Kankervraagstuk Vlissingen's jeugd Laatste ontdekkingen eisen nog steeds reserve J Droogte veroorzaakt slechte gewassen Valse tabaksbonnen gaat planten! LEZERS SCHRIJVEN Officiersopleiding naar Gelderland? TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1947, f Beslaat er nog een (Van een bizondere medewerker). Er doen sinds enige tijd verhalen de ronde, soms zelfs zeer sensationele, over de ontdekking v-an een afdoend geneesmid del tegen kanker. En waar de kanker nog immer tot de meest verspreide en gevreesde „volksziekten" behoort, ligt het voor de hand, dat door liet grote publiek aan dergelijke medede lingen gaarne gehoor wordt gegeven. Toch is het, zoals bij alle ontdekkingen op het gebied der geneeskunde, ook ten aanzien van die de kanker betreffende, geboden, vooral In den beginne een zekere reserve en ©en bijzondere mate van voorzichtigheid ln acht te nemen. Hoe W'cht wordt immers voedsel gegeven aan een verkeerd optimisme. Waarbij komt, dat ook het onderzoek zelve door onjuiste mi voorbarige pu blicaties niet is gebaat. Teneinde nu in deze materie enigszins geïnformeerd te zijn, hebben wij ons gewend tot Dr. W. F. Wassink, directeur van de kliniek van het Antoni van Leeu wenhoek-Huis, dat een der organen is van het Kankerin stituut, te Amsterdam, en ongetwijfeld een der leidende Nederlandse kankerspecialisten. Dr. Wassink, die onlangs ln Intiem,e' kring de dag mocht herdenken, dat hij zjjn verant woordelijke functie voor vijf-en-twintfg jaar aanvaardde, deed ons daarbij enige belangwekkende mededelingen over het aantal ziektegevallen in ons land, alsmede over de wij ze van onderzoek, welke hij wenselijk achtte, om de ver schrikkelijke ziekte reeds in de kiem tegen te gaan. KWAADAARDIG GEZWEL. De algemeene opvatting is, dat men niet alleen nog steeds onkundig is over ©en definitieve bestrijding van kan ker, doch dat de' geleerden het zelfs over de wetenschap, wat kanker eigenlijk is niet eens zijn. Onze eerste vraag was der halve gericht op deze kwestie. Beide meningen, aldus zei ons Dr. Wassink, zijn aanvecht baar. vooral de laatste. Zeer algemeen en enigszins populair uitgedrukt kan men verklaren dat kanker een ge- zwél is met kwaadaardige eigenschappen, dat wil zeggen dat het niet uit zich zelf geneest en zonder menselijk in- griioen op d'e duur tot de dood leidt. Zulk een gezwel veran dert de aangetaste weefsels en neemt ln omvang toe, waar door de nabijgelegen weefsels als het ware worden overwoe kerd en verstikt. SomS open baren zich deze gezwellen in d'e vorm van knobbeltjes, die gewoonlijk niet pijnlijk zijn. reden waarom er in de regel door de patiënten zo weinig aandacht aan wordt geschon ken. Sommige kankers, zoals die van de maag of van de slokdarm, tieren daardoor rus tig verder, zonder dat dit In de beginne door de lijder wordt opgemerkt. Openbaart de ziek. de zich duidelijk, bijvoorbeeld door pijnverschijnselen, dan is zij in de regel reeds ver ge vorderd, hetgeen uiteraard de genezing bemoeilijkt. In dit verband wilde dr. Was sink met bijzondere nadruk pleiten voor een intensivering van de strijd tegen de kanker als onderdeel van algemeen pe riodiek geneeskundig onder zoek. Als men weet, dat het aantal sterfgevallen tengevol ge van kanker voor een stad als Amsterdam, ongeveer één op de zes bedraagt (en voor geheel Nederland zal deze ver. hond'.ng vermoedeliik practlsch gelijk zijn,) dan blijkt angst wekkend duidelijk, hoezeer de kanker zich letterlijk in ons volk heeft ingevreten. Hoewel de kosten voorzeker niet gering zullen zijn. acht dr. Wassink het niet alleen ver antwoord, doch ook noodzake lijk. dat bet onderzoek naar de aanwezigheid van kanker roe* kracht wordt aangevat en dat dit onder-roek in omvang en Intensiviteit