PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laatste beroep op de Republiek Een vierjarenplan voor Europa Vorming van voorlopige federale regering aangekondigd Vandaag debat over Indonesië. Middelburgs molens moeten gered Woensdag 24 Sept- '47 190e Jaargang - No.225 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. bd^vaadop."^m Acme's WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct- per week: 3,20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60, tel 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg Londense Kaai 29. tel 2077 en 5 Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P Z C.. Middelburg. DE REGERINGS VERKLARING De regeringsverklaring, wel ke dr. Beel gisteren in de Tweede Kamer heeft afgelegd, behoeft nauwelijks commen taar. Zij maakt een zeer bevre digende indruk en verschaft thans eindelijk aan het Neder landse volk duidelijkheid over de jongste ontwikkeling in In donesië en het standpunt der regering. Met voldoening kan gecon stateerd worden, dat de Ne derlandse regering nog steeds de bevoegdheid van de Veilig heidsraad om zich te mengen in de interne Indonesische aan gelegenheden in twijfel trekt en de ontwikkeling, die van deze inmenging het gevolg is geweest, in hoge mate betreurt. Voldoening wekt eveneens, dat de regering geenszins de toezegging' heeft gedaan, dat de politionele actie niet hervat zal worden. Dr. Beel deelde mede, dat nieuwe vijandelijk heden, indien enigszins moge lijk, vermeden zullen worden, maar zijn beroep op de mede werking van de constructieve elementen in de republiek droeg tegelijkertijd onmisken baar het karakter van een laatste waarschuwing en was voorafgegaan door de aankon diging, dat de regering zich bewust is van haar plicht tot het handhaven van rust en orde ook in de republiek en deze plicht na zal komen. Met vertrouwen ziet het kabinet de uitslag tegemoet van het werk der consuls en van de Commissie van Drie, waarin zoals bekend voor Ne derland België zitting heeft, voor de republiek Australië en als neutrale staat Amerika. Of dit vertrouwen gerechtvaar digd is, zal nader moeten blij ken. Nederland heeft met het optreden van de Veiligheids raad tot dusver weinig goede ervaringen opgedaan en het is niet uitgesloten, dat ook de instanties, die namens de Vei ligheidsraad het onderzoek lei den, de politiek niet buiten het geding zullen laten. Reden tot pessimisme is er te dien aan zien echter tot dusver niet en de hoop mag dus gekoesterd worden, dat het vertrouwen van het kabinet niet zal wor den beschaamd. Voor het overige is in deze regeringsverklaring van bete kenis, dat de regering zich door de moeilijkheden met de republiek niet heeft laten ont moedigen, maar voor den dag komt met een weloverwogen plan tot voortzetting van de opbouwende bestuursarbeid, die in Indonesië reeds werd verricht. Onafhankelijk van de medewerking van de republiek wordt de voorbereiding van 'n voorlopige federale regering aangekondigd en meer dan iets anders bewijst dit, dat de Roede wil van Nederiand om de overeenkomst van Ling- Radiati na te komen onvermin derd blijft bestaan. Het kan niet anders of deze regeringsverklaring, niet alleen in het binnenland, maar ook het buitenland met span- wng teeemoet gezien, zal ook internationaal een goede in druk maken. Regeringsverklaring inzake Indonesië Vertrouwen in oordeel van Consuls en Commissie van Drie TWEEDE KAMER Te 1.45 uur had dr. Beel in de Tweede Kamer de voorle- zinS der regeringsverklaring geëindigd. De voorzitter stelde t^ de beraadslaging over de verklaring te doen aanvangen s avonds om acht uur. beer Schouten (A.R.) acntte het ,om meer dan één reden niet wenselijk de discus sie reeds dezelfde avond te ^nvangen. Ieder zal de rustig willen lezen f" JJ®1 bost tjjd. Een goede vorlllf 8 der discussie vereist z.1. dat de groepen zich «aat kunnen beraden. cussiPM? "«-weging de dis- te doen aanvangen Woensdagochtend elf uur. ^rV,00rü^r merkte op, dat vÜm k iS 0m Zich r>. t bereiden op het debat, .