Nieuwe Duitse legerstaf in de Sowiet-Unie? Is dit Amerika? De veestapel Von Paulus doei van zich spreken LEZERS SCHRIJVEN Moeilijke reis voor Vlissingen Rome en de Oecumenische Beweging op Walcheren TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 Ongeveer 30 km. ten Westen van Moskou is het hoofd kwartier gevestigd van veldmaarschalk v. Paulus, de verliezer van Stalingrad. Zijn staf is uit talrijke Duitse generaals samengesteld en wel uit 11 legerkorpscommandanten, 32 divisie-generaals en talrijke brigade-commandanten. In nauw contact met de staf van het Russische leger en onder strenge Sowjetcontróle, werkt Paulus aan een speciale opleiding van enige duizenden Duitse officieren en onder officieren, die, nadat hun antecedenten grondig zijn onder zocht, in Duitsland een functie als ambtenaar zullen krijgen, zodra de Engelse, Amerikaanse en Franse bezetting is ver trokken. Bovendien zy'n er nog 3000 andere officieren uitgezocht en door de Russen voor militaire diensten opgeroepen, waarna ze in het Rode Leger, datfh het Oosten is gestationneerd, wer den ingedeeld. Dit geschiedde om de methoden van het Rode Leger en zijn politieke koers te leren kennen. De officieren hebben de uitdrukkelijke verze kering gekregen dat ze later naar Duitsland zullen worden teruggezonden. Het is duidelijk dat de Rus sen niet een staf van 80 Duit se generaals onderhouden er officieren in hun militair ap paraat opnemen, wanneer niet een bijzonder doel wordt nage streefd. De speciale zorg, die deze organisatie eist, de bijzon dere behandeling, die de candi- daten van v. Paulus genieten en voor alles de gunst in het Rode leger te mogen dienen, tonen aan dat het om een groots op gezet en goed gefundeerd plan gaat. Voorts blijkt hieruit dat de Moskouse regering stellig aan een einde van de bezetting van Duitsland gelooft of moge lijkerwijs aan een conflict, waarbij de uit het comité „Freies Deutschland" voortge komen officieren, zich vrijwil- Onlangs berichtten de met goedkeuring der Amerikanen verschij nende Berlijnse bladen, dat generaal-veldmaar- schalk von Paulus, de opperbevelhebber van het Zesde Duitse leger dat in Stalingrad werd ver nietigd, te Berlijn was gezien, waar hy als lei der van het comité „Freies Deutschland" be sprekingen had gevoerd. Naar aanleiding van dit bezoek verscheen er in het Franse blad „Figa ro" een artikel, dat we hiernaast afdrukken. lig aan de zijde van Rusland zullen scharen. Onder deze omstandigheden zouden de Russische troepen met die var- het verzwakte Duitsland, zon der grote moeilijkheden, de meerdere kunnen zijn van de Engelse en Amerikaanse strijd krachten en daardoor het ge hele continent beheersen. In het geval, dat de Russen een veldtocht uit de Oder-Neis- se-linie ontwikkelen, bestaat er nauwelijks twijfel dat zij zonder grote inspanning geheel Duitsland zullen veroveren, en daarna zullen reorganiseren. Een en ander zou echter niet onder controle van Sowjet- agenten moeten geschieden. Te genover hen zou de bevolking immers vijandig staan. Het delicate werk zou daarom moe ten geschieden onder leiding van de officieren van de oude weermacht, die op steun en instemming van hun medebur gers kunnen rekenen. Het ligt volkomen in de lijn der Russi sche politiek, 'n v. Paulus te ge- Chemische wasserij uitgebrand. Vrijdagmiddag is een che mische wasserij te Naarden geheel uitgebrand. De gehele inventaris van de wasserij, be nevens een groot gedeelte van de kleding, ging verloren. EXPORT