NIEUWS UIT ZEELAND Z.L.M. slaakt noodkreet Britten willen zo nodig Palestina verlaten MICHEJ.IN J Een misverstand opgehelderd. LAATSTE NIEUWS Mosselvaartuig gezonken. WALCHEREN Regering niet bereid tot wapengeweld. De Britse minister van kolo niën Jones heeft een verkla ring afgelegd ovar de Britse politiek in Palestina. Jones zelde, dat de Britse regering bereid is ieder plan door te voeren „dat zowel voor Joden als Arabieren aanvaard baar is. Doch indien de V. N, geen dergelijk beleid zouden kunnen aanbevelen, zou Enge land zich niet ln staat achten de aanbeveling uit te voeren en zou het noodzakelijk zijn, dat een andere macht zich hiermee belastte". De Britse regering maakt plechtig bekend, aldus -zelde Jones, dat zii tyj het ultbiyven van een regeling een spoedige ontruiming van Palestina door alle Britse strijdkrachten en het Britse bestuur 2*1 moe ten voorbereiden. De Britse regering ls niet bereid om met geweld van wa penen een bepaalde politiek aan Palestina op te leggen. De Britse regering steunt de aanbeveling van de speciale commissie der V. N. voor Pa lestina om het land zo spoedig mogelijk onafhankelijk te ver klaren. NIET LANGER WACHTEN Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft, aansluitend op de verklaring van minister Jones meegedeeld, dat Groot- Brlttannië het plan koestert onmiddellijk na beëindiging van de thans plaats hebbende dis cussie, nog vóór de alg. verga dering van do Ver. Naties te New York zal worden geslo ten, voorbereidingen te treffen om uit Palestina weg te trek ken. Het énige, dat een dergelijk terugtrekken zou tegenhouden, zou zjjn het wonder van een Oorlogsophitsers Wisjinsky heeft tijdens een persconferentie in de zaal van de Veiligheidsraad verschil lende Engelse en Amerikaanse diplomaten als William Bullit, George Earke, John Foster Dulls en McNeil beschuldigd van oorlogsophitsing. Op de vraag of sommige uitingen van Stalin ook niet als oorlogsophitsing moeten worden beschouwd, antwoord de de Rus: „Deze vraag kan ik niet beantwoorden; mijn ant woord zou U niet bevallen". Het Engelse plan om zich terug te trekken uit Palestina beschouwde Wisjinsky als een voorstel tot terugtrekking van de Joden uit Palestina. (Ingezonden mededeling) de eerste autoband gefabrioeerd in het bevrijde Nederland oplossing der kwestie door overeenstemming. Groot-Brit- tannië is niet van plan het mandaat te blijven uitoefenon wanneer de algemeene verga dering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgen de zitting. ARABISCH PLAN. Dr. Hoessein ChaJidi, secre taris van de Palestijnse Hoge Executieve te Jeruzalem, hoeft een uit vijf punten bestaand plan voor overbrugging van de periode tussen het terugtrek ken van het Brits bestuur en het bereiken van 's lands onaf hankelijkheid ontvouwd. Het Slan voorziet in een Arabisch- oodse interim-regering, be staande uit vijf Palestiinse Arabieren en twee Palestijnse Joden, een „hoge commissa ris", benoemd door de V. N., en een „plaatsvervangend hoge commissajas", benoemd door de Arabische Liga. Volgens het plan zou Pa lestina uiteindelijk het achtste lid van de Arabische Liga wor den. Geen aanslag op Griekse koning. Volgens het Atheense nieuwsbureau zijn in het bui tenland verspreide geruchten over een aanslag op het leven van koning Paul van Grieken land, van alle grond ontbloot. Is de regering zuinig genoeg? Vaak wordt de rege ring verweten dat z\j verre van zuinig is. Leeft die mening alleen onder bepaalde groepen critici of heeft heel het volk dezelfde indruk Om dit na te gaan stel de het Ned. Gallup-insti- tuut een eenvoudige vraag: „Wat is uw in druk: gaat de regering zuinig of niet zuinig om met het door het volk opgebrachte geld?" Het antwoord luidde 64 niet zuinig; 16 wel zuinig; 20 geen mening. De