„ra Wagenaar (CPN) on drongen er nïditwi debat Woensdag- ochtend te doen aanvangen. 1?er Schouten (A.R.) dihtiT?"1 het voorstel in "Waging Woensdag ochtend ts doen aanvangen. De heer Romme (KVP) dat rekening gehou- dn? word»n met het feit, geraaid ,ï8rSChmen<ie leden S-SSiW&SE UitStel' Kgf fanngernomê"Clii£e tof Wnf'n5 werd verdaagd tot Woensdagochtend elf uur. Minister Huysmans nog in Het ziekenhuis. Naar wij vernemen is de ge zondheidstoestand van mini; ter Huysmans. bevred?g"éd Hh vertoeft echter nog steeds in het ziekenhuis. "««es Commissie-Generaal verdwijnt Minister-president dr. L. Beel heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kanjer een regeringsverklaring afgelegd over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sedert het begin van de politionele actie op Java en Sumatra. De regeringsverklaring kondigde onder meer aan de vorming van een voorlopige federale regering voor In donesië en spoed bij de voorbereiding van een nieuwe staatskundige structuur van het Koninkrijk. Aangekondigd werd, dat de Commissie-Generaal zal worden opgehe ven en vervangen door een collegiaal omgaan, dat met de luit. gouv.-generaal de verantwoordelijkheid zal dra gen. Ten slotte werd een laatste beroep gedaan op de constructieve elementen in de republiek Indonesië orfi de leiding in handen te nemen en samen te werken met Nederland. De minister-president begon met het aanbieden van zijn verontschuldiging voor het feit, dat hij de Kamer twee maanden had moeten laten wachten na de mededeling over het begin van de politio nele actie, voor hij nadere bi- zonderheden verstrekte. De omstandigheden maakten dit evenwel wenselijk. Het doel van de politionele actie was een einde te maken aan on houdbare toestanden binnen de toenmalige demarcatielijnen, ontstaan, doordat de regering van de republiek haar ver plichtingen niet nakwam. Deze actie had geen ander, dan dit beperkte doel en beoogde niet de vernietiging van de repu bliek. Hieraan is. aldus dr Beel, de hand gehouden. Dr. Beel zette vervolgens uit een, welke gebieden bezet werden en wees in dit verband op het feit, dat niet alleen ner gens een behoorlek georgani seerd verzet de bewegingen onzer troepen belemmerde, maar dat ook nergens een be hoorlek functionnerend gezag werd aangetroffen. Wel ging daarentegen de bevolking ge bukt onder terreur. DE VEILIGHEIDSRAAD. "foadat 't doel van de politio nele actie bereikt was, mengde de Veiligheidsraad zich in de Indonesische kwestie. Spr. her haalde het Nederlandse stand punt, dat ten eerste de Veilig heidsraad niet bevoegd is vol gens Nederlandse opvatting en '2e dat het in Indonesië slechts gaat om een interne aangele genheid. Nederland had dus geen rekening behoeven te houden met het optreden van de Veiligheidsraad, doch de re gering gaf er de voorkeur aan. overigens haar standpunt om trent de bevoegdheid van de Veiligheidsraad handhavend, zich te richten naar de uitspra ken van de Raad. Daardoor werd een-construc tieve bijdrage geleverd tot een aanvaardbare oplossing der moeilijkheden. Omgekeerd dient volgens dr. Beel opge merkt, dat het eindresultaat van de behandeling in de Vei ligheidsraad practisch over eenkomt met wat Nederland zelf voorstelde. Dr. Beel herin nerde eraan, hoe op Neder landse uitnodiging België zit ting nam in de Commissie