gelijk wordt aan dat naar de tuberculose. NIET ALLEEN MENSEN. Komt de kanker onder alle mensen, of liever, onder alle levende wezens voor? vroegen wij. Zeker, antwoordde dr. Was sink, deze ziekte is over de ge hele wereld verspreid, en met uitzondering van de ééncellige wezens, ten aanzien waarvan nog gepri ze^-erhe^d bestaat of ook onder deze hiermede te vergelijken ziekten voorkomen, zijn alle mensen en dieren er vatbaar voor. Over het even tueel voorkomen van kanker bij de planten is men 't nog niet eens, ofschoon zich ook daar gezwellen voordoen, die op kanker kunnen gelijken. Men heeft wel eens beweerd, dat zekere primitieve volkeren vrij waren van deze ziekte. Het onderzoek heeft echter uitge wezen, dat deze veronderstel ling ongegrond genoemd moet worden. Wel is gebleken, dat bepaalde omstandigheden de mensen in mindere of meerdere mate ontvankelijk maken. Zo kan in het algemeen worden opgemerkt, dat zij, die veel in aanraking komen met alcoholi. ca, bijvoorbeeld kasteleins, meer vatbaar zijn. Ook teveel eten en drinken kan in dit ver band nadelig zijn, terwijl daar. entegen een sobere levenswijze van voordeel is. Zeer merk waardige proefnemingen op ratten en muizen hebben dit bevestigd. Beperking van de voeding gaf hier, zonder na deel voor de algemenen toe stand, de levensduur bleek zelfs verlengd een sterke verlaging van de kanker-fre quentie. IN DE BEZETTINGSJAREN Op onze vraag, of de ontbe ringen der bezettingsjaren een toeneming der gevallen van kankei' hadden veroorzaakt, antwoordde dr. Wassink, dat van de ene kant een sobere le venswijze het gevaar voor kan ker doet afnemen, doch ander zijds een dieet, waarin bijvoor beeld een tekort aan bepaalde vitaminen of andere belangrij ke bouwstoffen, geconstateerd vordt nadelig kan zijn. Het ernstigste gevolg van de oorlogsjaren wat betreft de kankerbestrijding wilde de Am sterdamse specialist zien in de mate, waarin de patiënten hun kwaal veronachtzaamden. Men kan dit de mensen in zoverre niet kwalijk nemen, waar de omstandigheden een geregelde gang naar de dokter bemoei lijkten. Doch vast staat, dat vele gevallen, waarmee men na de bevrijding of zelfs thans nog aankomt, beslist eerder hadden moeten worden behan deld. En nogmaals legde dr. Was sink de nadruk op de noodza kelijkheid van veelvuldig on derzoek. Ook al heeft men nu nog met moeilijkheden te kam pen, 't aantal artsen is brjv. door de dienst geringer ge worden het publiek dient de overtuiging te krijgen, dat het bij wijze van spreken met een klein, en vaak, zoals dat heet „onschuldig" knobbeltje beter te vroeg, of te vaak naad de dokter kan gaan, dan te laat. DE LEEFTIJD. Toen wij vroegen, of ook de leeftijd bij het kankerproces een rol speelt, vernamen wij, dat van de mensen boven de zestig jaar één op de vijf aan deze ziekte stierf. Terugkomend op de reeds eerder besproken bijzondere vatbaarheid, merk- de dr. Wassink op, dat, naar is gebleken onder de z.g. in tellectuele beroepen het aan tal ziektegevallen percentsge wijze het geringst is. Voorts wees hij er op, dat vegetariërs zich door hun bijzondere levens wijze in deze niet opvallend gunstig onderscheiden. Dit is reeds vrij spoedig gebleken uit onderzoekingen onder bepaal de Voor-Indische volkeren en geestelijke orden, die volkomen vegetarisch leven. LAATSTE ONTDEKKINGEN. Wat de ontdekkingen van de laatste tijd betreft, waarover zo uitvoerig en zo hoopvolle berichten verschenen, deelde dr. Wassink mede, dat men In de beoordeling van deze verhalen een zekere reserve in acht moest nemen. De meeste waar. de meende hij evenwel af gaande op nog slechts onvolle dige informaties, te kun nen hechten aan het werk van enige Russische geleerden, die een zeer diepgaand en prac- tisch de