verdeling der me ningen loopt dwars door alle politieke en andere groeperingen in ons volk heen. Van mensen met lage inkomens vindt 61 van de midden standers 69 van de welgestelden 73 dat de regering niet zuinig is. Het oordeel over het financiële beleid hangt natuurlijk nauw samen met wat het publiek vindt dat da regering behoort te doen. Daarom vroeg het Gallup-insti- tuut ook: „Bemoeit de regering zich tegenwoor dig met te weinig of met te veel dingen?" Hierop luidde het ant woord: 40 te veel; 27 ongeveer goed: 11 te weinig; 22 geen mening. (Ingezonden mededeling) In een gesprek, dat w\j de- zer dagen met een vooraan staand fabrikant hadden, kwam de klacht tot uiting dat voor jonge onergieke mensen, die reeds practisch werkzaam zijn, hier te lande goen gelegenheid bestaat tot het volgen van ho- Sere studiën zoals H.B.S. A en en Gymnasium A en B, zon der nogmaals op de schoolban ken plaats te moeten nemen. Het verheugde ons deze klacht direct te kunnen ontzenuwen, immers, de schriftelijke cursus, die reeds jaren met succes door het Instituut Reaa te Arnhem wordt gegeven, stelt bedoelde jongemensen in de ge legenheid de verloren kansen in te halen. Het Instituut Resa behoort tot een der weinige instituten die door de Inspectie voor het Schriftelijk Onderwijs als zodanig zttn erkend en boekte on 't gebied van schrif telijk hoger Onderwijs dan ook beer mooie resultaten. Het leek Ons nuttig onze lezers hierop te Wijzen, om: 'rit In brede krln- ninderd"d- ge- te leeft t> wijs alleen on 1" kan worden gevolgd. "25 November conferentie over Duitsland. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben reeds )iun goedkeuring gehecht aan het voorstel om als datum voor de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken voor het opstellen van het vredes verdrag met Duitsland, vast te stellen 25 November.. Men verwacht, dat ook Rusland met deze datum accoord zal gaan. De bijeenkomst zal te Londen plaats vinden. Partisanen overvielen Slowaaks parlement. Volgens de Praagse bladen heeft een groep van meer dan 400 partisanen een overval ge daan op het Slowaakse parle ment te Bratislava. Voordat zij zich toegang tot het gebouw verschaften, hiel den »u een vergadering, waarop zy een radicale zuivering van de Slowaakso regering eisten. Er werden geen arrestaties verricht. Volgens het Praagse blad „Svobodne Noviny" zochten de partisanen, die zich tot een scmi-militaire groep aaneenge sloten hadden in 't parlements- Sebouw naar Josef Lettrich, e president van de Slowaak se nationale vergadering en leider van de democratische partij, Amerikaans plan voor de vrede- De Ver. Staten hebben thans een uitgewerkt plan gepresen teerd aangaande de ii#telling van een permanente commissie uit de Alg. Vergadering der V.N., welke commissie alle le den der V.N. in de gelegenheid zou stellen mede te beslissen bH de regeling van wereldpro blemen. Het Amerikaanse plan erkent volledig de. primaire verantwoordelijkheid van de Veiligheidsraad voor onmiddel lijk en doeltreffend Ingrijpen ten einde de internationale vrede en veiligheid te garande ren. Nieuw 'proces in Bulgarije- Naar het Bulgaarse nieuws bureau meldt, heeft het open baar ministerie van de recht bank te Sofia de ten lasteleg- ging gereed tegen S2 leiders en leden van een „militaire sa menzwering". Do „militaire Liga" wordt beschuldigd van samenzwering om gewapenderhand de rege-" ring van „het vaderlandse front" omver te werpen, en z(1 zou in verband hebben gestaan met de onlangs terechtgestelde leider der oppositie, Petlcof. Exodus-Joden niel naar Frankrijk. Hoewel men sinds Donder dagochtend door pamfletten en luidsprekers de Joden van de „Exodus" van het Franse aanbod om hen in Frankrijk op te nemen in kennis heeft ge steld, heeft, naar