Ook inkrimping bij de Marine NIEUWS UIT ZEELAND Werd het doel van de politionele actie bereikt? Draait Siahrir bij Zeeland houdt vergoeding voor wederopbouwarbeiders WALCHEREN TWEEDE KAMER Prof. Romme critiseert de houding van de heer Schouten Romme. (Vervolg van pagina 1) In de mi dd a gve r g ad e ring van de Tweede Kamer drukte de heer Romme (K.V.P.) zijn bewondering uit voor onze troepen in Indonesië. De beheerste houding der troepen is vol komen in over eenstemming met het doel er van, nl. 'n broe dervolk te be- vrijden van de terreur en me de helpen om de voorwaarden te scheppen voor de vrijheid, welke in de Koninklijke rede van 1942 en het programma van Linggadjati steeds is be oogd. Er is altijd een onderscheid geweest tussen de buiten-par lementaire en de parlementaire oppositie. Voor een belangrijk deel is de grond aan dat on derscheid ontvallen door de rede van Woensdagmorgen, welke spr. het comité-Gerbran- dy waardig acht. De heer Schouten heeft ver zuimd te verklaren wat hij wèl wil. Spr. zou van de heer Schouten gaarne vernemen of hij staat op het standpunt, dat een beleidslijn moet worden gevolgd, volgens welke onder alle omstandigheden de poli tionele actie dient te worden hervat. Oordeelt hij het juist, dat onmiddellijk die actie her vat wordt? De heer Romme stelde vast, dat door het staken van de actie het doel van de actie niet werd gemist. Hebben de militaire advi seurs als hun mening te ken nen gegeven, (lat een beperkte actie niet doeltreffend zou we zen? Hebben zjj bij hun advies gezegd, dat naar Djoeja moest worden opgerukt? Voor een beoordeling van de houding der regering ten aanzien (Ier concrete beperking van de ac tie zou spr. antwoord op deze vraag op prijs stellen. Als eenmaal zou blijken, dat de vraag of de beperkte actie doeltreffend gevoerd kon wor den, bevestigend beantwoord kan worden, dan behoort spr. tot degenen, die zich daarover van harte verheugen. Als een nieuwe politionele actie nodig zou blijken te zijn, dan mogen we die niet ontgaan. Dat het terreur regime ver dwijnen moet, daarover zullen allen het wel eens zijn. Maar dat betekent niet, dat deze Re publiek moet verdwijnen. De heer Romme vroeg, waar er nu eenmaal gesproken is over onenigheid in de regering, hoe ha'ar mening is. De regering zal z.l. ernstig moeten overwegen welke hou ding- het meest dienstig- is om te bestrijden, dat in de toe komst internationaal aan de Linggadjatt-grondslag zo grof getornd wordt als thans ge schied is. De heer Tilanus (C. H.) ver klaart, dat de regeringsverkla ring hem met zorg vervuld heeft voor de ontwikkeling van het Koninkrijk. Spr. erkende, dat de regering het moeilijk heeft. Vervolgens be toogde hij, dat de wereldme ning twee jaar i vergiftigd is zonder dat de regering er iets tegen onder nam. De heren van Mook en Tilnnu» van Kleffens I nanus spreken thans dezelfde woorden, die aldus de heer Tilanus wij al twee jaar gesproken hebben. Het witboek doet zien hoe de toestanden geworden zijn tengevolge van het gevoerde beleid. De regering Is verant woordelijk voor het voortbe staan vap al die ellende, welke men er in vindt weergegeven. Nu blijft men weer hopen, om, naar spr. vreest, straks weer bedrogen uit te komen. Hij brengt hulde aan het optreden der Nederlandse troepen. Ver volgens geeft hij te kennen, dat hij een der grootste fouten van het gevolgde beleid acht te de onjuiste voorstelling, welke steeds gewekt is. Spr. verklaarde liet te betreuren, dat de politionele actie niet een uaar dagen voortgezet is, tot Djoeja. Het doel der be perkte actio is niet bereikt. Met welke opdracht is «3r. van Mook naar Indië terugge gaan, met welke opdracht is hij naar de Ver. Staten ge weest De heer Tilanus verklaarde voorts o.m. dat het .z.i. onjuis' is dat ministers van de kroon partijvergaderingen bezoeken en daar mededelingen doen die een zekere bevrediging hebben