VAN STENEN. In uw blad van Zaterdag 20 September '47 las ik tot mijn grote verwondering: Londen koopt Bouwmaterialen in Ne derland. Als aannemer wezen- de zou ik gaarne hier enig commentaar op willen geven. Dat wij op het ogenblik geen metselaars genoeg hebben om de steen te verwerken, zou ik wanneer de productie op volle capaciteit is, niet graag willen betwijfelen, maar op het moment is het toch zo gele gen dat wij als aannemers als het ware om steen zitten te springen. Wil de wederopbouw van Nederland (ik spreek hier uit ondervinding in Zeeland) gestadig voortgang vinden, voert dan op het moment geen steen uit naar 't buitenl., (ik weet het is nodig voor devie zen) maar eeef ons als aanne mers meer materialen, te weten op het ogenblik steen, dan kunnen wij vlugger de wonin gen afleveren. A. C. HAECK, aannemer te Souburg. bruiken, die eens als nationale held vereerd werd benevens zovele andere generaals, wier prestige bij de voormalige sol daten nog enorm is. Zij moeten het Duitse volk de weg wijzen en zouden later gesteund moeten worden door een nieuwe Nationaal-Commu- nistische partij. DE SYMPATHIE DER REIOHSWEHR VOOR DE SOVJET-UNIE. Wat moet men van de hou ding der Duitse generaals den ken? Voor hen, die Duitsland en het Duitse leger kennen, is dit alles zeer begrijpelijk. Reeds jaren heeft de Reichs- wehr en later de Wehrmacht, heimelijke sympathie voor Rus land gehad. Reeds direct na het ver drag van Versailles hebben zekere kringen der aristo cratie zich voor een verbond met Rusland uitgesproken en de Reichswehr flirtte met het Rode leger. Men zag in Rusland een veel geringer gevaar dan in de Westelijke democratieën. Thans, nu Duitsland in grote moeilijk heden verkeert, zijn deze kringen van oordeel, dat een verbond met Stalin mis schien het enige middel is om het verslagen Duitsland zijn oude macht terug te geven. Interessant is ook de verkla ring van een Duitse officier, die zijn speciale behandeling gebruikt heeft om te vluchten en naar Duitsland te reizen. Deze, tot een der adellijke fa milies behorende officier, heeft bevestigd, dat zijn in het Rus sische leger dienende kamera den over het algemeen niet tot het communisme zijn bekeerd maar wel hebben zij de vaste overtuiging, dat de Sowjet- Unie de wens koestert, een sterk Duitsland te stichten. Op v. Paulus en v. Seydlitz zelf is nooit enige politieke druk uit geoefend, maar wel zijn zijn de vaste overtuiging toegedaan, dat in de toekomst een mili taire samenwerking tussen Duitsland en Rusland zeer goed mogelijk is. Het voetbaloverzicht SPANNING IN MIDDELBURG EN GOES. Reputaties op het spel. Ie Klasse. Distr. VL V.V.V. N.O.A.D.; BlerjerheideBra- bantia; M.V.V.—N.A.C.; Lim- burgiaVlissingen; Helmondia P.S.V. N.O.A.D. zal tegen V.V.V. een goede kans hebben op de volle buit, al zal het niet zo gemakkelijk gaan als tegen Helmondia. De Venlonaren zul len thuis hun huid zo duur mo gelijk verkopen. Bleijerheide krijgt geen gemakkelijke gast thuis en het zal er dan ook wel spannen. Het moet M.V.V. thuis beter afgaan dan in Vlis singen wil het tegen N.A.C. kans maken. De Bredanaars toch heben een goede start gehad en zullen het langste eind nog wel even in handen willen houden. Voor een zeer zware taak staat onze Zeeuw se Eerste Klasser en hoewel de beste wensen de Vlissingers vergezellen, zouden we ons sterk moeten vergissen, als in het reisje naar Limburgia veel geluk zat. P.S.V. zal de repu tatie van één der sterkste Zui delijken tegen het zwakkere Helmondia niet cadeau geven. 