verluidt, tot dusver nog geen der 4000 Jo den dit aanbod aangenomen. De „Piet Hein" weer thuis. Na een afwezigheid van bijna twee jaar is Hr. Ms. torpedo jager „Piet Hein", onder com mando van leapt. It. ter zee Molenaar, in het vaderland teruggekeerd. A Vrijdagmiddag liep de „Piet Hein" dc haven van Den Hel der binnen. TWEEDE KAMER Geen nieuwe organen zonder wettelijke regeling MOTIE-SCHOUTEN INGEDIEND. In de middagvergadering van de Tweede Kamer vond de re en dupliek plaats van het debat over de Indonesische kwestie. Van verschillende zijden werd hierbü instemming betuigd met het adres van president Soe- kawati c.s. De heer Schouten diende een motie in, volgens welke de Ka mer als haar oordeel zou uit spreken, dat de instelling van een „centrale organisatie en van een „collegiaal orgaan" voor Indië dient te steunen op een wettelijke regeling. Voorts wordt de regering verzocht zulk een regeling aanhangig te maken en tot instelling van de genoemde organen eerst over te gaan, nadat deze rege ling is tot stand gekomen. De motie is ondertekend door de heren Schouten (a.r.), Ti- lanufi (c.h.), Bierema (Vrijh.) en Zandt (s.g.). Minister-president dr. Beel, verzocht In zijn dupliek de Ka mer dringend de regering niet te binden, zoals de motie- Schouten zou doen, De Kamer kan er van overtuigd zijn, dat geen regelingen gemaakt wor den in strjjd met de grondwet of de wetten. Spr. verzocht de motie terug te nemen. Instelling van een federaal parlement is op het ogenblik niet in overweging. De rege ring zal overleg plegen met constructieve elementen. De politionele actie be schouwt spr. als het uiterste middel en hfl vertrouwt, dat tot toepassing ervan niet zal behoeven te worden overge gaan. DINSDAG STEMMING. De beraadslaging werd ge sloten. Over de moties de Groot en Schouten zal a.s. Dinsdag gestemd worden. Moties-Vondeling en Groen aangenomen. Bij de aanvang van de ver gadering van Vrijdagmidag heeft de Tweede Kamer ge stemd over de moties-Vonde ling en -Groen inzake de lo nen en prijzen in 't landbouw bedrijf. De motie-Vondeling werd Vrijdagmiddag aangenomen aangenomen 49 tegen 35 stem men.' De motie-Groen werd even eens aanvaard en wel met al gemene stemmen. Nadjamoeddin's ontslag was geheel normaal. Dr. van Mook heeft gisteren op de persconferentie nog ver klaard, dat de sultan van Pon- tianak een tournee zal maken door de Arabischo landen om het Indonesische vraagstuk toe te lichten. In tegenstelling tot de me ning van Nadjamoeddin, dat een onparlementaire procedure is gevolgd, omdat hy op ver zoek van de ministerraad van Oost-Indonesië door de presi dent is ontslagen i.p.v. dat de ministers zelf afgetreden zijn, omdat zij niet met hem sa men konden werken, zeide dr. van Mook, dat het ontslag on democratische wijze heeft plaats gehad. REPUBLIKEINSE JOURNALISTEN. Tijdens deze persconferentie is dr. van Mooks aandacht en belangstelling getrokken door het feit, dat er verscheidene republikeinse journalisten aan wezig waren, hetgeen do eerste keer was sedert het inzetten der politionele actie. Heulde mr. v. d. Deure met de vijand Dezer dagen berichtten wij reeds, dat de voorzitter van de N.O.R.V., mr. A. v. d. Deure, werd gearresteerd, „Het Vrjje Volk" weet thans te berichten, dat mr. v. d. D, er van verdacht wordt gedu rende de oorlog betrokken te zijn geweest bij enkele zeer dubieuze Internationale finan ciële transacties. Hij zou van iemand uit Po_ len grote hoeveelheden waar deloze Reichsmarken hebben gekocht ln de hoop, deze in goudswaarden te kunnen om zetten. Ook moet hij bemid deld hebben bij de verhandeling van scheepswerven voor de Duitsers, hetgeen hem grote winsten zou hebben opgeleverd. Verschillende ondernemingen zou hh door handige juridische manipulaties in handen van