gewekt. De Veiligheidsraad had z.i. geen recht zich met de zaak in tc laten en naar sprekers oordeel had mr. van Kleffens opdi-acht moeten ontvangen in de vergadering niet meer tc spreken. De heer Vonk (Vrijh.) be. toogdf, dat het thans gaat om de redding van het Koninkrijk. Ook hij bracht, hulde aan de troepen in Indië. Vervolgens betoogde- spr. dat de Indische kwestie 'n zuivere Interne rijks. aangelegenheid ls, zodat van een interventie van de Veilig heidsraad geen sprake kon zfin- Met instem ming vernam spr. dat de re gering voor de commissie-ge neraal de tijd van heengaan gekomen acht, doch het be vreemde hem, dat de leden Vonk nu als adviseurs zullen optre- den. Is de regering voornemens de Raad van Ned. Indië te herstellen Dat zou de heer Vonk zeer toejuichen. Dc heer Vonk betoogde voorts, dat niets gebaurd is, dat enige oplossing ten aan zien van net economische vraagstuk kan brengen. De heer Bruins Slot (A.R.) betoogde o.m., dat het storten van bloed door de besluiten van de Veiligheidsraad en. doordat Nederland zich eraan hield, is vergroot. Van Klef fens had daarvoor gewaar schuwd, het optreden van Ne derland in "de Veiligheidsraad betreurde de heer Bruin Slot diep. De heer de Groot (C.P.N.) zeide het vreemd te vinden, dat er 1400 aanvallen zouden heb ben plaats gehad, in hst bezet te gebied en zelfs nog binnen de oude demarcatielijnen. Men zou zich gaan afvragen, wie nu eigenlijk bezet wordt. Spr. merkte voorts op, dat overi gens de. troepen van generaal Spoor nog hele steden hebben bezet na het bevel „staakt het vuren". Op 20 Juli was het mili taire weer standsvermo gen .der repu bliek gering, maar de poli tieke successen, die de republiek heeft behaald, hebben reeds nu geleid tot verhoging van de weerstand. Spr. waarschuwt er tegen het „militaire avontuur" een tweede bedrijf te geven en vroeg nieuwe grondslagen voor een politiek accoord met Indo nesië te ontwerpen, op grond van samenwerking in een fede ratieve unie, op grondslag van erkenning der souvereiniteit. Verder wenste 'hij een volks stemming, terugtrekking der Ned. strijdkrachten en handha ving der Commissie-Generaal met aanvulling door progres sieve figuren. Deze verschillende punten werden in een motie vastge legd. De beraadslaging over de regeringsverklaring wordt vanmiddag te één uur hervat. De Groot Scheidsrechter kreeg hartverlamming. Zaterdagmiddag viel te Dordrecht de heer D. Waalwijk van Doorn, die als scheidsrechter optrad bij de vriendschappelijke wedstrijd D.P.C.—Nep- tunus, ongeveer vijf mi nuten voor het einde voorover op de grond. Toen de verschrikte om standers de gevallen scheidsrechter hadden bereikt, bleek deze reeds te zjjn overleden. De doodsoorzaak is vermoe delijk hartverlamming. NIEUWE BONNEN Geldig van 28 September tot en met 11 October a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (serie N) Brood: N-01 brood, 800 gram; N-03 Reserve, 1600 gram; N-06 Reserve, 800 gram. Boter: N-01 boter, 125 gram boter; N-02 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; N-03 boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet. Vlees: N-01 vlees, 100 gram; N-02 vlees, 400 gram. Melk: N,-01 melk, 4 liter; N-03 melk, '6 liter; N-05 melk, 6Vz liter. Kaas: N-01 Diversen, 100 gr. of 125 gram korstloze kaas; N-04 Reserve, 200 gram of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 711 (serie N) Brood: N-ll brood, 800 gram, N-13 Reserve, 800 gram. Boter: N-ll boter, 250 gram boter; N-12 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet. Vlees: N-ll, N-12 vlees, 100 gram. Melk: N-13, N-15 melk, 10 li ter. Kaas: N-ll diversen, 100 gr., of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG en MH 711 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie N) Brood: N-21 brood, 800 gram. Boter: N-22 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet; N-21 boter, 250 gram boter. Melk: N-21 