van Drie en op republikeinse uitno diging Australië, terwijl op uitnodiging van deze beide landen de Verenigde Staten toetraden tot de commissie. Dr. L. J. M. Beel. VEERTIENHONDERD SCHENDINGEN. Sedert 5 Augustus de dag, waarop de vijandelijkheden zouden worden gestaakt, heb ben de republikeinse benden bijna 1400 aanvallen op Neder landse troepen gepleegd, niet slechts langs nieuwe grenslij nen, doch ook diep in de be vrijde' gebieden, soms zelfs binnen de oude demarcatielij nen. Mag het verwondering wek ken, dat. waar dit alles ge schiedde zonder dat dit op de houding van de Veiligheids raad invloed bleek uit te oefe nen, waar de Nederlanders, em de redenen, die ik reeds noem de, afwachtten wat de Veilig heidsraad zou besluiten, zich een onredelijke angst van de bevolking en de bestuurders in Oost- en West-Java en in de nieuw ontsloten gebieden van Sumatra meester maakte? Een angst, die werd gevoed door fluitercampagnes, volgens wel ke de Nederlanders zich spoe dig gedwongen zouden zien te rug te trekken binnen de oude demarcatielijnen, zo niet Java en Sumatra geheel aan hun lot over tc laten. Gelukkig heeft deze kente ring ten ongunste zich niet Ongunstige wending. Intussen ontwikkelde de situatie zich in Indonesië in ongunstige richting. Terwijl aanvankelijk de bevolking zich gaarne onder Nederlands be stuur stelde, werd deze gV"* stige ontwikkeling doorkruist door gen ophitsende propagan da van do republiek en een on gekende terreur. Spr. herin nerde aan de moorden op de Chinezen en de toepassing van de tactiek der verschroeide aarde, die grote schade heeft aangericht, daar zij reeds in Mei begon. Het behoeft geen betoog dat dit alles uitermate belemme rend werkte op de bereidwil ligheid der bevolking en der bestuurders in de bevrijde ge bieden. Sterker nog werd deze ken tering toen de Veiligheidsraad deze zaak in behandeling nam en de republiek tot een vol kenrechtelijk met Nederland geliikwaardige nartii seheen te verheffen. Dagelijks namen daarna de verdragsschendingen toe. blyvend doorgezet en mag men thans wederom van een nei ging tot ommekeer, ditmaal ten goede, spreken. Omkeer ten goede. De omstandigheid, dat de republiek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes be reikte, het feit, dat de Neder landers, alle republikeinse aan vallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet worden belemmerd, de geruststellende verzekeringen, die de luite nant-gouverneur-generaal heeft gegeven, omtrent de te rugkeer van orde, veiligheid en recht in de bevrijde gebie den, het groeiende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophitsende oorlogspropaganda van de republiek slechts tot el lende van eigen land en volk voeren, dit alles brengt bezin ning en doet het vertrouwen weer ingang vinden, dat Ne derland er uiteindelijk toch in zal slagen een definitieve be vrijding uit de terreur der on verantwoordelijke elementen In de republiek te bewerkstelli gen. De republiek verliest haar vat op de vredelievende bevol king der bevrijde gebieden en het terrein wordt rijp voor consolidatie. Dr. Beel zette vervolgens uiteen, dat herhaaldelijk is overwogen, de politionele ac tie te hervatten, maar dat on der meer in verband met de internationale stemming hier van is afgezien. Wel belooft „de regering thans aan de bevolking in de door de Nederlandse troepen bezette gebieden voledige vei ligheid en de belofte, dat het terreurregimc van de gewa pende macht der republiek niet terug zal keren. In deze ge bieden geldt het gezag van de republiek niet meer en is de consolidatie reeds begonnen. Zij zal voortgang vinden door de opbouw van een eigen voor lopig bestuur in