de vijand hebben gespeeld. Aangezien hij de op deze wijze gemaakte winsten nim mer tegenover de belastingen heeft verantwoord, is de finan ciële recherche zich nu met het geval gaan bemoeien. Het onderzoek verkeert nog slechts ln een beginstadium. Schoenen voor nummer 1. Tegelijk met de uitreiking van bonkaarten voor voedings middelen in het tijdvak van 29 September t/m 22 Novem ber een schoenenbon naar keu ze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer één. Voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. De tweede distributiestam kaart moet y/orden overge legd. ovenals het Inlegvel. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand October of No vember van één der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand December van het jaar 1946 ot Januari van het jaar 1947 een schoenenbon worden verstrekt. Zwarte keuken in Amsterdams hotel. Enige tijd geleden consta teerde een ambtenaar van de Prijsbeheersing te Amsterdam dat hotel „American" te duur vlees gekocht had. Het werd gerapporteerd en de prijzencon- tróle nam het zaakje in han den, Woensdagmiddag werd 'n inval gedaan en daarbij kwam aan het licht dat per week tienduizenden rantsoenen mee* in de keuken van „American" werd verwerkt dan volgens de distributie-voorschriften was geoorloofd. Er waq van een „zwart" in koop-boek voorhanden dat zeer nauwkeurig bleek bijge houden. Niet alleen vlees was zwart ingeslagen, maar ook melk, eieren, koffie, boter, sui ker en meel. De zwarte prij zen waren netjes achter elk artikel vermeld. De „zwarte keuken" leverde de heren directeuren een winst op van om en bij tienduizend gulden. Directeur en onder-di recteur werden direct gear resteerd, maar na een voorlo pig verhoor weer op vrije voe ten gesteld. Door de prijsbeheersing wordt nog gespeurd naar de leveranciers. „Willem Barendsz" startklaar. De „Willem Barendsz" zal binnenkort starten voor haar tweede reis. Het walvisseizoen loopt volgens de conventie van Washington van 8 December— 8 April. Ongeveer drie weken eerder vertrekt de Nedeidand- se expeditie reeds. Zy zal zich dan onledig houden met de vangst op potvissen. Men ver waant dit jaar 100.000 vaten traan te kunnen, terugbrengen, hetgeen overeen komt met zestien duizend ton. De op brengst bedroeg vorig jaar 13.500 ton. .Hollywood-fantasl veroordeeld. De 24-jarige Joh. C. Kool uit Den Haag, die door groot scheeps en scène gezette „film- ondernemingen" te Tegelen honderden Limburgse meisjes en jongens bij de neus heeft gehad, is thans door de Ant werpse rechtbank veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf. Zijn gezellin T. C. uit Oirle kreeg één maand. Het tweetal zal na het uitzitten der straf aan de Ned. Politie worden uitgeleverd. Minister Neher weer naar Batavia Aneta verneemt, dat er sprake is, dat minister Neher naar Batavia terugkeert in verband met de te verwachten besprekingen met de drielan- den-commissie. Naar verluidt zou minister Neher tezamen vertrekken met jhr. mr. H. van Vreedenburch, chef directie po litieke zaken van het ministe rie van buitenlandse zaken, om de landvoogd gedurende de besprekingen bij te staan. Prins Bernhard-kapel naar Nederland. De Prins Bernhai'd-kapel, welke reeds vele maanden in Indonesië vertoefde, zal om streeks 6 October met de „Ko- ta Inten" naar Nederland ver trekken. Opvarenden konden zich redden. Vrijdagmiddag is onder Yerse- ke in do Schelde gezonken het motorvaartuig BrulnJsse 14, piet 150 ton mosselen aan Doord. De eigenaar, Otte, klom ln do mast en de zoon wist zich op een plank drijvende te houden. Zjj werden door mosselboten van Yerseke gered. Wist Zeeland-directie van niets? BEZWAREN TEGEN DE TERUGKEER. De directie van de Stoom vaart-mij. „Zeeland" ls niet op de hoogte gesteld van de te