melk, 5 liter. Vlees: N-21 vlees, 300 gram; N-22 vlees, 100 gram. Kaas: N-21 kaas, 200 gram of 250 gram korstloze kaas. Eieren: N-21 eieren, 5 eieren. Sjahrir, die thans te Lon den vertoeft, heeft naar aan leiding, van de Nederlandse regeringsverklaring verklaard: „Zolang ik de volledige tekst van deze voorstellen niet heb gezien, wil ik er geen commentaar over leveren. Het feit, dat de strijd in Indonesië werd stopgezet en dat de vooruitzichten op een over eenkomst veel gunstiger zijn dan voorheen, wijst er een voudig op, dat mijn opdracht ten einde loopt". Bescheiden vlootplan noodzakelijk. De Jbegroting van het de partement van marine is aan geboden met een eindcijfer van 230.440.889. Vergeleken met 1947 is een vermindering met 144.566.331 (ruim 38 verkregen. INKRIMPING. In verband met de te ver wachten wijzigingen in de al gemene toestand op Java, Is er van uitgegaan, dat de situatie in Indonesië aan het eind van dit jaar belangrijk verbeterd zal zijn en het dientengevolge mogelijk is om de mariniers- brigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waarna het korps mariniers tot kleinere afmetingen gedacht wordt aan een sterkte van 3600 man zal worden teruggebracht. Voor het inter-insulaire ver keer en hulp bij de politi onele controle ter zee in de Indische archipel zal echter de Marineluchtvaartdienst voorlopig nog zijn diensten moeten blijven verlenen. Als gevolg van deze maatre gelen kan de huidige sterkte der Koninklijke Marine van circa 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden terug gebracht tot rond 15.000 man. BEN VLOOTPLAN. De minister wijst er op, dat noodzakelijk is zo spoedig mo gelijk tot vaststelling van een in een aantal jaren te vol tooien vlootplan over te gaan, zij het op bescheiden schaal. Deze materie dient zo spoedig mogelijk bij afzonderlijke wet te worden geregeld. Een bescheiden gedeelte van het plan dient zelfs onver wijld te* worden uitgevoerd. MARINEBASIS. Om financiële redenen zal van inrichting van een nieuwe marinebasis in Nederland moeten worden afgezien. - De wederopbouw van de marine basis Den Helder is echter ter hand genomen en het ligt in de bedoeling dat de marine geleidelijk'weder haar intrek in deze basis neemt. Maatre gelen zijn getroffen om de technische opleidingen te concentreren te Amsterdam. Deze plaats zal in het na jaar 1947 voorts de stand plaats worden van de Com mandant der Zeemacht in Ne derland. Rotterdam zal weder om het hoofdcentrum worden van het korps mariniers, ter» wijl een opleidingskamp voor dit korps gevestigd blijft te Doorn. MET GROOT VERLOF. Er wordt naar gestreefd het personeel der Koninklijke Marine Reserve "en de dienst plichtigen, die reeds geruime tijd onder de wapenen zijn, zodra de omstandigheden zulks toelaten, met groot ver lof te zenden. Ook wordt ver wacht, dat het grootste ge deelte van de oorlogsvrijwil ligers in het komende jaar in de gelegenheid kan worden gesteld de Kon. Marine te ver laten, teneinde zijn plaats in de burgermaatschappij weer in te nemen. De Koningin in Leeuwarden. H.M. heeft Woensdagmiddag een kort bezoek aan de Land bouwtentoonstelling te Leeu warden gebracht. Na het défilé van de be kroonde dieren, overhandigde de Koningin aan de eigenaren van de kampioen- en de reser- vekampioenstier, respectieve lijk de heren Ids de Boer ,te Tirns en A." S. de Jong te Wirdum de medaille. Te ongeveer half vijf ver trok H.M. weer. Massagraf in Twenlha Een voormalig lid van de Sicherheitsdienst te Enschedé, Sehöber, die te Enschedé in ar rest zit, heeft verklaard dat zich op het vliegveld Twenthe nabij een der hangars een mas sagraf bevindt, waarin de stof felijke resten van 80 100 Ne derlanders liggien. TIJDENS REPETITIE OVERLEDEN. Maandagavond zou ter ge legenheid van de Friese land bouwtentoonstelling de nieii- we Friese opera „Enne Har mens" van J. P. Wiersma en J. Slofstra de