2e Klasse A. District IV. De ZeeuwenAlliance; Middel burgGoes; HeroInternos; BreskensD.O.S.K.O.; R.B.C. Terneuzen. Het moet mogelijk zijn, dat de Zeeuwen thuis over de Roo sendalers zegevieren. Alliance is echter geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en als de Vlissingers hun pun- tenverzameling met één gelijk begonnen te tellen zou dit al een aardig begin zijn tegen deze ploeg. Wie zou na de re sultaten van de eerste Zondag de moed hebben om Middel burg ook maar een schijn van kans te geven tegen Goes? De Middelburgers zullen echter ongetwijfeld de tanden tegen Goes extra op elkaar zetten en de schandvlek van de Raay- berg met een goed resultaat willen doen verbleken. Goes mag het karweitje niet onder schatten en kan op taaie te genstand rekenen. Hero zal het tegen Internos, dat wel niet van buitengewone kwali teit is, maar toch wel goed voor een overwinning in deze wedstrijd, niet ver brengen, vrezen we. De Bressiaanders zal de -schrik wel in de benen slaan, als ze denken aan de krachttoer van de Bergenaren in de eerste wedstrijd. Dat het hen enige winst zal opleveren is dan ook niet te verwachten. Tenslotte is Terneuzen in de Zeeuws Brabantse wedstrijden voor de minst zware taak ge steld. Of zy R.B.C. zullen kun nen houden is na hun pover begin tegen Hero echter nog de vraag. 3e Klasse E. R.K.F.C.—Yer- seke; M.O.C.Zeelandia; Ro- burBurgh; Nieuw Borgvllet R.C.S.; O.D.I.O.Zierikzee. Er bestaat veel kans dat i tweede wedstrijd van Yerse- ke andermaal geen winst zal opleveren. R.K.F.C. is niet meer de ploeg van het vorig seizoen en een elftal waar rekening mee te houden valt. Zeelandia moet weer een zeer sterke tegenstander bekampen. Er zal heel wat nodig zijn om M.O.C. in toom te houden en we houden het dan ook op de Bergenaren. In Goes gaat het duel tussen vrijwel gelykwaar- dige ploegen en beide zullen, hopende op een overwinning, de handen dichtknijpen als de buit gedeeld kan worden. Nieuw BorgvlietR.C.S. is een niet te beoordelen wedstrijd. De start van Nieuw Borgvliet was opmerkelijk goed en het is de vraag wat R.C.S. hier tegen zal kunnen klaarspelen. Zierikzee zal niet met optimis tische verwachtingen de reis naar O.D.I.O. aanvaarden en terecht. In Ossendrecht zijn sterkere ploegen gesneuveld. 3e Klasse F. BiervlietOost burg; AxelHoofdplaat; IJzendijkeHontenisse; Steen Sluiskil; HulstClinge; Com. BoysAardenburg. Zat voetbal niet zo vol ver rassingen en onverwachte wen dingen, dan zou men aan de hand van de uitslagen van 14 September dit programma niet moeilyk uiteen te rafelen kunnen vinden. Het twijfelach tige begin van Biervliet bij voorbeeld, doet Oostburg als winnaar voor de a.s. Zondag vermoeden. Wie zou dan Axel in gevaar kunnen achten tegen Hoofdplaat Hontenisse zou tegen IJzendijke aan het lang ste eind trekken en dit is nu Huizen van kunsthars. Op de exportbeurs te Hannover werden ook uit kunsthars vervaar digde huizen tentoonge steld. Voor de pry's van 10.000 R.M. kan binnen enkele weken een huis, dat een oppervlakte be slaat van 6.25 x 7.50 m., worden opgetrokken. De woning omvat 2 kamers, badkamer en keuken. Ook grotere hulzen wor den er van gemaakt. Het houtverbruik is tot het uiterste beperkt Als nu dat kunsthars maar te krygen was De president van Argen tinië, Peron, heeft voor een menigte van 50.000 personen een decreet voorgelezen, waar bij aan vrouwen politieke rech ten worden verleend. Het verhalen van extra vrij'e dagen. Het