rugplaatsing van de maat schappij naar Vlissingen, al dus weet „Trouw" te melden. Zij gevoelt voor deze over plaatsing ook niets. Minister Vos, aldus vervolgt Het bericht, beeft blijkbaar om aan zijn goede bedoelingen je gens het getroffen Walcheren uiting te geven, dit besluit be kend gemankt, naar het sehlint zonder de directie van de „Zee land" of ambtgenoten daarin te kennen. De regering fa ech ter in staat een dergelijk be sluit te nomen, aangezien zij bet merendeel van de aande len der maafwebonnij bezit. Als bezwaron tegen de te rugkeer van de „Zeeland" naar VliSBingen voert het bericht n.m. nog aan de toestand van de VlisRingse haven en van dc spoorwegnnnplutting, waarbij er op gewee" wordt, dat te Hoek vnn Holland door kapi taalsinvestering een on ander "•eheM in nrd» werd gebracht. Ook zou het ppn bezwaa- ziin. dat indien de boten om 7 uur binnenkomen, de boottrein von 'nipc.tnn-r.v, pao om é-Sn uur in' Amsterdam zou aankomen* men vreest, dat de reizigers hSerdoor d« voo-'-o— nO'on gaan schenken aan de nacht boten van de London North Eastern Railways. I^aar aanleiding van dit be richt willen wij er "voorlopig slechts aan herinneren, dat be doeld bepluJt door een schrij ven van de Minister-President ter kennis ven het provinciën' bestuur werd gebracht, zodat van Qpn nasserpo van ambtge noten door minister Vos wel ge"t noreke zal zijn. Ook b°rinneren wij et aan, dat de Commissaris van de Koningin reed? met nadruk heeft verklaard, dat de toe stand van de Vlissinrrse haven zodanig is, dat de Zeelandbo- ten bil elk tij zullen kunnen binnenlopen, Zeeuwen onderscheiden. Bij K.B. is de aan de orde van Oronie Nassau verbonden ere-medaille toegekend aan de heer A. Monjó te Breskens en de heer G. Gorse te Goes (bei den in zilver) en aan de heer W. K. van Veen te Goes (ln brons). De dode bomen op Walcheren. Het bestuur der Z.L.M. deelt mede, dat de door de Rijks dienst voor landbouwherstel in dit voorjaar ingeplante bomen op de boerenerven, die zijn dood gegaan, het volgend jaar door deze die door nieuwe zullen worden voorzien. Hulde voor Zeeland activiteit BAADVLISSINGEN. Vrijdagmiddag hield de ge meenteraad van Vlissingen een korte vergadering. Van de Stoomtram Walcheren was bericht ontvangen, dat 't door materiaalgebrek niet mo gelijk is tussen 5 en 6 uur 'n extra busdienst op de lijn Vlis singenMiddelburg in te leg gen. Tot directeur van de gem. dagschool voor Nijverheidson derwijs werd benoemd de heer C. van Wagenvoorde. Mevr. Hartjes stelde voor de Verlengde Paul Krugerstraat een andere naam te geven, om dat deze in de volksmond steeds het Hitlerwegje wordt genoemd. Voor de vernieuwing van de weg tussen de stad en het Eiland en het herstel van de riolering werd een credlet van 189.800 verleend. Bij de rondvraag deelden B. en W. mede, dat alles in het werk wordt gesteld om vóór 1 Januari een verbeterde sala risregeling voor het gemeente- personeel gereed' te krijgen. SPORTVELDEN! De heer Van Poelje (P. v. d. A.) vroeg hoe het met de sportvelden staat en wees er op, dat er nu vele .lagere elftallen en enkele handbal clubs gedupeerd zijn, daar op het sportterein van de gemeen te maar één wedstrjjd per week gespeeld mag worden. De bur gemeester antwoordde, dat de ze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en dat reeds volgende week begonnen wordt met het egaliseren van twee velden, benoorden de Verleng de Paul Krugerstraat, die op zeer korte termyn gereed zul len komen. De heer H. van Rooijen (C.H.) bracht onder grote bij val hulde aan B. en W. voor hun bemoeiingen inzake de te rugkeer van de Zeeland en wenste speciaal do voorzitter geluk. Wethouder Van Pope- ring, bracht eveneens hulde aan de burgemeester, die zo- wol do Raad als het college van B. en W. voor deze