de voorste ven in de juiste positie. Terwijl de sirene's gilden en het publiek, dat zich bij duizenden langs de sluis had opgesteld levendig floot en juichte, zwaaide de „Willem Ruys" in de bui tenhaven, waarna de Blan- Enkele data: 1937. Het ontwerp voor de Willem Ruys wordt gemaakt. 25 Jan. 1939. De kiel wordt gelegd. 1 Juli 1946. Tewaterla ting. 28 Sept. 1947. De Wil lem Ruys verlaat de ha ven van Vlissingen. Enkele cijfersBruto tonnage 21.500 ton. Snelheid 40 K.M. per uur. Vermogen 32.000 p.k. Bemanning 430 per sonen. 840 passagiers. kenburg cn de Pernis het schip buitengaats brachten, naarua het op eigen kracht naar zijn ankerplaats voer. Maandagmorgen wordt het uitgeklaard en worden de .in strumenten afgesteld. Dinsdag vertrekt het schip naar de Golf van Biskaye. Het is dc bedoeling, dat tij dens deze tocht de machines, de instrumenten enz. volledig beproefd worden. Er zal ook een volle-kracht-proef gehou den wprden. Verwacht wordt, dat het schip Donderdag of Vrijdag te Rotterdam aankomt, waarna het bij Wilton-Feyenoord in het dok gaat, om tenslotte aan de Lloyd-kade te Rotterdam geheel afgetimmerd en inge richt te worden. Half November wordt dan de „technische proefvaart" gehouden, als de boot geheel gereed is. Tenslotte volgt de officiële proefvaart. De „Willem Ruys" is door de leerlingen van de Rotter- damse schoolvereniging ge adopteerd als „schip van de school". Laatste opname van de Willem Ruys aan de kade van de werf „De Sclieldc". Vechtpartij met dodelijke afloop. De traditionele najaarsker mis te Nieuw-Buinen is in de nacht van Zaterdag op Zondag het toneel geweest van een ernstige vechtpartij, die de dood van de 26_iarige A. F. S. uit Ter Apelkanaal tot gevolg heeft gehad. De jonge man werd met een stuk ijzer dus danig aan het hoofd getroffen, dat „de dood vrijwel onmtddel- 'iik mt*acl. De dader, de 27-ja rige J. T. te Nieuw-Buinen door de rijkspolitie inge sloten. In de laatste 24 uur zijn 109 nieuwe choleragevallen in Tgvit? f-~!-"i3leerd. Zeeuwse tweede klassers verloren weer. Alleen R.C.S. boekl winsl In Brabant. Ie KLASSE. V.V.V.—N.O.A.D. 0—1; BleljerheideBrabantia 4—2 M.V.V.N.A.C. 14; Limbur- p-ia,Vlissingen II; Helmon- diaP.S.V. 1—6. Met heel weinig vertrouwen is de uitslag van de eerste gro te reis van Vlissingen tege moet gezien. Verblijdend is de uitslag en zeker als men be denkt, dat de Vlissingers een zeven uur lange bus-reis er op hadden zitten. Zo wint de Vlis- singse ploeg bij aanhangers en voor zichzelf aan vertrouwen. Zou het dan toch niet zo zwaar worden als we gevreesd hebben? M.V.V. ligt er schijn baar totaal uit. Het was te verwachten, dat N.A.C. met de buit zou gaan strijken, doch dat het 14 zou worden in Maastricht, hadden we niet verwacht. P.S.V. had met Hel- mondia niet veel moeite en de Helmondianen zullen wel weer tot de zwaksten behoren. N.O. A.D. had er in Venlo meer moeite mee en zal toch anders uit de hoek moeten komen om toonaangevend te kunnen blij ven. Brabantia blijft beneden de verwachtingen en, Bleijer- heide had er niet zom zware toer aan, als we dachten. 2e KLASSE A. De ZeeuwenAlliance 12; Middelburg—Goes 14Hero Internos 3—1Breskens D.O.S.K.O. 2—4; R.B.C.—Ter- neuzen 31. Het is De Zeeuwen net niet gelukt een winstpunt uit de ontmoeting tegen Alliance 'te halen. Een gelijk spel was het beste resultaat waar op ge hoopt kon worden, doch zo ver kwam het niet. Goes strui kelde in Middelburg niet. Dat is echter niet zozeer aan ei gen goede capaciteiten te danken, als wel aan het feit, dat de Middelburgers het nog slechter deden dan de Goese- naren zelf. Hero is er zowaar in geslaagd over Internos te zegevieren. Breskens heeft er nog een behoorlijk resultaat van gemaakt. Het Is wel een nederlaag, maar het zijn ten minste dragelgke cijfers. Ter- neuzen moest met een neder laag naar huis terugkeren. 