College van Rijksbemid delaars en ae Directeur-Gene raal van de Arbeid, delen, na gepleegd overleg met de Stich ting van de Arbeid, het volgen de mede: Werkgevers, die om bedryfs- technische of andere redenen hun bedryf willen sluiten op bepaalde dagen, bijvoorbeeld op een plaatselijke feestdag of op een na een feestdag vallen de Zaterdag, zullen in het al gemeen deze dag als snipper dag in mindering op de vacan- tie moeten brengen. Indien dit om bepaalde redenen niet mo gelijk of wenselijk is, zal aan het College van Rijksbemidde- laars toestemming moeten worden gevraagd. Het College zal deze toestemming in het algemeen slechts verlenen on der voorwaarde, dat de ver zuimde uren worden ingehaald. Het inhalen dient bij voorkeur vóór de vrije dag te geschieden. Een merkwaardige analyse. Het Gallup Instituut, dat zo veel informatief over alles en nog wat inwint bij de burgers en burgeressen der Ver. Sta ten van Amerika, heeft dit maal voor de variatie het ob ject van zijn belangstelling op die burgers zelf gericht en pu bliceert de resultaten. Wij ont lenen aan een weergaaf daar van in Time van 1 dezer: De burger der Ver. Staten geeft gemiddeld in 6 van de 10 gevallen de voorkeur aan bru nettes: een gelukkige coïnci dentie, daar maar 8 procent der Amerikaanse meisjes van juist een wedstrijd welke wel eens anders zou kunnen uit vallen. Is Steen terneergesla gen of extra geladen na de tegenvaller in Kloosterzande Hiervan hangt het af of Steen op de goede weg weet terug te geraken. Sluiskil is ook niet meegevallen en dus houden we het op Steen. Hulst en Clinge konden de punten wel eens de len. Misschien, dat de thuis club terreinvoordeel kan uit buiten. Com. Boys zal het met Aardenburg wel klaarspelen. De Sassenaren hebben een goed ploegje en dit seizoen zullen ze zeker wat in de melk te brokkelen hebben. 4e Klasse E. E.M.M.—Vir tus; De PatrijzenR.S.V. Op eigen bodem moet E. M, M. toch de baas kunnen blijven, al weten we van de tegenstan ders weinig af. De Patrijzen hebben een behoorlijke ploeg en er is een beste kans, dat zi" een dragelijk resultaat beha len in hun eerste wedstrijd. Res. 2e Klasse E. Goes II— M.O.C. H; D.O.S.K.O. H—De Zeeuwen II; R.C.S. H—Middel burg H; Vlissingen HBres kens H. De beste kansen zijn voor Goes II, als ze de Bergenaren niet onderschatten. Dat De Zeeuwen H tegen de D.O.S.K. O.-reserves veel zullen klaar spelen geloven ze zelf niet waarschijnlijk; Middelburg H moet het ploegje bekampen, dat vorig jaar zo onverwacht goed voor de dag kwam en zal in Souburg alle krachten moeten inspannen, als de Sou burgers tenminste nog op het oude peil zijn. Vlissingen n kan de Breskens-reserves de baas blyven. Stemmen uit de kerken VOLLEDIGE AFWIJZING. Het „waarom" en het Protestantse standpunt, In het artikel over de Oec. Bew., een viertien dagen gele den, hebben we gezegd dat de ze geworden is een samenbin ding van niet R.K. kerken. We willen in dit artikel iets nader ingaan op de houding, waar mee de R. K. kerk zich tegen over de Oec. Bew. heeft ge plaatst. Alle uitnodigingen tot samenspreking zijn afgewezen. Met het hoogste gezag, waar over zij beschikt, is haar leden het verbod opgelegd daaraan mee te doen. Ook degenen, die zich sterk tot eep Oecumenisch gesprek aangetrokken gevoel den, hebben zich natuurlijk aan het Pauselijk bevel onderwor pen. De grondgedachte van het samenkomen der kerken na de vorige wereldoorlog is geweest, dat in de wereld, waarin we nu leven de gesoheurdheid der