vrien delijke woorden dankte. BOULEVARDLOOP. Do Boulevard-loop kon niet anders dan op Zondag gehou den worden met het oog op de vervoor-gelegenheld naar Vlissingen. De burgemeester zou echter trachten dit in de toekomst zoveel mogelijk te beperken. In een volgend nummer ko men wij op deze vergadering terug. Stadhuis van Goes veel te klein Bij de Tweede Kamer Is ln- fodiend het wetsontwerp „ver- laring van het algemeen, nut dor onteigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, nodig voor de uitbreiding van het gemeen tehuis te Goes". Het Stadhuis van Goes vol doet beslist niet meer aan de elsenr" welke daaraan redelij kerwijs kunnen worden ge steld. De beste oplossing Wérd geacht, het onderbrengen van een secretarie-afdeling in een afzonderlijk pand. Daartoe doet zich thans een gunstige gelegenheid voor, nu de in het belendende perceel gevestigde winkel van de Unie-maat schappij is ontruimd. De eige* naar van het benodigde per ceel is tot verkoop daarvan niet genegen. N.S B.-wethouder voor het Tribunaal. Maandag 29 September zal voor het Tribunaal te Middel burg terecht staan de fruit kweker Paulus Tanis uit Kou- dekerke, die in 1G42 tot wet houder van deze gemeente werd benoemd. Hij wórdt o.m. beschuldigd van hulpverlening aan de vyand en diens hand langers, Vlissingen ZIEKENHUIS „BETHESDA." Do Vereniging tot stichting en instandhouding van een Christ. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen hield gisteravond in de kerltzaal een jaarverga dering. De wnd. voorzitter, ds. J. Hindriks, heette de leden, als mede de medische adviseur, dr. A. Staverman, welkom. Door de secretaris, de heer F. van de Velde, werd het jaar verslag over 1946 uitgebracht. Aan dit uitvoerig verslag ont lenen wij het volgende: Het ziekenhuis is eerst op 23 Sept,, na een moeizame en langdurige lijdensweg, weer ge opend. Wrj zijn thans weer ge- Wanhopige toestand in landbouwbedrijf. Een open brief. Het bestuur der Z.L.M. publiceert in het Zeeuwsch Landbouwblad van deze week een open brief, waarin nog eens nadrukkelijk de aandacht wordt gevestigd op de noodtoestand, waarin de Zeeuwse boeren verkeren. Nadat gewezen is op de moeilijkheden waanftede de boeren in de minst getroffen gebieden te kampen hebben onvoldoende werkkrachten, onvoldoende werktuigen, on voldoende mest, te lage op brengst bij een stijgende prijs der grondstoffen, zware grondlasten, talloze beperken de maatregelen en ondragelij ke administratieve rompslomp wordt stil gestaan bij de noodgebieden. SCHADEREGELING. De in de vorige troonrede reeds aangekondigde schade regeling laat nog altijd op zich wachten. Bij herbouwen is zich doodbouwen een reëel ge vaar. De materiaalvoorziening bedroevend, de papieren rompslomp overweldigend. De grond is voor jaren bedorven. Bedrijfskapitaal ontbreekt en noodzakelijke uitgaven moe ten gefinancierd worden uit voorschotten op Rijksbijdra gen. De tuinbouw wordt ge smoord door het wegvallen van Duitsland en Engeland als afzetgebied, terwijl bovendien wel maximumprij zen gelden, maar een minimumprijs-ga rantie van 50 tot 70 procent ontbreekt. NIEUWE RAMP. De droogte vormde een nieuwe ramp en de Regering laat geen bemoedigend woord horen. De prijzen voor de nieuwe oogst zijn nog niet be kend, maar de prijzen voor de consument zijn soms schande lijk gestegen. De uien worden geveild voor 10 a 11 cent en liggen in de winkel voor 25 cent. Het fruit is vaak meer dan verdubbeld in prijs voor het in de huiskamer komt. Het loon- en prijsbeleid is voor de landbouw wèl door gevoerd, doch heeft op vrij wel alle overige terreinen ge faald. Niemand, zo zegt de open brief, zal ons kunnen verwijten, dat wij er voor pas sen in een nadelige uitzonde ringspositie te worden ge plaatst. UITKOMST Nadat de hoop is