gehele wereld omvat tend onderzoek instelden naar het voorkomen van mikro-or. ga.ni.smen, die gifstoffen tegen kanker .zouden produceren en eindelijk geslaagd schijnen in hun nasporingen. Ten aanzien van de mededelingen over re cente Ned. resultaten, toonde onze zegsman zich, zonder zich uitdrukkelijk hierover uit te la ten, vrij sceptisch. Het blijkt namelijk, dat hetgeen ia deze mededelin gen onder kanker verstaan wordt, geheel iets anders is dan de gangbare opvatting, terwijl met „genezing" niet bedoeld wordt een totale verdwijning van het gezwel, wat tot au toe een eis is van de geneeskundige we tenschap maar slechts een stilstand van de groei. Een der kostbare apparaten waarover het Nediérl. Kanker- instituut beschikt. (Foto Philips). En dan noemde hij nog een Italiaanse ontdekking welke opmerkelijke resultaten zou hebben opgeleverd, doch waar over in Nederland nog geen gegevens beschikbaar war.en. Dit alleg wil uiteraard niet zeggen, dat de Nederlandse geleerden stil zitten. Er wordt hard gewerkt, vooral ook in het Amsterdamse instituut, dat de beschikking heeft over een aantal specialisten op velerlei, de kanker rakend, gebied als mede over een zeldzaam in strumentarium, dat steeds ,en overeenkomstig de laatste stand van de wetenschap wordt aangevuld, hoewel hier de oorlog een ernstige achter stand heeft veroorzaakt. Een zeer zware handicap, en niet alleen voor de kankerbe strijding, noemde dr. Wassink het tekort aan verpleegsters, Zoals men weet, zo verklaarde hij zijn er op het ogenblik tal rijke klinieken, waarin kamers en zalen voor de patiënten ge sloten zijn, omdat men over veel te weinig verplegend per soneel beschikt. In een kliniek voor kanker behandeling, waarbjj het er zo bij uitstek op aankomt, dat geen tijd verloren gaat ,rnet wachten op opneming, is dit verschijnsel, mede in verhand met onze actie voor vroegtij dige behandeling, uiterst be treurenswaardig. Wij hopen dan ook zeer, dat het genoem de feit een aansporing mag zijn voor vele Nederlandse jon ge vrouwen, dit euvel te helpen bestrijden. GENEZING MOGELIJK. Tenslotte hebben wij dr. Wassink de vraag voorge legd, welke wij misschien te lang hadden lat«n wachten, de vraag namelijk, of een volledige genezing van kan ker mogelijk Is? Deze vraag hoorden wij volstrekt bevestigend beant woorden. In het algemeen kan men zeggen, zo ver klaarde dr. Wassink, dat men bijna zeker kan zijn van volledig herstel ook voor het gehele verdere leven wanneer de patiënt zich werkelijk tijdig onder be handeling stelt. Het is zelfs zo, dat er practisch op Leder spreekuur, door een vaak uiterst weinig ingrijpende behandeling, talrijke kan kers definitief worden gene zen. Reden waarom dr. Was sink nogmaals, ten derde male, niet Idem betoogde, dat er voor de kankerbestrij ding In het algemeen alles aan is gelegen, dat het ge regeld en tijdig onderzoek wordt gestimuleerd. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat wij na het boven staande, het belangrijk en drin- Tend advies van deze zeer des kundig specialist gaarne openbaar maken en onderstre pen. Alhoewél de weinige cij fers, in dit vraaggesprek ge noemd, in feite alarmerend geacht kunnen worden, behoe ven zij volstrekt geen aanlei ding tot wanhoop of mismoe digheid te vormen. Zoals ge zegd, de wetenschap ten aan zien van de kankerbestrijding heeft óók in Nederland baan brekend werk opgeleverd. En nog steeds gaan de geleerden in hun klinieken en laborato ria verder met nieuwe onder zoekingen, teneinde deze vrese lijkste der volksziekten te be strijden. Mogen derhalve de waarschuwende woorden van dr. Wassink in brede kring ge. hoor vinden, opdat daardoor nieuwe mogelnkheden worden geschapen voor een werkelijk doeltreffende kankerbestrijding Mijnstaking in Schotland. 