deze gebie den. Tegelijkertijd gaat het staat kundig hervormingswerk ge stadig vcort. Oost-Indonesië ontwikkelt zich snel, de vesti ging van de toekomstige staat Borneo eveneens. Ten slotte zijn op Banka en Billiton en in de Riouwarchipel raden inge steld, dié het bestuur voeren over deze gebieden. Uit dit al les en ook uit de besprekingen met de delegaties van Oost- Indonesië en de voornaamste gebieden van Borneo is duide lijk gebleken, dat de beginse len van Linggadjati worden toegepast. Van de zijde van Oost-Indonesië is overigens de wens to kennen gegeven, de -overeenstemming met Neder land vast te leggen in een overeenkomst. De regering is bereid dit te doen. Plannen voor de toekomst. Ten einde deze voortgang te bespoedigen, stelt do regerine zich ten eerste voor in de naaste toekomst over te gaan tot de vorming van een cen trale organisatie, die zich za' kunnen ontwikkelen tot de voorlopige federale. regering als waarover sprake Is ge- Laatstgenoemde groep is deze om- wee st in de laatste phase van de onderhandelingen met de republiek, in de nota der Com missie-Generaal van 27 Mei en de daarop volgende documen ten en laatstelijk in onze ver klaring van 11 Augustus; wel ke in de Chinees-Australische resolutie >;an de Veiligheids raad een ^plaats heeft gevon den. Ten tweede stelt de regeling zich voor om te bevorderen door een beperkte herziening der grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voor zieningen ter voorbereiding voor de nieuwe staatkundige structuur van het iiouinkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen worden getroffen., Een definitieve herziening der grondwet kan uiteraard eerst plaats vinden, wanneer deze nieuwe structuur, door de rijksconferentie voorbereid, als een afgerond geheel kan wor den overzien. De regering heeft besloten een onderzoek naar deze mogelijkheid op te dragen aan een beperkte com missie, waarvan de samenstel ling dezer dagen, bekend zal worden gemaakt. 4 Ten slotte meent de rege ring, dat de wet op de Com missie-Generaal niet meer aan sluit aan de inmiddels zozeer veranderde omstandighc Jen. Zij overweegt o.m., ten einde in do naaste toekomst de bijzon der zware taak van de luite nant-gouverneur-generaal te verlichten, de instelling van 'n collegiaal orgaan, waarin de lui tenant-gouverneur-generaal zijn verantwoordelijkheid mede door anderen gedragen zal zien. Houding jegens de republiek. Ik kom thans, zo vervolgde dr. Beel, op het derde punt in het doel. dat de regering zich bij de aanvang der politionele actie had gesteld, de republiek als zodanig niet te vermengen, doch voor haar de mogelijkheid open te houden om. zodra aan bepaalde voorwaarden zal zijn voldaan, alsnog in het federa tieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de regering vast. Zij ziet de situatie binnen de republiek aldus: Na een zekere tyd vah opgang hebben zich in het inwendige vah deze organi satie, die aanstonds als 'n vol waardige staat wenste te wor den beschouwd, verwordings verschijnselen voorgedaan. Men had een gebouw geschapen, dat in alle onderdelen zwakke punten vertoonde. Uiterlyk trachtte men de volledige ap paratuur van een staat te ver tonen. doch innerlijk ontbrak zo^el aan het staatsgezag als aan de administratie zeer veel. Men had een politie-apparaat. doch de misdaad hield vrij spel. Men had een departement van financiën, doch niemand wist bij benadering hoeveel geld er werd uitgegeven en hoeveel bankpapier in omloop was Overal werd het bestuur door kruist door de willekeur van gewapende groepen en de strijd om de macht tussen plaatselijke politieke leiders of bendehoofden. Twee groeperin gen openbaarden