uitgespro ken, dat de jongste interpel latie ln de Kamer over het landbouw-prijsbeleid uitkomst zal brengen, zegt de brief ten slotte: „Mocht evenwel ook na dit pogen geen zichtbare ver betering intreden ten aanzien van de landbouwbedrijven, dan zullen wij gedwongen zijn naar een andere, niet revolu- tionnairei doch wel strijdbare uitweg te zoeken. In hetzelfde nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad wordt medegedeeld, dat de Z. L.M. zich in een schrijven tot het provinciaal bestuur heeft gewend en heeft gewezen op de dreigende gevaren. De Commissaris der Koningin heeft toegezegd een bespre king met Den Haag te zuilen overwegen. In dit verband verwijzen wij nog naar ons artikel op de voorpagina van dit nummer, dat nog zal worden gevolgd door een tweede, waarin o.m. de moeilijkheden van de vee houderij zullen worden be handeld. huisvest in een grotendeels vernieuwd ziekenhuis; ook het instrumentarium onderging grondige herziening en werd aangepast aan de eisen des tflds. „Bethesda" beschikt thans o.m. over één der meest mo derne Röntgen-installaties. Dat in Vlissingen en brede omgeving behoefte aan zieken huisruimte bestond, is bij de heropening opnieuw gebleken. Van 23 Sept. tot 31 Dec. 1946 werden niet minder dan 222 patiënten opgenomen, vrijwel over geheel Zoeland verdeeld, met 3989 vorpleogdagen. Tevens werd overgegaan tot de bouw van 2 barakken voor t.b.c.-patiënten, elk voor 20 patiënten. Er bestaat goede hoop, dat deze barakken zeer binnenkort geopend kunnen worden. Het lodental vertoonde in dit jaar weer een kleine stij ging en bedraagt thans 193. Verschillende giften, o.a. uit Amerika, mocht „Bethesda" ontvangen. De pensionafdeling voorziet in een grote behoefte en is Sheel bezet, terwijl vele tien- llen plaatsing hébben ver zocht. Op 8 Nov. werd weer een vergadering gehouden met de afdelingsbesturen op de dorpen en het contaet hernieuwd. De secretaris bracht een woord van hulde en dankbaar heid voor de grote medewer king van alle instanties, die aan de herbouw van „Bethes da" hebben meegeholpen en tenslotte aan het gehele per soneel, dat ot^der de bezielen de leiding van de geneesheer directeur, dr, J. J. Wolters, on der vaak moeilijke omstandig heden de belangen van het zie kenhuis heeft gediend en daar mede die van de lijdende mens heid in het bijzonder. De le penningmeester, de heer C. Kamermans, bracht hierna het financieel verslag uit, het welk nog in het teken stond der ondervonden moeilijkheden. Het verlies bedroeg 40.471.93, Het laar J947 laat zich echter wat hoopvoller aanzien. De voorzitter bracht warme dank aan de secretaris en de beide penningmeesters voor hun volle belangloze arbeid ten dienste van „Bethesda." Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. van der Meulen en J. Marijs en fn de vacature-J, Krijger werd geko zen de heer ir. W. Muller. De heer W. Berg sloot de vergadering met gebed. Middelburg ESPERANTO- TENTOONSTELLING. Deze week wordt e.en Espe- ranto-tentoonstelling gehou-, den door de Middelburgse af deling* van de Bond van ArbeL ders E'speraniaten, in de win kel van de heer v. d, Weele, Korte Delft. Reeds ln de etalage kan men zien, welke mogelijkheden de internationale wereld-hulptaal, biedt. Correspondenten uit vrij,, wel alle landen ter wereld ligt hier uitgestald, Esperanto werkt mede om het wederzijds begrip tussen mensen van ver schillende nationaliteiten te bevorderen. Ook op litterair ge. bied blijft Esperanto niet ach- tex\ Vele oorspronkelijke en vertaalde werken zijn versche nen. Verder zijn er op de ten** toonstelling verschillende leer„ boeken, kranton, brochures en reisgidsen te zien, terwijl di verse foto's het Bonds- en af delingsleven illustreren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2