6000 Mijnwerkers van 9 mij nen in Lanark, (Schotland) zijn Dinsdag een staking be gonnen. Gevreesd wordt, dat arbeiders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zullen nemen. De mijnwerkers eisten loonsverhoging. Poolperiiken. De Zweedse regering houdt momenteel benoor den de Poolcfrkel in sa menwerking met boom kwekersorganisaties proefnemingen met fruit-kruipbomen. Men verwacht ln 1959 een goede oogst van appels, peren, pruimen en zelfs perziken. De bomen worden ge dwongen zich vlak boven de grond te ontwikke len, zodat 's winters de sneeuw ze geheel be dekt en bescherming biedt tegen de felle Pool- koude. 's Zomers staan de bomen volop in het zonlicht, dat nier vaak 24 uur per dag schijnt. Dit principe is reeds met succes door Sowjet-ge- leerden in Siberië toege past. De Sowjet-legatie te Stockholm heeft de Zweedse regering 800 stekken van appelbomen ten geschenke gegeven, welke in Siberië zeer goed gedijen. De Ameri kaanse en Nederlandse legaties te Stockholm hebben naar Jümtland, waar de proeven geno men worden, vertegen woordigers gezonden om deze cultuur te bestu deren. Jubileum Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Het Kon. Instituut van In genieurs vierde Dinsdag te 's-Gravenhage in de Ridderzaal haar honderdjarig bestaan. Prinses Juliana en Prins Bem- hard waren hierbij, tegenwoor dig, terwnl ook van regerings zijde blijk van belangstelling werd gegeven. Namens de re gering sprak de minister-pre sident dr. Beel. Somber maandbericht. ■v Was het Augustus-bericht betreffende de stand der ge wassen niet bepaald roos kleurig, de toon voor Sep tember is nög soberder. De aanhoudende droogte heeft over de gehele linie de stand nadelig beïnvloed. Het weiland is niet alleen op de hoge zand- en de rivierklei gronden verbrand, doch laat in het gehele land te wensen over. Slechts het standcijfer voor aardappelen bleef gunstig, voor fabrieksaardappelen ligt dit zelfs belangrijk boven normaal. De granen zijn dit jaar onder zeer gunstige omstandigheden binnengebracht, doch de dors- resultaten vallen over het al gemeen niet mee. De gunstige ontwikkeling van de zaderijen kon zich on geveer handhaven. Het klaver zaad is mooi van kleur, de voorziening zal .echter door de geringe oppervlakte niet ruim ztfn. Het spinaziezaad, dat in Groningen vrij goed is, blijft door de ongunstige ontwikke ling in Zeeland onder normaal. AARDAPPELEN. De aardappelen beantwoor den niet aan de hoog gespan nen verwachtingen. De poter- oogst stelde nu reeds teleur. De vroege aardappelen verto nen veel kriel en brengen, be halve in Groningen, Friesland en Drenthe, slechts een matig tot vrij goed beschot. Ook late aardappelen stellen' meestentijd teleur. SUIKERBIETEN. De suikerbieten, welke in Augustus reeds van de warmte en de droogte te lijden hadden, Illegale drukker kon niet aan de slag komen. Duizenden valse tabaksbon nen, de zeer deskundige ver vaardiger en tal van mede plichtigen bevinden zich thans in handen van de Haagse re cherche. Ook de drukkerij, die in het hart van de residentie gevestigd was, is in handen van de noütie gevallen. De meeste bonnen waren alleen bij microscopisch onderzoek van echte te onderscheiden. Zij waren gedrukt op hetzelfde na pier, als waarmede de fa. En schedé te Haarlem werkt. Door diefstal van misdrukken uit de dmkkerif. welke misdrukken verhandeld werden, is deze ge hele affaire aan het licht ge komen. Nieuwe postzegels. In de maand October zal het frankeerzegel van 25 cent in het type Konijnenburg vervan gen worden door eenzelfde waarde in het type Hartz. In November volgt de 40 cent. Zwitsers zeeschip in Amsterdamse haven. Dinsdag arriveerde het eer ste Zwitserse zeeschip, het s.s. „Cristallina" van