zich nu. De constructief denkende leiders wilden de weg van samenwer king op basis van vrijwillig heid met Nederland. Daarte genover stonden echter de fa natici zondergevoel voor de juiste verhouding en de kwaadwillende elementen. kreeg de overhand. Het "is deze om standigheid, die het hernieuwd overleg tussen Nederland en. de republiek, dat de Commis sie van Drie ongetwijfeld zal willen bevorderen, vooralsnog ernstig dreigt te bemoeilijken. Vertrouwen. De regering realiseert zich zeer wel, dat door het optre den van de Veiligheidsraad het internationale aspect van het Indonesische vraagstuk een bijzondere belichting heeft ge kregen. Deze bemoeienis heeft zich aanvankelyk tegen ons gekeerd. Thans echter heeft de wereld de gelegenheid de fei ten beter te leren kennen. De consuls zullen rapport uit brengen en de Commissie van Drie zal de toestand in ogen schouw nemen. De regering ziet het resultaat van dit alles met vertrouwen tegemoet. On zerzijds zullen wij allo -mede werking verlenen tot het wel slagen van de arbeid zo\vel der consuls als der Commissie, gé- dreven als «ij worden door een eerlijk streven om middels de ze goede diensten tot een reële oplossing te geraken. De regering wjist er echter met nadruk op. dat de thans bestaande toestand niet besten digd kan bljjven en voorts, dat het staakt het vuren-bevel door de republiek in woord en daad dient te worden toegepast. 7-ij spreekt de dringende wens uit. dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commissie tot re sultaten zal leiden. Mochten binnen het gebied der republiek toestanden blij ven voortduren, die een gevaar vormen voor de. veiligheid in hpt Verre Oosten, mocht daar een haard van onrust en ter reur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor de taak, die ook tegen over de verenigde volken op haar rust: de taak om teza men met Indonesische gezags dragers de veiligheid te waar borgen, het recht gelding te Degenslikker wordt politicus. De 76-jarige Duitser, Otto Witte, een avontu rier van wereldfaam, wordt weer actief. In 1913 gaf hij zich uit voor kroonpretendent van Albanië en werd 3 dagen Koning. Later werd hij bijna gegrepen bij een poging om de dochter van de Negus van Abessinië, op wie hij verliefd was, te schaken. Als degenslikker bereis de hij de hele wereld. Witte wil nu in Duits land een nieuwe politie ke partij oprichten als bekroning van zijn loop baan. verschaffen en de voorwaarden te scheppen voor het econo misch en geestelijk welzyn der Indonesische volken en voor de duurzame samenwerking met Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit is echter alleen moge lijk, indien de beginselen van Linggadjati ook ten aanzien van de republiek «-eer tot le ven kunnen komen. Nogmaals: De regering hlyft hopen, dat aan republikeinse zijde >de wil tot werkelijke samenwerking aanwezig blijkt. Wil de rege ring der republiek langs vreed zame weg tot oplossing van de gerezen moeilijkheden geraken, uil zij inderdaad lan de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië deelnemen, dan zal de leiding moeten berusten bij de constructieve elementen, die willen werken aan het scheppen van welvaart en rechtsorde in het republikeinse gebied, en aan de opbouw van de Verenigde Staten van Indo nesië en de Nederlands-Indo nesische Unie. Met een beroep op de medewerking dezer con structieve elementen sloot de regeringsverklaring. Het Wereldgebeuren. Amerika moet met 19 milliard dollar bijspringen Beslissing Jfgt bij het Congres. De terechtwijzing van Clay ton aan de zestien West-Eu- ropese landen om hun aanspra ken op Amerikaanse hulp te matigen en meer vertrouwen te stellen in onderlinge