kerken, met allerlei onderlinge strijd, een niet te verontschul digen toestand is. Toen is er ook in de R. K. kerk iets van de grondslag der Oec. Bew. openbaar geworden. Het was wel niet zo als in andere ker ken, maar een lichte deining was toch merkbaar, vooral in die landen en streken waar de kerk van Rome in grote moei lijkheden stond. Hier en daar waren mannen, die iets ge voelden van schuld, ook bij de eigen kerk en die kenden de smart van de verdeeldheid der Christenen. Bij hen rijpte de overtuiging, dat het zo niet langer kon .en mocht. Zij wa ren van oordeel dat ook Rome haar bijdrage tot een gemeen schappelijk samengaan der kerken moest leveren. Dit waren echter maar en kelen. In 't algemeen over heerste de gedachte aan „een gloriërend Katholicisme dat van victorie droomt". Die en kelen zagen duidelijk hoezeer, over heel de linie, de positie van kerk en Evangelie In deze wereld achteruitging. Voor steeds groter wordende mas sa's, ook in R.K. landen, schijnt het Chr. geloof te hebben af gedaan. Hoe voorzichtig dan ook en hoezeer blijvend binnen het kader der kerk, achtten zij toch een samenspreken met de gescheiden kerken mogelijk. Hun is toen duidelijk gemaakt dat zij deze gedachte volkomen moesten laten varen. WAAROM? Waarom heeft de R.K. kerk zo afwijzend gestaan tegen over de Oec. Bew.? Indien zij er aan mee deed, zou dit een erkenning zijn, dat zrj slechts een deel van de kerk van Christus in deze wereld was, terwijl zij pretendeert alleen de ééne Heilige Algemene Christelijke kerk te zijn. Als zij met anderen als gelijkwaar- digen samensprak, zou dit de indruk kunnen wekken als of zij niet geheel en al de Katho lieke kerk was. Ook zal hebben meegespro ken de houding die door Rome steeds tegenover de Hervor ming is aangenomen. Op alle mogelijke wijze heeft zy steeds nature blond is. De Ameri kaanse vrouw ig dikker dan zij wel zou willen toegeven en misschien is zy daarom wel mee gesteld op êen goed gehu meurd echtgenoot dan een trouw, al vindt zij de mannen over het algemeen wel wat weinig romantisch. De nteeste huwelijksgeschillen ontstaan door geld, jaloersheid en kin deren, percentsgewijs ook in deze volgorde. Zeven van de tien volwassenen vinden een pak slaag voor de jeugd niet zo erg en «het bezit van drie kinderen wordt door de vrou wen een ideaJe toestand ge acht. In minder dan een derde der gezinnen wordt aan tafel gebeden. In zeven van de tien gevallen wordt aan het houden van een hond boven een kat de voorkeur gegeven en het arme kanariepietje heeft maar 5 pet. kans. Er blijken geen ouders te zijn, die wensen, dat hun kinderen in de politiek gaan; zij zijn ervan overtuigd, dat een politieke loopbaan leidt tot gekonkel en gedraal. Een op de vier bewoners van de Ver. Staten klaagt over pijnlijke voeten. Twee van de drie volwassenen dragen een bril. Een van de 5 wordt min of meer door doofheid ge plaagd. Een tiende deel der bevolking is 'linkshandig en nog geen derde kan zich 'zijn autonummer herinneren. Een op de drie heeft verschrikke lijk veel moeite om 's ochtends op te staan, maar slechts een vijfde deel kan niet dadelijk de slaap vatten. De Amerikaan gaat gemiddeld om 10 uur 's avonds naar bed en staat zes dagen per week om half zeven op. Zes van de 10 vol wassenen gebruiken spiritua liën en een zelfde aantal rookt. De helft der bevolking gelooft, dat Hitier nog leeft. De vijf tijdgenoten, die het meest war den bewonderd zijn MacArthur, Eisenhower, Churchill, Truman en