première be- leven.Aan de vooravond werd een receptie gehouden, tijdens welke de vertolkster van de hoofdrol, mevrouw G. Fer- werda-Ringenoldus, plotseling onwel werd en kort daarna overleed. In de plaats van deze opera werd nu opgevoerd het drama van Fedde Schurer „Simson", met medewerking van de L.O.F. Brood-interpellatie in de Tweede Kamer. LONEN EN PRIJZEN IN DE LANDBOUW. Vervolgens kwam aan de orde de interpellatieVonde ling inzake de lonen en prij zen in de landbouw. De heer Vondeling (Arb.) stoelde daarbij een aantal vragen, waarin hij de noodtoestand in vele land bouwstreken belichtte. Minister Mansholt wees op de noodzakeljjlfheid van een straf lonen- en prijzenbeleid en op de speciale moeilijkhe den bij prijsvaststelling in land en tuinbouw. Spr. wees er op, dat een x-edelijk ondernemers- loon is gewaarborgd, maar dat risico's voor de boer moeten blijven. Alleen is het de vraag of bij een abnormaal droge zo mer als deze ook van een ab normaal risico gesproken moet worden, ^il men tot wijziging der prijzen komen, dan moet deze steunen op voldoende ge gevens. De minister gaf toe, dat de uitkomsten voor de landbouw dit jaar ernstig tegenvallen. In sommige streken zijn deze zelfs zeer slecht. De melk prijzen zullen moeten worden herzien, evenals die van de varkens en van de eieren. Voor de akkerbouw zijn nog geen gegevens bekend. De regering zal echter eerst moeten kunnen beschikken over de nodige gegevens voor zij maatregelen lean nemen. De zitting werd hierna ver- Massamoord In de Pendsjaab. Een convooi vluchtelingen uit de Pendsjaab bestaande uit 8500 Sikhs en Hindoes, is op weg naar India tweemaal aangevallen. Slechts tweedui zend vluchtelingen zjjn in In dia aangekomen. 1500 vluchte lingen zouden zijn vermoord. Ook werden 150 melsjees uit dit convooi ontvoerd. 600 overlevenden onder wie 400 gewonden zijn van de trein met vluchtelingen, die Maandagavond nabij Am- ritsar in Oost-Pendsjaab werd aangevallen, te Lahore in West Pendsjaab (Pakistan) aange komen. De overlevenden ver klaarden, dat Sikhs aan beide zijden van de spoorlijn het vuur op de trein openden .en dat het gevecht drie uur duur de. Volgens onbevestigde be richten beloopt het aantal do den 1200 en zijn 400 personen gewond. Engelse V 1 kan bestuurd worden. Engeland heeft een verbe terde VI geconstrueerd, welke lichter en sneller is dan de Duitse en bovendien bestuurd kan worden. Senator Taft kreeg pak slaag. De Amerikaanse senator Taft kx-eeg Woensdag een pak slaag van protesterende arbei ders, toen hij een vergadering, waar hjj het woord had ge voerd, verliet. De politie ont zette de senator, maar kon niet voorkomen, dat hij klap pen kreeg. De 12e Boulevardloop. RECORD-AANTAL INSCHRIJVINGEN Zoalg bekend.zal de Vlissing. se Sportvereniging „Mara thon" a.s. Zondag 28 Septem ber haar 12e „Internationale Boulevardloop'' organiseren. Nu de inschrijving is geslo ten kan de balans opgemaakt worden en men komt dan tot de conclusie, dat er ook deze keer weer zeer goede lopers de verre reis naar Vlissingen zullen ondernemen. We zien o.a. de kampioen van België 1947 op de 1500 meter, Héi> mans. De Hollandse athleten hebben echter ook nog heel wat pijlen op hun boog, o.a. de bekende loper C. de Waart uit A.A.C. te Amsterdam en de twee Hercules-lopers Munnik en Molenbroek, terwijl onze Zeeuwse lopers, zoals Fliers, Dobbelaere en Vreeken zich ook niet onbetuigd zullen laten. Al met al belooft er hier een ware strijd te ont branden. Bij de seniores zijn in totaal 29 inschrijvingen ont vangen, waarvan 4 Belgen. Bij de juniores is een record-aan tal inschrijvingen binnen ge komen. Hier zullen 30 junioren de strijd aanbinden, waaronder 15 Belgische jongens. Voor beide ploegen is een wisselbeker beschikbaar ge steld. Die van de junioren is in het bezit van de Belg Roets, welke hem, echter deze keer wegens een blessure niet kan verdedigen. De