de Schweize- rische raederei aktien gesell- schaft in de Amsterdamse ha ven. De Cristallina is in 1941, toen het in Griekse dienst vaarde bri de Azoren gestrand en ernstig beschadigd. De Zwitserse regering, die de noodzaak inzag van een ei n zeeverkeer kocht het schip, liet het in Lissabon repareren en ging voor eigen rekening va ren. De bemanning van het schip bestaat voor het grootste ge deelte uit Hollanders, slechts de tweede en derde officier zijn Zwitsers. Kapitein is de heer Terling uit Delfzijl. PLANTFEEST IN NOVEMBER A.S. Aller medewerking nodig. De kinderen van Walcheren gaan planten! Ze hebben het eiland kaal en treurig gezien. Zij moeten het straks weer groen en bloeiend zien! In de verre toekomst alg alles weer fleurig isals er weer mei doornhagen zullen zijn, met ro zenperken en bloeiende berbe ris. -als er weer esdoorns en lindebomen langs de wegen zullen staan, dan zullen de mensenvan Walcheren tot elk aar zeggen: „dat hebben wij als kind geplant, daarvoor hebben we samen gezorgd en nu is het groene, bloeiende Walcheren weergekeerd" Zoals bekend organiseert de Stichting „Nieuw Walcheren" in November de herbeplanting der bebouwde kommen, waarbij 4 November de grote herbe- plantingsdag wordt. Van vier tot acht November Zal de jeugd van Vlissinger planten in het Bellamy-plant- soentje en in het. park, dat komt tussen de Westelijke en de Oostelijke Koudekerkse weg. Het Plaat-Comité heeft niet zonder grote verwachtingen de jeugd ingeschakeld brj dit plaatwerken. Het is zo dat men de meeste liefde heeft voor wat men zelf geplant heeft en voor wat men zelf van dag tot dag heeft zien groeien. Men beleeft, er meer vreugde van en dié grotere vreugde wil het comité, dat in Vlissin gen voor de her-beplanting ijvert, schenken aan de Vlis- singse jeugd, opdat die jeugd nu .en iater het verlangen zal hebben te wonen in een stad m,et welverzorgde parken, sier. lijke bomenrijen langs haar wegen en aardige tuinen rond haar huizen. DE ONTWERPEN. Wij hebben de ontwerpen voor enkele beplantingen ge zien zoals die door de land schaparchitect der Stichting „Nieuw Walcheren", de heer C. P. Broesse en uitgewerkt do or de heer Galjard. Wethou der M. A. van Popering, met de heren Priester en Galjard waren zo vriendelijk ze toe te lichten. Zo is er voor de beplanting van de VredehofTaan, waar complexen Maycrete-woningen zullen verrijzen, e.en ontwerp gemaakt, dat aan deze buurt al een bijzonder vriendelijk ka rakter zal geven. Er komen in die buurt geen schuttingen, geen hekken, geen prikkel draadafrasteringen. Als tuin- afseheidingen worden levende hagen van meidoorn gemengd met veld-esdoorn gebruikt. De stichting, die de huizen beheert, zal zorgen voor de hagen. Ook in het nieuwe Bellamy- plantsoen en aan de Koude- kerkse weg verrijzen geen overdreven afrasteringen en versperringen. Ook daar zullen lage haag jes de perken omzomen. HET KOMEND VOORJAAR. In- de lengte van het Bel- lamy-plantsoen komt een reeks perken met rose rozen. Er ko men groene grasgazons, die het in de a.s. zomer al heel aardig zullen doen en er zullen banken komen, die nog wel niet in de schaduw van hoge es doorns zullen staanmaar de jonge bomen worden in No vember geplant en ze zullen in enkele jaren vermoedelijk aar dig opschieten. Wat het park aan de Koude- kerkse weg betreft, dat wordt een wandelplantsoen, waarin ook het a.s. voorjaar reeds heel wat fleurigheid te zien zal zijn alp de jonge struiken en bomen kun eerste blaadjes ontplooien. Ook in het Haven dorp zullen in het voorjaar jonge bomen staan Ir grasstro. ken enz. Volgende jaar komt dan de Singelbeplanting aan de beurt met lijsterbes langs de trot toirs en aardige heesters, wil gen enz. langs de watergang. ACTIEVE