Marshall. Negenenzestig procent gelooft In God en 76 procent in een leven hierna maals. Maar 4 procent is ervan overtuigd ongelukki g te zijn; 57 pet. acht zich niet misdeeld; 38 pet. beschouwt zich als zeer gelukkig en 1 pet. kan er niets van zeggen. Niettemin: een op de drie klopt op hout af tegen ongeluk, 1 op de 10 gelooft in het strooien van zout over de schouder en 1 op de vijf krijgt kippevel als een zwarte kat zy'n pad kruist betoogd dat door de Hervor ming het grote verval van het Chr. geloof gekomen is. De ontbinding van geloof en mo raal is hier te zoeken en zon der deze zou de moderne oor log weer niet denkbaar zijn. De kerkhervorming moge dit alles niet gewild hebben, onge wild is zij er toch de oorzaak van geweest en daarom draagt zij de schuld van de totale ont reddering op geestelijk en ze delijk gebied. Met dè Hervor ming is het leergezag der kerk prijsgegeven en wanneer men dit verwerpt, wordt het wezen lijke der kerk prijsgegeven, 't Gevolg is dan ook geweest een steeds verder gaande ver brokkeling. Zo zal het blijven voortgaan! Ziet men dan niet in de kerken der Reformatie dat men moet terugkeren tot de „moederkerk"? Zo alleen Is misschien nog iets te red den. Als de Reformatie niet erkennen wil hoe zij schuldig is aan de ontzaglijke ontredde ring van de huidige wereld en als zij niet wil terugkeren, zal zy ondervinden dat een zond vloed van ontkerkelijking haar geheel en ai zal meesleuren. Alleen de kerk rond die bis schopsstoel van Petrus, de rotsman, zal als een rots in de branding der tijden blijven staan. Dit is zo ongeveer de ge- daohtengang die men in vele R.K. boeken kan terugvinden. Deze gedaehtengang maakt het onmogelijk samen met de ker ken der Hervorming te spre ken op een basis van een we derzijds schuldbelijden. In de Pauselijke encyclieken is de Oec. Bew. dan ook „op kouden toon" afgewezen. Aan R.-Katholieken werd verboden daaraan mee te doen. HET ANTWOORD VAN HET PROTESTANTISME. Op deze zware beschuldigin gen heeft het Protestantisme natuurlijk wel iets te zeggen. Was niet de kerkhervorming een protest tegen de verwor_ Een blik in de toekomst. Rapport C. Zwagerman Walcheren's veeteeltbedrijf moet naar een betere toe komst. Dat is de ondertoon van een rapport van de heer C. Zwagerman over het her stel van de veestapel op WaL cheren. Het rapport is samengesteld in opdracht van de Agrarische Commissie voor Zeeland en 't werd van zoveel belang geacht voor de veehouders op Walche ren, dat het in druk is ver schenen. Uitgaande van de toestand vóór de oorlog, bespreekt de heer Zwagerman de toestand van het ogenblik, om tenslotte een blik in de toekomst te slaan. Hy komt tot de conclusie, dat met het herstel een in tensivering en modernisering van het bedryf gepaard dient te gaan, waardoor de melk- opbrengst op dit eiland on geveer 20 zal kunnen stij gen. Een aanzienlijke uitbrei ding van de varkensfokkerij en mesterij schijnt voorts mogelijk. HET VERLEDEN. Vóór de oorlog had Walche ren 14.500 stuks rundvee, bijna 3500 paarden, ruim 4000 var kens, eenzelfde aantal schapen en eenzelfde aantal geiten. 