wisselbeker bij de heren is vorig jaar defi nitief in het bezit van de Belg Moreels gekomen, zodat hier voor thans een nieuwe beschik baar is gesteld. De wedstrijd begint om 4 uur. Nadjamoeddin moet in Batavia blijven. Woensdagavond is Nadja moeddin, de ex-premier van Oost-Indonesië, per Skymaster te Batavia gearriveerd. Hij zeide, zeer spoedig naar Oost- Indonesië te zullen vertrekken. De hoofdambtenaar, die bij de aankomst van Nadjamoed din op het vliegveld aanwezig was, overhandigde de laatste een document, waarin werd gezegd, dat hij, hangende het onderzoek, in opdracht van de resident zich niet buiten de stadsgemeente Batavia mocht begeven. 1 Nadjamoeddin verklaarde dat door de ministers ernstige beschuldigingen tegen hem wa ren geuit in verband met de verdeling van de textieltoewij- zing voor Lebaran (Islamieti- sche nationale feestdag), waar bij hij opdracht had gegeven 50.000 yards textiel aan de Is lamieten toe te wijzen, waar toe hij als minister van eco nomische zaken de bevoegdheid had. Indien de ministers met de daad van de premier niet ac coord konden gaan, dan ware de juiste procedure geweest aftreden van de ministers en niet dc onparlementaire proce dure, dat dè ministers hun pre mier ontslaan of doen ontslaan. Op de vraag van de pers, of Nadjamoeddin dacht, dat poli tieke motleven achter het ont slag staken, antwoordde hjj: „Dit is zeker het geval". Hij was zich niet bewust van enige schuld en zou trach ten dr. van Mook te bereiken. Australië zal er spijt van krijgen- MENZIES OVER DE INDONESISCHE KWESTIE. Robei-t Menzies, de leider der oppositie in Australië, heeft te Canberra in het La gerhuis scherpe critiek gele- yerd op het feit, dat Australië de Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad heeft ge bracht. Australië zou hiervan spijt kunnen krijgen, .aldus Menzies, indien een of andere ingeni euze theoreticus de politiek van de Australische regering tegenover haar gekleurde on derdanen voor de V.N. zou bi'engen, vergetende, eyen- ais> Austi'alië heeft gedaan dat het binnenlandse aan gelegenheid betreft. Premiestelsel voor dubbele bewoning. In de toelichting op de be groting' 1948 voor wederop bouw en volkshuisvesting cjeelt de minister mede, dat het in de bedoeling ligt, het daarheen te leiden, dat binnen afzienbare tijd de provinciale bureaux van de Wedex-opbouw en wan de Volkshuisvesting in één bureau der provincie zijn samengevoegd. Met deze sa menvoeging is reeds een begin gemaakt. Besloten is, de kosten, ver bonden aan de tewerkstelling van arbeiders in de getroffen gebieden, niet meer afzonder lijk te vergoeden, met uitzon dering van de provincie Zee land. Door de bijzondere moeilijkheden ten gevolge van de ligging van dit gebied voor de tewerkstelling van arbei ders is het niet nxogelijk deze maatregel ook tot deze pro vincie uit te strekken. SPLITSING WONINGEN. VAN Het ligt in de bedoeling een regeling te treffen, waarbij met betrekkelijk geringe kos ten een niet onbelangrijke toeneming van de woningvoor raad mogelijk wordt. Hierbij zal een pr erft ie worden ver leend als bijdrage in de kos ten, verbonden aan het split sen van een woning in een dubbele woning. Voortgegaan wordt met de poging de woningbouwproduc tie van jaar tot jaar geleide lijk op te voeren tot de naar omstandigheden hoogst moge lijke productie-capaciteit zal zijn bereikt. Kabellegging Domburg- Aldeburgh uitgesteld. HOOFDKABEL NOG NIET GEREED. Het leggen van een nieuwe zeekabel tussen Domburg en Aldeburgh ten behoeve van -het internationale telefoonverkeer, dat medio September zou plaats vinden, is voorlopig uit gesteld. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de hoofdkabel, waardoor 84 gesprekken tege lijk overgebracht kunnen wor den, eerst in November gereed zal komen. Het landstuk van Domburg door het duinterrein naar het strand een afstand van 450 m. is, zoals men zich zal herinneren, reeds in Augustus gelegd, zulks in verband met het feit, dat het Engelse kabel schip uiteraard niet te dicht onder de kust kan komen. Ver moedelijk zal in October kabelstuk met een lengte van 3 mijl van het Domburgse strand af in z,ee worden ge plaatst. Door deze nieuwe kabel en de twee kabels, die in gebruik zijn, wordt het gehele telefoon verkeer tussen Engeland en Nederland en tussen Engeland en Scandinavië in beide rich tingen geleid. In het P.T.T.- versterkersstation te Domburg worden de binnenkomende ge- sprekken „gesplitst". Franse landbouwers naar Zeeland. Woensdagmiddag arriveerde in Hulst een groep Franse landbouwers, die tochtjes door Zeeland zullen maken om zich op de hoogte te stellen van het boerenbedrijf en enkele andere bedrijven in Zeeland. De ont vangst had plaats in het hotel „Het Bonte Hert" door het be stuur van de kring Hulst-Axel der Zeeuwse Landbouwmaat- schappij. Voor Donderdag stond een tocht door W. Zeeuwsch-Vlaan deren op het programma. Vrij dag een excursie naar Zuid- Beveland met een ontvangst door het gemeentebestuur van Yerseke. Zaterdag is Walche ren aan de beurt en Maandag wordt Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren bekeken. De excursie sluit met een oficiële ont vangst door het gemeentebe stuur van Hulst. Het wilde zwijn nog niet gevangen. Het wilde zwijn, dat op Schouwen het onderwerp van het gesprek is, werd aange schoten door jachtopziener A. v. d. Cingel, te Nieuwerkerk. Hij zag het beest in een uitge- loste twee schoten met hagel. Het eerste schot trof in de kop, het tweede ketste. Het beest scheen geen hinder van het schot te hebben. Het vluchtte met grote snelheid. De heer v. d. Cingel beschrijft het als roodachtig van kleur, minstens 70 cm. hoog en met een ge wicht van ongeveer 200 300 pond., Rechtsherstel Zeeuwse burgemeesters. Bij wege van rechtsherstel is bij K. B. eervol ontslag ver leend aan: C. M. P. W. Hanssens, op zijn verzoek, gerekend met in gang van 1 October 1942 als burgemeester van St. Anna- land'. Mi', dr. A. J. J. M. Mes, ge rekend met ingang van 16 Augustus 1943 als burgemees ter van- Heinkenszand. J. E'rmerins, op zijn verzoek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, gerekend met ingang van 1 Fe_ bruari 1946, als burgemeester van Hoedekenskerke. W. L. Klos, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 19 Juli 1943 als burgemeester van Scherpenisse. W. Maas, gerekend met in gang van 10 Februari ,1946 als burgemëester van Vrouwen- polder. B. J. M. Thomaes, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 15 Januari 1941, alg bur gemeester van Hoofdplaat met dankbetuiging voor de langdu rige diensten door hem als zo danig bewezen. De Vlissingse jachthaven. Vlissingen heeft een jacht haven. De Vlissingse vereni ging voor watertoerisme „De Schelde" heeft, nu de oorlog haaP oude, goed geoutilleerde jachthaven vernielde, opnieuw de hand aan de helmstok ge slagen. Weliswaar heeft een gedeelte van de jachten op de één of andere wijze de oorlog niet overleefd, maar voor het gedeelte dat reste dient toch voor ligplaats gezorg te wor den. Dank zjj de Waterstaat ge lukte het bij de Keersluisbrug een „lapje water" te krijgen. Wat van de oude vlotten en het clubhuisje nog over was werd weer vlot; palen werden geheid en wie op het ogenblik bij de Keersluisbrug kijkt ziet daar ongeveer 200 meter vlot, netjes tussen palen liggen, zo dat het niet kan verschui ven en toch met eb en vloed mee op en neer gaat. Beter kan het niet. 200 Meter vlot, dat wil dus zeggen, dat er 400 meter aan legplaats voor jachten en ka no's is. Een bescheiden herbe gin voor de Vlissingse jacht club, die vroeger een uitsteken de naam had in binnen- en buitenland, omdat zij nooit lig geld vroeg voor de eerste week en daarna slechts het geringe bedrag van een dubbeltje per dag. Ook dit jaar' zijn er al weer buitenlandse