MEDEWERKING Vanzelfsprekend ls voor het welslagen van deze beplanting heel veel medewerking nodig van de bewoners, van de jeugd van allen, die Vlissingen tot een Drettige woonstad willen maken. B(j de jeugd zal die le vende, actieve belangstelling straks wel ontstaan als het grote plantfeest van 4 tot 8 November gevierd wordt. Er zal Zaterdag a.s. een col lecte worden gehouden om voor dat feest wat geld in te zamelen, opdat de kinde ren echt genoegelijke dagen zullen hebben. En voor de ouderen zal de heer Broerse Vrijdag a.s. om 8 nur ©en voordracht houden .in hef gebouw aan de Pa lingstraat te Vlissingen, waar hij het beplantingsplan zal toelichten en op alle vra gen zal antwoorden, vooral ook vragen van hen, die hun eigen tuintjes zo willen in richten dat ze passen in het karakter van de nieuwe be planting, die aan de stad Vlissingen weer ©en vriende lijke aanblik zal geven na de dorre jaren welke achter ons liggen. De drukker, zekere Jaap, is een jongeman, die zich tijdens de bezetting specialiseerde op de drukkunst teneinde valse levensmiddelenkaarten te kun nen fabriceren. Hrj had daarin in de loop der jaren een grote vaardigheid gekregen en wilde zich na de oorlog als gewoon drukker vestigen. Hiertoe kreeg hij door de vestigings wet geen kans. Teneinde geld voor studie en materiaal te verkrijgen besloot hij valse tabaksbonnen te gaan drukken. Het vervaardigen van levensmiddelenkaarten vond hij a-sociaal. Jaap ge bruikte een klein deel der bon nen om er sigaretten voor te kopen en deze te verhandelen. Zekere M. stal de bonnen uit de drukkerij van Jaap. Hij verhan delde deze bonnen, goeddeels misdrukken. De recherche stel de naar de herkomst der ken nelijk valse bonnen, die door winkeliers werden ingenomen, een onderzoek in. Zo werden de vriend van de drukker, drie verhandelaars van bonnen en een Haarlemse drukker, die aan Jaap het papier van de fa. Enschedé leverde, alsmede Jaap zelf, gearresteerd. Bij de inval in de drukkerij werd een groot aantal goed nagemaakte tabakskaarten ge vonden. Minstens 3500 bonnen zijn in omloop gebracht. Slechts 666 zijn als vals ach terhaald. konden zich, behalve in Noord Groningen en Friesland niet langer handhaven. Klavers en lucerne zijn slechts in West-Overijssel en de Wieringermeer bevredigend. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord Holland is de stand ma tig tot vrij goed. Belangrijke hoeveelheden van de geringe voorraad wintervoer voor het vee zjjn reeds nodig geweest om het vee in leven te houden. Ook in de veehou derij zullen de gevolgen van de grote droogte niet uitblijven. Cervantes-herdenking. Op 27 September houdt het genootschap „Spanje-Spaans Amerika" in het internatio naal cultureel centrum te Am sterdam een plechtige bijeen komst ter gelegenheid van het vierde eeuwgetijde van de ge boorte van Miguel de Cervan tes Saavedra, de Spaanse schrjjver, die na een storm achtige jeugd in 1605 het we reldberoemde werk „El Inge- nioso Hidalgo don Quijote de la Mancha" het licht deed zien, het boek van de ridderlijke idealist Don Quichotte en zijn boerse materialistische schild knaap Sanzo Pancka. „KOPPEN" BOVEN TRI BUNAALVERSLAGEN. Mr. E. F. Roelofs te Middel burg maakt bezwaar tegen enige „koppen", die kort gele den in de Prov. Zeeuwse Crt. voorkwamen boven rechtbank- én tribunaalverslagen. Hg wijst op het opschrift „Inspecteur van politie was fout" boven een tribunaalverslag, op een moment waarop eis noch von nis bekend waren en waarop nog twaalf getuigen na de zit ting gehoord werden. Boven een ander verslag stond „Brandstoffenhandelaar ver diende goed". De verdiensten waren in werkelijkheid nor- maaL Schr. meent, dat hierdoor verkeerde indrukken gewekt kunnen worden. Een soortgelijk schrijven