8e KLASSE E. R.K.F.C.Yerseke 43; M. O.C.Zeelandia 21; Robur Burgh 42; Nieuw Borgvliet R.C.S. 1—1; O.D.I.OZie- rikzee 21. Het is op het Zeeuws Bra bantse front wel niet tot een Zeeuwse overwinning geko men, maar toch was net, spe ciaal voor R.C.S. niet zo'n slechte dag. Yerseke heeft te gen R.K.F.C. kennelijk kansen gehad en de uitslag is niet zo bijzondér ontmoedigend. M.O. C. was voor Zeelandia een zware tegenstander en ook hier is de overwinning der Berge- naren niet zo erg overtuigend. Zierikzee heeft het tegen O. D.I.O. ook niet bepaald lelijk laten zitten en uit dit alles blijkt wel, dat de Brabantse ploegen het elkaar lastig zul len maken en daarmee waar schijnlijk R.C.S. in de kaart spelen, dat zelf tegen de nieu weling Nieuw Borgvliet tot 'n gelijk spel kwam. Nieuw Borgvliet schijnt dus werke lijk van behoorlijke capaciteit te zijn en zal in het koor M. O.C.; O.D.I.O. en RJC.F.C. wel een woordje meespreken. Ro bur bleef meester in eigen huis en behaalde een aardige overwinning op Burgh, dat wel weer een minder prettig seizoen tegemoet gaat. 3e KLASSE F. BiervlietOostburg 01 AxelHoofdplaat 93; IJ- zendijkeHontenisse 22; Steen—Sluiskil 8—2; Clinge —Hulst 21; Corn. Boys Aardenburg 60. Het is een moeizame over winning, die van Biervliet en toch nog meer dan deze ploeg tegen Oostburg, dat nu reeds tweemaal achtereen verloor, toe te denken was. In Oost burg wil het niet vlotten. Axel laat geen twijfel over aan haar capaciteiten en Hoofdplaat kreeg wel heel le lijk de kous on de kop. LJzen- drjke en Hontenisse als twee gelijkwaardige ploegen te be titelen is nog wat vroeg, doch we denken dat het ongeveer klopt. Steen rehabiliteerde zich volkomen en wordt vast een concurrent van Axel. Hoewel Clinge van Hulst won geloven we niet, dat de Clln- genaren zich bij dat sterke duo zullen kunnen voegen, doch Com Boys zal dat zeer zeker wel doen. Het resultaat tegen Aardenburg wijst daar wel op. 4c KLASSE E. E.M.M.—Virtus 3—9; De Patrijzen—R.S.V. afgel. RES. 2e KLASSE E. Goes H—M.O.C. H 6—0; D. O.S.K.O. II—De Zeeuwen U 4—1; R.C.S. II—Middelburg II 11; Vlissingen IIBres kens II 33. Treinen botsten bij Zwolle. ZES GEWONDEN. Zaterdagmiddag ls de snel trein uit Holland, die te 14.11 uur in Zwolle moest aankomen op het emplacement vlak voor het station in botsing geko men met een lorse locomotief, die voor een voortrein van de melt.rein uit het Noorden van 14.39 uur werd gerangeerd. Vermoedelijk waa de trein uit het Westen door een onveilig signaal gereden. Van beide locomotieven lie pen enige assen uit de rails. Tengevolge van de botsing v/erden ze3 personen gewond, drie hunner werden naar een ziekenhui?? te Zwolle overge bracht. De materiële schade v!*' mee. De N. S. begonnen onmiddel lijk met de opruimingswerk zaamheden, welke' 's avonds om kwart voor negen waren beëindigd. Groenten voor Indië. De Nederlandse groenten- drogerijen werken momenteel op volle capaciteit, teneinde de export van 1050 ton gedroogde groenten en 2500 ton gedroog de aardappelen naar Indië mo gelijk te maken. Deze hoeveel heden zijn aangekocht door de legerleiding in Indië, die aan vankelijk deze producten uit Amerika betrok. In verband met de benarde blikpositie hier te lande, is men bezig met het experimen teren met ander verpakkings materiaal. Kardinaal de Jong had pech. Na enige dagen met vacan- tie op Ameland te hebben ver toefd, ging Kard. de Jong, die op dit eiland geboren werd, Vrijdagavond om zes uur aan boord van een vrachtschip om naar de vaste wal te vertrek ken. Door de lage waterstand op de Wadden kon de gewone passagiersboot de Waddenzee niet bevaren. Pas te acht uur Zaterdag morgen kwam men te Holwerd aan. Het schip was midden op de Wadden vastgelopen en alle passagiers, hebben noodge dwongen de nacht op de Wad den moeten doorbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1