samen werking, heeft geholpen. In snel tempo is het oorspronke lijke opgestelde rapport zoda nig gewijzigd, dat het aan de Amerikaanse bezwaren tege moet komt en vervolgens een stemmig goedgekeurd. Clayton kan tevreden zijn, het is nu geen boodschappenlijstje meer, maar een constructief vier-ja- renplan voor de jaren 1948 tot en met 1951. Er worden 'n groot aantal maatregelen in opgesomd,die ellt der landen dient te nemen om de produc tie op te voeren tot zo moge lijk boven het peil van voor de oorlog. Er wordt zelfs ge sproken over een mogelijke oprichting van een Europese tolunie, naar het voorbeeld van de Benelux, doch deze passage is zeer vaag en voorzichtig Niettemin zijn alle plannen niet meer dan vrome wensen indien geen hulp van buiten af wordt verkregen. Uiteindelijk is het gezamenlijke tekort van de zestien landen over een tijdsbestek van vier jaren Burgerij moet in de buidel tasten. Grote collecte op 4 November. De werkzaamheden voor het plantklaar maken van de Mid delburgse bolwerken naderen hun voltooiing. Op 4 Novem ber zal de herbeplanting begin nen en binnen afzienbare tijd zal de stad dus weer door groen omzoomd zijn. Helaas zal de aanblik van de Zeeuwse hoofdstad ook dan nog niet fraai te noemen zijn, omdat haar silhouet wordt ontsierd door de geruïneerde molens op het Vlissingse. en Seisbolwerk. Het spreekt vanzelf, dat er met alle midde'-m r.aar moet worden gestreefd deze twee molens te behouden, omdat zij. in goede staat verkeren, het stadsschoon in niet geringe mate verhogen. Een ieder, die de situatie van voorheen uit eigen aanschouwing kent, zal dit beamen. Een aantal voor aanstaande Middelburgse inge zetenen heeft dit gevoeld en verenigde zich onlangs in het Middelburgs Molencomité met het doel een plan te ontwerpen, om genoemde bolwerkmolens te redden en tevens, indien mogelijk, de fraaie molen aan de Veerse weg, waarvan het interieur nog geheel in tact is en de molen aan de Oude Vlis singse weg. die maar weinig oorlogsschade heeft opgelopen, te doen herstellen. Behalve de molen aan de Veerse weg zal ook die op het Vlissings bol werk waarschijnlijk weer in gebruik gesteld kunnen wor den, ook al zal hier de mecha nische methode voor een groot deel de windkracht moeten ver vangen, zulks met het oog op de eisen van deze tijd. De wie ken van de molen op het Seis bolwerk zullen echter nooit meer draaien, daar deze niet meer In gebnrk gnomen za1 worden. Aanvankelijk dacht men er ever hierin een jeugd herberg te vestigen, doch er vordt thans overwogen van 'eze molen een theeschenk»-' maken. wtparbn men v?n fk omp"°n°r een tuinuitzicht heeft ops Walcheren. INZAMELINt Het Molencomité zocht con tact met het Rii^. de Provin cie en de molen verenigingen, met het doel subsidies voor herstel te krijeen. Men schatte ie kosten voor Herstel van <k mow aan de Veerse wee on f 27.000. van die op het Vlis- ings bolwerk op 44.000 en •avi d;c op het SVrisbohyerk on f 25.250. Deze bedragen blij- '-en echter te ruim genomen te zijn. Over event, subsidieverlening valt thans nog nietg mede te delen, doch wel staat flet vast, ^at men van particuliere zijde d.w.z. van dé bewoners van *Tidd»1h"ro- rn p 1 Je nnde^en, die de Zeeuwse hoofdstad een warm hart toedragen, geldeijkc ^eun moet vraaen. Van deze "ijde zal een bedrag van 60 70.000 bijeengebracht moe ten worden. Hiertoe is een grote actie ontworpen, waar mee jzser binnenkort gestart zal worden. Het Molencomité heeft een •aantrekkelijke, zeer lezens waardige fbldér laten drukken. die op Maandag 13 en Dinsd3' 1.4 October door de post hui» aan huis in Middelburg zal worden bezorgd. Hierin bevindt zich een inschrijvingsbiljet. door