ontvingen wij van dr. W. J. Mazzola te Middelburg, die die o.m. opmerkt: „In het bijzonder trof mij dit in de zaak van de heer Eugene Francies de Block, destijds Leider van het Bijkantoor Hulst van het Gewestelijk Ar beidsbureau Middelburg. Boven het verslag stond het sensationele opschrift: „Een verkeerde leider". Als nu later het vonnis van het Tribunaal luidt „Beschuldiging vervallen verklaard" en in dit geval is dat zo dan geloof ik dat men hier toch niet kan spreken van een objectieve verslagge ving. En bent U het dan niet met mij eens dat hier. ter oriëntering van het publiek een woord van excuus ter re habilitatie op zijn plaats is?" NASCHRIFT. Inderdaad. Deze en andere koppen deugden niet en wek ten een verkeerde indruk. Er zijn onmiddellijk maatregelen genomen om herhaling van de ze fout te voorkomen. Hoofdredactie P.Z.C. Vertrek van de K.M.A. een slag voor Breda. Er schgnen in Den Haag {ilannen te bestaan om de op- eiding van beroepsofficieren, welke van 1823 af plaats vond in het Kasteel van Breda, dat daartoe door koning Willem I was afgestaan en in Mei '40 werd stopgezet, niet meer in de Academiestad, maar in het kamp van Zeist voort te zet ten, wanneer de legerleiding daartoe het tijdstip gekomen acht, aldus „De Stem". Zo als men weet worden de offi cieren sedert 1945 gerecru- teerd uit de reservisten en daar geen beroepsofficieren sedert 1940 dus nu al 7 jaren werden gevormd, is er in het korps van beroepsofficieren een hiaat gekomen, dat een verontrustend karakter dreigt aan te nemen. De school voor de opleiding van reserve-officieren, welke thans in het Kasteel is geves tigd, heeft ook daar haar lang ste tgd gehad, omdat Den Haag de Gelderse Zuiderzeestad Har derwijk voor die opleiding bo ven Breda verkiest. Wanneer het Kasteel en Bre da worden beroofd van ge noemde opleidingen, dan bete kent dat een degradatie v^n Abdij van Egmond. Aan de Kloosterweg te Eg- mond-Binnen worden momen teel onder leiding van prof. van Giffen uit Groningen en zjjn medewerkers opera vin gen verricht. Men is bezig achter hei- protestantse kerkje diepe geulen te graven, waardoor steenmassa's worden blootge legd. Deze oude funderingen kunnen betrek1-5" v hebben op de in bet jaar 953 gebouwde en ln 1673 Egmond. verwoeste Abdij van Breda als garnizoenstad en 'n gevoelige aderlating voor de handeldrijvenden. Hoofdzaak is of de opleiding in Zeist en Harderwijk beter resultaten en meer rendement kan afwerpen dan in Breda. In Den Haag schijnt men alles voor Zeist en Harderwijk te voelen, omdat beide plaatsen meer centraal dan Breda zijn gelegen en de oefenterreinen daar beter zijn. In de kringen dergenen, die met 't militair onderwijs zijn vertrouwd en daarin hun spo ren hebben verdiend, worden de argumenten van ligging en oefenterreinen echter met klem ontkend en bestreden; De kwestie Driessen -- Goudriaan. Naar wij vernemen heeft ir. Ch. H. J. Driessen berust in het vonnis der rechtbank te Utrecht, betrekking hebbende op de in Mei 1945 door ir. Driessen gepubliceerde bro chure „Uitspraken, handelwijze en karakter van prof. dr. ir. J. Goudriaan". Bij dit vonnis werden een aantal passages dezer brochure voor prof. Gou driaan beledigend verklaard. VERFILMING VAN DOCUMENTEN. Onder leiding van prof. Al- bert Hrjma van de Universiteit van Michigan zullen binnen kort historische documenten, die betrekking hebben op de Nederlandse kolonisatie in West-Michigan, verfilmd wor den. Dit werk zal worden on dernomen in het kader van een voorstel der Pan-Amerikaanse geschiedkundige vereniging om verscheidene onderwijsfilms aan de historische betrekkin gen tussen Nederland, Neder- lands-Indië, België en de Ver. Staten té wijden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5