52 van de grond was be stemd voor veeteeltproductie. Er werd weinig krachtvoer aangekocht, hetgeen wees op een vrij extensief veeteeltbe drijf. Het bedrijf leverde per jaar 24.8 mill. K.G. melk en van het rundvee ging globaal ge schat IK millioen K.G. (levend gewicht) naar de slachtbank. Toen begon de oorlog aan de veestapel te knagen door ge lwon gen afzet fnz. Tenslotte kwam de inundatie en in Sept. 1945 kon de balans worden op gemaakt: Walcheren had ver loren: 90 van zijn rundvee, 70 van zijn paarden, 64 van zijn varkens, 56 van zijn .ochaoèn en ruim 93 van zijn kippen. Dat moet nu hersteld worden. HET WEILAND-GEBRUIK. Van belang voor het herstel van Walcheren's veestapel is in de eerste plaats het terug krijgen van goedbliivend wei land ln de geïnundeerde gebie den. Een deskundig adviescol lege zal daarvoor nodig zijn en by het optreden van sukkel, jaren is het verstrekken van vergoedingen voor oogstdepre. ciaie noodzakelijk. Een verbeterd' weilandge bruik biedt op Walcheren gro te toekomstmogelijkheden. Voorwaarden zy'n: een bete re ontsluiting van de weiland gebieden, minder afstand tua. sen de bedrijven en grasland, goede beheersing van het wa terpeil en goede drinkwater voorziening voor het vee. PROEFBEDRIJF. Het weiland op Walcheren werd vroeger extensief ge bruikt. Een veel intensiever gebruik is mogelijk en dat zou een beduidende opbrengstver meerdering mogelijk maken. Daarvoor Is nodig: een betere verhouding van melkvee op jongvee, groter kunstmestge- bruik en rationeler weilandbe handeling, hooiing in vroeger stadium, eventueel kunstmatig drogen van jong gras en toe passing van het omweldings- systeem. Een gemiddelde opbrengst verhoging van het weiland met 30 lijkt bereikbaar. Voor de rationalisering zal het opzetten van een voorbeeld- proefbedrijf <ïat ongeveer 25 30 H.A. groot moet zy'n, de allergrootste betekenis hebben. Een gedetailleerde boekhou ding zou daarbij een goed in zicht moeten geven ln de fi nanciële resultaten. Daarby zou dan bijzondere aandacht geschonken moetep worden aan: moderne weilancL. behandeling, raionele voeding en passende mechanisatie. De tot standkoming van dit proefbedrijf is intussen verze kerd. DE AANVULLING. De aanvulling van de rund veestapel op Walcheren baart op het ogenblik nog zorgen. Er is aangedrongen op vrjje han del en op vrye aankoop door de gedupeerden. Dat dlenJt echter ln de komende jaren met beslistheid te worden te gengegaan. RundVee wordt nu door een competente commissie aange kocht in goede fokgebieden en voor een deel in West- Zeeuvvsch-Vlaanderen. Het is niet gelukt een ze kere leveringsplicht op te leg gen aan de niet-getroffen fok- vee-gebleden. De offervaardigheid in niet- getroffen streken is wat jong fokvee betreft vrijwel afwezig. De fokstallen op Walcheren staan daardoor nog niet op het oude peil. Toch zal door eigen aanfok de veestapel kwa litatief en kwantitatief op ho ger peil gebracht moeten worden. Om dat te verwezenlijken is de stichting van een centrale fokverenlging op Walcheren gewenst, waarbij de plaatselij ke contróle- en stierenVereni- gingen aangesloten dienen te zijn. DE TOEKOMST. Door ontsluiting van weide gebieden, vergroting van de kleine bedrijven, moderne wei- decultuur, .en het houden van minder jong vee, kan op de duur het eiland Walcheren in plaats van 6000 zeker 7500 melkkoeien herbergen. De jaar lijkse melkproductie stijgt dan tot 30 millioen K.G. Wat de paarden betreft had Walcheren in het verleden een te zware bezetting. Het is gewenst voor de toe komst te streven naar een: minder dichte bezetting met werkpaarden. Meer gebruik van machines zal nodig zijn. Intussen is de vervanging van de verloren paarden niet naar wena geschied. Tot op heden wordt met succes gewerkt aan het weder op peil brengen van de melk- schapen-stapel. Het pluimvee op Walcheren zal grotendeels zonder bijdra gen van