middel waarvan men kan —.o-oven welk b»<*rag men wil -chenken voor het molenher- ite1. On Woensdag. Donderda» en Vrijdag daaropvolgende zul- en medewerksters van'de U.V. V. deze biljetten kpmen opha len en bijdragen in ontvangst nemen. Ook van bultpn de nrovincie hoopt het comité financiële steun te ontvangen. Er zullen aan de verschillende Zeeuwse •ereni gingen in den lande fol ders worden gestuurd, terwijl wellicht ook een beroep zal worde" gedaan op de inwoners van Baarn en Amersfoort, waarmede Middelburg zulke nauwe vriendschapsbanden heeft. Tevens hoopt men op an dere wijze geld bijeen te krij gen, b.v. door het organiseren van een concert met medewer king van Zeeuwse kunstenaars. In hét buitenland wil men een actieve propaganda voeren, o.a. in de Ver. Staten. Het A.N. V.V. heeft aan de directeur van de Prov. V.V.V. reeds gevraagd om toezending van folders in de Engelse taal teneinde deze over zijn buitenlandse verte genwoordigingen te versprei den. Rest nog te melden, dat de namen van allen, die een gift schenken, hoe klein deze ook is,.zullen worden opgetekend in een album, dat mettertijd in het gothische gedeelte van het herbouwde stadhuis zal worden neergelegd, terwyl de schen kers van 25 of meer een aardig „molenbordje" van Ma. klimmer aardewerk zullen ont vangen. naar schatting 22 milliard dol lar. Van dit respectabele bedrag zal de Internationale Bank voor de Wederopbouw waar schijnlijk drie milliard kunnen verschaffen, voor de rest zul len de Ver. Staten moeten bij springen. Het is geen smeek bede om liefdadigheid, zeide Bevin in. zijn slotrede op de Parijse conferentie, het is een redelijk verzoek om 'hulp. Zo is het. Amerika's eigen belang eist, dat aan Europa's econo mie de middelen worden ver schaft om Europa een meer stabiele periode te doen bin nentreden. Het rapport, dat vier en veer tig bladzijden en achttiendui zend woorden telt, is inmiddels per vliegtuig in Washington aangekomen om daar door de Amerikaanse deskundigen te worden bestudeerd. Het zal zeker niet in een handomdraai zijn, dat president Truman zyn handtekening Kan zetten on der een wetsvoorstel, waarin de gevraagde hulp op grote schaal wcirdt verleend. Het Amerikaanse staatsbestel werkt in dit geval degelijk maar langzaam; congres en senaat kunnen obstakels vor men, die met beleid genomen moeten worden. Ook indien 'n speciale congreszitting gehou den zal worden kan het niet eerder zijn dan eind van dit jaar voor de hulp effectief wordt. De kans dat de Amerikaan se volksvertegenwoordigers niet te vinden zullen zijn voor Marshall's plannen is uiterst denkbeeldig. De anti-Russische stemming is een stimulans om zelfs de meest geheide isola tionist er toe te bewegen zijn stem te geven aan voorstellen om Europa met dollars te hulp te komen. Marshall en zijn ad viseurs zullen zeker niet na laten op die stemming te spe culeren door duidelijk te ma ken, dat economische chaos en ellende in Europa de beste voe dingsboden vormt voor het communisme. Wel heeft het rapport de mo gelijkheid open gelaten voor Oost-Europese staten zich als nog aan te sluiten bij het vier jarenplan meer dan symbo lisch gebaar echter is dit niet. In Para's is de afgelopen we ken de grondslag gelegd voor een West-Europees economisch blok met als schutspatroon de Ver. Saten. Daartegenover staat het Oost-Europese blok, gedirigeerd door het Kremlin. Het is geen opwekkend beeld Europa aldus verdeeld te zien, maar noch de zestien West-, noch de zes Oost-Europese landen hebben een andere keus. De dichter-zanger Cllnge Doorenbos zal in October a.s. zijn 40-jarig artistenjublleum vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1