jachten, in hoofdzaak Belgen, geweest en deze goede oude traditie, een unicum in ons land, werd ook nu voortgezet, ondanks de fi nanciële moeilijkheden waarin ook deze vereniging verkeert. Het valt dan ook niet te be twijfelen of deze jachthaven zal weer eren voorbeeld voor de anderen worden! Middelburg De Marinierskapel. Op 4 November a.s. zal de Marinierskapel de boomplant- dag te Middelburg opluisteren. De mariniers komen 3 Novem ber en vertrekken weer op 5 November. Nu is het Plant-co- mité er van overtuigd, dat ve le Middel-burgers voor die da gen aan één lid van de Ma. rinierskapel huisvesting willen verlenen. Zij, die dat buiten kansje willen hebben, gelie ven zich op te geven bij het Stadhuis te Middelburg. WEDEROM EEN VLIEGERWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag zal opnieuw te Middelburg bij gunstige weersomstandigheden, een •-•liegerwedstriid worden gehou. den, ditmaal georganiseerd door de buurtvereniging van 't Zand. On het terx-ein aan de Breeweg zullen de vliegers worden ongel? few De wedstrijd begint om half 3. Vlissingen V.C. „VLISSINGEN." Het bestuur van de voetbal vereniging „Vlissingen" deelt ons mede dat in de jongste vergadering van deze vereni ging het bestuur als volgt is samengesteld: R. A. Brysse, voorzitter, K. L. Aerssens, 2e voox'zitter E. C. Boogers, secre-- taris, W. Fritz, 2e secretaris, C. Vader-, penningmeester, P. C. Aerssens 2e penningmeester, F. L. A. Verhulst, commissa ris. Nieuw- en St. Joosland GFftlEENTERAADS- VERGADERING. De Raad dezer gemeente hoopt op Maandag 29 Septem ber a.s. d;es namiddags 2 uur bijeen te komen, waar o.m. de navolgende punten aan de orde komen. Voorstel tot benoeming ener commissie van advies, als be doeld in ax-t. 8 van de Woon- ruimtewet. Door B. en W. wor den ter benoeming voorgedra gen: de heren: Joz. Boone, I. Joosse, A. de Krakei*, P. v. Leerdam en C. v. Nimwegen. Ontslag-aanvrag^ mej. M. E. Bakker als onderwijzeres der o. 1. school. Wijziging der gebroting '47. Voorstel to,t toekenning van een gratificatie aan het gem personeel. Verzoek om subsidie van de Nëd. Veren, van Brandweer commandanten. Voorstel mede te werken aan de gemeenschappelijke regeling betreffende de financiering van de schoof voor buiten-gewoon Lager onderwijs te Middelburg. Voorstel wijziging der ver ordening op dê begrafenisrech ten. Brief van de Kerkeraad in zake de speelplaats. Adhaesiebetuiging adres Kortgene betreffende opbouw- toelage voor de burgemeester, en besDreking ontwerp bouw plan 1947 van architect Tuin- hof. Meliskerke DANK VLISSINGSE EVACUS'S. Tijdens de oorlog vertoefden in Meliskerke verscheidene be woners van Vlissingen en ge durende. die tijd werden er vriendschapsbanden gelegd tussen mensen, die elkander vóór dig tijd niet kenden. Dat die banden thans nog niet ver broken zgn en dat de Vlissing se evacué's Meliskerke nog niet hebben vergeten, is één dezer dagen wel ondubbelzinnig gebleken. Een deputatie der Vlissingse evacué's overhandigde het ge meentebestuur twee grote schilderijen als dank voor in deze gemeente ondervonden gastvrijheid. De schilderijen, die een voorstelling geven van de Noordstraat vóór en tijdens de inundatie, wex-den met een toepasselijk woord aan het ge meentebestuur overgedragen en de gemeente aanvaardde een en ander bij monde van de burgemeester vanzelfspre kend in grote dank. De schilderijen zullen een plaats ontvangen in het ge meentehuis, waar ze dan, naar we hopen tot in lengte van jaren mogen getuigen van de in moeilijke jaren aangeknoop te vriendschapsbanden. Ritthem RIOLERINGSWERKEN. De i-ioleringss- en bestra- tingswei-ken voor d$ in aan bouw zijnde nieuwe straat te Ritthem werden gegund aan M. Wandel, aannemer te 'Souburg voor 16800 en het egaliseren en draineren der begraafplaats aan A. C. Haeck, aannemer te Souburg, voor 3085.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2