Landbeuwherstel aan gevuld moeten worden. Binnen het landbouwbedrijf zyn nog uitbreidingsmogelijkheden voor pluimveeteelt. Als bedrijfstak staat evenwel deze teelt op Walcheren op een lage trap. Een goede toekomst mag verwacht worden voor de var- kensfokkerij en -mesterij. Het normale gebruik van varkensvlees voor de gehele be volking van Walcheren kan ge steld wordten op 1,7 mill. K.G. per jaar. Wanneer dit vlees in de toekomst geleverd zou wor den door de Walcherse boeren, dan betekent dat het houd.en van ongeveer 1000 fokzeugen en het produceren van onge veer 14.000 biggen. Een flinke kern van fokvarkens uit goe de fokgebieden ls dus een dringende eis. Ook dit fokbedrijf zal ech ter gemoderniseerd moeten worden. Totzover ons overzicht van de voornaamste punten uit de ze belangrijke publicatie, die wij in de aandacht van alle geïnteresseerden warm aanbe velen. Militairen naar aardappelfront. 3 R. I. uit Den Bosch ig on der aanvoering van zijn com mandant Ld.-Kolonel W. A. M. Loomans en onder persoon lijke leiding van Majoor E. Wetzels naar het aardappel front in Groningen gegaan om te zorgen, dat ook de binnen landse aardappelpositie wordt veilig gesteld. Donderdag 25 September vertrekt een con tingent troepen van 240 man per trein, en enige dagen later volgt de rest. In totaal zullen 2000 militairen drie weken werkzaam zijn in de omgeving van Stadskanaal, Ommelande wij k en Eelde. ding die zelfs bisschoppen en Pausen had aangetast? Was in het begin van de 16e eeuw het beeld der kerk zo verhef fend? Heeft niet juist de Her. voiyning de kerk van Rome ge vormd tot wat zy nu ls? Ver tonen de landen waar het Pro testantisme met geweld onder drukt is zoals Frankrijk nu een beter beeld dan de an dere Zo vraagt men aan Pro- testanse zijde. Maar hierop willen we verder niet ingaan. Niettegenstaande de felle afwijzing zijn er ln de R.K. kerk c rmen gebleven met een Oecumenische gedaehtengang. Terugkeer tot de „moeder kerk" blijft natuurlijk voor hen wachtwoord waaraan zij zich houden. Maar ook deze moeder kan kinderen van ver schillende geaardheid hebben. Is het niet mogelijk, dat bin nen de „moederkerk" ook Protestanten hun rust vinden Als zij de R.K, kerk kenden in haar ware gedaante zouden zij haar leren liefhebben. Bin nen die kerk moet een een heid der tegendelen mogelijk zijn. In ons land: gaat o.a. prof. Brom van deze gedachten uit. Zij spreken hoe voorzich tig dan ook van misstanden die er in eigen kerk geweest zijn en zij beseffen, dat er be lemmeringen zön die Prote stanten verhinderen te komen. De positie van deze n rmen is dikwijls ver van gemakke lijk. GEEN AANVAARDBARE OPLOSSING. De kerken der Hervorming kunnen natuurlijk de oplossing die Rome geeft in geen enkel opzicht aanvaarden. Hier rust alles op de zichtbare kerk, die de enige openbaring wil zijn van het Koninkrijk Gods en op het leergezag van de Paus. Wanneer zou uit de Hervor ming van de éne Heilige Alge mene Christelijke kerk wordt gesproken, wordt niet gedacht aan enige zichtbare werkelijk heid, ook niet aan de Óec. Bew. ais zodanig. De kerk is en blijft hier steeds een voor werp van geloof en niet van aanschouwen. Ze wordt daar gekend, waar mensen in geza- melijke schuld zich buigen on der het oordeel Gods en heni rust vinden in het Woord van Christus, de enige grond der kerk. Rome heeft de Oec. Bew. af gewezen, maar ook vanuit de kerken der Hervorming -is moeilyk te zien hoe er met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5